Investeringen moeten de werkloosheid bestrijden Wisselende première van „Aristophanes" Lorca's Yerma, drama over onvruchtbaarheid Ned. Dans-Theater is fijnzinnig werk rijker Vechtpartijen Premiere «Lieder eines fahrenden bij vertrek Gesellen" Sato naar VS VIETNAM MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 n bezei plaati n moei. na hei pgeluch gen re rijze te hander. 'C Cele wonnei Vodi eerst op h en PT1 uel 470540 il 23-24 1.000 kg Engeland en EEG I Hellwig: het kan nog wel tien jaar duren SCHIPHOL Tegenover het opti misme van de Britse onderhandelaar voor aansluiting bij de EEG. lord Chalfont, staan de voorziehtiger me ningen van twee andere politici: Hellwig, de Westduitse vice-voorzit- ter van de Europese commissie, juist terug van een bezoek aan de Gaulle, meent dat volledige aanpassing van Engeland en andere EVA-landen nog wel tien jaar kan duren. De Britse oud-minister van handel. Douglas Jay. sprak zaterdag in Lon den alleen maar van associatie. Vol gens hem krijgt het denkbeeld van een Noordatlantisch vrijhandelsge- bied steeds meer aanhang in Enge land, de VS en Canada en biedt een dergelijk plan Engeland veel meer voordelen dan het lidmaatschap van de EEG. Lord Chalfont zei bij zijn vertrek uit Nederland, dat Engeland er zeker in zal slagen de Britse economie en betalingsbalans gezond te maken. Het zal nog enige tijd duren voor de on derhandelingen met succes bekroond worden hij twijfelde niet aan het alagen en deze tijd kan Engeland mooi gebruiken om orde op zaken te Volgens de Brit is de Engelse pu blieke opinie voor aansluiting bij Eu ropa. „Kijk maar naar de houding van de drie partijen, naar de jeugd en zeker ook naar de pers, die in meerderheid Europees denkt. Een en kel hoofdartikel is nog wel eens te gen, maar in het algemeen geeft de pers tot een hoge graad van nauw keurigheid de publieke opinie weer", aldus Chalfont. Zee-, land- en luchtmacht nu zelfde groet DEN HAAG Bij de cjrie krijgs- machtonderdelen zal binnenkort op dezelfde wijze de militaire groet worden gebracht. Zoals reeds het geval was bij marine en luchtmacht, zullen nu ook de militairen van de landmacht bij het groeten de hand aan de pet brengen met de hand palm naar beneden en niet meer naar voren. Ook het halt en front maken voor officieren in de kazerne wordt af geschaft. Het blijft slechts bestaan bij het groeten van een vaandel, van leden van het koninklijk huis en van militaire begrafenissen. (Door onze economische medewerker) bemoedigend. Het aantal werkloze mannen is gestegen tot 71.000, bijna tweemaal zoveel als eind oktober van vorig jaar. Ook de vraag van de kant van de werknemers is sterk teruggelopen: van 65.800 eind oktober van vorig jaar tot 38.700 eind oktober van dit jaar. Over het algemeen zullen de in vesteringen in de diepte de werkgele genheid niet verbeteren. Dit is hoogstens het geval als de machinefa brieken en andere leveranciers van kapitaalgoederen door de vele op drachten gedwongen worden om haar personeel uit te breiden. Breedte De werkloosheid wordt sterk beïnvloed door het seizoen. In het voorjaar en in de zomer gaat zij naar beneden en in het najaar en in de winter, als het weer steeds slechter wordt, gaat zij naar boven. Daarom berekent het ministerie van sociale zaken ook de werkloosheid onder in vloed van de seizoenen. Dan zien wij de lijn van de werk loosheid, die in 1963, 1964 en 1965 rondom de 30.000 mannen schommel de, in 1966 sterk stijgen tot bijna 60.000, waarna de lijn in dit jaar ver der omhoog ging tot 92.300 op het eind van oktober. De regering heeft geleidelijk