TV RADIO PUZZELHOEK de stad en dokter Moore Hele Pondorosafarm reist als blokkendoos door VS „DAVID EN LISA" EEN APARTE FILM BER WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 en Groot werk T\E NTS heeft inderdaad een groot werk geleverd met het inter viewprogramma over de Nederland se reactie op de Russische revolutie in 1917. In een omvangrijke monta- ge. waarin allerlei oude filmfrag menten, foto's van oorlogstekeningen en pregnante gebeurtenissen in eigen land waren verwerkt, werden her inneringen opgehaald door bekende en onbekende landgenoten. Foto's van kranten uit die dagen lieten ons zien, hoe het optreden van de tsaar met een kort bericht werd afgedaan en de revolutie zelf onder een kaal kopje over één kolom werd meegedeeld. In de kommervolle l oorlogstijd ging het gebeuren in Rusland eigenlijk aan Nederland voorbij. Merkwaardig was het, lussen de vele herinneringen oud-minister A. C. de Bruijn te horen zeggen: „Het is mijn vaste overtuiging dat, indien men geen socialisatie wenst, geen vermaatschappelijking van de pro ductiemiddelen, geen PBO, niet zo als in Duitsland arbeidersdirecteuren en arbeiderscommissarissen, hele maal niets, in ons land op den duur een revolutie ook niet is te voor komen". In elk geval heeft de Nederlandse kijker noch luisteraar te klagen over de voorlichting inzake de Russische revo lutieher denking. In schrille tegenstelling met deze diepe ernst presenteerde op Neder land 1 Joan Haanappel haar eerste show voor de TROS. Alle begin is moeilijk en omdat Joan zo kennelijk haar best deed en regel voor regel uit het hoofd had geleerd (hetgeen te duidelijk was te merken) mogen we haar met kritiek niet te hard vallen. Misschien wordt zij ooit een echte tv-gastvrouw, maar dan zal zij nog wel enige ervaring moeten opdoen. Het programma op zichzelf was wei nig origineel en matig aantrekkelijk. Het cabaret van Alexander Pola leed onder gebrek aan speelsheid en teveel aan maakwerk en werd vrij geforceerd ten tonele gevoerd. Wel was het aardig, kennis te kunnen maken met de schrijver van het populaire boekje „Juf, daar zit een weduwe in de boom", al sloeg zijn ontmoeting met een aardige Loosdrechtse dame nergens op. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: l'. Plaats in Italië - foei, 2. water in N. Brab - openbaar onderwijs (afk) - familielid, 3. vlek- rangtelwoord, 4. slang - voegwoord, 5. courant van een partij - water in Utrecht, 6. meervoud (afk. Lat.) - nauw - ridderteken, 7. plaats in Gel- •derl. - voegwoord - koor van zan gers, 8. hond - plaats in. Z. Italië - lidwoord (Fr.), 9. wijze - zoon Verticaal: 1. Werpstrik - wijnsoort, 2. steeds - bereide dierenhuid, 3. pluim van een vogel - stad in Italië, 4. plaats in Oostenrijk - familielid - ontkenning, 5. ontgonnen land - verte genwoordiger. 6. middag - juffrouw (Ind.), 7. lichaamsdeel - oplopende vlakte. 8. boodschapper - nobele, 9. slotwoord van liturgische gebeden - briefje van 100 gulden (barg.). Oplossing vorige puzzel: 1. tralie, 2. lastig, 3. Vittel, 4. iedere, 5. degene, 6. sneven, 7. resumé, 8. eender, 9. Sele- T KAN MET OP MET BONANZA (Vai radio- en tv-redactie) HOLLYWOOD Binnen het jaar zullen vele duizenden Amerikanen kunnen vertellen, dat zij door Pa Cartwright zijn ontvangen in de „echte" Pondorosa-farm en wel in New York, Boston of Chicago en het zal waar zijn. De Pon- dorosa is nl. niet „echter" dan welke filmdecors ook en daar om deert het niet, dat