Gekke doet professor" je iets Suez had aanval aankomen zien MARSHALL MCLUHAN: EEN RAGE Interim van 3 procent KLM boekte minder winst Plannen reorganisatie van CHU zijn gereed Uit de Haagse hof geplukt MALIK alles goed/ en( wer 7 VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 W Wie van u op het punt mocht staan, dames, een nieuwe bontjas te kopen, heeft hier een aardig overzicht van hetgeen het komende seizoen „in" zal zijn. Links langharig bontdat volledig beantwoordt aan de internationale „look": gekleed en toch vlot. Midden: lange saffier nertspotenmantel. Kleine stukjes, inderdaad, maar volgens deskundigen toch een vrij sterke bontsoort. Helemaal rechts: een gezellige jas voor de jonge vrouw. Materiaal ko nijn, dwars verwerkt en beige van kleur. Zelfs de tiener kan deze bont jas heel best hebben. Overleg in december (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Hoofdbestuur van de OHU zal op de buitengewone algemene vergadering van de Unie in december diverse voorstellen doen om de organisatie van de partij te verbeteren. De Algemene Vergadering zal zich onder meer moeten uitspreken over: Verhoging van de contributie Het tot stand brengen van een centrale ledenadministratie Instelling van een adviescommis sie bij d-e kandidaatstelling voor de Tweede Kamer Aanwijzing van een lijsttrekker door de Unieraad Meer invloed van de Algemene Vergadering op de samenstelling van de Unieraad Uitgave van een ledencontactblad Aanstelling van een functionaris voor in- en externe voorlichting Beperking van hoofdbestuursle den boven de 65 jaar Deze voorstellen volgen in grote lij nen de suggesties die door de commis sie onder leiding van oud-minister Y. Eenvoud T\E grote discussie over de oorlog in Vietnam spitst zich toe op het uitgangspunt van de Amerikaan se regering, dat zij zich verzet tegen een communistische machtsovername! in Azië. Er zijn mensen, die beweren, dat Washington een hersenschim najaagt. Van China zou geen gevaar te duch ten zijn, als het maar met rust zou| wt j ■worden gelaten. Men rest ook dat de| W fgt rCSlCld'Cll koude oorlog tussen wat men Oostj Scholten zijn gedaan. Het is nog niet bekend of het Hoofdbestuur de voorstellen precies volgens de richtlij nen van deze commissie heeft overge nomen omdat de definitieve tekst pas over enige tijd verschijnt. Ook over de politieke aspecten van het rapport-Scholten onder meer de federatieve samenwerking tussen KVP, ARP en CHU zal nog nader aan de Algemene Vergadering rap port worden uitgebracht. Het hoofdbestuur stelt voor de af dracht van contributie door de leden te stellen op ƒ9,- per jaar. inbegre pen een abonnement voor het leden contactblad. De suggestie van het rap port-Scholten om een onderzoek in te stellen naar de sterk fluctuerende aanhang van de Unie bij Statenver kiezingen en Kamerverkiezingen wordt financieel niet uitvoerbaar ge acht. Het voorstel om naast de Zomer- conferentie een jaarlijks politiek con gres te organiseren heeft bij het Unie- bestuur instemming gevonden. Regelmatig contact Het bestuur acht regelmatig con tact met de leden van groot belang. Voorzitter drs. A. Tilanus en secreta ris dr. H. Schuring zijn rees een oriëntatiereis langs de 18 Kamerkrin gen begonnen. Het Uniebestuur steunt de gedach te van een combinatie tussen het maandblad Binding en het weekblad De Nederlander. Uit deze combinatie zal een blad moeten voortkomen dat minstens elke 14 dagen verschijnt. De kosten verbonden aan de invoe ring van een centrale ledenadmi nistratie zal zo veel mogelijk gedekt worden uit het jubileumfonds dat men wil instellen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Unie in 1968. Men hoopt op korte termijn te ko men tot aanstelling van een functio naris, voor de voorlichting en een vaste secretaris