TV RADIO n PUZZELBOEK Brandpunt hielp Djinn eerste lustrum vieren EEN WEEK E ND MET OUDE BEKENDEN de stad en dokter Moore 'f en Music man, een ware kaleidoscoop Even geen concurrentie in de ether KLEUREN-TV IN BELGIË IS TE DUUR Tsjechische show toch bekroond Commentaar rr MAIGRET Wrekers" krijgen nieuwe Emma Peel 1967 MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 iets vrvz •raties (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bezitters van een kleurenontvanger kunnen er van avond voor gaan zitten om twee en een half uur lang een ware kaleidos- koop te zien in de speelfilm „The Music Man", gemaakt naar de ge lijknamige musical van Meredith Willson. Want het is een voortdu rende werveling van kleuren, vooral in de speelse balletten, waaraan de film rijk is. Wie in zwart-wit kijkt zal zich eveneens kunnen amuseren, maar •dan doet het bonte geheel iets rus tiger aan voor het oog. „The Music Man" beleefde in 1957 zijn première op Broadway, even eens met Robert Preston in de rol van de legendarische handelsreiziger prof. Harold Hill. Voordat hij de filmrol speelde, stond hy er 882 keer mee op het toneel. Componist-schrijver Meredith Will son situeerde zijn vrolijke spel in Mason City, de kleine provinciestad in Iowa, waar hij in 1902 het levens licht zag. Hij verbeeldt in het ver haal een stuk van zijn gelukkige jongensjaren. Professor Hill probeert overal waar hij verschijnt muziekinstrumenten en uniformen aan de man te brengen en dat doet hij ook in Mason City, waar op zijn aandringen een band wordt opgericht. Wie geen noot mu ziek kent, kan toch meedoen, de pro fessor zal in een handomdraai ieder een leren een muziekinstrument te bespelen. Gewoonlijk pleegt de pro fessor deze beloften niet na te ko men: als hij zijn instrumenten en ■uniformen heeft gesleten, neemt hij stiekum de benen. Maar ditmaal gaat het allemaal anders en hoe, dat laat de film ten voeten uit zien. Snoep verstandig eet 'n appel m (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij de radio mogen geslaagde programma's heel lang duren. Ze worden dan niet oudbakken, maar ver trouwd bij het luisterpubliek. Daarom was er voor de ijverige Djinn-redactie zaterdagochtend alle reden, op Hilversum III het eerste lustrum van deze vrije- morgen-gezelligheid te vieren. Om aan te tonen, hoe lief men bij de radio én bij de KRO voor elkaar is, werd er een kwar tier lang doorgeprikt naar Hil versum I, waar VARA's Z.0.135 zich geen concurrent maar col lega noemde en vulde de Brand puntredactie twee van de drie uren Djinn. Snoep verstandig eet 'n appel m (Van o e radio- en tv-redactie) Vul horizontaal in: 1. klinker, 2. bergweide, 3. zuidvrucht, 4. schei dingslijn, 5. ontzag, 6. kan men op zitten, 7. hoofdstad van Korea, 8. vo gel, 9. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men vert. 1. de naam van een plaats in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Livorno -ba; 2. A- mer -o.o. - oom; 3. smet - derde; 4. serpent - en; 5. orgaan - Eem; 6. pl - eng - order 7. Oene - en - rei; 8. reu - Enna -le? 9. trant - Aser. Verticaal: 1. lasso - port; 2. immer - leer; 3. veer - Genua; 4. Ort -pa - neen; 5. rode - agent; 6. noen - non- na; 7. oor - terras; 8. bode - edele; 9. nmen - meier. BRUSSEL De Belgische kijkers zijn diep teleurgesteld. Niet alleen zullen zij tot zeker 1970 op eigen kleuren-tv moeten wachten, maar de kijkers langs de grens zullen zich niet of nauwelijks een kleurenontvan ger kunnen aanschaffen omdat de