Predikant verstoort mis hervormde kerk in Prof. H. Ernst nieuwe bisschop van Breda *20 C.H.U.: Ombuigen woningbouwbeleid Uw probleem is het onze.... „Boosaardige verzinsels" Dr. Buskes in geref. preekte kerk KarelI DE LUXE KarelI Effect nieuwe wet op overleden middelen wordt gering Een noord voor vandaag Petrus zei: „Gij zijt de Christus." Die belijdenis gebruikt de Heiland om de discipelen te leren wat de Messias komt doen. Zij dachten aan de kroon. Hij spreekt van het kruis. Zij droomden van regeren. Hij profeteert het lijden. Het kenmerkende woord van de Here Jezus is, „dat de Zoon des mensen veel moest lijden en verworpen worden." Het kruis stelt de zonde van de mensen aan de kaak. Het kruis veroordeelt de mensen. Maar de zin is niet af. De Heiland „moest sterven en opstaan". Het kruis is ook het teken van de overwinning. De mens is zo zondig dat hij zelfs de Zoon van God vermoordt. Zo sterk is de macht van de zonde. Maar de macht van God is groter. De mens kan God niet vernietigen. God heeft het laatste woord. De mens kan om moderne taal te spreken God dood verklaren, maar de dood wordt overwonnen: Als christenen kunnen we tegenover de radicale theologie, een nog reel radicalere stellen: „God zal leven." De macht vaA Christus is een totaal andere dan wereldse macht. De wereldse macht wil onderwerpen. God onderwerpt Zich aan de mensen in Christus. Hij dwingt de mensen niet om te geloven; Hij openbaart zijn liefde en macht, opdat de mensen zich vrijwillig onderwerpen. De dwang ligt niet aan de kant van de mensen, maar aan de kant van God: Christus moest sterven en opstaan en zo mogen wij leven. We lezen vandaag: II Corinthe 6 1-13. Maandag 6 november 1967 BREDA Prof. H. C. A. Ernst is door de paus benoemd tot bisschop van Breda. Hij volgt bisschop De Vet op, die in maart overleden is. Prof. Ernst was al sinds 1962 vicaris-generaal van bisschop De Vet en na diens overlijden werd hij kapittel-vicaris (waar nemend bisschop) van het bis dom. wingen persoon komen. in diens leven en werken ls een eerste opgave. In deze veranderingen en vernieu- is de priester met heel zijn en dus ook zijn persoonlijk ;n geluk in het gedrang ge- De bisschopswijding is nog dit jaar. Nieuw zal bij de plechtigheid zijn, dat de wijding door alle bisschoppen van Nederland tesamen zal geschie den. Dit gebeurt om de collegialiteit van de Nederlandse bisschoppencon ferentie te benadrukken. De nieuwe bisschop is vijftig jaar. In 1941 is hij tot priester gewijd en I kapelaan te Leur. In 1943 werd hij conrector van het pensionaat Etten. I 1 l'OlllOVdlClLlS IS Van 1947 tot 1958 was hij moraal professor aan het grootseminarie Hoeven en sinds 1957 directeur van het katechisten-centrum te Breda. Ook is hij proost van het diocesaan kapittel en geheim kamerheer. De nieuwe bisschop zei zaterdag middag op een persconferentie, dat hij het beleid van zijn voorganger onverkort zal voortzetten. Werken aan het geluk behandeling hoi Vraag: Ik ben 65 jaar en als con tractant per dag in rijksdienst. Van nijn daggeld wordt nog pensioenpre- ïiie ingehouden, plus ziekengeld. Moet ik nog pensioengeld betalen? Antwoord: De Christelijke bond ran overheidspersoneel deelde ons mede. dat er in dit geval pensioen premie wordt ingehouden doch dat daartegenover ook recht op pensi oen bestaat. Alleen als het pensioen op een zeer klein bedrag per jaar tou uitkomen, wordt onmiddellijk »en bedrag ineens betaald. Vraag: Wij hebben al jaren een zegoten koperen bel. die op den duur lelijk werd. Ik heb deze inge wreven met koperpoets, meermalen telfs, maar de