ECONOMIE BETER DAN PLANBUREAU RAAMDE Vier rijbanen op de Afsluitdijk Spoedzitting van V eiligheidsraad JAMIN Commentaren Prijspeil vrij gunstig Verbetering uitvoer Overwinning voor negers in VS Stookolie goedkoper Op verzoek van Egypte Woensdag 8 november 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Een snedig antwoord is iets, waar we vierentwintig uur te laat aan denken. TWAIN Studenten houden op met kapeldiensten - pagina Kernmerk PONDOROSA- FARM REIST ALS BLOKKENDOOS DOOR VS PAG. RADIO TV. HST WEER Eerste vorst DE BILT Vanmorgen werd het eerste ijs op sloten, vijvers en plassen aangetroffen. Meestal wordt de eerste vorst in de herfst in het noorden en oosten van ons land waargenomen, maar dit keer was het westen er ook bij. Op het vliegveld Zestienhoven daalde de temperatuur tot min drie, op het vliegveld Ypenburg tot min twee graden Celsius. Hiermee is een eind gekomen aan de grote depressieaktiviteit met overvloedige regenval. Het weer blijft de komende dagen stabiel met overdag een heerlijk zonnetje en in de nacht zware nachtvorst. DE BILT Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en ochtend enkele mistbanken. Zwakke, in hoofdzaak oostelijke wind. Op uitgebreide schaal nachtvorst. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. o 07 48 onder- 16)59; maan op: 14.57. onder: Foto- en Filmkado's Foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Bejaarde onder trein ELLECOM Gistermiddag is de 77-jarige P. Stap uit Ellecom op de niet beveiligde overweg in Ellecom door de stoptrein Arnhem-Zutphen overreden. Hij was op slag dood. Om dat hij hardhorend was vermoedt men dat hij de trein niet tijdig heeft opgemerkt. Amsterdams eerste burgeresme vrouw Samkaldén, kocht gisteren in de hoofdstad de eerste kinder zegels. Op een originele wijze werd de actie ingeluid. Dikkertje Dap (David Asser, zoon van Eli) sprong uit een grote postzegel en daarmee werd het sein tot verkoop gege ven. Naast mevrouw Samkaldén de tekenaar van de zegels Wim. Bijmoer. Het Centraal Planbureau, dat nauwkeurig de ontwikkeling van onze economie pleegt te bereke nen, is te pessimistisch geweest. De cijfers zijn gunstiger uitge vallen dan was voorspeld. Dat betekent dat we er wat beter voorstaan. (Van onze parlementsredactie) - „Er is geen reden voor pessimis wikkeling van onze economie, maar we moeten wel oppassen. De uitvoer, het consumptieprijspeil en de investeringen verlopen dit jaar vrij gunstig, maar de vermindering van het overschot op de betalingsbelans toont aan, dat we er met onze economie nog niet zjjn". Deze waarschuwing liet minister De Block gistermid dag horen bjj de begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamer commissie voor economische zaken. de economie dan tot voor kort. Er zijn tussen beide landen echter grote verschillen. De Bondsrepubliek heeft een zeer groot betalingsbalansover schot, maar de investeringen lopen daar sterk terug. Bij ons is het an dersom. De minister kon erop wijzen, dat onze uitvoer dit jaar met 5 proeent is gestegen, terwijl het Centraal Planbu reau voor 1967 met een stijging van 3 procent rekening hield. De totale uit- voerstijging zal dit jaar rond de 7 procent liggen, vermoedde de mi- Het prijspeil van de particuliere consumptie steeg in 1967 met 3,2 pro cent. Het CPB verwachtte 4,5 pro cent. De investeringen in bedrijven namen gedurende het eerste halfjaar van 1967 met ongeveer 3 procent toe, terwijl het CPB een daling van 1 procent had voorspeld. Betalingsbalans De betalingsbalans is echter tegen gevallen. Er was een overschot op lopende rekening van 500 mil joen geraamd, maar daarvan is maar 100 miljoen overgebleven. De verslechte ring van de ruilvoet is daarvan mede de oorzaak. Minister De Block zag aanwijzin gen, dat het