prijzen met ruim 4.500 veel te hoog „Maak u geen illusies dat dit lan- ceerprijzen zijn", heeft een deskundi ge tijdens een demonstratie in Mons verklaard, „dit zijn blijvertjes. De Belgische toestellen moeten zowel het Franse SEC AM- als het Duitse PAL-systeem kunnen ontvangen, om dat Wallonië tot het Franse blok be hoort. Dat maakt de kosten al zeer hoog en bovendien rust er op de ver koop 23 pet. weeldebelasting plus nog eens ongeveer 800 gulden aan andere belastingen. Die gaan er niet af." België maakt voor eigen land nog geen kleurentoestellen, uitsluitend voor export. En dan 't meest voor Duitsland, waar de verkoopprijzen aanmerkelijk lager zijn. Dat scheelt 15 tot 1800 gulden. Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het is merkwaar dig gelopen met de Tsjechische tv-show „Gramo von Balet", oorspronkelijk gemaakt voor inzen ding naar Montreux. Regisseur Evald Schorm, een groot artiest, maakte er een geestig en heel origineel program ma van, maar toen puntje bij paaltje kwam durfde de omroep het niet naar Montreux te zenden omdat het nogal ondeugend is en spot met vrou welijke attributen. Wel werd het ingestuurd voor de Prix Italia, maar de jury maakte er zich van af door het te diskwalifice ren, omdat er geen muziekpartituur was bijgevoegd. De Tsjechische omroep zette door en zond de show naar de wedstrijd, verbonden aan de Milanese film- en televisiebeurs. Daar had men einde lijk succes: „Gramo von Balet" ver wierf de uitgeloofde tv-parel en an derhalf miljoen lire. De Turkse regering heeft Grie kenland gewaarschuwt dat Griekse vliegtuigen zonder pardon zullen worden neergeschoten als zij het Turkse luchtruim weer schenden. Twee dagen geleden zouden Griek se toestellen boven Turks gebied hebben gevlogen. In het eerste uur kreeg de Djinn- redactie alle kans, goede oude her inneringen op te halen aan het be- ginprogramma. Men had toen een tijdens de uitzending geboren ba by met een spaarbankboekje vereerd en deze was nu als flinke knaap van vijf met ouders én de kraam verpleegster-van-toen in de studio. Vader en moeder veltelden dat Os car een fijne jongen was en dat het spaarbankboekje nog bestaat en Oscar zelf riep kloek „Dag oma!", zodat het allemaal heel feestelijk toeging. Taart Om kwart voor tien was er con tact met Z.O. en dat was op beide zenders te horen. Dat mocht voor deze feestelijke gelegenheid, zonder dat het een nationaal programma was. De vrienden van Z.O. hadden een taart gestuurd en putten zich nu uit, allerlei aardige dingen te zeg gen tegen de jubilerenden. Ook dat deed de luisteraar goed. Nu eens geen gehak op elkaar, maar allemaal samen blij en aan waardering over en weer geen gebrek, zonder dat er ook maar een syllabe satire aan te pas kwam. Het rondvraagje op straat ter ere van Djinn's populariteit ontbrak al evenmin en er was ditmaal niemand bij, die niet regelmatig naar het programma, dat onlangs met succes van Hilversum n naar Hilversum UI is verhuisd, luistert. Dat men goed televisie kan maken maar daarmee nog niet de voetangels en klemmen van de radio de baas is, bewezen de drie Brandpuntmannen, die van 10 tot 12 de uitzending over namen, opdat elke Djinnmedewer- ker(ster) eens even ongedwongen in het zonnetje kon worden gezet. Er werd KRO-voorzitter, mr. H. W. van Doorn en diverse programma makers gevraagd hoe men Djinn wel vond en de antwoorden werden vrij slecht afgebroken voor allerlei aar dige platen. Op herkenbare Brand punt-manier werd er gegoocheld met