Aangeboden: voor f. 152,62 in de maand Huisvrouw voert actie voor Cheyenne-Indiaan HALlijdt groot verlies AMRO-LENING portie vlees vlees etenis., veimihvoora eten Geld nodig voor bouw scholen Verrassend optreden kwintet Archie Shepp Loonoverleg 68 wordt geen eenvoudige zaak CNV: BOEKEN OP TAFEL Gezondheidscentra in de stadswijken 9 DINSDAG 31 OKTOBER I96T Na a vont u ren reis van twee maanden langs reservaten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan de mu ren foto's en tekeningen van In dianen, souvenirs, een echte vredespijp, mocassins met kra len. Het hele huis van mevrouw M. van Kints-Kooke (53) aan de Halsterenstraat in Rotter dam-zuid is er kleurig mee op gesierd. Stuk voor stuk herin neringen aan een avonturen- reis van twee maanden langs Amerikaanse Indianen-reser vaten. Mevrouw Van Kints: „al vanaf mijn jeugd heeft het me geboeid. Ik las alleboeken van Karl May. En over al was mijn ideaal die mensen, voor wie hij schreef, zelf te zien. Dat is later zo gebleven. Ik verdiepte me in het onderwerp en kocht er geschiedenisboeken over. Maar pas vorig jaar zag ik voor het eerst mijn ideaal in vervulling „We hadden wat gespaard. Elke gulden, die we konden missen, werd opzij gelegd. Mijn man zei: als je persé wilt, dan mag je. Zelf had hij er geen belangstelling voor. Hij vond het allemaal mooi en was ook wel geïnteresseerd in mijn liefhebbe rij, maar hij houdt niet van reizen. Daarom bood hij aan thuis te blij ven en op de (zeven) kinderen te Reservaten Met de Greyhound is mevrouw Van Kints daarop bij verscheidene reservaten op bezoek geweest. Niet gewoon als toerist, maar als wezen lijke geïnteresseerde. Dat opende voor haar alle deuren. Ze logeerde een week bij de Navajo's, de grootste stam onder de half miljoen Amerikaanse Indianen, in een reser vaat in Arizona, dat tweemaal zo groot is als Nederland en 120.000 inwoners telt. Daarna ook in het Pinerich-reservaat in Zuid-Dakota, waar de Sioux zich hebben gesettled en in enkele nederzettingen. Ze sprak er met de bewoners, had goede contacten met stamhoofden, overnachtte verscheidene malen in een TP (wigwam) en was uitgeno digd toeschouwster bij ceremoniële feesten. „Een prachtige tijd", zegt ze nu. „Ik heb er de Indianen leren kennen zoals ze werkelijk zijn. Wij in het westen hebben er een totaal ver keerd beeld van. Nog al te vaak zien wij hen als bedelaars. Maar ik moet zeggen: ik heb nog nooit zo'n beschaafd volk ontmoet. Rustige mensen, die geen haast kennen. Wel varend zijn ze niet, maar hun ont wikkeling komt op gang. Jongeren studeren in de stad en ook veel oude ren vinden meer en meer werk bui ten de reservaten. Maar vermengen zullen ze zich nooit. Een Indiaan blijft Indiaan. Zij blijven een eigen gemeenschap met eigen gebruiken, die niet snel zullen veranderen. Ook al zijn er moderne westerse invloe den merkbaar. Zo hebben de Nava jo's zelfs hun eigen krant." Lezingen Al haar ervaringen heeft me vrouw Van Kints nu op schrift gesteld. Daarnaast heeft ze enkele honderden dia's en een een uur du rende kleurenfilm. Daarmee houdt ze lezingen. De eerstvolgende wordt gehouden op 21 november voor de Volks Universiteit. Van die gelegenheden maakt zij dan tevens gebruik om geld in te zamelen voor de stam in het Cheyen- ne-reservaat in Montana. Met veel moeite is men er daar in geslaagd een school te bouwen, voor een groot deel gefinancierd met particu liere giften. Het ontbreekt alleen nog aan leermiddelen. Die bijeen te brengen, beschouwt mevrouw Van Kints als een opdracht. Vandaar ook, dat zij er haar gironummer (57.20.80) graag voor heeft open gesteld. Zoveel hoopt zij op te halen, dat zij volgende zomer het bedrag bij elkaar heeft. Persoonlijk wil ze het dan gaan overhandigen. Want dat zij nog eens op bezoek gaat, staat voor haar vast. „We zijn er al druk voor