WAAR OVER PRATEN 2U7 Bio-lex maakt wassea bijaa overbodig over de handige keffer EEN BEZORGER minimumloon Geldmarkt aan ruime kant BEURSOVERZICHT NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 NIEUWS ^SLEUTELSTAD Ongelukken LEIDEN Op het rywielpad langs de Hoge Rijndijk is gistermid dag omstreeks tien voor half één de 50-jarige mevrouw J. Owel met het voorwiel van haar fiets in aanra king gekomen met de stoeprand en gevallen. Met haar hoofd kwam zij tegen een tuinmuur terecht. Met enkele verwondingen werd zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. In een huis aan de Haarlemmer straat is gistermiddag om half vijf de 25-jarige verwarmingsmonteur J. Labbree getroffen door vallend puin. Het ongeluk gebeurde, toen de monteur bezig was een gat in de muur te maken om de leiding door te trekken naar de gaskachel. Plot seling vielen uit de schoorsteen brokken puin naar beneden op een hand van het slachtoffer, dat met kneuzingen aan de hand naar het Academisch Ziekenhuis moest wor den gebracht. In de afgelopen nacht omstreeks tien over half één is op rijksweg 4a de 30-jarige caféhouder C. Dijkgraaf uit Heerde met zijn auto tegen hek ken gereden, die in verband met een wegomlegging waren geplaatst. Met glassplinters in het gezicht is de man naar het politiebureau ge bracht waar hij aan zijn verwondin gen is behandeld. De voorzijde van de wagen werd zwaar beschadigd. Op de Haagweg nabij de Chur- chilllaan is gistermorgen omstreeks half acht de 19-jarige bromfietser J. v. d. Poel uit Zoeterwoude aan gereden door een personenauto uit Leiden. Het ongeluk gebeurde, door dat de automobilist geen voorrang verleende aan de bromfiets, die op het rijwielpad reed. De jongen moest met een hersenschudding en een hoofdwond naar het Diaconessenhuis worden gebracht. Op de Haagweg zijn gisteravond omstreeks half zeven de bromfiet sers R. van Leeuwen (18) en P. van Wijk (23), beiden uit Leiden, door onbekende oorzaak frontaal met el kaar in botsing gekomen. Beide bromfietsers liepen een lichte her senschudding en bloedende hoofd wonden op. De heer Van Leeuwen moest naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. De ander werd naar huis vervoerd waar de huisarts hem behandelde. Veilig Verkeer stuurt enquêteformulier HILLEGOM Het bestuur van de afdeling Hillegom van het Ver bond van Veilig Verkeer heeft aan de bewoners van de Meerstraat (met name het gedeelte tussen Hoofd straat en Krochtstraat) een enquê teformulier gestuurd. Hierin wordt onder meer gevraagd of het zin heeft de Meerstraat tussen Hoofd straat en Krochtstraat af te sluiten voor alle verkeer, zodat .er een situatie ontstaat, zoals ongeveer in de Amsterdamse Kalverstraat. Op de afdelingsvergadering in de cember zal deze enquête worden besproken. HILLEGOM HELPT DE HERNHL'TTERS HILLEGOM In de Gerefor- meerde kerk zal zondagmorgen een collecte ten bate van het zendings werk van de Hernhutters in Zeist worden gehouden. Om alle plaats genoten in staat te stellen financiële steun te verlenen aan de Broeder gemeente, die pas door brand zo zwaar is getroffen, kunnen bijdra gen op rekening 24800 van de Nuts- spaarbank in Hillegom worden ge stort onder vermeldirig van „Hille gom helpt de Hernhutters". Ds. Van Dijk vestigt zich in Jeruzalem HILLEGOM Ds W van Dük. Chr. Geref. predikant, die sinds september 1964 in Hillegom staat, vertrekt deze week met zijn vrouw en dochter per vliegtuig naar Israël. Dit op verzoek van de deputaten voor het zendingswerk onder de Israëliërs. Ds. Van Dijk zal zich in Jeruzalem vestigen. Over twee jaar hoopt hij met verlof terug te keren. Moedercursus in Hillegom HILLEGOM Evenals voorgaan de jaren organiseert het Groene Kruis ook dit jaar een moedercur sus. Deze