reportages uit de verte en wat politiek, maar pas tegen het einde kwam men echt goed op dreef. Toen was er opnieuw veel aardigs gezegd en gehoord en daarmee gerugge- steund kan Djinn tot vermaak van groot en klein aan de tweede vijf jaren beginnen. Geen reclame oj) Franse t.v. PARIJS De Franse televisie zal voorlopig geen reclame uitzenden. Het kabinet-Pompidou heeft er van af gezien een dergelijk voorstel in te dienen, als gevolg van de algemene oppositie van de pers en het verzet van talrijke intellectuele groeperin gen, de vakbonden en een meerder heid in het parlement. Het plan, dat volgens geruchten van president De Gaulle afkomt, is niet definitief van de baan. Er komt waarschijnlijk een conferentie met de pers om de zaak nog eens te bespreken. De nieuwste weersatelliet van Amerika, de Essa 6, heeft gisteren eeen eerste reeks foto's van wolken velden naar de aarde gezonden. De foto's die een gebied van 11 miljoen vierkante kilometer laten zien, zijn van uitzonderlijke kwaliteit. Zaterdag en zondag zagen we diverse oude bekenden terug op het scherm. Daar was aller eerst Swiebertje weer in volle glorie met al de zijnen, die zijn Dik Trom-avonturen mogelijk maken. Ab Hofstee kon er nog eens een van zijn befaamde boerenrollen in spelen en een nieuw gezicht is Coba Kelling als mevrouw Bromsnor, die na tuurlijk een grote vriendin van Swiebertje wordt. Het verhaal zelf heeft als altijd niets om 't lijf, maar Joop Doderer weet er met zijn onverschrokken komisch talent het juiste cachet aan te geven. Hoewel Swiebertje een geduchte concurrent heeft gekregen in „Ja zuster, nee zuster" en deze parel niet naar de kroon kan ste ken, houdt de strip toch een eigen, enthousiast publiek. Leuk en vlot, zij het erg door zichtig van plot, kwam de eerste aflevering van Rien van Nunen's creatie als taxichauffeur dan einde lijk op het scherm. Hij mag een wat bejaarde jonge vader zijn, als aanpotende chauffeur slaat hij een goed figuur. Hij zal nog wel de no dige „gein" beleven in de volgende afleveringen. Zulk half-huiseüjk, half-avontuurlyk amusement doet het altijd best op de zaterdagavond. Een ander nieuwtje bij de NCRV was de terugkomst van de minimu- sical. Geldgebrek belet deze omroep nog steeds haar oude traditie van avondvullende musicals voort te zetten. Zij had daarmee een goede naam, laten we hopen dat de finan ciën nu wat ruimer zullen worden, want het fragmentarische heeft wel een eigen aantrekkelijkheid, men kan er vaart in zetten en de beste stukjes uit het geheel nemen, maar Snoep verstandig eet 'n appel m Hilversum 1 402 ra. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd pro gramma. 19.30 Nws. 19.35 RVU De Raad van Europa. NRU: 20.05 Prom. ork. 20.35 Progr. over recente vorderingen ln de wetenschap. 21.35 Lichte grammofoonmuziek. 21.50 Mau- cumentalre. 22.20 Bond zonder Naam, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Ste- Proflel B. NCRV-Voc DRAADOMROEP TELEVISIE VWAYOM» KOR/RKK: 19.07 Kenmerk, ak- tualltettenrubrlek over kerk en samenleving. AVRO: 19.32 In kleur: AVRO's Sportpanora- ma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzlcht. STER: 20.16 Recla me. AVRO: 20.20 Indonesië (1) Weerzien met Indonesië, film- reportage. 21.45 De Ofarlms: volksliederen e.a. NTS: 22.30 Teleac: studievoorlichting. 22.35 - 22.40 Journaal. NCRV: 19.03 Twler 22.36 Reclame. NTS: 22.40—22.45 18.55 Zandmannetje. 19.00 Ho- gel. 19.40 Openbaar kunstbezit 19.52 Meded. en de weerman. 