bel blijft dof. Boven dien komt er nu in de groeven ko- oerpoets zitten en dit is niet weg te krijgen. Wai kan ik doen? Antwoord: Schuur de bel eens met Brusselse aarde en azijn. Vlek ken op koper verdwijnen vaak door. afnemen met wat terpentine. Ook kunt u koper goed reinigen niet zuiver onvermengd citroensap. Vraag: In een grote koperen ketel heb ik verschillende planten gezet. Nu zegt men dat de planten in deze pot doodgaan- Moet ik er een aarde werk bloempot inzetten? Antwoord: De laatste tijd denkt men hierover anders dan vroeger. Men vindt het niet meer noodzake lijk dat planten van onderen lucht kunnen krijgen. Blijkens proeven schijnen de planten voldoende te hebben aan lucht door het grondop pervlak. Men moet dus wel die laag grond goed los houden. Toch ver dient het aanbeveling onder in de koperen pot een laag potscherven aan te brengen voor een goede afwa tering. Hulp van lezer: Een onzer lezers beschikt over drie bundels van de liederen van Johannes Hazeu. De ezer die enkele maanden geleden hiervoor belangstelling toonde, kan zich via ons blad tot hem om inzage wenden. Vraag: Wij hebben veel last van kalkpoten bij kippen. Wat is de oor zaak en wat hel middel daartegen? Antwoord: Kalkpoten worden ver oorzaakt door de gravende schurft- mijt. In bedompte, vuile hokken komt de mijt meer voor dan in goe de. schone stallen. Men kan de schurftmijt doden door loopbenen en tenen te bestrijken met verdunde carbolineum of hertshoornolie. Een mengsel van gelijke delen afgewerk te auto-olie en petroleum is ook goed. Zorg ervoor dat de huid boven de loopbenen niet ingesmeerd wordt, daar deze soms zeer gevoelig is voor petroleum. In de regel moet deze behandeling na een week nog eenmaal worden herhaald. Ook is het aan te bevelen de zitstokken met carbolineum te behandelen. Deze schurftmijt komt ook bij losvliegende vogels als mus sen en fazanten voor. Laat dus geen mussen in het hok komen. Zending verdedigd NEW DELHI Als „boosaardige verzinsels" heeft de Amerikaanse am bassadeur in India, Chester Bowles, de steeds frekwenter en feller worden de beschuldigingen tegen buitenlandse zendelingen in India afgewezen. Oud is al de beschuldiging, dat de hulpverlening tot doel heeft, om de bevolking tot bekering te verleiden. Een nieuwe bewering is, dat de Ame rikaanse geheime dienst agenten ver momd als zendelingen naar India stuurt. Volgens Chester Bowles trachten zekere kringen met deze geruchten de samenwerking met Amerika en n>3t de oecumenische hulpverlening te ondermijnen. Bisschop H. C. A Ernst WASSENAAR Zondagmor gen is in de Gereformeerde Kerk van Wassenaar-zuid een dienst gehouden, die de aan dacht heeft getrokken omdat dr, J J. Buskes, hervormd-eme ritus predikant voorging. Veer tig jaar geleden heeft dr. Bus kes voor het laatst een gerefor meerde dienst geleid. Na na de uitspraak van de synode over de kwestie Assen heeft de Was- senaarse kerkeraad het verzoek gericht aan de Amsterdamse predikant het woord te bedienen. Dr. Buskes. die al eerder de wens te kennen had gege ven in een gereformeerde dienst te mogen voorgaan, gaf dan ook gaarne gehoor aan de uitnodiging. Dankbaar Aan het eind van de dienst zei dr. Buskes vervuld te zijn van grote dank baarheid hier te hebben mogen preken. Hij werd toegesproken door ds. L. Bech. gereformeerd predikant van Wassenaar. Hoewel de synode pas in januari zal beslissen over de gevolgen van de opheffing van de binding aan de leer- uitspraak van de Asser synode van 1926. meende bovengenoemde kerke raad de eertijds gereformeerde predi kant te kunnen uitnodigen. Persoon