Moskou leider wereldcommunisme LIGA Nog een gesprek over vervoerplan - Leber STRATEN LIGGEN IN ADEN BEZAAID MET LIJKEN Rennies Uit de Haagse hof geplukt Na Stalin kwam het tot breuk Huisje opgeblazen paartje ongedeerd 5 DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 DE RUSSISCHE REVOLUTIE (Van een onzer redacteuren) TOT 1917 geloofde Le nin, dat de wereld revolutie in West- Europa zou beginnen. Hij verwachtte veel van het proletariaat in Duitsland, En geland en Frankrijk. Nu, na 50 jaar, laat het wereldcommu nisme een geheel ander beeld zien. Het heeft veel bereikt, maar juist in West-Europa kreeg het geen voet aan de grond. De Russische revolutie, die voor Le nin als een verrassing kwam en waar uit de bolsjewieken pas na een strijd van negen maanden als overwinnaars tevoorschijn kwamen, kon geen doel in zichzelf zijn. Lenin zag haar als een steen, die steeds groter wordende kringen in het water kan maken. De oktoberrevolutie was echter een bijzonder riskante onderneming, om dat de hulp, die Lenin vooral van het Duitse proletariaat verwachtte, uit bleef. De revolutie, die een eind maakte aan het Duitse keizerrijk, bracht geen verbroedering. Ook de Duitse „oktoberrevolutie" (die in 1923 in alle bijzonderheden te JVIoskou was uitgestippeld) mislukte voordat zij begon. Stalin Dit feit was voor Stalin een bewijs, dat het geen zin had. op de voorspel de revolutie in West-Europa te wachten. Wellicht kwam dat, doordat Stalin wat op de achtergrond had geleefd en niet als Lenin en Trotzky langdurig in het buitenland had ver toefd. De dood van Lenin in 1924 stelde Stalin in staat, zijn bewering waar te maken, dat „socialisme in één land" mogelijk was. Daartoe moest hij het verzet van Trotzky overwinnen, die de „permanente revolutie" verkondig de. Stalins program beloofde de zwaar beproefde Russen een betere toe komst en streelde hun nationale zelf bewustzijn. Het feit, dat hij volkscom missaris voor de nationaliteiten was geweest, beïnvloedde ongetwijfeld zijn denken. De plannen van Trotzky zouden slechts meer oorlog, honger en onrust brengen. Zo begon onder leiding van Stalin een periode van vreedzaam samenle ven tussen wat men langzamerhand als de Sowjetunie ging beschouwen en de „kapitalistische" staten. Intus sen ging Moskou meer aandacht besteden aan de bevrijdingsbewe gingen in het Oosten, met name in Japan en China. Chinezen In China probeerden de Russen de Kwomintang voor hun wagentje te spannen. De communisten werden ge dwongen met Tsjang Kai-sjek samen te werken. Ook toen deze nationa listische president zich tegen de com munisten keerde bleef Moskou met Chroesjtsjef heeft wel eens gezegd, dat „onze kinderen in een 100 pet. communistische maatschappij zullen leven". Alexander Werth schrijft hier over in de New Statesman, dat „iets anders zich heeft ontwikkeld: de in tens vaderlandslievende Rus, beschaafd, verzot op cultuur en on derwijs, met veel zelfdiscipline en een opmerkelijk beeld van de wereld, niet verkrampt door vooroordelen. Milj onair Op economisch gebied bestaat er een klassesysteem. Er zijn schrijvers van bestsellers, die er buitenhuizen op na kunnen houden. Er zijn top-ma nagers en top-wetenschapsmensen, die miljonair zijn. Aan de andere kant zijn er ongeschoolde arbeiders, die met 70 a 80 roebel per maand rond moeten komen en gepensioneer den, die 30 tot 100 roebel per maand krijgen. In het algemeen aanvaardt men deze verschillen. Typisch is volgens Werth, dat som mige categorieën trots op