20.00 Nws. 20.25 De man van het Westen Western-speelfilm, (v. volw.) 22.00 Gastprogr: d« RADIO MORGEN dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten 8.20 Lichte gram mofoonmuziek. (8.30-8 35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide re portages. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Barok (gr). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). 11.00-11.02 Nieuws; 11.02-11.32 R.V.U. Opkomst van de ver draagzaamheid. 11.55 Beursbe richten. 12.00 Stereo: Sopraan, mezzo-sopraan en Dlano 12.27 Mededelingen voc rederlandse c 13.10 Jpurnaal. NRU: Italië. AVRO: 15.00 Mag even voorstellen? Mijn ls Cox!, detectlve-ho' 15.37 Stereo: Vioolduo: r ne muziek. 16.00 Nieuws. Stereo: Hoorn en plano. Voor de jeugd. .15 ^Lled^- a'mrnofoonmuzlek voor de Hilversum n. 298 m.: NCRV: X) Nieuws. 7.10 Het levende noord. 7.15 Modern plar leergang. 10.35 Planorecital (opn). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Gevari eerd program. (12.23 Wij van land: 12.27 Mededelingen iilnbouw: I2.*n A -illicit,V 3 Actualiteiten). Schoolradio. 14.30 Muzl- magazine. (16.00-16.02 1 18.20 Uitzending i. 9.0£ NAR: Nederlandse loe02°Kllnk-itIaar,' 12.02 Tienerpro- gramma. 13.00 Nieuws. 13.02 Ge- irleerd platenprogr Artiesten Rcvu< 10.20-12.00 Schooltelev België: Ned Kan. 2 en School-tv. zo'n voorstelling blijft toch incom pleet. In haar actualiteitenrubriek liet de NCRV de informatie over jeug dige werklozen wachten voor een levendige reportage over wapen smokkel per kustvaarder. Er wer den door jonge opvarenden nogal opzienbarende verklaringen afge legd: zij meenden dat wapensmok kel op deze wijze normaal zou zijn, en de verzwakte kustvaart lonend maakt, maar dat de tot nu toe on wetende bemanning ook in deze „welvaart" behoort te delen. Van rederszijde wilde men niet voor de camera komen praten. Maar deze muis zal wel een staart hebben. Ten dele gelukkig was zon dag avond het weerzien met Maigret in zijn vakantie-avontuur met Norman- dische kabeljauwvissers. Uitstekend spel in de hoofdrollen waarbij de Vlaamse acteur Wies Andersen als Lapointe nog altijd de kroon spant fraaie enscenering in de juiste Franse sfeer. Niettemin ditmaal een érnstig be zwaar tegen de overigens zo kundige regie van Eimert Kruidhof. Dat er in een milieu van in angst gebrachte zeelieden, gecompleteerd door een twijfelachtige dame en haar „op drachtgever" geen salontaal wordt ge bezigd, is buiten kijf. Maar dat de opvoering zo stijf moest staan van de grove vloeken heeft Simenon in zijn roman niet voorgeschreven. Dat had er best uit kunnen blijven. Ruwe uitdrukkingen konden niet worden geschuwd, „sapperloot" had het niet hoeven te zijn. maar wat wij nu te horen kregen liep de spuigaten uit. Eimert Kruidhof had moeten be denken, dat hij ook werkt voor een zeer groot publiek dat dit niet tole reert. De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen heeft er nogmaals op gewezen dat het gevaarlijk kan zijn proefmonsters van artikelen in de brievenbus te deponeren. Kinderen kunnen immers de artikelen in han den krijgen. Niemand kan beweren, dat de televisie de Neder landse tieners slecht bedeelt. Zij krijgen hun eigen vaste rubrieken en dat is meer dan oudere leeftijdsgroe pen kunnen pretenderen. Vanavond komt de NCRV weer een uur op Ned. 2 met het vertrouwde Twien, dat bij zijn publiek hoog ge noteerd staat. Er komen diverse beat-managers aan het woord en dat is actueel, want over hen is de laatste tijd veel te doen geweest. Optredende beatgroepen zijn de Belgische „Klan", de Britse Dave, Dee, Dozy, Mick en Tich en onze bloed eigen „Outsiders". Zij worden natuurlijk geleid door Wally Tax, die U hier op de foto herkennen zult in vol ornaat, met bolhoed op de welgeschapen manen, wit jaquet en de echte Tax op schoot- Zonder dit in telligente hondje geen Wally Tax! VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur (Kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 8-20 uur eerste reportage uit Indonesië „na Soekarno". 