Dit niet vergeten Duizend gulden Ruim 100.000 wintersporters dit jaar naar de bergen ONDERNEMER ZIELIG BUITEN ZIJN KANTOOR EERST INFORMEREN DAN PLAATS KIEZEN Huren of kopen Wat verwacht men van vakantie? w-. v_. Indus triemiddag in Leiden Vrouwen geven beter rijles dan mannen Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? k Ja! Op een rente-girorekening nü:31/2%renteentot krediet Algemene Bank Nederland DINSDAG 14 NOYFMBFK 1967 RRl'KTE HOM» KERST LHOTIH l> OOIT - JAK|}AR|.„LOCir WORDT LANGZAAM KLEINER Is lessen duur? Hoewel geen uniforme tarieven gelden (in de grote mondaine wintersportplaatsen betaalt men de helft meer dan in de kleinere plaatsen) kan over het algemeen worden gesteld, dat het leren van skiën geen al te groot gat slaat in de vakantiebeurs. Men rekent meestal met halve dagen (2 a 3 uur les) en dan meestal in kaarten voor zes of 12 halve dagen. Voor deze laatste kaart vraagt men in Duitsland 40 tot 60 DM, in een mondaine Franse plaats 44 NF, idem in Italië zoiets van 7400 Lire, in Oostenrijk van 160 tot 200 O.S. en in Zwitserland tot 50 SFr. Nog een maand en het legioen wintersporters zet zich weer in beweging. Naar schatting een dikke honderd duizend zon- en sneeuwzoekers zullen dit jaar naar de wintersportgebieden gaan en dat is meer dan vorige jaren. Met Kerst zal het zelfs drukker zijn dan ooit te voren. Deels vanwege de gunstige dagen, waarop Kerst en jaarwisseling vallen, deels ook vanwege de toch op nieuw gestegen welvaart. Steeds meer Nederlanders blijken zich een tweede vakantie te kunnen permitteren. Nu al zijn vrijwel alle ho tels in de wintersportgebie den voor de Kerstweek vol geboekt. Al drie, vier maanden geleden is men met die reserveringen be gonnen met het gevolg, dat de winterexpressen èn de gewone treinen straks over vol zullen zijn. Opnieuw is ditmaal Oostenrijk het meest in trek. al moet daar bij gezegd, dat ook andere lan den vooral Zwitserland bij de Nederlandse wintersporter sterk in opkomst zijn. Oosten rijk trekt nog steeds vanwege de veel heersende mening, dat de prijzen er aanzienlijk lager zijn dan elders. ..Maar dat is", zegt de Nederlandse Ski Vereniging. ..langzamerhand een fabel aan het worden. Er is nop wel enig verschil, zeker waar het de ski lessen betreft, maar het is al lang zo groot niet meer als een paar jaar terug." Wandelen Genieten van de winter in een reine berglucht, van gezonde ontspanning op de ski's, van de romantiek in de bergdorpjes bij avond. Zij. die het eens hebben meegemaakt, slaan peen winter- vakantie meer over. Niet. dat ie dereen ge'ijk enthousiast op de ski's klimt. De Nederlandse Ski Vereniging schat, dat hun aantal zelfs nog niet eens de helft be draagt van het legioen. De meesten beperken hun snceuwact'viteiten 'ot wandelin gen in de bergen. Maar ook dat valt tenslotte onder wintersport en in de berghotels zijn zij niet minder graag geziene gasten. Kous genoeg Deze wandel-wintersporters adviseert de Nederlandse Ski Vereniging niet naar de kleine dorpjes te gaan. Veelal heeft men daar geen goed gebaande wegen om er op uit te trekken. Beter kan men 'de grotere plaatsen kiezen, aldus de vereni ging. In een wijde omgeving daaromheen heeft men meestal een groot aantal goed sneeuw vrij gehouden paden, waar men urenlang kan lopen. Meer keus is er voor de skiërs: zij kunnen overal te recht. Als zij eenmaal hebben uitgemaakt wat zij van hun va kantie verwachten (goede hellin gen, avondvermaak, gelegenheid tot het beoefenen van