cursus wordt gehouden op zes achtereenvolgende maandagen en is bestemd voor jonggetrouwden en zij die binnenkort trouwen. Allen die belang stellen in de problemen rondom het verwachten van een baby. de geboorte, babykleding en voeding zijn welkom. De cursus staat onder leiding van zuster Vrijenhoek, districtsverpleegster voor de kin- der-hygiëne in Zuid-Holland. De cursus wordt gehouden in het Her vormd jeugdhuis ..Weltevreden" aan de Van den Endelaan. Men kan zich maandagavond 6 november om 7.45 uur 's avonds opgeven. Beat festival Hillegom HILLEGOM Vier groepen zijn overgegaan naar de finale van 't beatfestival. die zaterdag 11 novem ber zal worden gehouden. Dit zijn de beatgroepen May Be 5 uit Hille gom. de Strangers uit Nieuw-Ven- nep. Set Illusion uit Bennebroek-De Zilk en Berry and the Skydevils uit Noord wij ker hou' De tweede voorronde wordt za terdagmiddag om 3 uur in de kleine zaal van Treslong gehouden. Verzending van zeepost DEN HAAG - Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk Australia: Mare li; Chili: ms Manuel Mejla 711. Indone sië: ms Eumaeus mil Kenya. Oeganda: ms Mobeka 10 1: Tantan toil: Ned. Antillen: Suriname: ms Oranje enlgde State Saga 11' Afrika (Rep.) nekerk ill. inlichtingen dlngtdata v« lertka: ms Atlantic '-Afrika: In 1 naken LEIDEN In de nacht van dins dag op woensdag is uit een huis aan de Houtlaan een portefeuille met ongeveer f 365 gestolen. Tussen 20.20 en 22.15 uur gister avond is ingebroken in een sigaren zaak aa nde MaresingeL De dader is binnengekomen door een ruit te ver nielen. De winkelcassa met ongeveer f 70 is meegenomen en uit een blik ken busje, dat in de woonkamer stond, is f 35 verdwenen. In de afgelopen nacht is ingebro ken in een kapperszaak aan de Rijn dijk. Men is binnengekomen via een kapotgeslagen raam. Er wordt een bedrag van ongeveer f 60 vermist. Drs. Demenint in het zilver LEIDEN/OEGSTGEEST Drs. A. L. Demenint van het accoun- tanskantoor De Tombe en Demenint te Leiden vierde gisteren zijn zil veren jubileum, 's Morgens werd hjj in het kantoor gehuldigd. De heren M. J. F. Jonkers en J. van der Boon spraken hem toe. Hij kreeg een Friese klok en een radio aangebo- 's Middags werd een zeer drukke receptie gehouden in De Beuken hof te Oegstgeest. De burgemeesters van Leiden en Oegstgeest en tal van zakenrelaties uit Leiden en omge ving waren aanwezig. Zij onder streepten hiermee de grote repu tatie, die de heer Demenint heeft als accountant. HILLEGOM De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor direkt Per 1 januari Kamer: hoger (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een grote meerder heid van de Tweede Kamer is van meniing, dat het minimumloon per 1 januari a.s. moet worden opgetrok ken. Dat bleek gisteren bij de voortgezette begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor so ciale zaken. De Stichting van de Ar beid heeft geadviseerd het minimum loon pas op 1 juli 1968 op te trekken, maar met het oog op de niet onbe langrijke stijging van de kosten van levensonderhoud meende de Kamer commissie, met uitzondering van de WD-er mr. Rietkerkt dat al op 1 Ja nuari as. iets zou moeten worden ste- Wat z'n sociale strekking betreft had dit standpunt de instemming van mi nister Roolvink. Maar met de heren Boersma (AR), Van der Ploeg (KVP), Kikkert (CH) e.a. maakte hij bezwaar tegen een ontwerp-motie van de so cialist mr. Van Lier, waarin er bij de regering op werd aangedrongen te be vorderen, dat zij die het minimumin komen ontvangen per 1 januari a.s. een compensatie ontvangen. Er is over een en ander nog over- Nieuws van en voor Sassenheim In en uit Sassenheim SASSENHEIM Ingekomen: J P A van Riet met echtg T Q M Ruijs, van Gouda naar J P Gouverneur laan 