Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? P&D Bouwfonds goedkopere wil geen woningen Apartheid in Rhodesië „Politiek overleg tussen de Zes" 2500 AMBTENAREN WORDEN VERSPREID X X 3 4 5 6 Huis voor de kleine man' Ex-nazi Zapp gearresteerd Sigma werd mislukking alles goed en wel WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 Wetsontwerp goedgekeurd SALISBURY e=» Het Rhodesische parlement heeft gisteren een rassen onderscheid bevorderend wetsont werp aangenomen ondanks de uitspraak van de door de rege- ring-Smith in het leven geroepen constitutionele raad dat het ontwerp in strijd is met de grondwet in Rho- Het ontwerp werd met een meer derheid van tweederden aangenomen. Deze meerderheid is nodig om een besluit van de raad ongedaan te ma ken. Op grond van deze nieuwe wet volgens het enige onafhankelijke blanke lid van het parlement ge baseerd op dezelfde theorie als de apartheid in Zuid-Afrika kunnen de plaatselijke autoriteiten negers de toegang verbieden tot parken, zwem baden en andere openbare gelegenhe den. Met eenzelfde meerderheid werd een wetsontwerp aangenomen, dat be paalt dat iedereen, bij wie onwettig wapenbezit wordt geconstateerd, de doodstraf krijgt. Verkiezingsuitslag via t v-computers NEW YORK Volgend jaar zullen de uitslagen van de presidentsverkie zingen geen verrassing meer zijn, want nu reeds worden door grote tv-maatschappijen computers gevoed om zo vroeg mogelijk aannemelijke voorspellingen te doen. Prognosen zijn natuurlijk wel heel interessant en de kunde van compu ters verbluffend, maar als men deze zaken bij elkaar optelt is er geen electronisch brein voor nodig om uit te maken dat er wél een stuk span ning verdwijnt en dat de kijkers niet meer zo brandend nieuwsgierig aan de beeldbuis zullen kleven er eenmaal is gestemd. Rechtstreeks Overal betalen gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij?) Inlichtingen bij elk postkantoor. Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook n£ 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen voor porti, overschrijvingen, van de postgiro zijn kascheques en stortingen uitvoerig gespecificeerd; op eigen rekening, naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Een verloving'! Zeg het met bloemen beto«= 1' i feest met bloemen HOEVELAKEN Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wenst geen goedkopere woningen te bouwen, omdat nóg goedkopere huizen de bouw van inferieure woningen zou betekenen. De minder draagkrachtigen zullen zich alleen in het avontuur van de eigen woning durven en mogen begeven, wan neer hen zekerheden worden verschaft voor de deugdelijkheid en woonwaarde van hun woning en de redelijkheid van de hier aan verbonden lasten. Op deze wijze verweert het Bouw fonds zich in een schrijven aan de soc.-econ. redactie) Advies Europese Beweging: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Europese bewe- ging heeft in een memorandum de Nederlandse regering gevraagd, het politieke overleg tussen de Zes te aan vaarden. Eerste doel moet zijn, teza- men met Engeland voorstellen uit te werken, die tot grotere politieke een- heid in geheel West-Europa kunnen leiden. Dit geldt voor de aanpassing van j de verhoudingen binnen het Atlan- tisch bondgenootschap, de Europese j defensie en uitbreiding van de ge- j meenschappen. Hierbij moet uiter- j aard de Europese commissie de haar toekomende rol kunnen spelen. Indertijd heeft een initiatief van de Beneluxlanden geleid tot bijeenroe ping van de conferentie van Messina. Ook nu zou Nederland een dergelijk initiatief kunnen uitlokken om te po gen de huidige impasse, veroorzaakt door de houding van Frankrijk, te doorbreken. De Europese beweging zegt verder in haar memorandum, dat de Nederlandse regering zich in de diplomatieke strijd moet beijveren met constructieve voorstellen te ko- colleges van B. en W. van meer dan 600 gemeenten tegen een onlangs ge lanceerde aanval van de Raad van Bouwondernemers. Het Bouwfonds bouwt geen wonin gen uitsluitend voor de hogere inko mensgroepen, maar eenvoudige, dege lijke woningen, die het tien jaar gele den ook reeds bouwde voor de lagere inkomensgroepen. Lasten 16 pet. In 1956 was de sociale loongrens circa ƒ6000 per jaar. Het Bouwfonds kon toen een behoorlijke woning bou wen, waaraan ƒ800 lasten per jaar (met een looptijd van dertig jaar) ver bonden waren en een Inbreng aan eigen geld van 2400. De 800 kosten per jaar waren minder dan 16 pet. van 6000, de loongrens voor de socia le verzekering. De bouw van datzelfde huis