winterspe len enz.) kunnen zij "kiezen uit tientallen mogelijkheden. Goedkoper De vereniging adviseert juist deze echte wintersporters echter niet bij voorkeur rond de Kerst weg te gaan. Vooral omdat het in die tijd overal vrij druk is. Na het eerste weekend in janua ri en tot het einde van de maand kan men op de meeste plaatsen veel beter terecht. Men hoeft dan niet lang op de berglfi- ten te wachten, de skiklassen zijn doorgaans niet groter dan tien man en bovendien: men is goedkoper uit. De prijzen liggen ongeveer 30 procent lager dan in december. wat voor een 14-daagse vakantie al gauw een besparing van 200 gulden per persoon betekent. Om te skiën is deze maand ideaal. De kwaliteit van de sneeuw is uitstekend en de zon begint al wat langer te schijnen. l'opnlair Dat deze periode langzamer hand in populariteit stijgt, blijkt wel uit het feit. dat het ..Loch" ieder jaar kleiner wordt. Veel wintersporters, die voor de druk ke februarimaand wilden boe ken en ..vol" te horen kregen, schoven hun vakantie terug. Ge volg: meer toeristen ook in janu ari dan vorige jaren. Maar dit zij winterenthousiasten tot troost: er is nog steeds plaats Sneeuw. Ski's en zui berglucht: meer 100.000 gaan er straks van genieten. De ligging van de wintersport plaats: het prettigst zijn de streken, waar de sneeuw kort, wel dicht en geregeld, maar niet te vaak valt. Helaas is daar niet veel peil op te trek ken. Ook de vuistregels, dat dc noordelijke dalen van de Al pen hun sneeuw met noord westelijke winden krijgen en in de zuidelijke dalen de sneeuw ook uit het zuiden komt. zijn allesbehalve be trouwbaar. De aanduiding ..Schneeioch" kan zowel ftij- zen op veel sneeuwval als op weinig zon. zodat de sneeuw weinig smelt. Meer concrete gegevens kan men verkrijgen over het vrij zijn van schaduw gedurende een groot deel van de dag bij onbedekte lucht. Men probeert dit wel eens uit te drukken in het aantal theoretisch moge lijke als gemiddelde over een aantal In de ANWB-uitgave „Toerisme in de sneeuw" vindt men zo'n staatje, waarin gemiddelden over een maand worden gege- Hoogte Belangrijk bij de keuze is ook de hoogte van de plaats. Duide lijk dat hoe hoger men >D>.hoe kleiner de kans op al maérfi,J£Grofweg kan worden gesteld, dat mén boven de 1500 meter ..goed zit". Deze hoogte heeft echter ook wel eens het nadeel. dat men minder beschutting heeft teger. koude winden. De fellere zon com penseert wel wat (oppassen voor verbranden!), maar een extra dikke kleding is meestal wel nodig. Een ander nadeel is. dat zulke plaatsen moeilijk toegankelijk zijn en daardoor ook duurder: het transport van alles wat no dig is voor de accommodatie moet betaald worden. Middenweg Een veel toegepaste middenweg is: een onderdak beneden in een laag centrum en een ver blijf overdag. bijvoorbeeld met meegenomen lunch, in een hoog centrum. Sommige hotels beneden hebben een regeling met hotels boven, waarbij )iun gasten naar ver kiezing de hotcllunch boven of beneden kiinnen gebruiken. Welke ski's te kopen? De Neder landse Ski Vereniging: „Een tijd lang heeft men voor begin ners en bejaarden een korte en brede ski aanbevolen, maar dat blijkt niet te zijn aangesla gen. Van invloed blijkt te zijn geweest het feit. dat het over grote, deel der skiërs meestal op vrij harde piste-sneeuw en zelden op diepe sneeuw skiet. Men heeft daarom de voorkeur wat- verlegd naar ski's met wat kleiner draagoppervlak. d wz. wat kortere ski's van normale breedte en met een minder omhoog