BROWN IS WOEDEND Kamer niet blij met vrije lonen MINDER GEVAAR BU MINIMUM-SNELHEID Commentaar Kwaad over publicaties Gehoor stomverbaasd hit mm Autobotsing: drie doden Wilson achter Chalfont Egypte vraagt Europa olie Weerbericht voor meer dag en Meisje ontwaakt na bijna vier jaar slapen Ambtenaren willen wel „voorschot" Zaak-Mia Versluis voor rechtbank Woensdag 1 november Ï967— 48ste jaargang ««-wSj*. D« Kottwl»»* Dordl» Dagblad 1 "«W» CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Engeland is een fel debat ontstaan over de wijze waarop verschillende dag- en weekbladen te werk gaan bij het publiceren van niet voor publikatie bestemde, dus vertrouwelijke, mededelingen. De nogal emotionele minister Brown opende gisteren de aanval op de kran tenmagnaat Lord Thomson. De Spaanse stierenvechter Se bastian Palono Linares, die enor me successen heeft geboekt, staat binnenkort een grootse huldiging te wachten. In Medina del Campo werd de matador voorgesteld aan prinses Irene, die met haar echt genoot de huldiging zal bijwonen. Een dame is een vrouw, die maakt dat een man zich gedraagt als een heer. HAZLITT Rode schaduw over Reformatie- feest - pag. 2 In drie artikelen behandelen wij de voorgeschiedenis, het verloop en de gevolgen van de Russische oktober-revolutie van 1917. Op pag. 5 de eerste aflevering. TREKVOGELS VOLGEN DE DELTAWEG - PAG. 9 „Als je werkelijk student bent. om ben je dan niet op straat c DE BILT Een depressie, die gisteren over het zuidelijke deel van de Britse eilanden naar onze westkust is getrokken is in noordoostelijke richting afgebo gen en heeft zich opvullend naar de Duitse bocht verplaatst. Ze vervolgt haar weg nu. voorafge gaan door regen, naar Zuid- Noorwegen. Op de oceaan is inmiddels een volgende actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die koers heeft gezet naar Ierland. De re genzone ervan had zich vanmor gen al tot de omgeving van Lon den uitgebreid. Deze depressie trekt het komende etmaal over Zuid-Engeland oostwaarts en zal morgen in onze omgeving regen en buien veroorzaken bij een krachtige en af en toe storm achtige wind tussen zuidoost en zuidwest. De temperaturen wor den daarbij in het algemeen iets lager dan vandaag. Kandidaat CNV-voorzitter Lanser trekt zich niet terug fVan onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De voorzitter van de Christelijke bedrijfsbond voor de me taal- en elektrotechnische industrie, de heer J. Lanser. trekt zich niet terug als kandidaat voor het voorzit terschap van het CNV. Het CMB-bestuur heeft zich giste ren uitvoerig beraden over het feit dat de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel als tegenkan didaat drs. J. Boersma heeft gesteld. Het CMB-bestuur besloot achter de kandidatuur-Lanser te blijven staan. Men wacht thans met vertrouwen de algemene vergadering van 20 no vember af, waarin de verkiezing zal geschieden. GRONINGEN Bij een botsing tussen een personenauto en een be stelwagen op de weg tussen Gronin gen en Peize zijn gisteren drie mensen gedood en één zwaar ge- Bij dit ongeluk kwamen om het leven de 42-jarige mevrouw A. G. Groenman-Been uit Hoogkerk, be stuurster van de personenauto, haar 68-jarige vader E. Been uit Gronin gen en de 22-jarige manufacturier E. Schuiling uit Noordhorn. Mevrouw Schuiling, die de bestel auto bestuurde, werd ernstig ge wond, evenals de 65-jarige echtge note van de heer Been. Het 6-jarig dochtertje van mevrouw Groenman- Been liep bij het ongeluk geen ver wondingen op. Ir. Klasema hoofd van dienst Zuiderzeewerken I DEN HAAG Met ingang van vandaag is tot hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken benoem dir. M. Klasema. Hij is de opvolger van ir. F. L. van der Bom. Al sinds 1938 is ir. Klasema werkzaam bij de dienst. Onder meer heeft hij een belangrijk aandeel ge had in de drooglegging van de Noord oostpolder en Oostelijk Fle voland. Ver- B der was hij 'r- Klasema actief bij het herstel van de Wierin- germeerdijk in 1945 en van de dijk op Schouwen-Duiveland na de stormramp in 1953. Sinds 1961 is hij hoofdingenieur-directeur en tevens waarnemend hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken. De capaciteiten van ir. Klasema zijn overigens niet alleen beperkt tot tot zijn ambt. Men kent hem ook als ervaren