voor het wetenschap pelijk bureau de Savornin Loh- manstichting. Voorts hoopt men een secretaris voor de kaderscholing te kunnen aanstellen. Het aantal bestaande stu diecommissies zal zoveel mogelijk ge coördineerd worden. Suggestie GPV'er Vorstin in de en West noemde, voorbij is en dat al leen de kwestie Vietnam verdere toe nadering in de weg staat. Men vergeet echter, dat het maar een haar gescheeld heeft, of Indone sië zou een prooi van het Aziatische communisme zijn geworden. Ook wordt het feit verwaarloosd, dat Laos voor het grootste deel in handen is van Noordvietnamese troe- j onder pen, die de Pathet Lao te hulp zijni gekomen. Ook Cambodja zijn zij bin nengedrongen. De Ho Tsji Minh-route (bevoorra-! dingslijn tussen Noord- en Zuid-Viet- nam) loopt dwars door Laos en Cam bodja, omdat een rechtstreekse ver-i binding via de gedemilitariseerde zone te kwetsbaar is. Thailand en Birma hebben in hun! noordelijke grensgebieden al geruime I tijd te kampen met opstandige ele menten, die hulp van buitenaf krij gen voor een „bevrijdingsoorlog". Zelfs India voelt zich bedreigd. Ook Rusland zit niet stil. Het ver plaatste het zwaartepunt van zijn ac tiviteiten van Europa naar het Na bije Oosten, waar het bezig is zich een stevige positie te veroveren In Afrika en Latijns-Amerika leve ren Moskou en Peking een concur rentiestrijd om zich te verzekeren van een zo groot mogelijke uitbrei ding van hun invloedssfeer. Eenvoudig liggen de zaken niet, vooral sinds Moskou vrij geruisloos te werk gaat en als een vredelieven de mogendheid wordt geaccepteerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hare Majesteit de Koningin zöu zo nu en dan ook eens een tijdje in Suriname en op de Antil len moeten resideren. Dat zou de een heid tussen de drie rijksdelen sterker accentueren. Deze suggestie deed gisteren de heer Jongeling (GPV) in de Tweede Kamercommissie voor de West, waar het onafhankelijk heidsstreven van de overzeese rijksde len aan de orde kwam. De heer Jongeling wilde met zijn opmerking stelling nemen tegen stro mingen. die willen aansturen op volle en de Antillen. Op zijn suggestie werd en de Antilen. Op zijn suggestie werd met gelach gereageerd. Dienstplicht in Zuidvietnam op 18 jaar gesteld SAIGON President Ngoejen van Thieu heeft de dienstplichtleeftijd met ingang van 1 januari verlaagd van 21 tot. 18 jaar. De maximumleef tijd van dienstplichtigen blijft 34 jaar. Wel kunnen voortaan technici tot 45 jaar worden opgeroepen. Ook zijn de bepalingen voor het verkrij gen van uitstel verscherpt. In een decreet zegt de president nog dat de regering om de troe pensterkte te vergroten geen algeme ne mobilisatie zal proclameren. Dienstplichtigen moeten in Zuid-Viet- nam drie jaar dienen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Marshall McLuhan, Canadees hoogle raar Engels, een rage in de nieuwe wereld. Waarom? Hij bezit de gave waarop elke reclameman jaloers zal zijn. Wat bekend is zo te brengen, dat iedereen er over na gaat denken. Daarom zijn zijn gedachten over de wereld van de massacommunicatie „The medium is the massage" (het medium is het effect) de hoofdschotel van het 28ste congres van het ge nootschap voor reclame. In beeld gebracht nog wel, want zelfs de briljantste spreker kan zijn gehoor niet langer dan korte tijd boei en. Dat luisteren én kijken nog ver moeiender is, hebben de congresgan gers gisteren ervaren. Merkwaardig geval eigenlijk met McLuhan, „de gekke professor", de „hogepriester van de popcultuur", maar ook „de grootste denker sinds Newton, Darwin" om maar een paar kwalifikaties te noemen. Jarenlang heeft de man boeken geschreven waarin hij zijn theorieën verkondig de, zonder er een hond mee wakker te maken. Maar plotseling slaat het aan. Mis schien omdat hij er een paar