THIF.IÏ (NET BEËDIGD) DOET BEROEP OP HANOI OLGA Boersma tweede kandidaat JAMIN Russen koppelen in de ruimte Wild-west in Venlo Commentaren GRATiS Nieuwe voorzitter CNV Brian Jones krijgt 9 mnd SLEUTEL HANGERS Dinsdag 3! oktotxr 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President van Zuid-Vietnam: volk moet offers brengen Maatregelen tegen corruptie SAIGON Tijdens een plechtigheid van nog geen uur is luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu vandaag in Saigon beëdigd als president van Zuid-Vietnara. Direct daarna deed hij in een rede opnieuw een beroep op Noord-Vietnara om de tafel te gaan zitten om te spreken over beëindiging van de oorlog. In de hoofdstad waren nog niet eerder zulke omvangrijke veiligheidsmaatregelen getrof fen. Onder de vertegenwoordi gers van de 23 landen die de eedsaflegging bijwoonden, was vice-president Humphrey van de Verenigde Staten. De Ame rikaanse veiligheidsdienst was op alles voorbereid, want in zijn auto lagen gasmaskers, kogel vrije vesten en geweren. Tot noemenswaardige incidenten kwam het echter niet. De beroemde Sint-Bernardhond Anouck(op de achtergrond) heeft onlangs aan zeventien jongen het leven geschonken, waarvan er acht zijn overleden. De negen overgeble ven dieren worden in het op 2000 meter hoogte gelegen instituut te Sint Bernard opgeleid tot reddings hond. Denk aan de armen. Het kost niets. JOSH BILLINGS ONDERWIJ S-LO VE-IN IN DE RAI-PAG. 2 „Rita kan al heel goed meehelpen, als ze wil...." Huisvrouw op de bres voor Indianen pag. HET WIER DE BILT Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan staat in de hogere luchtlagen een sterke stroming uit west tot noordwest. Hiermede trekken storingsgebieden via de Britse eilanden en de Noordzee naar het Europese vasteland. Een bijbehorend regengebied breidde zich in de loop van de nacht al tot over ons land uit, waarbij de wind naar het zuid oosten kromp en in het binnen land tot krachtig of hard en aan de kust tot hard of stormachtig aanwakkerde. Het laat zich aanzien dat de kern van deze depressie in de richting van Berlijn zal wegtrek ken. Aan de achterzijde staan harde tot stormachtige noord westelijke winden die zich in de avond en nacht over ons land uitbreiden. Daar er vanuit het westen een rug van hoge lucht druk naderbij komt zal het weer morgen een kortstondige verbetering ondergadn. Op de Oceaan handhaaft zich evenwel een grote depressie-activiteit die later op de dag alweer in ons land merkbaar kan worden. Schippersvrouw verdronken ROTTERDAM De 21-jarige Duitse mevrouw Inge Fleischmann, echtgenote van de schipper van het Duitse binnenschip Hermann is maandag verdronken in de Botlek waar het schip lag. Vermoedelijk is zij bij het ophan gen van wasgoed in het gangboord uitgegleden en over boord (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Nederlandse Chris telijke bond van overheidspersoneel (50.000 leden) heeft de heer Jaap Boers ma, lid van de AR Tweede-Kamerfrac tie en economisch adviseur van het CNV, kandidaat gesteld voor lid van het CNV-verbondsbestuur, met de bedoeling, dat de heer Boersma in 1969 de heer Van Eijbergen als voorzitter van dit vakverbond gaat opvolgen. Zoals wij reeds publiceerden had de verbondsraad van het CNV unaniem de heer Jan Lanser kandidaat gesteld voor deze functie. Naar wij vernemen heeft de verbondsraad bij het voorberaad over de kandidaatstelling ook den zich tegen die datum aan de heer Boersma gedacht, maar achtte het beter met een enkele kandidaat naar buiten te treden. Deze opzet is thans doorbroken nu een va nde CNV-bonden (de NCBO), alsnog de heer Boersma naar voren schuift, die waarschijnlijk kan reke nen op de steun van een aantal CNV-bonden. Hiermee is het on zeker geworden wie in de algemene vergadering van het CNV op 20 november als toekomstig voorzitter zal worden aangewezen. Vanmorgen was het nog onduide lijk, of deze kandidaatstelling dooi de NCBO ook