de beste tabak is N 0 RTO N tabak NORTON FOOI krant van FORMAAT Scholierenprotest te weinig vrijheid Nederland steekt zich goed in de meubelen Ook in Nederland een kritische universiteit? vitaal, mecht... NORTON Toestand van Hatta verslechterd ZUID-ARABIË DEZE MAAND VRIJ LAND VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Elfde meubelvakbeurs in Utrecht UTRECHT De gemiddelde Nederlander besteedt per jaar ongeveer 4 a 4,5 procent van lijn inkomen aan de inrichting van zijn woning. Dit percentage is aanzienlijk hoger dan zo'n jaar of vqftien geleden. In 19G6 werd in ons land voor een bedrag van 1.9 miljard gulden omge- «et aan meubels, bedden, vloerbedek king en ander woningtextiel. 48 pro cent meer dan in 1963 en drie maal sovpel als in 1950. Het aandeel van de Nederlandse industrie in deze om- eet was 538 miljoen gulden. Deze cijfers noemde drs. W. G. H. Gerritsen, gedelegeerde van het bestuur van de Stichting propaganda woninginrichting gistermiddag op een persconferentie die was belegd ter ge legenheid van de elfde vakbeurs voor meubelen en woningtextiel die van 6 tot en met 11 november in Utrecht wordt gehouden. De heer Kempkes, voorzitter van de Vereniging Vakbeurs voor meube len en woningtextiel, zei dat de meu belindustrie zich sterker gaat richten op de export. Research en streven naar samenwerking op het gebied van inkoop, verkoop en produktie tus sen de bestaande fabrieken zullen worden bevorderd. Men wil zich Populair of niet: wijnverkopers zien wat in „de" generaal als sierkurk (nou sier?) op hun flessen. Misschien als middel om af te reageren: doordat gebrui kers de generaal desgewenst eens een draai om de oren kunnen geven als hij weer iets gedaan mocht hebben wat hun niet be ualt. Hoe dan ook: deze lange fissen-generaal zal binnenkort verkrijgbaar zijn met het oog op december. Vraagt u dan wel even naar de afdeling luxe cadeautjes. De Mammoetwet MOTIE-TANS VERWORPEN DEN' HAAG De Kamercommis sie voor onderwijs heeft gisteren met 10 tegen 5 stemmen een motie van de socialist dr. Tans verworpen waarin werd gevraagd 27 miljoen extra uit te trekken om de invoering van de Mammoetwet per 1 augustus 1968 zon der enige beperking mogelijk te ma ken. De socialistische motie kreeg al leen steun van D'66. De heer Tans had een volledige invoering van de Mammoetwet nood zakelijk en in het belang van het onderwijs genoemd. De heren Schuring (c.h.) en Van Bennekom (a.r.) meende dat reeds bij de aanneming van de Overgangswet, die de invoering van de Mammoet wet regelt, was komen vast te staan dal een zekere temporisering noodza kelijk is. Daarom moet nu niet meer op deze beslissing worden teruggeko- Voor mevrouw Van Someren (lib.) lag deze zaak moeilijker. Zij had lie ver gezien dat de her Tans zijn motie nu niet aan de orde had gesteld omdat de totale financiële consequenties nog moeilijk kunnen worden overzien. Zij zag deze motie dan ook meer als „een politieke stunt, waarvan de zin nihil was". De heer Tans sprak daarop lichtelijk geërgerd zijn verwondering erover uit dat de voorzitter deze opmerking toeliet. Staatssecretaris Grosheide had de motie sterk ontraden omadt er veel grotere bedragen mee gemoeid zijn dan de 27 miljoen die de heer Tans noemde. Dit bedrag heeft betrekking op de eerste vijf maanden van de voorts gezamenlijk meer gaan toeleg gen op vervaardiging van het betere en het exclusieve meubel en de goed kope massaproduktie afremmen. Over de komende meubelbeurs zei de heer Kempkes, dat deze de grootste wordt die ooit in ons land is gehouden. Opvallend is dit keer de grote verscheidenheid aan meubelen die er te zien zal zijn. Meer export Men zal meubelen aantreffen in mo derne en neo-klassieke stijl, slaapka mers in polyeter en woonkamers in witte slijplak. Palissander is favoriet, maar eiken komt ook weer meer naar Tienermeubelen vertonen felle beitskleuren en voor ouderen is de Empire- en Biedermeier-stijl en vo gue. Er zijn keurige stoelen en zit meubelen om in te hangen of hele maal in te verdwijfien. Er is een groot aanbod in „weg te werken" bedden, zulks met het oog op beperkte woonruimten. Hiervoor dienen ook allerlei uitschuifbare ta- AMSTERDAM Op het congres der Studenten Vakbeweging heeft de Amsterdamse student Ton Reg- tien gepleit voor de oprichting van een „kritische universiteit". Hij meende dat de losse activitei ten van de studenten op dit gebied, zoals het organiseren van een teach- in over Vietnam, een debat over de woningnood en de Chinaweek, moe ten worden uitgebouwd tot een ge programmeerd project, opgenomen in de leerprogramma's van de ver schillende studierichtingen en facul- „Geen tegen-universiteit uit de be staande, maar een kritische univer siteit binnen het wetenschappelijk