1 Zending slaan en werelddiakonaat de handen ineen Een ivoord voor vandaag Jeugdpuistjes SAMEN ACTIE VOOR 20 MILJOEN Vele problemen rond de werkende vrouw Wi Mogelijkheden kind niet voor slechtziende genoeg bekend Synode sprak over .attestenbesluit" Vrijgemaakte predikanten vermaand WOENSDAG 15 NOVEMBER 1067 We hebben net met meer dan gewone luister de Reformatie herdacht. Goede werken kunnen niet zalig maken. De mens wordt behouden door het geloof alleen. En dan sla je het Evangelie van Marcus op en zegt de Here Jezus: Want wie u een drinkbeker water te drinken geeft, in de naam van Christus, omdat gij discipelen van Hem zijt, voorwaar, Ik zeg u, dat hem zijn toon voorzeker niet zal ontgaan." Dus toch loon naar goede werken? Ja. Hier speelt een oude belofte aan Abraham weer mee: „Ik zal zegenen, wie u zege nenGod is dankbaar, zelfs voor een glas water geschonken aan een dorstige discipel. Maar zegen is nog geen zaligheid. Zegen brengt ons in de sfeer van Gods zorg. God zegende Israël in de woestijnmaar slechts twee Israëlieten mochten het beloofde land binnen gaan. Maar er staat bij deze woorden van Jezus nóg. iets. Er staat niet dat iedere goede daad zonder meer beloond wordt. Er staat „een drinkbeker water in de naam van Christus". De Heiland spreekt in het bijzonder over een goede daad die gedaan wordt omdat mensen de discipelen erkennen als door Christus gezondenen. Hij heeft eerst gezegd, dqt wie dp meeste is, de minste moet worden. Nu voegt hij eraan tóe: Maar jullie zijn in Gods ogen belangrijk.' Hij acht jullie hoog. Het evangelie vernedert de mens niet, maar verheft de rhens. We lezen vandaag: II Corinthe 12 :.l10. Baptistenhulpwerk vraagt zes ton RUSCHLIKON (Zwitserland) Het noodfonds van de Baptisten We reldalliantie heeft de komende perio de 650.000 gulden nodig, om tegemoet te kunnen komen aan verzoeken om Ruim een derde deel daarvan is nodig voor het hulpwerk in India (vluchtelingen in Assam en hon- gerslachtoffers). Het tweede land in volgorde van grootte van het bedrag is Haiti, waarnaar 135.000 gulden gaat voor de watervoorziening van het ziekenhuis De Barmhartige Sama ritaan en een ambachtsschool. (Advertentie) "verwelken" nu van de ene dag op de andere pen nieuwe behandeling speciaal voor anti-bacteriële huidzuivering (Dermo-Styp) maakt het thans mogelijk de verstopte en opgezette poriën van de jeugdige huid zo grondig te ledigen en te ontsmetten, dat de puistjes dadelijk vanzelf aanvangen uit te drogen. De geheel nieuwe luchtgedreven vloei stof (medicinaal spray) van Dermo-Styp dringt zover binnen in de poriën dat het zelfs op de diepere lagen van de huid werkt, waar zich de haarwortels bevinden. De vetpropjes en de meeëters "smelten" letterlijk in de poriën, de groei van de bacteriën wordt gestopt, de prikkeling houdt op. Reeds de volgende och- (Van onze kerkredactie) tend stelt U vast, "dat de roodheid dwenen en dat de puistjes van binnen uit verwelken. Zorg er vandaag nog voor een flacon Dermo-Styp medicinaal-spray te halen uitsluitend verkrijgbaar bij apothe kers en erkende drogisten. (Èngros Bergerac) Boeiend beeld zeventiende eeuw F. R. J. Knetsch promoveert op Pierre Jurieu (Van onze kerkredactie) LEIDEN Vanmiddag is aan de rijksuniversiteit gepro moveerd tot doctor in de theo logie de heer F R. J. Knetsch uit Den Haag. Zijn proefschrift was getiteld: „Pierre Jurieu, theoloog en politikus der re fuge." Jurieu (1637-1713) was een van de leiders der hugenoten in de tweede helft van de zeventiende eeuw. Tot 1681 werkte hij in Frankrijk. Daarna was hij predikant bij de waalse ge meente in Rotterdam. Hij treedt in het proefschrift van de heer Knetsch naar voren als een man, die