Weekagenda Herman de Wolff dirigeerde jubileumconcert Voorschoterweg vanaf maandag gesloten THEATER MET TWEE SAAIE EENAKTERS NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 19#T Donderdag (2 november) Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Tsje chisch Danstheater. Stadhuis. 8 uur: Leids Jeugdparlo- fnent. Vrijdag (3 november) Lammenschansweg 6 (Lidwi- na-school), 8.15 uur: contactcommissie kinderbescherming Leiden e.o., drs. Th. R. M. Willemse, psycholoog, over de betekenis van de vrijetijdsbeste ding voor de opgroei van jeugdigen. Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruil- beurs voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie- nersoc., „Holland op wielen". Zaterdag (4 november) Vestestraat 40, 7 uur: opening mi cro-theater Imperium door burg. v/d Willigen, daarna opvoering van De Herbergierster. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc. en ouderensociëteit, „Holland raakt vol". Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20, tel. 21522. De nachtdienst van apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheker Herdingh en Blanken. Films Camera f2.30. 7 en 9.15 uur): Chao- paqua (18 jaar). Lido f2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhivago (14 jaar) Luxor f2.30. 7 en 9.15 uur): Angéli- que. de weg naar Versailles f 18 jaar). Rex f2.30. 7.15 en 9.15 uur): Tb. Happening f 14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een liefde voor twee weken (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Miin prinses (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Molenmusenm Molen De Valk: geopend dinsdag to' en met zaterdag van 10 tot 5 uur dags van 1 tot 5 uur Maandags geslo ton. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat' op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van IC tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): ot werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot uur. kassen zaterdags en zondags ge- Bad lnrlehtlngen De gemeentelijke oadinrichtingen zür ot- de volgende tyder geopend Lindestraai lb maandag eesiotei dinsdag 9—11J5 u. eii 1330—17JÖ woensdag gesloten, donderdag 13.30- 18.15 u. vnjdag 9—11.15 a en 13 30—1». zaterdag 8—11.15 tt en '3 30—16.30 VaD der Werfstraat 39: maandag dinsdag gesloten. woen«dag 811J5 13.30—17.15 tt. donderdag 8.30—11J5 13 30—1815 U.. vrijdag 8.30—11J5 u Xe.30—18.45 tt. zaterdag 7.30—11.16 13.30—16.30 u Botermarkt 3, galerie Van der Vlist, grafiek van Sees Vlag, van 4 tot nov., dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u., vrij dagavond 8 tot 10 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling kindertekeningen en recente efcenm- gen van Lucia Steinbach. tot 5 novem ber. dag. van 10 tot 5 u., zondags van 1 tot 5 uur. Do Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed de verzameling Caljé-van Guldk oude kinderboeken \en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning. 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 zondags 1 tot 4 uur Het nieuwe Boekhuis. Breestraat 52: expositie kunstboeken, hoofdzakelijk uit het buitenland. Van 27 oktober17 november. Rapenburg 73: tentoonstelling Poolse affiches, Le-ids Academisch Kunstcen trum. van 3 tot en met 22 november, maandags tm. vrijdags van 9 tot 18 Servicestation U vlasplant soen zaterdag open LEIDEN De heer F. Waren die ook eigenaar is van het Essoben- zinestation aan de Haagweg, opent zaterdag een benzine-serviccstation aan het Jac. Urlusplantsoen in Zuid west bij de Churchill-laan. Hit hoopt hier op vrij uitgebreide wijze service te gaan verlenen aan automo bilisten en er is zelfs een autowassc- rette in het complexje opgenomen. Pipo's Indiaanse vriend Klukkuk «al zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur de nieuwe zaak met zijn aanwezig heid opvrolijken. BachHaydn en Brucknerde feestredenaars LEIDEN Herman de Wolff dirigeerde in de nagenoeg volle Gehoor zaal zjjn jubileumconcert, op de dag af veertig jaren van trouwe en be kwame dienst nadat hy (op dinsdag 1 