kost thans ruim ƒ2000 per jaar gedurende een periode van 30 jaar en bij een inbreng aan eigen geld van ƒ4300. Deze ƒ2000 bedraagt nu meer dan 16 pet. van de loongrens voor,de sociale verzekering, die in 1966 ƒ11.500 was. De woningen zelf zijn niet veran derd, maar de woonlasten. Het Bouw fonds vindt het echter onverant woord een kwalitatief minder pro- dukt te gaan leveren om daardoor beneden 16 pet. van de loongrens te (Advertentie) Memorandum IN HAAR jongste memorandum zoekt de Europese beweging naar wegen om te voorkomen datj in het gesprek over uitbreiding van de Europese gemeenschappen een volledige impasse ontstaat. Te recht constateert het memoran dum, dat opbreking van de gemeen schappen een zinloos alternatief is, bovendien onuitvoerbaar, gezien de vervlechting der economieën. Met zijn partners staat Nederland dan ook voor de taak, binnen het verband van de Zes naar een op lossing te zoeken die ook de instem ming van Frankrijk krijgt. De Fransen moet duidelijk gemaakt worden, dat via verbreding van de gemeenschappen de Europese in vloed binnen het Atlantisch bond genootschap wordt versterkt, en daardoor indirect ook die van Frank rijk. De vraagstukken van de Navo en de Europese defensie raken, evenals de uitbreiding van de gemeenschappen, het wezen van de Europese integra tie. Door deze zaken nil aan de orde te stellen kan men voorkomen, dat binnenkort een crisis ontstaat in de verhouding tussen de Europese lan den. die definitief zouden moeten kiezen tussen Frankrijk en Ameri ka. Dit is de achtergrond van het be roep, dat de Europese beweging op de regering heeft gedaan. Het komt van onverdachte zijde en is de moei-j te van het bestuderen waard. Zij dient daarbij rekening tc hou den met redelijke probleemstellingen van Franse zijde, zonder af te wijken van het doel: versterking van de ge meenschappen door opneming van En geland en andere Europese landen. Alleen op deze wijze kunnen de verhoudingen binnen het Atlantisch bondgenootschap worden aangepast aan de eisen, die Europa krachtens zijn gegroeide positie moet stellen om als vredesfactor in de wereld en als welvaartspreidende macht in de ont wikkelingslanden te kunnen funge ren. Toelichting Leden van het hoofdbestuur van de Europese beweging in Nederland ga ven gisteren tijdens een persconferen tie een toelichting op het memoran dum. Duidelijk bleek hieruit, dat geen oeverloos gesprek tussen de Zes onderling wordt bedoeld. voorstellen uit te werken. Het politieke overleg zou gehouden kunnen worden in het kader van een bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken, waaraan vorige maand van Nederlandse zijde geen behoefte meer bleek te bestaan. Aldus drs. P. C. W. M. Bogaers. voorzitter van een commissie van de Europese bewe ging. die zich op de situatie heeft bezonnen. Uit een verbreed overleg zal blij ken, hoe Europees Engeland is, hoe zwaar voor dit land het lidmaatschap van de gemeenschap weegt en wat Frankrijk over heeft voor een groter en onafhankelijker Europa, waarin t minder dominerende positie Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dringt direct door tot aan de haard Tan de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan do haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijneD en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. komen. Overigens had in 1966 nog 40 pet. van de deelnemende bouwers bij het fonds een inkomen beneden de sociale loongrens. Het Bouwfonds wenst niet de weg van de minste weerstand op te gaan en te bemidde len bij de bouw van goedkopere, maar inferieure woningen. Omstreeks 70 pet. van de Bouw fondswoningen, die in 1966 tot stand kwamen, kregen een premiesen kon den dus aangemerkt worden als wo ningen voor de lagere inkomensgroe- Geen winst Het Bouwfonds ziet als zijn taak ook voor de toekomst te blijven plei ten voor de belangen van de minder draagkrachtig en. Het fonds maakt geen winst; alle overschotten blijven binnen het be drijf ten dienste van de doelstelling. Ook de gemeenten krijgen voor haar aandeel slechts een redelijk, bij de kapitaalmarkt aangepaste, rentever goeding. Ten stelligste ontkent de directie van het Bouwfonds, dat het bij de gronduitgifte door gemeenten een be voorrechte positie zou innemen ten opzichte van de bouwondernemers. Binnen het werkgebied van het fonds kwamen in 1966 44.463 particuliere woningen gereed, waarvan 90 pet. in handen was van particuliere bouwon dernemers. Het Bouwfonds bemiddelde ook bij een aantal duurdere woningen, die niet voor subsidie in