aan enkele honderden miljoenen beschik baar gesteld voor vergroting van de werkgelegenheid. De nadruk wordt daarbij gelegd op de bestrijding van de werkloosheid in het noorden, het oosten en het zuiden. Dat is ook begrijpelijk als wij weten dat de werkloosheid, uitge drukt in een percentage van de be roepsbevolking, in Utrecht 1,4 in Noord-Holland 1,2, in Zuid-Hol land 1,3, in Zeeland 2 en in Gelder land 2,3 bedroeg. Dit steekt gunstig af tegen de werkloosheid in de ande re provincies: Groningen 4. Friesland 3,2, Drente 6, Overijsel 3,6, Noord-Brabant 3,4 en Limburg 4,9 procent. Versneld De werken die de overheid thans wil laten uitvoeren, betekenen in fei te een versnelde investering op het terrein van de weg- en waterbouw kundige werken, van de bouwwerken en van de recreatie. Of deze injecties thans voldoende zijn om het gewenste effect te berei ken, is moeilijk te beoordelen. Wat zij in het totaal van alle investerin gen zowel van het bedrijfsleven als van de overheid betekenen, leren de volgende cijfers van de in vesteringen in het eerste halfjaar van dit jaar. Ter vergelijking hebben wij ook de cijfers van het eerste halfjaar van 1965 en 1966 opgenomen. Wij zien hieruit dat de investeringen re gelmatig toenemen, zij het niet in alle sectoren even sterk. In 1966 waren de investeringen bij na 12 pet. hoger dan in 1965, terwijl in 1967 de totale investeringen weer goed 13 pet. hoger waren dan in 1966; deze percentages slaan dan steeds op het eerste halfjaar. Nu valt het op dat de investeringen in machines en uitrustingsstukken van 1965 op 1966 met bijna 15 pet. opliepen en van 1966 op 1967 met nog geen 41/* pet. Een opvallende daling van de stijging. Diepti Het gaat hier om de investeringen in de diepte, de investeringen die de produktie moeten helpen opvoeren, haar efficiënter moeten maken en die de kostprijs moeten drukken. Het zijn vaak ook de investeringen die arbeidsbesparend werken en die dan ook in sterkere mate werden gedaan in een periode waarin het moeilijk was om aan arbeidskrachten te ko- Schijnbaar is er een duidelijk ver band tussen het stijgen van de werk loosheid en het dalen van de investe ringen in de diepte. Doch dit verband behoeft er niet te zijn. De onderne mers laten zich bij hun investeringen namelijk ook door andere overwegin gen leiden: de investeringen moeten in de toekomst rendabel zijn, het in vesteringsklimaat moet gunstig zijn en de ondernemer moet geld beschik baar hebben dan wel op gemakke lijke voorwaarden kunnen krijgen. Wat dit laatste betreft, de nog altijd hoge rente zal zeker remmend op de investeringslust werken. investeringen in: in miljoenen guldens woningen gebouwen weg- en waterbouw vervoerssector machines en andere uitrustingsstukken totale investeringen 1965 1.580 1.695 1 084 1.179 2.563 1966 le halfjaar 1.790 1.923 1.147 1.261 2.944 1967 2.226 2.325 1.457 1.185 3.074 Studenten toneel KachelDelft DELFT Het heeft bijna 2500 I jaar geduurd voor Aristophanes' j blijspel „De wolken" zijn Neder- j landse première kreeg. Voor deze pri- i meur zorgde zaterdagavond de stu- dentengroep Kachel, onderdeel van de lustrumvierende Delftse Studen ten Bond. Onder de regie van Mieke Lelieveld presenteerde men een wis selvallige voorstelling, met sterk indi vidueel spel en uiterst zwak ensem- blewerk van het koor. De pluspunten wegen echter ruimschoots tegen de negatieve facto ren op, zodat de voorstelling bij het publiek (de grote zaal van de nieuwe aula was tot de laatste plaats bezet) veel weerklank vond. Van de spelers waren het de gerou tineerde Hans Overeem