hun werk zijn en anderen zich schamen. De fabrieksarbeider is trots en beschouwt zich als eerste klas bur ger. Mensen in de „handel" schamen zich echter, niets beters te doen. Ve len pogen verder te komen door avondonderwijs. Ook winkelbedien den en kelners beschouwen zich als tweederangsburgers. Him kranten vinden de Russen saai. Zij luisteren veelal naar de BBC of de Stem van Amerika, met name in de steden. Voor de grap luistert men ook wel naar radio Peking om de vuiligheid te horen waarmee de Chinezen de Russische leiders besmeuren. Bezorgd Een deel van het Kremlin, dat vandaag het centrum is van de viering van de 50ste verjaardag van de oktoberrevolutie. hem samenwerken. Stalin zag in hem de wegbereider voor een commu nistische machtsovername. Na de tweede wereldoorlog gaf Sta lin de v Chinese communisten te verstaan, dat zij met Tsjang Kai-sjek tot een vergelijk moesten komen. Zij verzetten zich niet tegen dit „advies", maar gingen hun eigen weg, die zonder de instemming van Stalin leidde tot verovering van het gehele Chinese vasteland. Aanvankelijk erkende Mao Tse-toeng de „leidende rol" van de Sowjetunie in de communistische we reldbeweging. Na de dood van Stalin kwam daar verandering in, zodat Moskou zich genoodzaakt zag te ver klaren, dat het wereldcommunisme door Moskou en Peking geleid werd. Joegoslavië had zich toen al lang uit het Sowjetblok teruggetrokken. Eigen weg Meer en meer trachtte Moskou zich aan te passen aan de ontwikkelingen binnen het „internationale commu nisme". Bijna 40 jaar lang was de oktoberrevolutie van 1917 het voor beeld geweest voor alle commu nistische partijen. Op het 20ste partij congres in 1956 te Moskou was het plotseling mogelijk, dat iedere partij op eigen wijze de weg naar de macht kon gaan, zelfs door te streven naar een parlementaire meerderheid. Op hetzelfde congres werd de desta linisatie ingezet, die leidde tot de defi nitieve breuk met Peking en een stormachtige ontwikkeling in ver schillende landen in Oost-Europa, zo als Polen en Hongarije. Staatssecretaris niet ontevreden VENLO Staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat toonde zich gisteravond niet ontevreden over de besprekingen, die hij had gevoerd met de Westduitse minister Leber over het nieuwe vervoersprogramma van de Bondsrepubliek. In december zal het gesprek dat ruim tien uur duurde, worden voortgezet. Hierbij komen dan ook aan de orde de vervoersverboden van het plan-Le- ber. De Duitse minister meende dat zijn regering deze zaak kan aanpak ken, maar de heer Keyzer vindt dit een kwestie voor de EEG. Angst Het Westduitse plan is bedoeld om het eigen vervoer, zowel over de weg als rails en het water, te steunen. In Nederlandse kringen is men echter bevreesd, dat dit ten koste gaat van het Nederlandse vervoer. Zo staat in het plan dat vrachtau to's vijftig liter dieselolie in hun tanks mogen hebben, als ze West-Duitsland binnenrijden. Staats secretaris Keyzer probeert de huidige toestand (honderd liter belastingvrij) te handhaven. Dringend Beide partijen waren het erover eens, dat er in de internationale bin nenvaart een overcapaciteit is en dat hiertegen maatregelen moeten wor den genomen. De bewindslieden kwa men tot de conclusie dat samenwer king tussen particulieren in de bin nenvaart en tussen particulieren en reders dringend noodzakelijk is. Ten aanzien van de sociale vraagstukken van het wegvervoer na men beide landen ook een gelijk standpunt in: in een komende zitting van de EEG zal