Rod Serlingauteur van .die enge tv-verhalen tzi, m SANOVITE dokter Moore RADIO NOG STEEDS ONRUST IN AVRO-GELEDEREN DINSDAG 14 NOVEMBER 19( Indonesië Mr. Hiltermann heeft ons gister avond in zijn eerste voor de AVRO-televisie gemaakte reportage over het huidige Indonesië, dit land voorgesteld in zijn economische ont reddering na het rekenkundig labiele beleid van Soekarno, en in zijn pogin gen daar bovenuit te komen. Hij liet zien en horen hoe hij infor meerde bij vele prominenten, o.a. uit regeringskringen. Iedereen sprak even vriendelijk en zonder enige te rughoudendheid. Na de gespannen heid die uit de jongste Brandpuntre portages bleek, liet mr. Hiltermann nu een rustig en goedmoedig volk zien, dat zoals hij opmerkte, „terugge vallen is tot de tijd voor Soekarno", met de schier onmogelijke taak 's lands economie te redden en de samenleving te moderniseren met doordachte plannen. Dat rustig-gemoedelijke was de ei genlijke verrassing van deze eerste reportage, want al te veel nieuws kwam er niet uit. Opvallend was dat de gesprekken ook vrijwel alle in het Nederlands werden gevoerd. Dat is wel eens anders geweest. Er werd trouwens door iedereen in hoffelijke woorden over Nederland gesproken en men zei om strijd, dat Nederlan ders nu weer heel welkom zijn in het land „mits ze niet komen kolonise ren". Maar mr. Hiltermann meende wèl te moeten waarschuwen voor het feit „dat het nu niet meer zo gezellig is in Indonesië als vroeger in Neder- lands-Indië". Het geheel deed iets te zacht en lief aan, vooral te naïef, maar mogelijk is er werkelijk zoveel veranderd nu Soekarno alleen nog re geert in zijn buitenverblijf en zijn harem. K r i« iswoord-puzzel TWEEDLLSTER. EEN MENGELING VAN FANTASIE. WERKELIJKHEID EN BIJGELOOF (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een klein, verbitterd mannetje. Grady, de jockey wiens loopbaan opeens wordt afgebroken, omdat hij ge- Tï\rt0r0rl knoeid heeft met de uitslagen eer van de race. Alles loopt hem in eens tegen, hij is alleen met nog één wens: groot te zijn. Dan zou hij alles weer aan kunnen. Die wens wordt werkelijkheid. Hij groeit ineens op tot een forse vent van drie meter lengte, om dan te ontdekken dat hij van een kleine mislukking alleen maar een grote mislukking wordt van aan tijd noch ruimte of natuur wetten verbonden verhalen, is natuur lijk een tweede. Om dat te kunnen moet je een fantasierijke geest als Serling blijkbaar heeft, bezitten. 1 2 3 iö~ 13 1 1 i'I 6 1 8 9 s— 'r _l 1 1 i" 1 II 1" 1 1 1 1 i2 S P 1 1 3 1 -i 37 ÏT 43 zr l IJ u Dit ia een van de „enge" verhalen (zoals vele kijkers ze in brieven aan de NTS noemen) die men in „Twee- duuster" kan zien. Vanavond zelfs, tot besluit van het NTS-programma „Dag dinsdag". Wie bedenkt zulke verhalen, over een man die alleen met stapels boe ken achterblijft op een verwoeste we reld, over een piloot die in de Eerste Wereldoorlog in een witte wolk ver dween en plotseling het heden bin nenstapt, over een jong paartje, idat ineens ontdekt in een miniatuurstad je te wonen of een oude mah, die een verjongingsmiddel Inneemt? Verhalen, die een mengeling zijn van fantasie en werkelijkheid, van populair-wetenschappelijke zaken en bijgeloof? Die onbestaanbaar zijn en toch altijd tippen aan de vreemde verlangens van de menselijke geest? Dat is de Amerikaanse schrijver Rod Serling, die al een indrukwek kend oeuvre op zijn naam heeft en die wij o.a. kennen uit zijn destijds door Ko van Dijk (ook voor de tele visie) gespeeld stuk „Requiem voor een zwaargewicht". Die een grote naam heeft als toneelschrijver