CJV NAAR INTEGRATIE IN GROTERE VERBANDEN Protestantse invloed gering bij Europese er is maar één... vuelta=;def,jnste Een woord voor vandaag Kanttekening Ds. Lamping in Triangel Uw probleem is het onze.... Wil het Vaticaan lid worden van de VN? ICCC herdenkt Reformatie Chr. A. van Duuren (65) met pensioen KarelI Chr. Geref. vragen meer gezangen MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 Christus spreekt met Zijn discipelen over de noodzaak van het kruis. Hijdie de Heer is, de Hoogste gaat zich vernederen. Hij die de zegen is, neemt de vloek op zich. En waar praten de discipelen onder elkaar over? Ze vragen zich af wie van hen de meeste is. De Heiland gaat erbij zitten, lezen we in Marcus 9 35. Hij valt niet van ontzetting in een stoel neer, maar Zijn daad zegt wel: „Ik moet jullie iets belangrijks leren." Immers in de synagoge ging ook de overste, die de mensen wilde onderwijzen, zitten. Dan moesten de mensen luisteren. Wat zegt de Here Jezus: (Indien iemand de eerste wil zijn die zal de allerlaatste zijn en aller dienaür." „Heersen" is het typerende woord voor aardse machthebbers, „dienen" is het typerende woord voor de Vredekoning die het Koninkrijk Gods nabij brengt. Christus illustreert Zijn les door een kind erbij te betrekken. Wie een kind ontvangt in Zijn naam, zegt Hij, ontvangt Hem. Moody moet aan die t?kst gedacht hebben, toen hem eens gevraagd werd na een evangelisatiedienst of er ook zichtbare vrucht was. Ja, zei hij, er waren twee en een halve bekeerling. O, was de reactie, twee volwassenen en een kind zeker. Neen, zei Moody, twee kinderen en een volwassene. Vergeet niet dat kinderen hun leven nog voor zich hebben om God te dienen. Een volwassene niet. We lezen vandaag: II Corinthe 111-15. Rekensommetje ter Udink heeft de Nederlandse or ganisatie voor Internationale Bij stand, beter bekend als Novib, en kele kritische kanttekeningen ge maakt. De kritiek richt zich allereerst op twee detailbelidspunten, die toch voor de sfeer bij Ontwikke lingssamenwerking (de naam van het ministerie is al een aan wijzing) van belang zijn: het dat er plotseling was zonder vooraf gaand overleg met particuliere or ganisaties, en het uitschrijven van de volkslening tegen lage rente, die overheid en particuliere organisa ties in een concurrentiepositie te genover elkaar zou kunnen brengen. Fundamenteler is de vraag van Novib om de Nederlandse bijdrage tot 1972 geleidelijk tot 2 procent op te voeren. Argumentatie voor deze forse verhoging vond Novib in het „rekensommetje" van de VU-hoog- leraar Llnnemann. YYfE gaan uit van de stelling, dat ontwikkelingshulp èn economi sche noodzaak eigenbelang zo men wil is èn blijk van naasten liefde. Dan zijn er allerlei mogelijk heden om die hulp op te voeren. Tinbergen heeft onlangs nog opge merkt, dat de ontwikkelingslanden al een heel eind geholpen zouden zijn als we onze consumptie met 2Vi procent in plaats van met drie pro cent lieten stijgen. Het geeft al enigszins aan, in wel ke orde van grootte de problemen liggen, en het doet de verbazing toe nemen, dat het niet mogelijk schijnt. Linnemann vergelijkt de groei van ons nationaal inkomen met die van de hulp. In 1957 29 miljard gulden, in 1967 66 miljard. De hulp steeg in die tien jaar met 345 miljoen tot 472 miljoen gulden. Aannemende dat in 1972 ons natio naal inkomen 100 miljard zal bedra gen, bepleit hij een verhoging van de hulp tot 2 miljard, een verhoging dus van 1500 miljoen of 300 miljoen per Jaar. Het effect daarvan op jaarlijkse groeipercentages van belangrijke grootheden in de Nederlandse econo mie, aannemende dat 50 procent van pRODUKTIEVOLUME van bedrij ven neemt op jaarbasis met 0,08 procent af; consumptievolume par ticulieren met 0,38 procent; inves teringsvolume bedrijven met 0,5Ü procent Het prijspeil van de parti culiere consumptie stijgt met 0,06 procent en de loonvoet daalt met 0,10 procent Dit alles op jaarbasis. Een aantal negatieve