RADIO de stad en dokter Moore en Van de show naar de actualiteit veroverde Doelen LUTHERHERDENKING I Danny i wil ie S een stuk i kaas uit het I vuistje Spierpijnen reumatische pijnen.spit.ver- koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Portretten in en zingende Blues vogel ER 19ft Maandag 6 november 1967 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Amerikaanse tv-sponsors (dat zijn de grote bedrij ven en concerns, die zendtijd kopen van de tv-maatschappijen en die naar believen laten vullen met zelf- verzorgde programma's doorspeeld met eigen reclame) gaan met hun tijd mee. De show en de quiz zijn overbe kend... waarom het dan nu niet eens met de in voile belangstelling staan de actualiteiten te proberen? Ford Foundation waagt zich aan dit experiment. dat via een tv-maatschappij met 119 zenders over het gehele land verspreid, voor •en half jaar is gepland. Het concern heeft er tien miljoen dollar in gestoken om te beginnen. Het heeft als directeur van de onder neming aangesteld de journalist A. v. Westin, die nu 38 jaar Is, en 20 jaar bij de nieuwsdienst van het grootste j Amerikaanse network, CBS, heeft ge werkt. Deze heeft een staf van jonge mensen om zich heen verzameld en zondag a.s. zal het eerste programma, dat 2 uren duurt, op het scherm ko- men. Uiteraard vol met reclame voor sponsor Ford. In Amerika is men echter al zo gewend aan de .reclame, dat deze het enthousiasme van de programmama kers niet meer kan doven. Westin is vol ambitie voor zijn nieuwe taak, die naar hij zegt „een nieuwe di mensie aan de televisieverslaggeving moet geven", maar wij kennen die al uit onze ach tergrondin forma tie-rubrie- In Amerika is deze achtergrondstu die voor directe uitzendingen nog een sensatie. Men kent die natuurlijk wel uit documentaires. Daarom is deze nieuwe serie een experiment. De uit zendingen zullen soms aan één, soms aan meer onderwerpen zijn gewijd en komen elke zondag op de buis. De clou ervan is. dat zij via schakelin gen rechtstreeks en zoveel mogelijk in kleur uitgaan. Kruiswoord-puzzel Lancering lab J)anny Kttje^S kolder goed verlopen KAAP KENNEDY Van de Ame rikaanse ruimtebasis Kaap Kennedy is gisteren een ruimtelaboratorium gelanceerd, dat een vaste plaats bo ven het zuidelijk deel van de Atlan tische Oceaan zal innemen. De lance ring en de eerste fase van de reis van de Ats-3 zijn goed verlopen. De Ats zal onder andere een nieuw navigatiesysteem testen, dat van nut kan zijn bij de opsporing van ver dwaalde astronauten en bij de bestu ring van toekomstige supersonische transportvliegtuigen. Met de lancering van de Ats is een van de drukste weken in de geschie denis van de Amerikaanse ruimte vaart begonnen: een Surveyor begint deze week een reis naar de maan en een onbemand Apollo maanschip zal door middel van Amerika's eerste honderdelf meter hoge Saturnus-5 superraket in een baan om de aarde worden gebracht. Bovendien wordt een weersatelliet gelanceerd. SYDNEY Uit de woning van kunsthandelaar Camille Gheysens in Sydney zijn gisteren ongeveer 30 schil derijen en schatten gestolen ter waar de van ongeveer 800.000 gulden. Er zijn werken bij van Picasso, Tou louse Lautrec en Gaugin. ROTTERDAM Danny Kaye's kol der rond en zijn serieuze dirigeren van het Israëlische jeugdorkest Gad- na bracht een volle grote zaal van De Doelen dit weekend tot laaiend en thousiasme. Als een knap dirigent die de kneepjes van het vak door en door kent zorgde Danny er voor dat de jonge Israëli (leeftijdsgemiddelde 16 jaar!) een geweldig