Elfstedenrijder, terwijl hij als succesvol sportman, onder meer tijdens de Olympische Spelen in 1936, jarenlang deel uitmaakte van de nationale atletiekploeg. LONDEN Na Lord Chal- j font is nu (opnieuw) George Brown, de Britse minister van buitenlandse zaken, in opspraak gekomen. Op een diner voor Amerikaanse zakenlieden be schuldigde Brown de gastheer de krantenmagnaat Lord Thomson ervan, zijn blad Sunday Times toe te staan, de Russen te helpen en Engeland slechte diensten te bewijzen. Voordat Brown begon met zijn toespraak over „Engeland en de ver anderende wereld", richtte hij zich tot stomme verbazing van de 200 aan wezigen tot Thomson, die naast hem zat en zei: „Uw bladen bewijzen dit land een zeer slechte dienst. U wilt de andere bladen slaan, maar som migen van ons stellen ons ten doel ons land te dienen." Brown zei verder: „Sommigen van ons menen dat het nu tijd is er mee op te houden de Russen halverwege „op weg te helpen" over wat we doen. Ik vraag u en de Sunday Times daarmee rekening te houden. Maak er in vredesnaam 'een eind aan. Als het blad niet beheerst, zou er toch iemand moeten zijn, die dat zonder verdere opheldering wel doet". Niet serieus Nadat Brown zijn speech had be ëindigd stond Lord Thomson op en zei: „We nemen George niet altijd even serieus. Maar het geeft u een aardig beeld van het kaliber man dat we hebben als minister van buiten landse zaken, zijne excellentie George Na afloop raakte Brown in fel de bat met journalisten en Amerikaanse gasten. Hij herinnerde aan een uit spraak van wijlen Aneurin Bevan (Labour-politicus) die eens zei. dat de Britse pers de meest geprostitu eerde ter wereld is. Brown weigerde te zeggen of zijn aanval verband hield met de ont hullingen in de Sunday Times over Kim Philby, de man van de Britse geheime dienst, die in werkelijkheid een Russisch spion was. Wel maakte de minister duidelijk, kwaad te zijn over de verhalen in de Britse pers (ook in de Sunday Times) naar aanleiding van „niet-voor-publi- katie-bedoelde-uitlatingen" van Lord Chalfont, de minister voor EEG- zaken. Intussen heeft de hoofdredactie van de Daily Mirror laten weten, dat de diplomatieke en buitenlandse staf on der geen beding meer aanwezig zullen zijn bij niet voor publikatie bestemde overzichten voor de pers door Lord Chalfont. De Mirror 'oplage vijf miljoen) spreekt met nadruk tegen dat hetgeen I Chalfront gezegd heeft niet voor publi katie was. De minister zou op publika tie hebben aangedrongen, maar zijn I naam mocht niet worden genoemd. Ook de conservatieve Daily Mail zegt dat Chalfont heel duidelijk maak- I te. iets in de kranten te verwachten, j hoewel hij erop aandrong, dat het i nieuws niet uit Lausanne moest komen. Tevoren was bekend geworden, dat Chalfont ontslag had aangeboden, maar j dat premier Wilson het had geweigerd. Deze zei gisteren in het Lagerhuis, het ontslag wei aanvaard te zullen hebben, als hy getwyfeld had aan wat Chalfont te Lausanne heeft gezegd. Voor vervolg zie pag. 9 ROME Egypte heeft verschei dene Europese landen verzocht ge raffineerde olie te leveren daar de raffinaderijen in Suez door Israëli sche artillerie ernstig zijn bescha digd. Dit werd gisteren vernomen uit kringen van de Italiaanse industrie De verzoeken zijn volgens deze kringen gedaan via de Egyptische ambassades en handelsmissies in Europa. Denk aan zwakke bedrijfstakken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Ka mer is men niet gelukkig met de in- KUULViJvn. voering van de vrije loonpolitiek, waarover in de Stichting van de Arbeid vorige week overeen stemming is bereikt. Bij de begrotingsbehandeling in de Kamercommissie voor sociale zaken toonden de heren Van der Ploeg (kath. v.), Van Lier (soc.), Boersma (a.r.), Kikkert (c.h.), Van der Lek (pac. soc.) en Van 't Schip (comm.) zich bezorgd over de conse quenties van de loonvrjjheid voor o.a. de zwakke bedrijfstakken, de probleemgebieden en de inkomstenverhoudingen in het al gemeen. Overigens gingen zij niet erg diep op de zaak in, omdat de regering haar definitieve standpunt nog niet heeft bepaald. Daarom hield ook minister Roöl- vink zich op de vlakte. ,.Ik beschik nog niet over een schriftelijk stuk, maar dat zal de Stichting mij op zeer korte termijn doen toekomen. Ik heb vandaag in de Kamercommissie wei nig positiefs over het nieuwe systeem gehoord en ik had ook niets anders verwacht," zei de minister, die zich niet uitliet over de vraag of hij het Stichtingsakkoord nu wel of niet ge lukkig vindt Wel onderstreepte hij. dat als het bedrijfsleven eenstemmig van me ning is dat een andere weg moet wor- Maximum 110 km haalt weinig uit AMSTERDAM Een even tuele invoering van een mini mum snelheid op de rijkswegen heeft een groter effect op het aantal inhaalmanoeuvres en daarmee op de veiligheid dan een maximum snelheid. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Bilt gaat vol gend jaar meerdaagse weerberichten geven, heeft minister Bakker gister avond meegedeeld. Het KNMI zal in de toekomst ook meer aandacht besteden aan we tenschappelijk onderzoek onder ande re op het gebied van de oceanografie. Op dit punt heeft het KNMI een ach terstand. Nederland was het laatste Europese land waar het meteorolo gisch instituut een elektronische re- kenapparatuur heeft aangeschaft, zei minister Bakker gisteravond in de openbare vergadering van de vaste Kamercommissie van verkeer en wa terstaat. Dit is dan Gus, de mechanische hond, bijzonder in trek bij de jeug dige bezoekers van de twintigste Jeugdsalon te Parijs, waar aller hande speelgoed wordt getoond. Gus kan namelijk sprongen ma ken. Zodra je op zijn rug zit springt hij vooruit. Dat komt door de sterke veer, die in zijn lijf ia verborgen. BUENOS AIRES De 18-jarige Maria Tello is gisteren In een zieken huis te Buenos Aires ontwaakt na drie jaar, elf maanden en acht dagen aan een stuk door geslapen te hebben. Op 22 november 1963 hoorde zij van de moord op president Kennedy, die zij bewonderde, en viel snikkend in slaap om niet meer wakker te worden. Alleen op Goede Vrijdag 1964 is zij even wakker geweest. Vorige week werd Maria uit haar woonplaats in de provincie San Juan. 1200 km ten westen van Buenos Aires, naar het ziekenhuis overgebracht. Een groep specialisten heeft haar behandeld. Er is goede hoop op volledig hersteL Dit is de voorlopige conclusie van het ongeveer een jaar geleden begon nen onderzoek naar het effect van snelheidsbeperkingen buiten de be bouwde kom door de Stichting we tenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid. Uit het onderzoek is ook gebleken dat bij het vaststellen van een maxi mumsnelheid van 110 kilometer per uur niet minder ongelukken gebeu ren. Wordt deze grens echter gesteld op 100 kilometer per uur, dan heeft dit wel een gunstige invloed op het aantal ongelukken. De directeur van de SWOV, ir. Asmussen. zei gisteren op een studie dag van deze stichting, dat nog wordt onderzocht of het onderzoek op dit gebied zal kunnen worden voortgezet. Verband Zo n onderzoek heeft alleen zin als het verband kan worden gezocht tus sen de ongevallenkans. en een zo groot mogelijk aantal kenmerken van de weg, het voertuig en de mens, die van belang zijn voor de verkeersvei ligheid. De voorbereidingen hiervoor zullen zeker vijf jaar duren, aldus ir. Asmussen. De directeur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. J. van der Kerk. deelde mee dat de raad van waterstaat bin nenkort advies zal uitbrengen over een aantal maatregelen die een beter optreden mogelijk moeten maken te gen de verkeersdeelnemers die onder invloed van alcohol een voertuig besturen. Onderzoek Prof. dr. P. Muntendam, hoog leraar in de sociale geneeskunde te Leiden, kondigde aan dat een on derzoek zal worden ingesteld, nodig om op doeltreffende wijze de alco holisten te identificeren. Zodoende kunnen gegevens worden verkregen omtrent recidive-kans en het bloed- alcohol gehalte. De gegevens zullen een eerste be wijs kunnen leveren of het uit het oogpunt van verkeersveiligheid wenselijk of noodzakelijk is bepaalde groepen alcohol-recidivisten voor goed of gedurende een langere perio de uit te sluiten van verkeersdeelna- Dit onderzoek staat onder leiding van prof. dr. W. Buikhuisen, hoogle raar in Groningen. Hij gaat van 2000 personen, die in 1955 en 1956 veroor deeld werden op grond van het verbod om onder invloed aan het verkeer deel te nemen, na of zij tot in 1960 nog een of meermalen voor hetzelfde delict werden veroordeeld, en of zij eventueel nog andere misdragingen onder de invloed van alcohol hebben gepleegd waarvoor zij werden