n CHURCHILL VERSLAGEN OLGA Toch eigen risico ziekenfonds? Commentaar BERNINA nu 659- Kleuters drinken uit reclameflesje VLIEGRAMP IN VS: 6 DODEN MINISTER: PREMIESTIJGING BENAUWEND Griekse koningin is wanhoop nabij Buccaneer gezonken, Maasbank brengt opvarenden aan wal Onbekenden mishandelen Turk Vrijdag 8 november 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL 0A6BLAD r Dordl» Dagblad Cottranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Een redenaar, die het te lang maakt, is als een klok die iedere minuut slaat. ROYER-COLLARD Vooruitgang in Riësi na moeilijke jaren pagina Kernmerk BOER VOORTHUI ZEN GOOIT ER 'T BIJLTJE BIJ NEER PAGINA RADIO TV HIT WEER DE BILT Het weer in West- Europa wordt jn grote delen be paald door een depressie, waar van het centrum boven het zui delijk deel van de Noordzee ligt. Ze bracht op tal van plaatsen regen en hagelbuien. De depres sie trekt naar Zuid-Noorwegen en vult daarbij langzaam op. Inmiddels is een nieuwe sto ring, afkomstig van Groenland, ten westen van Ierland aange komen. Deze zal in de komende 24 uur naar de omgeving van het Kanaal trekken, waardoor de wind bij ons opnieuw naar zuidwest tot zuid zal krimpen. Aanvankelijk neemt de bui- igheid af en zullen enkele op klaringen voorkomen, maar la ter op de dag zal de nieuwe storing weer buien brengen. DE BILT Vanavond en van nacht enkele opklaringen, maar morgen overdag weer meer bp- wolking met enkele buien. Mati ge tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. vrije arm zig-zag machine met 5 nuttige naden. Labour verliest in twee districten Schotse nationalist in Lagerhuis Ook grootvader leed eerst nederlaag: Verouderd LONDEN Winston Spencer I Churchill is er evenals zijn j grootvader de eerste keer niet in geslaagd een zetel in het La gerhuis te veroveren. Er was gisteren zelfs een hertelling no dig om uit te wijzen dat de 27- jarige journalist op het nipper tje was verslagen bjj de ver kiezingen in het district Gorton. Gorton ligt enkele kilometers van Oldham, waar de beroemde oorlogsleider in 1899 eveneens zijn eerste politieke nederlaag leed. De Conservatief Winston Churchill jr. behaalde 577 stem men minder dan Labourkandi- daat Ken Marks, die er 19.259 kreeg. Verlies Labour moest in de twee andere Britse districten waar eveneens tus sentijdse verkiezingen werden gehou den, haar zetel afstaan. In Leicester- zuidwest was dat aan de conserva tieven en in het Schotse district Hamilton aan de Schotse nationalis tische partij. In Leicester-zuidwest, dat sedert 1950 door een Labour-afgevaardigde in het Lagerhuis werd vertegen woordigd, kreeg de conservatieve kandidaat 12.897 stemmen tegen Labour 8.958. Eerste Bezoek onze zelfbedienings- handwerkcorner LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 leimuiden tel. (01721) -412 De meest opvallende nederlaag leed de partij van premier Wilson in Hamilton. In dit traditioneel La- bour-stemmende district versloeg de kandidate van de nationalistische partij met 18.397 tegen 16.598 stem men de Labour-kandidaat. Mevrouw Winifred Ewing, een 38-jarige moe der van drie kinderen, zal de eerste zijn die de Schotse nationalisten in het Lagerhuis vertegenwoordigt. De meerderheid van Labour in het 630 leden tellende Lager huis is na deze verkiezingen gedaald tot 86 zetels. Deze partij heeft er nu 356 tegen de conser vatieven 254. AMSTERDAM Twee kleuters, die uit een In de brievenbus gestopt re clameflesje met een schoonmaakmid del hebben gedronken, zyn in het VU- ziekenhuis opgenomen. De