en leeftijd van dr. Buskes hebben de door slag gegeven. Tekst van de preek was Mattheus 28 vers 11: „Komt allen tot Mij. die ver moeid en belast' zijt en ik zal- u rust 11171 l\ I1KOIM Bij energiebedrijven Algemene staking dreigt in België O O BRUSSEL De pogingen van een rijksbemiddelaar om de aangekon digde algemene staking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven in België te voorkomen, zijn mislukt. Een aanzienlijke uitbreiding van de reeds tien dagen durende wilde stakingen in enkele delen van het land. schijnt niet meer te voorkomen. De officiële vakbonden hebben voor vandaag een algemene staking aangekondigd. De wilde stakingen begonnen op 23 oktober in de provincie Henegou wen en sloegen snel over naar ande re plaatsen. Aanleiding was onte vredenheid over het feit dat Ne derlanders en Amerikanen de nieu we aardgasleidingen in België aan leggen. De vakbonden zien hierin een aantasting van de werkgelegenheid voor het eigen personeel van de Bel gische energiebedrijven. De stakingen hebben lot nu toe geen storingen in de energievoor ziening opgeleverd. Een algemene staking van de 20.000 man. die in de gas- en elektriciteitssector wer ken. zou ernstige gevolgen hebben vcor de werkgelegenheid van een 700.000 man in andere takken van de industrie. weerloos bij een promotie" (Van onze onderwjjsredactiel AMSTERDAM Bij negentien leden van de wetenschappelijke staf aan de universiteit van Amsterdam is naar aanleiding van een promotie in de fa culteit der letteren verontrusting ont staan: zij ontdekten dat een promoven dus tijdens de verdediging van zijn proefschrift vrijwel weerloos kan wor den blootgesteld aan een niet correcte wijze van opponeren. Zij maken bezwaar tegen het optre den van een lid van de senaat bij de promotie van de heer G. J. Vis. De op ponent volstond met het opsommen van enkele omissies in een lijst met hand schriften en het zeer omstandig opsom men van enkele kleine onnauwkeurig- Dr. Paardekooper: Grondige sanering spelling nodig (Van onze ondenvijsredactie) UTRECHT De spelling is er voor alle mensen, niet alleen voor die halve procent van de bevolking, die netjes zinnen kan ontleden. Een gron dige sanering van de spelling zou het sluitstuk kunnen zijn van onze socia le wetgeving en van de kinder- I bescherming. j Met een dergelijke omschakeling j zou weliswaar naar schatting 200 miljoen gemoeid zijn, maar juist daar om zijn uitgevers en onderwijzers voorstanders van een zo grondige sa- j nering, dat niet elk jaar kleinere aan- I passingen nodig zijn. Bovendien zou de sanering bij het lezen en schrijven een tijdwinst van ongeveer zeventien procent opleve ren, die in de toekomst zou kunnen worden gebruikt voor het geven van werkelijk taalonderwijs. Aldus dr. P. C. Paardekooper. besturslid van de Vereniging voor wetenschappelijke spelling op de alge mene vergadering in Utrecht. Dr. Paardekooper noemde de huidige spelling verschrikkelijk, en de ma nier waarop de werkwoordsvormen worden geschreven, potsierlijk. er is maar een EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. per stuk Verwachting drs. Matser: MtlXiïïlOS Stli^h UTRECHT Drs. J. Matser, sinds kort wetenschappelijk medewerker van de Protestantse stichting voor verantwoorde gezinsvorming (PSVG) is niet bang voor een toename van het voorechtelijk geslachtsverkeer, als de wet op de verkoop van voor behoedsmiddelen wordt aangeno men. Evenmin gelooft hij in een op vallend remmend effect op voor echtelijke zwangerschappen. In de jaarlijkse contactdag van de PSVG die in de Domstad werd ge