STRIJD OM BEHOUD VAN DE MACHT t Veel aan Trotzki te danken Onderzoek met computer naar studietoelagen Zware slag in Vietnam Kongo verzoekt bijeenkomst van Veiligheidsraad Leber haalt met zijn plan eerste ronde alles goed 1 en[ iniely ER 1961 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 DE RUSSISCHE REVOLUTIE (Van een onzer redacteuren) W/"AS het al een enorme pres tatie, dat een betrekkelijk kleine groep bolsjewieken in Rusland de macht veroverde, nog opvallender is het feit ge weest, dat Lenin en zijn mede werkers zich wisten te handha ven. In de eerste dagen na de oktoberre volutie had Clemenceau inderdaad ge lijk kunnen krijgen. En ook daarna heeft de macht van de bolsjewieken nog vaak aan een zijden draad gehan gen. Vijandig Met hun greep naar de macht had den de bolsjewieken zich binnen de socialistische beweging zelf felle vij andigheid op de hals gehaald. De kranten, die de dag na de opstand verschenen, keerden zich tegen hen. Een groot deel van de bevolking nam een afwachtende houding aan. In Petrograd hield men rekening met de mogelijkheid, dat troepen, die ex-premier Kerenski trouw waren ge bleven, naar de stad zouden opruk ken om het bewind der bolsjewieken te verjagen. Dank zij de verraderlijke houding van een van Kerenski's vertrouwelin gen, generaal Cheremisof, arriveer den de strijdkrachten niet op tijd in de hoofdstad. Niet ver van de stad was een kort gevecht geleverd, maar de Kozakken lieten zich door de revo lutionairen overreden en het gevaar was geweken. Trotzki, die een belangrijk aandeel had in de verwezenlijking van de oktoberrevolutie (ook al trad hij pas enkele weken daarvoor toe tot de par tij der bolsjewieken) spreekt in zijn memoires heel openhartig over het gevaar, dat toen dreigde. Het was, 20 citeert Alan Moorehead in „De Russische revolutie" (Uitgave W. de Haan te Zeist) een dubbeltje op zijn Prögi raimna Niettemin waren de bolsjewieken bevreesd voor de dingen die nog kon den komen. Zij waren onderling ver deeld. Niemand, zelfs Lenin niet, wist wat er ging gebeuren. Toch was het aan zijn optreden te danken, dat zijn tegenstanders geen voet meer aan de grond kregen. Zijn methode was vaak geweest, te doen alsof een bepaalde situatie al bestond. Dat deed hij ook nu. Elke LEIDEN Het ministerie van on derwijs en wetenschappen en de Ne derlandse Studentenraad gaan samen onderzoeken of de nu gebruikte nor men voor de berekening van de rijks- studietoelagen voor ouderejaars beursalen tot een daling van het ge middelde toelagen-bedrag voor die groep hebben geleid. Het ministerie en de NSR zullen een programma opstellen, waarmee de voor de berekening van de studie toelagen gebruikte computer zal wor den gevoed. Een en ander gebeurt op initiatief van de NSR, die in september op grond van een steekproef heeft bere kend dat de studietoelagen voor ou derejaars met gemiddeld 300 zijn gedaald. Britse toekomst ligt in Europa LONDEN De Britse minister voor EEG-zaken, Lord Chalfont, ge looft sterk dat de toekomst van zyn land in Europa ligt en dat de eerste stap naar die toekomst het Britse lidmaatschap van de gemeenschappe lijke markt is. Hij sprak gisteren in het Lagerhuis voor het eerst over de „ongelukkige affaire" in Lausanne, waar hij in een niet-officieel gesprek met journalis ten de mogelijkheden had uiteenge zet over wat Engeland zou kunnen doen als het niet tot de EEG werd toegelaten. „We zien echter geen redenen om te denken over alternatieven voor het lidmaatschap van de EEG, omdat