worden geprobeerd tot een resultaat te komen ten aan zien van het rij- en rusttijdenbesluit. Lukt dit niet in EEG-verband. dan zal worden getracht op kleinere schaal een oplossing te vinden. Minder hulp VS aan buitenland WASHINGTON De toewijzings commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren bepaald, dat in het lopende belastingjaar bijna acht miljard gul den mag worden besteed aan het buitenland. De regering had voor dit jaar, dat eindigt op 1 juli 1968, ruim 11,5 miljard gulden gevraagd. Het wetsontwerp van de toewij zingscommissie komt volgende week in het Huis van Afgevaardigden aan de orde. Een gecombineerde commis sie uit het Huis en de Senaat had donderdag een maximum van ruim 9,5 miljard gulden voor buitenland se hulp vastgesteld. Het neerslaan van de Hongaarse opstand maakte een abrupt einde aan veler illusies. Het feit, dat er een scheuring in het werelqommunisme was gekomen, werd er echter niet door veranderd. Verraad Chroesjtsjef en de andere leiders in het Kremlin werden van verraad beschuldigd, omdat zij zouden samen werken met de Ver. Staten. Peking stelde alles in het werk om de Sow jetunie in een atoomoorlog met Ame rika te betrekken. Op Cuba heeft lijke terugtocht bewees echter, dat hij geen oorlog met kernwapens wenste te riskeren. Behalve Moskou zijn nu ook Pe king en Havanna communistische cen tra. Met bezorgdheid slaat men in het Kremlin de activiteiten in Azië, Afri ka en Latijns-Amërika gade. Dr. Heinz Brahm, die we al eerder geci teerd hebben, meent dat de Russen er geen belang bij hebben, overal ter wereld tot revolutie aan te zetten. Zij volstaan met pogingen, hun in vloedssfeer uit te breiden. Veranderd De Russische leiders hebben de laatste jaren meer verantwoordelijk heidsgevoel aan de dag gelegd. Zij laten hun land de rol spelen van een igrote mogendheid, die nauwe betrek kingen met zoveel mogelijk landen wil onderhouden, zonder dat ze de rol van satellietstaten behoeven te spelen. Dit neemt niet weg, dat het onjuist zou zijn zonder meer aan te nemen, dat de Sowjetunie slechts vreedzame bedoelingen heeft cn dat de enorme bedragen, die zij voor haar bewape ning uittrekt, voor zuiver defensieve doeleinden zijn bestemd. De crisis op Cuba in 1962 heeft getoond, welke vreemde sprongen een kat kan ma ken, die in het nauw zit. Dat de kranten saai zijn deert de Rus niet. Want hij is een enorm boe kenlezer. Cultuur is in Rusland goed koop. Boeken kosten heel weinig; een plaats in de bioscoop is er al voor 50 cent. De beste grammofoonplaten zijn voor 3.50 te krijgen. Tv-apparaten zijn even duur als in Engeland, aldus Werth. Er is vijftig jaar na de oktoberrevo lutie veel veranderd. De wereldsitua tie is drastisch gewijzigd en ook de Sowjetunie heeft reden tot bezorgd heid. Naarmate de druk van buiten en met name van de zijde van com munistisch China sterker wordt, kan de innerlijke saamhorigheid echter groeien. Misschien komt er uit dit proces nog iets goeds voort. De Gaulle wordt streng bewaakt PIERRELATTE Het tweedaagse bezoek van president De Gaulle aan kern- en militaire installaties in Zuid-Frankrijk, wordt omgeven met zeer strenge veiligheidsmaatregelen. Dit geschiedt met het oog op de ontsnapping in het weekeinde van de 31-jarige oud-parachutist Claude Ten- ne. die op het eiland Ré voor de Franse westkust een levenslange ge vangenisstraf uitzat wegens moord op een hoge politiefunctionaris in Al- België en Canada ontkennen verdrag BRUSSEL/OTTAWA De rege ring van België en