kleuters, afkomstig uit Aalsmeer en Amstelveen, hebben vergiftigings verschijnselen en beschadiging van de slokdarm opgelopen. Eén en ander is in de openbaarheid gebracht door het gisteren verschenen blad van de Nederlandse Consumenten bond. die door de ouders was gewaar schuwd. Al eerder heeft de consumen tenbond tegen reclamecampagnes, waar bij voor kinderen gevaarlijke midde len in brievenbussen worden gestopt, geprotesteerd. De proefflacons waarvan de kleuters hebben gedronken, bevatten Andy, een eindigt volgende week. deelde Unileve ROME/VER. STATEN Een Ame rikaanse reuzenbommenwerper is gisteren verongelukt toen hij in de buurt van Rome in de Amerikaanse staat New York een noodlanding poogde te maken. Zes van de acht inzittenden kwamen om het leven. De twee overlevenden waren met hun valschermen uit het vliegtuig gesprongen. Het toestel, een B-52 straalvlieg tuig (kosten 28,5 miljoen gulden) kwam neer in een moerasgebied, waar het explodeerde en in brand vloog. Volgens de Amerikaanse lucht macht vervoerde het toestel geen bommen. MATRASSEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink vindt de stijging van de ziekenfondspremie langza merhand benauwend worden. Dat zei hij gistermiddag in de Tweede-Kamercommissie voor volksgezondheid. Even tevoren hadden hij en staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) juist de beschikking voor de ziekenfondspremie 1968 gete kend (7,2 procent, waarvan 3,6 procent voor de werkgever en 3,6 procent voor de werkne mers). Moeilijk Geleidelijk naderen we een situatie die niet kan voortduren, vond de mi nister. Vele kleine zelfstandigen en bejaarden kunnen de premie niet of nauwelijks meer opbrengen, gaf hij drs. Tilanus (c.h.) toe. Op korte termijn zal de minister dan ook aan de Ziekenfondsraad, en eventueel ook aan de SER, advies vragen over de ziekenfondsproblema- tiek, toegespitst op de premiedruk. Hulp Staatssecretaris Kruisingt» deelde mee, dat per 1 januari de zg. ortho- dontische hulp (het verhelpen van af wijkingen in kaak, gebit en mondhol te e.d.) geheel in het ziekenfondspak ket zal worden gebracht. Naar aanleiding van opmerkingen van de PvdA en VVD zei minister Roolvink niet principieel afwijzend te staan tegenover de gedachte van het zogenaamde eigen risico in de verplichte ziekenfondsverzekering. In vrij brede kringen is men het daar trouwens over eens. De moeilijkheid is echter hoe men het uitwerkt. De regering zal haar standpunt bepalen als alle gevraagde adviezen binnen DEN HAAG De Postcheque- en girodienst gaat na 10 november de rose en gele enveloppen, waarin re keninghouders hun opdrachten aan de girokantoren te Den Haag en Arnhem verzenden, gratis verstrek ken. Ze kosten nu een cent. Aan de loketten zullen maximaal 100 stuks tegelyk worden uitgereikt. Amsterdamse halsjes rekken zich als ome Iel, betaamd op passer van Artis, iets heel bij zonders laat zien: twee hang buikzwijntjes die nog maar amper een week geleden in de dieren tuin zijn geboren. De beestjes zijn maar 20 cen timeter lang en ontlokten een klein Amsterdams eigenwijsje de opmerking: „Nou seg, da' saane klane stekkies (mag u vertalen). Ander grut wilde die hangende buikjes wel eens zien, maar ze verdwenen beide in de grote eeltige hand van breed lachende ome Iel. BRIEVEN GECENSUREERD VLECHT VERHINDERD STOCKHOLM Een Zweeds weekblad publiceert tragische citaten uit beweerde particu liere correspondentie van de Griekse koningin Anne-Marie aan jeugdvriendinnen in Dene marken. Daaruit zou blijken dat koning