gevolgen zal hebben voor de houding van de christelijke bedrijfsbond voor de metaal- en elec- troteechnische industrie. Geen Lanser De CMB is bereid geweest zijn voorzitter de heer Lanser, aan het CNV af te staan op voorwaarde dat er binnen het CNV een duidelijke stemmenmeerderheid voor de CMB- voorzitter zou bestaan. Het bestuur van de CMB heeft zich vanmorgen in allerijl beraden op denieuw ont stane situatie. Zou deze bond zich terugtrekken en zou de heer Lanser zich niet meer beschikbaar stellen, dan is op 20 november de heer Boersma de enige kandidaat. Naar wij vernemen heeft de heer Boersma bewilligd in de kandidaat stelling, maar weigert hij te aan vaarden, dat de thans te kiezen man ook per definitie in 1969 verbonds voorzitter moet worden. De heer Boersma vertelde ons vanmorgen in een vraaggesprek op het standpunt te staan, dat er in 1969 alle vrijheid moet bestaan om uit het dan zittende verbondsbestuur een voarzitter aan te wijzen. Hij laat de mogelijkheid open dat de thans te kiezen man in 1969 zelf geen interesse meer zal hebben voor het voorzitterschap. Bovendien zou- De heer Boersma, die hier en daar aangemerkt wordt als een christen radicaal, heeft zich tot nog toe doel bewust niet willen aansluiten bij de groep van christen-radicalen. Jaap Boersma (37) werd op 2 december 1929 in Leeuwarden ge boren, studeerde economie aan de Economische Hogeschool in Rotter dam en legde in 1954 zijn doctoraal examen af aan de Vrije Universiteit. De heer Boersma is op dit moment ook nog voorzitter van het Consu menten Contact Orgaan. De NCBO die de heer Boersma kandidaat heeft gesteld voor het CNV-voorzitterschap, is de grootste organisatie, aangesloten bij dit vak verbond. De 44-jarige Thieu legde de eed af op een podium op het bordes van het vroegere operagebouw. Naast hem stond de nieuwe vice-president, Ngoejen Cao Ky, die tot nu toe pre mier is geweest. Thieu en Ky zijn 3 september gekozen voor vier jaar. Premier President Thieu benoemde de 45- jarige advocaat Ngoejen Van Loc tot nieuwe premier. Met deze benoeming, die al werd verwacht, is de vertegen woordiging in de nieuwe Zuidvietna- mese regering geografisch gezien compleet. De nieuwe premier komt uit Can Tho. een plaats in de Mekong- delta, de president uit het centrale deel en de vice-president uit het noorden. Voor vervolg zie pag 2 LONDEN Tieners op de publie ke tribune barstten in snikken uit toen een Londense rechter gisteren de 25-jarige Brian Jones, die als gita rist deel uitmaakt van de Rolling Sto nes, veroordeelde tot negen maanden gevangenisstraf. Hij werd ook veroordeeld tot beta ling van de kosten van het geding: 2.625 gulden. Jones bekende in het bezit te zijn geweest van Indisch hennep en zijn woning beschikbaar te hebben gesteld voor het roken daarvan. Jones is de derde man van de Rol ling Stones die op beschuldiging inza ke het bezit of gebruik van verdoven de middelen terechtstond. De leider van de groep, Mick Jagger, werd in juni schuldig bevonden aan het bezit van vier opwekkende pillen van Itali aanse oorsprong en tot drie maanden veroordeeld. Dit vonnis werd in ho ger beroep gewijzigd in een voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van een jaar. Keith Richards die in eerste aanleg schuldig was bevonden aan het beschikbaar stellen van zijn huis voor het roken van Indisch hennep, werd in hoger beroep ontslagen van rechtsvervolging. elke dag een ander voordeel niet duur wel heerlijk Kroonprins Reza, de zevenjarige zoon van de sjah van Perzië en keizerin Far ah, groet de keizerlijke strijdkrachten tijdens een parade te Teheran. MOSKOU Rusland heeft gisteren in de ruimte een uniek experiment uitgevoerd dat ongekende mogelijkheden biedt voor de toekomstige ruimtevaart. Tijdens een ingewikkelde operatie waarbij een staaltje van navigatie werd geleverd, slaagden de Rus sen erin vanaf de aarde twee onbemande ruimtevaartuigen in de ruimte automatisch