WERKANALYSE NODIG VAN HET PREDIKAMBT Dnra bouwt noodloodsen in Zeist LONDEN f146,- Drie vakcentralen: woningwetbouw is in gevaar Afscheiding in Baarn in Hebreeuws Kampen wil helikopter zendeling geven Hervormd budget sterk besnoeid Welke econoom weet het? DINSDAG 7 NOVEMBER 1967 NIEUW Een woord voor vandaag ..Hij begon hen te leren, dat de Zoon des mensen veel moest lijden." Maar Zijn discipelen begrijpen Hem niet. Petrus be gint de Heer te bestraffen. Dan zegt de Heiland: „Ga weg, achter Mij satan; gij zijt niet bedacht op de dingen Gods, maar op die der mensen." Het ene ogenblik legt Petrus belijdenis van zijn geloof af, het andere is hij een instrument van de satan. Het ene ogenblik geeft hij gehoor aan God, het andere aan de duivel. Het hoog ste en het laagste liggen dicht bij elkaar. Zeg niet te gauiu: Zo was Petrus. Toen hij zei: Gij zijt de Christussprak hij tevens voor zijn medediscipelen. Toen hij Christus apart nam, vertolkte hij ook hun gedachten. Zeg ook nietZo waren de discipelen. Zij waren beslist niet ongeloviger dan wij. Als zij al zo gemakkelijk een instrument worden van de duisternis, geldt dat dan ook niet voor ons? Van Luther is bekend dat hij het ene ogenblik geloofsblijheid toonde en het andere moment zich verslagen voelde. Mis schien liggen belijdenis en verloochening bij ons niet zo dicht by elkaar, maar ze zijn er beslist wel. Wat een troost dan om te zien dat Christus Petrus niet ver stoot, Hij spreekt van ,£atan", maar Hij begint onmiddellijk de scharen en de discipelen, dus ook Petruste leren. Hij blijft getrouw, ook als wij ontrouw zijn. We leren vandaag: II Corinthe 6 14-7 1 Secretaresse zou al helpen Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie Grotere eenheid vakcentralen (Vervolg van pag. 1) De heer De Bruyn staat achter de christen-radicalen. Zou deté groep uit de KVP treden, dan gaat de heer De Bruyn mee. Eventueel zal hij de NKV-leden (een miljoen gezinsle den) willen stuwen in de richting van een nieuwe radicale partij. COMMENTAAR: De woorden van de heer De Bruyn wekken verbazing, evenals de wijze waarop Ruim Zicht dit gesprek publiceert Op korte termijn Is binnen het CNV een voorzitterswisseling te wachten, zodat er op dit moment nog niet veel is te voorspellen over de toekomstige koers van het CNV. Nu al uit te gaan van een isolement lijkt bijzonder voorbarig. Tot nu toe was het CNV bereid mee te doen aan de samenwerking binnen het over legorgaan van de drie vakcentralen. Verbazing wekt ook het feit, dat van de zijde van het NKV als con fessionele vakcentrale blijkbaar geen enkele verbondenheid wordt gevoeld of op prijs wordt gesteld met de an dere confessionele vakcentrale; in dien althans het artikel in Ruim Zicht ook min of meer de opvatting van het NKV zelf vertegenwoordigt. Deze ontwikkeling doet zich voor op een moment, dat juist de pro testants-christelijke en rooms-katho- lieke werkgevers en middenstand tot een hechte samenwerking besluiten. Van Eibergen Ook de heer Van Eibergen. voor zitter van het CNV, toonde zich van morgen ten hoogste verbaasd. „Het CNV heeft tot nu toe geen enkele aanleiding gegeven tot een isole- mentsgedachte. De heer De Bruyn stond vroeger op het standpunt dat bij alle samenwerking de zelfstandig heid van de bonden niet zou mogen worden aangetast. Thans lijkt hij van mening veranderd," aldus de heer Van Eibergen. Wilde gans int 56.000 voor Hernhutters HILVERSUM De „wilde gans", die het 1KOR heeft laten uitvliegen voor de slachtoffers van de brand van de Hernhutter Gemeente in Zeist heeft voor zover bekend tot nu toe 56.000 opgebracht. Dat is ongeveer vijf maal zoveel als e-2n „wilde gans" in andere gevallen opbrengt. Er zal overigens nog wel meer binnenkomen. Buiten dat