effecten kun nen weer worden verminderd of op geheven door een iets geringere ver korting van de arbeidsduur dan was voorzien. Maar daar staat tegenover dat de werkgelegenheid toch al aanzien lijk afneemt. En dat laatste, ge voegd bij door vele ontwikkelings deskundigen gepropageerde her structurering van de industrie in de rijke landen, kan gerust aan de cre ditzijde van Linnemans plan ge boekt worden. TV7AAR het om draait is het publiek rijp te maken voor hulpverle ning. Ook voorstanders van ontwik kelingshulp verklaren altijd dat dras tische uitbreiding economisch niet mogelijk is. Linnemann bestrijd dat. En verder geeft hij het publiek vergelijkings materiaal in handen om het voor en tegen te overdenken. Want laten we maar eerlijk zijn: naast de vrees dat al die hulp wel eens in verkeer de handen terecht zou kunnen ko men. speelt op de achtergrond het gevoel dat een aanslag op de eigen portemonnee gedaan wordt. Dat vindt niemand aangenaam. Nu het, afgezien van het werkgelegen- heidselement, blijkt mee te vallen, kunnen we alleen maar hopen dat de christelijke plicht van naasten liefde het wint van dorre cijfertjes die enigszins naar de negatieve kant doorslaan. Dan spreken we nog niet van onze wereldsamenleving die in wezen een besloten samenleving is geworden. Een samenleving waar ook de rij ken nooit kunnen blijven bestaan als de armen steeds armer worden. We zijn van elkaar afhankelijk. Ont wikkelingshulp wordt dus ook een economische noodzaak, voorwaarde om te bestaan. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Ds. A. J. Lamping uit Leiden, de nieuwe voorzitter van het Christelijk Jongeren Verbond, ziet als zijn doel het geleidelijk opgaan van het CJV in grotere samenwer kingsverbanden. De funktie van de jeugdorga nisaties wijzigt zich. Het wor den steeds meer dienstverlenen de instituten, service-instituten, die op het terrein van vorming en recreatie coördineren en diensten verlenen op verzoek. Bundeling van krachten ligt dan voor de hand. Daartoe zijn twee mogelijkheden: als gesprekspartner in overleg en ge leidelijkheid tot een nieuwe vorm ko men of de hele zaak opheffen. Met het laatste is niemand gediend. Daar om heeft het bestaan van het CJV zin. Dit zegt ds. Lamping in een vraag gesprek met het CJV-orgaan Trian gel. Hij noemt het een knap beleid als iemand „het doel weet, waarnaar hij streeft en bij het uitvoeren van onderdelen in zijn beleid het doel voor ogen houdt, zonder hard te ren nen en kans ziet de mensen mee te „Ik kan best met een wild plan komen en tegen de Rooms-Katholie- ke Kerk zeggen: „Laten we één jeugdorganisatie maken." De kape laan hier zegt: ,,Ik doe morgen mee." Maar organisatorisch?" Hoe moeilijk ligt dat al niet met hervormd- gereformeerd Het gaat uiteindelijk om de vor ming van de mens en ik zoek naar een kerk met nuances, waarbinnen ieder zijn christen-zijn kan beleven. En binnen één jeugdorganisatie het gesprek van de levensovertuigingen." Het beleid van het CJV in de afge lopen jaren is een basis voor de visie van de Leidse predikant. De bereid heid om op te gaan in grotere samen werkingsverbanden is zelfs letterlijk Dr. F. Franklin, secretaris-gene raal van de wereldbond van Y MC A's (CJV's) (links) drukt de scheidende voorzitter van de Nederlandse CJV, ds. H. J. van Heerden de hand. uitgesproken in een bestuursbesluit betreffende de vorming van regio's. Jeugdraad Op de landelijk Hervormde Jeugd raad heeft ds. Lamping kritiek. Dat is een kerkelijk orgaan van bijstand. Het moet de jeugdorganisaties pasto rale begeleiding geven. De kerk be hoort te stimuleren, te vermanen, the ologische instructie te geven aan de groepen, die het werk doen en de band onderhouden met haar leden. Maar daarnaast doet de Hervormde Jeugdraad ook uitvoerend werk. Dat geeft alleen maar onduidelijkheid. Ze wil behalve pastoraal leidsman ook collega zijn. Het CJV is een organisatie van her vormde signatuur, omdat de leden overwegend