aan elkaar en daarna weer los te koppelen. In die drie-en-een-half uur duren de operatie hebben de instrumenten perfect gewerkt, zo meldde radio Moskou. Het hele proces van de kop peling en ontkoppeling werd met tele visie en andere systemen naar de aar de overgeseind. Enige tijd na de scheiding werden de kunstmanen door hun motoren in verschillende banen om de aarde gebracht. De Sowjet-geleerden hebben met dit uniek experiment aangetoond dat het mogelijk is grote ruimtestations te bouwen welke als uitgangspunt kunnen dienen om andere planeten te bereiken. Het grote voordeel van MATRASSEN (Van onze correspondent) VENLO In het noordelijk stadsdeel van Venlo, met name in de straat van de buurtge nootschap Genooy heeft zich in de nacht van zondag op maandag een wild-west schiet partij voorgedaan, die wonder boven wonder nog goed is af gelopen. Twee mannen liepen een uur lang al schietend met karabijnen door de straten, en hielden soms als het wa re een competitie wie straatlan taarns en lege bierflesjes kon raken. De hele buurt was in rep en roer en men kan van geluk spreken dat geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd toen de kogels door de stra ten floten. De 25-jarige werkloze dakdekker Cor Hendriks vertelde ons: „Ik hoor de knallen en kogels fluiten. Ik kleedde me aan en ging eens kijken wie die schutters waren. Toen ik er eindelijk uitkwam wees ik die kna pen op het gevaar van een derge lijke schietpartij. Ik zei hen dat het gevaarlijk was voor de omwonenden en als ze er niet mee ophielden dat ik de politie zou waarschuwen. Daarop werd ik door beide schutters mishandeld. Tot viermaal toe sloegen ze me neer. Ze schopten me bovendien een bloed neus- Ik sta er mooi op voor zater dag, dan zijn mijn ouders 40 jaar getrouwd- Het ergste is dat die twee mannen mijn schoenen hebben meegenomen- TWEE MANNEN SCHOTEN UUR ER OP LOS Het was het enige paar dat ik had. Van de steun die ik krijg kan ik geen nieuwe schoenen kopen". Tot zover de goedbedoelende doch gedu- peedre Cor Hendriks. Later hield de politie twee man nen aan die verdacht werden van deze gevaarlijke schietpartij in de drukke volksbuurt. Het waren de 38-jarige J. T. en de 22-jarige H. van L. beiden uit Ven lo. De mannen verzetten zich tegen de aanhouding en ontkenden iets met de schietpartij uitstaande te hebben. Ze ontkenden bovendien de heer Hendriks te hebben mishandeld. In diverse straten waar geschoten was vond de politie maandag met behulp van speurhonden tientallen lege hui- De twee arrestanten worden ervan verdacht de twee karabijnen kort voor de schietpartij te hebben gesto len uit de in de Maas te Venlo lig gende patrouilleboot van de politie te water. De ruim veertien meter lange en bijna vier meter brede politieboot werd van voor tot achter door de dieven doorzocht. Men nam uit de boot met twee Amerikaanse karabij nen met ongeveer 250 patronen, een radiotoestel, verrekijker en wat snuisterijen. Ondanks huiszoeking op diverse plaatsen is van de buit niets teruggevonden. Ook de twee karabijnen zijn spoorloos. De rivierpolitie te Venlo deelde ons mede dat de karabijnen volgens dienstvoorschrift tot de uitrusting van de politieboot behoren. Niet de man is met de wapens uitgerust, maar wel het vaartuig, aldus de poli tie. Reformatie nu "TtE laatste jaren is wel eens de vraag gesteld, of de Reformatie onze tijd nog wel iets te zeggen heeft. Luther zocht, zo wordt dan gezegd, een genadige God; de mens van vandaag zoekt een genadige Er is tegen deze uitspraak al ge protesteerd. De zaken worden er al te zeer door vereenvoudigd, zodat ze vervalst worden. Maar de feiten van de laatste tijd bewijzen, dat de kern van waarheid, die in die woor den school, reeds weer verouderd is. Er is in geen jaren zoveel over God gesproken of geschreven als in de afgelopen maanden. Tijdens de con ferentie van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken waarschuwde