FAMILIELEDEN WANHOPIG IN H0I1AND STAATEfN HUIS Geen recht gedaan aan bemanning Jozina SI RAIFFEISENBANK Israël gelooft niet gewijzigde in een Arabische houding NIEUW NEDERLANDS TYPE BOOREILAND Vakbond wijst nu op gevaar Mr. Baeten burgemeester van Maastricht INDUS Middenstand besluit tot samenwerking Niet begrepen wat een heer bedoelt ER 196* DINSDAG 14 NOVEMBER 196? an je see nmentai rganiza. iat hel en kat nationa Iels zul- 5 pec tea- iri Lott ing van tijwoon- Rosa van 't Woud, de zeventien jarige echtgenote van de eerste machinist van de Nederlandse vrachtvaarder Jozina, raakte overstuur toen zij hoorde dat haar man Dick tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld. K. ROOK LID VAN DE SER BILTHOVEN In de vergade ring, waar de christelijke midden standsbond gisteren besloot tot het federatief samengaan met het Ne derlands katholiek ondernemersver- bond, werd ook een dagelijks be stuur en een uitgebreid algemeen bestuur gekozen in overeenstem ming met de nieuwe statuten. De nieuwe naam van de CMB wordt Nederlands christelijk ondernemers- verbond. In april krijgt de federatie (85.000 leden, ongeveer tweederde van de georganiseerde middenstand in Ne derland omvattend en daarmee ver reweg de grootste organisatie in het midden- en kleinbedrijf in Neder land) haar beslag en worden de secretariaten samengevoegd evenals de beide bondsorganen. In afwijking van de confessionele werkgevers verbonden streven NKOV en CMB niet naar een fusie in de toekomst. De heer H. de Mooij blijft voor zitter van de CMB; als twee vice- voorzitters werden aangewezen de heren W. H. Neefjes en K. Rook en de heer C. C. Hengeveld als pen ningmeester. De heer K. Rook volgt de heer P. Renkema op, die twintig jaar deel heeft uitgemaakt van het CMB-bestuur. De uitgebreide werk zaamheden in het levensmiddelen- bedrijf. vooral ook internationaal, dwongen de heer Renkema deze stao te doen. De heer K. Rook wordt belast met het niet-sDecifieke middenstandsbe- leid en zal daartoe zitting krijgen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid. de Sociaal-F,conomische Raad. de raad van bestuur in ar beidszaken enz. NEW YORK De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gisteren in de Veiligheidsraad de Indiase ont- werp-resolutie waarin om terug trekking van de Israëlische troe pen op hun vroegere stellingen wordt gevraagd zonder een rege ling voor vrede vooraf van de hand gewezen. De enige manier waarop de raad van nut kan zijn is de partijen tot directe onder handelingen uit te nodigen. Pleegde tandarts onzedelijke handelingen? OUDERKERK A. D. AMSTEL. De 44-jarige tandarts H. H. is voor de officier van justitie te Amster dam geleid, verdacht van het ple gen van onzedelijke handelingen met minderjarige patiëntjes. Een dertienjarig meisje had haar vader verteld dat de tandarts haar had aangerand. De politie werd hierover ingelicht, die een nader onderzoek instelde. Na verhoor van nog enkele jeugdige patiëntjes werd de tandarts aangehouden. Concurreren tegen Amerika DEN HAAG N.V. Scheepsbouw- van enkele werven gezamenlijk. Voor- belangen (een gezamenlijk initiatief van acht Nederlandse werven) en het Ingenieursbureau Marcon hebben een nieuw type booreiland ontwikkeld: de Norrlg 5. Met dit 35 miljoen gulden kostende diepdrijvende eiland denkt men te kunnen concurreren tegen de Amerikaanse ontwerpen. Er is nog geen opdracht voor dc bouw van een dergelijk eiland besteld. Nietemin heeft de Scheepsbouwbe- langen goede hoop dat binnen niet al te lange tijd een order afkomt. Het eiland is speciaal ontworpen voor werk op de Noordzee, maar het