bedrag is 37.000 aange boden aan de Hernhutter Gemeente. Hierbij bevinden zich de giften van de Koningin en prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus. De nieuwe ..wilde gans" is bestemd voor het werk van ds. Tullio Vinay in Riësi op Sicilië, zo is zondag be kendgemaakt. Evangelisatieblad GerefGemeenten GOUDA De Gereformeerde Ge meenten gaan het evangelisatiewerk in eigen land krachtiger aanpakken. Tot dusver deden slechts enkele plaatselijke gemeenten hier iets aan. Om te beginnen gaat het depu- taatschap voor de evangelisatie een eigen evangelisatieblad uitgeven voor huis-aan-huis-verspreiding. Het is de bedoeling, dat het eerste num mer met de Kerstdagen verschijnt. In Merksem, een voorstad van Ant werpen, hebben de Gereformeerde Gemeenten sinds enige jaren een eigen evangelist. ROTTERDAM Deskundi gen op het gebied van arbeids analyse zouden eens een studie moeten maken van de taak van een predikant. Dit schrijft de sociaal-pedagoog K. van den Enk in het vrijzinnig-hervorm de blad „Kerk en Wereld". Ook in de Nieuwsbrief voor de „Raad voor overheid en samenleving" wordt een dergelijk voorstel ge daan door de heer P. C. Janse. Beide schrijvers zijn het er over eens dat de predikant op zoveel verschillende markten thuis moet zijn, dat hij dat onmogelijk kan waar maken. Zijn functie is zo veelzijdig, dat hij op allerlei terrein tekort moet schieten. In de Hervormde Kerk wordt in eens aandacht geschonken aan de functie van predikant, omdat zojuist bekend geworden is, dat na 1970 tr per jaar zestig tot zeventig vacatures bij zullen komen. Er dreigt een enorm predikantentekort. Als een predikant een nieuwe ge meente binnenkomt, krijgt hij natuur lijk de beschikking over een kerk met catechisatiegebouw en een pasto rie, schrijft de heer Van den Enk. „Als het erg mooi is, krijgt hij ook nog een projectie-apparaat, een ty pemachine, een bandrecorder en als het helemaal niet op kan ook nog een bromfiets of een auto." Bureau Maar: ,,Een kerk en een projectie- apparaat zijn niet de eerste vereisten voor een predikant", vervolgt hij. „Preken kan hij in een boerenschuur en het projectie-apparaat kan hij nog wel eens lenen, maar wat hij zeker (Van onze soc.-ec. redactie) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentralen is het iflet eens met het bouwbeleid van de regering. In een adres aan de Twee de Kamer hebben CNV, NKV en NW de maatregelen, die de rege ring wil treffen, een bedreiging ge noemd van de voortgang van de bouwproduktie op langere termijn. De sociale doelstelling van de wo ningwetbouw achten de vakcentralen in gevaar gebracht door het optrek ken van de rente voor voorschotten bij woningwetbouw tot het markt- peil. De woningwetbouw wordt daar door duurder en zal nog minder kun- (Van onze kerkredactie) BAARN Ook in de 226 zie len tellende gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Baarn heeft zich thans een scheuring vol trokken., Prof. J. Kamphuis heeft zondag tweemaal gepreekt in diensten, die belegd waren door twee ouderlingen. Zoals wij verleden week bericht ten. had de kerkeraad van Baarn een vermaning ontvangen van de classis Amersfoort, om zijn ambt getrouw te bedienen en te blijven bij de zuiver heid van de leer. De kerkeraad had nagelaten, om de predikant, ds. W. Borgdorff. te onderhouden onder meer om diens handtekening onder de Open Brief. De reacties van kerkeraad en pre dikant op dit classicaal vermaan was voor twee van de negen kerkeraadsle Opleiding moet veel practischer (Van onze kerkredactie) nodig heeft is een zakelijk ingerichte bureauruimte." De heer Van den Enk vervolgt: „Wij hanteren bepaalde getallen ais we het hebben over de mogelijkhe den om huisbezoek te doen en vinden dat er op een bepaald