40. A M M van der Geest, e v Kuiper, met 1 kind, van Australië, Melbourne, naar Rusthufflaan 73. E A Turnhout, e v Van Houwelingen, met 1 kind, van Lisse, naar Kerk- laan 26. Eugène Arthur Tjon A Joe, van Noordwijk, naar Hoofdstraat 286. J H M Bierman, van Noordwijk, naar Marijkestraat 40. Verhuisd binnen de gemeente: M van Houwelingen, van Zuilhofstraat 14, naar Kerklaan 26. E J M van Duin, e v Van der Hoorn, van Jac. v. Beierenlaan 15, naar Teijlinger- laan 17. K van der Zwet, met echtg M A Tulen en 2 kind., van Wester - tsraat 31, naar Jupiterstraat 2. R de Boer, met echtg P Schalk en 2 kind., van Westerstraat 38, naar Jupiter straat 16. L Luijk, met echtg T van de rNiet en 4 kind., van Burchtstraat 10, naar Bijweglaan 28. P van der Heijden, met echtg J H Bij en 2 kind., van Crocussenstraat 6a. naar Jupiterstraat 24. Vertrokken: P M van Rijn, e v Van Dijk, van Rusthof f laan 30, naar Leidschendam. C S M van Reisen, e v Brama, van Hoofdstraat 328, naar Noordwijk. H P. van Steijn, van Hoofdstraat 173, naar Katwijk. M J Hoogenboom. e v Kersten, van Hoofdstraat 291, naar Linschoten. P S Faase, e v Janssen, van Narcis- senlaan 51, naar Alphen a d Rijn. J Versluis, met echtg Aass, en 1 kind., van Menneweg 69, naar Am stelveen. J de Ridder, van Hoofd straat 82, naar 's-Gravenhage. J Zandbergen, van Europahove 6, naar Den Helder. G L van Raaij, met echtg E Dozeman en 5 kind., van J P Gouverneurlaan 40, naar Ooster hout. Burserliike stond SASSENHEIM Geboren: Ma- ari Cornelia, d v J Verbeek en M S Piket, Fl. Schoutenstraat 21. Johan nes Casper Maria, z v A H W M Hendriks, te Noordwijkerhout, en C F M Zwetsloot. Hoofdstraat 55. Ro nald Andries Jacobus, z v A J Hoorn, en J M van den Burg. Zand- slootkade 47. Ondertrouwd: Petrus Adrianus Verdegaal, 25 jaar, te Bloemendaal, en Theodora Johanna Cornelia Eikens, 22 jaar, Hoofdstraat 106. Pe trus Bastianus Eeltje van der Lans, 23 jaar, Engel Kruijfhove 2, en Cor nelia Theodora Grimbergen, te Lisse. Gehuwd: B C van Dijk. te Leid schendam. en P M van Rijn. Toek. adres: Leidschendam. Tedingerstraat. 47. G R Brama, te Noordwijk. en C S M van Reisen. Toek. adresrNoord- wijk, Scheveningsestraat 35. C G J van der Hoosn, te Noordwijkerhout, en E J M van Duin, E Kersten, te Linschoten. en M J Hoogenboom. Toek. adres: Linschoten. Kramwijk 1. D Janssen, te Alphen a d Rijn, en P S Faase. Toek. adres: Alphen a d Rijn. Robijnstraat 24. W A van den Hoek. te Amsterdam, en B S M Meijer. Toek. adres: Amsterdam, Lutmastraat 35. J C Bol, te Gronin gen, en A Wijntjes. Toek. adres: Oude Haven 7. M van Houwelingen, Burgerlijke stand van Voorhout VOORHOUT Geboren: Maria W A, dv J W v d Ploeg en M J Hermans; Ronaldus W L zv W L Gvd Zalm en B G C v Kampen; Maria H J, dv L C Plasmeyer en J D Kappe; Vincentius R. zv G K Beuling en B M Groot: Gerardus M W, zv M Heemskerk en M T J v d Eist Ondertrouwd: J Steenvoorden en G T M Kerkvliet. GEHUWD: G E J Bergman en G M T v d Vlugt. J C J Zuidhoek E H M Veen hof. Overleden: G H Splinter. 63. echtg v K T W Rollwage. VOORHOUT Bij de Rijkspost spaarbank is in oktober ingelegd f 25204 en uitbetaald f 22057. Vier nieuwe boekjes werden uitgegeven en zeven afbetaald. VALKENBURG In oktober is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 10.927.03 en uitbetaald f 11.219,32. en E L Turnhout, te Lisse. Toek. adres: Kerklaan 26. F C J van Hoe kelen en P M W van Schie, te Hille gom. H P van Steiin en J A E M van den Berg, te Leiden. Toek. adres: Katwijk, Voorstraat 64. Overleden: E Thomas, e v Rodri- gues, 53 jaar. J M Esseveld, 81 jaar. L A Bisschops, 58 jaar. J C Nüholt. 