en Wout Klein, die tot bekwame vertolkingen kwamen van Socrates en Strepsiades. Goed spel viel er voorts te genieten van Arnold van der Ree en Rob Röschlau. Het wolken-koor was, alle noeste vlijt ten spijt, een ongeordende bewe ging: moeizame, ongelijke danspasjes, zonder enige sierlijkheid en on verstaanbaar gezang. De meisjes voel den het zelf kennelijk ook wel, want zij wierpen bij herhaling verontschul digende blikken de zaal in. Het wa- r natuurlijk heel wat Over de (ongekuiste) vertaling nog dit: er viel een duidelijke inkonse- kwentie te bespeuren, door enerzijds hippe happening-effecten in te voe ren. maar anderzijds een groot aantal voor outsiders onbegrijpelijke namen en woordspelingen te handhaven. Ver der niets dan lof voor de soms bijzon der geestige vondsten. Kachel her haalt de opvoering volgende week voor de middelbare scholieren. P. L. vlotte regie te passen; S. van der Woude hoogleraar AMSTERDAM Dr. S. van der Woude is aan de stedelijke universi teit benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de bibliotheekwe tenschappen. Dr. Van der Woude is 56 jaar. Van 1936 tot 1955 was hij luthers predi kant, achtereenvolgens in Edam, Alk maar, Dordrecht en Amsterdam. Daarna werd hij wetenschappelijk medewerker bij de Amsterdamse uni versiteitsbibliotheek, waar hij nu ad- Jongelui trokken naar Dam-paleis: 5 arrestaties AMSTERDAM Een groep van tussen de vijftig en honderd jongeren heeft gistermiddag geprobeerd het Koninklijk paleis en het nationaal monument op de Dam „te benade ren". Vijf jongelui werden aangehou den, van wie er drie na een pro ces-verbaal werden vrijgelaten. De politie kon de jongeren zonder wapengebruik verspreiden, waarna het verder op de Dam rustig bleef. De aanvoerder van de groep was de 37-jarige beeldhouwer Jacques A. J., die een verbaal kreeg wegens een verkeersovertreding. Voor eenzelfde feit werd de 26-jarige F C. D. be keurd. De zeventienjarige scholier R. R. uit Nieuwendam en de negentienjari ge fotograaf J. L. D. uit Beverwijk bleven in arrest, verdacht van het roepen van „fascisten" tegen de poli tie. De vijftienjarige scholier S. D. F. uit Amsterdam kreeg een verbaal we gens het niet voldoen aan een bevel tot doorlopen. Dode bij brand op vliegdekschip PORTSMOUTH Een brand aan boord van het Britse vliegdekschip Victorious, in een droogdok in Portsmouth, heeft zaterdag aan e*n be manningslid het leven gekost. De ma teriële schade is nog niet vastgesteld maar deze schijnt volgens een woord voerder van het ministerie minder groot dan aanvankelijk gedacht De brand was uitgebroken in de officiersmess en had zich snel verspreid, waarbij zich een enorme rookontwikkeling voordeed. Na vijf uur wist de brandweer het vuur te be dwingen. De Victorious is 28 jaar oud en heeft in de oorlog aan de grootste zeeslagen deelgenomen, zoals op de Tirpitz en de Bismarck. Het schip is twee jaar geleden gemoderniseerd. Toen de brand uitbrak bevonden zich ruim duizend man aan boord. De uitbreiding van de werkgelegen heid kan wel bereikt worden door een vergroting van de investeringen In de breedte, door de bouw van meer bedrijven, fabrieken, woningen, wegen, bruggen, dijken, havens enz. Hieruit blijkt dus dat wij alle in vesteringen niet over één kam moe ten scheren. De investeringen in de breedte zullen, globaal genomen, wel gunstig op de werkgelegenhed kun nen inwerken, die in de diepte over het algemeen niet. Voor de onderne mingen zullen echter de investerin gen in de diepte veelal het belang rijkst zijn. Niet voor niets maken zij ruwweg 30 pet. van de totale investe