MAMMOET IN RUIMTE IN H0L1AND STAAT EDI HUIS IORAIFFEISENBANK j Oma vergaf haar overvaller Maanschip gaat mee Parijs: Geen wapens voor Israël COUVE:OVERLEG BRITSE DEELNAME KAN JAREN DUREN Slachtoffers van de brugramp begraven Economie nu beter TB EK 9 WOF.NSmG 8 NOVEMBER 196T Lancering van gigant Saturnus-5 wordt een der sensationeelste ogenblikken uit geschiedenis van de ruimtevaart Amerika wacht In spanning op de lancering van de grootste ooit gebouwde raket: Satur nus-5, die de eerste twintig jaar hét ver voermiddel moet zijn voor maanvluchten. In één klap zou hij alle 500 tot dusver gelan ceerde kunstmanen tegelijk in een baan om de aarde kunnen brengen. KAAP KENNEDY Het toekomstig „werkpaard van de ruimte", de reuzenraket Saturnus-5 van Wernker von Braun, staat startklaar en zal als alles volgens plan verloopt nog deze week zijn maidentrip maken. Nog even en de mensheid zal getuige zijn van een der sensationeelste ogenblikken uit de ge schiedenis van de ruimtevaart, als de gigant, de sterkste en grootste machine ooit gebouwd, zich bulderend van haar plat form verheft. Voor de 300.000 Amerikanen, die zes jaar lang aan de ontwikkeling van het 120 meter hoge monster werkten, zal het de top van een spannende climax zijn. Ter illustratie hóe groot de Sa- turnus-gigant in werkelijkheid is: ruim tien meter steekt hij met zijn lengte van een dikke 120 meter boven de Euromast uit De prestaties van de raket zul len voorspelt Kaap Kennedy niet minder indrukwekkend Met de Satürnus-5, die een stuw kracht levert van vier miljoen kg (de eerste trap alleen al heeft vijfmaal zoveel vermogen als die van de voor gangers Saturnus 1 en -IB) en die volgetankt niet minder dan 3300 ton weegt, wordt het startsein gegeven voor de uitvoering van het lang voor bereide Apollo-maanreisproject. Bovenop d& raket is het op de grond al vele malen beproefde Apol- lo-maanschip geplaatst. En al zal dit gedeelte ditmaal nog geen maanreis maken, het zal wel grondig worden getest in de ruimte. De NASA heeft zich niet kunnen veroorloven alleen de raket te beproeven. Elke Satur- nus-5-lancering kost ongeveer 200 miljoen dollar en het stap voor stap uittesten zou het geweldig dure ruim teprogramma, dat toch al 27 miljard dollar, kost. nog duurder maken. .Jtlaansloep" Dit maanschip bestaat uit "drie de len. die samen 25 meter lang zijn. Bovenaan bevindt zich de comman do-cabine. in het midden het voortstuwingsdeel en onderaan de ..maansloep" (de LEM: Lunar Excur sion Module). Met dit laatste deel zullen in de otekomst twee astronauten een be zoek brengen aan de maan nadat hun „sloep" zich heeft losgemaakt 1 de in een baan om de maan draaiende rest van het maanschip met de derde astronaut aan boord. Na dit bezoek van maximaal 34 uur zal de „sloep" op eigen kracht terug keren naar de Apollo-cabine, vastkop pelen en de reis terug naar de aarde aanvaarden. Maar dat is zoals gezegd nog toekomst. Door de tegenslagen van het laatste jaar rekent men er in Amerika niet meer op, dat dit pro gramma nog voor 1970 kan worden uitgevoerd, al hoopt men wèl, dat het voor het einde van dat jaar kan ge beuren. Bij de komende proef zal het (onbe mande) maanschip door de Saturnus in een ruim 28.000 km hoge baan om de aarde worden geslingerd, waaruit het op eigen kracht naar de aarde zal terugkeren. De snelheid, die het schip bij het binnendringen van de dampkring heeft, zal dan 40.000 km per uur zijn, zodat men ruimschoots de gelegen heid krijgt het nieuwe hitteschild te testen bij een temperatuur van 4500 graden... Indrukwekkend Een nieuwe geweldige stap in de ruimte: zo kan men de eerste lance ring van de Saturnus-5 wel karakte riseren. Dr. George Mueller, leider van het programma voor bemande ruimte vaartuigen van de NASA zei het laatst zo: „alle bloed, zweet en tranen waarmee de pyramiden werden opge richt, al het hals over