TWEEDE SCHIPHOL ROND 1980 imiu SPINAZIE 750crl1.I5 Commentaar Man schiet lerares dood Z.-Flevoland Geen hinder In studie Zand in staal: grote schade Hoogovens Ongelukken in verkeer, vierde- -~Z doodsoorzaak Schiphol overhaast aangelegd Mijnramp in Oostenrijk PvdA: Mammoetwet in 1968 invoeren ANDUVIE 600 QA JHTt GR. 9 VCt Jan Mens (70) overleden Donderdag 2 november 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hasgse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Hgt gebeurde toen de koningin moeder van Engeland het nieuwe Civic CentreSouthend-on-Sea Essex, opende. De brigadier had juist het portier van een Rolls- Royce uit de koninklijke stoet gesloten. Hij deed een stapje achteruit, liep tegen de rand van het trot toir en maakte onder de ogen van de koningin-moeder, hofdig- nitarissen en de kijkende menig te een geweldige buiteling. Ge lukkig was hij weer op de been, toen het volkslied werd gespeeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering houdt er rekening mee dat er tussen 1980 en 1985 behoefte zal bestaan aan een tweede „Schiphol". Op het ministerie van verkeer en waterstaat is de vraag al ip studie waar deze luchthaven het best kan worden gevestigd. Voorlopig wordt ge dacht aan Zuidelijk Flevoland, dat over enige tijd droog zal vallen. Een kaal hoofd is een bezit voor het leven. DE BOISSON Indonesische kerken zoeken hun weg pagina Kernmerk Een trieste avond voor het Nederlandse voetbal. Stromende regen en toch nog 60.000 toeschou wers in het Feijenoord- stadion een 2—1 neder laag tegen Zuidslavië, maar bovenal een spor tieve blamage. Na een kwartier moest Keizer we gens natrappen uit het veld worden gestuurd. Nederland speelde verder met tien man (zie pagina 3>. TWEE EIGEN PROGRAMMA'S OVER OKTOBER. REVOLUTIE - PAG. RADIO TV „Ik gaf haar dat doosje met wol en toen stuurden ze me huis." hst wesr Harde wind DE BILT Een depressie af komstig van de oceaan trok in het afgelopen etmaal in diepte toenemend naar de Britse eilan den. Aan de zuidflank woedde geruime tijd een zware wester storm. Vanmorgen lag de kern boven Wales. Het laat zich aanzien dat de depressie in zijn geheel naar het zuidelijk deel van de Noordzee zal trekken, waarbij door opvul ling de activiteit belangrijk min der zal worden. De lucht, die met zuidweste lijke winden naar ons land zal stromen, is onstabiel, zodat bij een wisselende bewolking enkele buien verwacht moeten worden. DE BILT Wisselend be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en harde zuidwestleijke wind. toe hard daag of i Fraude schroothandelaar (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens heeft een schade van ongeveer drie en een halve ton moeten incasseren door fraude. Er zijn geperste pakken oud ijzer in een van de kolossale ovens terechtgekomen, die zand en steen bevatten. Deze materialen >varen erin gestopt door een schroothande laar in Valkenswaard. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Een grote oven is door dit waar deloze materiaal ernstig beschadigd. Het herstel aan de bemanteling en het produktieverlies is de Hoogovens op 350.000 komen te staan. De pakken geperst oud ijzer wor den wel gecontroleerd, maar steek proefsgewijs, omdat het hier een in gewikkelde werkwijze betreft. Ver moed wordt dat nog andere schroot- handelaren zich aan soortgelijke praktijken hebben schuldig gemaakt om „meeropbrengst" te krijgen. De controle is nu verscherpt. Het onderzoek dat de politie van IJmui- den in samenwerking met die in Limburg naar deze frauduleuze han delingen verricht is nog niet ten In ontwikkelde landen GENèVE Volgens het rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie over de periode '61/'64 zijn de onge lukken in de grote meerderheid van de ontwikkelde landen een zodanige factor geworden, dat zij thans de hoofdoorzaak zijn van de dood in de leeftijdsgroep van 1 tot 35 jaar. In talrijke ontwikkelde landen ne men de ongelukken de vierde plaats in de volgorde van doodsoorzaken in elke leeftijdsgroep. Van de ongelukken maken die, wel ke aan het verkeer te wijten zijn een hoe langer hoe groter deel uit. Meer dan 40 pet. van de ongelukken in de ontwikkelde landen zijn verkeerson gelukken. Bovendien worden personen, zie kenhuizen en de nationale economie zwaar belast door permanente of tij delijke invaliditeit