Falstaff - grandioze film Weekagenda naaimachines Poolse filmweek met vier premières ZIG-ZAG 249Ü- 5r& -2.29 Nota van B. en W. aan de raad Industriële werkgelegenheid ontwikkelt zich gunstig Grondtekort opvangen in kader agglomeratie TUSSEN DE BLADZODEN NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 Vrijdag (27 oktober) Aula Louise de Coligny-H.B.S., 7.30 uur: openingsavond Ende Dispereetft Niet. Gehoorzaal. 7.30 uur: huldigings- en feestavond jubileumfonds N.Z.H.V.M. Aula Acad- Ziekenhuis, 7 uur: forum problematiek der slechthorendheid. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie- nersociëteilt. Milkshake. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil beurs voor verzamelaars, 7 uur. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". Den Haag Diligentia, 8.15 uur: Borodin-kwartet. Den Haag Lutherse kerk, 8 uur: orgelconcert Piet van Egmond. Zaterdag (28 oktober) Schouwburg. 2.30 uur: Leidse Jeugd- Actie, jeugd-toneelvoorstelling, „Ploeft, de geschiedenis van een spokenfami- lie" (8 tot 14 jaar), toneelgroep Arena. AM. Leiden Ned. Natuurhist. Ver.: paddestoelenexcursie naar Rust en Vreugd Wassenaar. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc., 't Is weer beatentijd, ook ouderensociëteit. Oegstgeest Het wiitte huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksoeiëteit Palamedes. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Van de brug af gezien". Den Haag Diligentia. 2.15 uur: to neelgroep Arena met „Het laatste lo- verbos", 8.15 uur: pianorecital Peter Ka/tin. Maandag (30 oktober) Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., operette Wiener Blut. Volkshuis, 2.30 uur: Leidse commis sie internationale Samenwerking, bij eenkomst leden vrouwenorganisaties, „Twee gespleten steden, Jeruzalem en Berlijn". Dinsdag (31 oktober) Lutherse kerk, Hoogl. Kerkgracht 26, 7.30 uur: bijeenkomst tg.v. herden king Kerkhervorming, sprs.: pater Raymund Sasse van IJsselt over „Lu ther, schatbewaarder voor Rome", ds. J. Happee over „Luther en de dwe pers". dr. J. Vlijm over „Luther en de toekomst", medewerking mevr. Annie Blankenstein-Offenberg, orgel. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- fonds Ned. Gemeenten. Museum Oudheden, 8 uur: dr. J. H. C, Kern over Egyptische oudheden in Jeugdhonk Charl. de Bourbonhof. 7 ar: elektronicaclub Detector. Woensdag (1 november) Gehoorzaal, 8 uur: concert Ex Arii- ;o t.g.v. 40-jai"ig jubileum Herman de Wolff. Na concert receptie. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Breestraat 19, 8 uur: Experimenteel Kerkewerk Herv. Gemeente, mgr. Dio- is over de Russische Orthodoxe Kerk. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- Schouwburg, 8.15 uur: K. en O., mo dern toneel, twee eenakters door Thea ter. Donderdag (2 november) Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Tsje- Ichisch Danstheater. Groot Auditorium, Rapenburg 73, de 4.15 uur: dr. C. J. Dippel voor afd. leen Leiden S.S.R. over „Creativiteit en de natuurwetenschappen", 5.30 uur recep- )rak -• (tie. Vrijdag (3 november) v.w.%1 Lammenschansweg 6 (Lidwi- |t jna-school), 8.15 uur: contactcommissie (jiwijikinderbescherming Leiden e.o., drs. .rSi&v'.fTh. R. M. Willemse, psycholoog, over betekenis van de vrijetijdsbeste- voor de opgroei van jeugdigen. Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ru-il- vello (beurs voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: toe- bolland op wielen", Zaterdag (4 november) n de j Vestestraat 40, 7 uur: opening mi Pro-theater Imperium door burg. v/d Willigen, daarna opvoering van De (vac. Herbergierster. te L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc. en ouderensociëteit, „Hollpnd raakt vol". Pi), OEGSTGEEST Het Witte Huis. 2 (ot 5.30 uur: schaaksociëteit Palame- r* Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- tvoerd 171, tel. 20502, en Apotheek 2uid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en ïachtdienst van apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Herdingh Blanken. De dienst van Apotheek Voorschoten ■ordt op zondag 29 oktober van des lörgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door Aoptheek Zuid- West. De Oegstgeestse Apotheek is ge- Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen huisarts raadplegen. Daarna dokters- 'o dienst bellen, 5 maal 2. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Gooi ït maar in m'n pet. (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Falstaff (18 jaar). >r\ OOK VOOR LEDEN VAN K. EN O. JÊr (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Zoals wij gisteren al in het kort berichtten, wordt van 13 tot 17 november een Poolse filmweek gehouden. De films, die worden vertoond in het Camera- theater, zijn alleen toegankelijk voor studenten en leden van K. en O. De week wordt georganiseerd door de filmsectie vanhet Leids academisch kunstcentrum (LAK), dat ook bij de organisatie van vorige filmweeks (de Russische, de Franse en de Italiaanse) was betrokken. Het is voor het eerst dat in Nederland op zo ruime Lido (2 en 7.30 uur): Dokter Zjivago. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Angeli- que (14 jaari. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn prinses (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur)Seven guns voor Mc Gregors (14 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Molenmnseum Molen De Valk: geopend dinsdag to' en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags eeslo. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: od werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): oc werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 3 uur. kassen zaterdags en zondags ge Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zjjc ,(j de volgende tijder geopend Lindes tr aai lb maandag geslotei linsdag 911.15 u. en 13.3017J5 a woensdag gesloten, donderdag 13.30- 8.15 u vrijdag 9—11.15 a en 13.30— 18.4a j zaterdag 811.15 u. en '3.3016.30 Van der Werfstraal 39: maandag en unsdag gesloten, woensdag 811J5 en i3.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 <»r 13.30—18.15 u., vrijdag 8.30—11J5 a er. i.'.30—18.45 IL. zaterdag 7.30—11.15 en 3.30—16.30 u Botermarkt 3, galerie Van der Vlist. grafiek van Sees Vlag. van 4 tot 23 nov., dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u., vrij dagavond 8 tot 10 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van kindertekeningen en recente ekenm- gen van Lucia Steinbach, tot 5 novem ber. dag. van 10 tot 5 u.. zondags van 1 tot 5 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed uit de verzameling Caljé-van Guliik en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning. 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10-tot 4 uur. zondags 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: schilderijen en tekeningen van Cor Blok (tot 27 oktober). Het nieuwe Boekhuis, Breestraat 52: expositie kunstboeken, hoofdzakelijk uit het buitenland. Van 27 oktober17 november. WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen en aquarellen van J. C. W. Cossaar en keramiek en plastieken van Elisa beth Gerst (van 16 okt. tot en met 1 nov., maandag t.m. zaterdag 10 tot 5 u„ dinsdagavond 8 tot 10 uur. zondags gesloten). De derde film, van de 29-jarige Jerzy Skolimowski, Bariera (waar uit hierboven een beeld), beleeft tijdens de Poolse filmweek zijn Ne derlandse bioscooppremière. Deze sociaal-kritische film met een sur realistische inslag gaat over een jongeman die plotseling besluit al les wat zijn leven sinds jaren heeft bepaald te laten vallen. Met. al zijn bezittingen in een grote koffer ge propt, trekt hij de wereld in, op zoek naar een schitterend en makkelijk