TV Invloed tv op jeugd wekt ongerustheid RADIO PUZZELBOEK de stad en dokter Moore Drie tv-programma's Mexico en de Spelen I en DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 t KLM) TOONT TEVEEL BELANGSTELLING VOOR HARDE FIDISERIES WIE VINDT EEN FORMELE V OOR DE JEEGDTELEVISIE Boeiend JJET waren boeiende beeldverha len. waarmee de KRO gister avond vrijwel al zijn zendtijd vulde om ons te betrekken bij de revolutie herdenking in de Sowjetunie. De documentaire „Tien dagen die de wereld schokten", mede uit vele verrassende oude journaalfilms sa mengesteld als Engels-Russische co- p roduktie. scheen een objectief verslag te geven van de toestanden en gebeurtenissen die tot de machts overneming leidden, maar bevredigde toch niet helemaal. De moord op de tsarenfamilie bijvoorbeeld bleef erbui ten en iri feite kan men daar op historische gronden toch niet om heen; ook die had moeten worden verklaard. Opmerkelijk waren de inlassen van privéfilmpjes. gemaakt door de tsaar, die het weelderige hofleven moesten aanfluiten maar feitelijk niets dan nogal stuntelig en vrij onschuldig rij- keluisvermaak lieten zien. Geplaatst in het licht van de on voorstelbare armoede en rechte loosheid waarin het Russische volk in die jaren verkeerde, vormde zij natuurlijk wel een bittere tegenstel ling, maar wranger kwam de kloof van misverstaan tussen vorsten en volken aan het licht in de dagboek woorden van tsaar en tsarina. Niette min werd de nadrukop de gebeurte nissen (uiteraard) te eenzijdig gelegd. Tendentieus Hoe ongelooflijk veel er in vijftig jaren tijds in dit onmetelijke land is veranderd en verbeterd, bleek duide lijk uit de evenzeer tendentieuze in formatie (maar nu naar de andere zijde), die Henk Neuman later in een eigen documentaire reportage over het huidige Rusland gaf. Hierbij viel op. dat de bijna volwas sen schooljeugd toch niet zo best thuis is in de landshistorie als men zou denken. Er is in de laatste tijd via de Nederlandse beeldbuis te veel gepubliceerd over de mentaliteit en geestelijke instelling van de Russen, dan dat de uitspraken die Neuman in een goed en belangrijk stuk werk heeft verzameld, nog zouden schok ken. Snoep verstandig eet 'n appel m HON LNGR AAT-PUZZEL Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes woorden invullen die betekenen: 1. spijltje, 2. moeilijk, 3. Franse bad plaats in de Vogezen, 4. elke, 5. bep. aank. voornaamw., 6. sneuvelen, 7. korte samenvatting, 8. hetzelfde, 9. de maangodin. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Ede, 3. pen, 6. sta, 9. Ee. 10. leges, 12. ia. 13. leger, 15. kamer, 17. nat, 19. gal, 21. rooster, 25. aan, 28. kip, 27. armoede, 31. Rai, 32. olm, 34. gelag, 36. kroon, 38. ei, 39. linea, 41. do, 42. Inn, 43. lei, 44. leg. Verticaal: 1. eel, 2. Deen. 3. per, 4. eg. 5. nek. 7. Tiel. 8. aar. 10. Leto. 11 sage, 14. garnaal. 16. Markelo. 18. os, 20. pan, 22. oom, 23. toe, 24. spa, 28. rial, 29. Ob, 30. Dora. 31. rein, 33. mode. 34. gei. 35. gil, 36. kei. 37. nog. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Opnieuw laait de ongerustheid over de invloed van televisie op de jeugd fel op. De kijkkast in het gezin is gemeengoed ge worden, de kinderen willen er deel aan hebben. Zij kijken te pas en te onpas mee naar volwassenenuitzendingen en tonen opmerkelijke voorliefde voor Amerikaanse geweld- series, als zijnde hét amu sement waar spanning in zit. Inhoudloze en daardoor vrij onschuldige showprogramma's pak ken een kind in de leeftijd van laten we zeggen 9 tot 13 jaar niet of nauwe lijks. Voor de opgewonden tienerprogram ma's met wilde lichtflitsen tonen zij een