we zouden verwachten te worden buitengesloten", zei de minister. ZAANDAM Het kruidenierscon cern Albert Heijn heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een om zetstijging van ongeveer 23 procent bereikt in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1966. Deze stijging is voor een flink deel te danken aan de opening van nieuwe vestigingen. De nettowinst was on geveer 20 procent hoger. dag vergaderden de volkscommissaris sen onder zijn leiding en ontstond een stroom van bevelen. Er groeide een programma, dat iedere instelling en traditie met wortel en tak uitroei de. Lenin trok er zich niets van aan, dat zijn bevelen niet werden opge volgd. Hij zou wel gehoorzaamheid afdwingen. De doodstraf werd op nieuw ingevoerd en het uit de weg ruimen van politieke tegenstanders was begonnen. Ook zij hadden gestre den voor het socialisme, maar de ter reur van de bolsjewieken wezen zij af. De eerste tijd na de oktoberrevolu tie was de onttroonde tsaar Nicolaas. II met zijn familie redelijk behan deld. In april 1918 werd de tsa ristische familie overgebracht naar Jekaterinenburg (nu Swerdlofsk) in de Oeral, waar een sterk vijandige plaatselijke sow jet was gevestigd. Naarmate het verzet tegen het be wind der bolsjewieken langer duur de, nam de haat tegen de keizerlijke familie toe. Op 16 juli 1918 werd de laatste hoop van de tsaar de bodem ingeslagen, 's Avonds moest de tsaar met zijn gezin naar de kelder van het huis gaan, waarin hij gevangen werd gehouden. Nadat een executiebevel was voor gelezen werd eerst Nicolaas II neer geschoten. Daarna werd een salvo af gevuurd op de rest van het gezin. De ziekelijke tsarewitsj was niet meteen dood. Het hoofd van de wacht schoot zijn revolver in het lichaam leeg. Anastasia, het jongste dochtertje, toonde nog enig teken van leven. Zij werd met de bajonet gedood. T e druk Volgens Trotski waren de partylei ders, die intussen van Petrograd naar Moskou waren verhuisd, te druk be zet om zich met het lot van de tsaren familie bezig te houden. Later zouden echter wel arrestaties zijn verricht. Vijf moordenaars zouden zijn terecht gesteld. Lenin had intussen in Brest-Li- tovsk vrede met Duitsland laten slui ten, nadat Trotzki nog geprobeerd had, door onderhandelingen de op mars van de Duitse troepen tot staan te brengen. Het was een verschrikke lijke nederlaag, zwaarder dan Lenin, die de Duitsers beloofd had een eind aan de oorlog te zullen maken, heeft kunnen denken. Dat de Russen deze nederlaag te boven zijn gekomen was vooral te danken aan Trotzki. die divisie na divisie uit de grond stampte en er in 1920 in geslaagd was, een leger van vijf miljoen man onder de wapens te brengen. Het fanatieke geloof van de bolsjewieken hield hen op de been. In de nieuwe in Rusland uitgege ven geschiedenis van de oktoberrevo lutie wordt Trotzki zo goed als niet genoemd. Het boek herhaalt de voorstelling van zaken, die in de da gen van Stalin werd gegeven. Hij wordt afgeschilderd als niet meer dan een van de vele communisten, die aan de revolutie hebben deelgeno- Geschiedkundigen uit het Westen beschouwen Trotzkzi als de belang rijkste figuur na Lenin. Moskou maakt echter geen melding van zijn rol op 7 november en evenmin van het feit. dat hij het rode leger heeft georganiseerd. In plaats daarvan wordt vermeld, dat hij een anti-leni nist was. Trotzki zou zich schuldig hebben gemaakt aan gebrek aan vertrouwen in de innerlijke krachten van de revo lutie, omdat hij de wereldrevolutie vooraf wilde