november 1927) tot dirigent van de Leidse chr. gemengde zangvereniging Ex Animo was benoemd. En kele bloemstukken accentueerden dit heuglijk herdenken. Meer, veel meer, deden dat de speciale „feestredenaars" Bach, Haydn en Bruckner. Ex Animo voerde met de solisten Angèle Geerts (sopraan), Aafje Heynis (alt), Chris van Woerkom (tenor) en Max van Egmond (bas), de clave- ciniste Rienk Jiskoot en het Zuid-Hollands Orkest enige werken van hen «it Bach schreef de cantate 140 (Wachet auf, ruft uns die Stómme), evenals zijn talrijke andere litur gische composities, gewoon beroeps matig. Hij bestemde deze voor de laatste zondag van het kerkelijke jaar. De cantate is, behalve als uiterst knap, meer dan vele andere routinewerken, ook als geniaal er- Haydn schreef verder zjjn, even eens beroemd geworden Nelson- Messe, omdat hij de Engelse admi raal na diens, de Franse vloot uit schakelende overwinning bij Aboe- kir, wilde eren. En Bruckner schiep zijn grandioos Te Deum, ondanks alle Weense narigheden, „Omnia ad majorem Dei gloriam". (alles tot grotere eer van God). Geheid Ex Animo heeft het bewijs geleverd, dat de lange voorbereidingstijd ter dege benul is. Herman de Wolff, mei zijn veeljarige routine, zijn gegroeid begrip en gerijpt kunstenaarschap, heeft voor deze feestavond heel wat op zich genomen. Zijn leiding toonde zekerheid, vertrouwen ook in het koor, dat alle bedoelingen begreep, prompt op de aanwijzingen reageerde, omdat de werken er geheid :n zaten en men dus gelegenheid had nog wat meer te geven dan het notenbeeld alleen. Bachs cantate, onvolprezen, steeds weer aangrijpende m-uziek viel nog echt Ln de gebruikelijke aanloop periode. Reeds hier echter was de techniek goed, men kende zijn par ty en de stemgroepen, hoewel nog niet geheel op elkaar afgestemd, de den in vaardigheid niet voor elkaar Maar de zang klonk nog wat te ongenuanceerd, was niet homogeen en sprekend genoeg. In het bewonderenswaardige tweede couplet, „Sion hort die Wachter singen", hadden de tref zekere enthousiaste tenoren, in te genstelling tot de beweeglijke strij kerspartij. een bredere en ononder broken lijn moeten trekken. Hei slotkoraal was de inle'ding tot de volgende hogere fase van dit fees telijke concert. Wat het koor, in rijke dynami sche afwisseling, ronde klank en verzorgde expressie in Ilaydns Mis volbracht, lag een klasse hoger dan bij Bach. Dit was werkelijk mooie zang. De Wolff versterkte door het vlotte tempo het affekt van deze schone muziek nog aanmerkelijk' Gebeuren Bruckners Te Deum, grootser, massaler, een geloofszang in ver heven stijl, maakte een sterke in druk. De uitvoering sprak aan en zal velen in de herinnering blijven als een bijzonder gebéuren. Het wai jammer, dat de zaalakoestick er niet steeds volmaakt op reageerde Het solistenviertal zong vaak in combinaties. Toch word men genoeg van persoonlijke kwaliteiten gewaar Max van Egmond was technisch en muzikaal voortreffelijk- Zijn vertol kingen getuigden van intelligentie en volkomen beheersing. Dit laatste was in mindere mate het geval by Chris van Woerkom, die in de hoog te wel eens wat rauw uitschoot. Zijn expressie was sterk, de zang zelf sterk en lenig. Aafje Heynis viel in de kwartet ten vrij weinig, in die gevallen zeer gunstig op. De hier onbekende Antwerpse so praan zong vaak solistisch. Haar stem heeft een opera-karakter, is goed geschoold en betrouwbaar, ook sympathiek klinkend, maar dun en zwak van uitdrukking. Het prachti ge duet (met de bas) in de Bach- cantate klonk goed aangepast. De kwartetten waren doorgaans het aa ihoren alleszins waard. Het orkest verdient grote lof voor zijn kunstige, nauwkeurige, rijk klinkende spel alle lof. Enkele solis ten (viool, hobo) speelden in obli gaten verrassend mooi. Receptie Na afloop van het concert vorm den zich in en buiten de grote foyer lange rijen. Velen wilden de jubile rende dirigent de hand drukken en hun waardering voor zijn werk iD enkele woorden uitdrukken. Voorzitter Vuyk leidde de heer en mevrouw De Wolff binnen. De solisten