kop gemobi liseerde wetenschappelijke talent, dat in de tweede wereldoorlog voor het Manhattan-atoombomproject werd in gezet, de 60 jaren van vliegtuigont wikkeling, die nodig zijn geweest om tot het supersone verkeersvliegtuig te komen al deze inspanning kan nog maar nauwelijks worden vergeleken met wat de Amerikanen de afgelopen zes jaar hebben gepresteerd om deze lancering mogelijk te maken". Prestaties en omvang van de reus zijn dan ook indrukwekkend. Het vermogen van de raket, die hoger is dan de Euromast, stelt hem in staat het gewicht van alle 500 tot nu toe door Amerika gelanceerde sa tellieten in een baan om de aarde te brengen. Ook zou de Saturnus een voorwerp van 47.000 kg op de maan kunnen deponeren of een nuttige last van 20.000 kg naar Mars kunnen bren gen. Wat het inwendige betreft: dat bergt niet minder dan twee miljoen pompen, kleppen, buizen, kabels en elektronische schakelingen. Controle cus kan beoordelen. Dat wordt over gelaten aan de computer, die binnen vier seconden na de ontsteking alle systemen moet controleren. Mocht er gens een mankement worden ont dekt, dan zal de vlucht nog voordat de kolos zich van de nieuwe „maanha- ven" heeft verheven tijdig kunnen worden afgelast. Geeft de computer echter het sein veilig, dan zullen de vijf gigantische motoren, die samen per seconde 15 ton kerosine en vloeibare zuurstof opslorpen, de kolos na 2.5 minuten op een hoogte van 60 km brengen, op welk moment de raket een snelheid heeft van 8600 km per uur. De twee de trap. waarvan de motoren op vloei bare waterstof en zuurstof lopen, brengt het monster na 6,5 minuten op een hoogte van 183 km en een snel heid van bijna 25000 km per uur, waarna de derde trap (eveneens wer kend op vloeibare waterstof en zuurstof) nog maar 2,5 minuten nodig heeft om de raket in een baan om de aarde te brengen met een snelheid van 28.000 km per uur. Beslissend Wanneer de derde trap drie uur heeft rondgecirkeld, komt het meest beslissende moment van het experi ment: de motoren van de derde trap zullen dan opnieuw worden ontsto ken om vanuit de baan om de aarde een lancering naar de maan te be werkstelligen. De derde trap zal de Apollo-cabine op een hoogte van 28.000 km brengen, waarna deze trap afvalt en het maanschip op eigen kracht terugkeert naar de aarde. Een moeilijkheid daarbij zal onge twijfeld zijnte voorkomen, dat het maanschip „doorschiet" en toch nog een reis naar de maan maakt. Als alles feilloos loopt, zal het maanschip 8,5 uur na de lancering van Kaap Kennedy terug zijn. Drie parachutes zullen de cabine een zach te landing moeten laten maken in de Stille Oceaan, 1000 km van Hawaii. Werkpaard Wanneer precies het experiment wordt uitgevoerd, staat nog niet vast. De lanceringsdatum is gesteld op mor gen. Maar al zovele malen moest de proef worden uitgesteld, dat niemand vreemd zal opkijken als men het ook donderdag weer moet laten afweten. Gaat de lancering door en slaagt deze, dan zullen de Amerikanen twee successen tegelijk kunnen boeken: de landing (op dezelfde dag) op de maan van Surveyor-6, die gisteren is gelan ceerd en de intrede van een nieuw tijdperk. Want dit staat voor de geleerden op Kaap Kennedy en in het controle centrum in Houston wel wast: van het welslagen van de Saturnu-5 zal in belangrijke mate afhangen of het Apollo-project op korte termijn te verwerkelijken zal zijn. Er is al gesteld, dat de raket de eerstkomende twintig jaar het werk paard zal worden voor het maanon- derzoek. Een sterk werkpaard, dat al le tot nu tqe geboekte records slaat, ook de Russische. En slaagt de proef, dan is het vrijwel zeker dat de Ame rikanen er een forse voorsprong in de ruimterace mee kunnen verkrijgen. (Vervolg i pag. 1) In het ontwerp staat dat een rege ling voor de oplossing van de crisis moet inhouden terugtrekking van de strijdkrachten uit de bezette ge