kan .wereldwijd' worden gebruikt. De booreilanden die de laatste ja ren op Nederlandse werven zijn ge bouwd, waren meestal een ontwerp deel hiervan is dat de bouw in delen bij meer werven kan worden verricht. De bouwtijd van de Norrig 5 vergt 12 tot 14 maanden. De Norrig 5 blijkt zeer gunstig te zijn voor werk op de Noordzee. Model- proeven in de tanks van het Scheeps bouwkundig Laboratorium te Wage- ningen hebben dat uitgewezen. De vijf poten geven het eiland een grote sta biliteit tegen sterke wind en golfstro- mmg. Men denkt met dit type 5 tot 10 procent meer werkbare dagen te hebben dan met andere soorten boor eilanden. De Norrig 5 (het vijfde ontwerp) is bijna 91 meter lang, 88 meter breed en 57 meter hoog. Op het grote dek staan behalve boortorens e.d. twee 50-tons kranen, ten behoeve van de bevoorrading. Er komt accomodatie voor 66 man. Met tien ankers van elk 12 ton wordt het op de zeebodem ver ankerd. De deelnemende werven in Scheeps- bouwbelangen (opgericht in 1936) zijn: Van der Giessen-de Noord, werf Gusto, NDSM, Kon. Mij. De Schelde, RDM, P. Smit, J. en K. Smit en Wilton-Feijenoord. tiek en vroeg zyn Egyptische collega of hü bereid is in het openbaar voor de Veiligheidsraad te verklaren „dat Eilath (de haven aan de Golf van Akaba) Israëlisch gebied is en dat het Suezkanaal openstaat voor Is raëlische schepen". De Israëlische minister onder streepte dat zijn land bereid is met een VN-bemiddelaar voor het Na bije Oosten samen te werken, „mits zijn mandaat niet schadelijk is voor onze politiek en onze onderhande lingspositie." Het Israëlische parlement heeft gisteren met grote meerderheid een resolutie aanvaard waarin de na druk wordt gelegd op directe bespre kingen tussen Israël en de Arabische landen. „Het is te hopen dat de vol keren over de gehele wereld acte nemen van de weigering van de Arabische staten vredesbesprekin gen met Israël te beginnen", aldus de resolutie. Villen zeehonden: Protestkaarten naar Canadese ambassade DEN HAAG Het Actiecomité Humanisering Zeehondenvangsten heeft het voornemen zaterdagmid dag aan de Canadese ambassade te Den Haag de circa 20.000 getekende protestkaarten aan te bieden, die het resultaat zijn van een actie tegen het levend villen van nog bij de moeder zogende zeehondjes in de Golf van St. Lawrence. Canada. Het ligt in de bedoeling, dat na een korte bijeenkomst in Den Haag aan de Bezuidenhoutseweg dieren vrienden uit heel Nederland in op tocht en met spandoeken naar de Canadese ambassade marcheren. PARIJS De grote prijs van de Franse literaire kritiek 1967 is toege kend aan de Belgische schrijver Da niël Gilles voor diens boek „Tsje- Gilles, 50 jaar. is bankier in Brus sel, maar, zegt hij zelf: „Ik ben in de eerste plaats schrijver. De bank is het middel om mij de vrijheid tot schrijven te geven." HEERENVEEN Nerveusiteit, woede en machteloos verdriet heerst in de gezinnen van de bemanningsleden van de vrachtvaarder Jozina. die tot tien jaar en hoge geldboeten zijn veroordeeld. Mevrouw Plantinga heeft de radio de hele dag aan staan en schakelt haar bandrecorder in als er weer nieuws over haar man, de kapitein, komt. Ik begrijp er niets van, zegt ze. ik dacht mijn man morgenavond van Schiphol te kunnen afhalen Nu zoekt ze vertwijfeld naar een jurist die haar man in Lagos rechts bijstand kan en wil geven. Zijzelf wil zo nodig ook wel naar Lagos gaan. Zij, noch haar kinderen be grijpen iets van het vonnis: in enkele uren was kennelijk de hele z.g. recthsprocedure achter de rug. Ook maakt ze zich zorgen over de gezondheidstoestand van haar man en de andere bemanningsleden. Wie