en in 1958 de idee kreeg voor deze kleine eenakters waarin hij zijn eindeloze fantasie naar hartelust kan botvieren. „Neen, ik schrijf mijn verhalen niet, ik dicteer ze in een machine. Vroeger typte ik ze, maar mijn ge dachten gaan sneller dan mijn vin gers cn daardoor werd ik geremd. Nu gebruik ik een dicteerapparaat en mijn secretaresse typt de verhalen dan uit. Ik lees ze dan en geef aan, wat herschreven moet worden." Gewoonlijk zijn de concepten te lang, want de tijdsduur van de pro gramma's is vrij kort. De veranderin gen en bekortingen dicteert hij ook weer en zelden of nooit is herschrij ven dan nog nodig. „Natuurlijk moeten er bij de opna men wel eens kleinigheden worden gewijzigd, zodat situaties beter uitko men of acteurs de zinnen beter kun nen zeggen, maar dat gebeurt even op de valreep." Serling heeft dat allemaal in han den. want hij verzorgt ook de produk- tie van zijn serie. Dat wil zeggen: hij geeft de decorbouwers aanwijzingen en zoekt de acteurs en de regisseur uit, hij regelt de opnamen en ziet toe bij de montage. Op die manier gaat niets van zijn bedoelingen verloren. In Amerika is de serie direct een groot succes geworden, omdat zij zo sterk tot de verbeelding spreekt en telkens mensen worden geconfron teerd met hun eigen geheimste wensen. Ook in landen, waarheen de films werden geëxporteerd, kijkt men er graag naar. Het programma won ook verscheidene tv-prijzen. Toch is niet iedereen er content mee. Sommige Nederlandse kijkers hebben er geen vrede mee. dat er maar gehandeld wordt met leven en dood en gespot met het leven na de dood, bijvoorbeeld als er mensen op aarde terugkeren uit een ver verle den. Maar zo bedoelt Serling het niet. Men moet zijn verhalen zien als een mengeling van mogelijkheden en on mogelijkheden, als moderne sprook jes misschien. Men moet er evenmin zwaar aan tillen als aan het feit dat ooit een schrijver de wolf Roodkap jes grootmoeder liet opeten en de goe de vrouw weer levend tevoorschijnko- men uit de buik van diezelfde wolf Eigen school Rod Serling is een veelzijdig man. Hij wil zijn schrijfkunst niet voor zichzelf houden. Samen met tien voor aanstaande Amerikaanse auteurs richtte hij in Westport (Connecticut) de Famous Writers School, een insti tuut voor schriftelijk onderwijs in al lerlei richtingen van het schrij versvak, op. In het buitenland heeft deze school ook al enkele vestigingen. Serling is nu bezig met plannen, er een in Euro pa te stichten. Daarvoor komt hij binnenkort in Nederland. Er is nl. ook een vestiging van zijn organisatie in Amsterdam en het is de bedoeling, dat deze volgend jaar de opening van een internatio nale Famous Writers School in Euro pa lanceert. Of dat in Amsterdam gebeurt, is echter nog de vraag. Daarover komt Serling juist vergaderen met diverse instanties. Nederland zelf vormt im mers een veel te klein taalgebied voor schrijvers, die hun brood willen verdienen met wat men noemt „de pen". Dat zal Serling wel gauw duide lijk worden gemaakt. Voorlopig zullen wij ons dus maar tevreden stellen met zijn merkwaardi ge verhalen in „Tweeduuster", al thans voor zover wij er van houden. Huzarenstuk Horizontaal: 1. Plaats in N.H.. 2 myth, figuur - bekende afkorting. 3. keukengerei - plaats in Italië. 4. On- bep. voornaamw. - lief. 5. stuk bouw land - muzieknoot - deel van een ontkenning (Fr.). 6 zuiver - klein kind. 7. kasteel - in loco (afk.) - duinvallei. 8. vogel - water in Friesl. I - zonder (Lat.). 9. familielid - plaats In Frankrijk - aarden vuurpotje. Verticaal: 1. plaats in Overijsel. 2. leerrede - profeet. 