Canada hebben gisteren pertinent ontkend dat zij in het geheim militaire contracten heb ben gesloten met Rusland. Zoals be kend meldde het Britse blad Sunday Telegraph zondag dat Rusland in het kader van de overeenkomst beide lan den hadden uitgenodigd stafofficieren naar de Sowjetunie te zenden voor een opleiding. Piloot verijdelt vluchtpoging Tsjechisch paar PRAAG Een poging van een Tsjechisch echtpaar per vliegtuig naar het Westen uit te wijken is mislukt, zo deelde gisteren het Tsje chische persbureau Ceteka mee. Het echtpaar Gnip had een klein toestel gehuurd van een luchtvaart maatschappij om, naar ze zeiden, hun zieke moeder van Praag naar Karlo- vy-Vary over te brengen. Zaterdag wilde de heer Gnip, die zij Humenne in het oosten van Slowa kije woont, met het vliegtuig vertrek ken niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden. Dit wekte arg waan bij de maatschappij, die besloot een tweede piloot te laten meevlie gen. Halverwege de vlucht trok Jan Gnip een revolver, die hij de piloot onder de neus hield om Hem te dwin gen het toestel buiten de Tsjechische grenzen te brengen. Maar door een handige manoeuvre slaagde de piloot erin Gnip het evenwicht te doen ver liezen. De tweede piloot ontwapende de man. Na de landing werd het echt paar gearresteerd, aldus Ceteka. De piloot werd later voor zijn optreden beloond, zo werd eraan toegevoegd. Paard op auto, vrouw gewond BAARN De 64-jarige mevrouw L. A. Dorré uit Huizen (N.H.) is giste ren vrij ernstig gewond geraakt toen zij op de Biltseweg in Baarn plotse ling een paard op de motorkap van haar auto kreeg. Doordat het op hol geslagen dier op de kap bleef liggen, kon de auto bestuurster niet meer kijken waar ze reed en schoot zij vlak voor een stilstaande auto langs met paard en al door een hek. Een totaal vernielde auto en een ernstig gewond paard kwamen in een sloot terecht. Het dier kwam uit een manege in Soest. Het was op hol geslagen, nadat het in de bossen over een boomwor tel was gestruikeld. Moeder merkt het zodra ze met bijvoeding begint: de kennismaking met Liga is voor baby een prettige verrassing. En al beseft het kleintje de gezondheidswaarde van Liga nog niet, moeder wéét het weldoor de weelde aan edelvoedingsstoffen vormt Liga de grond slag voor een ideale lichaamsontwikkeling, geestkracht, levenslust... de veelzijdige voeding voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoej? helpen direkt W. Couzijn krijgt Staatsprijs DEN HAAG Dc Staatsprijs voor Beeldende Kunst en Architectuur 1967 is toegekend aan de beeldhou wer W. Couzijn te Amsterdam voor zijn gehele oeuvre. Dit is de tweede maal dat deze prijs wordt toegekend. Zij kent vier categorieën die in vier achtereenvolgende jaren aan de orde komen t.w. 1. schilderkunst, gra fiek en tekenkunst: 2. beeldhouw kunst; 3. gebonden kunst en in dustriële vormgeving: 4. architek- tur. De prijs is ƒ8000 en zal op een nader te bepalen datum aan de heer Couzijn worden uitgereikt J. Kesselring overleden NEW YORK De Amerikaanse schrijver Joseph Kesselring, wiens to neelstuk „Arsenicum en oude kant" alleen al op Broadway 1444 keer is opgevoerd, is zondag op 65-jarige leef tijd in New York overleden. Kesselring heeft ook andere to neelstukken, gedichten en romans geschreven, maar geen van deze wer ken kon het wereldsucces van „Arse nicum en oude kant" evenaren. DOOR een merkwaardig toeval leek, dat had. juist op de dag i de beklemmen- Landbouwer Th. van Zuylen te de t.v.