President Sallal van Jemen afgezet Amerikanen gaan kiezen Tijdens verblijf in Irak Vlaamse protestmars tegen verfransing Lexington Huurlingen wijken uit naar Roeanda In 3 dagen 70 doden in Aden Uit de Haagse hof geplukt Bomalarm vertraagde vertrek Samkalden Maandag 6 november 1967 Staatsgreep zonder bloedvergieten Egypte steunt nieuwe regering Alzbeta Strkulova, een studente in de biologie uit Kosice, die voor de eerste maal Tsjechoslowakije tal vertegenwoordigen op de ko mende Miss World verkiezingen te Londen. Vopo bezemde weg naar de vri jheid WEST-BERLIJN Een 19-jarige Oostduitse grenswacht is zaterdag naar de Amerikaanse sector van Ber lijn uitgeweken. De korporaal was al bezemend naar de sectorgrens gelo pen, liet de bezem plotseling vallen en rende naar de andere kant van de grens, waar hij asiel vroeg. SANAA Officieren van het leger hebben gisteren president Abdoella El Sallal van de re publiek Jemen afgezet, op het moment dat hij in de Iraakse hoofdstad Bagdad was. De staatsgreep is zonder bloedver gieten uitgevoerd. Vanmorgen was de toestand in geheel Je men rustig. Radio-Sanaa zond gistermorgen een verklaring uit van het opperbevel van de strijdkrachten waarin het ontslag van Sallal door de „revolutionairen" werd bekendgemaakt. „Het besluit van het leger en het volk om de toestand in het land te corrigeren" werd in het Waarschijnlijk is Sallal van de plan nen van de militairen op de hoogte geweest. Vóór hjj namelijk naar Kairo ging, had hij de voorlopige macht over gedragen aan Kadi EI-Iriani. Deze han delwijze heeft grote verbazing gewekt. Grootste manifestatie in geschiedenis BRUSSEL Vele duizenden Belgen hebben gisteren in Ant werpen deelgenomen aan één der grootste Vlaamse manifes taties van de laatste jaren. Van elf uur 's ochtends tot half vier 's middags zijn zij met leeuwen vlaggen door het centrum van de Scheldestad getrokken om kracht bij te zetten aan actuele Vlaamse eisen. Deze zijn: overplaatsing van alle Franstali ge afdelingen van de universiteit van Leuven naar het Waalse land en bevordering van de Nederlandse taal en vestiging van een volstrekte gelijkwaardigheid tussen de beide taalgemeenschappen. Het organisatie-comité verklaarde ln een manifest, dat de Vlaamse doelstellingen tegen niemand gericht zijn en zeker niet tegen de Waalse landgenoten. De volledige ontvoog ding van de Vlaamse mens. de omvor ming van Brussel tot waarachtige hoofdstad voor alle Belgen en de vestiging van een duurzame taalvre- de zouden ook in het Waalse belang zijn. In de massale stoet liepen vele Vlaamse burgemeesters, volksverte- Spion gearresteerd in Frankrijk PARIJS In de Oostfranse stad Metz is een 25-jarige onderwijzer aangehouden op beschuldiging van spionage voor een vreemde mogend heid. De onderwijzer, Jean-Marie Ha- nel. was getrouwd met een Oost duitse vrouw. Om haar en hun kind naar Frankrijk te krijgen zou hij zijn gaan spioneren. Bij de Turkse hoofdstad Ankara is een bus met bruiloftsgangers op een met noten beladen vrachtauto ge reden; 12 passagiers kwamen om het leven, 50 passagiers werden gewond. genwoordigers en hoogleraren mee. De schattingen van het aantal deelne mers liepen nogal uiteen: het orga nisatie-comité sprak van zeker 100.000 deelnemers; de politie en rijkswachten van 30 tot 40.000 man. Het comité verklaarde na de beto ging, dat alle verwachtingen overtrof fen waren en men sprak van een historische dag voor de Vlaamse be weging. Nog nooit is een dergelijke eendracht