bieden, beëindiging van de staat van oorlog, het instellen van gedemilita riseerde zones, vrije vaart door in ternationale wateren en een oplos sing van het vluchtelingen-probleem. Teleurgesteld Een Israëlische woordvoerder was teleurgesteld over het Amerikaanse plan hoewel zijn land er „wel vrede" mee kon hebben. Het gisteren door India, Mali en Nigeria ingediende ontwerp inzake het Nabije Oosten verwierp de zegsman. Hierin staat dat de Israëliërs zich moeten terugtrekken uit de gebie- i den die zij bij het recente conflict hebben bezet. Er wordt echter bij gezegd dat „elke staat het recht heeft in vrede en volledige %'rijheid te le ven, beschut tegen bedreigingen en oorlogshandelingen". Ook wordt aangedrongen op een waarborging van de vrije vaart in internationale wateren. De Franse minister van buiten landse zaken. Couve de Murville, heeft gisteren bevestigd dat Frank rijk het wapenembargo op landen in liet Nabiie Oosten zal handhaven. Vooral Israël is door deze houding getroffen, omdat dit land zijn Mirage- gevechtsbommenwerpers van Frank rijk kocht. Stuiveling krijgt prijs Hilversum HILVERSUM Aan prof. dr. Garmt Stuiveling is de Cultuurprijs van Hilversum 2.000) toegekend voor zijn pubkkaties op het gebied van proza, biografie en essay. Op voorstel van de jury zal de aanmoedigingsprijs (voor kunste naars beneden 31 jaar) dit jaar niet worden toegekend. óók voor t Premie- apaarplan. Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over hei Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten spaarbank en alle bankzaken 'Eis van 2 jaar tegen kussende insluiper AMSTERDAM Twee jaar gevan genisstraf met aftrek eiste de officier bij de Amsterdamse rechtbank giste ren tegen de insluiper YV.A. (32) die in de nacht van 12 op 13 juli een Amsterdamse woning binnendrong een portemonnee met 10 en een kus van de dochter des huizes stal. De 20-jarige typiste Marijke Gae- mers werd wakker van hondengeblaf. Zij zag ëen man staan en meende ten onrechte dat het haar vader was. Zij kreeg een zoen op haar mond, waarna de insluiper haar bij de keel greep en zei: houd je mond, anders vermoord ik je". Even later maakte' A. zich haastig uit de voeten, zo haastig dat hij de bromfiets waarmee hij naar het huis was gereden, niet meer heeft kunnen meenemen. Dat werd hem echter noodlottig, want toen hij de volgende dag naar het politiebureau ging om zogenaamd aangifte te doen dat zijn bromfiets was gestolen, werd hij gearrresteerd. Belangstelling op Curasao ivas groot WILLEMSTAD Onder grote belangstelling zijn gister middag op Curacao de vijf An- tillianen begraven, die maandag om het leven kwamen toen de in aanbouw zijnde brug over de St. Annabaai instortte. In de stoet, die van het lijkenhuis op Otrobande naar het Rifstadion trok, liepen vele hoogwaardig heidsbekleders mee, zoals gouverneur mr. N. Debrot, premier dr. E. Jonck- heer van de Nederlandse Antillen; vice-premier C. D. Kroon en andere leden van de Antilliaanse minister- In het Rifstadion werd een re quiemmis opgedragen en daarna trok de stoet naar de begraafplaats. De Staking bij Chrysler DETROIT Ongeveer 9000 em ploye's van de Chrysler automobiel fabriek hebben gisteren het werk neergelegd, meer dan 24 uur voor het ultimatum, dat de vakbond aan Chrysler had voorgelegd, was afgelo pen. De bond voert met Chrysler be sprekingen over nieuwe arbeidscon tracten voor de 103.000 employe's van het concern. stoffelijke resten van de vier Neder landse slachtoffers van de ramp zul len naar Nederland worden overge- De datum waarop dit zal gebeuren, is nog niet vastgesteld. Er bevonden zich 23 personen op de brug toen deze instoitte. Zes ble ven ongedeerd. Er zijn negen doden, 4 Nederlanders en 5 Antillianen. Er zijn nog 6 vermisten: J. de Witte en F. van Daele uit Nederland en vier Curagaoënaren. Twee zwaar gewonden bevinden zich nog in het