prof. dr. H. Berkhof de afgevaardigden, dat onze tijd weer naar God vraagt. Wij staan op het ogenblik dichter bij de centrale vragen van de Re formatie dan in vele jaren. In het benauwende „klooster van de tech niek" worstelt de mens om God te vinden. En evenals Luther zal de mens van nu moeten leren, dat niet de goede werken, de interkerkelijke hulpver lening, de acties voor de vrede, het streven naar sociale gerechtigheid hem kunnen redden, maar het ge loof alleen. Deze goede dingen zijn niet de bron waaruit het geloof voortkomt, maar vinden in het kiel zog van het geloof hun juiste plaats. Reformatie nu (II) Luther en zijn God. Pas toen hij de weg gevonden had, kon hij anderen de weg wijzen en zijn stellingen slaan op de deur van de slotkapel te Wittenberg. Soms hebben we het gevoel dat velen de zaak nu willen omkeren. Er wordt geroepen om kerkelijke reorganisaties, om structuurveran deringen, alsof daardoor automatisch de mensen weer het geloof zullen terugvinden. We willen de behoefte aan noodza kelijke veranderingen in de kerke lijke structuren niet minimaliseren. Maar het lijkt in onze tijd wel nuttig om de mensen te waarschuwen, niet te menen dat een kerkelijke reorga nisatie automatisch eindigt in een reformatie. Die twee woorden kunnen we niet door elkaar haspelen, ook al is er een nanw verband. Slechts een echte reformatie, een wedergeboorte tot geloof, brengt een bruikbare reorga nisatie, niet omgekeerd. ruimteplatforms voor grote ruimterei zen is dat men zich buiten de aantrek kingskracht van de aarde bevindt. Op dergelijke platforms zouden raket ten gemonteerd kunnen worden wel ke met veel hogere versnelling gelan ceerd kunnen worden. Het bijzondere van de proef is dat koppeling van de twee ruimtevaartui gen volledig automatisch gebeurde. De Amerikanen hebben ook zo'n ex periment uitgevoerd, maar dat ge beurde door handbesturing door de inzittenden. Radio Moskou noemde deze eerste automatische koppeling in de geschie denis een nieuwe overwinning voor de Russische ruimtevaartkunde. Kosmos-satellieten De twee satellieten die de proef uitvoerden waren de Kosmos 188, die gisteren werd gelanceerd en de Kosmos 186. De laatste werd op 27 oktober in een baan rond de aarde gebracht. Men vermoedt dat de Kosmos 186 een groot ruimtevaartuig is, dat vijf man kan vervoeren. De koppeling werd tot stand gebracht boven de Atlantische Oceaan bij het eiland Tristan da Cunha. Deze geslaagde proef van de Rus sen doet het hoofd van de sterre- wacht Bochum geloven dat de Sowjet- unie toch van plan zijn binnenkort een bemand ruimteschip te lanceren. De directeur van het Britse obser vatorium Jodrell Bank, sir Bernhard Lovell, meent dat de volgende stap van de Russen zal zijn het in een baan rond de aarde brengen van ruimtestations als eerste stap voor bemande ruimtereizen. Ook de voornaamste ruimtead viseur van president Johnson, dr. Ed ward C. Welsh, is deze mening toege- In Polen zijn enkele rooms-katho- lieke geestelijken gearresteerd, volgens het episcopaat omdat zij zich niet ge houden hadden aan „onrechtvaardige verordeningen" inzake het godsdienst onderwijs en het inve: tariseren yan kerkschatten. Geen Nobelprijs voor de vrede OSLO De Nobelprijscommissie heeft ook dit jaar weer geen Nobel prijs voor de vrede kunnen toeken nen. Hoewel de commissie haar besluit nooit toelicht is het welhaast zeker dat de oorlog in Vietnam, de strijd in het Nabije Oosten en andere conflicten op de wereld, invloed heb ben gehad op het besluit. De commissie heeft thans besloten een derde van de Nobelprijs voor 1966 terug te storten in het hoofd fonds van de Nobelstichting en twee derde in het fonds voor de vre desprijs. De Nobelprijs voor de vrede 1967 was ruim 220.000 groot. 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes sleutelhangers Adres Woonplaats KNIP UIT ftn stuur na. California Soepen Harderwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1