zij als rondreizende attractie overal uit een blokkendoos van reusachtige afmeting wordt opgebouwd. Het network NBC dat sinds 8 jaar Bonanza wekelijks uitbrengt, zegt dat het niet anders kan. Wat er ook geschreven of gezegd wordt, bijna da gelijks komen er brieven binnen van kijkers, die smeken of zij een bezoek aan de farm mogen brengen, één Nu zou het volledig onmogelijk zijn het verlangende publiek te ont vangen in Hollywood, waar de decors blijvend staan opgesteld, want dan zouden ze niets dan stukken en brok ken krijgen te zien. Decors zijn nu eenmaal geen echte huizen. „Bonanza", zegt de perschef van NBC, „is geen verhaal meer, het is voor de kijkers allemaal werkelijk heid geworden. Vader en zoons Cartwright zijn hun vrienden, het huis is hen vertrouwd. Het feuilleton wordt over de hele wereld in tal van landen uitgezonden, tot in Japan en Afrika toe. Wekelijks genieten alleen al in de Ver. Staten zeker 100 miljoen kijkers ervan. We moeten tegemoet komen aan hun wensen." „Dit feuilleton slaat alles met stuk ken. Het is ongelooflijk dat deze po pulariteit al acht jaar duurt en nooit vermindert. Zes jaar lang stond „Bo nanza" onwrikbaar op de eerste plaats van de „Top-40" strips en feuil letons en nu nog op de derde. Dat is verschrikkelijk hoog." Het verhaal is in de wereld beter bekend dan de pyramiden van Egyp te of de Niagarawaterval." Zeven ton Getroost heeft NBC zeven ton op tafel gelegd om zijn kijkers een ple zier te doen en, natuurlijk als 't éven „Vluchteling" is dik geworden (Van onze radio- en tv-redactic) Nog altijd kan men „De vluchte ling" niet vergeten. Voortdurend wordt nieuws over David Janssen, ali as dokter Richard Kimble, opgewekt over de wereld verspreid. Het jongste nieuws is. dat hij na de laatste opnamen in augustus jJ. een lange en welverdiende vakantie heeft genomen en... daarbij 30 pond is aan gekomen. Acht jaar lang heeft hij als „vluch teling" van een mager rantsoen moe ten leven, omdat hij dezelfde slanke, beeldmooie jongeman zou blijven. Zo wel dokters als zijn regisseur zagen daarop nauwlettend toe. Nu hoéft het niet meer, en David heeft zijn kans waargenomen en zich allerlei verboden lekkere dingen best laten smaken. Voor zijn nieuwe films hindert het voorlopig niet. Cliff Richard op songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nu Engeland er eindelijk in is geslaagd met het optre den van Sandie Shaw met „Puppet on a string" het Eurovisie Songfesti val te winnen, wil de BBC in 1968 als gastvrouwe voor het volgende lied jesfestijn enorm goed uit de bus ko men. De BBC doet een tweede gooi naar de prijs door niemand minder dan Cliff Richard te laten uitkomen. Het zal er dan om gaan, of Cliff nog voldoende „idool" is om een gro te beurt te maken, maar men stelle zich daarvan niet al teveel voor: Duitsland's beroemde Kessler-twee- ling eindigde ooit op de voorlaatste plaats en de gevierde Qonny Froboess kon ook niet winnen. Het Songfesti val wordt nu eenmaal niet door en thousiaste tieners beoordeeld. Cliff moet maar liefst 15 nieuwe liedjes instuderen, die hij op een na der vast te stellen datum in februari a.s. op één avond moet zingen. Ook daarvan wordt een grote show ge maakt. Het Britse kijkpubliek wordt daarbij uitgenodigd, het beste liedje te kiezen. Daarmee zal Cliff tenslotte op 6 april in de Royal Albert Hall (want de BBC gooit er een dure avond tegenaan) op het Songfestival verschijnen. BRUSSEL Te Beauraing in Zuid-België is gisterochtend een wa renhuis uitgebrand. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, aange zien de klanten en een dertigtal personeelsleden het gebouw tijdig konden verlaten. Geen kijkspel voor kinderen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De speel film „David en Lisa" die de NTS vanavond op Ned. 1 uit zendt, behoeft enige toelichting. Het is een „aparte" film, d.w.z. dat er een niet-alledaags thema in wordt behandeld. Het verhaal speelt zich af tussen twee patiënten in een psychiatrische inrichting. Om te beginnen: geen kijkspel voor kinderen. Dan: een onderwerp dat mogelijk allerlei discussie uitlokt. Maar dan diene men te bedenken, dat de romanschrijver Theodoor Isaac Rubin, naar wiens gelijknamige boek de film werd gemaakt, noch re gisseur Frank Berry hebben bedoeld, een soort documentaire te construe ren over hoe het nu wel toegaat in een psychiatrisch ziekenhuis. Bij een romangegeven mogen fantasieën ge rust een rol spelen, ook bij een zo uitzonderlijk onderwerp als dit. David is een patiënt, die lijdt aan een angstcomplex: hij heeft thuis moeilijkheden met zijn vader, die^ hem tot dwanggedachten brengen en hij vlucht als het ware naar de beslo tenheid van de inrichting. Hier komt hij meer tot zichzelf. Hij ontmoet er het meisje Lisa, een schizofrene of gespleten persoonlijk heid, die de buitenwereld als één vij andig gebied ervaart. Zij Voelen zich tot elkaar aangetrokken en heel aar zelend begint een romance tussen hen. Hoe alles precies in zijn werk gaat zullen we U niet vertellen, ge noeg zij dat de behandelende ge neesheer tenslotte de liefdesverhou ding aanmoedigt omdat beiden er geestelijk sterker door worden. De film wijkt in alles af van de meestal traditionele verhalen en is daarom heel aantrekkelijk, maar zij vertoont ook zwakheden. Berry over drijft af en toe de tederheid waarmee hij de subtiele verhouding tussen de twee patiënten uitbeeldt: een wat zoe te sentimentaliteit is het resultaat. Maar hoe het zij, men mag uit dit verhaal niet afleiden dat deze gebeur tenissen kenmerkend zijn voor „de" psychiatrische behandeling. DRAADOMROEP II - 20 uur:' When Baby face. The hog tw - "'V strings. Stairway irs. Love letters. In for Madison. My gi back for Mad is plenty, Le petit tramway. Les amants 1 meivcilleux^Lc bleu de l'été. Enchachalacla. Ouiereme mucho. Estrellita del sur. Sun sun babaé. Begin the beguine. Taking a chance on love. It all depends i. 19.52 Meded. en 20 25 Taalquiz 20.55 mble 15.00 Voor de 19.48 Sinterklaasactie voor de zieken NTS: 20.00 Journaal 17.00 Muziek uit Surlni Nederlandse Antillen en Sende landen 17.50 Vo« elbare scholieren. on 20.60 folklore uit Brazilië Reclame NTS: 22.2( 2.25 tenprogramma lasslek platenprogram schippers NRU: ÏO.OC dlngsmoellljkhedcn caal - lr 11.00 Nieuw ken NCRV: 12.00 Stcret te grammofoonmuziek 1 bouw "12.30 Nieuws "l2 40* litelten 12.50 Variant o-snelbuffet 13.30 Sten ensembles ei taal KRO: rndlng NRU: veclmbelrec Godsdienst! 