ringen uit. De overheid breidt haar investerin gen in de breedte thans uit om der wille van de werkgelegenheid. Bij het bedrijfsleven is hiervan alleen sprake bij uitbreiding, bij de bouw van fabrieken, magazijnen en kanto ren. De overheid kan hierbij zeker stimulerend optreden door het weder invoeren van de vervroegde investe ringsaftrek en door vervroegde afschrijvingen. In het verleden is ge bleken dat het bedrijfsleven op deze fiscale prikkels gunstig reageert. Teleurstellend weerzien met Van der Sloot ROTTERDAM Uit de eerste Ne derlandse balletgeschiedenis na de oorlog is bekend de danser en choreo graaf Pieter van der Sloot. Hij werk te mee aan de troupe van Yvonne Georgi, was solist bij het vroegere Ballet der Lage Landen en hij maak te later deel uit van het Ballet Reci tal en het Nederlands Ballet. Pieter van der Sloot heeft in 1955 tezamen met Vittorio Rossi de leiding gekregen van het Teatro del Balletto di Roma, en nu deze in Italië een goede naam hebbende balletgroep in de maanden oktober en november een tournee door Frankrijk maakt heeft de Werkgroep Danskunst hem en zijn ballet voor één matinee naar de Rotterdamse Schouwburg laten ko men. Eensdeels werd het weerzien met Pieter van der Sloot een teleurstel ling. Zijn balletten zijn te lang uit gesponnen en daardoor krachteloos. Zijn bewegingen zijn een samenstel ling van de academische en de reeds lang achterhaalde Duits-moderne stijl. Er was onvoldoende drama tische spanning, er was bij velen van zijn dansers zelfs een tekort aan tech nische vaardigheid. Heel wat bewe gingen werden onzorgvuldig afge- Maar door die teleurstelling heen dringt zich bij de toeschouwer de ge dachte op, dat hij hier een goede blik krijgt in een nog heel recent verle- Het zal nog geen acht jaar geleden zijn, dat het Nederlandse balletpu- bliek hetgeen het Teatro del Balletto di Roma brengt, luid toejuichte. Dat was waarlijk niet zonder re den. want wat nu in de Rotterdamse Schouwburg te zien was, zou toen vooraanstaand balletwerk zijn ge- Er is de laatste jaren in Nederland heel veel gebeurd en de balletontwik keling in Frankrijk en ook in Italië is duidelijk achtergebleven bij die van Nederland, Engeland, Denemarken. Het Nederlandse balletpubliek is met de ontwikkeling meegegroeid. Dat is een. verblijdend teken. Het is ook een waarschuwing. Wat er nu in Nederland is moet worden voortge dragen en verder opgebouwd. Ballet kunst leeft van beweging! HANS W. LEDEBOER Ferrée: provocatie zonder zin AMSTERDAM Tekstschrijver Hans Ferrée heeft een eigen uitgeve rijtje opgericht, dat eens in de drie weken een uitgave van een „Piek-poc- ket", een geschriftje voor een gulden, verzorgt. Meulenhof verzorgt de lan delijke distributie. Het is de bedoeling in elke pocket één onderwerp, en dan liefst een con troversieel, uit te diepea Ferrée: „Provoceren, irriteren en activeren, trappen tegen heilige huisjes, taboes en pretenties". Na de eerste uitgave kunnen de verwachtingen niet hoog gespannen meer zijn. Een modegril, waarbij kerk en religie er weer eens bij de haren bijgesleept worden om te ver bloemen, dat Ferrée eigenlijk niets te zeggen heeft. W apensmokkel geen zaak van Aangrijpend muziekspel in stuk Haagse Comedie i pag. 1) Van der Schoot kan schepen laten bouwen terwijl concurrenten voor hun schepen amper emplooi kunnen vinden, want in de kustvaart is bijna geen droog brood meer te verdienen, zegt Jongsma. Het ex-bemannings lid heeft zijn brief aan de scheep vaartinspectie ook geschreven om opheldering te krijgen over de vraag waarom riskant vervoer geen ge- varentoeslag