houden, concludeerde hij dit op grond van het ervaringsfeit, dat veel jongeren spontaan, dus onvoorbereid tot geslachtsverkeer komen. Voorts is uit een recent onderzoek in Enge land gebleken dat 56 procent van de jongens en 49 procent van de meis jes geen enkele belangstelling voor de middelen heeft. Hij verwacht der halve geen omvangrijker toepassing van de middelen als ze vrij (er) ver krijgbaar zouden worden. De heer Matser pleitte voor een doelgerichte voorlichting over het gebruik van voorbehoedsmiddelen. Hij vroeg zich tenslotte af hoe het mogelijk is dit gebruik te propage ren en tegelijk afwijzend te staan tegenover voorechtelijk geslachts verkeer. dag zal wijden aan de vraag hoe deze organisatie nadrukkelijker hulp kan geven aan ongehuwden, met name anti-conceptieve hulp. Dit deel de dokter P. J. F. Dupuis, voorzitter van de stichting, mede. Hij stelde dat men het niet eens hoeft te zijn met voorechtelijk ge slachtsverkeer om toch in het ver zoek om middelen een toe te juichen verantwoordelijkheidsbesef bij de partners te erkennen. Dokter Dupuis zal binnenkort als voorzitter van de PSVG aftreden. Hij wil namelijk meer tijd vrijmaken voor studie. Van 1957 was hij secre taris tot 1962, daarna voorzitter. Herdenkingsdienst voor geallieerden in Amsterdam AMSTERDAM Ter inleiding van de Klaproosdag voor dit jaar is za terdag in de Westerkerk te Amster dam een herdenkingsdienst gehou den ter nagedachtenis aan de geal lieerde gevallenen. Deze plechtigheid stond onder aus- BEIROET Patriarch Maximos IV Saigh is gistermorgen op negen tigjarige leeftijd overleden. Maximos IV Saigh leidde twintig ar lang de met Rome verbonden melkieten (de Grieks-Katholieke Kerk) in het Nabije Oosten met de titel „patriarch van Antiochië, van het hele Oosten, van Alexandrië en van Jeruzalem". Zijn volgelingen woonden vooral in Syrië, Libanon, Israël, Jordanië en j Egypte. Hij resideerde in Damascus. Deze patriarch is vooral bekend ge- j worden als het „enfant terrible" van het Vaticaans concilie. Zo verzette hij zich bijvoorbeeld tegen de bespreking van het priester- celebaat. „Wij, de geuniëerden van het oosten, kennen die strenge celi- baatsplicht niet. Dit is dus een zaak, die niet op een concilie, maar op een synode van de westerse kerk bespro ken moet worden", zei hij. Ook was hij de enige, die op het concilie hardnekkig weigerde Latijn te spreken. „De taal van de kerk is sinds de eerste eeuw het Grieks ge weest", zei hij. Weduwe is ruim jaar spoorloos GOUDA De Goudse politie kijkt op verzoek van de familie uit naar de 64-jarige Cornelia van der Pol, wedu- Van Gelder. Zij verliet medio -o van van uciucr. *,ij vernet meuio picien van het Nederlands Oorlogs- augustus vorig jaar haar woning aan Zaterdag is in Amsterdam de Hélène de Montigny prijs over handigd aan ds. Tulliu Vinay, leider van het ontwikkelingspro ject in het Siciliaanse stadje Rjësi- Hij ontvangt de prijs, groot f 17.000uit handen van baron C. J. Schimmelpenninck (links)- graven Comité het zogenaamde Klaprooscomité. Het woord werd ge voerd door prof. dr. L. Bonting uit Nijmegen, hoofdlegerpredikant ds. A. T. W. de Kluis te Rotterdam en ds. M. Jospin van de Waalse Kerk in Amsterdam. Kransen werden gelegd bij de katafalk door officiële vertegen woordigers van een groot aantal lan den, gevolgd door „The last post". Zondag zijn deze kransen overge bracht naar de Nieuwe Oosterbe- I graafplaats waar zij op de graven van de geallieerden werden gelegd. de Kattensingel en leidde daarna een zwervend bestaan. Op 3 januari 1967 werd zij voor het laatst in Gouda gezien, toen