15.30 Bandei klankbeeld 15.45 Kroniek voor kreatleve viilet!1dsbested!ng 16.00 Nieuws 16.02 Quizcompeti- landse steden 16.25 Lichte grammofoonmuziek 16.00 Spe len met taal. lezing 17.00 Ka mermuziek: I. Sopraan en pla no: II. Fluit en harp NCRV: 17.45 Sportactualitelten 1800 TUd vrl.f voor muziek ln vrije tijdA. Klassieke muziek. B Koorzang. Hilversum III. 240 m en FM-ka- nalen. - NCRV: 9.00 Nieuws 9.02 Voor de zieken 9.30 Lichte Instrumentale muziek 10,08 Nieuws 10.02 Licht platenpro- gramma^iLOO ^Nieuws) NRU: KRO: 13.00 Nieuws 13.02 Actua liteiten 13.07 Knalmuzlek 14.01 Nieuws 14.02 Netty Rosenfeld action'ls 18.00 Nieuws 16.02 Pla- Nleuws 17.02 Actualiteiten 173)7 18.00 Verzoekplatenpro- TELEVISIE MORGEN lelglë: Nederlands progr. kan. srktberich- 2 en 10: 14.05 - 15.10 School-t kan ..Bonanza" weer naar die vurig begeerde en als een bekroning gelden de eerste plaats terug te krijgen. Men heeft hiervoor een hele karavaan op poten gezet. In twee reusachtige vrachtauto's met opleggers, elk 18 me ter lang, is de complete farm in ge prefabriceerde stukken opgeborgen. In een derde alle meubels die men van de film kent. Alles is heel ge trouw nagemaakt, want Bonanza gaat sinds jaar en dag in kleuren uit (bij ons nu ook) en het kijkersvolk kan met niet misleiden. In een aantal auto's reizen mee technische specialisten, die in één dag de hele farm kunnen opbouwen en afbreken. Een groot karwei, waar voor veel handen nodig zijn. Electri- ciens zorgen voor verlichting en ver warming, dan wel koeling van de farm. Binnenhuisdeskundigen zorgen voor tapijten, gordijnen en requisi tes want alles moet g.oed herkenbaar Een „regisseur" heeft de leiding over het geheel. De farm wordt aan de buitenkant van de steden in daar voor afgehuurde parken of bossen op gesteld en pas als alles klaar is, wordt het publiek toegelaten. Bij het opbouwen mag niemand kijken. Welkom Morgen zal de karavaan aankomen in de eerste stad: Phoenix. Vrijdag worden de eerste bezoekers ver wacht. Bij die gelegenheid zal Lome Greene kant en klaar als Pa Cart wright op de drempel van „zijn" huis staan en de bezoekers begroeten met zijn welbekende zin: „Welcome to the Pondorosa". Helaas zal hij niet de hele reis kunnen meemaken, want zijn werk in de studio's moet doorgaan. Maar de zaterdagen zullen zich ertoe lenen, hem even over te vliegen wanneer de farm niet al te ver uit de buurt staat. Er wordt trouwens gefluisterd .dat er wel een goeie stand-in voor „Pa.9" is, die zijn taak bij tijd en wijle graag overneemt. Als het mogelijk is, zullen ook de zonen Hoss en Little Joe (Adam js sinds lang uit het ver haal verdwenen en vervangen door een even aanhankelijke neef) plus die neef af en toe in de farm verschij- Verder zijn er voldoende vriende- I lijke gastvrouwen en -heren om het publiek rond te leiden. Zo gaat dat in Amerika. Wie weet, zien wij op een dag Pipo in zijn ezelwagentje Rotterdam of Den Haag binnentrekken... al is het wat klein om er duizenden kijkers in te ontvan- gen. Vietnam-journaal brengt spanning (Van onze radio- en tv-redactie) I HILVERSUM Nooit eerder zijn 1 van een oorlog zoveel en zo directe opnamen gemaakt en vertoond als nu van de oorlog in Vietnam. In Ameri- ka brengen de dagelijkse tv-uitzen- dingen van het Vietnam-journaal gro te spanningen teweeg. Duizenden ou ders, echtgenotes en meisjes zitten aan de beeldbuis in hoop én vrees, hun zoon, man of verloofde op eniger- lei wijze te zullen herkennen. Enkele maanden geleden gebeurde 1 het gevreesde voor de eerste maal: een moeder zag haar zoon vallen in de strijd. Er is daarover veel te doen geweest. Nu weet ieder, welk risico er in het kijken besloten ligt. Maar het kan ook anders gaan. Het echtpaar McCuistion heeft deze week zijn als vermist en waarschijnlijk gesneuvelde zoon herkend als een van een groep in Hanoi gefilmde krijgsgevangenen. De ouders weten nu, dat hun zoon