Lof voor college wegens aankoop rederijgebouwen Dank aan loco Van der Plas Veel leerlingen voor UTS Afscheid magazijnmeester Van Oosten in Noord wijk BEURSOVERZICHT Hoger winst Kon.|Shell Besluiten gepubliceerd VISSERIJ* EN MARKTNBEUWS Nieuwe leidse courant 17 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Raad Kativijk herdenkt mannen KW 37 KATWIJK Bij het begin van de raadsvergadering heeft loco-burge meester C. van der Plas zijn mede leven uitgesproken met de nabe staanden van de bij het vergaan van de KW 37 omgekomen bemannings leden. De gemeenteraad nam ter herdenking enkele ogenblikken stilte in acht. Vervolgens maakte de heer Van der Plas officieel de bur gemeestersbenoeming bekend. Veel aandacht werd geschonken aan de aankoop van grond en op stallen van rederij Haasnoot. Mr. J. van der Plas vond het een betreu renswaardig feit, dat dit oude en bekende rederijbedrijf uit het Kat- wijkse leven gaat verdwijnen. Compliment De transactie is voor de gemeente evenwel van het grootste belang. Het feit. dat geen bedrijfsschadevergoe ding in de koopsom is ingecalcu leerd is voor de gemeente een zeer voordelige zaak. In dit verband pro fiteert zij van het door financiële noodzaak verdwijnen van de rederij. Het college verdient een compli ment, dat het van de gelegenheid tot een koopcontract te komen meteen gebruik heeft gemaakt. Mr. Van der Plas informeerde of de overeenkomst niet in gevaar wordt gebracht door een even tueel faillissement van de rederij. Dan zal de koopsom niet na drie jaar, maar meteen op tafel moeten worden gebracht. Hij hield echter rekening met het feit, dat juist door de transactie een zodanige financiële situatie is ontstaan, dat crediteuren niet lastig worden. Mr. Van der Plas informeerde of het college zich al een beeld heeft gevormd van de toekomstige finan cieringsmoeilijkheden. De heer A. Pronk (AR) stelde, dat het heengaan van dit bedrijf met lede ogen wordt bezien. Hij hoopte, dat het toch nog zou kunnen wor den voortgezet. Wethouder J. Bergman legde de nadruk op het grote belang van deze aankoop, daar hier de toegangsweg naar het badcentrum is gelegen. Het voorstel werd aanvaard. Confectie Dat er een confectie-industrie in de Hoornes zal komen, vonden ver scheidene raadsleden plezierig, vooral omdat er een kleine 300 men sen werkzaam zullen zijn. Andere raadsleden hadden liever gezien, dat deze industrie in het industriege bied 't Heen was gekomen, in plaats van in een woonwijk. Wethouder Van Dijk deelde mee, Beiaardbespeling in Rijnsburg RIJNSBURG De heer J. van der Ende uit Schoonhoven zal mor genavond van 7 tot 8 uur weer een beiaardbespeling uitvoeren. Het programma luidt als volgt: 1. En gelse volksdansen; 2. Preludium II, Menuet en Preldium V v. Matthias v d Gheijn; 3. Traumerei, R. Schu mann, Menuet, Fr. Schubert; 4. KI. suite, Sjef van Balkom; 5. AU through the night, We shall over come, Sometimes I feel like a motherless child. Nobody knows the trouble I've seen; 6. Sonata a cym balo solo (1960), Sybrandus van Noordt. Dankdag Chr. Geref. Kerk: f5263 RIJNSBURG De collecte tij dens de woensdag gehouden dank dag voor gewas en arbeid in de chr. geref. kerk heeft de nog nimmer bereikte som van f 5263,69 opge bracht, waarvan f 633,09 voor de dia conie en f 4630,60 voor de kerk. RIJNSBURG De vrouwenver eniging Maria Martha van de chr. geref. kerk houdt een verkoopdag. De datum is vastgesteld op donder dag 16 november. Ds. G. de Vries hoopt deze verkoopdag te openen. S assen heimer kreeg geen voorrang SASSENHEIM Op de hoek Gla- diolensrtraat-Narcissenstraat kreeg de heer J. J. alhier gisteravond met zijn zo goed als nieuwe personen auto geen voorrang van een andere auto. Zijn auto werd totaal vernield en zelf liep hij inwendige kneuzin gen, een hersenschudding en schaaf wonden op De andere auto werd minder ernstig beschadigd. Beroep voor ds. Kooistra LISSE De Hervormde Gemeen