aantal zielen een zeker aantal predikanten nodig zijn. En als dat aantal zielen te groot wordt, denken we aan een tweede predikantsplaats of een hulpprediker. Ondertussen zit de dominee met zijn twee vingers te typen en maakt hij afspraken voor de volgende wees." Secretaresse „Waarom denkt men in die situatie niet in de eerste plaats aan een secre taresse voor de predikant? Waarschijnlijk omdat de gemeente geen zicht heeft op de administratieve rompslomp van de predikant. Mis schien ook omdat de predikant, door de nood gedwongen, zijn gemeente benadert als een amateur." „Welke maatschappelijke werker durft huisbezoeken te doen zonder daarvan behoorlijke rapporten te ma ken? En huisbezoekrapporten zijn to taal andere dingen dan de beruchte rapporten uit de Succes-agenda. Men kan terecht klagen over de vaagheid van het ahibt. Men moet ook zo vaag beginnen. Soms is er een dossier van de vertrekkende confrater. Maar het is of zeer summier of het staat vol met uitdrukkingen en interpretaties die het persoonlijke eigendom van deze ambtsbroeder waren." Opleiding Volgens de heer Van den Enk moet begonnen worden met een wijziging in de predikantsopleiding. Er is reeds veel veranderd ten goede maar er zou wel eens wat meer systematische aandacht besteed kunnen worden aan moderne technieken, zowel op het ter rein van de gesprekstechniek, de Prof. Zimmerman: „Kloof arm-rijk wordt breder" a 1 1 7" vQor twee van de negen kerkeraadsle- Tl Tl P f P V Tl PQ l den aanleiding, om de gemeenteleden vlV„' T J. Iwu een brief schrijven: „Teneinde de AMSTERDAM De jeugdbijbei van Anne de Vries gaat verschijnen in het Hebreeuws. De Vereeniging tot verspreiding van de Heilige Schrift heeft een vertaalopdracht verstrekt aan ds. Re'emi in Tiberias. Er schijnt tot nu toe nog niets van die aard in het Hebreeuws te zijn. De vereniging is een geldactie begonnen, om deze bijbel zo mogelijk geheel gratis aan te kunnen bieden. brief te schrijven: gemeente van onze Heere Jozus Christus voor verdere verstrooiing te behoeden, haar te vergaderen en te bewaren in de enigheid des waren geloofs, roepen wij u op de ontrouwe ambtsdragers te verwerpen en te blij ven bij hetgeen ons Christus, onze Meester, geordineerd heeft." Men schat, dat ongeveer 60 tot 70 zielen de twee ouderlingen volgen. Afgelopen zondag hadden zij de christelijke gereformeerde kerk tot hun beschikking. Ds. Borgdorff is 42 jaar. In 1952 werd hij predikant in Gorinchem. Sinds 1956 staat hij in Baarn. nen voorzien in de behoefte van de minder draag'krachtigen. Vermindering van het aantal wo ningwetwoningen zou ook de produk- tiviteit en de werkgelegenheid in het bouwbedrijf ongunstig beïnvloeden. Het plan van de regering om in 1969 te beginnen met de aanduiding van toe te wijzen woningen in geld bedragen, heeft eveneens de ont stemming van de vakcentralen ge wekt. Men vreest een vermindering van het aantal te bouwen woningen en eveneens een achteruitgang van de kwaliteit van de bouw. Het voorgenomen subsidie- en huurbeleid en de nog te verwachten stijging van de grondprijzen en de prijzen voor het bouwrijp maken, werken volgens de vakcentralen een dergelijke ontwikkeling in de hand. Categorale organisaties Wij willen ook enquêterecht UTRECHT De Nederlandse cen trale van hoger personeel, de Fede ratie van Nederlandse journalisten en de Nederlandse bond van middel bare en hogere technici, alle catego rale vakorganisaties, hebben bij mi nister Polak van justitie hun be zwaar kenbaar gemaakt, dat over wogen wordt het enquêterecht alleen toe te kennen aan de erkende vak centrales. De commissie-Verdam en de Sociaal economische raad hebben dit geadviseerd. „Een niet bij een erkende vakcen- trale aangesloten organisatie zal dus geen