verminderde belangstelling. Maar wild-westverhalen. spionnageseries, historisch geweld van sabelgekletter en detectives, dat ls hun kostje. Moord en doodslag Het is allang gebleken, dat zulke series, of ze nu vroeg of laat op de avond uitgaan, kinderen toch berei ken. Welk Nederlands we kunnen gerust zeggen: welk "West-Europees kind kent Bonanza niet, terwijl dit grote mensen-verhaal, waarin het ge weld wordt verpakt in roze liefdadig heid, braafheid en kinderliefde van onvolwassen zoons, in de diverse lan den nooit voor 9 uur op de beeldbui zen komt? Aan wie de schuld, dat de moord en doodslag in Rawhide, de Thunder- birds, de Stormridder (om een paar strips te noemen) tot het favoriete kijkvermaak van kinderen is gewor den? „Avondtelevisie ls voor volwasse nen", zegt men in Nederland. En: „Te levisie na 9 uur is nooit voor kinde ren", houden de tv-makers in bijv. Duitsland. Engeland en Frankrijk vol. Ze hebben allemaal gelijk, ze vol gen het officiële principe, maar over het geheel genomen stoort het gezin zich hieraan weinig of niet. Een kind dat het huiswerk af heeft en op een bepaald uur naar bed moet, kijkt „zo lang" met vader en moeder mee. Verslindt de Idagelijkse gruwelen van het journaal even gemakkelijk als de avondboterham en begint dan aan de criml's of de geweldstrips, die elke omroep regelmatig op zijn program ma heeft. Inconsequent Want waar wil men ln Nederland (en in verscheidene andere Europese landen!) eigenlijk heen met de in consequentie, dat avondtelevisie niet voor kinderen is bedoeld, als er tegen 7 uur een speciaal kleuterprogramma op de buis komt? Direct daarna: on verdroten journaal met oorlogsbeel den en dan de grapjes van de recla me. die zelfs de kleintjes leuk vinden om te zien. Het is toch de bedoeling, dat men na het „welterusten" het toestel laat aanstaan: er komt dan nieuws en daarna zijn het „de beste minuten" voor de reclame vanwege de kijk dichtheid.... Is het dan logisch om de kleintjes naar bed te brengen en de wat grote ren te verbieden, nu nog verder naar de tv te kijken? Compleet met de moeilijkheid, dat de ene avond de aardige Flintstones verschijnen, 'de andere avond een tienerprogramma, maar ook een strip over huwe lijksmoeilijkheden (grappig opgedist) of een wlld-westverhaal? harte hun Pipo, maar dan als besluit van een uurtje kindertelevisie in de ruimste zin van het woord en niet als opening van.... de volwassenen-tv waarbij men eigenlijk opgroeiende kinderen weg moet sleuren. Daar klopt het niet. In Engeland en nu ook in West-Duitsland is men van kerke lijke en educatieve zijde weer in het harnas gestapt om tegen het euvel van „kind en tv-geweld" van leer te trekken. Algemeen protest, ook van ouderskant. Natuurlijk zijn wij niet blind voor het feit, dat juist een kind een enorm incasseringsvermogen heeft. Het ziet er volstrekte logica in, dat de schurk met een bierfles op het hoofd wordt gemept en dizzy over het buffet vliegt, uit een hinderlaag wordt dood geschoten dan wel wordt neergesa beld in een historisch aangekleed tweegevecht met de held of door de politie opgejaagd van een wolken krabber stort en „lekker doodvalt." Moet dat De vraag is echter: moeten er aan dat incasseringsvermogen steeds meer eisen worden gesteld? Moet het kinderspel tot in de verre toe komst bepaald worden door het tv- geweld? We moeten bij deze vraagstelling er wél een open oog voor houden, dat onze grootvaders hun loden soldaat jes hadden en werden gefotografeerd in hun „echt" soldatenpakje, geweer aan de schouder en sabeltje opzij.... en dat onze vaders groot werden bij Indiaantje-spelen. Niet, dat de we