zeer geëngageerd was in de theologische, kerkelijke en politieke vraagstukken van zijn tijd. Dus ko men we hem tegen in polemieken met pajonisten, remonstranten, socini anen. jansenisten. Hij werd gecon fronteerd met herenigingspogingen van de kant van de Rooms-Katholie- ke Kerk. In alles toonde hij zich daarbij een kampvechter van het confessiona- lisme contra een opkomend indiffe rentisme. Met name komt dat uit in zijn twist met zijn vroegere vriend Nationale Vrouwenraad: F. R. J. KNETSCH en collega In Sedan en Rotterdam, Pierre Bayle. In de politieke strijd (het was de tijd van de Herroeping van het Edict van Nantes en van de Glorious Revo lution van Willem III) toont Jurieu zich een verdediger van de leer van de volkssoevereiniteit contra het abso lutisme. Al met al geeft Knetsch een boeiend beeld van de tweede helft van de zeventiende eeuw. Frederik Reinier Jacob Knetsch werd 24 juni 1924 te Leiden geboren. Hij haalde er zijn diploma's HBS-B en gymnasium-A en legde daarna aan de Leidse universiteit het kandi daats-, kerkelijk en doctoraal exa men af, het laatste in 1956. Sindsdien is hij leraar aan het Christelijk Lyceum te Delft, thans ge heel voor de godsdienstige vakken. Sinds 1966 is hij tevens docent kerk geschiedenis aan de Haagse toe- rustings- en catechetencursus. LAATSTE Dit is de laatste promotie bij prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die vorig jaar met emeritaat is ge gaan. Het proefschrift, dat een kleine vijf honderd pagina's telt, is verschenen bij Kok. Kampen. Wij vermelden twee van de vijftien stellingen: In hun opvattingen over de natio nale defensie zijn de christelijke par tijen in Nederland meer beïnvloed door ..de Franse revolutie" dan door het evangelie. 4* De Hervormde Kerk dient in plaats van de independentische „toela ting tot de evangeliebediening" aan het colloquium de „bevestiging in het ambt van Dienaar des Woords" te verbinden. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De zetels in de raadzaal waren gisteren alle bezet door vrouwen afgevaar digden van 44 organisaties aan gesloten bij de Nationale Vrou wenraad, die er de algemene vergadering hield. De presidente, mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst, bracht allereerst de besluiten van de International Council of Women (60 aangesloten landen) tijdens het in september te Londen ge houden congres naar voren. Ds I. C. C. Soholten van Iterson las de resolutie voor, waarin een beroep wordt gedaan op de commissie voor de Rechten van de Mens der Verenig de Naties nauwgezet toe te zien op de correcte uitvoering van alle beslui ten, die tot doel hebben de rechten, de waardigheid en de veiligheid van elk individu te versterken. Bovendien heeft de Int. Vrouwen raad ernstige verontrusting uitgespro ken over de toegeeflijke houding, die men soms aanneemt ta.v. het ge bruik van verdovende en stimuleren de middelen en dringt er op aan, dat deze middelen of ze een verslavende invloeden hebben of niet, onder wet telijke controle behoren te worden gesteld. Deze resoluties worden aan de be trokken instanties aangeboden. Mevrouw L. A. Kuiper-Struijk be handelde het woonprobleem der al leenstaanden tussen 25 en 65 jaar. Om hen allen van een zelfstandige woonruimte te voorzien zou op dit ogenblik het gehele bouwcontingent van 125.000 woningen nodig zijn! Bo vendien neemt het aantal volwassen alleenstaande sneller toe dan het aan tal gezinnen. Voor 1970 wordt dit geschat op 421.000 voor 1980 op >o kom over de brug Vragen rij-examen Wie van de twee pleegde plagiaat UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank zal moeten uit maken of het Instituut voor ver- keersleermiddelen (IVL) uit Den Haag dan wel het Nederlands Insti tuut voor verkeersonderwijs (NIVO) uit Den Dolder, plagiaat heeft ge pleegd. Zij proberen elkaar het uitgeven van de examenopgavenboekjes te ver bieden. Ze beschuldigen de andere er van de 120 vragen en antwoorden letterlijk te hebben overgenomen. Het boekje dient voor het theore tische gedeelte van het examen voor het rijbewijs. Raadsman mr. Sdiuering uit Den Haag zei namens het IVL dat dit instituut in juni een boekje heeft uit gegeven met enkele tekeningen. Het vorige maand uitgekomen boekje van het NIVO zou vrijwel identiek zijn. Op sommige tekeningen was de naam van de tekenaar nog vaag te zien. En namens het NIVO zei mr. Wage naar uit Utrecht dat de vragen en antwoorden door het IVL zijn overge nomen uit eerdere uitgaven van het NIVO. Zelfs de fouten die in het NI- VO-boekje waren gemaakt, zijn over genomen. Mr. Schuering verweet de tegenpar tij de zaak moeilijk en ingewikkeld te maken door er oude boekjes bij te Fabriek gaat sluiten, ontslag voor 75 man GEERTRUIDENBERG De be drijfsresultaten van de afgelopen jaren en de marktsituatie hebben de directie van Baarsen dakplaten- en betonwarenfabriek NV doen be sluiten het bedrijf in het tweede kwartaal van 1968 te sluiten. Als gevolg daarvan zullen de 75 werk nemers worden ontslagen. Een af vloeiingsregeling is opgesteld. 631.000, waarvan 476.000 vrouwen en 155.000 mannen. Enquêtes hebben uit gewezen, dat vrouwen meer naar zelfstandige woonruimte verlangen dan mannen. Die laatsten verkiezen een pension of een centrum, waar voor maaltijden en huishouden ge zorgd wordt. Kinderdagverblijven Hoe betrokken de vrouwen zich ge voelen bij de vraag of een jonge moe der werk buitenshuis kan aanvaar den bleek in de felle discussie, die ontstond rond de kinderdagverblij ven. In Nedrland worden deze slechts geëxploiteerd door particulier initia tief, soms gesteund door subsidies. Kinderen kunnen alleen geplaatst v»rden op economische (de moeder moet voor het levensonderhoud wer ken), sociale (onvoldoende huisvesting) of medische (moeder ziek, te prikkelbaar e.d.) indicatie. Altijd betaalt de moeder de kosten, die van ƒ6ƒ15 per dag kunnen va riëren. Eventueel kan de Bijstandswet hier van toepassing zijn. Verpleegster in nood Een probleem van louter nationale aard werd ter vergadering aan de organisaties voorgelegd door de ver pleegsters. Geen subsidie wordt ver leend aan kruisverenigingen voor ver pleegsters boven de 60 jaar. Gevolg ontslag aan deze verpleegsters, die merendeels hierdoor niet dan hun maximum pensioen toekomen en bo vendien nog geen A.O.W.-uitkering ontvangen. De nood van deze groep rechtvaar digt maatregelen waar tegenover staat dat vele vrouwenorganisaties principieel tegen vervroegde A.O.W. aan de ongehuwde vrouw zijn, omdat men principieel tegen de vervroegde pensionering van de vrouw is. Overwogen wordt de minister te benaderen over dit vraagstuk, nadat een commissie over deze zaak het een uitspraak is gekomen. Hulp voor kerkje in Oostenrijk SPIJKENISSE Verleden week schreven wij over de Oostenrijkse kerkjes in Zeil am See, Saalfelden en Lofer. Het gironummer waarop geld kan worden gestort voor een kerkje in Lofer moet zijn: 397173. Het eerst gepubliceerde is onjuist. Bisschop Stanislaw Adamski, de oudste bisschop van Polen, is zondag op 93-jarige leeftijd gestorven. Hij was bisschop van Katowice. AMSTERDAM Per jaar geven de Nederlandse christenen ongeveer 20 miljoen gulden voor zending en we relddiakonaat. Maar zo groot zijn de mogelijkheden dat met dit bedrag lang niet alles gedaan kan worden wat ge daan moet worden. Zendingsinstanties en de verschillen de organisaties voor hulpverlening hebben