enquête kunnen uitlokken zon- der medewerking van een vakcen- i trale, waarbij zy zelf niet is aange- sloten." Weigert de centrale medewerking aan de niet aangesloten vakorganisa tie, dan staat deze machteloos, aldus de drie categorale organisaties. Ds. G.FTSnel (76) van Nieuwveen overleden NIEUWVEEN Op 76-jarige leef tijd is overleden ds. G. F. Snel. emeri tus predikant van de gereformeerde kerken van Nieuwveen en Nieuw koop. Ds. Snel werd geboren op 13 okto ber 1891. In mei 1935 werd hij predi kant van Aalst, Hoenza-Driel, Ros- sum en Well, in maart 1947 ging hij naar Rhenen. Van 22 januari 1950 tot aan zijn emeritaat op 15 oktober 1961 stond hij te Nieuwveen en Nieuw koop. Hij bleef in Nieuwveen wonen. De begrafenis is donderdagmiddag na een rouwdienst in de gereformeer de kerk te Nieuwveen. (Van o e onderwijsredactic) AMSTERDAM De economen hebben over het algemeen weinig suc ces gehad met bun voorspellingen op lange termijn. Veelal is het tegenover gestelde uitgekomen van wat zij voorspelden. Dringend nodig is een onderzoek naar de toekomstige verhouding tus sen de arme en de rijke landen, om dat veel er op wijst dat de kloof tussen arme en rijke landen in de ko mende 20 jaar breder zal worden. Dat zei prof. dr. L. G. Zimmerman, buitengewoon hoogleraar in de econo mie van de minder ontwikkelde lan den gisteren in zijn ihaugurele oratie te Amsterdam. Prof. Zimmerman vindt dat de tech nische vooruitgang in het Westen in vele gevallen een ongunstige uitwer king heeft op de onderontwikkelde gebieden, met name in die gevallen waarin in de rijke landen nieuwe syn thetische produkten op de markt wor den gebracht, die de traditionele ex porten van ontwikkelingslanden in ge vaar brengen. Ambtsaanvaarding dr. H. M. Kuitert AMSTERDAM Vrijdag 17 no vember zal dr. H. M. Kuitert zijn I ambt als hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit aanvaarden in een openbare zitting in het Woestduincentrum. Aan vang is half vier. Dr. Kuitert is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godge leerdheid om onderwijs te geven in de ethiek en de inleiding in de dog- groepswerkmethode als moderne rap- porteringsvormen en organisatietech- Overal in het land worden al derge lijke cursussen georganiseerd. De schrijver ziet daar echter wel artsen, bedrijfsleiders, personeelsfunctio narissen, onderwijzend personeel en pastoors, maar heel weinig predikan ten. Door deze nieuwe moderne technie ken, en omdat een deel van de werk zaamheden van een predikant door anderen zijn overgenomen, zoals maatschappelijke werkers, jeugdlei ders en godsdienstleraren, meent de heer Van den Enk dat er in de toe komst per duizend kerkleden niet evenveel predikanten behoeven te zijn als vroeger. Maar zij moeten dan wel meer zicht krijgen op hun func tie. Bisschoppen waken over kunstbezit ROTTERDAM De bisschoppen hebben de pastoors en de kerkbestu ren voorlopig verboden, dat kerkvoor- werpen door „verkoop, vervreem ding of vernietiging" uit de kerkin- ventarissen worden verwijderd. Zij mogen wel deze voorwerpen overdragen aan een andere parochie of aan een kerkelijk museum in de Nederlanse kerkprovincie, nadat zij hiervoor verlof hebben gekregen van de bisschop. Ook voor restauratie moeten de kerkbesturen tijdig con tact opnemen met het secretariaat van het bisdom. Een landelijke regeling voor het beheer van kerkelijk kunstbezit is in voorbereiding. Voor Kerst klaar (Van onze kerkredactie) ZEIST Nog voor het kerstfeest hoopt de Zeister textielgroothandel Van Wees en Weiss een noodgebouw te kunnen betrekken. Binnen de 24 uur heeft de Rotterdamse bouwonder neming Dura een plan ontworpen om het bedrijf onder te brengen in drie grote loodsen, (fie door middel van gangen van elkaar zijn