te te Rotterdam-Delfshaven heeft een beroep uitgebracht op ds. S. Kooistra te Lisse. LISSE In de komende week wordt de jaarlijkse Klaprooscollec te gehouden onder auspiciën van het Ned. Oorlogsgravencomité. LISSE De muziekvereniging Trou moet Blycken, die volgend jaar 70 jaar bestaat, zal maandag avond voor het eerst een mars maken door de Poelpolder met het doel nieuwe leden te dat zich slechts weinig liefhebbers hadden gemeld voor de perceeltjes in De Hoornes, zodat het college het alleszins verantwoord acht, dat deze „schone" industrie er komt. Ter tafel kwam ook de exploita tiebegroting van het industriegebied 't Heen, met een totaal aan baten en lasten van f 15.244.821. De bij drage egalisatiefonds zal bedragen f 1.325.000. Een dergelijke bijdrage komt in de in het verleden opge maakte exploitatiebegrotingen niet Mr. J. van der Plas uitte het verwijt, dat, toen hij in het ver leden aandrong op een dergelijke bijdrage, dit niet moest. Dat dit nu wel moet, meende hij te moeten betitelen als onjuist, daar in dit geval de industrie het gelag zal moeten betalen ten gunste van degenen, die later in nog te bou- tven woningen zullen wonen. Dit werd onderschreven door de heer P. Jaapies. De heer J. C. de Krijger betoogde, dat indien indertijd reeds een egali satiefonds was opgezet, de grond prijzen vloeiender waren verlopen. Gesprek in Hillegom HILLEGOM Mr. A. Q. C. van Ruiten uit Gouda en dr. J. J. F. M. v. d Heiden spraken gisteravond tijdens een KVP-vergadering in ho tel Sistermans. cLie ook door de raadsleden van de proit.-chr. fractie en de PvdA wend bijgewoond, over partijvemieuwing. Eerstgenoemde KVP-„radicaal" zag niet veel in een fusie van de drie grote christelijke partijen aangezien dit volgens hem tot stemmenverlies zal leiden. Dr. v. d. Heiden verklaarde zich tegen een zgn. stembusakkoord De heer R. S. L. van Reis en werd als voorzitter opgevolgd door de heer A. M. J. v. d. Klundert. Raad Hillegom HILLEGOM Donderdag 9 no vember 8 uur komt de raad bijeen voor de afhandeling van onder staande agenda: Krediet voor het aanbrengen van nieuwe zonweringen voor de open bare lagere school; verzoek bestuur Chr. Burgerschool om medewerking voor aanschaffing brandblusmateri- aal; verhoging huur gemeentelijk gymnastieklok.; vaststelling bouw verordening; wijziging verordening rioolafvoerrechtintrekking raads besluit tot verkoop grond hoek Ju liana van Stolberglaan/Mauritslaan aan NV Strokenbouw; algemene be schouwingen gemeentebegroting. Burgerlijke stand van Hillegom HILLEGOM Geboren: Wilhel mus Jacobus Maria z van J A J Schoonderwoerd en AC Weijers; Carla d van P Jungbaoker en G E Philippo; Geertruida d van H Nieu- wenhuds en D J van Steenis. Ondertrouwd: A F M van den Heuvel en E J M Berkhout; M B G M van Baans en L Schuit. Getrouwd: ACM Keijzers en T Sloterdijk; C Kaptein en J A Uiten- daal; J C Kleijwegt en J J Seis. Overleden: G van Dijk, m, 64 j. Minister Roolvink: Geen PBO voor volksgezondheid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink heeft afgezien van de instelling van een centraal openbaar lichaam voor de volksgezondheid. Minister Veld kamp heeft indertijd met dit plan rondgelopen, maar minister Rool vink zei gisteren in de Tweede Ka mer-commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat hij aan een PBO voor de gezondheidszorg geen behoefte heeft. Hij wil de bestaande centrale raad voor de volksgezondheid als adviesorgaan be houden. Ook wil de minister de door zijn voorganger geïntroduceerde tweede ling, namelijk een directoraat-gene raal voor de gezondheidsbescherming, te niet doen. Binnenkort zal een en ander weer worden samengevoegd in een directoraat-generaal voor de volksgezondheid. In de openbare vergadering van de kamercommissie, die gepresideerd werd door jkvr. Wttewaal van Stoet wegen. klaagde dr. Lamberts (soc.) over het feit, dat de directeur-gene raal voor de gezondheidszorg, de