concert van meest populaire nummers uit het klassieke repertoire ten beste gaven. Danny Kaye die reeds eerder voor het goede doel diverse orkesten van wereldformaat dirigeerde heeft er heel wat dirigeerstokken voor moeten gebruiken: voor elk nummer een nieuwe. Hij danste als het zo uit kwam, liet de zaal stem men, dirigeerde met gezicht naar de zzaal, liep kwaad weg, stuurde een violist weg en deed dingen als diri gent die hij zich alleen kon veroorlo- Als groot artiest bespeelde hij het aan zijn lippen hangende publiek (bij een dame haalde hij een toneelkijker weg en ging toen haar bekijken). Met Horizontaal. 1. plaats in Gelderl., 3. puntig voorwerp, 6. gebod, 9. water in Friesl., 10. schrijfkosten, 12. geluid van een ezel, 13. krijgsmacht, 15. deel van een huis, 17. doorweekt, 19. bitter vocht. 21. werklijst ener school, 25. voorzetsel, 26. hoenderachtige vogel, 27. behoefte, 31. bekend gebouw in Amsterdam, 32. boom. 34. gezamen lijk verteer. 36. vreemde munt, 38, voedsel, 39. lijn (Lat), 41. muzieknoot, 42. zijtak Donau, 43. Steensoort, 44. laag schoven op de dorsvloer. Verticaal. 1. biersoort, 2. Europe aan, 3. voorzetsel, 4. landbouwwerk tuig, 5. lichaamsdeel, 7. plaats in Gel derl., 8. bloeiwijze, 10. myth, figuur, 11. vertelling, 14. schaaldiertje, 16. plaats in Over, 18. rund, 20. myth, figuur, 22. familielid, 23. gesloten, 24. graafwerktuig, 28. munt in Iran, 29. rivier in Siberië, 30. meisjesnaam, 31. van klederdracht, 34. lopend touw tot het inkorten der zeilen. 35. kreet, 36. steen, 37. bij woord, 40. deel van een ontkenning (Fr). OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal. 1. baret. 4. ho, 5. es. 7. Best, 9. olie. 11. dal, 12. olm. 14. elf, 16. ma, 18. er, 19. of, 20. Ie. 21. gr., 22. ei, 23. d*p, 25. at. 27. Noé, 29. Eem. 31. I eis. 33. sein. 35. iets, 37. Ie, 39. ns. 40. prent. Verticaal. 1. bos. 2. rij, 3. tel, 4. helm, 6 sier, 7. ba, 8. To, 9. om, 10. el, 11. Doorn, 13. L.K, 15. Frits, 17. alm, 18. era, 23. deel, 24. de, 26. tets, 28. os, 29. en, 30. mi, 32. is. 34. iep. 36. ent, 38. hé. T?EN verrassend gesprek heeft zon- dagavond de Luther-programma's van KRO, NCRVVPRO en kerke lijke zendgemachtigden besloten. De hoogleraren dr. H. M. Kuïtert (geref.) en dr. H. AM. Fiolet r.kbeant woordden klemmende vragen van het presentatieteam. Verschillende uitspraken maakten dit tv-gesprek ongemeen boeiend, want de ender vragers namen geen genoegen met vage theologisering, zij wilden con crete antwoorden. Dit bracht prof. Kuitert ertoe te verklaren dat de r.k. kerk 450 jaar geleden Luther als reformator bin nen de kerk te vlug heeft losgelaten. Prof. Fiolet, die, gebonden aan het juridische gezag van zijn kerk, min der vryuit kon spreken, gaf dit pas langs een omweg toe en niet dan na dat zijn collega hem had beschermd door op te merken dat de vraag hier over „te dwangmatig'' was gesteld aan een vertegenwoordiger van de r.k. kerk, welke hierover nog geen uitspraak heeft gedaan. De hoogleraren waren het vrijwel met elkaar eens dat het juist zou zijn, wanneer met de schuldvraag over het verleden werd afgerekend en men als christenen elkaar zou vinden in één hersteld kerkverband. Dit zou echter niet mogen ontaarden in een Nederlandse beweging, maar onderwerp van wereldwijde dialoog moeten vormen. Terug naar Rome Prof- Kuitert zal ongetwijfeld velen van-zijn toehoorders hebben verrast met zijn overtuiging dat de eenheid van de totale christelijke kerk zeker zal komen, dat het z.i- juist zou zijn wanneer dan de pro testanten