nog in leven is en hebben nieuwe hoop op weerzien. NIEUW GEZICHT BIJ AVRO-TV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Van maandag a.s. af zal de AVRO-televisie een nieuw gezicht laten zien in haar informatie ve uitzendingen. Het is dat van de 28-jarige heer J. J. van der Zwan, die de gelederen komt versterken. De heer Van der Zwan heeft al ervaring in de publiciteit opgedaan als radioverslaggever bij de NCRV en op de afdeling voorlichting van de KNVB. Samen met de Vlaamse en de Waalse televisie heeft de KRO een serie folkloreprogramma's gemaakt, waar in vooral de volksmuziek tot recht komt. Vanavond komt de eerste aflevering op Ned. 2 onder de titel „Bossa Nova do Brasil" en dat gaat dan over authentieke Braziliaanse muziek en de plaatsen van oorsprong. Een grote plaats in deze show neemt de eenmaal zo beroemde Braziliaanse zangeres Sylvia Telles in- Juist een jaar geleden was zij in Nederland om de opnamen voor dit programma te maken en e enmaand later ver ongelukte zij in haar auto. U ziet haar op de foto samen met de gitariste Rosinha de Valenca. VANAVOND TE ZIEN NED. I NTS r jeugdverhaal „Schateiland". r Panoramiek. r reportage uit Mexico over de voorbereiding 1 de Spelen, r speelfilm „David en Lisa". NED. 2 KRO een ongebruikelijk r feuilleton ..De verloofden". Braziliaans folkloreprogramma met veel muziek, r kunstrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VARA r voor de liefhebbers: mechanische muziek, r Metropoleshow. r gesprek met de nu 75-jarige dichter Victor van Vriesland. r amusement met Dorus en zijn jonge tien, platen Hilversum 11 NRU r concert door het Rotterdams Filharmonisch or kest, koor en solisten, p de burgemeesters van Ermelo. Zwolle en Koude kerk ontmoeten elkaar, p Iks, gevarieerd programma. a s EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Dank 2lj da krachtige Spaanse zon zijn Spaanse sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap. meer smaak, meer vitamine C I Denk er eens aan deze winter I door Aifttthu Younff 98 Perkins legde zijn mes en vork met een nauwgezet gebaar neer, zijn gezicht stond onbewogen. Moore schoof met zijn stoel, maar niemand zei wat, en Greer scheen geen antwoord te verwachten. Een dienster nam Perkins bord weg en zette een bordje groen ijs voor hem Hij vloekte. David keek naar - hem, zonder zijn afkeuring te verbergen en trok een gezicht dat een verder gesprek onmogelijk maakte. Nadat hij drie uur geprobeerd had Perkins snelle manier van opereren bij te houden, had hij geen lust meer enige poging tot begrip op te brengen, al scheen dat wel nodig al? je je niet in Haddon buitengesloten wilde voelen. Hij zat met gevouwen armen aan de tafel, het hoofd gebogen en hij was bijna vrij van gedachten. Hij was zich ervan bewust dat de mensen om hem heen langzamerhand vertrokken. Hij hoorde niet langer het geroezemoes van de drukke eetzaal, ook dacht hij niet meer over zijn collega's na, er kwam een verveling en moeheid over hem. een vals gevoel van rust. Nu kon hem niets meer schelen, niets scheen de moeite meer waard. Hij besefte vaag dat dit de enige, juiste houding tegenovei het leven was. Uit deze opkomende apathie werd hij door Moore, die zijn arm aanraakte, gewekt. „Luister eens hiernaar, David." De zaal was opeens vol van geluiden, stoelen die verscho ven werden en op nieuwe plaatsen werden neergezet. Aan de lange tafel stond de president met een hamer in zijn hand. David zag tot zijn