heer Siderius, geen medicus is. Op deze hoge post zou toch wel een medicus moeten zitten, vond de socia list, die overigens alle waardering had voor de organisatorische verdiensten van de heer Siderius. Minister Rool vink beloofde het medische element aan het top van het departement te zullen versterken. Het rapport van de Wiardi Beck- mann-stichting van de PvdA, waarin gepleit wordt voor een organisatie van nationale gezondheidszorg kon vanmorgen in de kamercommissie nog niet breedvoerig worden besproken, omdat de meeste leden nog geen kennis hadden genomen van dit boek je. Staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) had het wel gelezen en ei genlijk niet zoveel revolutionairs in ontdekt als de krantekoppen hebben gesuggereerd. De staatssecretaris constateerde dat de WBS in ieder ge val niet heeft gepleit voor nationalisa tie van de gezondheidszorg. Drs. Tilanus (CH) vond dat het rap port een open deur intrapte, waar het ervoor pleit dat de patiënt in de ge zondheidszorg meer centraal te stel- De heer L. Kruyt sprak over de in dustrie als een melkkoetje. Wethouder J. van Dijk stelde vast, dat de minimumgrondprijzen in Kat wijk beslist niet zo gek zyn in ver gelijking met die in naburige indus triegemeenten. Verwarming Dat de verwarmingsinstallaties in diverse gemeentelijke gebouwen worden omgebouwd op aardgas werd goedgevonden. Er waren echter raadsleden, die er niet zo erg en thousiast over waren. Dr. G. W. Overdijkink vond de argumenten er met de haren er bij gesleept. De heer J. L. Riezebosch had wat reëlere cijfers willen zien. Wethouder J. Bergman wees op de goedkope1 ver warmingsmogelijkheden. Het beroep van de heer C. Schaap tegen de afwijzende beschikking van B. en W. op zijn verzoek om vergunning tot 't verbouwen van het pand Koningin Emmastraat 11 werd door de raad gegrond ver klaard. De vier wethouders stemden voor hun voorstel tot ongegrond verklaring, evenals de heren D. van Duijn en J. C. de Krijger (PvdA) en de heer H. J. Grimbergen (KVP). Bij de rondvraag richtte de nestor van de raad, de heer A. Pronk, zich tot loco-burgemeester C. van der Plas, waarbij hem dank werd gebracht voor de wijze waar op hij sedert maart de leiding heeft gehad. Haagse rechtbank Vijf maanden voor Voorschotenaar DEN HAAG Een 41-jarige machinist uit Voorschoten moest zich voor de Haagse -rechtbank verantwoorden, omdat hij te Lei den een vrouw, met wie hij rela ties had onderhouden, had be dreigd. Aan haar echtgenoot had hij meegedeeld: „Zij heeft geen week meer te leven". De vrouw had zich voorgedaan als ongehuwd maar toen haar echt genoot uit het buitenland terug keerde, wees zij de machinist de deur. Deze drong evenwel toch de woning binnen waar moeilijkheden met de echtgenoot ontstonden. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaar delijk en aftrek van voorarrest ae- eist. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en die Voorschotenaar ver» oordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest Veerboot slaat om: 100 doden DJAKARTA Meer dan honderd mensen zijn verdronken doordat een veerboot, die op weg was van Bali naar Lombok, is omgeslagen. Slechts twee mensen overleefden de ramp. Het schip vertrok volgens het Indo nesische persbureau Antara tien da gen geleden van Bali. De passagiers waren voornamelijk vrouwen en kin deren, die speciale feesten hadden bijgewoond. Hoog en laag water. te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zaterdag hoog water 4.05 en 16.23 u. (spring vloed); laag water 0.15 en 12.23 u. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide heeft de kamercommissie voor onderwijs verzekerd, dat er zo hard mogelijk gewerkt zal worden om de toeloop die bij de UTS is ontstaan op te vangen. De staatssecretaris gaf toe. dat dit jaar een niet onaanzienlijk aantal leerlingen niet op de UTS ge plaatst kan worden. Hij schreef de grote toeloop voor deze onder wijsvorm toe aan het feit, dat de laatste jaren behalve lts-leerlingen ook ulo-leerlingen naar de UTS gaan. De heer Grosheide herinnerde eraan, dat in de UTS-nota van 1965 rekening was gehouden met 53 UTS-en voor 1970. Momenteel worden echter reeds 54 UTS-en gesubsidiëerd, aldus de staatssecretaris. In de begroting voor 1968 is reeds rekening gehouden met een stijging van de subsidies aan de UTS tot een maximum aantal van on geveer 56 tot 58 scholen. De aanvra gen voor subsidiëring moeten nog wor den bekeken. De kwestie-Van der Hoek Schuld ligt niet bij onderwijsinspectie DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide heeft het onjuist genoemd dat het bestuur van de school, waar de volleyballer J. van der Hoek les geeft, de indruk heeft gewekt, dat de schuld voor het niet geven van toestemming aan Van Hoek om met het Nederlandse team te vertrekken, bij de onderwijsinspectie lag. De be windsman zei dit naar aanleiding van opmerkingen uit de commissie van on derwijs over de kwestie-Van Hoek Zoals bekend heeft de socialist Ne- derhorst hier destijds in de kamer vragen over gesteld. Staatssecretaris Grosheide wees er nogmaals op, dat deze toestemming zou zijn verleend, wanneer het schoolbestuur voor de heer Van Hoek om toestemming had gevraagd. Dit is evenwel niet gebeurd, waarschijnlijk omdat men kennelijk bezwaar had tegen het volleybal spelen op zondag, aldus de staatssecretaris. D'66 wil beter onderwijs (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer Dijkstra (D'66) heeft gisteren in de kamercom missie voor onderwijs en wetenschap pen aangedrongen op het invoeren van een aantal vernieuwingsplannen bij het basisonderwijs. Door bezuini ging wil de minister hier thans nog van afzien. De heer Dijkstra achtte vernieuwingen bij deze onder wijsvorm echter dringend noodzake lijk. Zijn amendement, waarmee een bedrag van f450.000 is gemoeid, heeft tot doel de mogelijkheid te scheppen extra onderwijzers aan te stellen en te zorgen voor een verantwoorde begelei ding door de paedagogische centra. Daggeld weer oj) 4 procent AMSTERDAM De verlaging van call money (daggeld) met een half pet tot 3% heeft rnaar 1 dag geduurd. Heden werd namelijk door een lichte verkrapping van de markt onder in vloed van belastingbetalingen het ta rief weer terug gezet op vier net. Beleg in Amerika met America-Fund 4 PRIJS CA. f 217.- Vraag verdere inlichtingen bü uw bankier of commissionair NOORDWIJK Op het kantoor van de gemeentelijke bedrijven voor gas- water en elektriciteit werd af scheid genomen van de heer A- van Oosten, magazijnmeester bij die be drijven die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verliet. De schei dende functionaris werd toegespro ken door de wethouder van de be drijven, de heer P. den Otter. Het spijt ons buitengewoon dat u ons gaat verlaten, aldus de heer Den Otter, en wel om twee redenen. In de eerste plaats omdat de naam Van Oosten van de stichting van het gasbedrijf af (in 1903) aan dit be drijf verbonden is geweest. Eerst in de persoon van uw vader, en daar na tot nu toe door u. In de tweede plaats omdat u gedu rende tweeënvijftig jaar aan het be drijf verbonden bent geweest en met nooit aflatende ijver buitenge woon trouw de belangen van de be drijven hebt behartigd. Op gevorderde leeftijd heeft u zich nog op de studie geworpen en het diploma magazijnmeester ver worven, een prestatie die wij zeer gewaardeerd hebben. U is een fi guur van de oude stempel, die altijd klaar stond. De oud-hoofdboekhouder der bedrijven, de heer J. Marijt, richt- Eis 2 weken tegen man die ongeluk veroorzaakte Vondeling nog in ziekenhuis LEEUWARDEN De officier van justitie heeft gisteren een maand ge vangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk, en anderhalf jaar ontzet ting uit de rijbevoegdheid geëist te gen de brandwacht A. G. J. uit Gro ningen. De man heeft op 1 juli een