zouden terugkeren „in de kerk met de oudste rechten" na dat alle kerken tot begrip en aan passing zouden zijn gekomen, en dat het instituut van de paus daar bij niet de grootste hinderpaal zou zijn: „Indien het nog om paus Jo hannes XXIII ging, zou hij gerust onze baas mogen zijn, en dan zou den we hem ook nog willen zien als Gods vertegenwoordiger op aarde; maar met een juridische VOEDZAAM MAK^ 4 a paus zou dat anders liggen". Prof. Fiolet waarschuwde, dat men de christelijke kerken niet zonder meer „op één hoop mag gooien": „Wij moeten anders beginnen. Wij hebban tot nu toe geleefd uit het negativisme jegens elkaar, laten we nu de positieve kant van hét vraag stuk bekijken en zien, wat wij als verschillende kerken elkaar hebben te bieden om tot grote eenheid te komen." Op het moment dat de vraag over de noodzaak van een christelijke kerk in de wereld ter sprake kwam, was helaas de tijd om. Deze discussie mag worden gezien als een openhar tige, die paste in het kader van de reformatieherdenking zoals deze door de gezamenlijke' omroepen is ge voerd, maar zij zal tevens stof aan dragen om tot belangrijke nieuwe ge sprekken te geraken. het Gadna orkest was het net eender: de leden volgden nauwkeurig alles wat Danny hen voorhield. Toch heeft hij nog maar een enkele keer met het orkest geoefend en gespeeld. Maar Gadna is dan ook een orkest van grote klasse, uitermate populair in Orkest-dirigent Shalom Ronly Ri- klis dirigeerde aan het begin alleen het Wilhelmus, het Israëlische volkslied en de Symphonie nr. 5 van Beethoven. Danny nam de rest voor zijn rekening, met als toegift Stars and Stripes for ever. Danny Kaye en het orkest gaven in De Doelen het derde concert in een lange reeks, die hen over de gehele wereld zal voeren. Doel is zoals bekend geld in te zamelen voor het herstel van de schade die Israël geleden heeft tijdens de oorlog in Als het enthousiasme overal even groot is als in Rotterdam, dan is de toernee bij voorbaat een wereldsuc- Luchtig De NCRV vertoonde op Neder land 2 in een ontspanningsprogram ma o.m. de zedenkomedie van Ma- rivaux „Spreek, zie en hooi geen kwaad", een luchtig geval met een overdaad aan verf op kleding, meu bels en wanden, grappig en vlot ge speeld, vol oude Franse ondeugend heid en romantiek, letterlijk en fi guurlijk erg zwart-wit De studentenquiz daarna bracht verandering van décor- Wegens al te grote toegevendheid van de overi gens voortreffelijke quiz-master Kick Stokhuyzen was het in de eerste aflevering niet helemaal juist toegegaan. Utrecht en Leiden ston den opnieuw tegenover elkaar. Utrecht won met vlag en wimpel- Tot besluit_een kort gesprek met dè 7^,jarige, nu van een druk en zorgzaam leven uitrustende zuster J- Th. Kuyck. Zij had veel te ver tellen van moeilijke en blijde er varingen uit een lang en bewogen leven, die zij echter blijmoedig heeft doorgemaakt in een groot Gods vertrouwen. Danny Kaye dirigeerde met vakmanschap het Is raëlische jeugdorkest Gadna. De komiek was met zijn grappen, vondsten en mimiek uniek. Iedereen kwam in De Doelen aan zijn trekken, want ook het muzikale deel van het concert voor Israël stond op hoog peil. Een volledig geslaagd optreden van de combinatie Kaye-Gadna. VANAVOND TE ZIEN r (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk, reportage uit Oost-Duitsland. „De Flintstones" (kleur). - programma over de Russische Oktoberrevo lutie: eerst een Britse documentaire over „toen", dan ^en eigen reportage over „nu" Ned. 2 VARA 7.03 uur aflevering van Coronation Street. 