aanmerking kwamen. Centrale verwarming, garage, hoge grondkosten en hoge stichtingskosten leidden in sommige gevallen tot bouwsommen van 70.000 en meer. Hiervan werden er in 1966 echter slechts 360 gebouwd, wat 8 pet. bete kent van het totaal aantal door het Bouwfonds gebouwde woningen. Voor de toekomst verwacht het fonds een herstel van de conjunctuur, een verbetering van de verhouding kostprijs en huren en een groeiende aandacht van overheidswege voor het eigen-woningbezit, zodat voor grote groenen minder draagkrachtigen de eigen woning nog aantrekkelijk en bereikbaar kan worden. Het Bouw fonds zal hieraan van zijn kant alles doen wat mogelijk is. Het rekent daarbij op het vertrouwen van de overheid, de gemeentebesturen en de colleges van B. en W. 6400 loden vermoord MÜNCHEN De 63-jarige voorma- I lige luitenant-kolonel van de SS, Paul Zapp, is gisteren in Bebra, een Westduits stadje in de buurt van de Oostduitse grens, gearresteerd. Hij wist tot nu toe zijn aanhouding te voorkomen door onder een valse naam te leven. Zapp wordt ervan beschuldig 6.400 moorden op zijn geweten te hebben, aldus het Beierse ministerie van justi tie. Hij zou aan het hoofd hebben gestaan van de Einsatzkommandos 11a, die tijdens de Tweede Wereldoor log in Zuid-Rusland massamoorden op Joden uitvoerden. Vijf andere oud-SS'ers, die zouden hebben meegewerkt bij deze moor den, wachten op hun proces. Geen overleg keuze vestiging Rijksdiensten Prinses Margriet kocht gisteren in De Doelen te Rotterdam spon taan een slof chocoladesigaret ten ten behoeve van een actie voor een longfunctie-apparatuur, nodig voor epidemiologisch on derzoek. De Prinses was daar eregaste op de eerste lustrum viering van de Vereniging tot steun aan het Nederlandse astma- „chtvWWaW AMSTERDAM B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld geen subsidie meer te verlenen aan de Stichting Sigma, die vorig jaar als een experiment voor de vrije creativi- teitsdrang van progressieve jongeren in de oude Doelenzaal van start ging. Gebleken is dat het project van te weinig belang is. Gezien echter de nieuwe ideeën van de heer Matthijs van Heyningen (die in februari de leiding overnam) om van de oude Doelen een ejperi- menteel cultureel centrum te maken, menen B. en W. deze te moeten steu nen, daar aan een dergelijk centrum in de stad behoefte bestaat. Voor een eerste herstel van de oude Doelenzaal vragen B. en W. beschikbaarstelling van 320.000. Vice-president Garner in Amerika overleden OEVALDE/VS John Nance Gar- ner, vice-president van Amerika on- i der president Roosevelt van 1932 tot 1941. is gisteren op 98-jarige leeftijd j overleden. Hij leefde teruggetrokken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen de I 2000 en 2500 ambtenaren zijn bij de verplaatsing van rqks- diensten in het geding. De grootste is het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds naar Heerlen (745 man). De sprei ding geschiedt naar de volgen- de gemeenten (in volgorde van belangrijkheid); Groningen, Heerlen, Apeldoorn, Lely- I stad, Zwolle, Twente (o.a. Hen- 1 gelo), Appingedam en Leeuwar den. Dit blijkt uit een brief, die de be windslieden van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en Ruin telijke Ordening, heden aan de Tweede Ka mer hebben doen toekomen. Groningen krijgt vijf diensten. De nieuwe dienst ziektekostenvoorzie- ning ambtenaren, met een perso neelsbestand dat zal oplopen tot 350 man. de commissie van proefneming (49 man), de centrale dienst voor in- en uitvoer (186 man), de afdeling rijksstudietoelagen (98 man) en een nog aan te duiden werkplaats. Samen ruim 750 man. Heerlen ontvangt zoals reeds be kend het algemeen burgerlijk pensi oenfonds. Apeldoorn de rijkscentrale voor mechanische administratie (285 man), Lelystad de algemene inspectie- K.v.K. Rotterdam: vliegveld moet in Gouden Delta (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een eventueel tweede nationale luchthaven zou moe ten worden geprojecteerd in het ge bied van de Gouden Delta en cen traal in de Benelux. Aldus het stand punt van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Namens de commissie land- en luchtverkeer vertolkte dr. A. D. J. Brantenaar deze mening, die kan wor den gezien als een reactie op de uitla- lingen van minister akker over plan nen voor een vliegveld in Zuidelijk Flevoland. De Kamer van Koophandel vindt overigens dat deze zaak vanuit natio naal standpunt moet worden bezien. Dr. Brantenaar zei ook dat de lucht haven Rotterdam desgewenst nog aanzienlijk meer