onjuiste inhaal manoeuvre uitgevoerd, waar door de door oud-minister A. Vonde ling bestuurde personenauto onder Buitenpost tegen een boom reed. Dr. Vondeling en zijn echtgenote werden zwaar gewond. De oud-minister wordt nog altijd verpleegd in het ziekenhuis. Verdachte gaf toe dat hij „mis schien iets te fors naar links was Vergadering NATU DEN HAAG De Haagse afdeling van de Nederlandse Amateur Toneel Unie houdt donderdag 16 november een bijzondere algemene ledenverga dering in Café-Restaurant l'Espe- rance, Laan van Meerdervoort 205a. Onder meer zal worden besproken de fusie van de NATU met de WKU en de werkzaamheden van de Fede ratie Haags Amateurtoneel. AMSTERDAM, 2 november In het middelpunt van de belangstelling op de Amsterdamse effectenbeurs stond vandaag het hoofdfonds Kon. Olie, dat vast gestemd was niet alleen in het voorbeursverkeer maar ook in de officiële handel. De oorzaak was gelegen in de vanochtend bekendge- DEN HAAG De winst van de Koninklijke/ShcII-groep over de eerste 9 maanden was 188,1 miljoen, 11,7 min of 6,6 pet meer dan een jaar tevoren. Ongerekend Shell Oil Company is de verkochte hoeveelheid 7 pet gestegen en de winst 4 pet. De stijging van de groepswinst is voor de helft te danken aan Shell Oil. In het derde kwartaal was de winst 67,7 min, 6,1 min of bijna 10 pet hoger, nagenoeg geheel dank zij toegenomen bedrijvigheid in de Verenigde Staten en Venezuela. Elders ter wereld zijn de gunstige gevol gen van hogere verkoop en strengere kostenbewaking weggenomen door kostenstijging wegens de crisis in het Midden-Oosten en Nigeria, die ook de winst van het chemisch bedrijf schaadde. De cijfers zijn in miljoenen ponden sterling over 1967 (1966): verkoopopbrengst belasting op omz< andere baten bedrijfs-, verkoop- aankoopkosten derdenaandeel eerste kwartaal 1094,5 1003.2) 9,1 357,9 337,3) 6.1 14,6 11,3) 4,6 8.8) 47,4 6.3 6.9) 9,5 207 196,9) 313 281,1)- -f 11,9 oö,4 16,6 6 65,1 -f 16,8 10,4 9.1 eerste 9 maanden 3160,7 2928,5) - 1017,7 934,1) 26,7 26,8) 0,7 18.9 19,3) 604,6 571,3) 939 863,4) 7.6 84.2 80,6) 56,7) löï 170,1) -f 24,2 5,2) 17,5 14,1) 55,7) 178.2 169,5) -f 5,1 9,5) 30,9 27,6) 11,6 kapitaaluitgaven lange en korte belegging lange leningen 67,7 61,6) 9,9 25,5 102 137 388 422,8 409,7) 448,2 421 In duizenden vaten per dag winning ruwe olie bruto 3072 (2905) -f- 5,7 3077 (2944) -f 4,5 netto 2696 (2571) 4.9 2721 (2599) 4,7 leveringen idem 943 863) -f 9,3 846 856) 1,2 verwerkt 3835 (3600) 6,5 3855 (3595) 7,2 verkocht 4263 (4010) -f 6,3 4386 (4118) -f 6,5 Aandeel der moedermaatschappijen in de winst per aandeel Koninklijke 4,23 (3,85 11,74 (11,01 of 1,167 (1,062) 3.242 3.041) Shell Transport 11,77 10,71 )d 32,69 (30,66 )d maakte nettoresultaten van de maat schappijen der Kon. Shell groep over de eerste negen maanden en over het derde kwartaal 1967. Deze resultaten vertonen een belangrijke stijging ten opzichte van dezelfde periode van 1966. Dit gaf aanleiding tot verhoogde be langstelling voor koninklijke ter beur ze, zodat na een openingskoers van 141.50 een stijgende richting werd ge volgd tot 142.20. Toch was de handel in de olie-hoek niet van groot belang. De arbitrage trad wel als koper op maar overigens bleef het kalm. Echter in aanmerking nemende de scherpe koersdaling die zich gisteren in Wall Street heeft voltrokken, wa ren de cijfers van de Kon. Shell voor de gehele beurs van belang. In tegen stelling tot een flauwe markt, was eer der sprake van enige opleving en een betere stemming. In het verdere ver loop van de eerste periode namelijk gingen geleidelijk ook de overige in ternationale waarden langzaam om hoog. Unilever bij voorbeeld klom tot 104, Hoogovens tot 101.60 en AKU was goed prijshoudend op 61.40. Philips stelde bij opening wat teleur maar wist later het vorige niveau te be- Elders ter beurze was het ook zeer klam. In Deli-Maatsohappij is rust teruggekeerd en wacht men nu gela