nieuwe begrippen in heeft aangebracht. Heet en koel zijn z'n slagwoorden. HEET Een boek, een krant is heet. De lezer hoeft niets meer te doen, het wordt hem voorgezet, uitgekauwd. Als hij het produkt verorberd heeft is hij klaar. Televisie is koel. Televisie geeft een overvloed aan feiten, maar laat nog wat om over na te denken. De mens wordt er bij betrokken. De oor log in Vietnam is koel. de eerste tv-oorlog. Het geheim van McLuhan? Oude wijn in nieuwe zakken, maar zo verpakt, dat men er over nadenkt. Geen wonder dat hij zelf tot de uitspraak komt: „Niets is onvermijde lijk zolang men bereid is te denken". KRETEN „Alles wat me irriteert, boeit me", zegt McLuhan. Kwam hij daardoor tot zijn communicatietheorieën, toe gespitst op televisie? Nog meer „kre ten", waar men overigens wantrou wend tegenover staat, maar die toch in onze reclamewereld al ingang von den: „In deze eeuw van de electrici- teit is de school een rem op de ont wikkeling van het kind" en „Wij le ven in een wereldwijd dorp, zo groot als een planeet en zo klein als de brink, waarin tv de hoofdstraat is". Veel van zijn ideeën haalt McLu han uit kunstuitingen, omdat „de ar tiest altijd een stapje voor is in ont wikkeling". Vandaar zijn intense be langstelling voor pop-art, de kunst waar geen lijn in zit, die botst maar tegelijk boeit. „Want de beste grap pen zijn die waar je geen touw aan kunt vast knopen". Er zit iets in van de ergernis, die intrigeert. Nog één: „De mens wil geborgen zijn. De moderne mens leeft in Bo nanza-land; hij loopt steeds een stap je achter zijn eigen samenleving KERKVADERS De wereld der communicatie, waarvan de reclame deel is, omarmt McLuhan. De reclame wil een we tenschappelijke fundering, kerkva ders misschien. De reclame keert tot zichzelf in, verkent. De reclame moet het bericht aan de wereld, die geen 12 jaar meer is, brengen. Er zijn ongedachte mogelijkheden in onze eeuw, maar ook grote verplich tingen. Ongedachte mogelijkheden. De ont- SCHIPHOL De KLM heeft van juli tot en met september een winst behaald van 47,9 miljoen. In de zelfde periode van het vorig jaar was de winst 56,2 miljoen. De to tale bedrijfsinkomsten in genoemde drie maanden waren ƒ266,1 miljoen tegen 252,9 miljoen in 1966. Over de eerste helft van het lo pende boekjaar (van 1 april tot en met 30 september) bedroeg de winst 66,4 miljoen tegen 89,2 miljoen in de overeenkomstige periode in 1966. De directie van de KLM wijt dit aan de invloed van politieke be- beurtenissen en de ingevoerde ta riefsverlaging op de Noordatlanti- sche route per 1 april. Gezien de verbeterde balanspositie en de verwachtingen voor de toe komst is besloten een interim-divi dend uit te keren van drie procent op de gewone aandelen, vooruitlo pend op het te verwachten dividend over het gehele boekjaar 1967/68. Opnieuw massaal proces in Athene ATHENE Op 15 november zal in Griekenland opnieuw een massaal proces worden gevoerd. 47 mensen zullen terechtstaan op beschuldiging van ondermijnende activiteit Onder hen bevindt zich de politicus/compo nist Theodorakis. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus wikkeling van de Laserstraal bijvoor beeld, die de communicatiewereld een nieuwe dimensie geeft: het holo gram. Wie door een hologram (een soort plaatje) kijkt, neemt iets waar wat er niet werkelijk is. De toe komst: een etalage zonder artikelen, maar de consument meent de artike len wel te zien. Door het hologram. VREEMDE TAAL Helemaal in de stijl van McLuhan maar niet met zijn zeggingskracht, was het optreden van madame Palma de, psychologe. Hoe zien we de jeugd? Natuurlijk, de jeugd, die de toekomst heeft. Daar kan de reclame wereld niet aan voorbij. Mevrouw Palmada: een geweldige hoeveelheid open deuren gedoopt in een psycho logisch sausje. Maar