de handen in elkaar geslagen om er volgend jaar een extra 6chep bovenop te gooien. De Nederlandse protestantse kerken gaan in maart samen een actie organiseren om nog een6 20 miljoen gulden bijeen te brengen voor extra projecten, die niet in het gewone budget in gepast kunnen worden. De actie wordt genoemd: „Kom over de brug". Tien kerken plus de Nederlandse zendingsraad en de Stichting Oecume nische Hulp werken in de actie sa men. Ook de Christelijke Gerefor meerde Kerken werden uitgenodigd, maar die zeiden niet mee te kunnen doen, omdat ze reeds een eigen grote actie georganiseerd hebben. De Gere formeerde Gemeenten meenden dat zij him leden reeds te zware lasten opgelegd hebben voor het zen dingswerk en de vrijgemaakte Gere formeerde Kerken hebben op de uit nodiging nog niet gereageerd. De actie zal pas volgend jaar begin nen na de jaarlijkse collecte voor het werelddiakonaat die in de meeste ker ken op de eerste zondag van februari wordt gehouden. Zij zal beëindigd worden op 31 maart, voor de Her vormde Kerk haar paascollectie voor de zending organiseert. Deze actie mag die andere collectes voor het gewone werk niet doorkruisen, maar is bedoeld als een werkelijke extra krachtsinspanning. Door de organisatie die voor deze éénmalige actie is opgezet waarvoor een speciale stichting in het leven is geroepen, zijn 139 projecten goedge keurd. In totaal is 20.579.000 gulden nodig om deze projecten te verwezen lijken. BRUG Voorzitter van het stich tingsbestuur werd de gereformeerde predikant ds. P. van Strien uit Delft. Voorzitter van het actie-comité werd de hervormde predikant ds. P. J. Mac- De actie, waarvan bekend was dat deze georganiseerd zou worden, om dat alle synodes en hoogste kerk besturen zich er over beraden heb ben, trad gisteren voor het eerst in de openbaarheid tijdens een perscon ferentie in Amsterdam. De actie wordt genoemd „Kom over de brug", vertelde ds. P. J. Mac- kaay. Dat mag gezien worden als een brug tussen de continenten tussen de SPAANSE SINAASAPPELEN om 's morgens direct fit te zijn Spaanse Sinaasappelen zitten boordevol sap. Sap zo sprankelend en milddadig als de Spaanse zon zélf en... 30% rijker aan vitamine C. Begin elke morgen meteen vol glas frisheid, energie en opgewektheid. rijke en arme landen, tussen de Ne derlandse ke-ken en de jonge kerken die uit hun zendingswerk zijn ontstaan. Maar de naam betekent ook dat Nederlandse christenen financieel over de brug kunnen komen om jon ge kerken te helpen. TAAK De jonge kerken, zei prof. dr. J. Verkuyl hebben een missionaire, een pastorale en een diaconale taak. Ze hebben invloed op het maatschappe lijk leven. Hun boodschap breekt ri ten en mythen af. Maar zij zijn ook degenen die met nieuwe experimen ten de weg naar de toekomst kunnen wijzen. Niet minder dan tien problemen somde prof. Verkuyl op, waarvoor de jonge staten staan. Maar onder ieder probleem ligt een ethisch probleem verborgen. Juist daarom is het zo be langrijk dat deze jonge kerken „ker ken voor anderen" leren zijn. Daarbij hebben ze assistentie nodig. De actie, zei prof. Verkuyl, heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt voor een groot aantal projecten steun gevraagd. Maar in de tweede plaats wil men dank zij deze actie de Nederlandse christenen laten zien wat reeds gedaan wordt. Op die wijze lyordl; gehooRt een ,bredere be langstelling te kunnen wekken voor het werk van zending en werelddiako- PLAATSELIJK De heer J. Bos, die ook de tweede actie „Brood voor het Hart" leidde, zei dat in zoveel mogelijk plaatsen in Nederland kleine comités gevormd zullen worden, die het werk plaatse lijk regelen. Het is de bedoeling dat in de laatste tien dagen van