ten op de beloofde berichten. Amster dam Rubber en HVA bleven op het vorige niveau. De Scheepvaart was licht verdeeld met de HAL op 82 het geen onveranderd kan worden ge noemd. Voordat het bericht over de dividendpassering bekend was, stond de HAL op 90 VsNederlandse staats fondsen waren over de gehele linie ge drukt en de nieuwste 6V4 pet lening deed eerst 98,°.. daarna D8y4, dus nog altijd beneden de koers van uitgifte. In de tweede periode bleef de onder- - toon van de markt betrekkelijk gun stig, maar deden zich voor de intern- nationale fondsen geen wijzigingen van betekenis meer voor. Unilever liep op tot 104,50 en Kon. Olie wist het hoog ste niveau van 142.40 niet geheel te behouden. KLM werd gedaan op 262 hetgeen een stijging van 1 gulden betekende. Op de incourante markt werden de claims Kluwer weer een stuk hoger getaxeerd, ditmaal op 285, waarmee een nieuw aandeel uitkomt op 635 pet. De koers van inschrijving is immers 350. Op de totale markt waren lichte koersverliezen in de meerderheid. Zo waren certificaten Bijenkorf Beheer 6 punten lager, ver loren Sanders Behang 8 punten en kwamen voorts op lager niveau Wes- sanen, A.I.R., Elsevier, Vlismar en Brederode. Negen gulden hoger wer den gewaardeerd Mulder Vogem, ter wijl ook Nationale Nederlanden vast gestemd was. Zout-Organon deden 153,50, dus nauwelijks prijshoudend. te vervolgens aan het adres van de heer Van Oosten hartelijke woor den. Tweeenveertig jaar hebben wij samengewerkt, dan ontstaat een bepaalde band en leert men elkaar waarderen. De heer Marijt dankte de heer Van Oosten voor zijn hulpvaardigheid en de goede samenwerking. De directeur der bedrijven, de heer J. Melse, bood namens het per soneel een platenspeler aan. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer D. Schrier die namens de Noordwij kse installa teurs de heer Van Oosten dankte voor het vertrouwen en de goede samenwerking. Anti-honger: 6006,14 NOORDWIJK De inzameling voor de anti-hongeractie heeft f 6.006,14 opgebracht. Het plaatse lijke comité is met deze opbrengst Uitvoering Mammoetwet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Gisteren zijn in het staatsblad zes koninklijke besluiten verschenen ter uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs (Mam moetwet) Deze KB's regelen de toela ting tot de school, de inrichting van het onderwijs (vakken en aantallen lessen), de grootte van klassen en groepen en de aantallen vakantieda gen voor de dagscholen van respectie- a. voorbereidend wetenschappelijk on derwijs en hoger en middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs (vwo, havo, mavo) b. lager technisch onderwijs (Ito) c. lager huishoud- en nijverheidson derwijs (lhno) d. lager economisch en administra tief onderwijs (leao) e. lager middenstandsonderwijs f. lager algemeen voortgezet onder wijs (lavo) De regeling van de eindexamens is in deze besluiten niet opgenomen. Daar voor zullen afzonderlijke maatregelen komen. Bij het ontwerpen van de zes koninklijke besluiten hebben als uit gangspunt gediend de adviezen die zijn voortgekomen uit het overleg van de inspecteur-generaal van het onder wijs met de rijksinspectie van het on derwijs, met de organisaties van bestu ren van rectoren en directeuren en van leraren en met paedagogische cen tra. De besluiten treden in werking tege lijk met de mammoetwet, namelijk od 1 augustus 1968. Viaaerfj IJMUIDEN, 3 november Prijzen per kg: gr tong 5.84—5.62, grm 5.46—5.45, kim 6.40—6.21, kl I 7.09, II 6.13. tarbot I 6.60— 6.40; per 50 kg: tarbot II 192-164. gr en kl griet 150, gr en grm schol 82—75, kim en kl I 75—70. kl II 61—39, verse haring 59— 43, makreel 40—15.60. gr schelvis 51—47, grm 48—43. kim 36—27, IJMUIDEN, 3 november Besommin- guldens: KW 55—25.410. KW 51—155, 74—41.290, KW 88—14.220. W 57—13.190. SCHEVENINGEN, 3 november rljbrlchten.