instituut met gebruikmaking van al le faciliteiten zoals collegezalen en projectie-apparatuur," vraagt de heer Regtien. Volgens hem moet de kritische universiteit worden opgebouwd per studierichting door studenten, we tenschappelijke ambtenaren en hoog leraren. Tot de taken zou moeten be horen het organiseren van maat schappij-kritische en theologische seminars, het uitnodigen van gast hoogleraren die gespecialiseerd zijn op gebieden van onderzoek die ver waarloosd of taboe zijn, en het sti muleren van werkgroepen. In West-Berlijn is dezer dagen reeds een kritische universiteit ge- KVP: radicalen wijken niet van ons program af DEN HAAG De verklaring van de KVP-radicalen die gisteren is gepubliceerd, heeft geen onderdeel van gesprek gevormd op de vaste, maandelijkse vergadering van het KVP-partijbestuur op woensdag jongstleden. Dit blijkt uit een reactie van de Katholieke Volkspartij op de gisteren uitgegeven verklaring van de KVP-radikalen. In de reactie wordt allereerst vast gesteld, dat ook in dit manifest geen concrete programmatische uitwerking wordt gegeven: de algemene stellin gen, in tien punten samengevat, wij ken op essentiële zaken niet af van het KVP-verkiezingsprogramma, dat voor de parlementaire periode 1967—1971 is vastgesteld, „De stellingname van de KVP- radicalen gaat voorbij aan alle ar gumenten tegen een stembusakkoord en aan de daarop gebaseerde uit spraak van het partijbestuur van de KVP." NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt... Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton 25 NORTON plain filter ƒ1.50 De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu... met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Afschaffing censuur gevraagd in brief aan leiding jOok Zwanenberg geluidshinder (Van verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twaalf be sturen van scholieren vereni gingen bij het middelbaar on derwijs hebben in een open brief aan de leidinggevende fi guren der scholen geprotes teerd tegen ,,een aanwijsbaar gebrek aan vrijheid ten aan zien van activiteiten buiten schooltijd". ZWANENBERG Dat Amstelveen en Buitenveldert niet de enige centra zijn. waarvan de bewoners met zorg Schiphols uitbreiding tegemoet zien, bleek gisteravond op een forumbijeen komst in Zwanenberg. In hotel Tivoli gaven honderden Zwanenbergers blijk van hun ongenoegen, in dit geval over de in aanleg zijnde nieuwe startbaan, die het luchtverkeer straks precies over Halfweg zal leiden. Zwanenberg (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM De gezond- heidstoestand van dr. Moham med Hatta gaat hard achteruit. In het Rotterdamse Hilton Ho tel, waar we vanmorgen een vraaggesprek met hem zouden hebben, wordt hen door de zor gen van een particuliere lijfarts omringd. Deze, dr. Soedarto, achtte het ongewenst dat zijn patiënt, die te bed lag, ook maar de geringste opwinding ondervindt. De 65-jarige Hatta kwam begin vo rige maand in Stockholm aan voor een zogenaamd routine-onderzoek door de Zweedse hartspecialist professor Lexill. In 1963 verrichtte deze een operatie wegens bloedvaatvernau- Zwak kwam Hatta (doctor in de economie, in Rotterdam gestudeerd) deze week in Nederland aan. Zijn voorgenomen lezing aan de Econo mische Hogeschool kon geen door gang vinden, hoewel hij de gebouwen wel even bezocht. Gisteren liet Hatta zich in het Am sterdamse Wllhelminagasthuis door de oogspecialist professor Hagendoorn invoering maar als gevolg hiervan zullden de volgende jaren enige hon derden miljoenen nodig zijn, zei mr. Grosheide, behandelen. Hij kreeg een speciale bril voorgeschreven, die hij vandaag in Den Haag moest passen. Dr. Hatta behoorde bij de Indone sische revolutionairen van het eerste uur. De Nederlanders zetten hem drie keer gevangen. Hjj is twee keer plaatsvervangend president van Indonesië geweest en één keer premier. Aan z'n nauwe sa menwerking met ex-president Soe- karno kwam reeds in 1956 een einde. De altijd partijloos gebleven Hatta is on'der druk van de bestaande mo hammedaanse partijen door waarne mend president generaal Soeharto verboden een nieuwe politieke or ganisatie op te richten, welke hij na de val van Soekarno wenste. Hij slaat bekend als een man van het com promis en als een bekwaam eco noom, die in staat zou zijn geweest Indonesië uit zijn fipancieel-econo- mische moeilijkheden te helpen. Zondag vertrekt dr. Hatta, die vergezeld is van zijn vtouw, zijn liif- .arts en twee secretarissen, naar Dja karta terug. De vliegreis wordt ech ter uiterst vermoeiend geacht en zal in etappes worden afgelegd. Zij vragen o.sl: onmiddellijke afschaffing van iedere vorm van pre ventieve censuur op de schoolpers, volkomen vrijheid voor de school besturen in de