gebogen en kortere punt. De normale skiër werkt thans met lengten, die slechts enige decimeters groter zijn dan zijn èigën lichaamslengte. Wie in verhouding tot zijn lengte een groot gewicht heeft, kan het best langere ski's nemen, even als iemand, die snelle ..Schüsse" wil maken. Korte ski's hebben het voordeel van betere wendbaarheid en ge makkelijke hanteerbaarheid en worden voor beginners wel aanbevolen. Natuurlijk is eveneens belang rijk. dat men ski's met „sicher- heitsbindungen" neemt. Maar dat doet men haast blinde lings, want de meeste ski's zijn er thans mee uitgerust. Omdat de ski's veruit de kost baarste uitrustingsstukken zijn voor de wintersporter, wordt er vooral door beginnelingen veel gehuurd. Als men zich tijdig opgeeft, kan dat ook makkelijk en het is niet duur. De prijzen van gewone ski's va riëren tussen ƒ1,50 en ƒ2,50 per dag, die met veiligheidsbin dingen lussen 3 en ƒ4.50. Me talen ski's kosten het dubbele. Een aantal sportzaken in Ne- derlandi biedt nieuwe ski's "te huur aan (ƒ2,70 tot ƒ:3 per 'dagf mét dé mogelijkheid ach teraf de ski's te kopen met aftrek van de huursom. Dit is zeker aantrekkelijk voor de beginnende wintersporter, die nog niet weet of hij volgen de jaren zal doorgaan. Heeft hij echter zijn hart aan de win tersport verpand, dan is het veruit het goedkoopste ski's te De prijs ervan komt ongeveer overeen met 40 a 50 dagen De vraag naar welke win tersportplaats te gaan zal vooral voor beginners een moeilijke zijn. De keus uit reisbureaufolders is zo groot, dat men niet gemak kelijk tot een besluit kan komen. In de eerste plaats zal men voor zichzelf moeten uitmaken wat men wil. Wil men veel vertier, wil men alleen de sport, wil men de mogelijkheid tot wan delen, of wil men ruime gele genheid zich met spelen te ver maken. Dat zijn vragen, die men eerst zal moeten beant woorden voordat men een keu ze gaat maken. Begrijpelijk, want wie bijvoor beeld in zijn vakantie op gezel lige avonden rekent in uit gaansgelegenheden en in een dorp terecht komt, waar het leven met het ondergaan van de zon lijkt op te houden, zal teleurgesteld van zo'n va kantie terugkomen. Om dat te voorkomen, kan men het best contact opnemen met de Nederlandse Ski Vere niging (gevestigd in het Haagse ANWB-hoofdkantoor, tel. 070 - 814381), die graag en goed advies geeft. WEEKENDS Bij de keuze van de plaats is eveneens van belang de duur der vakantie. Wie een week end wil kan al terecht in Sau- erland, de Eifel en de Arden nen (ten zuidoosten van Luik), wie een weekje over heeft kan iets verder naar de Harz, het Schwarzwald of de Voge zen en wie tot de gelukki gen behoort, die twee weken vrijaf hebben, kan eigenlijk overal terecht: vrijwel het he le Alpengebied van de Middel landse Zee tot bij Wenen komt dan wat tijd betreft in aanmer- Met uitzondering van slechts en kele moeilijk bereikbare stre ken. kan men per trein in een nacht en een deel van de vol gende dag wel in de meeste wintersportplaatsen komen. 1 Wat men naast de ski's nodig heeft valt mee, 't is althans niet al te duur. In de eerste plaats een skibroek en windjack. Dat laatste moet natuurlijk waterdicht zijn en warmte-isolerend. En wat die broek betreft: een wollen skibroek, in maillot-stijl, is voor de da mes en. in aangepaste vorm. ook voor de heren aan te beve len. Een lange wollen onderbroek of een flanellen pyjamabroek, mits van voren goed af te sluiten is ook bruikbaar. Daarnaast heeft men skischoenen nodig. Eventueel kan men die ook huren, maar beter is ze gelijk maar te kopen om blaren te voorkomen. Dan: sneeuwbrillen en zonnebrillen, een warme wollen trui. een skipet met voorklep en oorbeschermers en niet het onbelangrijkste een paar stevige nylon, canvas of le ren wanten. Dat is de uitrusting voor de dag. Voor de avond kan men volstaan met iets „sportief gekleeds". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ondernemer is een ..onheroische figuur die buiten zijn kantoor min of meer zielig is. Wie een ondernemer wel eens op de televisie heeft gezien, moet het hiermee eens zijn. De onder nemers zijn immers niet welbespraakt. Ze vertellen in gewone ter men wat ze doen of denken en zijn vaak niet opgewassen tegen de gewiekste lieden die hun gesprekspartners zijn. toenemen en onze export met ij pro cent doen stijgen" Hierna kan de regering haar plan nen ontvouwen dankzij de expansie, die in de private sector is gewrodit. Zonder de ondernemer-industrieel is onze economische en sociale vooruit gang niet mogelijk. Dit beeld van de industrieel schetste vanmiddag de Leidse hoogle raar prof. dr. W. Brand tijdens de „industriemiddag" die vanmiddag in Leiden is gehouden. Aan de andere kant is hier die ondernemer, die zorgt voor de stijgen de welvaart. Volgens prof. Brand zou elke Troonrede met deze woorden moeten beginnen: ..Onze ondernemers hebben de eco nomische koek met x procent doen Tweemaal verlies tafeltennisteam tefien Russen VILNIUS Het Nederlandse tafel tennisteam heeft na de Europa-cup wedstrijd tegen Rusl?nd (07) r.og twee vriendschappelijke wedstrijden gespeeld in Rusland. De eerste verlo ren de Nederlanders mei 45: de tweede, die maandag in Vilnius werd gespeeld, met 3—4 De tegenpartij werd gevormd door een team van Litauen. De gedetailleerde resultaten zijn: Bert van der Helm Brendelis 21—18. 21—12; Miknjavicus Bert Schoofs 21—12. 20—22. 21—7; Bert van der Helm Miknjavicus 2118. 22—20; Brendelis Rert Schoofs 2119. 1621. 21 12: Skarulene Mary van Ruiten 21—16. 21—16: Bren delis Miknjavicus - Schoofs Van der Helm 10—21. 21—8. 21—16: Man' van Ruiter Van der Helm Grazina Mar- '<«u«kai!e Miknjavicus 21—19. 21—18. kapiteins Dr. R. Eijsink. lid van Gedeputeer de staten van Zuid-Holland, vond de verhouding van overheid en industrie maar slecht. Heel wat overheden be zien de industrie en haar kapiteins niet met het welwillende oog waar mee men historisch de kapiteins ter zee beziet. Men ziet de industriële kapiteins als lieden met wie men geen medelijden behoeft te hebben. Ze helpen zichzelf immers wel. De industrie op haar beurt ervaart de overheid als een instantie, die .haar voor de voeten loopt en beperkt, om niet van ringeloren te spreken. Het slechte beeld wordt dan voltooid met bedisselende en op maent beluste ambtenaren. Maar wij hebben een bekwaam ambtenarencorps, een waarborg voor onze rechtsorde en welvaar! Overleg Sprekend over de mensen in de industrie zei de heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van de Hoogovens, het duidelijk: De bezin ning over de ondernemingsraad, over de medezeggenschap, over de sa menstelling van de raad van commis sarissen zijn van wezenlijke beteke nis voor de toekomst van de in dustrie en voor de mensen, die bij haar werken." De industrie heeft het mens-zijn bevorderd, zei de heer Bakker. Door de ontwikkeling van het overleg. Ve len hebben ervaren welk een gunstig effect dit heeft, wanneer 'net overleg goed functioneert en op open wijze geschiedt. Het overleg schept een sfeer