2 maanden. Moord ivijkerhout in 1968 NOORDWIJKERHOUT In de vergadering van 14 november zal de raad van Noordwijkerhout zich uit spreken over de vraag welke ka- pitaalswerken in 1968 (en volgende jaren) zullen worden uitgevoerd, aangenomen dat daarvoor de finan cieringmiddelen od tafel kunnen komen. Er zal een uitgaaf van ongeveer f 250.000 nodig zijn voor de opnieuw uit te voeren riolering in de Schip- persvaartweg, de daaraan te koppe len reconstructie van de weg zelf en de extra afschrijving van het on bruikbaar geworden riooL Verder dient ter afronding van het saneringsplan Zilkerduinweg nog een aankoop van slechte panden te geschieden tot f 128.235. B. en W. noemen verder de uit voering van een overdekt zwem (instructie)bad. Al acht de KVP- fractie dit zwembadproject van hoge prioriteit, zij heeft al verklaard, dat het volledig uitvoeren van het Boek horst-plan voorlopig toch op de eer ste plaats moet blijven staan. In de Zilk wacht het sportpark op afwerking. Eigen werk bij NFC NOORDWIJK Op de bijeen komst van de Noordwykse Film club in het Zinger Hotel gaf de voorzitter, de heer Kleywegt een nabeschouwing op de filmavond in het Lido-theater. waar de N.F.C. voor ruim 150 bezoekers het UNI- CA-programma draaide. Als gasten waren aanwezig leden van de Haar lemse Smalfilm Liga. leden van de amateurfilmclub „AMFI '66" uit Hil legom en leden van de Leidse Smal film Liga. Na de pauze werden vertoond ..Staphorst, Giethoorn en de Noord oostpolder" van Koos Kleton, „Naar de zandbouwwedstrijd in Frankrijk" van Kees Putman, „Zuid-Spanje en Noord-Afrika" van Harry Hekker en een poppenfilmpje van Erna Eichelsheim. Op maandag 6 november zal de cineast Cor Icke met een program ma van eig enwerk in het Zinger Hotel gast zijn van de Noordwijkse Filmclub. NOORDWIJK In de Hervormd- Geref. Evangelisatie, schoolstraat 2. wordt heden half 8 de dankstond voor gewas en arbeid gehouden. In deze dienst zal voorgaan ds. J. den Hoed. Herv. predikant te Meer kerk. NOORDWIJK De plaatselijke afdelingen van de Chr. Midden standsbond, het Ned. Kath. Onder- nemersverbond en de Kon. Ned. Middenstandsbond houden dinsdag 7 november in het „Hof van Hol land" gezamenlijk een vergadering. In deze bijeenkomst zullen de wet houder van openbare werken en financiën, de heer J. de Geus. en do directeur van openbare werken, de heer P. J. J. Dessing. een en ander vertellen over de problemen en de ontwikkelingen in Noordwijk NOORDWIJK Bij de laatste schietwedstrijden van ..Blijf voor 't Land" werden de volgende schut ters winnaar van een wisselmedaille: le klasse N. W. Caspers 46 punten; 2e klasse W. de Mooy 43 pnt: 3e kL A. van Beelen 41 pnt. In de KSO-competitie waren de uitslagen als volgt: le klasse N. W. Caspers 59 punten: 2e klasse A. v. Beelen, 56 pnt. In de le klasse schoot N. W. Caspers buiten mede dinging mee. daar hij vorige week reeds met 58-59-58 punten definitief in het bezit van de wisselmedaille was gekomen. In de 2e klasse behaald enA. van Beelen en L. Pfister beiden 56 pun ten, maar Van Beelen werd win- Bij gunstige weersgesteldheid wordt er zaterdag weer in Katwijk geschoten. leg gaande in de Stichting van de Ar beid. KVP. ARP en CHU wensten dit overleg niet te doorkruisen met een ontwerp-motie. Een verworpen motie zou een averechts effect kunnen heb ben en de zaak zelf, waarover in de Kamercommissie nauwelijks verschil van mening bestaat, in gevaar kun nen brengen „Wij willen de partnerf in de Stichting honderd procent kans geven om zelf tot overeenstemming over een verbetering per 1 januari a.s. te komen", zei de heer Van der Ploeg in navolging van de heren Boersma en Kikkert. Zij vonden de ontwerp- motie van de PvaA dan ook te voor barig- De heer Rietkerk (lib.) had geen bezwaar tegen de aanpassing van het minimumloon aan de stijging van de kosten van levensonderhoud maar geloofde dat de