Wilson stelt onderzoek in naar gedrag van Brown 31/2 procent rente Duizend gulden krediet Civiele verdediging licht industrie in Helmond in verdrukking Ontslag dreigt na rel Kritiek neemt toe Kwaad over grapje Rus blaakt niet van revolutionair vuur Duizend-gulden-krediet Stort uw salaris of ander inkomen nü op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland u krijgt en... zo u wilt tot Algemene Bank Nederland Uit de Haagse hof geplukt 141 1 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 George Brown heeft al diverse stormen over zijn ongeremd optreden overleefd. Of hij ook nu weer zijn positie als minister zal kunnen handhaven, valt te bezien. LONDEN Premier Wilson stelt een onderzoek in naar de gedragingen van zijn minister van buitenlandse zaken Brown, die gisteren op een diner voor de nodige sensatie zorgde door hef tig uit te vallen tegen de kran tenmagnaat lord Thomson. Wilson bestudeert op het ogenblik een verslag van zijn ambtenaren over het voorval. Deze ambtenaren waren aanwezig in het hotel toen Brown een persoonlijke aanval op Thomson deed voor hij zijn rede over de Britse economie begon. De 53-jarige mi nister heeft overigens al diverse stor men over zijn ongeremd optreden in het openbaar overleefd. Of hij ook nu weer als „overwinnaar" uit de strijd te voorschijn zal komen, valt te bezien. dubbelspion Philby. Brown ontkende dit en wilde ook niets zeggen. De verslaggevers bleven echter maar vra gen op hem afvuren en Brown werd steeds meer geïrriteerd. Chalfont Grapje George Brown, de Britse minister van buitenlandse zaken, en Lord Thomson, de Canadese krantemagnaat, nu nog in een genoeglijk gesprek. Even later echter, tijdens een officieel diner, deed Brown een aanval op de onwaarheden die Thomson's kranten (met name de Times) zouden publiceren, en toen was de stemming niet zo aardig meer. Thomson diende de Britse minister pinnig van repliek 50ste verjaardag Oktoberrevolutie MOSKOU In Rusland is vandaag officieel de viering be gonnen van de 50e verjaardag van de Oktoberrevolutie. In Moskou hangen van alle offi ciële gebouwen rode banieren, vlaggen en spandoeken met slagwoorden. Het feest werd vanmiddag ingeluid met de onthulling van een Lenin-mo- nument in het Kremlin. Burgemeester: Rijk moet snel helpen (Van een onzer redacteuren) HELMOND Er wordt veel en druk vergaderd in Helmond en omge ving, want 1 december zal men naar de stembus trekken om een nieuwe gemeenteraad te kiezen voor „groot Helmond", dat dan verenigd zal zijn met enkele randgemeenten en een ge deelte van Deurne. Een nieuwe gemeenteraad, die zich meteen zal moeten vastbijten in de grote zorg van Helmond: hoe te ont komen aan het dreigende lot een pro bleemgebied te worden. Te worden, want officieel is Hel mond het nog niet. Maar intussen wordt de dreiging steeds groter. Bur gemeester mr. G. A. Geukers vecht verwoed voor zijn stad, die in het hart verkrot is, maar geen geld heeft om te saneren. Op het ogenblik zijn er op 47.000 Inwoners 1376 werklozen, waaronder 597 bouwvakkers. Per 1 januari zul len er minstens 300 metaalbewerkers als werklozen bijkomen. Dan gaat na melijk een schroevenfabriek verhui zen naar Zuid-Limburg. Reden van de verhuizing is, dat het bedrijf zo goed loopt, dat uitbreiding noodzakelijk is. Maar... het is voor het bedrijf voordeliger een nieuwe vestiging te krijgen met rijkssubsi die, dan om voor eigen geld de zaak in Helmond uit te breiden. Voorbeeld Eenzelfde voorbeeld kan men zien in de nieuwe fabriek, die Hameta voor de tapijtenfabricage in Sittard heeft gevestigd. De oude fabriek in Geldrop werd te klein. Uitbreiding daar zou onvergelijkbaar moeilijker zijn dan vestiging elders. Reeds had men grond gekocht in Belfie'™anV, ons buurland kan een industrie veel en vooral snel faciliteiten krijgen. Toen kwam „de pot" voor Zuid-Lim burg en bleef het bedrijf tenminste in Nederland. Maar in Helmond ligt ook nogtwm- tig ha. industriegrond vrij. TwMlf hectare was oorspronkelijk bestemd voor uitbreiding van bestaande tex tielfabrieken. die in de huidige econo