9.45 uur de Ofarims in hun show. Ned. 2 NCRV 7.03 uur jongerenprogramma Twien. 8.20 uur kleuren-speelfilm „The Music Man". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8 05 uur Promenadeorkest speelt Borodin. 9.50 uur documentaire over Maurits. 10.55 uur portret van Nacy Wilson, blueszangeres. Hilversum II NCRV 7.50 uur Duitse uitvoering van het oratorium Elias van Mendelssohn. 10-15 uur literaire rubriek. 10.50 uur serieuze muziek: koorzang, strijkkwartet, mo derne blaasinstrumenten. HILVERSUM De rol van Emma Peel, het voor namelijk uit sex en leren pakken bestaande hyper- slanke meisje dat de rechterhand moet zijn van de James Bond-achtige geheimagent John Steed in „De Wrekers", schijnt niet zo bar aantrekkelijk te zijn. Diana Rigg, die deze (door de KRO bij ons uitgezon den) rol sinds begin 1966 speelt voor wekelijkse afle veringen, heeft er genoeg van. Zij was overigens de tweede Emma: Honor Blackman begon ermee en gaf er de brui aan. De tv-maatschappij ABPC, die het geval uitbrengt, is nu koortsachtig op zoek naar een tweede vervangster, die opnieuw aan hoge eisen (sex, slankheid, beweeglijk heid) moet voldoen. Je kunt er maar mee tobben. De KRO ls niet ontsteld over de verandering: „Wij hebben nog afleveringen genoeg met Diana, want wij komen er lang niet wekelijks mee, voor ons is de ver andering nog niet urgent. En wie weet, vinden ze zo'n goede dubbelgangster voor Diana Rigg, dat de kijkers het nauwelijks merken tiaar if at ha tutti ff 102 De deur van Nortons kamer stond open en uit de hal kon hij het hoge hemelbed in de schaduw zien. en Norton die er in zijn kamerjas in lag te slapen. Vlakbij hem zat Ianthe in een armstoel te staren. Zij had hem niet gehoord en hij stond een ogenblikje naar haar te kijken. Hij zag dingen op haar gezicht die er nooit op waren geweest. Norton bewoog en zij keek op. en het ogenblik waarop hij haar beter leek t« begrijpen, was opeens weg. Zij zag hem en lachte. „Kom binnen, Ed. Nat, hier is Ed die je komt opzoeken." Nat draaide langzaam zijn hoofd op het kussen om. Zij liepen naar het bed en Moore zag dat Nat met slaperige ogen naar hem opkeek. Volgens Moore had hij behoorlijk gesla pen. en was hij nog niet helemaal wakker... Zijn lippen vormden woorden: „Dag, Ed!" waarschijnlijk, maar er klonk slechts een gefluit... langzamerhand week de slaap uit die ogen en er kwam een angst van de herinnering voor in de plaats.... Als Ianthe het maar niet gezien had... Zij waren allebei zo onder de indruk dat zij niet direct begrepen wat Nat op het tafeltje zocht. De lei. „Wil je die. Nat?" Hij knikte als dank, zijn ogen vol ellende en verbijste ring... De griffel piepte op de lei en Ianthe zuchtte diep, het geluid werkte op haar zenuwen. Zij bogen zich allebei voorover om te lezen, hun schouders raakten elkaar aan. Er stond op de lei geschreven: „Ik droomde dat ik mijn stem terug had." Plotseling verschenen er tranen in Ianthe's ogen en zij maakte een vlug gebaar met haar hand naar haar mond. Moore