hervormd zijn, maar het is niet kerkelijk gebonden. De Gere formeerde Jeugdraad kan dan ook als pastoraal leidsman dezelfde dingen te gen het CJV zeggen. Ds. Lamping vindt internationale contacten belangrijk, maar dan sa men wat doen. „Leuterconferenties zijn niets waard. Versta me goed. Ik zegt niet, dat YMCA-conferenties leu terconferenties zijn. Maar laten we niet te gewichtig doen. Een concreet plan, een instituut voor de vrede bij voorbeeld" (Van onze parlementsredactle) UTRECHT „Een bezwaar tegen de Europese éénwording is dat een Verenigd Europa een overwegend rooms-katholiek Europa zal zijn. In de christen democratische fractie de grootste fractie in het Europees Parlement hebben slechts en kele protestanten zitting. De in vloed van het protestants ele ment is gering." Dit zei de heer B. Stolk zaterdag in Utrecht, waar de Najaarsvergadering van het Landelijk Verband van Staat kundig Gereformeerde Studievereni gingen werd gehouden. De spreker, die geschiedenis-leraar is te Rotter dam. hield voor de SGP-jongeren een lezing over de Europese éénwording. Hij herinnerde er aan dat Europa na de jongste wereldoorlog zijn afzet markten verloren had en mede door de dreiging van het communisme sterk afhankelijk was van Amerika. Vervolgens schetste hij de oorzaken, die hebben geleid tot oprichting van Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is ven 'erllng i moeten In afzonder- 'orden Ingesloten. Vraag: Heeft een gekleurde ets van de Coolsingel met water en mo len, een wintergezicht van 50 bij 33 cm uit 1912 nog waarde? Aan de rechterkant staat „handgekleurde originele ets in druk Engstensburg (of Engstenburg) 153 250". Antwoord: Het betreft de 153ste afdruk van een ets met een oplage van 250 stuks. De naam van de ma ker kennen wij voorlopig nog niet en het werk is nog niet bijzonder oud. Wij nemen dus aan dat de waar de bij een antiquair nog niet bijzon der groot zal zijn. Als de prent in goede staat verkeert, denken we aan een paar tientjes. Verzoek van lezer: Wie kan mij melden waar het gedicht „Bedroefde Bart" te vinden is? Enkele regels die ik me herinner, luiden: „Een diepe smart is mij geslagen. Mijn leed is bijna niet te dragen. Ik ben zo ziek van narigheid, Want ach! ik ben ir.ijn meisje kwijt". Bisschop Gallina: Niets belet ons het NAVO- en Warschaupact; de EEG en de EFTA. Spreker wees er op dat de Gaulle de rol van leidende mogendheid van West-Europa wil vervullen. Daartoe moet elke Engelse invloed van het vasteland geweerd worden. VOOR- en NADELEN De heer Stolk zag ln de Europese eenwording voor- en nadelen. Een voordeel achtte hij de welvaartstij ging. Deze bedraagt na tien jaar EEG-politiek ruim 32 procent. Het scheppen van een grotere afzetmarkt brengt voor de industrie het zoeken naar meer efficiënte werkmethoden en rationalisatie met zich mee. Ons land zou zich derhalve op economisch gebied, alleen niet kunnen handha- Tegen de NAVO en de EEG op zich zelf had de heer Stolk geen bezwa ren. De economische integratie is ech ter een voorstadium van de politieke. Tegen deze vorm van Integratie had de spreker wel ernstige bedenkingen. In dé eerste plaats zullen we een groot deel van onze nationale zelfstandigheid verliezen omdat in een toekomstig verenigd Europa veel zaken beslist zullen worden door su pranationale organen. Bovendien zal een verenigd Europa in belangrijke mate een rooms-katholiek Europa zijn. We leven, aldus de heer Stolk, ln een gevaarlijke tijd van oecumene, federalisme en doorbraak. De scherpe lijnen die weleer de mannen der Re formatie trokken, op grond van Gods woord, vervagen steeds meer. ROME Denkt het Vaticaan er over om officieel lid te wor den van de Verenigde Naties? Een functionaris, bisschop Er nesto Gallina, zinspeelde zater dag op die mogelijkheid. Waar nemers achten het niet onmoge lijk dat hij een „proefballon'* opliet, om de reacties in de wereld te testen. Gallina, werkzaam op het Vati caanse