als gevolg van ver keersongelukken. Als typisch voor beeld wordt Engeland aangehaald waar tegenover een dode bij een on geluk gemiddeld 10 15 ernstige ge wonden en 30 40 licht gewonden De Italiaanse kapitein Enzo Um- marino, gezagvoerder van de Angelino Lauro de vroegere Oranje is dol op autorijden. Als zijn schip uitvaart, heeft hij zijn auto aan boord om in de aan te lopen havens plezierriljes te kunnen maken. Dat betekent, dat' de kapitein steeds opnieuw zijn wagen moet registreren, verze keren en/of invoeren. Maar al die rompslomp weerhoudt hem er niet van met zijn hobby door te gaan. De eerstkomende jaren kan Schip hol nog al het luchtverkeer zelfs de zwaarste vliegtuigen verwer ken. Er kan bovendien nog een noord-zuid landingsbaan worden aangelegd, zo deelde minister Bak ker gisteren mee in vaste Kamer commissie voor verkeer en water- De minister meent dat tijdig maat regelen moeten worden genomen om het snel groeiende luchtverkeer let terlijk en figuurlijk in goede banen te leiden. In Zuidelijk Flevoland (en in de Markerwaard, die eveneens zal worden ingedijkt) zijn de omstan digheden uiteraard het gunstigst. Van geluidshinder, zoals rondom het nieuwe Schiphol, zal daar geen spra ke behoeven te zijn. Minister Bakker zei nog dat de aanloopmoeilijkheden, die zich bij de AMSTERDAM Burgemees ter Samkalden van Amsterdam heeft gisteren na de bespreking van de nota geluidshinder in de raad geconcludeerd, dat. door een ongelukkige'samenloop van om standigheden en onduidelijke inzichten de huidige situatie met betrekking tot Schiphol is ont- „Er zijn besluiten genomen, terwijl er te weinig gegevens waren. Dit heeft er toe geleid dat woongebieden zijn gebouwd, waar de geluidshinder groot is." De Amsterdamse burgemeester suggereerde het instellen van een commissie van alle belangheb benden, die wettelijke maatre gelen tot vermindering van de geluidshinder zal moeten bestu- Hij meent dat er in ons dicht bevolkte land geen „onbesmet" gebied is te vinden, waarheen de nationale luchthaven zou kun nen worden verplaatst. ingebruikneming van het nieuwe Schiphol hebben voorgedaan, zo goed als overwonnen zijn. Alleen tobt men nog met de airconditioning. De kwes tie van de geluidshinder zal volgen de week in de commissie aan de or de komen. NLM De verwachtingen die men had van de binnenlandse luchtvaartmaat schappij (NLM) hebben de verwach tingen overtroffen, aldus staatssecre taris Keyzer. Wanneer via het bin nenlands luchtnet ook op omliggende landen zal worden gevlogen, moet worden nagegaan of Rotterdam als nog in het binnenlands net kan wor den opgenomen. De regering heeft voor de eerste maal in de geschiedenis een lucht vaartverdrag opgezegd, namelijk dat met Canada. Nederland heeft ge meend een stringentere luchtvaart- politiek te moeten gaan voeren nu Canada geweigerd heeft de KLM landingsrechten in Toronto te geven. Thans vliegt de KLM alleen op Mon treal. Er zal evenwel alsnog wor den geprobeerd tot een vergelijk te komen, zei de staatssecretaris. In het Franse mijnstadje Ottange zijn gisteravond 150 mensen geëvacu eerd toen na een plotselinge grondver zakking hun huizen dreigden in te storten. Romina Power, dochter van de overleden filmster Tyrone Power, en Assaf Dayan, zoon van de Is raëlische minister van defensie Mosje Dayan, op de luchthaven van Rome. Zij maken op het ogen blik een film over de oorlog in de Sinaï-woestijn. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uw Emoties TY7E zijn er al aan gewend geraakt, dat George Brown, de Britse minister van buitenlandse zaken, zich nogal eens opwindt en dan rake maar niet altijd even diplomatieke dingen zegt. Nü moesten de Britse pers in het algemeen en die van de kranten* magnaat lord Thomson in het bij* zonder het ontgelden. Zijn beschul digingen droegen een ernstig karak ter. Brown leeft al geruime tijd op ge spannen voet met journalisten en fotografen, omdat zij het zijn, die in geuren en kleuren van zijn doen en laten als minister verslag geven. De wijze waarop Britse journalisten zijn onderminister, lord Chalfont, behandelden, was voor Brown blijk baar de druppel, die de emmer (voor de zoveelste keer) deed overlopen. Brown vergeet echter, dat hij geen vakbondleider meer is, die van zijn hart geen moordkuil hoeft te ma ken, maar minister van buitenlandse zaken