zou wettigen. Het risico was me nog al wat, zei hij. We had den er het leven bij kunnen inschie ten. Reder Van der Schoot „verklaarde desgevraagd, dat wapenvervoer de gewoonste zaak van de wereld is in zijn branche en zegt over Jongsma". Hij wil interessant doen". Jongsma reageert hierop weer met: „De ande re jongens durven niet te praten, die blijven in dienst. Maar ik ga nu de wal op. Vandaar." CINCINNATIE Dr. Oskar Frey, de scheikundige van Zwitserse af komst, die tijdens de Tweede Wereld oorlog de commerciële produktieme- thode van het insektendodende mid del DDT heeft ontwikkeld, is in de ouderdom van 75 jaar in Cincinnati overleden. Hij was al lange tijd ziek. DEN HAAG Na veertien jaren heeft de Haagse Gomedie opnieuw „Yerma," het tragisch gedicht van de Spaanse schrijver Federico Garcia Lorca uit 1935, weer op het repertoire genomen. Nu in de regie van Joris Diels en met Trins Snijders in de hoofdrol. Diels heeft 'het stuk geënsce neerd als een oude tragedie en diensvolgens heeft Jurriaan Andries- sen er muziek bijgeschreven die niet bepaald typisch Spaans behoefde te klinken maar van alle tijden, echter in ieder geval uit zuidelijke streken moest zijn. Immers het zuiden heeft van oudsher de onvruchtbaarheid als een vreselijke vloek ervaren. Bovendien heeft het zuiden immer een onverbre kelijk verband gelegd tussen sexuali- teit en voortplantingen. „Yerma" is de dramatische klaagzang over de on vruchtbaarheid. Yerma, de Spaanse boerenvrouw, krijgt geen kinderen. Dit is haar gro te leed. Alles wat het volksgeloof in zulke zaken voorschrijft doet zij eraan, maar tevergeefs. Totdat een heidense vrouw haar duidelijk maakt dat de schuld niet bij haar ligt, maar bij haar man die uit een geslacht stamt waar het kinderen krijgen van eeuwenher een uiterst moeilijke zaak was. In een gesprek met haar man ontdekt Yerma dat het hem niet eens iets kan schelen dat zij geen kinde ren krijgt. In haar primitief vrouw-zijn is zij daardoor zo geschokt dat zij de man eigenhandig Klaagzang Deze klaagzang over de onvrucht baarheid gaat als zodanig lijnrecht in tegen het z.g. „moderne levensge voel." In een tijd waar als hoogste troef 'van technische vindingrijkheid de pil is uitgevonden zal het de meesten een zorg zijn of zij onvrucht baar zijn. Bovendien decreteert het moderne levensgevoel dat sexualiteit en voort planting gescheiden zaken zijn en al leen maar in de ontwikkeling achter gebleven gebieden in het zuiden nog dooreengehaspeld worden. Wij in het westen, zijn al zover dat we bevol- epakt recht zeggen dat kosten noch mensen werden gespaard, want naast de der tig spelers en speelsters is er ook een slordige drieduizend gulden in de voorstelling geïnvesteerd. Nederlander in Sao Paul o gej voor goudsmokkel SAO PAULO Op het vliegveld Campinas bij Sao Paulo is vrijdag een Nederlander aangehouden, omdat hij een hoeveelheid fijn goud ter- waarde van 172.000 Cruzeiro (onge veer 230.000 gld.) bij zich bleek te hebben. De man, wiens naam werd opgege ven als Norbertus H., had volgens de Braziliaanse politie het goud verstopt in een tas en in een speciaal daarvoor gemaakt vest. Hij was juist pér vliegtuig aangekomen uit Caracas, de hoofdstad van Venezuela. De politie verdenkt H. ervan'dat hij deel uit maakt van een internationale orga nisatie van goudsmokkelaars. Een vrouwelijke douanebeambte kreeg argwaan door het gewicht van de handtas die de Nederlander bij- zich had. Er bleken acht staven van •en kilo goud van 24 karaat in te ritten. Bij visitatie werden in zijn vest nog 32 van dergelijke staven aan