en andere betrokkenen volg den, terwijl het koor reeds stond op gesteld. Ere-voorzitter dr. J. Rie- mens, wie men zijn hoge leeftijd nauwelijks aanziet en nog minder aanhoort, sprak als enige feestrede naar zijn „vriend De Wolff" toe. „We zijn op dezelfde dag jarig. Hoe vaak hebben we elkaar ai niet ge feliciteerd Dr. Riemens dook in de lange ge- Gelukwensen ook van de hoog bejaarde maar nog verrassend vitale erevoorzitter van Ex Animo, dr. J. Riemens, emeri tus-predikant van de Leidse Hervormde Gemeente, wonend in Zeist Foto N. van der Horst. schiedems van koor en „directeur". Met De Wolff kreeg Ex Animo nieuw vuur, het ging steeds bergop waarts. Ook voor mij hebt u veel betekend, b.v. in de kerstnachtdien- sten. Velen zijn in die tijd wegge vallen, ook vele koren. U hebt het uitgehouden, dank zy uw gezegen- 't .ijkt vreemd voor adviseurs in klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl de vitaliteit. U bent één van de wei nige musici, die een grote kalmte en een heilige passie combineren Mevrouw Van Norden. voorzit ster van het jubileum-comité, sprak de jubilaris zeer waarderend toe en overhandigde hem, namens het koor. een gouden polshorloge. Burgemeester Van der Willigen opende de lange rij gelukwensenden, onder wiie vele bekende Leidenaars, de Ex Animo-leden en afgevaardig den van andere koren van Herman de Wolff- Joh. van Wolfswinkel Reconstructie duurt minstens twee weken VOORSCHOTEN In verband met de reconstructie van de Voor schoterweg zal deze weg met ingang van maandag gesloten worden voor alle verkeer gedurende minstens twee weken. Alle verkeer zal omge leid worden via de Hofweg-Leidse- weg-Haagweg en Churchilllaan is Leiden. De rijkspolitie in Voorschoten tracht voorzieningen te treffen, waardoor het verkeer zo veilig mo gelijk via de omleiding gevoerd kan worden. De Leidseweg tussen Hof weg en De Vink is zeer bochtig en smal. Over deze weg zullen onge veer 300 autobussen van de NZHVM- lijnen 46 en 49 hun weg moeten vin den. De driesprong „De Vink", nu al een probleem voor iedere wegge bruiker, zal beveiligd worden door een verkeersagent. Tot grote schrik van de politie worden de fietsers via Leiden Zuid-West gevoerd over het laantje van Griffioen. Op deze plaats ontbreekt iedere beveiliging. Dit laantje dient tevens als over steekplaats voor gemiddeld 400 schoolkinderen. MONITOR Zondagmiddag zal de weggebrui ker via het tv-programma Monitor gewezen worden op de afsluiting O ja, even naar PRONONCE voor een heerlijke PYAMA Burgemeester en wethouders in oude Rolls Royce VOORSCHOTEN „Deze beurs begint een traditie te worden. De ruim dertig middenstanders, die ge toond hebben reeds op het beurster rein te kunnen samenwerken, kun nen de stoot geven tot een algemene winkeliersvereniging in Voorscho ten". Met deze woorden opende wethouder dr. M. S. Kamminga in het Cultureel Centrum gisteravond de najaarsmiddenstandsbeurs. De heer G. R. Wielenga, adjunct secretaris van de Kon. Ned. Mid denstands Bond, wees op de belang rijke plaats, die de middenstand in neemt. In het Cultureel Centrum exposeren dertig middenstanders en op het voorplein is een grote auto show van twee automobielbedrijven. De beurs heeft een Engelse sfeer en het voltallige college van burge meester en wethouders werd gister avond afgehaald in een oude Rolls Royce onder begeleiding van een Engelse bobby. De beurs is tot zaterdagavond iedere middag en avond geopend en biedt op ieder terrein mogelijkheden tot keuren, kijken en eventueel Eenzaamheid bij Beckett en Duras LEIDEN In de serie modern toneel van K. en O., speelde de toneelgroep „Theater" gisteravond twee één-akters: „Het kroondo mein" van Marguérite Duras en van Samuel Beckett: ,JCrapp's laatste band". In vele moderne stukken staat de eenzaamheid van de mens en de zinloosheid van het leven tn het middelpunt. Deze twee dingen beheersen ook inderdaad het leven van de hedendaagse Fietsers via hei bruggetje als Voorschoterweg dicht is (Van c stadsredacteur) LEIDEN Zoals wij hebben bericht, wordt de