gescheiden. Onmiddellijk nadat de gemeente Zeist besloten had het terrein, bestemd \toor sportvelden, tijdelijk af te staan, werd begonnen met de ega lisatie. Het grondwerk komt nog deze week klaar, zodat "maandag begonnen kan worden met de bouw. In de studiezaal van de Evange lische Broedergemeente aan ide Lage- weg is een nieuwe computer geïnstal leerd om ook de administratie van het bedrijf weer op gang te brengen. Daar de programmering van de ver brande computer gespaard is geble ven kan dit betrekkelijk snel gebeu- Gisteren is een begin gemaakt met het stutten van de zwaar geteisterde gevelmuren van het Broederhuis. Zending wilde voor 1968 miljoen meer (Door ds. P. J. Mackaay) OEGSTGEEST Onoplos baar scheen het probleem waar voor de leiding der hervormde zending zich dezer dagen zag geplaatst. Wat moest men doen met een ontwerp-begroting voor 1968, die door de snelle uit breiding van het werk en de steeds stijgende kosten ruim 1.000.000,meer aan uitgaven vroeg dan in 1967 „De uitbreiding gaat te snel", constateerden de penningmeesters. Ze hadden ƒ250.000 meer aan inkomsten geraamd uit de gemeenten maar kwa men toch op een tekort van 883.000! Ze wezen er op dat in plaats van de 82 zendingsarbelders, waarmee voor 1968 was gerekend, er thans 88 op de begroting staan en dat de kerken waarmee samengewerkt wordt, voor al die in Indonesië, de laatste jaren steeds grotere bijdragen verwachten. „Kan deze uitbreiding van ons werk niet worden afgeremd?" was de vraag. Dat was een moeilijke vraag, voor al voor de buitenlandse secretarissen, die dagelijks worden geconfronteerd met de snelle toename van het aantal christenen in Indonesië en met de grote geestelijke en materiële proble men waarvoor de kerken daar door deze toename worden gesteld. Natuurlijk begrepen ook zij dat er krachtdadig zou moeten worden be zuinigd, maar ze begonnen met op te merken dat de penningmeesters, ge zien de grote trouw der gemeenten, in het komende jaar nog wel 100.000 meer aan inkomsten mogen verwach ten. Immers, reeds dit jaar zal, als alle tekenen niet bedriegen, het be drag dat voor de zending bijeen wordt gebracht groter zijn dan ooit. Daarmee was overigens het tekort nog altijd 783.000. Steun Een kleine Indonesische kerk, die verleden jaar 10.000 subsidie ont ving had voor 1968 om ƒ171.000 ge vraagd! Men schijnt daar te denken dat er in de tuin van het zen dingshuis een boom staat waar men het geld vanaf kan plukken. De subsi die aan deze kerk werd op ƒ10.000 gehandhaafd, zodat het tekort was teruggebracht tot 662.000. Andere kerken, vooral de Karoba- takse, de Westjavaanse en de Oostja- vaanse, die allen met een onvoorstel bare toename van het aantal christe nen te maken hebben, vroegen en kregen meer steun voor haar werk, vooral voor kadercursussen en voor de salarissen van zendingspredikan ten en evangelisten. Op de werkkosten van zendingsar- 4 j dagen vertrek elke dag Een „hele zaterdag f QQ in Londen" duj vertrek van elk N.S. station overtocht per dagboot Hoek van Holland- Harwich ll*J (Van onie kerkredactie) KAMPEN De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Kampen over weegt, om voor haar zendingspredikant ds. J. Vonkeman in Zuid-Afrika een helikopter aan te schaffen. Het gebied, waar ds. Vonkeman werkt (in Natal), wordt doorsneden door derivier de Unkumas. Om Op afgelegen plaatsen soms één mens te bezoeken, is soma een hele dag reizen nodig. Een brug of een pont zijn technisch niet t« realiseren. Een helikopter, die aan de gesteldheid van het terrein voldoet, kost echter rond een ton. Juidafrikaans kerkhistoricus en zen dingsman, Is op 86-jarige leeftijd in Stellenbosch overleden. Prof. W. C. van Cnnik, gewoon hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de