en zelfbewustzijn in de Vlaamse beweging bereikt, aldus de verklaring. President Abdoella El Sallal van Jemen, die zondag door een mili taire staatsgreep is afgezet. Op dat moment bevond de president zich in Bagdad voor een officieel bezoek aan Irak. Kadi behoorde tot de grootste tegen standers van Sallal. Tien dagen gele den keerde hjj na een verblijf van een jaar uit Kairo naar Sanaa terug. In Kalro stond hij onder huisarrest. Sallal was behalve staatshoofd, pre mier en minister van buitenlandse za ken. ook secretaris-generaal van de re volutionaire volksbeweging. De nieuwe regering, die volledig ge steund wordt door Egypte, is vandaag beëdigd. Premier is Moshen El Aini, die in een radio-interview verklaarde dat het nieuwe bewind de Arabische politiek zal volgen voorzover het de betrekkingen met de VS, Engeland en West-Duitsland betreft. De afgezette president, die in Bagdad van de machtsovername op de hoogte werd gesteld, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Moskou afgelast. Hij zou vandaag naar de Sowjetunie gereisd zijn in verband met de viering van de Oktoberrevolutie. Sallal stond in september 1962 aan het hoofd van een opstand die een eind maakte aan het bestuur van de Imams, vorsten die het land gedurende elf eeuwen bestuurden. Sallal was toen hoofd van de koninklijke lijfwacht. Egypte stuurde troepen om Sallal te helpen, terwijl <de laatste) Imam Badr hulp kreeg van Saoedi-Arabië. De re publikeinen wisten de meeste belang rijke steden te veroveren, terwijl de royalisten het platteland in handen hadden. Jarenlang speelden zich in deze Rode-Zeestaat bloedige gevechten Tienduizenden Vlamingen trok ken gisteren door Antwerpen om kracht bij te zetten aan ac tuele Vlaamse eisenHet was een van de grootste manifestaties van de laatste jaren. Beeld openbare mening Vietnam WASHINGTON Een deel van het Amerikaanse kiezerskorps krijgt morgen de gelegenheid om een in druk te geven van de openbare mening over uiteenlopende proble men als de oorlog in Vietnam, de rassenonlusten en de politieke ont wikkeling in het zuiden van de Verenigde Staten. De verkiezingen zullen tevens aanleiding zijn om voorspellingen op te maken voor de presidents- en Congresverkiezingen van volgend jaar. Morgen staan ongeveer 800 burgemeestersposten in steden met meer dan 15.000 inwoners, de gou verneurszetels in Kentucky en Mis sissippi en vele andere functies op het spel. Hoewel de Vietnamese kwestie niet direkt aan de orde is, moeten de kiezers in San Francisco bij de verkiezing van een burgemeester zich ook uitspreken over de vraag of de VS in Vietnam moeten blijven. „Blanke reactie" In andere steden staan blanken en negers tegenover elkaar. Uit de uitslagen kan worden opgehaakt de kracht van de „blanke reactie" op de rassenrelletjes van de afgelopen tijd en over de sterkte van het zwarte kiezerskorps. Krachtmetingen tussen democra ten en republikeinen zullen ook voorkomen. Hoewel de kiezer zich waarschijnlijk veelal zal laten leiden door plaatselijke vraagstukken, kan toch een beeld worden verkregen van de verhouding democraten republikeinen. Kunstvoorlichter ontslagen EINDHOVEN Het gemeentebe stuur van de „Lichtstad" heeft het hoofd van de educatieve dienst en voorlichting van het Van Abbe-Mu- seum, Paul Panhuijsen, ontslagen. Hij zou incompetent zijn en weinig gevoel hebben voor de gezagsverhoudingen. Panhuijsen heeft als eerste langhari ge en love-in-ambtenaar anderhalf jaar in het museum