staatssecretariaat, zoiets als een ministerie van buitenlandse za ken, zei tot journalisten: „In beginsel belet de paus niets om te besluiten deel te gaan nemen aan de werkzaam heden van de Verenigde Naties." Hij maakte deze opmerking toen hij een boek inleidde getiteld: „Inter nationale organisaties en de Rooms Katholieke Kerk", dat door het staats secretariaat is samengesteld voor pauselijke afgezanten naar vreemde landen. Gallina zei wel dat hij een puur persoonlijke mening uitsprak, maar de aanwezige journalisten wa ren geneigd meer waarde aan de uitspraak te hechten. In overweging? Het besluit om tot de Verenigde Naties toe te treden moet echter door de paus genomen worden. Gallina zei niet te wet< n wat de paus in de toe komst zal besluiten. Het ir niet onmo gelijk dat de paus de kwestie op het ogenblik in overweging heeft. Op het ogenblik is de paus bij de Verenigde Naties vertegenwoordigd door een waarnemer. Het Vaticaan geeft reeds steun aan organisaties als het internationale atoombureau ter bevordering van het vreedzaam ge bruik van atoomenergie en de hoge commissie van de VS voor de vluchte lingen. Waarnemers in Rome vragen zich op het ogenblik af of de paus thans denkt dat hij de Organisatie van de Verenigde Naties zal helpen door toe te treden en dat hij daardoor beter zijn eigen vredesbeginselen kan be vorderen. IKOR-actie: f80.000 voor Broedergemeente ZEIST De actie van het IKOR ten bate van de slachtoffers van de grote brand in Zeist en de wederop bouw van het in de as gelegde broe derhuls van de Evangelische Broeder gemeente heeft 80.000 gulden opgele verd. IKOR-voorzitter mr. Mulder heeft zaterdag een cheque tot dit bedrag aangeboden aan dominee H. J. Bintz, predikant van de Evangelische Broe dergemeente. Tenslotte ds. Lampings mening over flower-power en love-ins: „Bela chelijk. Laten ze eerst maar eens in bad gaan. Ze doen in feite niets, dan met elkaar wat rondhangen, lief zijn voor elkaar. Je moet wat doen voor anderen, je inzetten voor een ideaal, willekeurig welk. En dat „lief zijn" een aansprekelijk motto samen moet gaan met verdovende middelen, kan toch niet. Uit dat „lief zijn" voor elkaar mag toch niet volgen, dat je elkaar lichamelijk tot een wrak maakt?" Afscheidsreceptie ds. Van Heerden (Van onze kerkredactie) LAGE VUURSCHE Met een re ceptie in de Lage Vuursöhe heeft ds. H. J. van Heerden uit Scheveningen zaterdag officieel afscheid genomen als voorzitter van het Christelijke Jongerenverbond. Zijn opvolger is ds. A. J. Lamping uit Leiden. Ds. Van Heerden is twaalf jaar voorzitter geweest van het CJV (aan vankelijk nog CJMV). Onder zijn voorzitterschap vond in 1958 de fusie plaats met de meisjesbond en in 1959 de reorganisatie, waarbij het CJV ver deeld werd in vier secties: vrije jeugdvorming, open jeugdwerk, vor ming bedrijfsjeugd en bijzonder jeugdwerk. Hij blijft deel uitmaken van het uitvoerend comité van de wereldbond van YMCA's, de internationale orga nisatie, waarbij het CJV aangesloten is en die acht miljoen leden in 83 landen telt. In zijn afscheidstoespraak zei ds. Van Heerden, dat het CJV zich steeds meer ontwikkelt' in de richting van een dienstverlenende organisatie. Daarom zal het naar zijn mening wenselijk en noodzakelijk zijn, dat de jongeren zelf mede de beleidslij nen gaan bepalen en daarmee een grotere verantwoordelijkheid dragen. Een van de sprekers op de receptie was dr. F. Franklin uit Genève, de secretaris-generaal van de wereld bond. (Van een onzer medewerkers) WORMS Enkele honderden mensen hebben onder auspiciën van de internationale raad van christe lijke kerken (ICCC) de Reformatie herdacht in Worms. Deze stad is wel iswaar niet zoals Wittenberg verbon den met het begin van Luthers optre den, maar van beslissende betekenis geweest door de Rijksdag van 1521, die Luther veroordeelde. Bij het Reformatiemonument werd een openluchtbijeenkomst gehouden. Namens de ICCC werd een krans ge legd met het opschrift