8.20 uur actualiteiten. 3.45 uur programma over Jonge Onderzoekers. 9.05 uur „Boerderij der dieren", cartoonfilm naar de gelijknamige satirische roman van George Orwell. VANAVOND TE HOREN ^PHILIPS 42.50 infraphil Hilversum I NRU 8.05 uur Metropoleorkest speelt. 8.35 uur klankbeeld over de Vlaamse beweging, daar na een programma over het Joodse vraagstuk Hilversum II NCRV 7.30 uur amusementsmuziek. 8.10 uur concert door het Noordelijk Filharmonisch orkest. 9.05 uur programma over de invloed van de Refor matie op diverse landen, aansluitend muziek uit die tijd. 11.30 uur Nederlandse sonische poëzie; voordracht Hans Veerman. IN DE LANGE GROEF 99 99 TYE blueszanger Snooks Eaglin is in de Verenigde Staten populair door de unieke wijze waarop hij songs van de groten in dit genre weet te verwerken. Zingend en met raffine ment zijn gitaar bespelend, kómt hij tot een geheel eigen versie. Op Storyville 670 146 zijn onder de titel „Portraits in blues" (deel 1) een aantal voortreffelijke nummers bij eengebracht. De lp bevat o.a. „Coun try boy", ..Alberta", „Fly right back baby". ..That's allright" en „When i they rings them golden bells". Snooxs, dat is wel duidelijk, heeft een natuurtalent ontwikkeld tot een zeer persoonlijk kunstenaarschap. Een negerzanger die met zijn hart blijft zingen. Otis Spann demonstreert achter de piano een opmerkelijke voorkeur voor „links", nl. voor de diepe, donkere toon. Hij zingt daarbij met gesloten ogen en de teksten schijnen hem als onder grote druk te „ontsnappen". Spann zingt o.a. „T. B. Blues". „Worried life blues", „Riverside blues" en natuurlijk ook zijn vermaarde „Spann's boogie". De KRO doet een goede poging, eens wat meer aan dacht te besteden aan de kinder-televisieprogramma's en dat is geen overdaad. Woensdagmiddag kunnen de y y kinderen kijken naar het tweede deel van het door Carrie Rens geschreven poppenspel „Het huis van Mar leentje". De poppen zijn nu eens geen marionetten, maar vol wassen acteurs en actrices. Best leuk, om woens dag eens mee te kijken. Ook, voor wat het vervolg van de uitzending betreft: Ineke Kuit leert de kinderen dan, Sinterklaas een handje te helpen en dat brengt nog eens op 'n ideetje misschien. Ayuthn Yottny 96 „En dan speelt hier ook nog wat anders de modernere levenswijze. Ik begin nu pas te beseffen hoe belangrijk deze is op het gebied van de medicijnen. Hij rijk gaat er zich mee bemoeien en houdt een vinger in de pap. De mensen geloven misschien dat het geen verschil uitmaakt of mijn ziekenhuis goed bestuurd wordt en in een behoefte van de gemeenscnap voorziet. Ze willen het vernietigen omdat het een particulier ziekenhuis is." „Je zult heel wat mensen vinden die er met zo over denken." „En ik denk dat de mensen in de stad wel zullen begrijpen wat het resultaat is. Ik kan niet zoals ik wil door Nat, maar ik kan wel iets doen en dat zal ik ook." Moore dacht na, zijn gevouwen armen rustten op de tafel. Na een poosje keek hij haar snel en zelfbewust aan. Zij begreep dat hij zijn innerlijke kracht weer had gevonden en zij lachte. Hij zei: „Je moet dit begrijpen, Ianthe. De grote moeilijkheid is het geld. Stoner weigert me verder te lenen. Ik moet iemand vinden die me geld wil lenen en wel zoveel dat ik kan uitbreiden en moderniseren om aan de normen te voldoen. Ik kan niet een beroep doen op het geld van de gerpeenschap, want het is een particulier ziekenhuis, dus moet ik het volbrengen door de publieke opinie op mijn hand te krijgen, waardoor er een gunstige atmosfeer