aan het sparen. Ook m'n man doet mee en stopt me regelmatig wat toe. Onder dit beding, dat ik het direct naar de bank breng". Hope lijk hebben we volgend jaar dan zoveel, dat ik nog zo'n trip kan ma ken. Misschien zelfs met m'n zoon. Want ook die is, evenals trouwens iedereen in huize Van Kints, en thousiast voor de plannen van zijn moeder." ROTTERDAM De Holland- Amerika Lijn zal dit jaar een groot verlies lijden. Er zal aldus een mededeling van de direktie geen dividend wor den uitgekeerd. Dit bericht heeft in beurskringen grote on gerustheid verwekt. Vorig jaar keerde de HAL nog acht pro cent dividend uit. De direktie heeft enkele oorzaken meegedeeld die geleid hebben tot de tegenvallende resultaten. Zo heeft zich binnen het vrachtbedrijf een aan tal ongunstige faktoren in versterkte mate voorgedaan, zowel betreffende de aanloopkosten verbonden aan de omschakeling op het containerver voer en de zeer nadelige invloed van dit verkeer op de conventionele diensten. In de passage-sektor noemt de HAL-direktie als incidentele tegensla gen het tijdelijk uitvallen van de Nieuw Amsterdam en Ryndam (beide met ketelschade). Verder liep door internationale spanningen het aantal vervoerde passagiers af. Er zijn maatregelen in uitvoering tot verbetering van de resultaten, waaronder begrepen een ingrijpende reorganisatie van het bedrijf (zoals bekend ontsloeg de HAL enige weken geleden 230 werknemers, Red.), zowel Europa als in Amerika, ter aanpas sing van zijn structuur aan de zich wijzigende omstandigheden. Pessimisme Dat de vooruitzichten voor de Hol- land-Amerika Lijn niet al te opti mistisch konden worden ingezien, was reeds gebleken uit de zinsnede waarmee de direktie haar jaarverslag 1966 besloot: „Wat de vooruit zichten voor 1967 betreft zijn wij van mening, dat ondanks bepaalde positie- tekenen het voor de vennootschap ;n moeilijk jaar zal worden." Blijkens de geconsolideerde cijfers werd over 1966 nog een voordelig sal do behaald van 5,9 min. tegen 4,9 min. over 1965. De netto winst van de vennootschap kwam uit op 5,2 min. hieraan werd toegevoegd 550.000 ten laste van de reserve diverse be- :n, waarna het dividend werd be paald op acht pet. in contanten. Öp verschillende plaatsen in het verslag werd de stijging der loon kosten genoemd als de belangrijkste factor voor het aanbrengen van deels ingrijpende veranderingen in het be drijf. Een en ander kwam ook tot uiting in de ontslagen. De aandelen HAL zijn officiéél ge noteerd aan de Amsterdamse Effec tenbeurs en noteerden MADRID De Spaanse politie heeft gisteren na een tip van een onbekende vrouw vier zelfgemaakte bommen gevonden in het bureau van de rector magnificus van de universi- van Madrid. De bommen zijn niet ontploft. Mevrouw Oswald eist f 1,8 miljoen DALLAS De weduwe van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, heeft bij de Amerikaanse regering een eis tot schadevergoeding van 1,8 miljoen gulden ingesteld. Mevrouw Oswald, thans gehuwd met de heer Porter, baseert haar eis op het feit, dat de autoriteiten een aantal voorwerpen, eigendom van haar vorige echtgenoot, in beslag heb ben genomen om te dienen als bewijs stukken voor de commissie-Warren, die een onderzoek naar de moord heeft ingesteld. De voorwerpen va riëren van Russische postzegels tot Oswalds ontslagpapieren van de Mari- Sensationeel slot jazzfestival UTRECHT Het CNV vindt de vrije loononderhandelingen voor 1968 geen eenvoudige zaak. De Gids van deze week schrijft, dat volgens op merkingen van werkgevers de on derhandelingen nu harder zullen worden. De werkgevers moeten weer leren „nee" te zeggen, wanneer een gevraagde loonsverhoging beslist ge vaar voor bedrijf of bedrijfstak op levert, zegt men aan werkgevreskant. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen daardoor al zullen de onder handelingen harder worden. Ons moet hierbij van het hart, aldus het CNV, dat de werkgevers toch niet zullen kunnen volstaan met alleen maar „nee" zeggen. Daar moet iets tegenover staan. Ze zullen toch ook minstens met de boeken optafel moeten bewijzen dat het werkelijk niet kan. En ook mag verwacht worden, zo vervolgt het CNV, dat werk gevers bereid zijn samen met de werknemers in open overleg te zoeken naar middelen om de toe stand in bedrijf of bedrijfstak te verbeteren. Alleen op die basis mag van werknemerskant ver trouwen en voorzichtigheid worden gevraagd. Wanneer er in een redelijk en open overleg met de, cijfers wordt aan getoond dat voorzichtigheid werke lijk noodzakelijk is om ongelukken te vermijden, mogen werkgevers die voorzichtigheid ook terecht van werknemerskant verwachten. Want ook dat behoort bij de eigen ver antwoordelijkheid." DUBBELDAM Op rijksweg 16 slip te gisternacht de auto van mejuffrouw C. M. K. Zij raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt en reed de naast de weg gelegen berm in. De auto sloeg twee keer over de kop. Wonder boven wonder werden mej. K. en haar passa gier, P. H. M. M. slechts licht gewond. Nadat zij in het ziekenhuis behandeld waren, konden zij naar huis terugke ren. De auto werd totaal vernield. ROTTERDAM Het New port Jazz Festival 1967 in De Doelen kreeg gister avond met het optreden van het kwintet van Archie Shepp een sensationeel slot. Niet helemaal onverwacht zorgde tenorsaxofo nist Shepp (30) met de zijnen voor een verrassend spektakel stuk, dat niet minder dan veer tig minuten duurde. Jimmy Garrison, bassist van het kwintet, begon met een aantrekke lijke solo. Het publiek, nog onwetend van het Shepp-geweld dat hen wacht te, luisterde geboeid. Drummer Bea ver Harris voegde zich bij Garrison en probeerde in een solo zijn drumstel en het toneel uit om niet voor dezelfde verrassing te komen staan als vorig jaar. Toen gleden zijn trommels en bekkens steeds van de verhoging af, waarop men zijn drumstel had geplaatst. Twee toneel knechten moesten gedurende het hele verdere optreden zijn slagwerk vasthouden. Nadat Beaver Harris het tempo en vooral het geluidsvolume had opge voerd, verscheen Archie Shepp. Hij had het zich gemakkelijk gemaakt door zijn colbertje te vervangen voor een kimono, waarin hij zich vrij er kon bewegen. Over het hoofd had hij een soort alpinopetje getrokken. Daaronder een donkere bril. Gesecon deerd door trombonisten Grachan Moncur en Roswell Rudd begon Shepp aan zijn concert. Kakofonie Niet iedereen waardeerde de kako fonie van de tenorsax en trombones, soms nog overstemd door een fana tiek bewerkt drumstel. Na tien minu ten vertrokken de eerste toeschou wers, op de voorste rijen hield men de oren dicht. Na een kwartier gaven weer twintig mensen de moed op. Proppen papier vielen voor de voeten van de spelers. Nadat vijf bezwete musici op een lager tempo overgin gen en het publiek zich verstaanbaar kon maken, werden naast toejuichin gen ook luid boe-geroep gehoord. Archie Shepp rekende af met de Mainstream-lovers. Hatelijk mooi speelde hij in „traditionele" stijl Sha dow of your smile. Om vervolgens, ondersteund door rood-gloeiend gesla gen bekkens, zijn eigen interpretatie te geven. Tien over half elf, na veer tig minuten ononderbroken spelen, •vertrok het moe geslagen en leegge blazen kwintet naar de kleedkamer. Een enthousiast geworden publiek riep in spreekkoor „Archie". De toe gift kwam niet. Niettemin liet Archie Shepp zich op indrukwekkende wijze als first man van het Newport Jazz Festival in de Rotterdamse de Doelen noteren. Miles Davis Voor de pauze speelde hef. kwintet Miles Davis. In het nummer On green Dolphin street vertolkte deze trompettist met een harmonische in tensiteit zijn fraaiste solo. De span ning die Davis en zijn bekwame te norsaxofonist