in West-Duitsland, onze grootste afnemer, iets beter gaat met Burgemeesters in 2 grote steden WASHINGTON Bij de verkie zingen van gisteren in de Verenig de Staten zijn voor het eerst twee negers gekozen tot burgemeesters van grote steden. De democraat Richard Hatcher behaalde in de industriestad Gary in Indiana, waar 55 procent van de 180.000 inwoners uit negers bestaat, de overwinning. In Cleveland, 326.000 kiezers, zegevierde Carl B. Stokes maar net over zijn republikeinse te genstander. In Mississippi behield John Bell Williams de gouverneurspost voor de democraten. De republikein Louis Nunn werd in Kentucky tot gouverneur gekozen. Nunn had in zijn verkiezingscampagne gespecu leerd op de „oorlogsmoeheid" van de kiezers. Kiesstemmen Door deze overwinning bezetten de republikeinen nu 26 van de 50 gouverneursposten en hebben zij 304 kiesstemmen voor de presidentsver kiezingen van het volgend jaar. Voor het presidentschap zijn 270 kiesstem men nodig. Een vredesvoorstel, dat een on middellijk bestand en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Vietnam wil, heeft bij de ge meenteraadsverkiezingen in San Francisco geen enkele kans gekre gen. De vraag was, op last van het Hooggerechtshof van Californië, Voetballer mag van moeder niet in de politiek (Van correspondent) HELMOND De voetballer Wil van flor Kuijlen heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de gemeenteraads verkiezingen, die op 1 december zul len worden gehouden. Hij zou een verkiesbare plaats krijgen op de gecombineerde lijst van de Jon gerengroep en de CDU, maar zijn moe der maakte bezwaar omdat zij er een uitbuiting van Wils populariteit als voetballer in zag. Onder haar druk heeft hij zich nu van de lijst laten af- op het stembiljet opgenomen. In Boston werd mevrouw Louise Hicks, voorstandster van rassen scheiding op scholen, in de strijd om de burgemeesterspost verslagen door de staatssecretaris van Mas sachusetts. Kevin White. Beide kan didaten zijn democraat. White had in zijn campagne fel stelling geno men tegen de „haat en fanatisme" van de „blanke reactie". De democratische burgemeester van Philadelphia, James Tate, heeft zijn post weten te behouden. PTT zelfstandig als NV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bakker van verkeer en waterstaat is het niet helemaal eens met de eonclusics van het rapport Goedhart. In dit rapport wordt de suggestie gedaan de PTT dezelfde status te geven als de Staatsmijnen. De financiering van de RTT is dan niet meer gekoppeld aan de rijksbegroting. Bovendien ontstaat de mogelijkheid leningen op de kapi taalmarkt te plaatsen. De moeilijkheid van deze oplossing, aldus de minister gisteren in de vaste Kamercommissie voor verdeer en Waterstaat, is de rechtspositie van het PTT-personeel. De ambtenaren- status mag niet worden aangetast. Een interdepartementale werk groep zoekt naar een oplossing van dit probleem. De heer Tolman (c.h.) berekende dat het rijk jaarlijks een bedrag van 25 miljoen „door de vingers glipt" omdat een groot aantal zwarte radioluisteraars en t.v.-kijkers" nog steeds de betaling ontduikt. De be windsman kon dit bedrag niet be vestigen maar verzekerde dat de controle op wanbetalers zal worden verscherpt. Van belang voor ons is, dat in Duitsland de industriële produktie zich wat gunstiger gaat ontwikkelen en de werkloosheid iets terugloopt. Onze uitvoer naar Duitsland, door het CPB op 4 procent stijging geschat, zal dit jaar tot ongeveer 6 procent oplopen. W 'er kgelegenheid De minister deelde de Kamercom missie mee, dat het kabinet inmid dels een verdeling tot stand heeft gebracht van de ƒ200 miljoen extra voor de werkgelegenheid die premier De Jong enkele weken geleden in de Kamer heeft toegezegd. Zoals bekend komt 100 miljoen