leven. schaal aandacht wordt besteed aan de Poolse film, die de laatste tijd sterk in de belangstelling staat. Van de films die in Leiden wor den gedraaid, beleven er vier hun Nederlandse première: Eroica van Munk, Samson van Wajda, Siberian Lady Macbeth van Wajda en Bariera van Skolimowski. Laatstgenoemde film, die op 17 november wordt ge draaid, blijft de daaropvolgende week in het Camera-theater en be leeft dus tevens zijn Nederlandse bioscooppremière. Behalve Bariera, vorig jaar be kroond met de hoofdprijs van het festival van Bergamo, worden van de 29-jarige Poolse regisseur Jerzy Skolimowsky ook twee andere films Nu SLOPEN kopen. Prachtige luxe uitvoering met Zwitsers ga lon of fantasie bestikt. Met han dige hotelsluiting, 4* o A Halflinnen THEEDOEKEN Grote maat! Pluizen Ie prijs f.75 Haarlemmerstraat 172—174—179 Herenstraat 9 MIDZA vertoond: Rysopis en Walkover. Daarmee is voor het eerst al 't werk van deze cineast, die als de belang rijkste van de laatste jaren wordt beschouwd, in Nederland te zien. Tot de films die tijdens de film week te zien zijn behoren ook Ashes and the diamond (As en diamant) en Canal, beide van A. Wajda en bij fijnproevers niet onbekend. Poolse films die in de Nederlandse bio scopen al in roulatie zijn geweest, zoals die van Polanski, zijn om die reden niet in het programma opge nomen. In de voorprogramma's worden korte Poolse films gedraaid. Alle films zijn gemaakt na 1955, het jaar waarin de Poolse filmkunst zich op merkelijk begon te Affiches De filmweek wordt geopend op maandag 13 november om vijf uur 's middags in de burgerzaal van het stadhuis. Sprekers op deze bijeen komst zijn de Poolse ambassadeur, de heer S. Albrecht, burgemeester Van der Willigen en prof. dr. L. Kukenheim, secretaris van de senaat van de Leidse universiteit. De organisatoren hebben bij de voorbereiding van de filmweek bij zonder veel medewerking ondervon den van de Poolse ambassade. Dank zij deze hulp kan in de hal van het academiegebouw ook een kleine ex positie worden gehouden van Poolse filmaffiches. Tijdens de filmweek worden da gelijks vier voorstellingen gegeven: om half drie 's middags, om zeven uur en om kwart over negen des avonds en om twaalf uur 's nachts. De filmweek heeft mede een beslo ten karakter, omdat niet alle films de keuringscommissie zijn gepas- Dat het LAK bijzonder actief is op filmgebied, blijkt behalve uit deze Poolse week ook uit de verge vorderde plannen voor de oprich ting van een eigen filmgroep. Deze groep, die 16-mm-films gaat maken, zal waarschijnlijk al in november van start gaan. R.K.-studentenkoor in hoogmis Oud-Kath. Kerk LEIDEN De hoogmis, die zondagochtend om 10 uur in de Oud-Katholieke kerk wordt ge houden, draagt een bijzonder ka rakter. Er werkt namelijk aan mee het R.K. studentenkoor Alphae et Alphi uit Amsterdam van de onder leiding vdn Huub Oosterhuis S. J. staande studentenkapel. Oosterhuis is dichter van het mo derne kerklied: hij is mentor van het koor. dat de kerkmuziek op nieu we eigentijdse wijze benadert. Spe ciale instrumenten als slagwerk en elektrische gitaren worden bijvoor beeld gebruikt. Er zijn al verschei dene grammofoonplaten van dit koor gemaakt. Het koor treedt voor de eerste keer in Leiden op. Dirigent is Hans de Groot en organist Piet Mirck. I^et eigen koor van de Oud-Katho- Elektrisch in fraai opbergmeubel üwü." rTeiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Nieuw Vennep: Fnrna W. los, Acacialaan 211 Löealef voor Alkemade, Leimuiden en Leimuiden tel (01721)* 412 A LEIDEN In een zeer uit voerige nota over industrialisatie in Leiden en omstreken, die B. en W. de raad hebben doen toekomen, wordt op grond van tal van rap porten en prognoses gesteld, dat de structuur van de industriële werkgelegenheid zich in Leiden gunstig ontwikkelt. Hiermee zal ook by een verdere uitbouw