oud-christe lijke letterkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht is benoemd tot zogenaamd corresponderend lid van het Instituut voor oudheid en christendom in Claremont, in Califor- Werkloosheidsgeld voor woningbouw (Van onze sociaal-economische situatie van werkloosheid. De werk- Bond van christelijke bakkerspa- redactie) mers staan met een goede ploeg vakmensen klaar om loze vaklieden worden voor het el- troons in Nederland) vraagt zijn le- lendige dilemma gesteld: ergens an- den de zelfdiscipline te tonen, die ders werk aanvaarden met het risi- voor een gezonde prijsvoering nodig co, dat men het juiste moment om is. Bedoeld is waarschijnlijk geen in de bouw terug te keren voorbij brood met extra kortingen aan grote laat gaan of wachten tot men in de winkelbedrijven te leveren, zodat met de bouw van premiewonin- bouw weer aan de slag kan. Als je het brood een stuntartikel gaat wor sen te beginnen Het wachten iarenlan« de bouw Se brood ver" den. "lleenTde p«mirschil d,end hebt'la" nie' De vijfdaagse king. Deze komt niet af, omdat De deining rondom de vijfdaagse er geen geld is. T QTT^H voor het winkelpersoneel heeft ook Zo'n werkgever zingt het nog een de aandacht van de mid- paar weken uit. maar dan moet hij denstandsvakpers. De Christelijke zijn mengen ontslaan. De ontslagen Kruidenier betoogt, dat niemand werknemers melden zich bij de be- lijk overplanten naar een andere be- van de ondernemers zit t« wachten drijfsvereniging. waar wel geld drijfstak. aldus mr. Van der Steen. 0p een vrije zaterdagmiddag met winkelsluiting, maar elke andere op- Duurder brood lossing van de vijfdaagse is duurder en daarom in strijd met het streven Wie morht menen dat alle bak- naar efficiency in de distributie, kers erg blij zijn. dat het brood een uniforme zaterdagmiddag sluiting zondet roulering van blijkt te zijn om duizenden bouw- 'akkers grote sommen uit te betalen 'oor gedwongen niets doen. eer duurder is geworden, heeft het ,UI vakpatroon (van de Nederlandse mls. De broodverkoop daalt en de personeel garandeert een zo goed Christelijke aamtemere- en boiiw- concurrentie neemt toe. De bakkers mogelijke bediening van het publiek vakpatroonsbond), dat net geld op lagen liever dat de broodprijsverho- 0p de andere tijden van de week. de verkeerde plaats ligt. Hij vraagt gjng niet nodig was. of er geen econoom is, die daar iets Langere openstelling van winkels op weet. Duurder brood betekent remming geeft geen omzetvemiiming maar Hier en daar hoort men beweren, van de broodconsumptie. Op 1 janua- wel hogere kosten. Wie kermt over dat de werklozen liever hun uitke- ri wordt bovendien de broodverkooD ongebruikte winkelapparatuur op za- ring beuren, dan dat zij elders pas- vrij. Dan dreigen hoge kortingen bij terdagmiddag vergeet blijkbaar de sende arbeid aanvaarden. Deze bewe- broodleveranties aan supermarkets, veel omvangrijker apparatuur van ring vindt mr. Van der Steen als die op hun beurt met de broodprij- de grote bedrijven in Nederland, die I i kunnen gaan stunten. De elke week de hele zaterdag onbenut werkgeverssecretaris Geen mens bevindt zich wel in een Christelijke Bakkerspatroon (van de blijft. beiders, de bijdragen aan andere ker ken en op het werk in Nederland kon echter ongeveer ƒ92.000 worden be- zuinigd zodat het tekort nog ƒ53.000 was. Pijnlijk Door de volgende pijnlijke operatie werd nog eens 281.000 bezuinigd. Een vormingsleider, die naar West-Java zou gaan werd van de begroting afgevoerd. Een specialist voor het werk on der leprozen in West-Irian werd p.m. (pro memorie) op de begroting geplaatst. Een dokter voor Celebes werd van de begroting afgevoerd. Eveneens een predikant voor West-Irian. Een andere predikant werd naar