3. per expresse j (afk) - opening ener fuik - in oprich- ting (afk). - muzieknoot. 4. zijtak Dou- j ro - eenjarig kalf. 5. rijkstelefoon j (afk) - zonnescherm. 6. lidwoord - plaats in Frankrijk - plaats in Over- ijsel. 7. plaats in N. Brab. - aanw. i voornaamwoord - aanwijzend voor- j naamw. 8. zijtak Donau - plotseling, j 9. mannelijk beroep - Europeaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. barok 5. bruin. 10. odol. 12. Eire, 13. ei. 14. Maam. 17. it, Waaraan denkt die man. wanneer hij je aankijkt met zijn felle zwarte ogen en dan plotseling blijft staren alsof hij achter je iets onwezenlijks opmerkt? Mogelijk alleen maar aan het feit dat het gesprek hem verveelt, dat hij vanavond karbonade zal eten of dat hij nog even scheermesjes moet ko pen. Maar je krijgt de indruk, alsof hij Floris V ziet voorbijgalopperen dan wel een vliegende schotel ziet landen met een robot erin. omdat het ineens 2067 is geworden en je een -eeuw bent achtergebleven. Het is natuurlijk al knap. een of twee van die originele verhalen te bedenken, maar Rod Serling schrijft ze aan de lopende band: in 1959 be gon in Amerika de wekelijkse serie „The Twilight Zone" te lopen en ze bestaat nóg. Voor de start schreef hij er 16 In vier maanden, een waar huza renstuk. „Nee, dat tempo heb ik niet volge houden", vertelt hij, „maar toen kon het omdat ik vol zat met ideeën voor de reeks. Toen ik eenmaal begon kwa men ze er achter elkaar uit. Maar Onbehagen over invloed van RTN 18. rek,'20. aai. 21. Est, 22. re. 24. dl. sinds die tijd zit ik nooit ren. 34. den, 36. dor. 38. in, 39. alles. 4t. da. 42. egel, 44. teen, 46 merel, 47. maart. Verticaal: 1 boers, 2. adië, 3. r.o.. 4. olm. 6 ren. 7 ui, 8. iris. 9- netto, 11. Daan. r.i.. 19. kreen. 21. eland. 23. Ens. 24. Dan. 27. priem. 29. j den een combinatie van alle tijden pels. 31. trant. 33. enge, 34. dl, 35. ne, Dat deze filosofie noodwendig lnspi- stof verl Hoe dat komt, weet ik niet." Serling zegt, dat een uitspraak van Pirandello hem aan 't denken heeft zezet: „Tijd is niets anders dan een droom, het heden kan toekomst zijn, de toekomst het verleden en het he- 37. Oder. 39. ale. 40. sta. 43. er. 45. ratie moet zijn voor het verzinnen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De ogen schijnlijk weergekeerde rust in de AVRO-gelederen kan niet bogen op zekerheid. De kwestie- Van der Zee mag min of meer zijn afgedaan (de tv-directeur heeft zijn werk gewoon hervat), er blijft onbehagen hangen ten aanzien van de RTN-invloed, welke juist tijdens deze zaak zo duidelijk aan het licht is geko men, toen er openlijk met porte feuilles werd gerammeld. Oppositie tegen deze toenemende in vloed blijkt nu weer bij de voorberei ding van de vervanging van secreta ris mr. Wassenbergh, die wegens zijn leeftijd (79) op 1 januari a.s. wil aftre den na sinds 1953 een steunpilaar in het dagelijks bestuur te zijn geweest. Zaterdagmiddag heeft voorzitter mr. L. H. Slotemaker zijn kandidaat voor het secretarisschap, mr. F. Ie Coultre uit Wassenaar, aan het dage lijks en het algemeen bestuur van de AVRO voorgesteld. Diverse gewestelijke besturen ech ter zijn niet bijster ingenomen met de kandidaat, omdat men hardop fluistert dat deze door bestuurstoe- Gezondheid! Voedingswaarde! Uit volle tarwe, mèt de kiem. Heerlijk met alle beleg hoorder Sydney van den Bergh (RTN-man) is aanbevolen. Men vreest steeds meer (uiterst rechtse) RTN-opvattingen in het bestuur te krijgen, vooral omdat men weet dat, wanneer het ledental van de AVRO boven 750.000 komt, de verhouding in het dagelijks