Konstantijn zich in zijn beslissingen veelal laat leiden door zijn moeder Frederika. Koningin Anne-Marie (21 jaar oud) zou na de machtsovername in april door hoge militairen in Griekenland met haar gezin naar Denemarker, heb ben willen vluchten. Rlaar, aldus de I citaten, koningin-moeder Frederika zou hen hebben bevolen in het land tc blij ven om de troon te behouden. (Anne- Marie is een dochter van het Deense koningspaar). De citaten bevatten het relaas van een ongelukkige vrouw, die zich, of schoon gelukkig met man en kinderen, opgesloten en opgejaagd voelt. Zij wordt overal gevolgd en is nimmer al- leen. Haar brieven worden gecensu- i reerd. Haar enige vreugde zou bestaan I in het lezen van ongecensureerde brlé- I ven, die langs diverse kanalen haar be- Zelfs zou het haar niet mogelijk zijn, openlijk haar ouders te ontmoeten. Dit zou in het diepste geheim ergens in het buitenland moeten gebeuren.Zij I zou het betreuren niet voldoende te hebben overwogen wat de consequen- I ties waren voor haar privacy na haar huwelijk met de jonge Koning. In een ander citaat verzucht zij: „Soms zou ik willen dat ik maar dood was. Ik heb heel veel verdriet, maar ik zal proberen flink te zjjn en my in mijn lot proberen te schikken". Aldus het weekblad Svensk Damtidning. len burgers. Enkelen van hen zijn al (door burgers) vervangen. Voor lopig zal premier Kollias de porte feuille van buitenlandse zaken op zich nemen. Decreet De bevoegdheid van kolonel Pa- padopoulos werd gisteren per Ko ninklijk decreet vergroot. In Athene Afgetreden wikkeling door. Het bedrijfsleven toont dit in de schaalvergroting van de bedrijven, in de doorbreking van de branche- grenzen, in het hoge tempo waarin nieuwe artikelen op de markt ko men, en in verschijnselen als zelf bediening, mechanisering en auto matisering. Door deze ontwikkeling gaat het in de ondernemingen meer dan ooit om het ondernemer-zijn op zichzelf. Dat een dertig jaar oude vestigingswet totaal niet meer past bij de eisen, die thans op vestlgingsgebied gesteld dienen te worden, is zonder meer duidelijk. Het blijkt echter nodig dit nog een* te zeggen, want de exameneisen, die hier en daar nog aan toekomstige ondernemers gesteld worden, zijn lachwekkend. Op het congres voor christelijk mid denstands- en handelsonderwijs in Lunteren is dit de afgelopen dagen opnieuw duidelijk geworden. Ook van de zijde van het departement van economische zaken werden hier geen doekjes om gewonden. Hopelijk is de noodzaak tot wijziging van de vestigingswetgeving ook in regeringskring nog weer duidelijker geworden. Enkele uren nadat kolonel Papa- dopoulos (die de staatsgreep van april beraamde) grotere bevoegd heden had gekregen, is de Griekse minister van buitenlandse zaken, Pavlos Economou-Gouras (69) afge treden. Volgens het militaire regime om gezondheidsredenen. (Van een r verslaggevers) ROTTERDAM De Euro poort-sleepboot Maasbank heeft vanochtend in de Berghaven te Hoek van Holland zeven man nen en één vrouw alle op varenden van het op 20 mijl ten westen van de Nieuwe Water weg op de Noordzee gezonken Deense kustvaartuig Bucca neer aan land gezet. Eredoctoraat voor prof. dr. E. W. Hofstee WAGENINGEN Prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar in de empirische sociologie en sociografie en in de soci ale statistiek aan de landbouwho geschool te Wageningen, is tot eredoc tor benoemd door de agrarische facul teit van de universiteit te Hohenheim (bij Stuttgart). meent men dat deze 48-jarige minis ter van het kabinet