ja, ze is jong, charmant en ze spreekt in een vreemde taal. Dat doet communice ren. Het is bovendien goed voor het Overspoeld door de enorme hoeveel heid feiten en wetenswaardigheden stortte het congres zich reeds tijdens de rede van de Franse mevrouw naar buiten. Op naar de borrel van het Centraal Bureau voor Courantenpu bliciteit. Om daar te kunnen verge ten, dat de reclameman nog zoveel te verkennen heeft en tot zichzelf moet inkeren. Uw verslaggever trok de wereld in, spiedend naar jeugd met wie hij no dig moest communiceren en angstig speurend naar communicatiemedia die hem boeien en kneden, want „The medium is the massage". EGYPTISCH BLAD MELDT: KAIRO De gouverneur van Suez, Machmoed, heeft volgens het Egyp tische dagblad Al Achram de aan val op de olieraffinaderijen zien aankomen. Hij gaf dan ook direct na het tot zinken brengen van de Israëlische torpedobootjager Eilath opdracht de olietanks met spoed te ledigen. Maar het werk kon niet in zo'n korte tijd worden voltooid. Een officiële Egyptische woord voerder heeft intussen meegedeeld dat de olievoorraden in zijn land nog voldoende zijn voor verscheide ne maanden. Al Achram onthulde voorts nog dat sinds de oorlog met Israël van juni 280 Egyptische officieren aan de dijk zijn gezet. De Egyptische strijd krachten waren grondig gereorgani seerd en de positie van de Arabie ren tegenover Israël was nu aan- Veel Britten verslaafd aan verdovende middelen LONDEN Het aantal Britten, dat aan verdovende middelen is verslaafd, is in de jaren 1961 tot 1966 verdrievoudigd. In dezelfde periode is de toeneming van de he- roïne-verslaafden zelfs verzevenvou- digd. De gemiddelde leeftijd van de vetrslaafden wordt steeds lager. In 1959 waren er geen „heroïne-zuchti- gen" onder de twintig. In het afgelo pen jaar zijn 317 gebruikers van he roïne onder de twintig gesignaleerd. Volgens een rapport van het mi nisterie van gezondheid gebruikt thans vier procent van de Londense studenten marihuana. In negen maanden woningen méér gereed DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar zijn ruim 9.300 woningen meer gereed gekomen dan in dezelfde periode van 1966 (91.249 tegen 81.933). Het gemiddelde over de jaren 1961 tot 1965 bedroeg 61.778. In de maand september kwamen ook1 weer meer huizen klaar dan in september van het vorige jaar (11.700 tegen 10-881). Er werd begonnen met de bouw van 13.985 woningen (in sep tember 1966 met 10.423). Aan het eind van de maand waren er ruim 145.000 in aanbouw. Ik had geen koopplannen i mijn negende worden. Rondslente ren? Niets voor mij. Ik wilde „wat doen". Voor ik het wist was ik de deur mij: „Trek u e i. Alleen even passen? Ngast me twee vrouwen in druk fluistergesprek. Opeens de ene tot 'an het modemagazijn binnenge- draaid. Daar kun je in de rekken kijken zonder dat Ik wilde niets speciaals hebben. Of alles. Het is maar hoe je het bekijkt. In ieder geval wilde ik wel eens weten wat de boel kostte en wat er te krijgen was. Dwalend langs rokken en glimtrui- tjes, bonte blouses en harige swea ters steeg ik tot de hoogste mantels waren. Rekken vol mantels. Groene, rose, zwarte, grijze, geruite, konijnen- en nertsmantels. Overvloed, stonden vrou graaien en t.3 plukken. Keurend, misprijzend of vertederd. Alweer, voor ik het wist stond ik ook met één in mijn handen. Mooi. maar hoe zou-ie staan? Het model was nogal bizar. ..Ach', zei ik, wat geschrokken, „ik kijk alleen maar wat." „Trek nou even aan, dan kunnen hè? We willen even zien of het gek staat." D3 mantel was opvallend. Met de enorme mouwen en een cape. De maat was goed, maar ook olifanten hqbben een huid die past. De ene vrouw hing uitnodigend de Overal mantel voor me open, de ander trok in die rekken te aan het exemplaar dat ik aan had. Een minuut later was ik