zij de begrafenis van ds. C. Steenblok, pre dikant van de gereformeerde gemeen te te Gouda bijwoonde. Signalement: lang ongeveer 1.70 me ter. breed postuur, rode gelaatskleur, breed gezicht, donkerblond haar, lin kerbeen enigszins mank, draagt bril met doublé montuur. Draagt donkere, meestal zwarte kleding, zwarte kousèn, zwarte schoenen. Een onge luk wordt gevreesd. A rie v. Gent bij vrije geref. kerk (Van een onzer verslaggevers) WOLVEGA De Vrije Gerefor meerde Kerk te Wolvega heeft weer een predikant in de persoon van ds. Arie van Gent. die verbonden was aan de Vrije Evangelische Gemeente te Emmeloord. die niet bij de bond is aangesloten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er zal niet ontkomen kunnen worden aan een radicale ombuiging van het woningbouwbeleid. De regering is na de oorlog niet in staat ge- de aard en ook de prijs van de woning- produktie op redelijke wijze te bepalen. Hierdoor is naast een onjuist opgebouwd woningbe stand nog een verkeerde bezet ting van de woningen verkre gen. Dit staat te lezen in het vandaag ver schenen woningbouw-rapport 1967 dat is opgesteld door de bouwcommissie van de CHU en uitgegeven door de Jhr. de Savornin Lohmanstichting. het wetenschappelijk bureau van de Unie. De commissie stond onder leiding van het Tweede Kamer-lid C. F. v. d. Peyl. Hoofdlij DEN HAAG De predikant van de Pres- byteriaal Hervormde Kerkgemeenschap, ds. G. Taverne (64) uit Hoogeveen, heeft zater- De Vrije Gereformeerde Kerk te dagmorgen met vijf volgelingen een kort tn- wolvegij^v.kiint sj|idJ_h«"ertrek cltient veroorzaakt in de (hervormde) Grote r, d j u„i_ fcgyk Daar werd het gouden jubileum van het Aloysiuscollege een rooms-katholieke middelbare school aan de Oostduinlaan Behalve predikant is ds. Van Gent \herdacht met- een eucharistieviering. rkoopleider van een grammofoon- >r religieuze Bij het binnenkomen van de tweeduizend ge- 1 hu blijven inodigden, onder wie veel autoriteiten, zoals mr. P. J. M. Aalberse, mr. H. W. van Doorn en drs. W. K. N. Schmelzer. kwam een groep van zes zonder kaarten in de Grote Kerk voor het comité van ont- van ds. D. de Boer, die enkele weken i geleden intrede heeft gedaan in de Gereformeerde Kerk van Boksum (Fr.). platen maatschappij muziek. Deze functie vervullen. de premier van Soedan. Mohamed Ahmed Mahgoeb. heeft oekendge- (het altaar. Enkele leden maakt, dat Afrikaanse priesters de [vangst hielden ten tegen, buitenlande missionarissen zullen vangen, die in de afgelopen werden uitgewezen. Tijdens een korte discussie maakte een van de laren 'groep zich los en trok onder uitroepen de (room se) kaarsen uit de (hervormde) kandelaars. Inmiddels had de stichter van de kleine kerk gemeenschap de kansel beklommen. Hij begon een pamflet voor te lezen met citaten uit de Heidel- berger Catechismus, onder meer het antwoord op vraag 80. Slechts flarden drongen tot de plaats innemenden door, want de geluidsinstallatie op de preekstoel was uitgeschakeld. Begrijpelijk ontstond er enige consternatie. Ds. Taverne klom na aandrang van toegeschoten functionarissen van de kansel en werd dringend verzocht het kerkgebouw te verlaten, hetgeen hij daarop rustig deed. Inmiddels gewaarschuwde politie bleef op ver zoek buiten, waar de volgelingen reeds waren en pamfletten uitdeelden. Lakoniek commentaar van de rector van de jubilerende school Th. Geraets: „Tja, oecumene is een moeilijke zaak." De Grote Kerk was door de kerkvoogdij van de hervormde gemeente ter beschikking gesteld aan het Aloysiuscollege, omdat geen rooms-ka- tholieke kerk in Den Haag