getroffen. kan met junct-bibliothecaris is. In 1947 promoveerde hij bij prof. dr. W. J. Kooiman tot doctor in de theologie op de Windesheimer kloosterreformator Johannes Busch. Alcoholisme primair zonde' (Vai r medewerkers) TOKIO Hevige vechtpartijen hebben zich gisteren op het vliegveld van Tokio voorgedaan tijdens het ver trek van premier Sato naar de Vere nigde Staten. Ruim tweeduizend linkse studen ten, die betoogden tegen de pro-Ame rikaanse houding van de regering-Sa- to, trokken naar het vliegveld op waar zij werden opgewacht door ze venduizend met knuppels en traangas uitgeruste politiemannen. Bij gevechten tussen de studenten, die met stenen gooiden, en met de knuppels zwaaiende politiemannen werden 362 personen gewond, van wie 320 agenten. Er werden 295 ar restaties verricht. Zaterdag stak een 73-jarige advo caat voor de woning van premier Sato zichzelf in brand. Hij wilde met deze zelfverbranding protesteren tegen de zijns inziens te zwakke houding van Sato in de kwestie van teruggave van Okinawa aan Japan en tegen de Ame- hol". Het afgelopen jaar is speciaal rikaanse bombardementen op Noord- de aandacht gevraagd van predikan- Vietnam. Het eiland Okinawa is op ten en ouderlingen met het oog op de het ogenblik een Amerikaanse militai- jeugd. re basis. GRONINGEN Bijna algemeen wordt alcoholisme tegenwoordig een ziekte genoemd, zoals men ook spreekt over suikerziekte of tbc. De Bijbel echter spreekt van een kwaad tegenover de Here. Aldus de heer B. Lamberts uit Utrecht in een referaat op de jaarver gadering van de vereniging van gere formeerde geheelonthouders. Ook velen, die zich christelijk noe men, zeggen, dat alcoholmisbruik al lereerst menselijk herstel nodig heeft en niet goddelijke vergeving. Maar de dronkaard zal vrede met God kun nen hervinden, als hij zich bekeert van het misbruik van alcoholische dranken, aldus de heer Lamberts. Ter vergadering werd meegedeeld, dat de propaganda zich het komend jaar zal richten op „verkeer en alco- SCHEVENINGEN In het Cir cus-Theater in Scheveningcn kwam zaterdagavond het Nederlands Dans-Theater met „Lieder eines fah renden Gesellen", een première van Benjamin Harkarvy met. vanzelfspre kend, ais muzikale begeleiding de vier liederen, die samen de bekende compositie van dezelfde naam van Gustav Mahler vormen. Harkarvy heeft het zich daarmee verre van gemakkelijk gemaakt. Hij is muzikaal en doorgaans gaat hij als choreograaf geheel uit van de mu ziek. Dat is ook in dit geval geschied. Mahlers liederen dateren van 1887 en vertegenwoordigen een heel be paald genre. Zij moeten worden ge zongen en in dit geval had de mez zo-sopraan Jenny Veeninga deze taak op zich genomen. Zodat de choreograaf zich zag gesteld voor de opgave een theaterto- taliteit te maken, waarin muziek, zang. dans en natuurlijk ook belich ting en decorwerk een duidelijk sprekende functie hebben. Waarbij de dansfunctie. omdat het nu een maal een balletwerk is, de hoofdzaak diende te zijn. Allemaal factoren, die alle kans in zich hebben tot een verglijding in de zware melodramatiek. Maar hoewel Harkarvy op en top theaterman is, werkt hij, wellicht juist door zijn muzikaliteit, nimmer met grote theatrale effecten. Zijn kracht ligt in de fijne, lyrische toets. Met al§ gevolg, dat „Lieder eines fah renden Gesellen" een heel teder werk werd. echt iets voor de fijnproever, opvallend door de zeer grote zorg, die er aan ieder detailpunt is besteed. Het ballet is lyrisch, maar nergens donker-zwaarmoedig. Het ontroert en het heeft tegelijkertijd ten volle de luchtigheid van €-?n plezierig danswerk