van bedryven op nieuwe terreinen rekening kunnen worden gehou den. Leiden zal hierdoor de hogere fase van een secundair welvaarts- gebied kunnen bereiken. Het volgt dan onmiddellyk na de primaire welvaartspolen van ons land, de gebieden rond Nieuwe Waterweg en Noordzeekanaal. Het bereiken van een hogere wel- waartsfase betekent echter niet uit sluitend ontwikkeling van bedrijven, zo gaat het rapport verder. De com ponenten onderwijs, huisvesting, cul tuur, recreatie, verzorging en ver- SCHUDEL's DUBBEL GESTOOKTE CITROEN NV DE CONDOR -DISTILLEERDERIJ - LEIDEN STUDIO Een mening uit spreken over Orson Welles' „Falstaff" kan slechts gepaard gaan met superlatieven. Dit meesterwerk heeft een zodanige perfectiedat men ademloos toe kijkt. De thema's uit Shakespeare's koningsdrama's King Henry the Fourth", deel een en twee, „Richard. IT", „The merry tvives of Windsor" en Henry V" zijn uitermate harmonisch sameii' gevoegd, terwijl tevens een duide lijke blik wordt gegeven op het woelige leven uit het. begin van de vijftiende eeuw. Ook belangrijk is, dat „Falstaff' als een echte film kan worden beschouwd en niet slechts als verfilmd, toneel. In het middelpunt staat de figuur van Falstaff, gespeeld door Welles zelf: een luie, dikke drankzuchtige man, behept met geest, let wel be hept, omdat hij daardoor door al zijn leugenachtigheid heen, zichzelf scherp blijft zien, mikpunten voor zijn genadeloze spot zoekend, maar ook een mikpunt voor de spot van anderen, die hij daartoe inspireert. Hij is beminnelijk, huichelachtig, dwaas, aandoenlijk en melancho liek, een parasiet die niettemin respect afdwingt, de nar en trouwe vriend van prins Hal, de latere Henry V, die hij aanmoedigt tot drinken, spelen, omgang met vrou wen en roof. Zijn wilde haren raakt Falstaff niet kwijt, maar Hal ver liest ze wel en dat betekent het einde van Falstaff. Orson Welles toont zich een groot kunstenaar in deze rol. die hij on gelooflijk perfect en gedetaileerd uitbeeldt met gevoel voor de klein ste karaktereigenschappen en een grote zin voor sfeer. Daarbij is de film een galerij van prachtige com posities in zwart-wit met soms Breugheliaanse tafereeltjes. De ge vechtsscènes betaan uit beelden waarvan de woestheid vaak onder doet voor de uitgebalanceerde com positie. De vertaling van Jan Spierdijk geeft, een goed houvast aan het moeilijke Engels van Shakespeare. (Groots.) Angélique. markiezin der engelen LUXOR De komende weken draait de Angélique-cyclus. Begon nen wordt met „Markiezin der enge len", 2 november volgt „De weg naar Versailles" en 9 november „Angélique en de koning". Orsoh Welles in zijn prachtige vertolking van Falstaff in de gelijknamige film. Angélique is een soort Sissi, maar dan met meer allure, feller stro mend „blauw" bloed en een tikkel tje meer body. In het eerste deel komt de man van onze heldin op de brandstapel en zelf zou ze -in het heksen vuur zijn terechtgekomen, wanneer opstandige rovers haar niet op het nippertje hadden gered. De film zal het ook in Leiden wel doen. Romantiek, spanning, erotiek en historische gegevens zijn in de juiste doses toegevoegd. Romantiek Gooi het maar in m n pet CAMERA „Gooi het maar in m'n pet" draaide eind vorig jaar al eens in Leiden. Norman Wisdom haalt weer de onmogelijkste streken uit, waarbij het ene misverstand het andere oproept. De grappen en grol len struikelen over elkaar, terwijl wat schaars geklede meisjes voor een snufje onschuldige seks zorgen. (Onversneden kolder) Seven guns for the MacGregors REX „Seven guns for the Mac Gregors" is een wildwestfilm die koddig is bedoeld, maar al spoedig verzandt in een serie melig uitgeval len geintjes. Zeven onverschrokken broers hangen de onoverwinnelijke Schotten uit. (Melig) Prolongaties TRIANON „Mijn prinses". Tweede week. Film naar de beken de roman „Prinsessesan" van de Fin Gunar