BEMANNING VAN JOZINA KEIJGT TIEN JAAR CEL Commentaar JAMIN Boete van f60.000 Tonnen gloeiend staal spoten door fabriek Arsenal tegen Feijenoord vanavond op tv VS hebben kans op vrede gemist CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 14 novemfcer 1967— 48?te Jaargang i Rotterdammer r Oordts Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Schokkend vonnis voor vijf Nederlandse zeelieden die wapens naar Biaf ra vervoerden Vijf Nederlanders, een Spanjaard en een Portugees opvarenden van de Nederlandse kustvaarder Jozina zijn Het slachtoffer geworden van wapen smokkel: tien jaar gevangenisstraf. In juni wisten de reders al dat Nigeria een aantal havens had gesloten. Toch werd de Jozina met wapens aan boord naar de Nigeriaanse wateren gezonden. Voor de reacties van de familieleden zie pagina 5. LAGOS De zeven bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder Jozina zijn gisteren in Lagos elk tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens illegale invoer van wapens in Nigeria. Zij kregen verder een boete van ieder zestigduizend gulden, of twee jaar gevangenisstraf omdat zij hadden geprobeerd 1875 zakken zout en 389 rollen krantenpapier buiten de douane om in te voeren. Het schip en de lading zijn verbeurd verklaard. De veroordeelden zijn vijf Neder landers: kapitein W. Plantinga (50), D. Dieleman (26). D. van 't Woud (25). P. Augustin (26) en R. Kerssies (47), een Spanjaard Ruben Otero (27) en de Portugees Horatio Nogueiria (30). Allen zouden hun schuld hebben be- De kustvaarder was op 23 oktober voor de kust van het van Nigeria afgescheiden Biafra aangehouden en door een Nigeriaans marineschip naar Lagos opgebracht. Volgens de tenlastelegging was de Jozina op 7 oktober uit Lissabon vertrokken naar Port Harcourt, de voornaamste haven van Biafra, met aan boord 460 kisten met enkel- en dubbelloops jachtge weren, 257 kisten met bijbehorende patronen, 1875 zakken zout en 389 rollen krantenpapier. Eig, Wie over de mensen wil heersen, moet eerst meester zijn over zijn tong. BAER-OBERDORF Kerken overwegen stakings- en vastendag pagina Kernmerk urr uircD vwiKSfc Bewolking De Bilt Tussen Schotland en IJsland bevindt zich een diepe en omvangrijke oceaandepressie. Een front van deze depressie, dat vandaag boven de Britse eilanden en de Noordzee lag, trekt lang zaam in de richting van ons land. Aan de voorzijde van dit front werd vanmorgen vochtige lucht met veel bewolking en af en toe motregen naar Nederland gevoerd. Aangezien storingen de ver plaatsing van het front vertragen, zal het ook morgen het weer in ons land blijven beïnvloeden. Er wordt dan ook over het algemeen veel bewolking verwacht, waaruit tijdelijk regen zal vallen. De wind blijft in hoofdzaak zuidelijk. In de komende nacht zal nergens nachtvorst voorkomen, morgen kunnen de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden be reiken als vandaag. DE BILT Zwaar bewolk met tijdelijk regen, maar over dag ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Minder koude nacht, overigens weinig verandering in temperatuur. Roekmini Soekmawati, dochter van ex-president Soekarno, in de kleedkamer van het Lieeo-theater te Barcelona, Spanje, kort voor haar optreden als Violetta in de opera La Traviata van Verdi. en risico Het ministerie van verkeer en wa terstaat in Den Haag verklaarde dat reeds op 23 juni van dit jaar door het directoraat-generaal voor de scheep vaart aan de Koninklijke Neder landse redersvereniging V meege deeld, dat de federale regering van Nigeria een aantal havens heeft geslo ten. Ook de scheepvaartinspectie heeft de reders begin juli laten weten dat afvaarten naar Oost-Nigeria op eigen Een dode, 20 gewonden risico geschieden. Volgens een woord voerder van verkeer en waterstaat is iedereen in de scheepvaart op de hoogte van de risico's, die men loopt als men op Nigeria vaart. Verbaasd BIRMINGHAM Tonnen witgloei end staal spoten gisteren door een ijzergieterij in de Amerikaanse stad Birmingham, naldat de deur van de grote centrifugale gietmachine was gevlogen. Eén persoon overleed aan zijn brandwonden. De toestand van acht van de twintig gewonden is kri tiek. De directie van de American Cast Iron Pipe Co. heeft nog niet kunnen vaststellen hoe het mogelijk is dat de nieuwe zware metalen deur losraak te. Verblindend John Whatley, een arbeider die on gedeerd bleef, vertelde