-film over de gebeurtenissen Hoenkoop leverde nieuws, door uit van 1917. een hoogst onschuldig en de bagger en modder van de sloot, We leven zo geweldig mee met toen prompt weer vergeten werden, gekomen allerlei kledingstukken »t gouden jubileum van de maar nu als het ware een voorspel- van papier te maken. Het lijkt erop, Russische revolutie, dat het bijna lende inhoud blijken te hebben ge- dat men in dit opzicht reeds veel heeft bereikt. Het zal ons niet ver wonderen als men later nog van de ze vinding gebruik zal maken." Nu terecht heeft men zich niet verwonderd. De weggooi-kledij. -la kens en -dekens zijn in een welis waar moeizame opmars, strijdend tegen het degelijkheidsbesef, dat ons nog eigen is, maar winnen toch steeds meer terrein. En ten slotte het nieuws van 19 november 1917: particulier kan reke ninghouder worden bij de giro- Tot die datum was de girobetaling die langs zijn huis liep, gas te win nen. En dat betekende wat in een winter, dat het gas gerantsoeneerd Vijftig jaar altijd gezellig blaadje in de bus rol de. dat ook geheel in het teken van vijftig jaar herdenken staat. Een heel ander jubileum overi gens. De heer J. B. W. A. Giesbers kan op 29 november de dag herden ken, dat hij als achttienjarige bij de firma Meddens, waarvan zijn ooms James en Jan direéteuren waren, in dienst trad. In 1924 werd hij algemeen direc- Het bericht vermeldt, dat men teur. Het gezellige blaadje is Memo, kan spreken van een soort aardgas, alleen mogeiijk in handelskringen! dat eens per maand als perso- ook wel moddergas genoemd. Heel neelsblad verschijnt Het jubileum van de directeur nu wordt onder de schijnwerpers gezet, landbouwer Van Zuylen gevolgd, zal betekenen en wat vergeten of Maar, zo besluit het, de vraag is: Is verguisd zal worden? de voorraad wel groot genoeg? Wie weet hoe zuinig ze toen nog met hun moddergas geweest zijn! Nog wonderlijker is het bericht: Zo was dat in 1917 nieuws. Wie ADEN In de straten van Aden worden nog steeds felle gevechten geleverd tussen het Nationale bevrijdingsfront (NLF) en het Front voor de be vrijding van bezet Zuid-Jemen (Flosy). De straten in de wjjk sjeik Othman, het voornaam ste slagveld, liggen bezaaid met lijken. Sinds vrijdag, de dag waarop de strijd uitbrak, zouden minstens 100 Arabieren om het leven zijn gekomen en 300 gewond. Onder de doden en gewonden zouden zich ook vrouwen en kinderen bevinden. De twee partijen strijden om de macht in Aden voor de Zuidarabische federatie, waarvan Aden deel uit maakt, onafhankelijk wordt. Felle strijd Geluidshinder van ,bulderbaan zal meevallen SCHIPHOL De geluidshinder ten oosten van de „bulderbaan"' 09-27, die op 26 maart in gebruik zal worden genomen, zal niet zo'n vaart lopen. Dit is de conclusie van het akoestisch adviesbureau ir. V. M. A. Peutz NV te Nijmegen, dat in op dracht van Schiphol NV een uitge breid onderzoek heeft ingestel^jnaar wat het noemt de geluidsniveaus van opstijgende en landende vliegtuigen. Het bureau heeft vergelijkingen ge trokken met London Airport en Ken nedy Airport bij New York en het is op grond van een reeks wetenschap pelijke geluidsmetingen tot de con clusie gekomen, dat de situatie rond om Schiphol aanmerkelijk gunsti ger is. Wanneer de nieuwe baan in ge bruik wordt genomen kan een ge luidshinder worden verwacht, die glo baal de h^Ift of minder bedraagt dan van wat in New York en Londen nog toelaatbaar wordt geacht, aldus het bureau in zijn rapport. niet door jubelkreten over de goede man, zijn werk en zijn zakentalent, maar door vijf momentopnamen via kranteberichten uit 1917. 