cfiUk Golden Fiction Wilson bepleit Europese technologische „markt" Nieuwe hulp aan sterling portie vlees \leesetenis_. J \€rant\voo3XL eten Achterstand op VS en Rusland kijk, zuiver scheerwol Afrikaan beet python kop af „Langen was nazi-agent" Donorlanden bijeen: kwart miljard dollar nodig voor Indonesië Uit de Haagse hof geplukt Graf schenner weer actief niKSDAC 14 NOVEMBER I96T een •t Prinses Marie Beatrice van Savoye, dochter van ex-koning Umberto van Italië, logeert met haar verloofde Maurizio Arena in het Old Bell-hotel in Murley, Engeland. Dezer dagen vlogen zij erheen om te proberen, zonder toestemming van de ouders van de prinses, in het huwelijk te treden. Maar het schijnt, dat ook de Engelse wet hun moeilijk heden irt de weg zal leggen. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren krachtig gepleit voor de vorming van een soort Europese technologische gemeen schap. De technologische achter stand van Europa op de VS wordt steeds groter. Spoedig zal ook Europa ten achter raken bij de Sow jetunie. Maria-Beatrice mag in Engeland niet trouwen READING Het bureau voor de burgerlijke stand in de Engelse plaats Reading heeft gisteren een ver zoek van de Italiaanse prinses Maria Beatrice en de acteur Maurizio Arena om in de echt te worden verbonden afgewezen, omdat ze niet hadden vol daan aan de eis van een verblijf van tenminste twee weken in Engeland. De Prinses zei dat ze niet lang ge noeg in het land zouden blijven om daar te kunnen trouwen. Het paar vloog zondagmorgen naar Engeland, nadat de vader van Maria Beatrice, ex-koning Umberto van Ita lië, bij een rechtbank in Rome stap pen had laten ondernemen om het voorgenomen huwelijk tegen te hou- Functionarissen van de Romeinse rechtbank hebben gezegd dat het ver zoek vergezeld ging van papieren uit een Madrileense kliniek waaruit zou blijken dat de Prinses aan aanvallen van krankzinnigheid lijdt en dat zij verdovende middelen gebruikte. Johnson steeds minder in tel WASHINGTON Slechts 23 procent van de Amerikanen hadden in okto ber nog vertrouwen in het leiderschap van president Johnson. Uit eerdere on derzoekingen van het bureau Louis Harris bleek, dat in juni nog 42 procent rekende op hun president en in sep tember 32 procent. i Volgens de resultaten van de opinie» .peiling was 77 procent het niet alleen oneens met de Vietnam-politiek, maar meenden deze ondervraagden ook dat dat de president geen vertrouwen in boezemt. Gespannen TJET GAAT niet zo best met de grote coalitie van christen-demo. craten en socialisten in West-Duits- land. Er is niet alleen in de partijen ontevredenheid. Ook de leiders leven op gespannen voet. Een probleem is, dat pas in de herfst van 1969 nieuwe verkiezingen aan de orde zijn. Nog bijna twee jaar moeten de politici proberen het eens te worden over problemen, die tot dusver oorzaak van verwijdering waren. Voortzetting van de coalitie na 1969 wordt nu reeds uitgesloten geacht. Vandaar dat men zoekt naar een mogelijkheid, een der partijen de meerderheid in de Bondsdag te be zorgen. Zulks is slechts haalbaar als de kies wet zo spoedig mogelijk wordt ge wijzigd en een twee-partijen-stelsel wordt ingevoerd, dat al vóór de ver kiezingen van 1969 van kracht wordt. In beginsel was reeds tot invoering van dit stelsel besloten. Met de voor bereiding van wettelijke maatregelen werd echter geen haast gemaakt. Gedwongen TVTU HET in West-Duitsland in de grote coalitie gaat kraken, is wijziging van de kieswet bijzonder actueel geworden. Kanselier Kiesin- ger wil het kabinet al in januari een beslissing laten nemen. Ook de socialisten lijken iets voor snelle afwikkeling te voelen. Zij overwegen bijeenroeping van een buitengewone partijdag om het standpunt van de SPD definitief te bepalen. Een belangrijk punt is daarbij, dat bij de vorming van het kabinet Kiesinger-Brandt was overeengeko men, dat eventuele wijzigingen pas zouden gelden voor de verkiezingen van 1973. De coalitie-genoten dienen te be denken, dat zij nog twee jaar op elkaar zijn aangewezen. Als de kies wet wordt gewijzigd, is vorming van een coalitie met de liberale FDP niet meer mogelijk. Zonder wijziging van de kieswet zul len christen-democraten en socialis