Mattson. Een vrouw herstelt van een ongeneeslijke ziekte dank zij de liefde van haar man. LIDO (2.15 en 7.30 uur): „Dokter Zhivago" Vijfde week. Boek van No belprijswinnaar Pasternak op de voet gevolgd. De moeite van de lan ge zit (3Vï uur) wel waard, al was het alleen maar om de vele fraaie stemmingsbeelden. keersverbindingen moeten ook ver der worden uitgebouwd. Er zullen meer en gevarieerder onderwijsmo gelijkheden moeten komen zoals h.t.s., h.e,a.o. en m.e.a.o., waardoor het aanbod van geschoolde arbeids krachten gunstig wordt beïnvloed. Achtergebleven B. en W. willen die ontwikkeling van de industrialisatie stimuleren. Zij verheugen zich erover, dat d« Leidse vereniging van Industriëlen ook mee.r gaat doen aan de verbete ring van de image van de Leidse in dustrie, terwijl anderzijds de Kamer van Koophandel bereid is tot actieve medewerking. De bedoelde .gunstige ontwikke ling kan echter pas ten volle wor den gerealiseerd als voldoende en ge schikte ruimtelijke mogelijkheden in Leiden en omgeving aanwezig zijn. De vervulling van deze voorwaarde is een punt van voortdurende zorg. aldus het college. In de nota schenken B. en W. aan dacht aan ihert feit, dat Leiden tot 1960 qua welstand een aohtergeble- vengebied in het wiesten des lands was geworden, wat het gemiddelde inkomen per inwoner en de percen tages belastingplichtigen, verdeeld naar inkomensgroepen, duidelijk aantonen. .Metaal' nummer één Door verdrijving van oudere ar beidsintensieve bedrijven met lagere lonen door bedrijven met een hogere loonstandaard is hierin echter een verandering ten goede gekomen. De metaalindustrie heeft bijvoorbeeld de textielindustrie met een groot overwicht van de eerste plaats ver dreven in de metaalsector werken nu ruim 4000 mensen en in de tex tielindustrie nog geen 1900 volgens een onderzoek, dat in 1960 werd in- resteld. Grate-Polder-misère Om ten slotte nog iets uit de nota te lichten over de beschikbare gron den voor industrievestiging: B. en W. betreuren het, dat de realisatie van het 'industrieterrein De Grote Polder ds achtergebleven bij het ver wachte en gewenste tempo. Een in ventarisatie wees (in 1963 uit, dat Leiden, nog slechts een halve hectare dndustrietenrein had uit te geven In totaal was toen 127 ha bezet of gereserveerd. De huidige situatie is nog precies zo. Beperkt men zich tot Leiden en de Leidse agglomeratie, met uit zondering van Warmond, dan is de totale industrieterreinvoorraad 198 ha, waarvan binnen Leiden de genoemde 127 ha, die praktisch ge heel zijn uitgegeven. In de toe komst zal aanwezig zijn 353 ha, waarvan 125 ha binnen Leiden. Hiervan zijn binnen de agglome ratie nog niet uitgegeven 166 ha en binnen Leiden 9 ha. De mini male bruto terreinbehoefte voor de agglomeratie kan worden ge steld op 248 ha. VOOR GERO CASSETTES Juwelier - horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Volkenkunde niet films voor jeugd LEIDEN In verband met de Kinderboekenweek 1967 geeft het Rijksmuseum voor Volkenkunde in de herfstvakantie dagelijks een film voorstelling die 's middags om 3 uur begint. Tevens bestaat voor de jeug dige bezoekers op woensdag, don derdag en vrijdag a,s. gelegenheid om in een van de zalen van het museum kennis 'le nemen van boeiende jeugdliteratuur over verre landen en volken. academische examens iT" .de T'H' z^n geslaagd T M Hoogendc van der Winden t Haag: voor het doctoraal examen me- taalkundig Ingenieur de heren a j a van Baren en J van Weeren. belden te Den Haag. en J Haanstra te Delft; voor hel doctoraal examen werktuigkundig Inge nieur de heren C de Bruine, W den Duik H de Groot, E R van Horn, W A M Kna- ven, F H M Philippona. F, w j Takes en A dc Winter (met lof) aTOn te Den Haag H de Groot, Avan Lunteren (met lot), p C Polak en A J Sandbcrg, allen tc Delft,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3