van een der grote landen. De positie van de briljante minister is in het Britse kabinet sterk. Als hij zijn emoties niet de baas kan blijven kan premier Wilson hem echter niet handhaven. Dat zou jam mer zijn. KLAGENFURT In de kolen mijn van Wolkersdorf in de Oosten rijkse provincie Karinthië zitten op een diepte van 420 meter vijf mijn werkers opgesloten, nadat gister morgen een brand was uitgebroken. De redders hebben alle hoop om hen levend terug te vinden opgege ven. Van een zesde mijnwerker is het lijk naar boven gehaald. De brand, die vermoedelijk is ont staan door kortsluiting, woedt nog steeds. Het reddingswerk wordt ern stig bemoeilijkt door de hitte en de dikke rook. Motie:27 miljoen extra? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA wenst op 1 augus tus 1968 geen beperkte maar een algehele in voering van de Mammoetwet. De socialist Tans heeft gisteravond in de vaste Kamercom missie voor onderwijs een «notie ingediend, waarin op deze integrale invoering wordt aan gedrongen. Als gevolg van bezuinigingen is de invoering van de Mammoetwet afgeremd, onder meer op het gebied van taakuren en studie-uren. De heer Tans vraagt in zijn motie voor de in voering van de Mammoetwet 27 miljoen extra uit te trekken. Zijn motie zou vanmiddag in stemming komen. Bij de discussie over de invoering van deze wet vertelde minister Ve- ringa tot verrassing van de com missie dat waarschijnlijk vandaag de uitvoeringsbesluiten voor de Wet op het voortgezet onderwijs in het Staatsblad gepubliceerd zullen wor- Vooral de communist Bakker vond dit een vreemde gang van zaken. Hij drong aan op uitstel van de behan deling. De overige leden van de commissie vonden dit te ver gaan. Het betreft hier een koninklijk be sluit, waarop de Kamer geen invloed heeft. Wel stelde men het op prijs na het verschijnen van dit Uitvoerings besluit met de minister nog eens Minister Veringa dit stuk van gedachten te KWALITEITS DIEPVRIES AMSTERDAM De schrijver Jan Mens is dinsdag op 70-jarige leeftijd in zijn woning in Amsterdam overle- Jan Mens kwam in de vooroorlogse crisisjaren tot schrijven, omdat hy als meubelmaker de kost niet meer kon verdienen. Hij werd populair door zijn romans over het Amster damse volksleven: Mensen zonder geld (1939), De gouden reael (Griet Mans- hande, 1940) en Marleen (1960). Hoewel hij altijd het echte verhaal trouw bleef, had hy ook met histori sche romans (Meester Rembrandt) veel succes. De oplage van zijn boe ken steeg boven de miljoen. Jan Mens zal op verzoek van de familie in alle stilte worden begraven. (Zie elders in dit blad) Ludwig Rolf, die een belangrijk# rol heeft gespeeld bij de ontwikke ling van Hitler's geheime wapen V-2, is op 58-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. In 1945 kwam hij naar de Verenigde Staten, waar hij meewerk te aan het Amerikaanse Saturnus-A- pollo- programma. De 22-jarige Franz J. Broersma is gisteren op de Haarlemmerweg in Amsterdam verongelukt. De jonge man kwam in botsing met een onver licht geparkeerd staande vrachtwa gen. Als gevolg hiervan zwenkte h(j elke dag een ander voordeel ;?SïïfSi SS, SSi."?™.™* zakenman in merikaanse staat steren tijdens een n hun drie kin- n en zich daarna beroofd. Twintig meisjes met geweer bedreigd DUNDEE Een vermoedelijk geestelijk gestoorde man heeft gisteren in deze Schotse stad met een jacht geweer twintig meisjes meer dan een uur in een hand- werkklas gevangen gehouden en de lerares dodelijk verwond. Tot ieders ontzetting gelastte de man direct na zijn binnenkomst de leerlingen de gordijnen te sluiten en zich in een rij langs de muur op te stellen. Politiemannen, die zich met metalen schilden be schermden, omsingelden het schoolgebouw en gaven opdracht de andere leerlingen te evacueren. Brand weerlieden hielden met een grote ladder en een water wagen de wacht onder het raam van het lokaal op de derde verdieping. Na 75 minuten liet de man alle meisjes op één na gaan. Er waren toen vijf schoten gelost. Pas na nog een uur liet Hy zich door de politie arresteren en naar het bureau brengen. De lerares werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, waar zij korte tyd later overleed. De elf meisjes, die eveneens naar het ziekenhuis moesten, bleken met de schrik vrijgekomen te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1