de reserve verwezen. Een dokter voor Kameroen, een analvste voor Kameroen, eveneens een psychiater voor Nigeria en een socioloog voor Nigeria werden als pro memorie-posten op de begro ting gezet. Voor recrutering van nieuwe zen dingsarbeiders werd 15.500 min der uitgetrokken. Afgeremd Het is duidelijk dat door deze beslissingen de uitbreiding van het werk met kracht wordt afgeremd. Wel zullen er volgend jaar vijf nieu- j we posten in Indonesië worden bezet, de mensen doorvoor zijn aanwezig en maken zich gereed voor 'hun uitzen ding, maar wanneer de vijf posten, die thans als p.m. op de begroting staan kunnen worden bezet is niet te zeggen, laat staan de drie die geheel van de begroting zijn afgevoerd. Overigens bleef -er ook na deze pijn lijke operatie nog een tekort van ƒ249.000. Ook dit is te groot, zeiden de penningmeesters en opnieuw werd het mes ter hand genomen. Twee personen in Nederland werden van de begroting afgevoerd en 8 posten werden geblokkeerd waaronder een administrateur voor het medische i werk in Kameroen, een kracht waar- 1 om door de artsen in Kameroen her haaldelijk en steeds dringender wordt gevraagd. Op een uitgaven-begroting van in totaal ƒ4.410.000 is daarmee het ge raamde tekort teruggebracht tot 145.000. Aangenomen mag worden dat de Raad voor de Zending, wan neer hij op 23 november a.s. bijeen komt, deze begroting acceptabel zal achten. Verlichten Ik vermoed dat vele hervormde ge meenteleden met gemengde gevoelens zullen kennis nemen van de wijze waarop de zendingsleiding het moei lijke probleem, waarvoor zij zich gesteld zag, heeft opgelost. Vijf p.m.-posten, vier die worden afge voerd en acht die worden geblok keerd het spreekt duidelijke taal. Overigens zou het niet de eerste keer zijn wanneer de gemeenten juist in deze omstandigheden de zorgen der zendingsleiding gaan verlichten. Ook in het verleden hebben zij door royale gaven de uitbouw van het zen dingswerk steeds mogelijk gemaakt. NAVO-school geopend BRUNSSUM AFCENT-bevelheb- ber generaal Von Kielmansegg heeft gisteren te Brunssum de internatio nale school geopend. Alleen kinderen van militairen verbonden aan het AF- CENT-hoofdkwartier kunnen van de ze school gebruik maken. Directeur van deze school, die plaats biedt voor 1100 leerlingen, is de Engelsman R. Benn. Stad ChrJB Schc filmav Zaal lisch 1 Sch< lijkt 1 DEP uur: C DEP SCP let". SCI Helff Scl Buttc NED, HF.RV. KERK Beroepen te Reeuwijk: J. Kruyt tc Rotterdam-Hillegersberg; te Gameren: S. de Jong te Houten: te Rotterdam- Pernis (toez.t: A. Lam te Zierikzee: te Gouda: W. S. Duveko te Brielle. Aangenomen naar Gouda (vac. G. J. \d. Bogerd - toez.): H. C. van Itterzon te Rhoon; de benoem, t. hulppred te Hoofdplaat: H. J. Begeef, hulppred. te Waalwijk (voorheen te Hoofdplaat). Bedankt voor Klaaswaal: K. Sluijs te Herwijnen. GEREF. KERKEN Beroepen te Loppersum: W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde; te Sloot- dorp: kand. G. Warner te Utrecht. Aangenomen naar Tiel: J. v. Wijn gaarden te Haulerwyk. Bedankt voor Amsterdam-Water graafsmeer (vac. drs. C. P. T. Pijper): A. Corporaal te Zeist. Emeritaat verleend per 1 januari 1968 aan ds. P. v. Strien te Delft en ds. E G. van Teylingen te Amsterdam. GEREF KERKEN (vrUgem.) Bedankt voor Leeuwarden-huizum en voor Orangeville (Ont Can.): A. P. v. Dijk te Nieuwleusen. GEREF GEMEENTEN Bedankt voor Herkingen: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. EVANG LUTHERSE KERK Aangenomen de benoem, te Utrecht igeestel. verzorg, lutherse patiënten in de Utrechtse ziekenhuizen): prop. mei K. G, Haee te Utrecht. REMONSTR. BROEDERSCH. Beroept*) te Rotterdam: J. W Wery te Haarlem, die dit beroep heeft aan genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2