veroor deeld. den Ingeslagen, de regering tot taak heeft het bedrijfsleven een ruime kans te geven, met inachteming van ieders verantwoordelijkheid. „We zijn nu aan het eind van het loonpoli tieke tijdperk gekomen. Het be drijfsleven heeft gekozen voor het dragen van eigen verantwoordelijk heid". De minister wilde de moeilijkheden die uit de vrije loonpolitiek voort vloeien, niet wegcijferen. Het nieuwe systeem brengt risico's mee, maar dat gold ook voor het tot dusver gevolg de loonpolitieke stelsel. In de nieuwe verhoudingen zal, de overheid een rea listisch beleid moeten voeren. Op de details en de vraagpunten (positie Rijksbemiddelaars, inpassing nieuwe systeem in buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen e.d.) kon de minister nu niet ingaan, maar hij nam aan dat bij de plenaire behande ling van zijn begroting in de Kamer meer klaarheid kan worden verstrekt. De Kamercommissie was van me ning, dat terwille van een grondige oordeelsvorming over het nieuwe loonsysteem de begroting zo laat mo gelijk moet worden behandeld. (Van redacteuren) UTRECHT Het overheids- en on- derwüzend personeel meent dat het rRk volgend jaar niet met salarisver hoging mag wachten tot de resultaten van de (vrye) loononderhandelingen in het bedrRfsleven bekend zyn. De Christelijke centrale van over heids- en onderwijzend personeel heeft zich gisteren uitgesproken voor een salarisverhoging per 1 januari a.s. Zg vindt dit nodig om de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen. Over een mogelyk percen tage kan pas worden gesproken na de verschijning 'deze maand) van het economisch najaarsrapport van de So ciaal-economische raad. In Den Haag gingen geruchten, dat de regering het rijkspersoneel op 1 januari geen ..voor schot" op de te verwachten salarisver hoging wil geven om te voorkomen, dat een bepaald percentage invloed zou uitoefenen op de loononderhandelingen in het bedrijfsleven. De CCOOP verlangt van de over heid voorts, spoedig een duidelijke uit spraak over de vraag of het zgn. trend- beleid in 1968 zal worden gehandhaafd. Prijs TT ET GEEFT te denken, dat in een tijd waarin de roep om vrede luid, dringend en oprecht is de No belprijs voor de vrede reeds twee jaar lang niet is uitgereikt omdat geen kandidaat geschikt bevonden werd. Enerzijds zijn de overwegingen voor niet-toekennen begrijpelijk. Het is een wrange tegenstelling om een man des vredes te eren in de voor kamer, terwijl in de achterkamer een Vietnam-oorlog woedt. Onse we reld is een dorp geworden waar de afstand geen scheiding meer brengt. Aan de andere kant zou het een mo rele steun betekend hebben, voor al wie aan de vrede denken en ervoor ook willen werken, te weten dat iemand waardig gekeurd werd de lauweren van de vrede te dragen. ENSCHEDE De zaak-Mia Ver sluis zal volgende maand voor het gerechtshof in Arnhem komen. Het hof zal dan het appel behandelen, dat de inspecteur voor de volks gezondheid in Overijssel heeft aan getekend tegen de uitspraak van het regionale college voor medisch tucht recht in Zwolle. Deze uitspraak ia nooit in het openbaar gebracht. Zoals bekend is de zaak aanhangig gemaakt door de Enschedese zaken man W. J. B. Versluis, wiens dochter bijna anderhalf jaar geleden door het toedienen van een foutieve narcosa bewusteloos raakte en sindsdien niet meer bij kennis is gekomen. Zjj wordt verpleegd in Bennekom. Inmiddels heeft de minister van justitie de Tweede Kamer meege deeld, dat het justitiële onderzoek in de zaak-Versluis met de grootste nauwgezetheid is geschied. Hier door en doordat de zaak ook nog op het medisch-tuchtrechtelijke vlak ligt. heeft het onderzoek zich uit- gestrekt over een vrij groot tijds bestek. aldus de minister. TBC-explosie in Ambonezenkamp VAASEN Bij tien inwoners vnn het Abonnezenwoonoord te Vaasen i* tbc geconstateerd. De besmetting van een persoon was aanleiding om de gehele uit 1250 personen bestaan de woongemeenschap te onderzoe ken. In enkele dagen tijd is bij de bewo ners de reactie van mantoux ver richt, waarbij aan het licht kwam. dat nog negen kinderen besmet wa ren. Zij zijn in een sanatorium opge- nomen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivfteft ontvang ik een grote luxe Sierknijpar. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1