bestuur van 7 AVRO- en 3 RTN-vertegenwoordigers 55 zal worden, aangezien men dan mag aannemen dat de combinatie met de RTN meer dan de helft van de le den heeft opgeleverd. Zo staat het in de overeenkomst. Daarom hebben de verontruste ge westelijke bestuursleden vlug de kop pen bij elkaar gestoken en de AVRO verrast met een gisteren aangeboden tegenkandidaat, ir. R. Natoer uit Bla- ricum. Hiermee heeft men voorko men dat straks voor het benodigde tweetal nog een andere RTN-man zal worden naar voren geschoven. Nieuwjaarsconcert al vastgelegd (Van onze radio- en tv-redactie) WENEN Het traditionele Nieuw jaarsconcert van de Wiener Filharmo- I niker onder leiding van prof. Willy Boskowsky dat dit jaar voor de tien- I de maal wordt gehouden, is al totaal voorbereid. Het programma met zijn dansen en grappen is vastgesteld en de uitzending via het Eurovisie- en 1 het Intervisienet aangeboden. Nu reeds hebben 23 landen voor en achter het IJzeren Gordijn, w.o. Ne derland, de uitzending geaccepteerd. Het concert, dat altijd „levend" op het scherm komt, begint ook op Nieuwjaarsdag 1968 om 12.15 uur. Het wordt, daar het voor de tiende maal plaatsvindt, extra verzorgd. Dit is Rod Serling, de succesvolle Amerikaanse schrijver, van wie U vanavond in het NTS-programma „Tweeduuster" het verhaal van de kleine jockey kunt zien. Serling komt overal ideeën tegen, schrijft soms „aan de lopende band", maar heeft voor sommige van zijn verhalen ook wel eens een half of een heel jaar nodig om ze goed op papier te krijgen. Een verhalen fabrikant wil hij niet heten. Liever heeft hij, dat men hem een overmaat aan inspiratie toeschrijft, want zo ervaart hij zijn vroduktiviteit zelf. Binnenkort komt hij in Nederland en dan zullen we hem ongetwijfeld via de NTS op het scherm zien. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.07 uur kinderprogramma Spitsuur- 8.20 uur Voetbalreportage FejjenoordArsenal. 10.00 uur Brandpunt in Nieuwspoort. 10-45 uur (NTS) „De bezetting". Ned. 2 NTS 7.03 uur Kees Brusse presenteert „Dag dinsdag" met de bekende rubrieken „De 21ste eer „Dubbelspion" en „Tweeduuster". Om VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 9.00 uur operette Frau Luna van Paul Lincke, studio uitvoering. 10.00 uur klankbeeld over de vrouwenemancipatie Hilversum II KRO 8.00 uur kamermuziek op de plaat. 8.45 uur hoorspel „De gekke deken van St. Patrick" (historisch). 10.00 uur kunstrubriek- 11.00 uur doorpraten over de dingen in Context. tl oor Agathu Young 103 Even stonden zij allebei stil om na te denken. Haar gen waren prachtig, helderrood gekleurd door de kou. bosje grijs haar viel omlaag en raakte haar mondhoek en sloeg opnieuw haar haar achterover. Ze zei met geder*' stem: „Omdat il faut cultiver son jardin hier opgaat." Het klonk in zijn oren als een gemompel en 1 erover te denken hoe hij haar moest vertellen dat Nat r het ziekenhuis ging. „Wat Nat betreft..." begon hij en hij dat zij zich omdraaide en naar krakende geluiden ln kreupelhout luisterde. „Wie zou dat kunnen zijn, Ed?" Zij liepen allebei de tuin in tot achterin waar heei groeiden en een woestenij was van wilde bramen. begon ook de Mount Adamant. Het gekraak werd luider er verscheen een jongen met blond haar en een leren jf aan. Hij wankelde een beetje onder het gewicht van slappe lichaam van een jong hert dat hij in zijn ar droeg. De gespleten hoeven aan de slanke poten hinj roerloos; bloed uit de bek besmeurde de leren jas. „He, Howie Perkins!" Ianthe snelde hem tegemoet Moore volgde langzaam. Howie stond stil, hijgend van