reld daardoor vrediger en verdraagza mer is geworden, maar het toont dui delijk aan, dat het kinderspel altijd op geweld en dus „moed en dapper heid" is gebaseerd geweest, sinds kin deren van 8 jaar edelknaap werden en vooraan stonden bij bloedige toer nooien. We geven echter toe, dat tv een indringend medium ls, en de verschei denheid van de geweldprijzing wel bijzonder groot. Zowel in Engelse als in Duitse kran ten en tijdschriften wordt op het ogenblik driftig geschreven over deze zaken. Men eist voor de jeugd ander en beter kijkvermaak dan volwasse nen-geweld. Oplossing Dr. Clemens Mtinster heeft tijdens een congres in Münehen een oplos sing aan de hanld gedaan. Hij verde digde zijn ontwerp voor „het kinder programma van de toekomst": een afgerond geheel waarin alle elemen ten van het volwassenenprogramma worden opgenomen: korte informatie, documentaire, sport, toneel en amuse ment in de vorm van moderne jeugd- muziek, quiz, liedjes en een beetje Is dat werkelijk de oplossing? Men zou dan komen tot een naar leeftijd vereenvoudigd tienerprogramma. Maar... hoe vaak en wanneer zou dat op de buis moeten komen? Toch ze ker dagelijks en dan misschien tus sen 5 en 6 uur. Dat betekent dan 's avonds huiswerk maken als de vol wassenen kijken (in een apart ver trek, ook 's winters, in onze beperkte woningen!), maar het betekent voor namelijk veel kosten voor de omroe pen, die hiervoor een flinke staf moe ten aantrekken en extra programma's betalen. Programma's die stukken en stukken duurder zouden uitkomen dan de gemakkelijk aan te schaffen Amerikaanse strips... Oppervlakkig bezien heeft dr. Münster volkomen gelijk. Buiten landse omroepen die de klok rond gaan met hun uitzendingen zouden er over kunnen denken. Voor Nederland houdt het in: meer geld, meer zendtijd. Dus: toekomstmu ziek. En daarmee wordt het paard achter de wagen gespannen, want kin dertelevisie is allang geen te verwaar lozen factor meer, maar een alle zorg en aandacht vragend onlderdeel van het kijk-aanbod. Met dat te constate ren zijn omroepen en overheid er niet: er moet dringend iets worden gedaan en wie vindt voor Nederland de formule? Reportage van Bob Spaak Hier is dan Joan Haanappel, die haar schaatsen aan de wilgen heeft gehangen en vanavond voor het eerst het nieuwe TROS-televisieprogramma Jn" zal presen terend. Of Joan een volleerde presentatrice is, zal in het uurtje tussen 930 en 10.20 uur moeten blijken, in elk geval is ze mooi en vast heel lief op de buis. Alexander Pola heeft wat van zijn satire bewaard om er naast de NCRV-tv ook die van de TROS mee te dienen in een klein cabaret en verder zijn „in" de Rot terdamse speelweek „Creëren boven parkeren", nieuwe platen en het niet meer zo nieuwe kinder gr appenboek Juf, er zit een weduwe in de boom". VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur vooravondprogramma met bekende series „N.V. Gebr. van Dijk". 9.10 uur Nog eens vrij worstelen omdat er enthousiaste brieven kwamen. 9.30 uur „In", gevarieerd programma. Ned. 2 NTS 7.03 uur Kees Brusse presenteert „Dag dinsdag" met de bekende programma-onderdelen. In „De 21ste eeuw", iets over heel snelle toekomsttreinen. 9.10 uur de grot® documentaire „Echo van de revolutie?", Nederlandse reacties op de Russische Oktober revolutie in 1917. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO r spel „Hou je aan je woord", daarna opgepoetste oude platen, r Jazz-spectrum. r satire in Gonk. r (NRU) eigentijdse muziek. Hilversum II KRO r Radio Filharmonisch orkest e Snoep verstandig eet 'n appel m (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bob Spaak en cameraman Piet Oud zjjn voor de NTS naar Mexico geweest en hun werk daar resulteert in drie program ma's over Mexico en de Olympische Spelen in 1968. Ze zullen woensdag 8, woens dag 15 en donderdag 16 no vember a.s. op de huis ko men. De eerste twee op Ne derland 1, de laatste op Ne derland 2. „Zelden is er ergens zo hard ge werkt als nu In Mexico-City", vindt Bob Spaak, „zelden ook zullen er zo veel mensen in touw zijn geweest als in de Olympische stad 1968. Wij Euro peanen denken al te vaak, dat de mensen in midden- en zuid-Amerika alles op morgen laten aankomen. In sommige opzichten zal dat wel klop pen, maar niet in verband met de werkzaamheden voor de Spelen." Massale mankracht „Als eenmaal de beslissingen zijn genomen, gaat men in Mezaco-City met een zekere hartstocht aan het werk. Dan kijkt men niet op man kracht. Overal zijn duizenden en nog eens duizenden in de weer om alles volgens plan klaar te maken." „Men werkt meer met massale man kracht dan met de modernste midde len. en toch zit er voortdurend schot in. Er wordt niet geluierd, het tempo ligt hoog, het werk vordert snel." Bob Spaak heeft dat tot zijn tevre denheid met eigen ogen kunnen constateren. Hij vertelt er nog meer van: „Mexico-City heeft waarlijk nog wel andere problemen dan de Olym pische Spelen, problemen, welke zelfs met een moderne sociale aanpak in jaren niet kunnen worden opgelost. Maar het land en zijn hoofdstad heb ben een niet onaanzienlijk belang bij de Spelen, en daarom gaan die voor." „Het toerisme brengt nl. jaarlijks het lieve bedrag van 600 miljoen Amerikaanse dollars in de Mexi caanse kas en men wil nu via de Spelen het land nog grotere toe ristische attractiviteit geven, opdat er ook meer harde valuta binnenkomt." „Daarom wordt alles op haren en snaren gezet om de zaken op tijd en zo goed mogelijk voor elkaar te krij gen. Hoe het daarbij toegaat, zullen de uitzendingen, die resp. 25, 30 en 20 minuten duren, duidelijk maken. De 1200 arbeiders van de „Mare- mont Corps" fabriek in Saco (Ver. St.) hebben maandag na een staking van zes dagen het werk hervat. Mare- mont is de enige Amerikaanse firma die de veel in Vietnam gebruikte ,.m60" vuurwapens produceert. pianoconcert), p laatste vertelling yan Josephine over Rusland, r kunstrubriek, r doorpraten in Context. de pianist George oven (3e Gasteren POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten r/»«r lijnt hu Yottntj 97 „Het zijn twee mannen van de oud-strijders organisatie, dokter. Dokter Moore heeft de laatste twee ja^ drie oudge dienden gratis behandeld die daarvoor in het ziekenhuis oud-strijders hebben gelegen. Nu zijn er twee inspecteurs binnen die hem voor de rechtbank dreigen te brengen, omdat hij dat gedaan heeft." ..Maar, wil je zeggen dat..." De deur van het kantoor werd met een ruk opengedaan. Moore stond binnen en schreeuwde: „En nou eruit. Niemand hoeft mij toestemming te geven als ik iemand behandel die erom vraagt, en niemand hoeft me te vertellen dat ik een rekening moet sturen, als ik er geen zin in heb. Zeg die gekken maar, dat als ze me voor de rechtbank willen slepen, ze het maar direct moeten doen. Ik vind het wel prettig. En nou eruit!" Er doken twee mannen op. vriendelijk kijkende mannen met aktentassen, zelfbewuste eenvormige glimlachjes. Zij keken nieuwsgierig naar David, ze knikten allebei en een fluisterde bijna: „Het is soms moeilijk om begrip te kweken bij die oude knapen." De andere knipoogde naar Edna, toen hij langs haar bureau liep. Zij liet haar hand met een klap op het bureau neerkomen en de man die geknipoogd had, grijnsde breed. Toen de voordeur achter