olifant en stonden zij dat gierend' te bevesti- mij, maar ook niet voor hen tweeën, dat was een troost. „Maar wat wel?" zuchtte de dikste van de twee. Ik greep een droom in mokkabruin. „Deze kleedt veel meer af." „Aantrekken", zei de vrouw. Ik trok aan. Verslankte op slag. „Nou ik", zei ze en greep me bij de kraag. Helaas, ook haar stond hij voor treffelijk. De begeleidster en ik kon den alleen maar geestdriftig zijn. Maar intusseri was ook mijn be geerte gewekt. Die mantel en nooit wat anders...Terwijl ik haar zag ronddraaien voor een spiegel, reken de ik. Als ik een aanbetaling deed, zouden ze hem wel vasthouden. Sala risdag is in het zichtIk neem hem", klonk het, hard en vastbera den net toen mijn inwendig ,,ja" ge- En ze nam l>3m. Nog even heb ik langs het rek gelopen. Het was klaarblijkelijk een enig exemplaar. Het kwartier was om. Bij de pak tafel stonden de twee vrouwen. Ik hoorde de ene zeggen: „Ik trek hem meteen aan, pak die ouwe maar in." Ik had toch beter mijn negende kopje koffie kunnen drinken.... merkelijk sterker dan vlak na de zesdaagse oorlog. Koning Hoessein van Jordanië heeft na een gesprek met generaal de Gaulle nog eens duidelijk onder streept dat hij niet tegen het be staan van welke natie dan ook is. „Israël is een natie of ons dat be valt of niet. Israël heeft nu de mo gelijkheid de wereld te tonen dat het voor de vrede is", aldus de koning. (Vervolg van pag. 1) CORRUPTIE Naar wij eveneens gisteravond vernamen zou de laatste erop staan dat de naam van het regime, dat na de val van Soekarno oprechte pogin gen doet schoon schip te maken, op geen enkele wijze in discrediet mag worden gebracht. De corruptie waar de wereld nog over praat, en die ongetwijfeld z'n smet werpt op de pogingen van gene raal Soeharto en diens vice-premiers Malik is na de laatste reorganisa tie van het kabinet van presidium lid tot „gewoon" minister gedegra deerd om in financieel-economisch opzicht de rechte weg te bewandelen, moet volgens de laatste orders bin- nens- en niet buitenskamers worden bestreden. Zelfs een in het buitenland aange sneden corruptiezaak, die eventueel ontzenuwd kan worden, zal door de in opspraak gebrachte personen to taal moeten worden doodgezwegen. Meisjeskorps Rotterdamse brandweer (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM De brandweer van Rotterdam gaat een proef ne men met een meisiesjeugdbrand- weergroep. Voorlopig start men met tien meisjes, die zich naast het spui ten zullen toeleggen op EHBO en radioverbindingen Het idee is van de veertienjarige ulo-scholiere Hannie van Daal, die het spuiten van iemand vreemd heeft; bijna haar hele familie is bij de brandweer. Zij schreef de directeur van de brandweer herhaaldelijk brieven waarin zij haar plan uiteenzette. Maar de directeur vond het niets voor meisjes. Haar enthousiasme op de brandweerstand op de Femina, waar zij een vurig propagandiste was, heeft de directeur tenslotte doen zwichten. Kritiek op rector Lyceïsten naar huis gestuurd ARNHEM Vijf ingezonden-stuk ken-schrijvers van het schoolblad ,,'t Snuffeltje" van het r.k. Gelders lyceum in Arnhem zijil gisteren door de rec tor van de school drs. P. H. Scheen naar huis gestuurd. Zij hadden felle kri tiek geleverd op drs. Scheen, die twee weken geleden het dragen van lang haar en baarden op zijn school ver- De vijf „recalcitrante" leerlingen noemden in hun ingezonden stuk het verbod „een nieuwe toevoeging aan de reeks grollen van de rector." Eerder dit jaar heeft hij de leerlingen verboden bier te drinken. Ook heeft drs. Scheen zijn veto uitgesproken over het houden van klasse-avonden. De vijf jongens, allen eindexamen kandidaten, hebben vanmorgen hun ex cuses aangeboden. De rector stond hun daarna toe weer in de schoolbanken plaats te nemen. Miljoen voor