van vertrouwen tussen de leiding en het personeel. Het resultaat voor de on derneming moeten niet gering wor den geschat. Duurder parkeren in Utrecht UTRECHT In de loop van de volgende maand krijgen de parkeer- meters in de Utrechtse binnenstad één of twee gele strepen op de paal. Eén streep betekent dat de automobi list er één uur mag parkeren, en twee strepen twee uur. Het parkeren in de Domstad wordt overigens vanaf woensdag duurder. Het minimumtarief wordt een kwar tje (dat was een dubbeltje) en voor twee uur parkeren gaat men voort aan twee kwartjes betalen. BORCULO Op de weg Diepen- iheimGeesteren is zondagavond een personenauto tegen een boom gere iden. Een van de drie inzittenden, de 16-jarige G. J. Warinink uit Gelzelaar. kwam om het leven. EINDHOVEN Vrouwen geven beter autorijles dan man nen. Een vrouw heeft namelijk van nature meer aanleg om in de praktijk op te voeden. Aldus de directeur van het psycho logisch verkeerslaboratorium te Utrecht, drs. A. van der Burgh. Hij sprak gisteren in Eindhoven voor rijschoolhouders. AGRESSIEF Instructeurs zijn volgens hem af hankelijk van de kwaliteit van hun verkregen vorming. Ze zijn door- Onze kantoren lichten u graag verder in. gaans agressiever, zakelijker en on dernemender dan vrouwen en kun nen meestal de moeilijke individuele problemen minder goed aan. Instructrices daarentegen seheppen een beter klimaat, tonen meer interes se. zijn geduldiger en zijn hierdoor voor de opvoeding in dc wieg gelegd. Moeilijke leerlingen worden dan ook vaak toevertrouwd aan vrouwen. HUMOR De heer Van der Burgh vindt dat mannelijke leerlingen in het alge- meen beter door vrouwen konden worden opgeleid daar zij een diepere opvoeding nodig hebben voor een goed weggebruik. Bovendien missen instructeurs vaak de nodige humor en diplomatie. Zwemles aan vier dagen oude baby MELBOURNE De Nederlandse zweminstructrice Claire Timmermans heeft haar vier dagen oude zoontje I Marc Anthony in het ziekenhuis zijn i eerste zwemles gegeven. Claire Tim mermans kwam al eerder in het nieuws door haar zwemonderricht i aan zeer jeugdige kinderen. Ook nu verdrongen fotografen en cameramensen van de televisie zich om het kleine plastieken zwembadje, dat in het ziekenhuis u-as opgesteld, om te zien hoe onder Claire's leiding een pas geboren baby armpjes en I beentjes uitslaat. EMMEN Mevrouw Vreeken is I na winst uit haar afgebroken partij j tegen Ljiljac op de gedeelde eerste plaats gekomen in het Danlonschaak- j tornooi voor dames te Emmen. De andere hangpartij, die tussen de da- mes Heemskerk en Asenova. die maandagavond werd uitgespeeld, ein digde in remise. De stand in het Danlontornooi is nu: 1. Eretova (Tsj.Sl.) en Vreeken (Ned.) 31! pnt.. 3. Ljiljac (Zd.-Sl.) en Polihroniade (Roem.) 3 pnt.. 5. Jovan- ovic (Joegosl.) 2": pnt.. 6. Tuk (Ned Asenova (Buig.) en Heemskerk (Ned.) IV* pnt. Want Doublemint kauwen bevor- dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Larsen cu Gligoric speelden remise soussa - i >sl.ï - Hort (Tsjech) afgebro- 2 Hort (TsJ. SI.) - Ivko> wedstrijden. 2. .1. betden 12 19). 8. Stein (Rusl) 11.5 (19). 9. 10. Ivkov (Joegosl) en Matanovlc (Joegosl.) bei den li (19). li. Reshevsky (VS) 10.5 (19). 13. Kavalek (Tsjech) 9 5 (20. n. Glpslls (Rusl) 9 (19). 15. 16. Suttles (Can) en Bliek (Hongi beiden 8.5 ,20). 17. Barczay (Hong) 7.5 (19) 18. Byrne (VS) 6.5 (19) 19 Cuellar (Col) (19). 20 Aljagmarsuren (Mongi 5 (19». 21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10