hen dicht was, zei Moore: „En is dat nou de vrije en souvereine staat Vermont in de Verenigde Staten zou je het geloven? Er wordt beweerd dat de geneeskunde gesocialiseerd wordt. Het is een ellende. En kijk eens naar het resultaat Een prachtige en nobele gedachte, gratis geneeskundige hulp voor de oudge dienden en wat is het gevolg, een misselijke papierwinkel. Het is natuurlijk niet de schuld van die sukkels. Die doen hun plicht maar ik moest ze wel afblaffen. Verdraaid, hoe laat is het? Mijn horloge is in reparatie." „Het is kwart over twaalf." „Jij gaat bij de Rotary lunchen, he? Het is je tijd." „Ik denk niet dat ik ga. Ik voel me daar niet prettig." „Luister eens ik weet dat je niet erg in de stemming bent om de laatste tijd raad van me aan te nemen, maar je moet beslist naar de Rotary gaan, dat moet je in een kleine stad." „Moet ik?" „Je zal het zo verschillende manieren onder vinden als je het niet doet." „Word ik ervoor voor de rechtbank gesleept?" Dokter Moore keek verschrikt, dan grijnsde hij. „Goed. Goed. Dit is wat anders. Ik wil niet door et rijk gedwongen worden, maar jij, jij moest werkelijk gaan vind je ook niet, Edna?" „Ja, dokter, u moet het werkelijk doen." David die weinig voor de Rotary voelde, liet zich overha len. Toen hij en Moore de eetzaal binnengingen, zag hij dat hij zich vergist had. Deze mensen verschilden niet van de doorsnee mensen misschien waren ze wat vrolijker dan een groepje doktoren minder indrukwekkend dan een groep bankiers, en eenvormiger in hun uiterlijk dan kunstenaars of bevorderaars daarvan. Een allegaartje. Eenmaal binnen voelde hij zich voldaan. Dokter Perkins stond bij een tafel midden in de zaal, hij wenkte hen, en terwijl zij zich door de drukte heenwerkten, zag David dat Perkins stoelen voor hen gereed zette. „Zo, daar zijn jullie eindelijk." Hij gaf David een klap op zijn rug, die David zonder blikken of blozen opving, daarna lachte hij alsof hij pas een leuke mop had gehoord. Er zat reeds iemand aan tafel en Moore zei tegen hemi „Dokter Greer, ik geloof niet dat ik je al voorgesteld heb aan ons nieuwe staflid, dokter Armstrong. David, dit is dokter Harlan Greer." David boog voor een lange, magere man die hem aandach tig uit eerlijke ogen opnam. „Ik heb over u gehoord, voor ik hier kwam." Greer was neurologisch chirurg, hij had een uitstekende reputatie, durfde operaties aan die anderen afwezen. Greer maakte geen aanstalten een hand te geven. Zij lange vingers bewogen even, net oefeningen ze waren stomp, maar vreemd fijn en gevoelig. Hij keek David even aan; dan keek hij opzij alsof hij al genoeg wist. Perkins praatte hard boven het lawaai uit, hij .leek hele maal niet op de Perkins op wie David zo kwaad was ge weest. David vond dat Perkins wat dewongen deed tegen over Greer, maar hij geloofde dat hij het zich verbeeldde en dat het kwam door het verhaal dat hij van Adele had 1 gehoord. Er kwam vruchtensalade met ham. Het lawaai in de zaal verminderde wat en men ging zich wijden aan deze meer ernstige zaak en David die vond dat hij ook wat moest zeggen, zei tegen Greer: „Praktiseert u nog, dokter?" Greer bekeek het stukje ham op zijn vork op een kieskeu rige manier, legde het terug op zijn bord en sneed een ander stukje af. „Nee, nee. Dat is voorbij. Nee, ik schrijf. Op het ogenblik lees ik de drukproeven van een boek dat werkelijk over neurologie .handelt, het is een belangrijke studie over wat er met de hersenen gebeurt onmiddellijk na de dood. De auteur heeft een prachtig stukje werk verricht. Ik denk dat ik wat les ga geven om mijn geest lenig te houden. Er komt een positie open aan de medische faculteit in Warwick chirur gie voor het eerste jaar een rustige eenvoudige betrek king. Je mag gerust weten dat ik ernaar gesolliciteerd heb, en" Greer lachte naar hen allen, terwijl hij hen van zijn grapje liet meegenieten „ik geloof wel dat ze het me zullen geven." RADIO VANAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: I U.00 Nieuw». 