Voorschoterweg t staande maandag voor alle verkeer afgesloten, waarschynlyk vooi duur van twee weken. Automobilisten zullen dan hun weg van en naar Voorschoten via Hofweg, Leidseweg en Vink moeten vinden maar voor fietsers en bromfietsers heeft de Provinciale Waterstaat een aanlokke lijker omleidingsroute gevonden, namelyk via het omstreden bruggetje, dat in het verlengde van de Vyf-Meilaan ligt en dat aansluiting geeft op het verharde pad, dat tussen enkele tuindersbedryven door naar de Leid seweg voert. Door middel van borden zullen de fietsers op deze route wordeu gewezen. De tijdelijke afsluiting van de Voorschoterweg is nodig, omdat de weg moet worden aangesloten op het tweede deel van de Hooghka- merbrug. Daarna zal de westelijke rylbaan in gebruik worden, genomen, zodat de aanvankelijke Voorschoter weg kan worden aangepakt. De weg krijgt in totaal viier geas falteerde rijstroken terwijl er ge kleurde fietspaden langs komen. Ter hoogte van de Churchill-laan wordt ten behoeven van fietsers en voetgangers een tunnel aangelegd. Tot nu toe verloopt het werk vol gens plan. Opbrengst collecte Pr. Beatrix Fonds LEIDEN De collecte ten bate van het Prinses Beatrix Fonds, ge houden in de week van 16 t.m. 21 oktober, heeft in Leiden f 5699.63 opgebracht. mens. Heeft men elkaar nog wel wat te zeggen? Hebben de moder ne schrijvers nog wat te zeggen of willen ze alleen maar een triest beeld geven in de hoop, dat de mensen opgeschrikt zullen worden? Er zijn wat dit laatste betreft uit stekende stukken. Ook van Beckett, maar daartoe kan zeker niet de gis teravond opgevoerde eenakter ge rekend worden. Hij ontrafelt de si tuatie van Krapp op zijn 69e ver jaardag wel, maar doet het te wijd lopig om de toehoorder wakker te schudden. Integendeel. Bernhard Droog, als de man die zich overgeeft aan de nostalgie, bracht de reacties op de tekst die zjjn op een band opgenomen, gedachten- wereld van 30 jaar terug horen liet, wel goed over het voetlicht, maar alles ging in een te traag tempo. Ook het terugdraaien en weer doen horen van de tekst was er de oor zaak van dat het saai werd en zon der effect bleef. In ,Jïet Kroondomeinzijn het drie mensen, die doordat een hondje van één der dames een keer in zijn been bijt op een zebrapad, nader met elkaar in contact komen. Ook hier de eenzaamheid. Het ge sprek komt moeizaam op gang. Na veel onbenulligheden, komt er een soort biecht van hun armzalig be staan. Ieder blijft tot slot wachten, maar waarop eigenlijk? Dit werk is meer een leesdrama dan een speelstuk. Het was ook wat saai. vooral in het begin. De tweede helft werd boeiender gebracht, maar juist bij zo'n stuk, waarbij men de bedoeling alleen uit de tekst moet horen, is het zaak dat deze ook goed overkomt. Dat gebeurde niet altyd. Deze avond was hoogstens af en toe interessant, maar helaas niet boeiend. A. C. Bouwman. Dr. H. van Houten tot hoogleraar benoemd ROTTERDAM Dr. H. vam Hou ten, sedert 1963 gewoon lector aan de rijksuniversiteit te Leiden voor de heelkunde, is benoemd tot hoogleraar in de algemene heelkunde aan de medische faculteit te Rotter dam. Hij studeerde aan de Leidse uni versiteit en werd in 1959 specialist- chirurg. In 1960 werd hij chef de clinique bij het Academisch Zieken huis te Leiden. In 1962 promoveerde hy cum laude. van de Voorschoterweg en maandag morgen zullen enige keren na het nieuws mededelingen voor de weg gebruikers verstrekt worden- Ge poogd zal worden het achterland van Leiden via de Rijksweg naar Den Haag te voeren. De borden van d» rijksweg, die de ridhting Rotterdam aanwijzen en welke route over de Leidseweg heenloopt, zullen waar schijnlijk afgeplakt worden. De rijkspolitie in Voorschoten ver» wacht dat het vooral bij De Vink, nog juist gemeente Voorschoten, zeer moeilijk zal zijn alle verkeer af te vloeien. Mede door de vernieuwing van de spoorbrug De Vink passeren de treinen langzaam en daardoor blijven de spoorbomen langer dan normaal gesloten. De Leidseweg tussen De Vink en Hofweg is dn onderhoud bij die pro vincie