dat de fabriek in een hel werd veranderd. „De deur vloog uit de machine en het gesmol ten metaal wierp overal mensen te gen de grond. Het licht was verblin- (Vai e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Toen er nog 15.000 staanplaatsen beschikbaar waren in het Feijenoordstadion, gisteren in het begin van de middag, heeft de stadi ondirectie de KRO-televisie toestem ming gegeven de belangrijke voet balwedstrijd Feijenoord-Arsenal op Nederland I uit te zenden. Het begin van de wedstrijd wordt aangepast bij het tv-programma. Het journaal zendt gewoon uit, ook de STER. daarna volgt in plaats van om 8.15 uur de aftrap om 8.20 uur. In de pauze zal Brandpunt even verschij nen en om 10 uur draaien de camera's in Nieuwspoort. De KRO laat voor deze reportage, waarbij Theo Koomen het commen taar verzorgt, de documentaire over Jules Verne en een aflevering van „De wrekers" vallen. „Ik wilde weghollen maar ik kon niet, ik leek wel vastgevroren aan de grond. Toen drong het gegil tot mij door en met collega's holde ik naar de gewonden, die brandend op de vloer lagen te worstelen, om hen te helpen." De eigenaar van de Jozina, C. Len ten in Loosdrecht, zei zeer verbaasd te zijn over de straffen, die de recht bank in Nigeria aan de bemanning heeft opgelegd. „Het zal wel niet waar zijn, zo zei hij, want minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft voor de televisie verklaard, dat de gevangenisstraf hoogstens twee jaar zou kunnen zijn." Over het feit, dat zowel het schip als de lading verbeurd zijn ver klaard, wilde de heer Lenten niets zeggen, daar hij de Jozina via Van der Kamp's scheepvaart- en han delsmaatschappij in Groningen in charter had gegeven aan een Nigeri aanse maatschappij, de Sun African Lines. Jacht op Isd Hippies bleken nolitieaffenten LONDEN Mannelijke en vrouwe lijke agenten als hippies vermomd hebben in het afgelopen weekeind razzia's uitgevoerd in donker Londen. De actie bleek een succes want in een apotheek vond de politie een werkplaats waar het hallucinaties op wekkende middel lsd werd gemaakt. Er werd een grote hoeveelheid van dit middel gevonden, die op de zwar te markt ongeveer 2,5 miljoen gulden zou hebben opgebracht. Zeven personen, onder wie de apo theker en een vrouw, zijn gear resteerd. De razzia's in het noorden en westen van Londen en in de be ruchte wijk Soho leverden een buit van naar schatting 10.000 gulden op. Op de Elbe ten westen van Ham burg is gisteravond het Westduitse tankschip „Hans Eins" na aanvaring met een kleiner schip ontploft en in brand gevlogen. Binnen enkele secon den vormde de lading van 95: ton lichte benzine e^n vlammenzee. Vier bemanningsleden werden gewond. De brandweer had de brand na 40 minu ten onder controle. Carl B. Stokes (rechts), de nieuwe burgemeester van Cleve land, VS, werd gisteren in zijn ambt beëdigd. Rechter Anthony A. Rutokowski (links) nam hem de eed af. De drie Amerikaanse krijgsgevangenen die door de Noord-Vietname- zen zijn vrijgelaten, kwamen gisteren in New York aan. Uiteraard waren ze door het dolle heen van vreugde. Rechts James Jackson en links Daniel Pitzer. Hun collega-sergeant Edward Johnson staat niet op deze foto. NEW YORK De Ame rikaanse regering heeft vo rige winter een kans op re geling van het Vietnamese conflict door onderhande lingen gemist. Zij heeft geen gebruik gemaakt van een duidelijk soepeler houding van Noord-Vietnam. Hanoi heeft tot eind vorig jaar steeds vier voorwaarden gesteld voor vredesonderhandelingen (al dus de democratische senator Ro bert Kennedy in het tijdschrift Look), onder meer de volledige terugtrekking van de Ameri kaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam en erkenning van de Vietcong als vertegenwoordi ger van het Vietnamese volk. Begin dit jaar zei premier Dong van Noord-Vietnam in een gesprek met de Amerikaanse journalist Salisbury dat de vier punten meer moesten worden ge zien als een agenda voor vredeso verleg dan als voorwaarden. La ter had Hanoi te verstaan gege ven, dat staking van de bombar dementen op Noord-Vietnam besprekingen mogelijk zou ma ken. Volgens Kennedy waren er ook nu aanwijzingen, hoewel min der duidelijk, dat dit nog geldt. Kennedy ziet alleen in onder handelingen een mogelijkheid tot beëindiging van het conflict, zon der een overhaaste terugtocht. Bunker De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Bunker, was