verbazing dat het meneer Beatty was, de eigenaar van het plaatselijke loodgietersbedrijf en een zaak in sanitair. De hamer kwam neer. „Heren... de stad heeft niet vaak de kans een nieuwe dokter welkom te heten." David keek snel naar zijn bord en Moore grijnsde om zijn „De laatste die hier kwam was dokter Perkins. Dat ia ongeveer vijftien jaar geleden, is het niet, dokter?" „Ongeveer", antwoordde Perkins, zonder zijn ogen op t« heffen. „Nou, ik veronderstel dat iedereen weet dat er nu een nieuwe is gekomen: Dokter David Armstrong Wil je' opstaan, dokter? Hartelijk welkom!" Er klonk applaus en er werd geroepen: „Welkom dokter". Ernstig en een beetje rood in het gezicht stond David half op, ging weer zitten en bekeek aandachtig zijn lepel die hij om en om draaide, zijn kleur werd roder toen het applaus voortduurde. De hamer kwam weer neer. „Dat is genoeg mensen. Hij begrijpt nu wel dat hij welkom is. Dit is de eerste keer dat dokter Armstrong bij onze vergadering is ofschoon hij al eerder is uitgenodigd. Ik kan het weten want ik heb de uitnodigingen zelf verstuurd." Beatty grijnsde en de mannen in zijn omgeving begonnen ook te lachen. David boog zich naar Moore en vroeg: „Wat heeft dit te betekenen?" „Wacht maar af." Beatty zei: „Iedereen weet dat je een jaar in de stad moet wonen voor je lid kunt worden. Dokter Armstrong wil echter niet langer dan een jaar bij ons blijven dus moeten wij hem maar als lid beschouwen. Voor zover mij bekend is dit niet in strijd met de reglementen. Jullie weten wat er gebeurt ofschoon onze nieuwe dokter het waarschijnlijk niet weel wat er gebeurt als je een aantal vergaderingen mist". Opnieuw werd er gelachen en Dvid probeerde vrolijk te blijven kijken ofschoon hij zich er niet prettiger op voelde. Wat zou er nu komen? „Het is een feit, ons konijn gaat naar de dokter." Iemand naast de president bukte zich achter de lessenaar en hield een kooi in de hoogte. Er zat een groot bruin konijn in. Het keek rustig rond en scheen zich niets van het lawaai aan te trekken. „Wat betekent dit?'' vroeg David aan Moore. Moore schud de zijn hoofd, lachte om de wanhopige uitdrukking op Da vids gezicht. „Ik heb het zelf ook drie keer gekregen." „Dokter Armstrong..." „Opstaan Dave!" David slond langzaam op. „Hier is het konijn van de Rotary. Het heet Harry. Als iemand twee lunches achter elkaar verzuimt krijgt hij Har ry tot de volgende vergadering, een soort geheugensteuntje. Het is een prachtig konijn. Kom hem maar halen dokter. Je mag hem een week houden." Perkins die het prachtig vond verschoof zijn stoel om David te laten passeren. Greer zei: „Kijk niet zo ernstig mijn jongen. Lach". En David schoof langs de stoelen, pro beerde opgewekt te lijken, wat hij helemaal niet was en hij hoorde Perkins tegen Greef zeggen: „Een goed chirurg maar een beetje stijf'. Hij kreeg de kooi van de voorzitter en merkte toen dat men van hem verwachtte dat hij de kooi met een hand vasthield en met zijn andere hand handen gaf. Na deze beproeving keek hij naar het dier. Het konijn zat er on verschillig bij, de lange oren lagen achterover zijn oget\ waren dicht terwijl er een stukje sla uit zijn bek hing. Het dier maakte aldus een prettige sullige indruk en David lachte. ..Dag Harry", zei hij en nog steeds lachend keek hij de zaal in. Het was nogal rumoerig en David was er zich van bewust dat men het goed met hem meende. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7