en daardoor kan de gemeen te Voorschoten weinig verkeers maatregelen nemen o.a- tijdelijk par keerverbod en borden voor gevaar lijke oversteekplaats, zoals bij hei laantje van Griffioen. Tentoonstelling van Poolse affiches LEIDEN Van vrijdag 3 tot en met woensdag 22 nov. wordt in het Academiegebouw der Leidse Uni versiteit, Rapenburg 73, een door het Leids Academisch Kunstcen trum georganiseerde tentoonstelling van Poolse affiches gehouden. De tentoonstelling, die vrijdag zal wor den geopend door prof. Th. H. Lun- singh Scheurleer, hoogleraar in de kunstgeschiedenis en voorzitter van het LAK, toont van de laatste twee jaar daterend werk van bijna twin tig Poolse kunstenaars. Vele affi ches op de tentoonstelling, die ten dele samenvalt met de eveneens door het LAK georganiseerde Poolse filmweek, hebben een film tot onderwerp. De tentoonstelling ia geopend maandags tot en met vrij dag van 918.00 uur. Promoties te Leiden LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit promoveerde de heer C- W. Stortenbeker tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Obser vations on the population dynamics of the Red Locust, Nomadacris sep- temfasciata (Serville) in its out break areas". Promotor was prof, dr. D. J. Kuenen. De heer Stortenbeker werd gebo ren te Haarlem en woont te Ede. Verder promoveerde de heer H. J. Evers tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Geology of the Leonides between the Bernesga and Forma rivers. Cantabrian mountains N W. Spain". Promotor was pro dr. L. U. de Sitter. De heer Evers werd geboren te Palembang (Ind.) en woont te Lei- Echtpaar Boer is 65 jaar getrouwd LEIDEN In kamer 42 van Huize Groenhoven woont de heer H. Boer (89) met zijn vrouw, mevrouw N. Boer- Bosman (89). Het echtpaar Boer-Bosman is op 20 november 65 jaar getrouwd. Bijna twee jaar woont het nu in Groenhoven en het echtpaar heeft 't daar goed naar de De heer en mevrouw Boer zijn allebei geboren Leiderdorpers en sinds hun trouwdag hebben zij aan de Lage Rijndijk gewoond. De heer Boer heeft tot aan zijn pensionering bijna 40 jaar bij de LBF gewerkt. Het echtpaar heeft 6 kinderen, 19 kleinkinderen en 24 achterkleinkinde ren. Met de familie zal het 65 jaar getrouwde paar op 20 november in Huize Groenhoven het feest vieren. Bridgeclub De Sleutels LEIDEN Stand na de vijfdie ron de in dé huishoudelijke parencompetó- tiie van de bridgeclub De Sleutels. Groep A: 1 v d Burg-de Jongh 696, 2 Kuyt-Eldering 663. 3 Janson-Rip 625. 4 Bloemhoff-de Jong 619, 5 echtp. de Vrind 601, 6 Vrijenhoek-v Helvert 592. 7 Biesot-v Weizen 580, 8 v Ravens- waay-Engels 571, 9 dames Stigter-v d Ende 566 10 Klinkenberg-Smi'btenaar 565. 11 dames Sier-v Zjjl 561, 12 echtp. Tijssen 555. M.S. 600. Groep B: 1 Kammeraait-v Kempen 659. 2 Rompes-Pries 650, 3 de Vrie®- Lodder 640, 4 v d Bergh-Wesseling 618. 5 ecthp. Jansen 601, 6 Kooyman- Hemmers 599. 7 mv Vreijenhoek-Ge- vers 594. 8 Dek-Goedhard 585. 9 mv Derogee-Bernhard 577, 10 echtp. Hol leman 574, 11 dames Bernhard-Boo 552. 12 de Vries-Selier 545. M.S. 600. Groep C: 1 Rodenburg-Wesseling 66, 2 Middelham-Beugelsdijk 802. 3 Zwetsloot-Liem 795. 4 Selier-Duiser 776, 5 v d Heyden-Nijweide 749. 6 mv Vroom-Foppen 737. 7 Vreeburg-Bieg- straaten 736. 8 Poot=Lansbergen 731. 9 de Vries-Oudshoorn 725, 11 Robbers -Lepelaar 703, 11 mv Wiinkler-Prins- Riel, 12 de Koning-Snyders 651. 13 echtp. v Kempen 585. 14 dames Blan- ken-Nouwens 560. M.S. 720. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Joris M. zv W J Tinbergen en A E Clignett: Rudolf A P, zv A P Slewe en P S Bekkering: Carolina J C. dv P de Bruijn en J C Nieuwenburg; Barbara R, dv. G. v. d. Put ten en S R v Gennep; Susanna, dv J A v d Weyden en M J Pardon; Frans J, zv J F Oudshoorn en C P Lamfers; Evert J. zv S P Althuis en G Kronenburg: Dennis J. zv L Mie ras en W v Rangelrooij; Marco F. zv J Koolmoes en H C Keijzer. Overleden: J Vinkesteijn, 54 j„ man; J P Vergeer. 40 j. m; L T Steenvoorden, 43, echtg v H Tesk*

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3