18.18 Actualltel- ten. 18.25 Tout A tol: licht pro gramma utt Parijs. 19.00 I Dlscu&sierubriek voor actuele raken. 1940 Nieuw». 1943 Uch- I te orkestmuziek. 20.00 Hou ie j aan Je woord. 20.10 Oude gram- mofoonplaten. 21.20 Jazz-Spec- I programma. 22.30 Nieuws. 22.40 I Actualiteiten. NRU: 22.55 Mu ziek van deze eeuw (opn). 23.55-24.00 Nieuw». Hilversum II, 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.45 Actualitei ten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19 40 Conclliepostbus. 19.43 Zoekend geloven. Godsdienstige vorming ln deze tijd. 20.00 Klassieke kamermu ziek (gr). 20.15 Radio Filharmo nisch Orkest en solist (opn). 21.30 Rus:and nu. lezing. 21 Gitaar-recital. 22.00 Cultureel programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk. 23 00 Context: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 2340 Liedjespro- 23.55-14 00 Nieuw land I. NTS: 18.55 Pipo STER: 19.03 de kinderen. 19-12 N.V. Gebr. Van Dijk (ln vleugels). TV-feulUeton. 19.23 ln kleur: Mr. Terrific: Het luci fersdoosje. TV-fllm. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jov k'rij worstelen. 21.20 In a 22.40-22.45 Journaal. STER: 20.1« Reclame. NTS. 20.20 In kleur: Dubbelspion: Don Qulchotte de Tweede, TV-fllm. 21.10 Fllmreportagi en gesprekken rond gebeurte nissen van het Jaar 1917 in Nederland. 22.00 Tweeduuster: Whipple's computer centrum, TV-fllm. STER: 22.26 Reclame. NTS: 2240-2245 journaal. BELGie Nederlands procr. kanalen: 2 en 10. 18.00 School-tv: 18 00 Ak- luele problemen (3). 1845 Aard rijkskunde Zuidoost Enge land. 1845 Klaas Vaak. 19T Tler.erklanlcen.^^35 spreekt men Nederlands. 20 OC Journ. 20 25 Verrver de aarde, tv-serle (2). 21.15 Huize Liber- tv. tv-spel. 22.00 Rechtstr. ultz. v. h. slot-gajafeest 23.15 Nws. Actualiteiten. 840 Lichte gra mofoonmuzlek. (.30—8.35 Voor de huisvrouw.) 9.00 Stereo: De Solisten van Zagreb (opn.). 945 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Lichte grammofoon- muzlek. 1040 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. ll.OC Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianoreci tal. 12 00 Fragmenten uit de West Side Story (gr.). Voor het platteland. 12.27 Mede- bouw. 1240 Prom uaSun'P 13.00 Nieuws' 13.10 Actualitei ten en kalender. 13.25 Stereo: Londens Symfonie-orkest. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Alt 16.50 Dansorkest en solisten. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum H. 298 m. NCRV: TROS: 8.10 Lichte grammofoonmuzlek en praat- Je. 840 Nieuws. 842 Actualitei ten. 8.35 Lichte grammofoon muzlek. 9.15 Volksmuziek uit Turkije. 9.45 Voor de 10.00 RAdio Kamerork< list- 10.30 Voor de vr< Nieuws. 11.02 Amusementspro gramma 11.64 Actualiteiten. land bouw: 1247 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualiteiten; 13.15 Ondernemend: nieuws en NCRV: Stereo: Weens Filharmonisch orkest en solist (gr. 15.00 Nathan en Elisabeth, hoorsp. 15.45 Stereo: Lichte orkestmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de Jeugd. gramma. 17.30 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble. 17.50 Overheldsvoorl. NCRV-vocaal ensemble en orgel. Nieuws. 9.02 Lichte ziekjes. 10.00 Nieuwe langspeelplaten. NRU

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6