RUSSISCHE MILITAIREN OEFENEN IN FRANKRIJK f|g 0LGA HBS'ers LEREN TALEN NIET Weduwe bekent dubbele moord Opschudding in NA VO-kringen Brits zondagsblad onthult: Minder buiig Tweemaal poging tot doodslag Trein in Londen uit de rails: 51 doden Schip zinkt: 250 doden? 00K POGING TOT MOORD ZOONTJE Prof. Kommancleur: te veel ballast Dr. King voor Vietnam-overleg naar Rusland Pas later effect vriie loonpolitiek Maandag 6 november 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Cordis Dagblad "aa5se Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een bericht in het Britse zon dagsblad Su.nday Telegraph heeft grote opschudding ver wekt. Volgens het blad zouden Russische en Franse troepen ge zamenlijk oefenen in Frankrijk. Russen zouden zelfs een op leiding krijgen aan de Franse school voor paratroepen in Sa lon de Provence bij Pau. Raadgeven is als kussen: het kost niets en is prettig. BILLINGS Prijs voor ds. Vinay - pagina Kernmerk _-ös5üósnin'" i ez&m „Ik doe geen yoga. Er ligt iets onder mijn bed." a HET WEER j DE BILT Het afgelopen week einde werd het weer bij ons be paald door een depressie, die over het Kanaal naar de Noordzee is getrokken. Het koufront ervan passeerde gisteren ons land met regen en strekt zich nu uit van Scandinavië naar Zuidslavië. Een randstoring bereikte vanmorgen Nederland met regen en veel wind en zal over Denemarken wegtrek ken. Doordat een hoven Oost-Europa aanwezig hogedrukgebied de weg naar het oost in blokkeert, is de depressie boven de Noordzee vrij wel tot stilstand gekomen en zal aanvankelijk nog buien veroorza- ken. Een volgende depressie bij IJs land verplaatst zich het komende etmaal in de richting van Enge land. Tussen beide depressies in zal morgen de buiigheid tijdelijk afnemen en worden meer ookla- rirtgen verwacht, bii een afnemen de wind tussen west en zuid. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag of iets hoger worden. DE BILT Zwaaar tot half bewolkt en afnemend buiig. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen west en zuid. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. 7 november: zon op 07.44. onder: PARIJS Russische troepen zouden in het diepste ge heim samen met Franse militaire eenheden in Frankrijk oefe nen in het kader van een Frans-Russische militair uitwisse lingsprogramma. Dit werd gisteren gemeld door het Britse zon dagsblad Sunday Telegraph. De regeringen van beide landen zouden ook onderhandelen over het uitwisselen van stafofficieren bij eikaars militaire hoofdkwartieren, en het voeren van gezamenlijke stafbespre kingen. Volgens Sunday Telegraph doen de Russen ook in het geheim stap pen contacten te leggen met twee andere NAVO-landen: Canada en België België zou een uitnodiging hebben gekregen een groep stafoffi cieren naar Rusland te sturen. De oefeningen van de Russen in Frankrijk zouden 16 oktober zijn bij gewoond door de Russische chef van HELMOND Vier jonge arbei ders, variërend van 18 tot 22 jaar, hebben kans gezien binnen enkele uren tweemaal een poging tot dood slag te doen. Een maal op een agent die hen wilde aanhouden in een ge stolen wagen en de andere keer op de ex-verloofde van een hunner, die ze probeerden uit een rijdende trein te gooien. Het viertal had in Helmond een auto gestolen en was er zaterdag mee naar Eindhoven gereden om eens flink de bloemetjes buiten te zetten. Twee van de vier jongelui wisten de op een parkeerplaats wachtende politiemannen te misleiden en met de wagen weg te komen. Een wilde jacht door de stad volgde. De onverlaten reden later met gro te vaart op de 24-jarige politieman J. te Winkel in. Hij werd zwaar ge wond. De wagen verdween en kon niet meer worden achterhaald. Inmiddels waren de andere twee van het viertal nog andere Eindho- vense café's ingegaan, waar ze de voormalige verloofde van een hun ner ontdekten. Ze volgden het