ontwikkeling beter op 1 juli kan worden overzien Op die datum zou dan met terugwer kende kracht tot 1 januari de verbete ring van het minimumloon kunnen worden gerealiseerd. Minister Roolvink onderstreepte, dat het bedrijfsleven zich voor 1 juli heeft uitgesproken. „Als wij nu zou den zeggen: 't moet per 1 januari, dan zou dat de eerste ingreep van bovenaf zijn in de vrije loonpolitiek. Sterker nog: het zou een torpedo zijn op het scheepje van de vrije loon politiek." De ontwerp-motie-Van Lier vond de minister een „ontijdige zaak" Het zou hem niet verwonderen als de partners in het bedrijfsleven opnieuw rond de tafel gaan zitten voor een ge sprek over de materie. Maar met een motie, en zeker met een verworpen motie, zou men dat overleg een slechte dienst bewijzen. Mr. Van Lier handhaafde aanvanke lijk zijn ontwerp-motie. Van de be zwaren van minister en commissie- meerderheid bleek hij niet overtuigd. Na veel heen- en weergepraat stelde mr. Van Lier tenslotte voor om in een aparte vergadering van de com missie, vlak voor de plenaire begro tingshandeling in de Kamer, een be slissing over zijn ontwei-p-motie te nemen. De motie blijft dus liggen en het overleg van het bedrijfsleven wordt niet doorkruist. Met dit voor stel ging de Kamercommissie akkoord. Overdekte kunstijsbaan in hart Zuid-Holland DEN HAAG De in het voorjaar opgerichte „Stichting Kunstijsbanen Zuid-Holland" is vrijwel gereed met een plan voor de bouw van een over dekte kunstijsbaan, bevattende een vierhonderd meter-wedstrijdbaan. vier ijshockeybanen. kunstrijbanen en tri bunes voor 14.000 personen. Omdat deze overdekte kunstijsbaan in de eer ste plaats bedoeld is voor de bevol king van de provincie Zuid-Holland, streeft de stichting er naar deze baan te bouwen op een plaats, gelegen tus sen de Europoort-agglomeratie en Den Haag, die zowel via de grote verkeers wegen als per spoor en autobus ge makkelijk bereikbaar zal "moeten zijn voor de gehele provincie, maar ook ver daar buiten. Gezien onder andere de grote moei lijkheden die hier te lande bij de ex- AMSTERDAM Op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 30 okto ber is de bankbiljettenomloop door ultimo-opvragingen sterk gestegen met f307 miljoen tot f8330.2 min. Daartegenover daalde het saldo der schatkist met £89 min. tot f744.9 min. De rekening andere ingezetenen bracht f 17 min. in de markt en daalde tot f 49,7 min. Om aan de zware ont trekkingen te voldoen hebben de ban ken met de Nederlandsche Bank dol lartransacties afgesloten, die f351 min. in de markt brachten. Goud en devie zen stegen daardoor tot f8062,6 min., waarvan goud onveranderd f 6236,7 min., terwijl convertibele deviezen van f 1466.8 min. tot 1831.6 min. toena men en het dekkingspercentage van 85,50 tot 87,63. De banken konden hier door de voorschotten met f154 min. verminderen tot f 63,4 min. Hun te goed bleef f 22 min. De geldmarkt was dinsdag aan de ruime kant door enkele betalingen van het Rijk waardoor de voorschot ten wel verdwenen zullen zijn. Op 1 november zou er f 70 min. in de markt komen door betaling van het Rijk aan rente en aflossing van gevestigde schuld. Verder kan er een flink be drag van bankbiljetten terugvloeien. Geldkringen menen dan ook dat de markt nog iets ruimer zal worden waardoor verlaging van de 4ls pet. daggeldrente tot de mogelijkheden be- De voornaamste posten waren in miljoenen guldens op 30 (23) oktober: Activa: Goud 6236.7 (6236,7), vorderin gen in goud 1831,4 (1466,6), buiten landse betaalmiddelen 0,2 (0,2), gul- densvord. op buitenl. 