groot genoeg was om alle genodigden te bevatten. „Achteraf kan ikzeggen. dat mijn plan volledig geslaagd is", zei ds. Taverne zaterdagavond. „Dat een hervormde kerk voor een roomse mis gebruikt wordt, is heiligschennis. Ik voelde me, zoals de beeldenstormers zich gevoeld moeten hebben." Ds. Taverne was oorspronkelijk hervormd pre dikant, laatstelijk in Hoogeveen, maar werd per 1 januari 1954 losgemaakt van de amtsbediening. Hij leidt nu de Presbvteriaal Hervormde Kerk gemeenschap, die „geen kerk-stichting is en wil, doch alleen reformatiegetromve christenen bijeen brengt in hernieuwde gemeenschapsoefening naar Christus bevel en aller roeping, in volle bedie ning van Woord en Sacramenten", volgens eigen omschrijving. De gemeenschap heeft vier Voorgangers. Naast ds. Taverne te Hoogeveen: voor Randstad Hol land evangelist K. van de Toorn te 's-Graven- hage, voor IJsselmuiden-Kampen ds. B. Jongejan, eveneens te Den Haag wonende, en voor Antwer- pan evangelist G. F. Taverne. nen Het rapport geeft in een aantal con clusies de hoofdlijnen weer van het woningbouwbeleid dat men gewenst acht Men wenst een duidelijke om schrijving van de e'sen waaraan de sociale woningbouw voor grote gezin nen. minder draagkrachtigen. minder validen en alleenstaanden moet vol- Bii de regeling van de premiebouw moeten de voorschriften omtrent de maximum stichtingskosten gelijke tred houden met de wijziging van de bouw kosten. Bij de berekening van de grond- en of woningprijzen in de vrije sector mo gen zonder wettelijke basis, aldus het rapport, geen bijdragen worden inge calculeerd. die dienen om een extra subsidie te geven aan woningwetwo ningen teneinde bipnen de door de overheid berekende toetsingsprijzien te blijver bepaling der verkoopprijzen van bouw grond mag geen verschil worden ge maakt op grond van de vraag of de woningbouw al dan niet wordt ge subsidieerd. Woningbezit Bij de stimulering van het eigen woningbezit kan onder meer worden gedacht aan eigendomsoverdracht van daarvoor in aanmerking komende wo ningwetwoningen aan de bewoners. Tenslotte wordt een financieringsrege ling ter bevordering van de bouwre search bepleit. Hierbij wordt gedacht aan een geringe heffing op de aanne mingssommen van de werken op het gebied van de bouwnijverheid. Tenslotte wordt een vereenvoudiging van de voorschriften inzake de wo ningbouw gewenst geacht en meer in spraak van de ""meenten bij de vast stelling der cc'Vogenten en subsidies. Conferentie a.r. over herziening rechtsvorm onderneming in maart DEN HAAG Het Centraal co mité van de ARP zal in maart een partijconferentie over de herziening van de rechtsvorm van de onderne ming beleggen. Het comité heeft za terdag ook „uitvoerig -.ver dit actuele punt gediscussieerd". NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Delfshaven 'vac. ds. ir. D. Harteveld): S. Kooistra te Lisse: te Boven-Hardinxveld '2e pred. pl.i: C v Bart te Putten: te Almelo (vac. E. Turkstra toez.): N. Visser te Hardenberg. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotierdam-Alexander- stad '2e pred. pl.)W. B. v. d. Meulen le Uithuizermeeden; te Oppenhuizen: kand. J: Groenevelt te Barneveld. Aangenomen naar Kamperland: H. K. Poelman te Berlikum. Bedankt voor Baflo. G. Sinia te Ee (Fr.). Beroepbaarstelling: kand. G. War ner. Willem Barentzszstraat 48 te Utrecht is beroepbaar.v GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Berkum: B. de Vos te Ten Boer. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Mijdrecht: kand. M. den Bleker te Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2