gewerkt. Verscheidene geruchtmakende ..manifestaties" staan op zijn naam. Ook in het blad Museum journaal maakte hij nogal eens oncon ventionele sprongen. Paul Panhuijsen betwist de rechtma tigheid van zijn ontslag. Hij heeft de zaak voor het Ambtenarengerecht ge bracht. Mr. G. Cammeibeeck is zijn ad- af. BemiddelingsDoeingen. van onder meer de VN, faalden. In de zomer van dit jaar besloot Egypte zijn troepen (40.000 man) uit Jemen terug te trekken. Saoedi-Ara bië zou zijn militaire steun aan de Imam beëindigen. Sallal was over deze gang van zaken zeer verbolgen, omdat over hem was besloten zonder hem te raadplegen. Hij kreeg toen al moeilijk heden met pro-Egyptische elementen in zijn regering. communique een zuiver Arabische zaak genoemd". We reiken de hand aan alle Arabische landen, geleid door Egypte, welks opofferingen door de Jeminiti- sche revolutie niet zijn vergeten", al dus het communigu'. Volgens de radio was het aanvanke lijk de bedoeling Sallal vorige week woensdag met geweld af te zetten. Op die dag vertrok hij naar Kairo. Later besloot men echter hem te ontslaan tijdens zijn verblijf in het buitenland „om te voorkomen dat het bloedbad dat de laatste vijf jaar is aangericht, nog meer slachtoffers maakt". een sigaret die thuishoort In een krachtige hand. GEVLUCHT UIT BOEKAVOE KINSJASA Het Kongolese I werkt om deze mensen een definitief leger heeft gisteren de belang- rijke Oost-Kongolese stad Boe- lingen naar Yalta en de Katanganen kavoe op de huurlingen her- i naar Zambia zouden gaan. overd. De huurlingen hebben de stad drie maanden in handen gehad. Ze zijn met opstandige Katan- gese gendarmes en hun vrou wen en kinderen naar Roeanda uitgeweken. De groep, ongeveer tweedui zend mensen, is voorlopig on dergebracht in een kamp op vijftien kilometer van de Kon golese grens. Radio-Kinsjasa zei dat de blanke huurlingen „nagenoeg gedecimeerd" waren toen het Kongolese leger Boe- kavoe na een gevecht van zes dagen heroverde. De binnentrekkende Kongo lese militairen werden door de bevol king van Boekavóe „wild toegejuicht". Het is nog niet bekend of de leider van de blanke huurlingen, de Belg Jean Schramme, onder de uitgeweke nen is. Ook niet hoeveel huurlingen zijh omgekomen in de strijd tegen het Kongolese leger Na de overwinning van Boekavoe keert het leger zich thans tegen de groep huurlingen die onder de Franse ex-kolonel Bob Denard uit Angola zou zijn binnengekomen. Het Rode Kruis heeft zich ontfermd over de gevluchte huurlingen en voor malige leden van de Kongolese gen darmerie. Er worden plannen uitge- Man vandoor met 8 min. sigaretten Staatsgreep vrachtauto met acht miljoen sigaret ten uit een Londens goederenstation staatsgreep in Jemen kan be- gestolen. Hij had met andere spoor- langrijke gevolgen hebben voor de ontwikkelingen op het Arabische schiereiland. Vooralsnog moet afgewacht, of het nieuwe bewind werkelijk naar ver broedering tussen republikeinen en monarchisten zal streven. In elk geval is er nu een mogelijk heid, een eind te maken aan de vete lussen Egypte en Saoedi-Arabië, die de strijdende partijen steunden. President Sallal, die tegen terug trekking van de Egyptische troepen was, is nu uitgeschakeld en het ak koord van Khartoem kan uitgevoerd worden. Van de nieuwe bewindslieden Is be kend. dat zij al geruime tijd geleden pogingen wilden doen, de nationale eenheid te herstellen. Als zij daar nu in slagen, zal de situatie in Zuid-Arabië, dat binnen kort onafhankelijk wordt, gunstig