ziekenhuis, van wie een in levensgevaar verkeert. DC-8 had pech De DC-8 van de KLM, die de com- misse van onderzoek naar Curasao moest brengen, is gisteren halverwe ge de reis teruggekeerd, toen hij met pech te kampen kreeg. Het toestel bevond zich al 13 uur van Schiphol verwijderd en was op weg naar New York toen de pech zich voordeed. De gezagvoerder besloot daarop zoals is voorgeschreven wanneer het nog mogelijk is naar Schiphol terug te keren. Gisteravond omstreeks half ze ven landde het toestel weer op Schip hol. Twee uur later begonnen de 134 passagiers in een andere DC-8 voor de tweede maal aan de reis naar New York. Jongen overviel gewezen kostvrouw UTRECHT De Utrechtse officier van justitie eiste gisteren een jaar gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling tegen de 21- jarige kippeslachter Gerrit P. uit Nijkerk die 22 mei de 73- jarige kruidenierster Sandrina van Beek in haar huis had over vallen en met 100 er van door was gegaan. De jongeman had de bejaarde vrouw in haar slaapkamer op bed gegooid, haar bij de keel gegrepen en toen een kussen op haar gezicht ge drukt. In de waan de bejaarde winke lierster te hebben vermoord, verliet P. het huis. Vrij snel na de overval kwam de vrouw weer bij bewustzijn. Zij wenk te een buurman die haar aantrof met blauwe en rode plekken in haar ge zicht en hals. Later kon zij 'de politie vertellen wie haar overvaller was ge weest. Dezelfde dag werd P. gear resteerd. Oma van Beek, zoals zij in de Fer dinand Bolstraat door haar klanten wordt genoemd, koestert geen wrok jegens P., die een tijdlang bij haar in de kost was geweest. Zij liet dit giste ren tijdens de zitting merken. Toen haar voormalige kostganger binnen werd geleid, stapte zij op hem toe en gaf hem ccn hand. Tevoren had zij hem al in een brief geschreven dat zij hem alles had vergeven. De officier van justitie acht P. in stetrke mate verminderd toereke ningsvatbaar. Hij maakte in zijn requisitoir gewag van de seksuele agressiviteit waarvan Gerrit P. al eens eerder blijk had gegeven. Een maal tegenover een bejaarde vrouw en eenmaal tegenover een jong meisje. De officier achtte de poging tot doodslag duidelijk bewezen, even als de ten laste gelegde diefstal. De raadsman was het niet eens met de officier. Naar zijn mening was er slechts sprake van mishandeling. De verdediger sprak van een serie im pulsieve ongeremde daden op die be wuste dag. Uit een reconstructie Is gebleken dat P. vroeg in de morgen Nijkerk had verlaten. Via Amersfoort was hij naar Utrecht gereisd. Daar aangeko men, zag hij in een der straten een scooter te koop staan. Aan de eige naar vroeg hij er een proefrit mee te mogen maken. Dat mocht inderdaad. Op de scooter was hij vervolgens naar de winkel van zijn voormalige kostvrouw gereden en heeft haar daar toen overvallen. Uit de kas heeft hij bij het weggaan een biljet van 100 weggehaald. Murville PARIJS -De Franse minister van buitenland se zaken, Cou ve de Murville, lieert gisteren in de Nationale Vergadering een somberder por tret opgehangen van de Britse kansen op het EEG-lidmaat- schap dan ooit te voren. Hij heeft echter niet ge zegd dat Frankrijk eventueel zijn veto zal uitspreken tegen de Engelse toetreding. Hij stelde dat een beginselakkoord tussen de Zes over het toekomstige beleid, met name over de financiële regelingen in de landbouw, een eer ste voorwaarde voor de onderhande lingen met Londen is. Couve was van mening, dat de zes ook de economische en monetaire positie van de kandidaat-leden en de diepgaande wijzigingen welke een uitbreiding van de gemeenschap met zich zal meebrengeq, moeten onder zoeken. Geen succes Volgens de bewindsman zijn zelfs voorstanders van een onmid dellijk openen van de onderhande lingen met Engeland van oordeel, dat het overleg niet maanden, maar jaren zou kunnen voortsle- Voor het eerst sinds