ten na 1969 zéker op elkaar zijn aangewezen. De kans is namelijk groot, dat de FDP in 1969 van de derde plaats zou worden verdron gen door de neo-nazistische NPD. Internationale lening van 250 min dlr LONDEN e=* De positie van het pond sterling is gisteren iets verbe terd door geruchten in internationale geldkringen dat de centrale banken van een aantal landen, waaronder Ne derland, Engeland een lening van 250 miljoen dollar hebben beloofd om het pond te steunen. De gouverneur van de Bank of Eng land, sir Leslie O'Brien, keerde gister middag in Londen terug van een bij eenkomst van de bank voor internati onale betalingen in Bazel waarop over de lening zou zijn gesproken. Hij zei bemoedigd te zijn door de stemming waarin de besprekingen zijn gevoerd. Hij zei alle vertrouwen te hebben in het pond sterling maar wilde geen commentaar geven op de geruchten over een nieuwe lening. Uit bevoegde bron werd echter ver nomen dat de lening aan Engeland via de Bank van internationale beta lingen zal worden verstrekt in ruil voor Britse schatkistbiljetten. zegslieden in Parijs ver- Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de fijne fully fashioned najaarscollectie van Delana. Zui ver Tasmanie scheerwol, krimp- werend vervilt niet. Op en top Delana kindermode! Maat 104- 164, prijs vanaf 19,50. kindermode, tricotmode klaarden dat de Bank van Frankrijk toegezegd heeft te zullen bijdragen aan een internationale lening van in totaal 250 miljoen dollar aan Enge land. De zegslieden wezen er op dat over de grootte van de Franse bijdra ge nog niet is beslist. JOHANNESBURG Een tengere Afrikaan heeft een gevecht op leven en dood geleverd met een python, die twee keer zo groot was als hij. De Afrikaan, de 37-jarige Alfred Mthimkhulu, won de strijd door met zijn laatste krachten de kop van de python af te bijten. Hij zat zaterdag in het struikgewas in de buurt van Durban toen de py thon hem aanviel en zich om zijn lichaam wond om de man dood te drukken. Maandag ging Alfred naar zijn werk toe met de onthoofde slang in zijn zak, zo berichtte het in Johan nesburg verschijnende blad Johan nesburg Star. ge Europese technologie scheppen met als onmiddellijke taak het wij der worden van de kloof tegen te gaan met de daarop volgende stap het vernauwen van de kloof. Een der gelijke gemeenschap hoeft niet de eli minatie van de Europese econo mische gemeenschap te betekenen, zei hij. Wilson, rie sprak op een jaardiner in Guildhall in het financiële centrum van Londen, zei verder dat, terwijl over de Britse toetreding onderhan deld wordt reeds met de uitvoering van het plan kan worden begonnen. Hij acht de vorming van een techno logisch blok nog belangrijker dan de Britse toetreding tot de Euromarkt. De Britse premier ontvouwde een uit zeven punten bestaand plan: 1. Engeland is bereid met elk Euro pees land dat dit wil technologisch samen te werken. Engeland bedoelt vooral elektrnica en kernenergie. 2. Engeland is bereid multilaterale besprekingen aan te gaan met Euro pese landen om de Europese technolo gie een nieuwe impuls te geven. 3. De Britse regering heeft de confe deratie van de Britse industrie ver zocht te onderzoeken hoe de industrie zelf het eens kan worden over voorbe reiding van de grondregels voor Euro pese technologische samenwerking. 4. Engeland is bereid om samen met andere regeringen en industriën een Europees instituut voor technologie te ondersteunen. 5. Engeland is bereid zijn eigen op vattingen uiteen te zetten over de manier waarop „Europese maatschap pijen" over de nationale grenzen heen kunnen worden georganiseerd. 6. Het Britse ministerie van handel is bereid mee te werken aan het aan passen van de Britse regelingen inza ke patenten, monopolies, beperkingen enz. aan brede economische integra tie. Dat zou in overeenstemming zijn met principes van het Verdrag van Rome, waarbij tien jaar geleden de EEG werd gevormd. 