behouden. Het bevat ver rassende technische vondsten: een harmonisch samengaan van acade mische en moderne Amerikaanse danstechniek. Dé bewegingen zijn mooi, maar het gaat om de gevoelens, de spanningen, die in de dansbewegin gen goed worden uitgedrukt. Harkarvy heeft met zijn bewegin gen niet de liederentekst willen uit beelden. Het ging hem om de stem ming. Daardoor is de dans volstrekt dans gebleven, zonder enige mime. In dat ene opzicht heeft hij zich onder geschikt gemaakt aan de zangeres. En, zoals Harkarvy altijd doet, hij heeft zijn choreografie gemaakt op zeer bepaalde dansers. De figuren zijn zodanig opgebouwd, dat de -ar tistieke karakteristieken van de drie solisten Willv de la Bije, Anne Hyde en Marian Sarstadt zo vol ledig mogelijk zijn toegepast. Daniël Karman heeft de zorg voor decor en costuums op zich genomen. Zijn beloning was een applaus... zo dra het doek open ging, dus nog voor het ballet begon. Na afloop werden Harkarvy. Jenny Veeninga en de dansers met een ovatie gehuldigd. HANS W. LEDEBOER. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is zaterdag het proces begonnen tegen de zeven opva renden van de Nederlandse kustvaarder Jozina, die worden beschuldigd van illegale wapen- invoer. Op de foto: De kapitein van de Jozina W. Plantinga arriveert bij het gerechtsgebouw. (Vervolg van pag. 1) De Zuidvietnamese regering beeft aangekondigd met Kerstfeest een bestand van 24 uur in acht te zullen nemen. Ter gelegenheid van het Vietnamese Nieuwjaar in de tweede week van februari zullen de wapens twee dagen worden neer gelegd. Vorig jaar werd met Kerst en met het „gewone" Nieuwjaar 48 uur niet gevochten, terwijl er in februari door de Amerikanen en hun bond genoten gedurende vier dagen geen oorlogshandelingen werden verricht en door de militairen van het Zuid vietnamese bevrijdingsfront zelfs zeven dagen. Nog nooit was het be stand van de Zuidvietnamese rege ring zo kort als nu. In vrijheid Het Züidvietnamese bevrijdings front heeft zaterdag in de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh drie Amerikaanse militairen in vrijheid gesteld. Ze waren in de afgelopen jaren door deze politieke organisatie van de Vietcong gevangen genomen. NLF-vertegenwoordiger Ngoejen Van Hieu zei dat de drie sergeanten „oprecht berouw hadden getoond over de misdaden die zij tegen het Zuidvietnamese volk hebben be gaan". De onderontwikkelde gebieden ech ter die het ergste van de bevol kingstoename te lijden hebben zijn geestelijk en moreel nog niet klaar voor de pil en zien kinderen krijgen nog steeds als een zegen. Bij hen klinkt dan ook de klaagzang over de onvruchtbaarheid op, zoals bij de Spanjaard Lorca. Ja wat moet men dan zeggen van een Haagse Comedie die het moderne levensgevoel tegen de haren strijkt. Men heeft zich bij de keuze van dit stuk vast niet door de alwetende sex tante die wij rijk zijn laten leiden, maar „Yerma" kennelijk op het reper toire genomen omdat men er in vroe gere, minder-ontwikkelde tijden suc ces mee heeft gehad en omdat het ondanks zijn archaïstische levensge voel zo'n buitengewoon dichterlijk en aangrijpend stuk is. Een dramatisch gedicht dat schreeuwt om muziek, die het dan ook meesterlijk meekreeg van Jurri aan Andriessen, die componeerde voor twee clavinetten (electronische piano's). Keiharde regie Prachtig die keiharde regie van Jo ris Diels met dat sobere decor van Hep van Delft. Schitterend dat spel van Trins Snijders als Yerma, van Frans van der Lingen als Juan haar man, van Georgette Hagedoorn al» heidense vrouw, van Ingeborg Elze vier in de