mische situatie niet doorgaat Hei- monds burgemeester wil in de in dustrie van zijn stad graag meer vari atie zien. Textiel en metaal zijn nu de twee drijvers. De opgroeu neratie, die straks van de technische scholen komt, zal te weinig keuze Door het wegvallen van uitbreiding is er ook geen werk voor de bouwvak kers De textielfabrikanten zien de werkeloosheid met gemengde gevoe lens aan. Burgemeester Geukers drukt het zo uit: „Helmond is officieel een pro bleemgebied, maar als het proces van verzieking doorgaat, zal het wel zo- Het schijnt dat Brown zich kwaad heeft gemaakt over' een grapje dat lord Thomson over hem maakte in zijn inleidend gesprek. Dit grapje kwam hierop neer dat Brown zijn arts gevraagd zou hebben wat hij moest doen om 100 jaar te worden en dat de arts toen geantwoord zou heb ben: „Rook niet meer en blijf van de drankfles en de vrouwen af. Hij wordt geen honderd, maar hij zal denken dat hij het wordt", had de arts gezegd. De aanwezige Amerikaanse zaken lieden op het diner in het Savoyhotel begrepen wel dat er een pijnlijke situ atie was ontstaan, na de felle uitval van Brown, maar het hoe en waarom ontging hun. De minister verweet toen Thomson dat hij er niets tegen deed dat de kranten van zijn concern het niveau van de Britse pers „om laag haalden". Na het diner werd de toestand ech ter nog pijnlijker. Verslaggevers ver drongen zich rond Brown om van hem te weten te komen of zijn aan val rechtstreeks verband hield met de onthulligen in de pers over de Maar het hoogtepunt volgt pas vol gende week dinsdag. Dan wordt op het Rode Plein een militaire parade gegeven en miljoenen Russen zullen deze gebeurtenis via de televisie kun nen volgen met behulp van communi catie-kunstmanen. De beelden kun nen in de uiterste' hoeken van het land worden ontvangen. Tfoge gasten De voornaamste Russische leiders repten zich intussen van vliegvelden naar spoorwegstations om gasten uit andere landen te ontvangen. Uit Zuid-Slavi ëkwam president Tito aan met een delegatie, uit Bulgarije par tij- en regeringsleider Zjiwkov, uit Tsjecho-Slowakije president Novotny en uit Roemenië partijleider Ceau- cescus. Ook uit niet-communistische landen worden nog prominente gasten verwacht: premier Gandhi van India, president Kekkonen van Finland en president Sail al van Je men. De zeven miljoen Moskovieten ma ken van dit feest gretig gebruik van de gelegenheid die. de leiders hebben geboden om de betrekkelijke luxe en dure consumptiegoederen te kopen, veelal uit het westen ingevoerd, in nooit vertoonde overvloed. Anti-climax Toch hebben buitenlandse waarne mers ontdekt dat er een soort anti-cli max is ontstaan. De gemiddelde Rus popelt wel van verlangen naar vier dagen vrij. maar blaakt niet van revo lutionair vuur. Zelfs de ruimtevaartsuccessen van de laatste veertien dagen, de eerste zachte landing van een kunstmaan op Venus en de eerste automatische kop peling van onbemande kunstmanen in de ruimte, hebben niet de verwach te grote opwinding veroorzaakt. De Russen hebben op ruimtevaartgebied al zoveel successen behaald dat zij ze als een routine-aangelegenheid beschouwen. Wat wel veel vreugde in duizenden gezinnen zal geven is de amnestie die dinsdag is verleend aan in hoofdzaak kleine misdadigers, ter gelegenheid van de viering. Dat de vijftigste verjaardag op 7 november wordt gevierd spruit voort uit het feit d^t deze datum samenvalt met 25 oktober op de oude kalender die toen in Rusland werd gebruikt. Op die datum greep een onbekende politieke groepering, de Bolsjewiki, dp macht, waarmee de loop der geschiedenis werd veranderd. ver komen. Den Haag moet gaan in zien, dat bij de huidige werkwijze het ene probleemgebied wordt opge heven en een nieuw gecreëerd. In- plaats van vastgelegde richtlijnen moet er incidentele hulp komen, daar waar die 'hulp erger kan voorkomen." Felle gevechten bij Boekavoe KINS.TASA Bij gevechten rond de stad Boekavoe zijn gisteren acht huurlingen en vijftig Katangese gen darmes gesneuveld, zo heeft gisteren de Kongolese minister van buiten landse zaken Bomboko