langer dan drie weken in dat land verblijft moet ingeënt worden tegen allerlei tropische ziekten. Ik vraag me af of die medische behandeling daar wordt gegeven. De jonge echtgenote van machinist Van 't Woud in Waddinxveen kan van verdriet niets zeggen. Haar man en zij hebben een eigen huis in aan bouw. Moet ze daar nu straks alleen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. A. M. I. H. Baeten (47) is bij K.B. van 16 december benoemd tot burgemeester van Maastricht. Mr. Baeten heeft in verband met deze benoeming besloten zich als lid van de Tweede Kamer terug te trekken. Hy zal vermoedelijk worden opge volgd door de heer J. Dirx te Beek, die op het ogenblik een functie bekleedt bij het centraal bureau voor de staatsmijnen en tevens wethouder is van Beek. Mr. Baeten, in Maastricht geboren, vervulde naast zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer ook tal van andere functies- Zo was hij o.m. lid van de raad voor de kunst, voorzitter van de contactraad voor het katholiek onderwijs in Nederland en voorzit ter van het bestuur van de katho lieke hogere hotelschool. Nu is hij o.m. nog lid van de economische commissies van de raadgevende in terparlementaire Beneluxraad en voorzitter van de Nederlandse groep der interparlementaire unie. In Maastricht is men niet erg gelukkig met deze benoeming. Er is behoefte aan een magistraat, die economische specialiteiten heeft. Een deskundige op het gebied van onderwijs en wetenschappen lijkt nu niet de direct aangewezen persoon, zo is in Maastricht te horen. Hier aan wordt toegevoegd, dat het niet gaat om de persoon van de heer Baeten. Via de radio reageerde de KVP- fractievoorzitter van Maastricht, dr. J. Banens, onder meer als volgt: ..Het effect van onze inspraak is nihil geweest". Deense kustvaarder op Noordzee vergaan KOPENHAGEN Kadio Skagen heeft vandaag gemeld dat wrakstuk ken zijn gevonden van het Deense kustvaartuig Jan Margrethe, ter hoogte van Hanstholm. Het schip had zes mannen, allen Denen, aan Zaterdagavond was het laatst iets van het schip, dat van Londen op weg was naar Oslo, gehoord. heeft een feestelijke verrassing voor U. Het kopen van een Indus horloge is altijd een prettige gebeurte nis. Zo'n Indus dames- polshorloge met sier lijke doublé-band bij voorbeeld... of een Indus compressor, dat beroemde 100 waterdichte herenpolshorloge. Als u tussen 15 november en 31 de cember uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegen! U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka lender met kleuren- foto's van Zwitserse landschappen. leder Indus horloge is bo vendien jaar verze kerd tegen verlies en dief stall in? Waar moet ze het geld vandaan halen om te leven? Ze denkt dat het huis weer verkocht zal moeten worden, nu ze misschien van de bij standswet zal moeten gaan leven. Vader Van 't Woud is boos op Buitenlandse Zaken van wie hij nog niets heeft vernomen. Alles moet je via de radio en de kranten te weten zien te komen. Post ontvangen we niet en de brieven die wij schreven worden waarschijnlijk in Nigeria onderschept, meent hij. Niet op hoogte De moeder van stuurman Dirk Dieleman in Terneuzen vertelt dat haar zoon al vier jaar voer op de Jozina. Volgens haar was haar zoon niet op de hoogte van het gevaar dat hij als opvarende liep met dit trans port naar Afrika. Zij hoopt dat onze ambassade in het land en het Rode Kruis iets voor haar zoon kunnen Mevrouw Kerssies, moeder van Roelof Kerssies, de kok van de Jo zina beschouwt het laatste nieuws over haar zoon als een doodvonnis. Haar zoon heeft bepaalde ademha lingsstoornissen. Hij