worden beïnvloed. wegarbeiders rustig het ontbijt genut tigd in de stationskantine. Na een vriendelijke groet reed hij weg met zijn buit die een waarde van drie kwart miljoen gulden vertegenwoor digt. Bemanning Jozina voor rechtbank LAGOS Verscheidene opvaren den van de Nederlandse Jozina (500 ton), die sinds 23 september in Nige- rië worden vastgehouden zijn giste ren officieel beschuldigd van verbo den wapenhandel. De zes matrozen hebben 460 kisten geweerpatronen en 257 kisten met andere patronen ille gaal het land binnengebracht, aldus de beschuldiging. Het proces zal 11 november begin- DOOR Het boetekleed siert de mens. Heel lang geleden schreef de griize gemeentesecretaris van Heemskerk, die ik een heel wijs en heel aardig man vond, me die woorden. Hij had een kleine vergissing gemaakt bij een historische beschouwing over zijn aloude gemeente. Boetekleed vierde van 23 oktober 1927 tot 1 november 1952. Die laatste ging van het Veluwe- Trouwens het griezeligste wat ooit in een tram is beleefd, gebeurde niet met lijn 13 maar met lijn 3. Conduc teur Dirk Meyer vertelde het me eens zelf. Op een septemberdag van 1927 zoefde hij met lijn 3 over het Bezui- Het zijn woorden, die ik nooit ver geten ben. Gelukkig niet, want ik heb ze nu hard nodig. Ik heb geen kleine vergissing ge maakt, maar een kapitale fout en vele lezers hebben me telefonisch en schriftelijk op de vingers getikt. Be dankt allemaal. plein naar het Stuyvesantplein. Daar hebben talloze Hagenaars hun herinneringen aan. Zoals de meneer, die er het meisje van zijn dromen voor het eerst zag... Het is grappig hoe een tramlijn een stukje van het dagelijks leven kan zijn. denhout toen hij opeens door de vi trages achter een raam een flits zag van een vrouw, die een lange rode streep dwars over haar hals had. Tram stoppen, er uit vliegen en het huis via de achterdeur binnenhollen was in een minuut gebeurd. In de voorkamer lag het lichaam Het klinkt misschien gek, maar op een zure briefkaart na, waren alle inlichtingen en berispingen zo aar dig, dat ik het boetekleed met vreug de draag. En nu de feiten. De heer Kroon uit Leidschendam geeft van lijn dertien de volgende Een van de lijn dertiengangers vertelde me, dat het voor hem een sport was een plaatsje te krijgen in de „grote" wagen. Dat vond hij een machtig mooi ding. De wagen was op lijn dertien gezet, omdat het een éénrichtingvehikel was en dus op een luslijn dienst moest doen. van een oude dame, het hoofd bijna van de romp gescheiden, een tweede vrouw liep hevig bloedend rond. Conducteur Meyer terug naar de tram voor een noodverband, terug naar het huis om de gewonde te helpen, naar een telefoon om de poli tie te waarschuwen, weer terug naar lijst; Van 31 mei 1905 tot 15 oktober 1911 reed de eerste. Precies een jaar later kwam er weer een, die het volhield tot 6 april 1916. De derde reed van 15 april 1919 tot 1 januari 1927 in het Statenkwartier en de Al met al is het een compliment voor de Hagenaars, dat lijn dertien hun zovele goede herinneringen heeft gegeven. Geen bijgeloof heefl hen ooit in een benauwende greep gehad. het moordhuis. Daar stond een vreemde man aan de achterdeur. De moordenaar.... De politie kon hem zo meenemen. Echt gebeurd, maar als je het op een film z-7 zou je het niet geloven. ADEN Na drie dagen burgeroorlog met 70 doden en 250 gewonden lijkt de kans op een spoedige verzoening ver verwijderd. Het opperbevel van de ene partij (Nationale bevrijdingsfront) gaf zijn