Wayne Shorter met hun spel wisten op te wekken, werd te vaak kapot geslagen door drum mer Tony Williams (21). Met jeugdige bravoure wilde hij teveel de aandacht op zich vestigen door onophoudelijk harde roffels, hetgeen het spel niet ten goede kwam. Ondanks de vele bekende namen van grote jazzmusici heeft het New port Jazz Festival niet helemaal aan de verwachtingen voldaan. Dank zij het verrassende optreden van Archie Shepp kreeg het festival gelukkig nog enige allure. Dit jaar was de belangstelling voor de concerten weer zeer groot. De volle zalen rechtvaardi gen de verwachting, dat ook volgend jaar het Newport Jazz Festival tij dens haar Europese tournee de Doe len zal aandoen. Henk Houtman (als u in 18 maanden zou aflossen). Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus 247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BAN K Wiardi Beekman Stichting in rapport: Parijse mantels uit Amsterdam moderedactrice) (Van parlementsrcdactle) DEN HAAG Een nationale gezondheidszorg en in principe één ziekenfondsverzekering voor het gehele volk worden bepleit in een vandaag verschenen rap port van de Wiardi Beekman- stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Ar beid. In deze zogenaamde werkverban den kan aandacht besteed worden aan wijkverpleging, zuigelingenzorg en de medische begeleiding van huwe lijk en gezinsvorming. Het rapport, samengesteld onder leiding van het socialistische Tweede Kamerlid dr. J. H. Lamberts, benadrukt dat hiermee de relatie arts-patiënt niet verstoord zal worden. Iedere arts die aan deze groepspraktijk meedoet houdt zijn ei gen patiënten. Het gemeenschappe lijk element ligt vooral in de admi nistratie, de regeling van vakanties en weekend- en nachtdiensten en het gebruik van een laboratorium. V olksv er zekering Het rapport-Lamberts meent dat het verschil tussen ziekenfonds- en particulier patiënt dient te vervallen. Bepleit wordt een uitbreiding van de ziekenfondsverzekering tot het gehele volk. Het verstrekkingenpakket van de Algemene Wet Ziektekosten dient te worden uitgebreid tot de hele zie- kenhuisverpleging, inclusief het eerste jaar. Het eigen risico wordt alleen aanvaardbaar geacht voor zo ver het betrekking heeft op luxe goe deren dan wel de gezondheid positief kan beïnvloeden. Zolang de ziekenfondsverzekering niet wordt uitgebreid tot een volledi ge volksverzekering verdient het, al dus de commissie-Lamberts aanbeve ling de bestaande verplichte, vrijwilli ge en bejaardenverzekering samen te voegen tot een beperkte volksverzeke ring. Het aanhangige wetsontwerp kan aldus het rapport het beste wor den afgestemd omdat dit ontwerp in strijd is met het principe van een gelijke gezondheidszorg voor het hele Daar bent u voor, want met *n goede portie vlees kunt u er tegen I Vlees Is rijk aan waardevolle eiwitten. Vleee is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl Het WBS-rapport meent dat de me dische studie anders dient te worden opgezet. Bepleit wordt de inrichting volk. Gezondheidscentra zouden in stadswijken moeten komen, waarin huisartsen, kruisverenigingen e.d. samen de wijkgezondheidszorg uit oefenen. plaats van het huidig? systeem waar bij meer dan tot nu toe de nadruk valt op de sociale aspecten van het medisch beroep. Daarna moet een meer gespecialiseerde opleiding vol gen, waarbij ook de studie voor huisarts als een specialisatie moet worden gezien. Voorts besteed het rapport aan dacht aan de gezondheidsbescher ming in ruime zin. Het rapport vraagt opstelling van een uitputtende lijst van stoffen die aan levensmidde len mogen worden toegevoegd in plaats van het huidige systeem waar bij uitsluitend stoffen worden ge noemd die niet mogen worden toege voegd. De softenonzaak heeft aange- hart- en plastische chirurgie. De voor- toond hoe noodzakelijk het is ook