kan ontstaan voor een lening." „Waar wil je het geld dan lenen?" „Ik weet het niet en ik heb er toch al heel wat over gepiekerd. Bij die of gene, denk ik. Kleine sommetjes uit verschillende bronnen, dat is misschien de oplossing. Banken in andere steden. Harlan Greer is rijk, misschien vraag ik het wel aan hem." Ianthe pakte peinzend de punt van het tafelkleed op die op haar schoot hing en bestudeerde die, eerst de ene kant, daarna de andere kant, zij scheen er helemaal in op te gaan. Zij legde het op de tafel, streek het glad met haar handen en Moore keek naar haar handen en realiseerde zich dat hij haar handen nog nooit had gezien. Ze waren klein en stevig, de nagels waren kort en schoon, geen nagellak. Het was nu of hij haar intiemer kende. Hij gaf toe aan een ingeving en legde zijn handen op de hare. Hij schrok er zelf zo van dat hij zijn stoel plotseling achteruit schoof en zijn schuldige handen naar de randen van zijn stoel verplaatste. Zij keek snel op, glimlachte vaag, en het drong tot zijn opluchting tot hem door dat zij niet besefte welk een vreemde gedachten hij had gekoesterd. Met een snel gebaar duwde zij de rand van het tafelkleed weer in haar schoot. „Ed, herinner je je dat mijn vader verschillende leerboe ken heeft geschreven?" Moore was er nog niet helemaal met het hoofd bij. Hij zei: ,,De professor? Nee dat weet ik niet meer." „Die hebben wat geld opgeleverd. Nat heeft nooit mijn geld willen gebruiken, ik heb het dus nog het kapitaaltje en het merendeel van de rente. Volgens maatstaven van deze stad, ben ik een rijke vrouw, Ed." Moore gromde wat en keek haar vermoeid aan. „Wat denk je hiervan: je kunt het geld krijgen, en het kan me niet schelen of ik het terugkrijg of niet." „Ianthe!" ,.Ik meen het Ed." „Dat risico is te groot. Het is geen veilige investering. ..Ik zeg je toch dat het me niet kan schelen. Het is. ongeveer vijftig duizend dollar. Ben je daar mee geholpen, ja toch?" „Natuurlijk ben ik daar mee geholpen, maar Ianthe, ik kan het niet aannemen." Onder de indruk van het voorstel, sprong Moore overeind en staarde met gebogen hoofd naar de grond. Toen hij opkeek, zag hij dat Ianthe opgewekt en warm lachte. ..Ik wil er niet meer over praten, Ed. Denk er maar eens over na." Zij stond ook op. „Het is al laat. Je moest nu maar naar huis gaan." Zij liep de keuken door, pakte zijn jas, en hield die voor hem op. Hij trok hem aan en stopte zijn handen in zijn zakken. Er zat een verfrommeld briefje in dat hij eruit haalde en even bekeek, toen stopte hij het weer weg. „Ianthe. ik moet je in ieder geval zeggen..." „Nee, Ed. Ik wil het niet horen. Ga naar huis." Plotseling begon hij te lachen. „Wat kun jij een man opknappen. Hartelijk bedankt voor de eieren. Morgenoch tend kom ik Nat opzoeken." De weken dat David nu al aan het werk was in Haddon had hij zich aangewend de trap van het ziekenhuis te gebruiken, misschien omdat Perkins altijd de lift gebruikte. Hij stak bijzonder af met zijn lange witte jas en de ste- thoscoop die uit zijn zak gluurde, als hij over de pompeuze trap liep, te meer daar de andere doktoren zulke jassen niet- droegen. Voor hij helemaal beneden was, drong het tot hem door dat er beneden iets aan de hand was. Edna stond over; haar bureau te leunen en keek naar het gesloten kantoor' van Moore. Door de deur klonken woedende stemmen, die- van Moore was het hardst. David snelde verder de trap af. „Juffrouw Judson, wat is er in 's hemelsnaam aan de hand?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7