^MB^HHBAHMtt| de markt: 140 kls- klsten wijting, 60 kls- schol, 30 kisten diversen, 290 kg tong tarbot, 294 kantjes haring, 38 kantjes 415 kantjes VLAARDINGEN, 2 november KW 51— 20500. KW 119—1940, KW 40—1500, KW 105— 470. KW 15—32.700, WR 52—680. DELFT. 2 november Veemarkt. Aan voer: 36 varkens. 582 biggen. Drachtzeu gen 350—425 per stuk. magere varkens 2.15—2.25 per kg levend gewicht, b /;en 55—70, lopers 85—110 per stuk. Handei re delijk. GOUDA, 2 november Kaasmarkt Aanvoer 60 partijen. Prijzen: le kwal- teit 3.75—3.83. 2e kwaliteit 3.62—3.74, extra kwaliteit 3.84—4.20 per kg. Handel redelijk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 november Groenteveiling: :waspeen (per kist) A extra 350—440. AI 260—370, All 260-460, 480—540. BI 390—530, Bil 200—220, (per stuk) 8 stuks per bak I 76, II 33, boerenkool 17—20, groene kool 13—21, knolselderle (per stuk) 17—22, radijs (per bos) 8. peterselie (per bos) 21. .EIDEN. 3 november Veemarkt. Aan- :r: 7 stieren. 85 melkkoeien, 300 vette irekoelen, 19 graskalveren, 40 lammeren. 41 varkens (zeugen), 113 schrammen. 513 biggen, 3 paarden. 5 veu lens, 8 geiten, totaal 3463 stuks. Notering: stieren (slacht) 4—4.30—4.50, melkkoeien 925—1225—1550. vette koelen s. 3.30-3.90— 4.50. varekoeien 500—900—1225. graskalveren 250—350—440, vette kalveren 1. 330—3.50— 3.85, vette schapen 100—120—135, fokscha pen 125—145—165. vette lammeren 115—140 —165. zeugen (drachtige) 325—375—450. schrammen 80—95—105. biggen 55-60—65. gelten 10—25—50. Handel: slachtstieren goed. melkkoeien rustig, vette koelen ma tig tot redelijk, varekoelcn zeer kalm. graskalveren kalm. vette kalveren sle pend. vette schapen en vette lammeren stug, duur. fokschapen willig, gelten kalm. zeugen, schrammen en biggen re- ROELOFARENDSVEEN, 2 november Am. Anjers Sim Rose 27—43. Sim Rood 27 —44. Sm Wit 28—35, Sim Keefer 27—35, Sim Arthur 28—30, Esperence 32—35, Red Diamond 31, Lelies 22—24, Rozen Garnette en Carol 14—20, Carla 35—46, Baccara 26—33, Nordia 39, Coral Princes 39—43, ge plozen chrysanten 18—51, Cyclamen 50— 130, Kalanchoö 68—71 per stuk; Trosanjers 210—230, Fresia's 120—135, Iris Wedgcwood 165220, Troschrysanten Superform 52—100, Golden Gllnt 81—115, Bomholm 73—117, Roodkapje 125—147, White Hope 72—110. Jacob Marls 87—129, popcorn 64—71, W.ltte Veder 68—83, Carnaval 74—122, Roland 103 —112, Bonnie Jean 78—125, Sybil 90—130, Joke 62—88, Luyona 110—115, Tokyo 115— 120, Indianapolis 105—145 per bos. RIJNSBURG. 3 november Groentevel- Nedap: weer 11 procent GROENLO De NV Nederlandsche apparatenfabriek Nedap acht de tot nu toe bereikte resultaten bevredigend- Wel wordt verwacht dat de winst over 1967 niet zo groot zal zijn als in de laatste jaren het geval was. De onge- animeerde marktsituatie is hier aan debet De orderportefeuille was bij het begin van het boekjaar goed ge vuld. Er kon op een redelijk produktie- niveau worden gewerkt maar de om zet blijft wat achter en de kosten stijgingen konden niet geheel worden opgevangen. Onder voorbehoud mag worden ver wacht, dat de winst de uitkering van een ongewijzigd dividend (11 pet) zal toelaten. Bergoss tapijt: goede zaken OSS De Kon. Ned. Tapijtfabrie- ken Bergoss N.V. heeft niet te klagen over de gang van zaken in de eerste negen maanden van het lopende boek jaar. Zowel omzet als winst geven een voortdurende stijging te zien. Ter aan vullende financiering zijn onlangs f 150.000 nominaal nieuwe aandelen onderhands geplaatst tegen ^en koers die nagenoeg gelijk was aan de beurskoers op het moment van de plaatsing. De ordeportefeuille is welge- ling: waspeen BI 270-530, AI 350—400. waspeen 260—380, breekpeen 110—310, pe terselie 21. krulpeterselle 25, andijvie 17— 32, rode kool 7—9. gele kool 6—8. KATWIJK AAN ZEE, 3 november Aan de afslag: IJM 209 en IJM 210-63, IJM 205 en IJM 221-56, KW 167 en IJM 211—145. Prijs: steurharlng 68.40—75.10. UTRECHT. 2 november Veemarkt. Aanvoer: 1490 runderen. 