maart medewerkers huis aan huis bij de leden van de kerken zullen aanklop pen om hen te vragen aan de actie bij te dragen. Tevens worden zoveel mogelijk verenigingen en gesprekskringen ingeschakeld. Specia le lectuurmappen zullen voor hen klaar gemaakt worden om zending en hulpverlening een onderwerp te ma ken voor gezamenlijke bezinning. Met de twintig miljoen gulden die gevraagd worden zullen de jonge ker ken geholpen worden om kerken en gemeenschapscentra te bouwen in streken waar plotseling honderden en duizenden tot het geloof komen, zul len theologische scholen geholpen worden, zullen vakscholen gebouwd worden speciaal voor agrarische en technische training, zullen centra ge bouwd worden voor diakonaal werk, poliklinieken in plaatsen waar geen medische verzorging is', en zal het kadertrainingserk van de jonge ker ken gestimuleerd worden. De projecten zijn alle Ingediend door de jonge kerken zelf. Zij zijn grondig doorgesproken. Eigenlijk had den nog veel meer projecten op het programma gezet kunnen worden, maar het stichtingsbestuur wilde niet meer vragen dan deze twintig mil- PROJECTEN Er staan projecten op het program ma die bilateraal geregeld zijn tussen één Nederlandse kerk en een kerk in Indonesië of Afrika. Er staan ook ge- zamenlijke projecten op het program ma, bijvoorbeeld medische hulp aan nam en zo mogelijk ook aan Noord-Vietnam, de bouw van een stu denteninternaat in Djakarta en de uit breiding van de tbc-vleugel van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Lam- barene. Aanvaard zijn 50 projecten voor In donesië, 12 voor Zuidoost-Azië, 26 voor Afrika, 16 voor Suriname, 8 voor het overige Latijns Amerika, 8 voor het Nabije-Oosten, 9 voor Euro pa en Amerika en 7 algemene interna tionale projecten. De bedoeling is dat in 14 gevallen steun gegeven zal worden aan ker ken, in 10 gevallen aan diakonale pro jecten, elf maal aan kader- en vor mingswerk. Zestien projecten hebben te maken met het theologisch onder wijs, 5 met studentenwerk, 27 met onderwijs en jeugdwerk. Verder zijn er 10 landbouwprojecten, 15 medische projecten, 10 lectuurprojecten, 5 heb ben te maken met het technisch on derwijs en 6 met vluchtelingenhulp. In de persconferentie was ook de praeses van de synode van de Oostja- vaanse kerk, ds. Ardi Sujatno aanwe zig. Hij zei: Vijftien tot twaalf jaar geleden schaamden wij ons als Ja vaanse christenen dat wij hulp moesten vragen en aanvaarden. Maar HOOFDPIJN? Wèg pijn Als u WITTE KRUIS poeders kiest! i Indisch Lake nu zijn we er trots op, omdat we ervaren hebben dat er een verbonden heid is die over de grenzen heen gaat. Hij vertelde dat ook de islamieten geprobeerd hebben om een soort mo hammedaanse interkerkelijke hulpor ganisatie te stichten. Een Indone sische minister is daarvoor alle Ara bische staten afgereisd om hulp te vragen. Hij ontving van de Sheik van Koeweit duizend dollar (3600 gulden). Bartimeüs adviseert ouders (Van een onzer verslaggeefsters) ZEIST Over het algemeen zijn ouders van slechtziende kinderen nog niet genoeg be kend met de mogelijkheden die er zijn om deze kinderen vol waardige leden van de samen leving te laten worden. Deze meisjes en jongens mogen niet tot de blinden worden gerekend, maar ze bezitten onvoldoende gezichtsvermogen om volledig te kunnen meekomen met de kinderen in de vaak overvolle klassen van de gewone scholen. Goedbedoelende onderwijzers en onderwijzeressen proberen de kinde ren te helpen door hen extra les enzo voort te geven, maar de resultaten blijven onbevredigend. Is er een achterstand vergeleken bij de andere klassegenootjes, dan wordt dit al dan niet ten onrechte geweten aan de geestelijke vermo gens van het kind-. Vaak