de woorden uit het Luther-lied „Das Wort sie sollen lassen stahn". Op de bijeenkomsten, die verder georganiseerd waren, spraken dr. Carl Mclntire en de Zwitser dr. S. Külling, die enkele jaren geleden pro moveerde aan de Vrije Universiteit. Onder de aanwezigen (uit veertien landen) waren Finnen, Letten. Zwe den, Amerikanen, Brazilianen en Zuid-Molukkers. ADMINISTRATEUR ZOEKLICHT WORDT VASTE MEDEWERKER (Van een onzer medewerkers) DRIEBERGEN Zaterdag trad de administrateur van „Het Zoeklicht", de heer Chr. A. van Duuren uit de staf van dit blad. H(j heeft twaalf jaar lang de administratie verzorgd en werd in het land een bekende figuur, omdat h(j ook de Zoek licht- of Maranathaconferenties organiseerde. Van heinde en ver kwam men op een speciaal ter zijner eer belegde conferentiedag bijeen om afscheid van hem te nemen nu hjj met pensioen gaat. Thema van de dag was „Maranatha- christenen, doe wat ge kunt", 's Mor- Ds. Van Lunzen gehuldigd ODOORN (Dr.) Het hoofd bestuur van de Zwingli-bond heeft zaterdag de 70-jarige ds. H. van Lun zen uit Odoorn (Dr.) een receptie aan geboden die zeer druk bezocht werd. Van vele zijden is de emeritus vrij zinnige predikant toegesproken. Hij heeft, zo zei men, gehoor moeten ge ven aan de levensdrang om in en buiten de kerk van vandaag het geestelijk leven van zeer veel vrijzin nige protestanten wakker te houden en hen de weg te wijzen die voor de vrijzinnigen en de kerk het beste en noodzakelijkst is. Het hoogtepunt van de receptie was de overhandigng van het boek „Op de bres". Dit boek met als onder titel „Waarheidsdienst is godsdienst" werd geschreven door dr. J. Buit kamp en dr. P. D. van Royen. In dit boek komt sterk tot uiting dat men proberen wil binnen afzienbare tijd een gesprek op gang te krijgen met alle werkelijk vrijzinnigen in den lande. Daarnaast werd nog een twee de boek aangeboden. Dit boek „Gloed van een vurig hart" waarin artikelen zijn opgenomen die ds. Van Lunzen in de loop der jaren schreef, is een uitgave die tot stand kwam door vrij willige bijdragen van leden en be langstellenden van de Zwingli-Bond. Prof. dr. P. J. D. Drenth aanvaardt ambt aan V.U. AMSTERDAM Dr. P. J. D. Drenth, tot nu toe lector en onlangs benoemd tot gewoon hoogleraar in de psychodiagnostiek en de bedrijspsy- chologie aan de VU, heeft vrijdagmid dag zijn ambt aanvaard met een inau gurele rede over protesten tegen testen. Hij memoreerde dat er een groot aantal bezwaren leeft tegen het ge bruik van tests; vele zijn in woord en geschrift geformuleerd. Een aantal be zwaren richt zich tegen de tests zelf. Ze zouden verkeerde eigenschappen meten (bijv. kennis in plaats van cre ativiteit) of verkeerde („gemiddelde") mensen selecteren. Andere bezwaren zijn op het gebruik van tests gericht. In dit kader besprak hij argumen ten als schending van het vertrou wen, misleiding van de onderzochte met indirecte tests, het binnendrin gen in het privé-leven. Dr. Drenth stelde dat de benadering van het pro bleem, vooral uit de conservatieve hoek, niet altijd los is van emotionali teit. Anderzijds zijn diverse argumen ten inderdaad houdbaar en weer an dere gebaseerd op misverstanden waartoe de psychologie zelf mede aan leiding heeft gegeven. Getracht werd een duidelijke schei ding aan te geven tussen vak-we tenschappelijke problemen en vraagstukken, waarvan de oplossing een ethische positiebepaling veron derstelt. -#• Fatima krijgt een standbeeld van paus Paulus, de eerste paus, die het Portugese bedevaartsoord met een be zoek vereerd heeft. Het wordt blijk baar een duur beeld, want de Portu gese bisschoppen hebben er een lande lijke kerkcollecte voor uitgeschreven. Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: Voor verzamelaars nieuwe sigarenbandjes met luchtvaartemblemen gens werd er gesproken over de toe komstverwachting, maar 's middags werd in het bijzonder het woord ge richt tot de heer Van Duuren. De leider van het Zoeklicht-werk, de heer S. J. de Heer memoreerde hoe twaalf jaar geleden, toen de toen malige administrateur ovei'leed, der tig solicitatiebrieven binnen kwamen. Onafhankelijk van elkaar zeiden ech ter hij en zijn vader, de evangelist Johannes de Heer, „die" is het. En het duurde niet lang of de nieuwe administrateur was onder de naam van „broeder Van Duuren" overal bekend. Kopersmid Maar de bekendheid van de heer Van Duuren begon niet met zijn Zoek licht-werk. Reeds voor de oorlog had hij zich een bijnaam verworven, Chris de Kopersmid, .omdat hij cen ten collecteerde om het evangelisatie werk in Polen te ondersteunen. De heer Van Duuren gaat wel de vaste staf verlaten, deelde de heer S. J. de Heer nog mee, maar blijft wel meewerken. Ook in de toekomst zal hij de correspondentierubriek blijven verzorgen. Mevrouw Van Duuren werd door de vele sprekers niet vergeten. En ook niet door het bestuur van Het Zoeklicht. Tijdens de bijeenkomst werd medegedeeld dat de heer Van Duuren binnenkort een Zoeklichtreis zal leiden naar Israël. Het bestuur bood mevrouw Van Duuren deze reis ook aan. Tijdens deze Maranatha-dag was het afscheid van Van Duuren maar een intermezzo. Zo had hij het ge wild. De volle aandacht moest vallen op de boodschap van de wederkomst van Christus. En zo gebeurde het. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De classis Amsterdam van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft besloten, twee verzoeken aan de generale synode te doen tot uitbreiding van de gezangen bundel. De classis vraagt meer „berijmde schriftgedeelten" èn gezangen, die geen directe berijming van schriftgedeelten zijn. Het eerste besluit werd genomen met 21 tegen 6 stemmen, het tweede met de krappe meerderheid van 14 tegen 13. Bij „berijmde schriftgedeelten" worden in het voorstel als voorbeel den genoemd „Daar is uit 's werelds duist're wolken" (Jesaja 9), „De dor re vlakten der woestijnen" (Jesaja 35) en „Wie heeft op aard de prediking geloofd" (Jesaja 53). In het tweede voorstel vraagt de classis de mogelijkheid te overwegen, „otn gezangen, die wel geen directe berijming van schriftgedeelten zijn, maar de heilsopenbaring, waar deze „in het Oude Testament nog duister, maar in het Nieuwe Testament zeer klaar is" (NGB art. 9), beter dan de psalmen kunnen bezingen, voor ge bruik in de eredienst toe te laten, opdat de kerk van Christus niet lan ger verhinderd zij de Naam van haar Heere Jezus Christus in haar lied te De tegenstanders van het tweede voorstel zeiden, dat in de psalmen rechtstreeks over lijden, opstanding en hemelvaart wordt gesproken. Al noemt de gemeente in de psalmen de naam van Christus niet, toch denkt ze aan Hem, als ze zingt van de ge zalfde Koning. Abraham heeft ook reeds van verre Christus gezien. Hiertegenover werd gesteld, dat het juist het voorrecht van de Nieuw testamentische gemeente is, dat zij niet „van verre" behoeft te zien. Zij moet haar vrijwillige armoede (door zich te beperken tot het oudtestamen tische lied) afleggen. NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag-Loosdui nen (a.s. vac. W. E. den Hertog wenkgem. Adventkerk toez.): R. Houtsma te Hijkersmilde (Dr.); te Zoetermeer (vormingswerk): J. W. de Jong te Vlaardingen. Bedankt voor Wijk bij Heusden: C. Treure te Hasselt (O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Geldermalsen: J. A. Wapenaar te Makkum en Kornwerd (Fr.). Bedankt voor Alphen a.d. Rijn (vac. K. H. Schuring)H. J. Lugtigheid te Hengelo (O.). Beroepbaarstelling: kand. J. Bult huis, Anreperstraat 162, Assen. Emeritaat: de classis Dordrecht heeft met ingang van 2 januari eervol emeritaat verleend aan ds. S. Wouters te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Middelharnis: C. Harinck te Utrecht en A. Hofman te Zeist. HET WEElTÏN EUROPA weer max.temp. neer- gisteren «lag Kopenhagen licht bew. o Londen geh. bew. 10 o Amsterdam half bew to o

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2