51,3 (67,5), pa pier in disconto 135 (135), papier door bank gekocht 964,5 1964.5), voorschot ten 63,4 (217,1), Ned. munten 22,1 122.3), passiva. Bankbeljetten 8330,2 '8023,1), schatkist 744,9 (833,9), banken in Ned. 22 (22), andere ingezetenen 49,7 (66,8), banken in buitenL 41,4 (40,9), andere niet-ingezetenen 5,7 (8,9), saldo buitenl. geld 11,2 (12,1). Hoffmann-La Roche bouwt te Mijdrecht AMSTERDAM Hoffmann-La Ro che te Bazel, producente van chemi sche, kosmetische en veterinaire pro- dukten heeft te Mijdrecht 1 ha indus trieterrein gekocht en haar dochters Phaor AG te Chur, Reba AG te Bazel en Th Mühlethaler SA te Nyon heb ben Hoffmann-La Roche NV te Rotter dam opgericht met f 20 miljoen kapi taal (20 000 in aandelen), waarvan f 4 min geplaatst en 400.000 'gestort, waar in de dochters voor 20,40 en 40^ deel nemen. Volgens de gemachtigde, mr. A. C. Bergsma advocaat te Rotter dam wil zij in maart daar gebou wen voltooien voor opslag van produk- ten van het moederbedrijf voor ver koop in de Euromarkt. Voorlopig zal het bij verkoop blijven. ploitatie van open kunstijsbanen wor den ondervonden om bij elke weers gesteldheid een goede ijskwaliteit te behouden, is de stichting van mening, dat alleen een overdekte baan de op lossing is. Het bestuur van de stich ting hoopt spoedig in staat te zijn uit voeriger mededelingen over de plan nen te doen. AMSTERDAM, 1 november. Hoe wel de internationale waarden van daag bij de opening over de gehele linie koersverliezen registreren, moet toch worden opgemerkt dat de stem ming niet tegenviel. Dit wanneer hier bij in aanmerking wordt genomen, dat Wallstreet dinsdag aan de flauwe kant was, ook voor de Nederlandse hoofd fondsen. Philips daalde met een eerste verhandeling op 110.10, ca. 80 cent ver geleken met het voorgaande slotni- veau. Unilever was 70 cent lager op 104.90. Kon. Olie was zwak op 140.30 (141.70). AKU min 20 cent op 61.90. Het publiek was in al deze fondsen met enkele stuks aan de markt, doch op het verlaagde niveau werd aanvanke lijk enige steun geboden. Later zakte AKU in tot 61.40 en Unilever tot 104.60. Philips echter liep op tot 110.40 Bij gebrek aan affaire bleven de hoe ken van Deli-Maatschappij en K.Z. Organon gesloten Er werd volstaan met één notering. Deli deed 86,20 (86.50), K.Z. Organon 153.80 (155). Hoogovens werd op 103 (onveranderd) geadviseerd, doch KLM was belangrijk lager. Voorbeurs deed KLM 270, tegen gisteren als officiële koers 280 Dit fonds sloot gisteren in Wallstreet 2% dollar lager, terwijl ook de overige luchtvaart-fondsen in New York flauw sloten. De Newyorkse beurs moest dinsdag wederom aanbod verwerken, waardoor het Dow Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen er bijna 7 punten daalde tot 879.74. Het schijnt in Amerika niet zo goed te gaan als werd verwacht. De winst van U. S. Steel onderging een scherpe daling. Verder staat de markt er onder druk van stakingen. De handel in de hoofdfondsen was zeer kalm mede doordat enkele bui tenlandse beurzen vaiidaag gesloten bleven, wegens Allerheiligen. Het Uni- lever-concern maakt op dinsdag 7 no vember op ca. 14.00 uur de derde kwar- V ervoersplannen in strijd met EEG DEN HAAG Staatssecretaris Key- zer heeft gisteren opnieuw krachtig stelling genomen tegen de vervoers plannen die door de Westduitse mi nister Leber zijn opges'eld. De be windsman noemde deze plannen in strijd met de geest van de EEG en bo vendien werd naar zijn mening in deze plannen geen rekening gehouden met internationale verdragen, zoals de akte van Mannheim. De staatssecretaris kwam tot deze uiteenzetting na opmer kingen in de vaste commissie van ver keer en waterstaat van de heren Laan (soc.) en Lankhorst (psp). Beide woordvoerders meenden dat de staats secretaris tijdens een rede te Rotter dam veel te krachtig had gereageerd op de voorstellen van de heer ueber Staatssecretaris Keyzer beklemtoon de nogmaals, dat Nederland de Euro