legde zijn hand op Nats schouder en keek naar Ianthe die de kamer doorliep en toen weer terugkwam naar het bed. „Ianthe, ik ga Nat nu onderzoeken. Denk je dat je de koffie klaar kunt hebben, als ik beneden kom?" „Natuurlijk, Ed." „Zo, Nat." Zijn magere, zwakke handen peuterden aan de knoop van zijn kamerjasceintuur. Hij keek moe en berustend. Het onderzoek werd nauwkeurig uitgevoerd, maar het duurde niet lang, en Moore wist al gauw dat het bijna onvermijdelijke gebeurd was. De kankercellen waren losge broken en hadden zich door Nats borst en buik verspreid. Nat kon ze voelen, en misschien zaten de gezwellen ook in zijn longen en hersenen. Hij hielp Nat met het vastknopen van de grijze ceintuur en ging bij het voeteneinde zitten, met zijn rug tegen de spijlen. Zij keken elkaar zwijgend aan. Nats blik was nu kalm en Moore las erin dat Nat geheel van zijn toestand op de hoogte was. Toen Moore er zeker van was dat Nat zich geheel ln zijn macht had, zei hij: „Nat, je moet nu naar het ziekenhuis". Nats blik veranderde niet, maar er verscheen diepte en droefheid in zijn ogen, zodat Moore begreep dat hij de draagwijdte van dit alles inzag. Hij draaide rich langzaam op zijn zij, alsof elke beweging hem moeite kostte. Hij tastte naar de lei. Moore stond op om hem te helpen, maar Nat gebaarde dat hij zijn eigen gang wilde gaan. Hij schreef wat op de lei en gaf hem aan Moore. Met grote ferme letters die niet langer de zijne schenen, stond er: „Is dat soms gemakkelijker voor Ianthe?" Moore legde de lei op zijn knieën en dacht na. Hij zei alleen maar: „Natuurlijk, Nat." Daarna bleef hij Nat aankij- Na een poosje scheen Nat zich te herinneren dat Moore wachtte en hij lachte zwak en verontschuldigend. Zijn lip pen vormden het woord: „Wanneer?" Moore stond op en legde de lei terug op tafel. Nu hij deze moeilijke dingen had aangeroerd en Nat er genoegen mee nam, kon hij weer gewoon praten.. Norton zou nooit meer tot het normale leven kunnen terugkeren en hij keek hem bezorgd aan. Norton antwoordde met een zwak lachje en Moore kon deze berusting plotseling niet meer verdragen, hij draaide zich om, liep naar het raam en zei over zijn schou der: „Zo gauw mogelijk, Nat. Ianthe ziet er wat vermoeid uit, naar het me voorkomt. Zal ik dan Edna maar direct opbellen om een kamer voor je te laten reserveren?" Hij draaide zich om en keek naar het bed. Nat knikte met strakke neergetrokken mond. Er stonden tranen in zijn ogen. Moore verliet snel de kamer. Even later was alles in orde gemaakt. Daarna ging hij Ianthe in de keuken opzoeken. Zij was er echter niet, hoewel het rook naar verse koffie. De kopjes stonden al op de tafel tussen de ramen. Hij vermoedde dat zij in de tuin was. daarom trok hij zijn jas aan en ging naar buiten. Hij zag haar aan de rand van de tuin staan. Zij had een slobbertrui aangetrokken en handschoenen en was bezig met dennenaal- den die zij uit een kruiwagen haalde en over de bedden legde om deze tegen de winter te beschermen. Zij zag hem en kwam op hem af, trok haar handschoenen uit en duwde haar haar met de rug van haar hand terug. Ianthe kwam in haar oude trui op hem toelopen, zijn gemoed schoot vol en hij moest als een schooljongen naar woorden zoeken. „Is het niet wat vroeg daarvoor?" .,Ja, maar ik dacht dat ik het beter klaar kon hebben voor..." (Wordt vervolgd) HU HARMErt, To» JE Df WAflMEID Tf WM» 5T0P JE ZE lit Ut 'T 15IUU 6RIEZEII6.... BROEK o

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11