gezegd. Tijdens de twee voorgaande dagen waren er al resp. zes en vierendertig gedood, aldus Bomboko. In de door regeringstroepen om singelde stad verschansen zich op het ogenblik ruim 130 blanke huur lingen en duizend Katangezen. Grieks kabinet gewijzigd ATHENE In Griekenland zijn gisteren drie nieuwe ministers en twee staatssecretarissen benoemd ter opvulling van de afgelopen maandag door het aftreden van een aantal ka binetsleden vrijgekomen plaatsen. Al le nieuwe ministers zijn evenals hun voorgangers burgers, die als 'techn\ci' deel van het kabinet zullen uitma- Toen de discussie over de ethiek van de Britse pers steeds feller werd, gaf Brown op een gegeven ogenblik te kennen, dat hij kwaad was gewor den over de verhalen in de kranten over het optreden van lord Chalfont, die gezegd zou hebben dat Engeland zich misschien uit Europa terug zal trekken als het geen lid van de EEG mag worden. Maar gisteren liet de bewindsman echter weten, dat hij met zijn kritiek op lord Thomson eigenlijk de behan deling in de Britse pers van de zaak Philby op het oog had. Hij wilde geen woord van zijn kritiek terugnemen. Op de vraag of hij van plan was af te treden antwoordde de minister ontkennend. De kritiek op Brown zelf neemt in tussen toe. De conservatieve ex-minis ter Duncan Sandys meent dat Brown zich onmogelijk heeft gemaakt als mi nister van buitenlandse zaken. „Geor ge is misschien een aardige jongen, maar het is nu wel duidelijk geble ken dat hij volkomen ongeschikt is voor die functie", aldus Duncan San- Oliebron of gasbel ontdekt in Egypte? CAIRO De Pan American Oil Company heeft in het gebied van El Fajoem, op 100 km ten zuiden van Cairo, op 2000 meter diepte, een oliebron aangeboord, die een van de grootste van Egypte zou zijn. Egyptische bladen maakten hiervan gisteren melding. Maar de directeur van de oliemaatschappij verklaarde later dat het hier echter geen olie vondst betrof, maar de ontdekking van een aardgasbel die dagelijks 450.000 kubieke meter gas zou kun nen leveren. De aanwezigheid van olie in de grond acht hij evenwel niet uitgesloten. Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Onze kantoren lichten u graag verder in. HOE IN OORLOG TE HANDELEN? (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Binnenkort zal de overheid het bedrijfsle ven een uitgebreide handleiding sturen met wenken hoe te han delen in tijd van nood of oorlog. Een lijvig boek met gegevens over de chaos die kan ontstaan (variërend van een oorlog die Nederland niet bereikt tot een volledige atoomoorlog), over kansen van overleving, en aan bevelingen hoe de industrie draaiende te houden. Dit initiatief is uitgegaan van het bedrijfsleven zelf. In overleg met de chef-staf civiele verdediging, gene- raal-majoor b.d. E. R. d'Engelbron- ner, hebben vertegenwoordigers van onder meer Hoogovens, AKU, Phi lips, DAF, Unilever hier twee jaar lang aan gewerkt. In principe wordt de handleiding toegestuurd aan alle bedrijven met meer dan 25 werkne mers (eerste oplage 13.000). Bedrijven met meer dan 200 werknemers krij gen een nog uitgebreider boekwerk. Het belangrijkste gedeelte is onge twijfeld deel 2, waarin ingegaan wordt op de vraag hoe 'net bedrijf te laten draaien in buitengewone omstandigheden. De Suez-crisis lig nog vers in 'het geheugen. Olie were schaars. Aanvoer van grondstoffen kan weer in het gedrang komen. Bi schaarste zullen de grondstoffen in eerste instantie naar die industrieër gaan die voorzien in primaire le vensbehoeften. Gevolg van de schaarste zal ook zijn, dat bepaalde fabrikanten aange raden wordt op een ander produkt over te schakelen. Aanbevelingen daarvoor vindt men in de handlei ding. De heer L. M. Tolenaar van de staf civiele verdediging ontkende uit drukkelijk, dat het hier om bevoorde- diepvrieskippen vrijwel om niet wer- den weggegeven; het voorweekmid- ten gerooid. Als Noordhollandse mer één rookwalm van suikerbie- del in reuzenverpakking ons guldens denk ik dan altijd aan stukgereden tenstroop De kachel één kleverige bespaarde en de soep wegen, moddersporen