meis je in de trein te Helmond en pro beerden haar op een gegeven ogen blik naar buiten te wringen, na de jonge vrouw te hebben mishandeld. Doordat passagiers ingrepen kon erger worden voorkomen. Het meis je deed aangifte, waarna de jon geman en zijn vriend werden ge arresteerd. Ook de andere twee boos doeners konden worden gegrepen. Zij hebben bekend. Voorste gedeelte veilig tot stilstand LONDEN Een exprestrein van de Britse spoorwegen is gisteravond omstreeks negen uur door onbekende oorzaak ontspoord in de Londense buitenwijk Hither Green. Zeker 51 passagiers, onder wie veel kinderen, kwamen hierij om het leven. Meer dan honderd mensen liepen verwon dingen op. De trein, die voor het merendeel jongelui vervoerde die na een week einde aan zee naar Londen terug keerden, liep uit de rails vlakbij de plaats waar in 1957 bij een botsing in de mist tussen twee treinen negen tig mensen omkwamen. Het ongeluk van gisteren was de zwaarste trein ramp in Engeland sinds dat jaar. Uit de eerste getuigenverklarin gen blijkt dat de uit twaalf rijtuigen samengestelde trein met grote snel heid een viaduct in de ringspoorbaan rondom Londen naderde, toen het gevaarte plotseling begon te trillen. De machinist probeerde direct te remmen. Op dat moment brak het diesel- tractierijtuig, waarin ook enkele passagiers zaten, los van de rest van de trein. Dit gedeelte kwam veilig tot stilstand op het eerstvolgende station. Uit de rails De vier volgende wagons het restauratierijtuig en drie passagiers rijtuigen werden echter uit derails geslingerd, kantelden en boorden zich in elkaar. De zeven overige rijtuigen kwamen dwars over de rails tot stil- Binnen enkele ogenblikken waren ziekenhuizen, brandweerkazernes en ziekenauto's gealarmeerd. In stro mende regen kwam het reddings werk op gang op de modderige, met wrakstukken bezaaide spoorbaan. Verreweg de meeste doden vielen in het eerste van de drie gekantelde passagiersrijtuigen. Pas in de vroege morgen werd duidelijk hoeveel men sen de dood hadden gevonden. Met snijbranders werden de rijtuigen opengereten om de ingesloten slacht offers te bevrijden. Een van de overlevenden verklaar de dat de machinist kort voor de ramp schijnbaar uit alle macht had geremd. „Plotseling ging het licht uit. Toen werden we door het rijtuig ge slingerd en getroffen door rondvlie gend glas en bagage. Hij zag kans met zijn vrouw door een gat in het dak naar buiten te klimmen. De president-directeur van de Britse spoorwegen, Sir Stanley Ray mond, heeft een nauwkeurig onder zoek gelast. De machinist van de trein, die evenals de conducteur heelhuids aan de ramp ontkwam, is na ondervraging naar huis ge- de generale staf, maarschalk M. W. Zacharof. De Russische troepen in Frankrijk zijn para's die in Salon de Provence, bij Pau, een cursus krij gen in een opleidingscentrum van de Franse luchtmacht. Frankrijk wordt door zijn partners in de NAVO steeds meer als een directe bedreiging van de veiligheid beschouwd, "schrijft Sunday Telegraph. Ofschoon Frank rijk militair niet meer in de NAVO is geïntegreerd, is het nog steeds lid van de verdragsorganisatie. Besprekingen In Parijs deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie mee dat Russische troepen inderdaad in Frankrijk hadden geoefend. De Russische soldaten namen met Franse troepen deel aan springoefe ningen. Maar de Russen zijn een hele tijd geleden reeds teruggekeerd. Hij verklaarde verder dat er besprekingen gaande zijn tussen Russische en Franse militaire autori teiten over uitwisseling van para's en officieren van gezondheid voor oplei dingsdoeleinden. De woordvoerder voegde er aan toe, dat deze besprekingen niet zijn afgesloten en dat er op het ogenblik beslist geen Russische strijdkrachten in Frankrijk zijn voor opleiding noch voor iets anders. Op het strand van het schierei land Contentin aan de