vervoer kan verwer ken dan nu het geval is. Niet op korte termijn Voorts gaan naar Zwolle de dienst beheer gesubsidieerde woningen (50) de nieuwe dienst bijdragen huurders woningwetwoningen en de bouwkun dige hoofdinspactie l.o. (8). Twente krijgt het directoraat gebouwen, wer ken en terreinen van defensie (81), het in oprichting zijnde beproevings station van snelle reactoren (Henge lo). Naar Appingedam gaat het depot technische specialisten van defensie en naar Leeuwarden een nog aan te duiden werkplaats. Alle betrokken instanties van rijk, provincie en gemeente, alsmede cle vakcentralen zijn op de hoogte gesteld van deze verplaatsingen die overigens op korte termijn nog niet verwacht mogen worden. De uitvoe ring van het plan zal geruime tijd vergen. Met nadruk stellen de ministers dat zowel het besluit tot over plaatsing als de keuze van de vesti gingsplaatsen beslissingen van het ka binet zijn, welke geen nader punt van overleg met personeelsorganisa ties en dienstcommissies kunnen zijn. Dit met het oog op een evenwichtig spreidingsbelcid. Dit geldt uiteraard niet voor de personele aspecten van de uitvoering, waarbij het georga- jij niseerd averJeg /lus wel zal worden betrokken. STIMULEREN Bepalend voor dit program zijn voor de regering geweest stimuleren van de ontwikkeling in minder verstedelijkte landsdelen, stimulering in de dienstensector door deze nteuwe werkgelegenheid, invloed op de economische te- I rugslag in het noorden, Twente en I Limburg. verlichting ruimtelijke' proble- men in de Randstad (kantoren) I Eén van de taken van het pas in- j gestelde centraal bureau spreiding I rijksdiensten zal zijn het behartigen I van de in het geding zijnde belangen van het personeel. Zegt li het maar (2) Mevrouw Marijs-Visser uit Den Haag ergert zich aan winkeljuffies, die het zinnetje „Zegt u hel maar" i gebruiken. Ik heb me verkneuterd! On- I ze dirigent komt uit Den Haag. Hij i kent gezonde zelfspot en waardeert goede humor. Een uitspraak van hem: „Het wapen van Den Haag met ooievaar beeldt precies uit hoe de I Hagenaars zijn, nl. hoog op de poten, kaal in de veren en een grote bek." Spaarbankboekjes vervalst Kostelijk als we daarnaast nog denken aan „Haagse bluf" en „houten ham". J De meest pretentieloze koper of koopster ergert zich aan dat „Zegt u het maar", schrijft mevrouw. Was het I Wim Kan die over „kouwe kak" sprak? Inzendster zet Den Haag wél te kijk! Overigens: het is heel moeilijk goed winkelpersoneel te krijgen in deze tijd Vier oplichters moeten hank 52 mille betalen AMSTERDAM De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren vier jongemannen uit de hoofdstad veroordeeld tezamen 52.263.03 schadevergoeding aan de Rijkspostspaarbank tc betalen met 5 procent rente over dit bedrag vanaf 30 maart van dit jaar. Het viertal was in 1964 met nog vier anderen betrokken bij een grote en opzienbarende oplichting van de RPS. Zij hadden op 78 echte spaar bankboekjes met vervalste inleggin gen PTT-loketambtenaren bewogen 76.800 aan hen te betalen. De RPS heeft hierdoor volgens het vonnis een schade geleden van ruim 52 mille. De jongelui waren vorig jaar febru ari veroordeeld tot gevangenisstraf fen. Th. K. (26) en K. B. (28) kregen ieder twee jaar en drie maanden. J. A. de K. een jaar en drie maanden en P. J. H. L. (24) zes maanden met aftrek. Ze waren allen medewerkers ✓an het literaire tijdschrift Te genstroom. Th. K. heeft tijdens zijn gevan- :enschap een boek over de oplich- ings- en vervalsingsaffaire geschre ven, dat De Vervalsers heet. (o, o, die vrije zaterdag). Misschien weet mevrouw Marijs daarvoor een oplossing, dan zal de Haagse mid- j denstand haar vast bewieroken, j Rozenburg J. Bergwrrff Zegt t< het maar (3) Mijn eerste reactie was: zou me vrouw Marijs soms rijk zijn? Want zo'n 30 a 40 jaar geleden had zo ie mand heel veel te vertellen in de maatschappij en kon tegen minder be deelden net zoveel grauwen en snau wen als hij of zij wilde. Die tijden zijn gelukkig veranderd. Het winkelpersoneel, waar het hier nu om gaat, is voor 90 procent beleefd en vriendelijk en behulpzaam bij de koop. En dat ..Zegt u het maar" kan heel wat leuker klinken dan bijv. dat stijve „Waar kan ik u mede van j dienst zijn?" Dat de klant geen koning meer zou zijn, och, het is maar hoe men het opvat. Ik winkel graag en word altijd netjes en be'eefd geholpen, ook in de j stad. In 1967 behoeft het winkelperso neel niet meer te buigen en te kruipen. Mevr. H. Notenboom-Schelling

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11