wordt bij de slechtziende kinderen ook een tekort aan aanpassingsvermogen aan hun omgeving opgemerkt. Er zijn In ons land verschillende speciale scholen voor deze kinderen, die anders zijn dan de braillescholen voor blinde kinderen. Voor hen, die niet de reis van huis naar school en terug kunnen maken zijn er de inter naten. Behalve lager onderwijs kun nen de slechtziende kinderen ook ver volg- en vakonderwijs ontvangen. Over de mogelijkheden, die er bestaan voor opleiding van deze kin deren, zowel als van de blinden wor den op regionale bijeenkomsten gesproken, die het christelijk insti tuut Bartimeüs uit Zeist organiseert. Deze dagen zijn beslist niet alleen bedoeld voor geestverwanten van het instituut, maar ook voor zogenaamde andersdenkenden, voor wie verwij zing naar andere instituten mogelijk De eerstkomende bijeenkomst is in Rotterdam op de avond van vrijdag 24 november in hotel Regina, Spoorsingel 75 aanvang is zeven uur. Op 23 februari volgt een derge lijke avond in Leiden. De plaats is nog onbekend. Iedereen is welkom en wie niet in de gelegenheid is te komen en toch graag advies ontvangt kan schrijven naar Bartimeüs, Utrechtseweg 84 te Zeist en vrijblijvend bezoek van de maatschappelijke werk(st)er vragen (zonder kosten). Uitspraak niet publiek IV (Van onze kerkredactie) KAMPEN Naar wij ver nemen, heeft de generale sy node der Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) zich voor de sluiting nog uitvoerig in co mité bezig gehouden met de gevolgen van het „attestenbe- sluit" aan deTheologische Hogeschool. Het is aan defce hogeschool regel, dat men om tot de studie toegelaten te worden of examen te kunnen doen, telkens een attest van zijn kerkeraad moet overleggen. Deze zo mer stelden curatoren vast, dat dit attest niet voldoende is, wanneer het is afgegeven door een kerkeraad. die het ondertekenen van de „Open Brief" niet als ontrouw aan de belij denis beschouwt. De student moet zich dan aan een nader onderzoek onderwerpen betreffende zijn confes sionele trouw. Tegen dit besluit hebben een hoog leraar, prof. C. Veenhof, en twee lec toren, drs. D. J. Buwalda en dr. H. M. Mulder, zich verzet. "Beide lecto ren hebben na de zomervakantie hun arbeid aan de Theologische Ho geschool niet hervat. (Prof. Veenhof ook niet, maar hij mag op medisch advies tot eind november geen arbeid verrichten). De curatoren hebben in een verga dering op 19 oktober drs. Buwalda en dr. Mulder met klem voorgehouden, dat zij hun arbeid moesten hervatten. Daarna konden dan de moeilijkheden worden besproken. Toen de lectoren dit weigerden, hebben de curatoren een brief aan de synode geschreven. De synode heeft deze brief in co mité behandeld. Daarbij werd het niet nodig geacht de twee lectoren te horen. De zaak werd terugverwezen naar de curatoren. Drs. D. Deddens te Leeuwarden, de toenmalige synode- praeses, kon ons dit niet bevestigen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT/BROUWERSHAVEN Weer hebben twee classes in de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) uitgesproken, dat een bepaal de kerkeraad zjjn predikant moest vermanen. Ditmaal betreft het ds. W. G. Visser te Utrecht-Centrum en ds. J. Keizer te Brouwershaven. De classis Utrecht-Breukelen heeft uitgesproken, dat een aantal leden van Utrecht-Centrum terecht be zwaar heeft gemaakt tegen de predi king van ds. Visser en dat de kerke raad gehouden is, ds. Visser terzake te onderhouden. Ds. Visser had in een preek gezegd, dat de Gereformeerde Kerken destijds ook Abraham Kuyper aan vaard hebben, die op bepaalde pun ten openlijk de belijdenis der kerk weersprak, zich daarvan bewust was en dat nooit heeft behoeven te herroe