pese specialist is op vervoersgebied. Wanneer deze functie wegvalt, zou de betalingsbalans ernstig schade lijden. Nederland zou een moeilijke tijd door maken, wanneer het plan-Leber in Duitsland wordt geaccepteerd. Dit plan, dat een oplossing geeft voor de moeilijkheden van de Duitse spoor wegen is vooral gericht op bevoorde ling van Bremen en Hamburg. De po sitie van Amsterdam en Rotterdam die wij na de oorlog hebben opge bouwd. zou, als dit plan vordt aange nomen, ernstige schade lijden, aldus de bewindsman. Hij zei verder niet te veel te kunnen meedelen, omdat hij taalcijfers alsmede het interim-divi dend over 1967 bekend. De scheepvaartsector opende licht verdeeld waarbij HA.L. een herstel te zien gaf tot 81 (79%). Scheepvaart- Unie echter was ruim 1 punt lager op 128%. Van Nievelt opende een half punt lager op 113 doch kon zich her stellen tot 115V^. Kon. Boot was iets gemakkelijker. De cultures—gaven, evenals de staatsfondsen, weinig ver andering te zien. In aandelen Braat Amsterdam werd, op verzoek van het beursbestuur, geen notering opgemaakt. Op deze aandelen wordt, door een nog onbekende, een bod uitgebracht van 42 procent. Giste ren was de koers 37li. De beurs ver moedt dat Braat Rotterdam hier de gegadigde is. Als gevolg van Amerikaans aanbod daalde Unilever tot 102.80. AKU verliet de markt op 61.60. Philips 110 en Kon. Olie op 139.80. Hiermede' sloten de in ternationale waarden op vrijwel het laagste punt van de dag. In de scheep vaartsector trok HAL verder aan tot 84. Van Nievelt kwam op 116, terwijl Scheepvaart-unie zich herstelde tot 130. KLM was zeer flauw met een koers daling van f 14, Hoogovens min f 1.50. In de eerste periode daalde Albert Heyn 7 punten, doch de Bijenkorf Be heer ging 8 punten omhoog. Sanders Behang daalde 6, Gist/Brocades 5 en Breda Machines 8 punten. Van de bank-aandelen ging HBU 2 li punt om laag. Dagra werd op 181 verhandeld tegen een laagstgedane notering van 210. Tussen deze twee koereen lagen steeds laatkoersen. Onze scheepsbouw moet op de helling DELFT Wil de Nederlandse scheepsbouw van de elfde plaats in de wereld terugkeren naar de vierde, dan zal er iets moeten gebeuren, al dus prol ir. J. H. Krietemeyer, hoog leraar in de scheepsbouwkunde. In de eerste plaats aanpassing van de stu die Delft en Rotterdam. Delftenaren moeten vertrouwd worden met een wijder gebied van scheepsbouw-werk- tudgkunde, zeevaarttechniek en koop vaardij, dat wil zeggen met wat een reder met zijn schip doet. Rotterdam mers met de technologische zijden van de scheepvaart. Beiden moeten zich verdiepen in beleidsvragen. Ten twee de moeten ingenieurs en economen, die in de scheepsbouw werken, op nieuw studeren. In de derde plaats moet men de in september begonnea cursus voor de medewerkers der direo» ties krachtig bevorderen. De snelle vlucht van de Japanse scheepsbouw is naast de lége lonen, te danken aan toewijding en ijver, aan het feit dat de scheepsbouw een onderdeel is van grote concerns, die auto's, vliegtuigen, machines, staal, enz. produceren. Van zeer groot belang Is dat het speurwerk door overheid en particu lieren krachtig wordt gesteund en dat op Japanse werven veel meer weten schappelijke krachten werken dan in Europa. In Nederland heeft men de scheepsbouw te lang van ambachtelijk standpunt bezien en zich te weinig bekommerd om bekend heid, marktbe leid en speurwerk. Thans is bij allen, die met de scheepsbouw te maken hebben, veel in beweging gekomen, om langs nieuwe wegen en met moderne methoden Nederland weer een ere plaats te geven. Kunt u ook geen dag zonder Bio-tex? Neem dan zo'n voordelige koffer in huis. Dan hebt u altijd voorraad. En 't is nog goedkoper ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10