werk van Corot NEW YORK Een schilderij van de Fransman Jean-Baptiste Corot. ge titeld „Jeune femme au corsage rou ge" heeft donderdag op een kunstvei ling te New York 310.000 dollar circa 1,1 miljoen gulden opge bracht. Dat is driemaal zoveel dan tot. dusver voor enige andere Corot is betaald. Er gingen verder vierenvijftig schil derijen en vijftien bronzen van de hand voor totaal 6,8 miljoen gulden. Normaal tafereel in Vietnam: angstige gezichten vanwege oor logsgeweld. De diepste indruk maken wel de verschrikte ge zichten van onschuldige kinde ren, die, zoals hier, bij een paar soldaten in een greppel zijn ge kropen, waar ze tijdens een onverwachte gevechtsexplosie het veiligst zijn. Hoewel al veel gewend, luis teren allen in angstige spanning naar de onheilspellende geluiden van het vuurgevecht tussen com munistische strijders en leden van de eerste Amerikaanse cava leriedivisie. Vreemde lichten boven Engeland LONDEN Ook het Koninklijke Britse observatorium kan niet ver klaren wat het vreemde verschijn sel is dat de laatste dagen in Zuid- Engeland in de lucht wordt waarge- I nomen. „Er staat iets aan de hemel dat geen ster of planeet is", zei een woordvoerder. Aanvankelijk waren meldingen over ongeïdentificeerde voorwerpen aan het firmament niet ernstig geno men. Gisteren kwam er echter een rapport binnen van een betrouwbare, sterrenkundige uit Hastings die het verschijnsel, dat zich voordoet als een „brandend kruis", niet kon uitleggen.' In de afgelopen dagen kwamen uit heel Zuid-Engeland berichten over, flitsende, flakkerende en bewegende» lichten, vliegende kruisen en vlie gende schotels. Overloper liep op Oostduitse landmijnen MUENCHEN Een 38-jarige West duitser is gisteren bij zijn derde po ging om de grens in de richting van Oost-Duitsland te overschrijden door twee ontploffende landmijnen getrof fen. Kalf kreeg nieuw hart LEUVEN Chirurgen verbonden aan de universiteit van Leuven heb ben op 5 oktober een twee maanden oud kalf voorzien van een nieuw hart, afkomstig van een ander kalf. £§25^ Ontgroening (3) Er is geen juiste voorstelling gege ven van de „ontgroening" zoals deze in de leerlingenvereniging van de Christelijke Hogere Landbouwschool te Ede heeft plaatsgevonden. Geen juiste weergave van feiten in de krant, noch minder in de nadien verschenen ingezonden stukken. Het lijkt ons noodzakelijk dit te stel len, met name omdat de goede naam van de school en van bepaalde perso nen hierbij in het geding is. In de eerste plaats is na zorgvuldig onderzoek komen vast te staan dat geen daden gepleegd zijn die als „een" aanslag op de gezondheid van de eerstejaars" moeten worden gebrand- Maar zelfs al zou van de gesignaleer de „excessen" maar één procent waar zijn, zelfs al zou iets dergelijks per ongeluk zijn gebeurd, dan nog zouden dergelijke praktijken naar het oordeel van het bestuur der vereniging volstrekt verwerpelijk zijn. En het is ons een raadsel hoe iemand ook maar durft te veronderstellen dat de staf van de school hier tolerant tegenover zou staan. Wat men ontgroening noemt is in Ede niet anders dan een verplichte kennïsmakingstijd, waarbij elke vorm van lichamelijke of geestelijke geweld pleging in strijd is met de regels. Nog één ding moet ons. van het hart: Ingezonden stukken-schrijvers zou den er beter aan doen zich ter plaatse (desnoods telefonisch) op de hoogte te stellen alvorens de goede naam van een school of van bepaalde personen publiek in twijfel te trekken. Dat lijkt ons rrteer in overeenstem ming met de zorgvuldigheid, die in de maatschappelijke omgang onder mensen een primaire christelijke eis Ede Namens het bestuur van de leerlingen^- vereniging van dé C.HX.fi. W. Wiegeraadt (voorzitter) J. Ramondt secretaris

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7