inspanning. „Hé, mevri Norton, ik ben blij dat u er bent. Hij is gewond mevr< Norton. Iemand heeft op hem geschoten." De jongen kennelijk bedroefd en zijn woorden tuimelden er schel hij had zijn stem bijna niet in zijn macht. „Dokter M< wilt u iets doen? Ja, he? Hij leeft nog ik kan zijn voelen kloppen." ,,Kalm aan Howie. Breng hem naar de schuur. We zul eens naar hem kijken." Zij liepen naar de schuur. Het hert in Howies schokte krampachtig en er kwam nog meer helder bloed t| voorschijn. „O, dokter Moore..." ..Waar heb je hem gevonden, Howie?" „Op de berg. Heel toevallig, anders was hij zéker dot gegaan, de nachten zijn al verschrikkelijk koud." „Kalm aan Howie. Je hebt het niet gemakkelijk gehi met je —r.chtje, maar kalm aan nu." „Goed, dokter Moore, maar sapperloot ik ben blij dat i hier bent. Kunt u zich voorstellen dat iemand dat kan doen., hem schieten bedoel ik?" „Het kunnen ook honden geweest zijn. We zullen kijken." In de oude schuur stond de oude wagen van Ianthe, n er was nog ruimte over. Howie legde met behulp van Mooi het hert op de grond. Het deed geen poging meer om zich t bewegen, lag met gesloten ogen, met trillende flanken Moore hurkte naast het dier. Hij legde.zijn hand op hem het hert beefde. „Nog erg jong. Te laat in het seizoen geboren. Ze hebba dan meestal niet veel kans de winter door te komen." „Maar iemand heeft op hem geschoten, dokter Moor denk eens aan. Ik ben blij dat u hier bent. Ik heb geen gel< Ij om een veearts te betalen en ik weet niet wat ik zou moetei E doen als..." Moore en Ianthe lachten naar elkaar. ,,En ik durfde hem niet naar huis mee te nemen omda vader hem toch niet binnen zou laten. Misschien zou hij dl jachtopziener bellen." Moore's handen bewogen zacht over de keel van het die „Waarom denk J* dat?" „U zou het niet doen... O, sapperloot, nee, u niet mevrouw Norton ook niet." „We moeten het wel opgeven, Howie. Dat zegt de wet. J mag niet zomaar een hert opsluiten, of opkweken huisdier, maar ik ben er zeker van dat hij je niet verplichten het dier terug te brengen in deze toestand, wee dus maar niet benauwd. Ik zal hem vragen of je hei gedurende het jachtseizoen mag houden, want hij is te jon en mag nog niet geschoten worden, maar jagers zijn son: H wat slordig." „Zou u dat willen, dokter Moore? Sapperloot, dat is mooi Bedankt." „Kijk eens aan, een hondebeet." Moore toonde wi gescheurde plekken in de keel van het hert. ..Finaal doorgi beten. Geef me mijn tas eens aan. Howie. Die staat in c jeep." „Is het ernstig?" „We zullen eens kijken." (Wordt vervolgd) 'y.\ ;ters-paraehutis- ten die ingezet kunnen worden indien een van hun gebiedsdelen door querillastrijders on veilig gemaakt worden. In de eerste plaats moeten de meis jes hulp bieden aan de in de strijd gewonde militairen, maar als het moet gebiedsdelen door guerrillastrijders onveilig gemaakt worden. zuidoostelijke staten van Ame rika dreigen uit te sterven. Alleen al in Florida maken zo'n duizend beroepsjagers jacht op de rep tielen en de wetten zijn zo slap dat de jagers erom lachen. Zolang de vrouwen ƒ800 neer tellen voor een damestasje en man nen ƒ300 voor schoenen van kro kodillenleer zullen de jagers ver beten doorgaan tot ze de laatste alligator hebben uitgemoord. Toen de Duit ser Horst Bent: muss sein in zijn fabriel te Pennsaukei een lade open trok had hij meteen wat hij zocht. „Ja" lachte hij „Ik heb opdracht ge geven alle 36 bureauladen in mijn ell fabrieken op de wereld precies het zelfde in te richten. Organisatie is mijn hobby".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 8