en volgeladen koek. We hebben er met zijn allen wagens die de fabriek in Halfweg binnenrijden. Maar mijn reisgenote zag de biet als biet zonder meer. Zij was biet verbonden in haar herinnering van de bezettingsjaren. Zij rook de biet. De zoete stroop. „Weet je", zei ze. ..als ik een blik appelstroop openmaak hoop ik altijd stilletjes weer op die lucht van ons pannetje stroop. Maar ik durf het stevige korting bood. Eindelijk waren we bij het restau rant. waar we wezen moesten op Ze dreef op de bietenpulp de mist uitnodiging van een instantie, die der herinneringen in. het ander te vertellen Onbereikbaar had. De gastheren hadden het'psycholo gisch juist geacht hun mededelingen te begeleiden met enige uitgezochte spijzen en dranken. De dranken uit gestald op bladen, de spijzen schil derachtig gerangschikt op een enor- En ik dreef mee. Andere herinne- tringen. De lucht van schapewol. nooit meer te zeggen. Ik heb dat één die vet door de vingers glijdt. In me tafel, waar bloemen bloeiden in keer gedaan. Dat ik zo graag nog sprookjes een liefelijk liedje erbij, ijscoupes. eens een boterham met bie- maar in de barre werkelijkheid een Iedereen deed heel gewoon. Schep- tenstroop zou eten. Mijn man kreeg stekende pijn in de rug. De verover- te bescheiden, maar weloverwogen de stuipen. Die heeft in Amsterdam de haver, die zich niet liet malen en de bordjes vol. Wij ook. Waarom gehongerd. Wij woonden meer bui- de dertig kilometer op de fiets naar ieen pletterij, waarvan het adres van mond tot mond tot ons doorgedron- tie. gen was. De triomf van het bord We maalden om beurten. De grote havermout. Nooit van mijn leven zaL prikken, hadden we opeens dezelfde volle pan op -het noodkacheltje. Dan ik niet? zulke heerlijke pap eten... De bietenvelden waren we al lang ling van oorlogsindustrie zou gaan, omdat Nederland die niet heeft. Op het gebied van de arbeidsvoor ziening zullen er wel bepaalde bedrij ven en instellingen kunnen rekenen op bescherming. Er zal schaarste zijn aan arbeidskrachten; buitenlandse ar beiders kunnen wegtrekken; pende len is onmogelijk en militaire dienst, politie en noodwacht nemen de rest voor hun rekening. Vitale bedrijven als gemeentelijke electriciteits- en waterleidingbe drijven, raffinaderijen en bedrijven die de hele markt voorzien (Levers zeep, Dobbelman) zullen voor hun personeel vrijstelling kunnen krijgen. Dat is nu al het geval met onge veer 1.000 man. Voor ongeveer 500 bedrijven kan een soortgelijke rege ling worden getroffen. Een bedrijf dat hechtdraad voor operaties maakt, is onmisbaar om een voorbeeld te noemen. Anderzijds zullen er ook bedrijven zijn, die geen reden van bestaan meer hebben: reclamebureaus, reisbu reaus (geen vakanties) en scheep vaartmaatschappijen. begrip Chef-staf d'Engelbronner ziet deze activiteit, waarover de werkgevers en thousiast zijn, als een prachtig object om begrip te kweken voor het werk van de civiele verdediging. „Het is jammer, dat een film als The War Game zo'n foutief beeld geeft van wat er kan gebeuren. Anderzijds kan de discussie die naar aanleiding van een dergelijke film ontstaat, de zin van civiele verdediging wel degelijk aantonen." Voor hem staat het helemaal nog niet vast dat er noodwendig een oor log moet komen. Als die er komt, zullen er gebieden zijn waar het le ven doorgang vindt, meent hij. Met de openbare schuilplaatsen is het slecht gesteld. Het huis- aan-huis-onderzoek evenwel, in Utrecht gestart en zich over Neder land uitbreidend, heeft bemoedigende resultaten opgeleverd. Met primitieve middelen kan een huisgezin zich te gen fall-out beschermen. Voor een bepaald percentage van de bevolking (hoe groot is nog niet bekend) zal er echter geen schuil plaats zijn. Voorzieningen zullen zeer grote bedragen vergen. De regering zal moeten beslissen of deze mensen bescherming krijgen of als verlies aangemerkt zullen worden. Zo zijn er vele problemen waarmee de heer d'Engelbronner en zijn staf van tien man te maken hebben: zij beschikken over olievoorraden, drij vende noodhavens, grote hoeveelhe den