van de premier thans al zijn collega's in het kabinet heefl overvleugeld. Alle wetsontwerpen moeten nu de goedkeuring hebben van Papadopou- los' bureau, alvorens ze aan de pre mier en koning Konstantijn kunnen worden voorgelegd. Hij neemt van de premier het be heer van departementen betreffende plaatselijke bestuurszaken over en krijgt ook de leiding van de coör dinatie tussen de belangrijkste de partementen. ROTTERDAM De zesjarige Johnny Peterbroers van de Essen- burgsingel is zwaar gewond naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht nadat hij bij het oversteken van de Jagt- huisstraat woensdagmiddag door een personenauto was aangereden. Politie voor raadsel (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM y- De recherche staat -*-*• voor een raadsel sinds donder dagmorgen vroeg een gebonden, ge knevelde en mishandelde Turk werd gevonden in het restaurant Chalet Suisse. t)e man, de 43-jarige H. Sinek, schoonmaker bij Chalet Suis se, was gewond. Zijn mond was met pleisters dichtgeplakt. Hij vertelde, dat hy door twee on bekenden was aangevallen. Zij be dreigden hem met een vuurwapen, sloegen hem tegen de grond, bonden zijn handen en voeten en mishandel den hem tenslotte. Hij was bezig met het schoonmaken van het restaurant na sluitingstijd. Bij het verhoor, dat in verband met taalproblemen bijzonder moei lijk verliep, kon de Turk geen enkel motief geven voor het ruwe optre den van de onbekenden. Ook de recherche heeft na vele uren speuren nog geen bruikbaar motief kunnen vinden. Het slachtoffer heeft tijdens de verhoren de politie een bruikbaar signalement van de daders kunnen verschaffen. De man die de Turk be schreef moet ongeveer dertig jaar zijn met een normaal postuur, een hoog voorhoofd en kort achterover gekamd haar. De politie zet het onderzoek in deze merkwaardige zaak voort. Monteur gestikt AMSTERDAM De 23-jarige mon teur B. Oly uit Hoorn is gisteroch tend tijdens baggerwerkzaamheden in het Noordhollands kanaal in Amsterdam-noord bij een ongeval om het leven gekomen. De man be diende een lier voor het verhalen van baggerbakken op een langs de kanaal dijk liggend vaartuig. Door nog onbe kende oorzaak raakte hij met zijn kleding tussen een as van de lier waardoor hij stikte. bij een stevige wind (kracht 6 tot 7) de Nieuwe Waterweg, met bestem ming Aberdeen in Schotland. Het scheepje heeft het tegen de in de loop van de dag opkomende wind niet kunnen bolwerken. Langzaam be gon het slagzij te maken door over komend water en gisteravond om kwart over twaalf zond het een noodsein uit. De kapitein van de Buccaneer het schip bevond zich op nog slechts 50 mijl ten noordwesten van Hoek van Holland vroeg toen per radio zo snel mogelijk sleepboothulp. Eer der op de avond had hij Schevenin- gen-Radio al geseind slagzij te ma ken. De toestand was echter niet be nauwd en werd later zelfs beter. Rond middernacht moest hij echter wel hulp vragen omdat de slagzij snel toenam. Op het noodsein voer direkt uit Europoort de sleepboot Maasbank uit, die de Buccaneer om kwart over vijf op de aangegeven positie vond. De situatie zag er niet zo slecht uit en overeengekomen werd dat de Maasbank de kustvaarder naar de Nieuwe Waterweg zou begeleiden. Tijdens het varen werd de toestand slechter en op 20 mijl van de Water weg besloten de bemanningsleden op de Maasbank over te stappen. Korte tijd later zonk de Buccaneer. betaalt: D per kwartaal O per maand t 7 hokje zwart maken naar k<*ize J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1