laten gaan aan de orga nisatie van het communisme in Rusland. Opvallend is, dat Moskou de aanhangers van de Chinese leider Mao Tse-toeng „trotzkisten" noemt. Terwijl zij de rol van Trotzki ver kleint, zwaait de nieuwe geschiedenis uitbundig lof toe aan Lenin. De meeste gebeurtenissen van betekenis worden aan hem toegeschreven. Sta lin wordt in het boek niet zo zwaar bekritiseerd als Trotzki. Na Lenin's dood op 21 januari 1024 (op 53-jarige leeftijd) brak er een strijd om de macht uit tussen Stalin en Trotzki, die de eerste wist te win nen omdat naar algemeen wordt aangenomen hij er in geslaagd was, het testament van Lenin te ver valsen. Trotzki werd verbannen en in Mexico vermoord. Churchill stelde later vast, dat Le nin wellicht Rusland had kunnen red den van het extremisme en de ge welddaden. die in het verschiet la gen. „Het Russische volk was ploete- Moskou vierde een halve eeuw rode revolutie. Daarbij werd in het Kremlin een standbeeld van Lenin onthuld door partijleider Brezjnjef, in aanwezigheid van andere bolsjewistische leiders. rend in het moeras achtergebleven. Lenin alleen had de weg terug kun nen vinden naar het voetpad". Typerend voor Churchill is de con clusie: „De ergste ramp die Rusland kon overkomen was de geboorte van Lenin; de zwaarste ramp die daarop volgde was zijn dood". In een gedeelte over de activitei ten in Petrograd, die tot de revolutie leidden, wordt Stalin in genoemd boek beschuldigd eigenmachtig een brief van Zinovjev in de Prawda te hebben gepubliceerd. Deze was een van de intiemste medewerkers van Ook nu wordt hij nog als verrader beschouwd. Stalin zelf werd in 1956 (drie jaar na zijn dood) door Nikita Chroesjtsjef aan de kaak gesteld. Sindsdien hebben geleidelijke stap pen om hem gedeeltelijk te rehabilite ren de vorm aangenomen van verha len over de tweede wereldoorlog. Daarin wordt lof toegezwaaid aan zijn leiding tijdens die oorlog. Oude bolsjewieken, die de oktober revolutie en alles wat daarop volgde hebben meegemaakt, hebben het on langs nog opgenomen voor Trotzki en tegen Stalin. In de Guardian schrijft Victor Zorza, dat deze mensen gewezen hebben op de sche ve voorstelling van zaken, als zou Trotzki het leninisme hebben willen vervangen door het trotzkisme en als zou Stalin niet geprobeerd hebben het leninisme voor het stalinisme plaats te laten maken. De jongeren geloven geen leugens, zouden zij ge zegd hebben. GENÈVE In de Zwitserse Alpen heeft de winter zijn intrede gedaan met zware sneeuwval. De St. Ber- nardpas, de Grimsel-, Susten-, Splü- gen- en de Klausenpas zijn voor het verkeer gesloten. Bijna 900 doden SAIGON De sedert zondag woe dende gevechten bij de Zuidvietna- mese plaats Loc Ninh, op ruim hon derd kilometer ten noorden van Sai gon. dreigen uit te groeien tot de grootste en bloedigste uit de gehele Vietnamese oorlog. Het dodencijfer aan communistische zijde wordt ge schat op 855. De Amerikanen en Zuidvietnamezen hebben tot nu toe 31 mensen verloren. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon zegt dat de reden van de aanvallen op Loc Ninh niet duide lijk is. „De vijand schijnt echter vastbesloten dit districtshoofdkwar tier bij de Cambodjaanse grens te veroveren, hoewel zijn verliezen verbijsterend zijn". antwoord Men vermoedt dat de Vietcong en de Noordvietnamezen een psycholo gische overwinning willen behalen als antwoord op de beëdiging van president Thieu van Zuid-Vietnam. De communistische aanvallers dre ven vanmorgen bij hun aanvallen op de basis een groot aantal Vietnamese burgers voor zich uit, zodat de Ame rikaanse troepen heel moeilijk kon den vuren. Staking dreigt bij Chrysler DETROIT De Amerikaanse bond van arbeiders in de automobielin dustrie heeft een datum gesteld waar op een nieuw arbeidscontract met Chrysler tot stand moet zijn geko men. Wanneer dit volgende week woensdag tegen middernacht niet het geval is zal de vakorganisatie de 100.000 arbeiders bij deze fabriek ad viseren het werk neer te leggen. Zij wilde arbeidsvoorwaarden bij Chrysler in overeenstemming bren gen met het contract dat zij onlangs met Ford sloot. NEW YORK/KINSJASA Nadat blanke huur lingen uit Portugees Angola gisteren Katanga zijn binnengevallen, heeft Kongo om een zitting van de Veiligheidsraad gevraagd. President Moboetoe be schuldigt de Portugezen van agressie. Volgens diplomatieke zegslieden zal de raad vermoedelijk vandaag nog bijeen komen. Het nieuws kwam, terwijl woordvoerders van de Kongolese regering te Kinsjasa verklaarden dat huurlingen en zwarte soldaten uit Angola een trein en een aantal trucks hadden buitgemaakt in de stad Dilolo, voor een opmars naar Loeboembashi, de hoofdstad van Katanga. Het doel van de inval schijnt te zijn de koper- uitvoer uit Katanga te belemmeren. Met dit econo mische machtsmiddel willen zij een einde maken aan het bewind van president Moboetoe. Bob Denard President Mo boetoe heeft in tussen Kongolese legereenheden in staat van paraat heid gebracht. Vol gens radio-Kinsja- sa zouden zij de situatie in Zuid- Katanga volledig beheersen. Gister avond had het Kongolese leger Dilolo en Kisengen volkomen in handen en rukte op naar alle andere bedreigde plaatsen. Een Amerikaanse regeringswoord voerder heeft gezegd, dat de Ver enigde Staten via diplomatieke ka nalen inlichtingen over de inval had den ontvangen. „Indien deze berichten worden be vestigd is een zeer ernstige ontwik keling gaande", a'ldus de woordvoer- Bonn beperkt goederenvervoer BONN Het Westduitse ka binet heeft gisteren het door de minister van vervoer, Leber, op gestelde nieuwe vervoerspro gramma dat zowel in binnen- als buitenland scherpe kritiek heeft uitgelokt in beginsel goedgekeurd. Het plan-Leber voorziet in ont lasting van de grote autowegen door beperking van het goederenvervoer overlange afstanden met vrachtwa gens en sanering van de Westduitse spoorwegen. De Nederlandse regering heeft dit plan ernstig gekritiseerd. Niet alleen voor het Nederlandse vervoer, maar ook voor de Nederlandse export brengt uitvoering van het plan-Leber nadelen met zich mee. De staatssecre taris van verkeer en waterstaat, Keij- zer, heeft aangekondigd volgende week maandag in Venlo besprekin- Ds. J. A. P. Bijl overleden PUTTEN Op 85-jarige leeftijd is overleden ds. J. A. P. Bijl, doops gezind emeritus-predikant. Ds. Bijl werd in 1914 predikant in Den Horn. Vandaar ging hij in 1926 naar Nes op Ameland. In 1930 werd hem emeritaat verleend. gen te zullen voeren met minister Leber. Naar Leber later tegenover de pers verklaarde zal zijn plan direct na definitieve goedkeuring door het kabi net worden doorgestuurd naar de Bondsraad en het parlement, en tege lijkertijd ter raadpleging worden voorgelegd aan de EEG in Brussel. Leber verwachtte niet dat de EEG hem een spaak in het wiel zou ste ken. wel dat er bezwaren naar voren zullen worden gebraoht van Neder landse kant. Hij hoopte echter dat in nadere besprekingen met Nederland overeenstemming kan worden be reikt. Meisje sliep in portieken