vertegenwoordigers in Kairo opdracht de besprekingen over eenheid met de tegenpartij (Flosy) aldaar niet voort te zetten. Gisteravond kwam er na een heftige betoging van 2000 Arabieren, die om staking van de strijd riepen, even een eind aan de gevechten, maar die laai den toch alweer spoedig op, zodat er gisteravond opnieuw 15 doden en 42 ge wonden vielen. Griekenland Op een bijeenkomst van de commu nistische partij in oost-Europa in juni van dit jaar werd besloten dat de ac tie tegen Griekenland gevoerd moest worden vanuit west-Europa. Niet van uit het oosten, daar dan de zaak in het westen te doorzichtig zou zijn en niet in Griekenland zelf, daar men daar geen kans maakt. Het zogenaamde patriottisch front werd opgericht. Het presenteert zich als demokratisch en als een samen gaan van de (communistische) EDA-partij en de Centrumpartij. Wat dit laatste betreft, de waarheid is dat slechts de nauw met de commu nisten verbonden leden van die partij deel van het front uitmaken. Sinds enige tijd geven zij een pamflet uit dat onder de gastarbeiders wordt verspreid. De inhoud is puur commu nistisch en men wekt erin op tot gewa pende strijd. Het zijn precies dezelfde lieden die in Griekenland gereed waren de macht over te nemen maar die nu hun kans daar verkeken is ook het westen voor hun karretje trachten te span nen. Zelfs in het NRU-programma voor de arbeiders wordt voor deze or ganisatie reklame gemaakt, al wordt wijselijk de inhoud van de pamfletten niet door de radio voorgelezen. Een van deze opruiers, Vassilikos, heeft op een bijeenkomst in Utrecht voor de (grotendeels onwetende) de monstranten gesproken. Daaronder wa ren niet (zoals u berichtte) 275 Grie ken maar ongeveer de helft van dat aantal. Het zaaltje kon n.l. maar 250 personen in totaal bevatten. Op deze vergadering heeft een oudere Griek, dhr. Aridjis, voorstander van de rege ring. de kans gekregen om als eerste de Grieken toe te spreken. Hij heeft erop gewezen dat Ochi-dag een dag is waarop alle Grieken één zijn en hun onderlinge verschillen vergeten, zoals dat het geval was toen de fascisten (de Italianen) het land binnenvielen. Dat het geen dag is om juist die politieke tegenstellingen aan te wakkeren. Hij mocht voor zijn toespraak een donde rend applaus incasseren. Ik heb deze toespraak pijnlijk gemist in uw verslag. Wel was uw blad zo goed om onzin en communistische propaganda te publiceren. Den Haag Ir. H. van Haeringen De Russische premier Kosygin zal waarschijnlijk volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden brengen, aldus is van Zweedse zijde meege deeld. SCHIPHOL Enigszins verschrikt moeslen gisteren burgemeester samkalden zijn delegatie en andere passagiers haastig uit het KLM- toestel stappen dat hen naar Japan zou brengen. Want kort voor het ver trek kreeg de KLM een anoniem telefoontje met de mededeling dat in het toestel een bom was verborgen, die om kwart over vijf zou ontploffen. IJlings werd versterking opgeroepen om de machine aan een onderzoek te onderwerpen Het gevaarte werd naar een veilige plek getaxied waar het grondig werd geïnspecteerd. Het was geen sinecure, want de bagage van 113 passagiers was al aan boord van de DC-8 Orville Wright. Na tuurlijk was er geen bom in het toestel verborgen, maar de Schiphol- autoriteiten nemen liever geen risico. Al met al heeft het alarmtelefoontje vprtrpir v.n tn»«toi vertraging van tweeëneenhalf uur bezorgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5