251 vette kalve ren, 78 graskalveren, 380 nuchtere kalve ren, 943 schapen, varkens boven 100 kg, 29 beneden 100 kg. 1056 biggen, 45 bokken en gelten. Melk- en kalfkoelen 1100—1440. kalfvaarzen 90—1050, varekoelen 800—1050. pinken 525—675, stieren 825—1050, graskal veren 275—500, nuchtere kalveren 40—80. schapen 80—120, lammeren 105—140, drach tige varkens 350—475, lopers 85—110, biggen 60—70, bokken of geiten 15—50; per kg geslacht gewicht: vette koeien I 3.70— 4.05, II 3.50—3.70, III 3.20—3.50, per kg lev. gewicht, vette kalveren I 3.853.90, II 3.59 —3.75, III3.30—3.55, nuchtere kalveren I 1.40—1.80, zware vette varkens 2—2.10. zouters 2.20, slachtzeugen 1.60—1.67, Jonge slachtzeugen 1.68—1.75. HAM gaat baggeren in Noorwegen DEN HAAG De Hollandsche Aan neming Mij gaat in de baai van Risa- vika bij Sta vanger waarschijnlijk in november een vaargeul baggeren voor taaikers van 65.000 ton, wellicht later 100.000 ton voor SNAM Progret- ti (ontwerp- en construotiebureau voor Eni Enite Nazionale Idrocamoru) die daar een raffinaderij voor Shell heeft gebouwd. Haar 800 liter baggermolen HAM 112 die onlangs is verbouw op baggerwerk tot 25 meter diiepte, zal het werk vernichten. Hoger omzet IBB LEIDEN IBB Aannemings-Mij. voor bouw en gewapend betonwerken verwacht over 1967 wat hoger omzet en eind 1967 een even grote omvang van nog niet uitgevoerde opdrachten als een jaar tevoren. De winst zal op zijn minst gelijk blijven. Vijfjarenplan Utilico ROTTERDAM Utilico kondigt een spaarsysteem aan een vijfjarenplan. Deelnemers kunnen zich verbinden maandelijks f 10,- of veelvouden te storten. Dit kan door afboeking op giro- of bankrekening. Utdldco beslist of zij een deelnemer aanvaardt. Men kan ook een ander als begunstigde aanwijzen. Utilico beheert voor de deelnemers effectendepots, belegd in aandelen Utilico. Dividenden worden in het depot gestort. Na 5 jaar wordt het depot opgeheven en aandelen en contanten worden evenredig tussen deelnemers verdeeld. Opzeggiing is niet mogelijk. Bij niet-voortzetting of met- tijddge betaling tengevolge van over lijden, blijven aan stortingen verbon den recht engehandhaafd. De waarde van het aandeel is in het eerste boek jaar van 10 maanden gestegen van f 100 tot f 108. De koers was op 1 no vember f 107.50, Pakhoed Holding DEN HAAG Aandelen, nlet- royeerbare certificaten en 5Vi% con verteerbare obligaties Blauwhoed en gewone aandelen Pakhuismeesteren kunnen uiterlijk 23 november verwis seld worden in aandelen of n.r.c.'s aan toonder Pakhoed Holding NV in Den Haag. Als het bod gestand wordt ge daan ontvangen aandeelhouders Pak huismeesteren vóór de verwisse ling op 28 november 30% in agio- aandelen. Hierna geschiedt de ver wisseling van aandelen en n.r.c.'s in verhouding 1 op 1. De genoemde obli gaties worden 1 januari vervroegd af gelost. Twee obligaties van 1000 plus 191,88 contant zijn verwisselbaar tegen ƒ500 gewone aandelen of n.r.c.'s Pakhoed. Notering in geld wordt ge vraagd. Pakhoed zal in de eerste aan deelhoudersvergadering 12% contant dividend of ƒ2.40 per aandeel van 20 plus 4% in agio-aandelen voorstellen. Iets meer dividend zou mogelijk zijn. maar men wil de fusiekosten zo snel mogelijk delgen en een jaar tijd heb ben voor bezinning. Pakhuismeesteren heeft met het moderne etablissement aan Waalhaven ruimte voor de ver dere groei en beschikt nu samen met Blauwhoed over het nieuwe etablisse ment aan de Prinses Beatrixhaven. Zij verwacht een bevredigend 1967. Pak hoed zal het concernbeleid bepalen en de verdere ontwikkeling ter hand nemen. Beider accountants met prof. mr. H. J. Hellema als onzijdig voor zitter hebben de ruilwaarde vastge steld, naar innerlijke waarde, renta biliteit en groei. Stijging van renta biliteit wordt verwacht. DEN HAAG Nationaal Grondbe zit zal 1316% initerim-dividend uitke ren over de verplichte storting en ver wacht hoger winsï,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17