7. De regering heeft reeds met de Britse TUC, het vakverbond dat 8.5 miljoen leden telt, besproken hoe de industriële en sociale doeleinden van een collectieve Europese technolo gie kunnen worden bevorderd. Geen helper van Wiesenthal RIO DE JANEIRO Wilhelm Karl Langen, wiens lijk donder dag uit de baai van Rio werd op gehaald, was geen medewerker van Simon Wiesenthal maar een dubbel agent, die jarenlang voor de nazi's heeft gewerkt. Dit heeft Franz- Xavier Rybka onthuld. Rybka, die in de gevangenis zit, maakte in de oorlog valse En gelse ponden voor de nazi's. Hij zei dat de man in werkelijk heid Nathan Kaufmann heette, een Jood die in 1936 in dienst trad van de geheime dienst van Hitier. Ryb ka verklaarde dat leden van een geheime Israëlische brigade, die in Zuid-Amerika op vroegere nazi's jaagt, Langen hebben gelikwideerd. Zij is vrij om te kiezen uit tweed, jersey, woleen modeontwerpster creëert altijd weer nieuwe bijzondere dingen, levert exclu sieve modellen aan intieme boütiques. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Op 20, 21, 22 november komen de donor landen voor de derde maal bij een om te spreken over Indo nesië's financiële behoeften om Daar bent u vóór, want met *n goede portie vlees kunt u er tegen! Vlees Is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. En het hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl Het wordt al haasten. Ergens op avond behoorde e zijn flatje in Madrid is Sinterklaas vallen. Wind was de koffers aan het pakken en wi, moeten maar zorgen dat onze zaak jes hier in orde zijn. Sinterklaasavonden zijn voor mij matig die fraaie DOOR natte sneeuw te zilverpapier, waarvan de schil rul altijd wel daar en sappig geurde en met parelende drupjes spoot als je er in kneep. In de geen winkel of wegen zijn ze meer Bloemstraat, die volkomen onrecht- te ontdekken. Jarenlang een reeks bonte beelden, wisselend droeg, want traditionele verrassing voor me, geen sprietje groen laat welvaart, leeftijd en kring staan een bloem te zien. Maar wel de etalage met wit ik overigens vast op rekende. Het opwindendste ogenblik was wanneer alle pakjes uitgepakt daar mocht je kiezen altijd wel een adresje, de pakjes, die de volgende Haasten waarin het gevierd werd. De eerste Sinterklaas die ik ooit zag, zat een lunchroom waar je warme cl colademelk dronk en een taartje at. nog Hoe je moeder het consumptiebon- vooi netje met je hartewens naar Sinter klaas smokkelde heb je later vaak proberen te ontdekken, maar zelfs nu nog kan ik haar dat niet ontfutse len. Maar wel weet ik, dat er touw- tjes in de grijze baard zaten, iets wat mijn vroeg journalistiek gerijpt verzonden moesten worden, oog onmiddellijk opmerkte en van ik bibberend van emotie terug moeder aan het moederlijk tafeltje verslag gebit en het witte suikeren potje grenzen aan deed. Het antwoord was van diep ont- „Hij Wat je een volkomen redelijke Braaf kozen we altijd weer de si- klaasgaven ook een statussymbool te- mijn ouders met schrik ontdekt had den, dat Sinterklaas dat niet in zijn boek had staan. Dat het altijd een arm gezin was en Sint dan toch wel een akelig klassejustitiemannetje, ontsnapte aan je aandacht. De fout moest hersteld. Uit pas verkregen rijkdom. Met takt leidden mildheid. Waar verklaring vond. gaar met het rode puntje van gloei- Een antwoord dat voor mij de ende glitters, die net echt v genover de vriendji Nog een tocht door de duisternis, in de bel, weghollen, schui- poort of portiek, even een meer heb ik touwtjes in de haren te, werd ingepakt merkte je niet lichtstreep op straat, een deur die weer sloot.... Sinterklaasavond was voorbij. Maar straks komt er weer een. ontdekt, dus was die ouderdom maar eens. Een week voor de vijfde december heimwee. Je krijgt van die herinneringen „tafels kijken". Op die Heimwee naar de mandarijnen in Het wordt v het gat in de betalingsbalans te stoppen en het opbouwwerk ter hand te nemen. Ditmaal in het Amstel Hotel te Amster dam. Men mag deze bespre kingen niet verwarren met de regeling der Indonesische schulden, waarover te Parijs vergaderd is. Te verwachten is dat Indonesië ditmaal een kwart miljard dollar hulp voor 1968 zal vragen. Hierbij komt nog 75 miljoen deviezenhulp voor het opbouwwerk. Voor 1967 was een bedrag van 200 min nodig. Het valt dus op, dat juist nu er inderdaad wel van verbetering gesproken mag worden, de behoefte toeneemt. Men mag zeggen dat het stabilisa- tiewerk zeer gunstig zou verlopen zijn, ware er niet