moet daar speciale medicijnen voor innemen. Wat gebeurt er als deze straks op zyn. Kan hij deze in Lagos krygen? Zij vreest het ergste. Uit alles blijkt dat de bemannings leden niet of onvoldoende op de hoogte zijn geweest van de conse quenties die het vervoer van wa pens naar Nigeria kunnen opleveren. Voorlichting In verband hiermee heeft het be stuur van de Algemene Vereniging van Zeevarenden besloten aan al haar leden een schrijven te doen uit gaan om hen op de hoogte te stel len van de gevaren waaraan ze zich blootstellen indien ze varen op schepen die wapens naar landen in oorlog vervoeren. Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u I spaarbank en alle bankzaken (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De ledenver gaderingen van de Christelijke Middenstandsbond en het Ne derlands Katholiek Onderne- mersverbond hebben gisteren in afzonderlijke vergaderin gen besloten tot het aangaan van een onderlinge zeer nauwe samenwerking. Van beide zij den is de verwachting uitge sproken, dat dit spoedig zal leiden tot de vorming van een federatie. De 250ste Bij heet Ollie B. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 250ste „reuzenzak", naar het woord van Ollie B. Bommel, is uit. Lof voor directeur Geert Lub berhuizen van De Bezige Bij. hem toegezwaaid door de Heer van stand. Hoe gebrekkig kan de schrijver van deze 250ste: Als je begrijpt wat ik bedoel, Marten Toonder, zelfs al is hij in het bezit van een stem als een bronzen klok, de die pe gedachten van een heer verklan- Dat bleek gisteravond weer eens op het feestje van de altijd gast vrije „er zijn nu twee miljoen literaire reuzenpockets verkocht en dat vinden we heel wat" Bezige Bij. De fijne humor van O.B.B. ging er niet in bij de geborneerde beroepsgrappenmakers van Neder land. die het boeiende en fijngeesti- ge exposé over de stand van de Nederlandse literatuur na Het ste nen bruidsbed over hun blasé-ge zichten lieten gaan. Voor de echte lol en bijtende spot moet er gauw weer een Zo is het.... komen. Wat „platte" figuren bestonden het hartelijk te lachen, maar die waren er gelukkig niet Het was een beetje moeilijk ie mand te ontdekken in het propvol le zaaltje: Heer Bommel trok alle oeen tot zich. Wie we toch wel ontwaarden tussen de kunstenaars en intellectuelen was. kunstenma ker op de 64 velden en niet al leen daar Jan Hein Donner. Hij mocht er zijn, want hij is een vriend van de eerste literaire reu zenzak van de Bij, Harrv Mulisch, en hij verrichtte een ontisch onder zoek naar de oorsprong van Tom Poes. RAADSEL Een raadsel is altijd de aanwezig heid van de slanke zeer geminirok- te jongedames op de feestjes van De Bij. Vriendinnen van Ollie kon den hel niet zijn, want ze zijn er altijd. Wat dat betreft heeft De Bezige Bij een naam hoog te hou den. Schrijfsters zijn het ook niet. want hun nagels zijn te goed onder houden. Het kunnen natuurlijk de MARTEN TOONDER jeugdige vrouwelijke personen zijn, die heer Bommel op het oog had toen hij zei, dat ze hun handwerk en kwartetlessen verwaarlozen en zich te buiten gaan aan overmatig romangebruik. „Ach. hoevele onschuldige jonge meisjes eindigen daardoor niet in de grootste ellende als modellen en actrices?" Het denkraam moest veel werk doen om te concluderen, dat het de bijenkoninginnetjes moesten zijn, die de korf vol maken en de bijen aan het werk en nijver bezig hou den. Een mooi handelsmerk en zo goedkoop. Hoe het zij, ook zij zullen moeten overschakelen, want het is uit met de letterkunde zoals 'die tot nu toe bedreven is, zegt Heer Bommel. Gisteren is een nieuw soort litera tuur