AMSTERDAM Ingeborg Boss- hardt (11) uit de hoofdstad, die ver leden week van huis wegliep is te recht. Behalve enkele zakjes patat, die zij volgens haar verhaal af en toe kreeg, had zij op haar vijfdaagse zwerftocht niets gegeten. Zij sliep in portieken en ging 's morgens naar de kerk om de mis bij te wonen. Een vrouw die het meisje gister ochtend aantrof, nam haar mee naar huis en waarschuwde de politie toen zij van haar dochtertje hoorde dat het kind vermist werd. Het meisje vertelde later tegen de kinderpolitie dat vrees voor een pak slaag de reden was geweest waarom zij van huis was weggebleven. Op een bouwwerk was zij aan een touw gaan hangen, waarna een man haar naam zou hebben genoteerd en gezegd dat hij het aan haar vader zou ver- Op de stoep van boekhandelaren niet s houden zich de laatste tijd vrijwel was: voortdurend enige keurige jongelui kaart en stapt daarmee op, die beleefd, doch duidelijk de handel binnen, voorbijganger de gewetensvraag stel- Fout. len of die voorbijganger wel leest. Nu is er geen mens, die zal antwoorden: „Neen, nooit". Vrij- maand een bepaald bedrag aan boe- met' wel iedereen glimlacht welwillend ken te besteden. Doe je dat niet, dan Wat te doen' 1 zegt minstens „Ja". Dan volgt de is het lidmaatschap afgelopen. Het ging erom. dat je tijdens je drijf, die dan lidmaatschap verplicht bent elke nog wel iets aan te verdienen door de boekhandel ook. De club bleek boek- een NV te zijn, door de uitgevers gevormd. Dus eigenlijk gewoon een soort boekverhandelend postorderbe- Er een rijksdaalder tegenaan gooi- ,Maar hoe?", vroeg ik nog altijd en om mijn figuur te redden en dan doen, zodat het binnen in de boek- te onnozel, „Hoe weet J.viitit xicfc winkel te gaan. Wie even tijd heeft hoeveel boeken de leden kopen, lidmaatschap automatisch beëindigd doet dat natuurlijk, want je bent ->-<■ ->-* -»-« wild nieuwsgierig waar het op uit zal draaien. Die ervaringen schijnen nogal uit een te lopen. Anton Kothuis, dichter en medewerker aan de zaterdagse Vara-Echo, vertelde zelfs er een iet wat flauw moppenboek aan overge houden te hebben. Mij werden een aantal aantrekke lijke tijdschriften getoond met fraaie reprodukties op de omslagen. Maar er was niets te geef bij. Ach ter het omslag bleek een catalogus van boekwerken verborgen. Waarbij naast de normale prijs telkens een makkelijke stoel bijzondere prijs vermeld werd, die je dan onderdak Wordt dat dan afgestempeld of zou worden? Lid worden Straatje om het verplichte kwantum afnemen? Kon ik niet eens doen, want te vaak mis ik de postbode en vind dan in de bus een floddertje waarop staat, dat een on- Fout, helemaal fout. De boeken bestelbaar stuk ten postkantore op kun je alleen op schriftelijke bestel- mij wacht. Wat lastig, tijdrovend en ling uit de catalogus krijgen. Ze ko- zolenslijtend is. De boekhandel had er niks mee te te bladeren en je dan langzaam lager was. En daar zat de mop. Wie ten? maken, zei de jongeman. Maar waarom gaf de boekhandel tot aankoop waar we genoeglijk zaten in een ge- n rustig hoek- deze activitei- heel zeker te laten verleiden nog een en mis schien nog een extraatje. Als een analfabeet sta ik nu bij de jongeman te boek, die opeens geen seconde meer aan me wilde beste- De jongeman keek me stomver- den en ijlings de winkel uitschoot Waarom zou de boekhan- r het trottoir om nieuwe g lid is van de Europaclub kan de catalogusboeken- tegen die vermin derde prijs kopen. Het lidmaatschap is goedkoop. Dat is leuk, dacht ik. Maar toch lezen en daar viel dan toch altijd loop ik nu een straatje om. del niet? Hij en zijn makkers brach- den binnen te slepen. 