medicamenten (die regelmatig vernieuwd moeten worden, maar wat voorbij. De bungalows met herfsttui- warm... heel langzaam die lucht, zoet, Warm eigenlijk. Een keer maar heeft de stroop ons in de steek gela ten. We hadden net een pan vol op het vuur toen er luchtalarm kwam. markt schreeuwde ons toe, dat de Onbereikbaarder dan paté. Je durft er zelfs nauwelijks meer over spreken! Autodieven kochten huizen UTRECHT Uit het politiever hoor van de twee Duitse vrouwen, die maandag zijn gearresteerd in ver band met hun aandeel in het werk van een internationale autodievenben de, is komen vast te staan, dat men over flinke geldbedragen beschikte. D? bende had twee huizen in Friesland gekocht, een in Stiens en een in Huins. Voorts waren ze van plan in Limburg een huis te kopen. Kennelijk wilde de bende zich ook op het water gemakkelijk bewegen: in Harderwijk was een jachtje aan geschaft. MADRID Door uit de rails lopen van een trein van de onder grondse in Madrid hebben gisteren 53 mensen verwondingen opgelopen. Twee van hen waren er ernstig aan toe. Het ongeluk ontstond door het plotseling uitvallen van de stroom. moet je mét het oude beginnen?), voedselvoorraden (zelfde probleem: de oude voorraden kunnen niet aan het vee gevoerd worden, omdat het openen van de blikken zoveel ar beidsloon vergt, dat het duur veevoer zou zijn), enz. Waar het de heer d'Engelbronner in eerste aanleg om gaat, is, dat lang zamerhand de gedachte rijpt dat de overheid iets moet en kan doen. Bij het bedrijfsleven heeft dat nu al resultaat gehad. ARP (2) In uw krant las ik dat dr. Berghuis op het convent van de A.R. partij ge zegd heeft, dat zijn partij §teeds pleit te voor samenwerking met de christe lijke partijen, zoals KVP en CHU. Maar, zo verklaarde hij volgens uw blad: „Het GPV stelt zichzelf buiten spel, ondanks onze uitnodigingen tot een gesprek". Omdat noch de Verbondsraad van het GPV noch de heer Jongeling van zo'n uitnodiging ooit iets hadden ver nomen, vroegen we de heer Berghuis of de weergave van zijn woorden op dit punt juist was. Uw blad bleek hem inderdaad juist te hebben geciteerd, terwijl dr. Berghuis ons ter toelichting wees op zijn voortdurend aandringen in conventsredes op samenwerking van de christelijke partijen in het alge meen, laatst nog in 1966. In zijn con ventsredes van 1959 en 1960 was zelfs het GPV met name genoemd. Zonder de letterlijke context van d® boven geciteerde passage nader uit te rafelen, merken we nu op: 1) In een tijd waarin CH, AR en KVP afgevaardigden samen over ver nieuwing van het partijbestel en de democratie onderhandelen, heeft het GPV géén uitnodiging hiertoe ontvan gen. De geciteerde passage suggereert echter, dat het GPV wel zo'n uitnodi ging ontving, maar zichzelf nu een maal buiten spel wilde zetten; 2) Aan vrijblijvende uitlatingen op een partijvergadering gedaan kan slechts retorische waarde worden toe gekend. Immers, op de latere con ventsredes werd wel in het algemeen gesproken over een wenselijke samen werking van partijen, maar niet werd gezegd a) welke met name genoemde partijen men bedoelde, en b) met het oog op welke zaak die samenwerking hierop in 1966 zou zyn ingegaan, dan werd gezocht. Gesteld dat de SGP had ze in 1967 van dr. Berghuis te horen gekregen: Neen, wij kunnen niet met u praten, want uw politiek ligt te ver van ons af. 3) In 1959 nodigde dr. Berghuis op het convent van zijn partij de GPV'ers uit om met de ARP samen te groeien. En in 1960 nodigde hij hen uit tot een open gesprek over het Euro pese federalisme (de tekst van het toen gezegde ontvingen wij eerst nu). We geloven, dat het rondweg onno zel zou zijn tijdens de huidige ontwik keling nog actualiteit toe te kennen aan deze uitnodigingen van zeven jaar terug. In 1960 was er nog geen GPV-Kamerlid. Samenvattend betreuren wij het dat dr. Berghuis op het laatste a.n con vent met steun van een feitelijk on juiste mededeling maar zonder grond verklaarde dat het GPV zichzelf bui ten spel zet. Dordrecht A. J. Verbrugh secretaris G.P.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5