ontstaan, waarvan het 250ste van de bekende reeks een eenzame, doch schitterende voorloper is. Geen Ik van een zekere Cremer, geen Voer voor psychologen, geen Nader tot u of Onze Lieve Vrouw van de Bloemen. Geen nooit meer slapen, Wees niet zo burgerlijk en Als broer en zuster, maar Het boze oog, De grauwe razer en Het kukel. De zon der Nederlandse let teren schijnt sinds gisteren weer in volle luister, dank zij de slotheer v«n Bommelstein. In de middagvergadering van het NKOV, die een openbaar karaker droeg, was staatssecretaris, dra. L. van Son (economische zaken) de eerste, die de middenstandsverbon den complimenteerde met deze posi tieve stap tot verdergaande samen werking binnen het midden- en klein bedrijf. De heer Van Son hekelde de politie ke verdeeldheid van ons land. Hij noemde het desastreus, dat wij ons de luxe permitteren politiek zo ver deeld te zijn, dat we van kabinet wisselen als van schoenen. We sturen zoveel partijen naar het parlement, dat een stabiele regering onmogelijk wordt. De mogelijkheden van de rege ring zijn daardoor sterk beperkt. Voorbeeld Voorzitter P. F. M. Nettesheim (NKOV) geloofde, dat de samenwer king met de CMB niet zonder gevol gen kan blijven voor de bij deze cen trales aangesloten bonden. De centra les hebben nu het voorbeeld gegeven, dat de bonden als richtinggevend kun nen beschouwen. De belde neutrale middenstandscentrales (KNMB en NVM) hebben met instemming ken nis genomen van het samengaan van de confessionele centrales. De heer Nettesheim hoopte op een goed over leg met KNMB en NVM, „hoe moei lijk dit dikwijls ook is". Ocrtc in het politieke vlak ging de voorkeur van de heer Nettesheim uit naar interconfessionele samenwer king. Hij zou scheidslijnen, die tus sen belangengroepen bestaan, niet tot politieke scheidslijnen willen maken. W'at betreft de winkelsluitingstij den en de vijfdaagse werkweek voor het personeel vroeg hij per branche en bedrijfstak dc grootst mogelijke vrijheid voor de ondernemers. Geen goed woord had de heer Nettesheim voor het plan van de regering om na 1969 de investeringsaftrek voor be drijfsmiddelen geleidelijk geheel bui ten werking te stellen. Dit zou gebeu ren op een moment, dat bet be drijfsleven zich midden in het aanpas singsproces van de nieuwe omzetbe lasting bevindt en de prikkel van de investeringsaftrek juist nodig heeft. Staatssecretaris Van Son sprak zich nog xilt voor herziening van het vesti gingsbeleid om meer mogelijkheden te openen voor een dynamisch onder nemerschap. Hij betreurde het, dat budgettaire moeilijkheden hem had den gedwongen de mogelijkheden van het saneringsfonds te beperken. Wie niet betaalt Vrijgesteld van de nieuwe omzetbe lasting zullen bedrijven zijn, die min der dan 1200 belasting per jaar zou den moeten betalen; dit komt neer op een omzetcijfer van 150.000 voor de kruidenier, 200.000 voor de groente- handel en de melkzaak, ƒ190.000 voor de slager en ƒ16.500 en ƒ12.500 voor resp. het loodgieters- en kappersbedrijf. Beide laatst genoemde bedragen zijn laag. omdat deze bedrijven door hun arbeidsin tensief karakter een grote toegevoeg de waarde hebben, waarover de om zetbelasting wordt berekend. Onge veer 25 pet. van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zullen geen omzetbelasting behoeven te beta len. De christelijke middestandsbond heeft op zijn besloten bondsraadver gadering te Bilthoven ook besloten koninklijke goedkeuring te vragen op de naamswijziging: Nederlands christelijk ondememersbond. POTTER'S CATARRH PASTILLES All Mn bij apotheken en drogiaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5