1 de club de Nederlanders tot Zolang de werfcampagne duurt, Trouwjapon van wollen jersey. Ongewoon, maar wel heerlijk voor bruidjes die trouwen op dagen als deze. Het ontwerp is van de de Deense Lars Hillingse, de lievelingsontwerper van prinses Benedikte. Zijn creaties kenmer ken zich altijd door eenvoud en sierlykheid. der. „Wij zullen dit de Portugezen duidelijk te verstaan geven." Het ministerie van buitenlandse za ken in Lissabon heeft intussen ont kend dat de gewapende indringers vanuit Angola Katanga waren binnen gevallen. Huurlingen In Angola bevinden zich volgens recente persberichten ongeveer 120 blanke huursoldaten onder leiding van de Franse kolonel Bob Denard. Het is zeer waarschijnlijk dat zij het zijn geweest die Katanga zijn binnen getrokken. De Belgische regering heeft haar in Kongo wonende burgers dringend aangeraden zich te onthouden van ie dere daad, die als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de republiek zou kunnen worden uit gelegd. Versterking Een ander doel van de gewapende mannen schijnt ook te zijn druk uit te oefenen op het Kongolese leger zodat de omsingeling van Boekavoe moet worden afgebroken. In deze KcJöfo Q km 300 HQP stad bevinden zich zoals bekend de Belgische majoor Schramme met zijn huurlingenleger en duizend Katan- gesc gendarmes. Volgens onbe vestigde berichten hebben de huurlin gen hier na de zware aanvallen van de regeringstroepen van de afgelopen dagen versterking gekregen van manschappen, die door de lucht zou den zijn aangevoerd en aan parachu tes neergekomen. ARP (3) Volgens het verslag in uw blad zou de heer Berghuis op het partijcon vent gezegd hebben: „met de SGP verschillen wij zozeer van mening over essentiële punten van een christelijke politiek, dat contact met hen alleen zin zou hebben als zij zich principieel-politiek bekeert". Moet dat betekenen dat men zich op politiek terrein niet meer gebon den acht aan de normen, die God ons in Zijn Woord voorhoudt? Met da laatste resten van de christelijke le vensstijl, die in ons volksleven nog geëerbiedigd worden, zal het dan spoedig gedaan zijn. Asperen H. den Besten ARP (4) Het speet de heer Berghuis dat men het met de CHU niet eens is kunnen worden omtrent het vormen van een reformatorische partij. Nu dan maar proberen een anti-reforma torisch geheel te stichten door samen te gaan met de KVP. Eenheid zoals men voorstaat leidt tot een nog grote re breuk met alles wat van Christus Asperen B. J. Nijland ARP (5 en slot) 'k Ben blij met de duidelijke taal, die de heer Berghuis op het jongste partijconvent heeft gesproken, al had ik liever gezien, dat hij zich niet zo nadrukkelijk had gedistancieerd van CHU, SGP en GPV. Tenslotte werken in deze partijen evengoed volgelingen van Christus, al denken zij over de vertolking van de bijbelse normen voor de praktische politiek van van daag anders. Maar mag dat mis schien? En dat behoeft samenwerking na tuurlijk niet uit te sluiten. Ik dacht, dat het altijd juist de ARP was. die daarop zo sterk aandrong? Laat zij dat steeds blijven doen, opdat ons nageslacht in elk geval haar op dit punt niets te verwijten zal hebben. Want er komt een tijd, dat christenen eindelijk tot de conclusie komen, dat zij elkaar dringend nodig hebben. Rotterdam B. J. van Zuilen (Discussie over dit onderwerp geslo ten)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13