voor andere dan besmettelijke ziek ten een aangifteplicht te scheppen. Het rapport acht het wenselijk dat de overheid de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen en de creatie van therapeutisch belangrijke maar economisch niet aantrekkelijke ge neesmiddelen steunt, dan wel zelf ter hand neemt. Spreiding In de opbouw van de gezond heidszorg onderscheidt het rapport naast de genoemde eerste lijn nog drie andere lijnen. De tweede lijn betreft de specialisatie en de polikli nische zorg. Het rapport acht het ge wenst dat een einde wordt gemaakt aan het systeem van open en gesloten bedden. Gevraagd wordt om een wet tot een meer efficiënte spreiding van ziekenhuizen te komen en specia listische ziekenhuizen in de algemene te integreren. Voorts acht men een spreiding van het ambulancevervoer per district gewenst. De derde lijn betreft specilisatie waarin „gepionierd" wordt zoals b.v. hart en plastische chirurgie. De voor keur wordt gegeven aan specia listische centra die een onderdeel vor men van de grote ziekenhuizen, waar de kans op aanwezig heid van een team van deskundigen het grootst is. De vierde lijn betreft de zorg voor gehandicapten. Beklemtoond wordt dat voor deze groep zoveel mogelijk ambulante voorzieningen in de maatschappij getroffen dienen te wor den in plaats van langdurige verple ging in inrichtingen. Ook de zorg voor geestelijk gestoorden dient in dit schema ingepast te worden. Het rapport „Gezondheidszorg" van de Wiardi Beekman Stichting zal door de PvdA deze week in de open bare commissievergadering ter behan deling van de begroting van sociale zaken ter sprake worden gebracht. Meisje gedood onder zandauto UITWIJK Maandagmorgen is het 15-jarig dochtertje van de familie van Herwijnen te Uitwijk, gemeente Almkerk, met haar fiets onder een passerende zandauto gekomen. Het meisje was op slag dood. Mantel van Plaza in stijl 1968. Het materiaal is een Franse tweed in vieuw rose met flitsen zacht groen. AMSTERDAM Wie volgend jaar zijn vakantiegeld besteedt aan een mantel, gekocht aan een der Franse boulevards, maakt een goede kans thuis te komen met een puur Amster dams produkt. Plaza, een van de beste Nederlandse mantelconfectio nairs, heeft namelijk een groot deel van de zomercollectie 1968 naar Pa rijs verkocht. We kunnen deze collectie met een gerust geweten beschouwen als een indicatie van de modelijn. Allereerst blijft de lengte tot de knie. De lange jassen in Russische stijl zijn tot nu toe niet geaccepteerd door het ko pend publiek. Het modehuis Du Prin- temps maakte er speciale etalages mee, maar de verkoop was nihil. Kniekort dus "met een ietwat swin gende rok. Niet uitbundig klokkend, maar toch meer dan de bescheiden gering van de laatste seizoenen. Veel lange lijven en ingezette mouwen al zien we ook mantels met een smalle schouderpas waar de mouwen aange knipt zijn. Bij andere mantels begint de rug van dc schouders af ruimte te krijgen, waardoor een elegante cape- lijn ontstaat. Ook bij de tailleurs veel lange jasjes op smalle rokken. Voko- men in tegenstelling hiermede enkele korte bolerojasjes op bollende rokjes. Als modekleuren voorspelt men: alle nuances grijs (flanel), oud-rose al dan niet gemeleerd in tweeds en veel diepblauw, waarbij dan koperen kno pen gebruikt worden. Luther King vijf dagen in de cel BIRMINGHAM Dr. Martin Lu ther King, de grote voorvechter voor gelijke burgerrechten, is gisteren bij zijn aankomst in Birmingham (in de Amerikaanse staat Alabama) gear resteerd. Hij is overgebracht naar een gevangenis in het nabijgelegen Bessemer. Hij kwam uit Atlanta naar Bir mingham om daar een gevangenis straf van vijf dagen te ondergaan, die hem was opgelegd voor zijn aan deel in een verboden betoging voor gelijke burgerrechten (in 1963).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9