vrij door verschui vingen binnen de rijksbegroting. Daarmee zijn ongeveer 2500 manja ren werk gemoeid. Hét resultaat zal volgens de mi nister binnen afzienbare tijd zicht baar worden. Het betreft hier verschuiving van werken van het westen naar het noorden, oosten en zuiden. Een concrete specificatie valt nog niet te geven, maar wel staat vast dat noorden, oosten en zuiden elk een derde van die ƒ100 miljoen krijgen. Een derde gaat naar werken van verkeer en waterstaat, een derde naar volkshuisvesting en ruimtelijke "ordening en een derde naar de overi ge departementen. Voor vervolg zie pag. 9 DEN HAAG De oliemaatschap pijen hebben in overleg met minis ter De Block beslaten de prijzen van stookolie ingaande vandaag te ver lagen met vier gulden per 1.000 kilo. Deze verlaging is een gevolg van de marktontwikkelingen van de laatste tijd. De stookolieprijzen mogen nu ten hoogste zes gulden per 1.000 kilo hoger zijn dan de prijzen, die golden vlak voor het uitbreken van de cri sis in het Nabije Oosten (in juni). De prijsstijging van 50 tot 55 cent door de verhoging van de omzetbe lasting op 1 juli, mag bij de prijs berekening echter wel in aanmer king worden genomen. KLM vliegt op Duitsland met ballast (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL In verband met het feit, dat het KLM-vrachtvervoer op Duitsland aan een limiet is gebon den, heeft de KLM besloten een deel van de vrachtruimen van haar toe stellen door middel van ballast bui ten gebruik te stellen. De KLM beschikt nl. niet over klei nere vliegtuigen, waarvan de vracht- ruimen voldoen aan de Duitse eisen. Rosa van 't Woud, de jonge echtgenote van de machinist van de Josina, het Nederlandse vrachtschip dat door de Nigeriaanse autoriteiten is opgebracht, viel gisteren snikkend in de armen van haar moeder bij haar terugkeer op Schiphol. Met de jongste opvarende van het schip NEW YORK Waarschijnlijk morgen koint de Veiligheidsraad op verzoek van Egypte bijeen. Dit land heeft gisteren om een spoedbijeen- komst gevraagd, omdat Israël blijft weigeren de bezette gebieden te ont ruimen, waardoor „een gevaarlijke situatie in het Nabije Oosten ont staat". Egypte deed dit volgens Arabische kringen in verband met de voort durende impase waarin pogingen van de leden van de Veiligheidsraad ver keerden om achter de schermen richtlijnen voor een vredesregeling op te stellen. In VN-kringen bestaat de indruk dat de Egyptische stap is bedoeld om koning Hoessein van Jordanië te Ia- ten merken dat niet hij, maar Egypte „woordvoerder" van de Arabische landen is. De vorst had gisteren „uit naam van de hele Arabische wereld" gezegd dat er bemoedigende tekenen zijn dat een uitweg kan worden ge vonden uit de Arabisch-Israëlische De Vereniedp Staten hebben gis teren bij de Veiligheidsraad een ont- impasse. Een Mexicaans legertoestel met vijf inzittenden, onder wie de zoon van de Mexicaanse luchtmachtbevel hebber, is gisteren in de buurt van Matamoros neergestort en uitge brand. Alle inzittenden kwamen om het Jeven. In het weekeinde zijn te New York van een firma voor het inlijsten van schilderijen 25 schilderijen gesto len. Het verlies wordt op meer dan 890.000 gulden geschat. een railverbin- bijna 40 miljoen uitgetrok- belt, ziet ook het Rijkswe- nenkort wordt begonnen ding wordt op dit moment ken voor de wegenbouw. genfonds elke vijf jaar zün met de verdubbeling zei- "\ini|Jer Verschillende projecten inkomsten verdubbeld. De Bakker gisteren in de Ka- u..