vruchtbaarheidsdans. Prachtig die entourage van de wasvrouwen, van de verzuurde schoonzusters, van de jonge mannen en de jonge vrouwen op het processie- feest. Hier waren de oertijden van het duistere Spanje weer terug. Als Franco niet gewonnen had, bestonden zij nu al lang niet meer, zoals zij over enige tijd ondanks Franco ook niet meer zullen bestaan want wie zal de vooruitgang tegengaan? De tijd komt vast en zeker dat ook Span je zal behoren tot de verlichte volke ren van het westen en de onvrucht baarheid niet meer zal beklagen, meer eerder: „leve de pil" zal roe- Dan zal er geen plaats meer zijn voor Federico Garcia Lorca, de dich ter van de klaagzang „Yerma," want nu is hij alleen nog lichamelijk dood, dan zal hij het ook geestelijk zijn en definitief, want dan heeft de techniek gezegevierd. Voor het zover was heeft de Haagse Comedie dit aangrijpend stuk je folklore nog even laten zien. Velen zullen het strijdig achten met hun „modern levensgevoel," maar dit neemt niet weg dat het een voortref felijke opvoering was. Ev. Groll® Weer ivapendiefstal in West-Duitsland FREIBURG Voor de vierde maal in korte tijd zijn in Zuid-Duitsland wapens verdwenen. Ditmaal worden op een Canadese luchtmachtbasis bij Lahr 17 pistolen van het 9 mm kali ber van Belgische makelij k vermist Eerder waren ruim 10.000 kogels gestolen uit een bunker. Voorts zijn uit een depot bij Saeckingen 240 slag hoedjes en circa 250 kg springstof verdwenen. De meest spectaculaire diefstal was echter de verdwijning van een raket van het type sidewin der van de NAVO-luchtmachtbasii Neuburg in Beieren. Overdracht Aden: Londen gaat met NLF praten ADEN De Britse regering Is be reid om met het Nationale Bevrij- dingsfr.ont van de Zuidarabische fe deratie besprekingen te gaan voeren over de overdracht van de macht in Aden. Het NLF, die dit bekendmaak te had Londen zaterdag gevraagd op korte termijn met elkaar te gaan pra ten. Eerder op de dag had het Front de woensdag uit eigen beweging begon nen wapenstilstand verbroken en waa met mortieren en automatische wa pens gaan schieten op Britse gebou wen en militairen. Nadat Britse mari niers het vuur beantwoord hadden met zware wapens, waaronder een 84 millimeter raketwapen, verzocht het NLF de strijd te staken. Het raketwa pen, de Karl Gustav, is het zwaarst® wapen dat ooit in Aden is gebruikt. Het overleg tussen de Britse rege ring en het NLF, die de machtsstrijd met de Flosy nu definitief schijnt te hebben gewonnen, wordt volgens waarnemers waarschijnlijk in Genève gehouden. De Britse regering heeft beloofd Aden neg deze maand onafhankelijkheid te zullen geven. „Elten leert te veel talen" (Van c e onderwijsredactle) ELTEN Ouder» in de Duits® grensplaats Elten klagen er over dat hun kinderen op de lagere school twee vreemde talen leren, namelijk Nederlands (uit de tijd dat het gebied nog Nederlands was) en Engels. De ouders hebben geconstateerd dat dit een overbelasting voor hun kroost is. De kinderen kunnen daar door in andere vakken niet meeko- Over de oplossing is men het niet eens. Sommigen pleiten voor Neder lands, anderen voor Engels als bijtaai. Een beslissing is nog niet ge nomen. DEN HAAG Op voordracht van een jury, bestaande uit de heren Ad den Besten, Adriaan Morriën en Gabriël Smit, heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Ho 1st-Stichting besloten, de prijs voor 1967 toe te kennen aan Gerrit Kouwenaar. De prijs zal 21 november met een kort® plechtigheid in het gebouw van d® Arbeiderspers ta Amsterdam word®* uitgereikt, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7