pen. Daartegenover stelde hij „wat de synode vandaag uitspreekt", ken nelijk doelend op het niet-ontvangen van ds. B. J. F. Schoep door de gene rale synode. Volgens de classis be pleitte ds. Visser hiermee een wettige plaats voor afwijking van de belijde- De classis Middelburg heeft uit gesproken, dat de kerkeraad van Brouwershaven met ds. Keizer moet „handelen", omdat hij een van de ondertekenaars is van de „Open Brief". Deze zaak was op de classis aanhangig gemaakt door de afgevaar digde n van Souburg. Hij zei ons, dat de handelingen van de synode op dit punt niet publiek zullen worden gemaakt, maar in de speciale acta van de comité-zaken zul len verschijnen. Geweigerd Kan Je Bin Inmiddels is reeds aan ten minste één student als gevolg van het „at- testenbesluit" de toegang tot een t men geweigerd. Hij legde de hoogle raars om propedeutisch examen te kunnen doen een attest vooi „grote" vrijgemaakte kerk van Kam pen (waartoe ook prof. Veenhof en de beide lectoren behoren) en weigerde zich aan een nader onderzoek te on- nerso derwerpen. In het blad „Opbouw" schrijft de Kamper predikant ds. G. Visee hier over: „Let wel: een attest van de ge reformeerde kerk van Kampen, in 1 classicaal verband levende met de I kerken van de classis Kampen, i kerk die kerkordelij k vertegenwoor- - digd is op de generale synode van t Amersfoort-West, werd niet als een betrouwbaar attest aanvaard. Voegt men daarbij, dat een stu dent, die een attest overlegde van de e gemeenschap Van Dijk/Gritter, zon der meer tot hetzelfde examen werd l£ toegelaten, dan weet men welk spel!o thans door vier van de vijf hooglera ren wordt gespeeld. Een kerk, die behoort tot de ker ken, die de Theologische Hogeschool 1 onderhouden, is tegen de uitspraak s van de classis Kampen in onbetrouw- t baar verklaard. En een aantal broeders, die het oordeel dezer classis zich aan on kerkelijke actie schuldig maakten, wordt aan de school als de raad van 8 Kampens gereformeerde kerk erkend, de attesten van een buiten het ver band staande groep worden betrouw- t baar verklaard." Verworpen De curatoren van de Theologische Hogeschool hebben een klacht kerkeraad van de „grote" vrijgemaak te kerk van Kampen, dat prof. J. Kamphuis zich schuldig zou hebben gemaakt aan „openbare scheurma- king en indringing in andere dienst' verworpen. Integendeel, aldus curatoren, de houding van de kerkeraad jegens de „Open Brief" brak de enigheid des geloofs. Prof. Kamphuis benaarstigde zich daarentegen, de gemeente bij belijdenis te bewaren. NED. HERV. KERK Beroepen te Alblasserdam toez. (vac. H. J. de Bie): J. Wieman te Nun- speet; te Andijk, c.a. 'N.H.); A. J. Wil- zing, vic. te Laren (N.H.). Aangenomen naar Vuren en Dalem (bij Gorkum): J. Th. Groot, vic. te Utrecht. Bedankt voor Nieuw-Beijerland: Snoei te Langerak; voor Sint Anna Pa rochie: K. Schaap te Tange Alteveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Leens, c.a. (Gr.): kand. J. Bulthuis te Assen; te Groningen, als missionair predikant in Brazilië: F. L. Schalkwijk, tijdelijk woonachtig Soest, die dit heeft aangenomen. Bedankt voor Grootegast (vac. S. d. Linde): J. W. de Roo te Sint Anna Parochie. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Heerde (vac. A. Haitsma): H. J. Venhuizen te Noord- Bergum; te Loenen a. d. Vecht u. Nigtevecht-Weesp: H. M. Ohmann te Hoek. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Almelo: C. Wisse te Elspeet. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Heerder: H. v. d. Bij te Gouda, die bedankte voor Utrecht-noord. Beroepen te Amsterdam-centrum: H. Postma te Rotterdam-centrum. Zwijj 40. 8 Logt 11-17: „Roo

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2