gisteren na een gesprek met president Johnson optimistisch gestemd. Er is vooruitgang, zowel politiek als militair. Steeds meer Zuidvietnamezen komen onder regeringscontrole te staan, zei hij. Een jaar geleden was dat 55 procent, thans 70 pro cent. Nog slechts 17 procent zou Krijgsgevangenen De Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King ziet in de vrijlating van de drie Ameri kaanse krijgsgevangenen door de Noordvietnamese autoriteiten „een welwillend gebaar jegens de Amerikaanse negers". Hij herinnerde aan het tele gram dat elf voorvechters voor gelijke rechten in de VS naar de Noordvietnamese regering had den gestuurd. „We hebben hierin een beroep gedaan op de menslievendheid van de Noordvietnamezen. Toe vallig waren twee van de drie krijgsgevangenen negers. Op de ze manier hopen wij nog meer militairen vrij te krijgen," aldus De drie sergeants zijn gisteren via Beiroet, Rome en Parijs in New York teruggekeerd. Ze wei gerden de pers te woord te staan. „Ze staan onder grote druk", zei Beeton, een man uit Beiroet die hen vergezelde. Beeton ontkende dat hij als cipier optrad. „Ik ben alleen maar meegegaan om voor de jongens te zorgen- en op ze te Waarschuwing ]~\E straffen, door Nigeria opgelegd aan de wapensmokkel, zijn in derdaad heel zwaar. Maar het risico dat deze mannen op zich hadden ge nomen was het niet minder. Dit moet worden bedacht, wanneer men begrijpelijk over deze vonnissen alarm slaat. De Afrikaanse wereld is jong en on rustig. Tal van prille staten voelen zich onzeker en bedreigd en zij hebben er alle reden toe. Het is daar alles nog van een geringe sta biliteit. Waarmee samenhangt, dat ook de rechtspleging nog overwe gend politiek is bepaald. Nigeria heeft met deze vonnissen willen aantonen dat het gedragingen als de nu gestrafte uiterst ernstig neemt. En ieder zal zich wel twee maal gaan bedenken voordat hij zich op deze weg begeeft. Nu dit zo duidelijk is gesteld en het risico zo onontkoombaar is bewezen, mag echter ook worden verwacht dat in de uitvoering van de straf soepelheid zal worden betracht. Ook dan zal de schrik groot genoeg blijven. Samengaan rAP het sociale en economische vlak zet de „oecumenische" gezind heid zich voort. Na de werkgevers hebben nu ook de protestants-christelijke en de rooms- katholieke middenstanders tot nau were samenwerking besloten. Dat geschiedt dan in de voor ons allen zo vertrouwde vorm die naar een federatie tendeert. De federatie- gedachte pleegt ons Nederlanders aan te spreken. Zij biedt de moge lijkheid tot een gelukkig combineren van zowel het eigene als het ge meenschappelijke. Men mag benieuwd zijn, of de reeds gestelde voorbeelden tot verdere na volging zullen opwekken. De oude heer De Bruyn, destijds groot in de rooms-katholieke arbei dersbeweging, heeft onlangs de idee geopperd van een samengaan van NVV en NKV, waardoor het CNV ge ïsoleerd zou komen te staan. Daar zien we het nog niet van komen. Maar of er ook een nauwer samen gaan tussen NKV en CNV ln de lucht zit? Naar onze indruk is de solidariteits- gedachte in de arbeiderswereld-als- geheel te groot dan dat op korte ter mijn een aaneensluiting waarbij niet allen betrokken zouden zijn te ver wachten ware. moi'fieii bitterkoekjes 250 gram van 85 voor 69 niet duur wel heerlijk Geen sprake van kapitaalvlucht DEN HAAG Minister Witteveen heeft de Tweede-Kamercommissie op vragen geantwoord dat er geen sprake van is dat in de prvé sector meer ka pitaal naar het buitenland vloeit dan dat ons land binnenkomt. Het tegendeel is eerder waar, zei de minister. Hij kon geen duidelijk beeld geven van dè omvang van kapitaalvlucht. Ten aanzien van de ilegale kapitaalsvlucht staan uiteraard geen gegevens ter be schikking. Moboetoe tegen vertrek huurlingen KINSJASA President Moboetoe van Kongo heeft de landen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid verzocht aan vliegtuigen die bestemd zijn voor het transport van huurlin gen die naar Roeanda zijn uitgewe ken het recht van overvliegen en lan dingsrechten te weigeren zolang de speciale commissie van de organisatie nog geen besluit heeft genomen over het lot van de vluchtelingen. Sneeuw in Moskou MOSKOU In de straten van de Russische hoofdstad lag vanmorgen I een dun laagje sneeuw. De sneeuw kwam in Moskou een maand later I dan normaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1