door een ongelukki ge oogst een rijsttekort ontstaan, waarin onverwijld voorzien moest worden. Hiervoor heeft Indonesië ook gebruik gemaakt van de 15 min. Ne derlandse hulp, die vrij besteedbaar was (Nederland was het enige land dat vrije hulp gaf). Inflatie beperkt Indonesië is er desniettemin in geslaagd de inflatie te beperken tot 100 pet. tegen vorig jaar 650 pet. Het kenmerkende van de begroting 1968 is dat men hoopt de lopende uitgaven te dekken uit de lopende Inkomsten. Dientengevolge kan Indo nesië ditmaal de tegenwaarde van de hulp geheel besteden voor opbouw en herstek Vooral om de belemmeringen voor de uitvoer weg te nemen bij ha venwegen, vliegverkeer -an elektrici teit. Reeds thans is 25 pet. van de Nederlandse hulp voor dit doel, besteed en 15 pet. van de eigen begro ting. Nu zal dit 100 pet. en 25 pet. worden, en dit is de oorzaak dat de 75 min. deviezenhulp nodig is. Indonesië zet het streven voort om de gedetailleerde greep op het econo mische leven te vervangen door glo bale. Waarschijnlijk zullen dezelfde rege ringen zijn vertegenwoordigd als in juni t.w. Australië, België, Frank rijk, West-Duitsland, Indonesië, Ita lië, Japan, Nederland, Engeland en de Ver. Staten. Waarnemers zullen aanwezig zijn uit Oostenrijk, Canada, Nieuw-Zeeland en Zwitserland, alsook vertegenwoordigers van het I.M.F., de Wereldbank, de Aziatische ontwikkelingsbank, de Ver. Naties en de organisatie voor Europese econo mische Samenwerking. Te verwachten is dat minister drs. B. J. Udink tot voorzitter zal worden gekozen en leider van de In donesische delegatie wordt prof. Wid- jojo. De conferentie draagt een over gangskarakter en men moet geen spectaculaire dingen verwachten. De toezeggingen der verschillende lan den kunnen pas na de conferentie worden vastgesteld. Psalmberijming (2) De inzender van het stukje over de nieuwe psalmberijming vindt deze on aanvaardbaar. Hij noemt twee „dwa ze" zinnen: „De stilte zingt u toe" (stilte kan niet zingen) en „Bloeie Zijn naam" (een naam kan niet bloeien). In 1 Koningen 19 lezen we, dat God Elia verschijnt in het suizen van een zachte stilte (oude vertaling). Wat zal dat de profeet als een heerlijk lied in de oren hebben geklonken En een prachtige bloem, bijv. een roos, kan door haar bloeien toch de naam des Heren verkondigen? Daarentegen komt juist in de berij- ming-1773 veel onaanvaardbaars voor. Daarvan zijn vele voorbeelden te noe men. Als de schrijver van het ingezon den stuk de revisiebundel-1967 waarde loos acht, wil ik zijn exemplaar graag overnemen. Ik dacht dat de bundel nog niet in de handel was. Spijkenisse G. D. van Bueren Psalmberijming (3) Het oordeel van de heer J. Pi Wijsman is er wel ver naast. Weet hij niet dat de bijbel zelf beeldspraak ge bruikt en dat dus iedere berijming deze zal mogen en kunnen gebruiken? Zoals bijvoorbeeld in psalm 65: „De hemelen omgorden zich met gejuich, de dalen tooien zich met koren, zij jubelen elkander toe, ook zingen zij". Kan dit letterlijk? Nee toch! Zet dhr. Wijsman daarom ook de bijbel buiten spel? Den Haag J. Plet Psalmberijming (4) Reeds na een eerste summiere stu die van de nieuwe revisie-psalmbun del wijst de heer J. P. Wijsman deze om slechts enkele onbeduidende be zwaren als geheel onaanvaardbaar af. Maar reeds aan de eerste proefbun del is ettelijke jaren met inspanning door zeer bekwame dichters gewerkt. Laten wij het verschil tussen het oude en het nieuwe kerklied niet te veel uitmeten (ook op de berijming-1773 was indertijd heftige kritiek), want beide hebben éénzelfde einddoel: nL de verheerlijking van God. Den Haag D. Knoester BRUSSEL De geheimzinnige grafschenner op wie de Nederlandse, Belgische en Duitse politie op het ogenblik jacht maakt, is vorige week weer actief geweest. Woensdagnacht vernielde hij zestig kindergraven op het oude kerkhof achter de kerk van Houthalen-centrum en bekladde grafstenen met opschriften, SS-te- kens en hakenkruizen. Een van de opschriften was gericht aan de korpschef van de politie te Weert, Van Osta, die het onderzoek in Nederland leidt en luidde: „Weert Osta'tje, vandaag vieren we feest, dit is de 150ste schending".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7