keuze van te spelen toneelstukken op feestavonden, in de keuze van bands op die scholieren- feesten en minder dringend toezicht van het lerarencorps op de gang van zaken op deze avonden. Verder willen deze verenigingen meer financiële en technische steun bij het ontplooien van allerlei culture- de en sportieve initiatieven. De besturen van scholierenvereni gingen willen ook het erkennen van het recht van vereniging. Zij wensen dat onmiddellijk besluiten van de schoolleiding ongedaan worden ge- I maakt om scholierenverenigingen op te heffen of de oprichting daarvan tegen te gaan. Hun protest richt zich j ook tegen schending van het briefge- j In de open brief wordt gezegd dat op diverse scholen brieven gericht j aan de scholierenbesturen. worden opengemaakt door de schoolleiding of niet worden doorgegeven. Tenslotte vragen zij een over het algemeen meer aangepaste instelling tegenover de moderne scholier. Zij doelen hier op vrijheid van kleding en haar- In de open brief vermelden de besturen dat zij zich ervan bewust zijn dat niet alle genoemde punten van onvrijheid in dezelfde mate van toepassing zijn op alle scholen. Tot de ondertekenaars van deze open brief behoren besturen van vere nigingen op gymnasia, lycea, hbs'en en een kweekschool. Orde „Gulden Humor" voor Johan Kaart GELEEN De orde van de „Gul den Humor", een onderscheiding die de samenwerkende Limburgse Carna valsverenigingen jaarlijks toekennen aan iemand die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt voor de le vensblijheid van de Nederlandse be volking. is voor dit jaar toegewezen aan de 70-jarige acteur Johan Kaart. Tijdens een groot carnavalsfestijn op 25 november in de Hanenhof te Geleen, zal Johan Kaart in het zonne tje worden gezet. Eerder hebben Toon Hermans en Godfried Bomans de onderscheiding ontvangen. De kern van het probleem voor Zwa nenberg luidde: waarom heeft Schip hol de nieuwe baan. die volgend jaar in gebruik wordt genomen, niet tien graden weggedraaid, zodat de geluids hinder beperkt zou kunnen worden? Luchthaven-directeur De Mul had er maar één antwoord op: omdat de baan evenwijdig moet lopen aan de baan over Badhoevedorp om een optimale capaciteit te krijgen. Volgens directeur De Mul zal Zwa nenberg inderdaad last van de vlieg tuigen krijgen, maar dit zal volgens hem niet van zodanige aard zijn dat van een noodtoestand kan worden ge sproken. Wel werd de gemeente gead viseerd af te zien van uitvoering van bouwplannen in het gebied dat in de directe omgeving van de baan ligt. rotterdammer 8. 13c mach 10 pvea Burgemeester Samkalden en enkele Amsterdamse getrouwen vertrokken naar Japan. Daar voor gaan in de koffers wat cadeautjes mee. Om te beginnen een stel kristallen asbakken, en verder in doosjes op zwart fluweel liggende witgouden spelden met de drie Andries- kruisen uit het hoofdstedelijke wapen erop. Elk kruisje bevat een 0,03 ka raat briljantje. Tiny Kamerbeek, een jong kunstzinnigmeisje, graveerde de voorwerpen. Voor de Japanse achtergrond van dit plaatje tenslotte zorgde mejuf frouw Kiyoto Terada. LONDEN De Britse mi nister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft gisteren bekendgemaakt dat de Zuidara- bische Federatie in de tweede helft van deze maand haar on afhankelijkheid zal krijgen en dat dan ook de terugtrekking van de Britse troepen voltooid zal zijn. Tegen het midden van deze maand zal de precieze datum worden vast- het dit gesteld, zo verklaarde Brown Lagerhuis. Aanvankelijk was Enge land van plan pas op 9 januari onaf hankelijkheid te verlenen, wordt nu vervroegd. Brown zei dat de macht, indien no dig, zal worden overgedragen aan het federale leger van Zuid-Arabië. Vroegere plannen om de federatie tegen agressie van buiten te steunen met Britse marinestrijdkrachten en bommenwerpers zijn niet meer van toepassing nu Egypte besloten heeft zijn leger uit Jemen terug te trek- I ken, aldus Brown. I Hij zei verder dat het Britse aan bod aan de oude federale regering gedurende drie jaar na de onafhanke lijkheid financieel te steunen, nu moet worden opgeschort totdat de houding van een nieuwe regering dui delijker wordt. De minister zei dat zijn pogingen om het strategisch voor de ingang an de Rode Zee gelegen eiland Pe- rim een internationaal bestuur onder de VN te geven waren mislukt en dat hei eiland deel zou blijven uitmaken van de Zuidarabische federatie. De Britse stap de federatie haar onafhankelijkheid te verlenen kwam enkele cagen nadat het Nationale Be- vrijdingsfront en het front voor de bevrijding van Zuid-Jemen het in Cairo eens zijn geworden over de vor ming van een gezamenlijke delegatie, die met Engeland de machtsover dracht moet regelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5