Franse west kust zijn gisteren na een zware storm veertig potvissen gestrand. De bewoners werden wakker van de kreten van de dieren en slaagden erin enkele van de ongeveer zes me ter lange vissen weer „vlot" te krij gen. MANILLA Op de Philippijnse zee is zaterdag tijdens een tyfoon een boot met 150 passagiers aan boord gezonken. Er zouden 70 mensen zijn gered. Het schip zonk toen de orkaan op zijn hevigst was. Het was het derde ernstige ongeluk in de Philippijnse wateren van de laatste anderhalf jaar. In mei van het vorig jaar verdronken honderd mensen en een aanvaring een half jaar later tussen twee schepen eiste 136 mensenlevens. KERKRADE es Tijdens uitbouw werkzaamheden in een mijngang van de mijn Julia te Eygelshoven, is de 39-jarige voorman J. van Ekaris uit Ubach over Worms zaterdagnacht door vallend gesteente getroffen. De man was op slag dood. MATRASSEN Een misselijke streek van een onbekend gebleven man heeft in Amsterdam acht brandweerlie den en twee politie-agenten een hplf uur vol-op werk gegeven. D.' onverlaat had een katje in het water van de Linnaeuskade gegooid. Een bewoonster in de omgeving hoorde een plons en een angstig gemiauwZij waar schuwde onmiddellijk de politie, die met de brandweerlieden pogingen in het werk stelde het diertje te redden. Na dertig mi nuten zat de poes weer veilig aan de kant en op de schouder van de brandweerman. LEEUWARDEN Na een verhoor door de officier van justitie heeft de weduwe De V.- H. (38) uit Franeker bekend haar schoonvader en echtge noot te hebben vermoord en van plan te zijn geweest haar 7-jarige zoon te vergiftigen. De laatste ligt thans érnstig ziek in het academisch ziekenhuis te Groningen. Hij is na een bewus teloosheid van vier dagen, weer bij kennis gekomen. Direct le vensgevaar schijnt nu te zijn geweken. De onverklaarbare wijze van bei de sterfgevallen en tevens de om standigheid dat haar zoon ernstig ziek is, gaven aanleiding een onder zoek in te stellen. Vrijdag werd de weduwe Aaltje de V. gearresteerd. In alle drie gevallen schijnt de vrouw een rattenverdelgingsmiddel te hebben gebruikt. Zij zou het gif door het voedsel hebben gemengd. Haar 70-jarige schoonvader J. de V., die bij het gezin inwoonde aan de Wilhelminastraat in Frane ker, overleed in augustus; haar man, de 43-jarige fabrieksarbeider Jacob de Vries, in september. Het ligt in de bedoeling de twee stoffelijke overschotten voor sectie te laten opgraven. Onderzocht wordt nog of Aal tje de V. ook de hand heeft gehad in het plotseling overlij den in februari van de 81-jari- ge Tjalling de V., een broer van de schoonvader. Het gezin telde naast het 7-jarige zoontje nog drie oudere kinderen. De motieven die de vrouw tot haar daad hebben gedreven zijn nog onduidelijk, maar vast staat wel dat zij enig financieel voordeel heeft gehad bij de dood van haar man. Zij had bij vijf verschillende maat schappijen een begrafenisverzeke ring afgesloten tot een totaal be drag van f 51.000. Haar schoonvader bezat verder veel antiek, dat zij na diens dood te gelde heeft gemaakt. Ook is er sprake van een verhouding die de vrouw zou hebben gehad met een andere man. Het vergif werd in Leeuwarden gekocht door een neef van de In Venray hield men zondagmor gen een 25-jarige fabrieksarbeider uit Overloon aan, nadat hij in de afgelopen nacht met zijn auto een op het trottoir lopende dame aangereden had. De vrouw die in verwachting was, moest met levensgevaarlijke verwon dingen in het ziekenhuis opgenomen worden. De auto was total loss. De man had geen autoverzekering omdat hij dat te duur vond. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG 'De leerlingen van de middelbare scholen krijgen een grote hoeveelheid ballast mee, die zij later niet nodig hebben. Het onderwijs in Ne derlands is slecht, en bij de moderne talen legt men te veel de nadruk op het vertalen, waardoor het begrijpen en spreken op de achtergrond raakt. Klassieke talen zijn later praktisch altijd over bodig, en het onderwijs in de exacte vakken is goed, maar dikwijls te uitgebreid. Tot deze conclusie kwam zaterdag prof. dr. J. Kom mandeur, hoogleraar in de ohemie te Groningen, in een rede voor het Genootschap van leraren aan Ne derlandse gymnasia, lycea en athenea. Er worden bij het onderwijs in het Nederlands te veel zinnen ontleed en te weinig gemaakt. Door de leerlingen wordt te weinig gesproken en door de leraren te veel gepraat, meent prof. Kommandeur. Met een diploma van een middelbare school op zak kan men in het algemeen buitenlanders niet verstaan, nog minder met hen spreken. De ideale volgorde bij het leren van een taal is volgens prof. Kommandeur: horen, spreken, schrijven, vertalen. Vertalen is niet zo hard nodig: iemand die een boek in een vreemde taal leest, vertaalt niet. „Het onderwijs in de klassieke talen wordt over gewaardeerd. Ik vind dat alleen heel begaafde leer lingen deze overlast aangedaan mag worden en dan zou ik nog zeggen: waarom niet Chinees en Russisch", aldus spreker. „Na enkele jaren vervaagd de kennis van de klassieke talen sterk, omdat zij nooit gebruikt worden." vrouw die onwetend was van de bedoelingen die zij met het vergif had. Zij had tegen hem gezegd dat zij thuis veel last hadden van rat- Dr. J. Zeldenrust zal zo spoedig mogelijk sectie verrichten op de stoffelijke resten van de slachtof fers ten einde te de juiste doods oorzaak vast te stellen. marie biscuits 300 gram van 67 voor 55 ATLANTA De bekende Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King heeft een uitnodiging aanvaard om in de Sowjetunie besprekingen bij te wonen ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. Vertegenwoordi gers van Noord-Vietnam, de Vietcong en Zuid-Vietnam zullen het overleg bijwonen. Dr. King zei dit zaterdag kort na zijn vrijlating uit de gevangenis van Birmingham (Alabama), waar hij een straf van vijf dagen had uitgezeten wegens belediging van de rechtbank. Voor hij naar Rusland gaat, zal de predikant eerst nog een bezoek aan Londen brengen. Aan het overleg over Vietnam zul len drie Nobelprijswinnaars voor de vrede deelnemen: behalve dr. King (1964) ook de Belgische pater Pire (1958) en de Brit Philip John Noew-Baker (1959). Een Convair 880 van de nationa listisch Chinese maatschappij stortte met 127 mensen aan boord in zee. Er viel een dode te be treuren. Atoomduikboot zó van de werf in de modder BARROW De. tewaterlating van de derde Britse Polarisonderzeeboot Repulse is zaterdag gepaard gegaan met incidenten. Demonstranten versperden genodigden de weg naar de werf en riepen leuzen als „weg met de Polaris" en „bouw tanksche pen in plaats van Polaris-raketten". Een ander incident was niet voor zien: de Repulse liep een uur na de tewaterlating in het Walney-kanaal aan de grond. Gisternacht werd het zonder moei lijkheden weer vlotgetrokken. De bouw van deze derde Britse po- laris onderzeeboot heeft ruim een half miljard gulden gekost. De 7.000 ton metende Repulse, die door middel van kernenergie wordt voortbewo gen, kan worden uitgerust met zestien Polaris-raketten en ook een aantal conventionele torpedo's. De twee andere atoomonderzeeërs. Re nown en Dreadnought, zijn al in ge bruik. 20.000 stuks vee in Engeland gedood LONDEN Het Britse ministerie van landbouw heeft bekendgemaakt, dat bijna 20.000 stuks vee is gedood in verband met de heersende mond en klauwzeer in Engeland. Deze epi demie breidt zich evenwel nog steeds uit. UTRECHT Ruim 650.000 werkne mers zullen pas op langere termijn het effect van de vrije loonpolitiek ondervinden Dat zijn de mensen die in bedrijfstakken werken waarvoor meerjarige contracten lopen. De eerste, die van Philips T70.000 hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1