tien jaar is men er in Artis te Amsterdam in geslaagd twee jonggeboren ja- guartjes (leeftijd zes weken) in leven te houden. Enkele jaren geleden had de moeder de jongen zonder pardon verslonden. Nu werden haar kinderen direct na de bevalling in veiligheid ge bracht. Ze worden met de fles grootgebracht. Cultuurprijs Heerlen Kees van Baaren HEERLEN De Burgemeester van Grunsvenprijs van de gemeente Heerlen is toegekend aan Kees van Baaren, componist en directeur van het Kon. Conservatorium in Den Haag. Deze cultuurprijs 2.500) is eerder toegewezen aan jhr. Sand- berg, Bertus Aafjes, Wessel Couzijn en ir. F. Peutz. pen en dat daarna nog een lang durige overgangsperiode zou zijn. Naar de mening van de Franse regering zou deze gang van zaken niet verstandig zijn en zou men ook niet op succes mogen rekenen. Couve ging echter niet in óp de toespeling van president De Gaulle dat Britse deelname aan de EEG alleen via een associatie mogelijk is. Wat dit betreft, heeft premier Wil son gisteren gezegd, dat Engeland niet voelt voor een dergelijke rege ling. „Engeland wenst alleen het vol ledige lidmaatschap", aldus het com mentaar van de Britse premier. Op de vraag of Engeland niet eerst op hoog niveau met Frankrijk kan gaan praten, antwoordde Wilson dat de aanvraag voor het lidmaatschap tot de Zes is gericht en dat het overleg hierover ook met de Zes dient te geschieden. (Vervolg van pag. 1) Tweede De tweede 100 miljoen, die een extra-uitgave van het Rijk is levert 2100 manjaren werk op. De werken zullen tussen 1 november en 1' maart moeten worden aanbesteed en op 31 december 1969 beëindigd zijn. Deze 100 miljoen is als volgt ver deeld: waterstaatswerken en PTT ƒ40 min., infrastructurele werken 28 min., bouwwerken 18 min., cul tuurtechnische werken ƒ14 min. Per provincie: Groningen 14 min., Friesland ƒ11 min., Drenthe ƒ17 min., Overijssel ƒ16 min., Gelderland 10 min., Noord-Brabant 15 min., Limburg 20 min., noordelijk Noord-Holland 7 min. Afschrijving Het kabinet, aldus minister De Block, is van plan de herleving van de vervroegde afschrijving voor ge bouwen te laten gelden voor de acht provincies buiten de Randstad, voor het noordelijke deel van Noord-Hol land en voor de zuidelijke IJsselmeer- polders. Van deze faciliteit zullen woonhui zen en bedrijfspanden die als woon huizen worden gebruikt, zijn uitge zonderd. De maximaal toelaatbare vervroegde afschrijving per kalender jaar wordt gesteld op een zesde van de aanschaffings- of voortbren- gingskosten. Minister De Block vortJ het niet onredelijk het effect van de vervroeg de afschrijving, dc premiëring van woningbouw en soortgelijke stimule rende maatregelen die premier De Jong begin vorige maand heeft aange kondigd. te vergelijken met een extra „inspuiting" van ƒ100 miljoen, dat wil zeggen 2500 manjaren meer werk. Dit maakt de door PvdA en D'66 ingediende moties (nóg meer geld voor de werkgelegenheid dan de rege ring bij de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen heeft toege zegd) overbodig, meende de be windsman. Belgi ie Naar aanleiding van vragen van de Kamercommissie zei mr. De Block nog, dat tussen de regeringen van Nederland en België binnenkort weer zal worden onderhandeld over het (voor België gunstige) vrschil tussen Nederlandse en Belgische faciliteiten voor industriële vestigingen. „Er zal op dit terrein meer samenwerking tussen de Beneluxpartners en in EEG-verband moeten komen. Het gaat niet aan tegen elkaar op te bie den. zoals dat tot dusver op vaak grove wijze is gedaan", aldus de mi nister. Hij deelde voorts mee, dat bijzonde re maatregelen in overweging zijn voor gebieden met grote werk loosheid buiten de zg. stimuleringsge bieden, zulks ter overbrugging naar het nieuwe regionale industrialisatie beleid dat na 1 januari 1969 in wer king treedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9