„-- - van de tweebaans auto weg over de Afsluitdijk. Ook komt er een groot viaduct bij het begin van de dijk in Fries land. Bakker gisteren in de Ka- kunnen „u sneller worden voor verkeer uitgevoerd. Minister Bakker zei gis- erkeersdichtheid wordt el ke tien jaar tweemaal zo groot, zodat volgens minis- De uitvoering van de pro- teren, dat er aan het wegen- ter Bakker de achterstand jecten is mogelyk dank zü „et nog wel het een de extra bedragen voor de der mankeert, „maar besjruding van de werk- jn de toekomst he, loosheid. Van de 100 mil- gloren". „Aan het eind van de ja- joen die door verschuiving ren zeventig voorzie ik een binnen de departementen Aangezien het wagenpark goed functionerend wegen-1 beschikbaar komt wordt zich elke vijf jaar verdub- net," aldus de bewindsman. werp-resolutie ingediend, waarin Oe Thant wordt gevraagd een spe ciale vertegenwoordiger naar het Nabije Oosten te sturen om de re geringen te helpen bij het zoeken naar een oplossing van de bestaande problemen. Voor zie pagina 9 morgen pindarotsjes 200 gram van 85 voor 7 5 niet duur *rcl heerlijk Het Bouwfonds IJ ET Bouwfonds Nederlandse Ge- meenten heeft een zware aan val te verduren gekregen van de Raad van Nederlandse bouwonderne mers. Het verweer van het Bouw fonds is echter ook niet onduidelijk. We hebben er begrip voor, dat bouw ondernemers in een tijd van tanende hoogconjunctuur met lede ogen kij ken naar de bungalowbouw van een bouwfonds dat is opgericht met de bedoeling de eigen-woningbouw te stimuleren voor de minder-draag- krachtigen. Met dit argument kan echter de be tekenis van het Bouwfonds niet om ver gekegeld worden. Het gaat hier om de bouw van slechts enkele hon derden bungalows en vele duizenden goedkope woningen. Wij dachten, dat de bouwonderne mers zich sterk zouden moeten ma ken op de punten waaraan het Bouw fonds zijn successen dankt. Het Bouwfonds biedt het publiek garan ties voor de kwaliteit van de bouw en aantrekkelijke financieringsme thoden bij de koop. Voor het geven van garanties zullen ook de particuliere bouwondernemers de hoofden bij elkaar moeten steken, want ook hier zou een dergelijke ser vice mogelijk moeten zijn. In indivi duele gevallen worden al wel garan ties geboden, die verder gaan dan de garanties van het Bouwfonds. Voor wat betreft de financiering zul len de bouwondernemers krachtig moeten aandringen bij de gemeenten, financiële garanties te verstrekken, die hypotheken tot 90 pet. mogelijk maken. Zo zal ook voor de particu liere bouwer de kring van gegadig den voor een nieuwe woning ver ruimd kunnen worden en zijn omzet vergroot. Op deze wijze kan men komen tot een gezonde wedijver met het Bouw fonds, waarbij alle betrokkenen wel Spreiding T)E regering heeft gesproken. Rond 2500 ambtenaren zullen in de toekomst niet meer in Den Haag, maar elders in den lande, hun werk zaamheden moeten gaan verrichten. Het geldt hier niet uitsluitend over plaatsingen. Vele honderden perso neelsleden zullen dank zij de vestiging van die diensten in hun omgeving aan werkgelegenheid kunnen worden geholpen. Den Haag krijgt in zijn personeels- en ruimtelijke ordenings problemen enige, maar dan ook niet meer dan enige, verlichting. De over heid geeft het goede voorbeeld. Dat deze voorgenomen spreiding met name in de privésfeer voor een aan tal betrokkenen minder aangename kanten heeft, zal niemand willen ont kennen. Uit het vertrouwde milieu weg naar een totaal andere, veelal volslagen onbekende, omgeving moge voor een jong gezin niet zo'n bezwaar zijn, ouderen hebben daar veelal meer moeite mee. Dan wordt het een offer dat gebracht moet worden. Dat echter ook waard is gebracht te wor den. De ruime termijn van voorbereiding, die bij het geleidelijk realiseren der plannen in acht zal worden genomen, schept de mogelijkheid tot positieve voorbereiding. Het lijkt de moeite waard deze mogelijkheid als zodanig aan te grijpen. Gedachtig hieraan, dat hier ook een gebaar van naasten liefde in het geding kan zijn. I^etaalt: per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1