1927. 1937. 1947 en 1957. 1917. een mobilisatiejaar voor ons, een oorlogsjaar voor de wereld. Ook berichten over nieuwtjes, die men in Duitsland op het denkbeeld glimlachen! We mogen dan nu grapjes maken over een vakantie op de maan of rondvaarten om de aardbol door de Ondanks alle verzoeken om het vu ren te staken, is de strijd feller ge worden. Beide partijen maken ge bruik van mortieren en automatische wapens. In de wijk sjeik Othman zou een sterke eenheid van een Ara bische stam vechten onder leiding van een hoge functionaris van het NLF, wiens pseudoniem Ali Antar luidt. Deze Ali Antar heeft een belang rijke rol gespeeld in de stammen- opstand, die in het voorjaar van 1964 in het bergachtige gebied van Radfan uitbrak. Het Zuidarabische leger, dat zich in de strijd heeft gemengd, kan op het ogenblik niets uitrichten aange zien hun voorraden munitie uitgeput zijn en vooral ook omdat het in poli tiek opzicht verdeeld is. Erkenning NLF Inmiddels heeft het opperbevel van de Zuidarabische strijdkrachten be kendgemaakt dat het alleen het NLF als vertegenwoordiger van het volk van Zuid-Arabië erkent. In de verkla ring, waarin het opperbevel dit mee deelt, wordt het NLF verzocht bespre kingen over de machtsovername te beginnen met de Britse hoge commis saris sir Humphrey Trevelyan. Engeland wordt verzocht het NLF als enige vertegenwoordiger van het Zuidarabische volk te erkennen en overleg met dit front te beginnen op dat de macht in Zuid-Arabië zo spoe dig mogelijk aan het NLF kan wor den overgedragen. Psalmberijming De gereformeerde synode heeft de revisiebundel-1967 vrijgegeven voor gebruik in de eredienst Na een eerste bestudering van deze bundel heb ik een ogenblik sprakeloos gestaan. De revisiebundel was immers aange kondigd als een bundel, waarin tal van psalmen uit de berijming van 1773 zouden worden opgenomen, die niet in de (inmiddels vervallen) „Proeve van een nieuwe berijming" staan. Het blijkt echter dat dit niet het geval is. Integendeel: enkele bekende psalmen die zowel in „1773" als in da „Proeve" voorkwamen, zijn helemaal verdwenen, o.a. ps. 89 8 en psalm 116 1. Ook de volgende dwaze zinnen zijn gehandhaafd: „De stilte zingt u toe" (stilte kan niet zingen) en „Bloeie Zijn naam" (een naam kan niet bloei en). Al met al is de revisiebundel onaan vaardbaar geworden en is reeds voor zijn verschijning buiten spel geplaatst. Eindhoven J. P. Wijsman Zaligeerklaring Waar blijft het vlammend protest van de kerken der reformatie tegen het voornemen om de pausen Pius en Johannes „zalig te verklaren"? Zijn de protestantse kerken blind of houden ze terwille van de oecumene en de goede verstandhouding hun mond? Pijnacker, H. N. Dijkshoorn, BERLIJN Een jong paartje is gisteren in de Westberlljnse wijk Char- lottenburg door het „opblazen" van een leegstaand huis, waarin het sliep, verrast. Toen de slopers na de ontploffing het puin wilden ruimen, ontdekten zij een 16-jarige scholiere en een jongeman zonder tehuis of beroep onder de dakconstructie. Beiden waren als door een wonder gespaard gebleven, zij het dat zij lichte verwondingen hadden opgelopen. De politie stelde later vast, dat het meisje uit een meisjeskostschool wef- gelopen was. Dc 16-jarige verklaarde dat zij wel afgeweten had van de tevoren bekendgemaakte opruiming van het huis door middel van expl*> sieve lading, maar dat zij zich verslapen had

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5