Breuk in Oostduits reformatiecomité INSPRAAK VAN RAAD KAN MISGREEP ZIJN Rennies Schoppen tegen het gezag Steun van kerken voor volkslening ontwikkelingshulp Blake wil toch gaan Promotie aan de VU Uw probleem is het onze.... Ds. H. A. van Bemmel plotseling overleden „Genesis" ook actueel bij chr. geref. VRIJDAG 27 OKTOBER 19S7 Een ivoord voor vandaag Een van de mee.st merkwaardige verhalen vit de evangeliën is dat van de Syro-Phenicische vrouw. Wat lijkt Jezus hard als Hij zegt: „Laat eerst de kinderen verzadigd worden, want het is niet goed het brood der kinderen te nemen en het de honden voor te werpen." Zeg niet, dat Christus dat zei om alleen maar het geloof van de vrouw te testen. Christus meende wat Hij zei. Achter deze woorden zit de leer van de uitverkiezing. Isrgël was het uitverkoren volk. Christus kwam tot het Zijne, tot Israël. Het evangelie was voor Israël, zoals de wet voor Israël was. Wie tot geloof wilde komen moest besneden worden, bij Israël komen. De leer der uitverkiezing heeft velen tot vertwijfeling ge bracht. „Hoor ik er wel bij?" vragen sommigen zich af. „Ben ik wel uitverkoren?" Voor hen is dit verhaal een troost. Het brood van het evangelie is voor de kinderen van het uit verkoren volk. Goed, zegt deze vrouw, maar de honden eten van de kruimels. Ze verheft zich niet, ze spreekt niet van haar mensenrecht. Ze plaatst zich naast de honden en hoopt op genade! Deze vrouw vraagt om een kruimel en ontvangt meer dan genoeg om haar nood te lenigen. Vreest u dat u niet' uit verkoren bent? Ga dan tot God als een verworpene en vraag om een kruimel van genade en ge zult ontvangen. We lezen vandaag: Jeremia 24 1-16. Dominees zeggen medewerking op Te veel gasten zijn geweigerd 55 (Van o e kerkredactie) F. H. OOST-BERLIJN Vertegen woordigers van de Oostduitse Kerk in de jubileumcommissie die de liervormingsherdenking moest organiseren hebben het bijltje erbij neergelegd. Reeds op 21 september heeft bisschop Johannes Janicke uit Maagdenburg verklaard, dat hij geen heil meer zag in de kerke lijke medewerking aan deze offi ciële staatscommissie. Janicke was vooral boos, om dat een groot aantal gasten, die door de kerk zjjn uitgenodigd om de feesten bjj te wonen, van de staat geen visum gekregen heb- Woensdag was de situatie zo. dat van de vijfhonderd uitgenodigde gasten uit West-Duitsland en West-Beriijn nog maar vijftig een visum hadden gekregen. Uit de andere westerse landen had de kerkelijke commissie 230 gasten voor de door haar te organiseren her denkingssamenkomsten uitgenodigd. Hiervan hadden er woensdag 153 een visum gekregen, terwijl in zestig ge vallen een visum geweigerd was. De rest wachtte nog op een beslissing. Hoeveel van de 150 OosteurQpese uitgenodigde gasten in Wittenberg zullen verschijnen, kon men ons niet meedelen- Nies el Vooral heeft het ergernis gewekt, dat aan de voorzitter van de Her- (Van onze kerkredactie) Dissertatie over burgemeestersbenoemingen vormde Wereldbond, de Duitse profes sor Wilhelm Niesel, een visum is ge weigerd. De grootste en oudste onder de confessionele wereldorganisaties kan daardoor niet door haar leider in Wittenberg vertegenwoordigd zijn. Ook drie van de stafleden van de Wereldraad van Kerken, die met se cretaris-generaal Eugene Carson Bla ke naar Wittenberg zouden gaan, heb ben geen visum ontvangen. Het zijn Frank Northam van de financiële afdeling, Madeleine Bardot en een nieuw Amerikaans staflid Wa terman. Ook stafleden van de Lu therse Wereldfederatie en van de Her vormde Wereldbond zijn geweigerd. Op 23 oktober hebben de drie secre tarissen-generaal van deze organisa ties, Blake, André Appel en Marcel Pradervand zich telegrafisch tot de Oostduitse regering gewend met de vraag waarom de visa geweigerd wer den. De regering van de DDR telegra feerde terug dat zij weigert de reden te noemen. Van de Wereldraad gaan nu alleen dr. Blake en Albert van den Heuvel. Hoewel Blake herhaaldelijk heeft ge zegd dat het niet onmogelijk is dat hij uiteindelijk zou besluiten om niet te gaan uit protest tegen de tegenwer king van Ulbrichts regime, was gister avond een dergelijke beslissing nog niet genomen. De oud-sercretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hoofd heeft wel een visum ontvangen, maar besloot ni-3t te gaan in verband met ziekte van gesteld dat alleen die Westduitsers naar Oost-Duitsland mochten komen die zich uitgesproken hadden voor er kenning van het Oostduitse regime. Een ogenblik leek het erop of deze eis was verzacht onder druk van kerkelijke zijde. Maar nu blijkt dat de regering maar met mondjesmaat visa verstrekt. Inmiddels lijkt het er veel op dat de communistische regering de kran ten opdracht gegeven heeft om niets over de kerkelijke feesten te publice ren. Daarin worden, alleen de door de. regering georganiseerde (politieke) bijeenkomsten vermeld. Ook radio en televisie negeren de kerkelijke plechtigheden geheel. Congres Nog op andere manieren zit de Oostduitse regering de kerken dwars. De weinige Westduitsers, die een visum kregen, merkten, dat dat voor hen dinsdag, Hervormingsdag, al met een is afgelopen. Maar een wezenlijk deel van de kerkelijke Reformatieher denking is juist een theologisch stu diecongres, dat woensdag begint en tot en met vrijdag duurt. Deze week werd ook bekend, dat Oost-Duitsland tot en met 6 novem ber het district Halle gesloten heeft voor reizen van buitenlandse toe risten, die geen speciale uitnodiging hebben. In dit district liggen de Lu- ther-plaatsen. Dit besluit is een slag voor een groot aantal Amerikanen, die voor volgende week bij het officiële-Oost duitse reisbureau een gewone toe- ristenreis „in de voetsporen van Maarten Luther" geboekt hadden. Het ziet er naar uit, dat zij voor niets naar Europa gekomen zijn. DEN HAAG Het zou een misgreep zijn de bevoegd heid tot benoeming van een burgemeester te leggen in handen van de gemeente raad. Ook het horen" van een gemeenteraad vooraf gaand aan de benoeming van een burgemeester door de Kroon is verwerpelijk. Dit schrijft de heer Th. A. M. van der Horst in de vijfde stelling bij zijn proefschrift Ambtenaar en Grondrechten". De heer Van der Horst promoveerde gistermiddag aan de Vrije Universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen. De jonge doctor heeft veel ervaring die o adres zijn behandeling wordci helmhoudlng Is vei. die niet onderling verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Pei |H ""int een gulden aan postze brief Vraag: Hoe heet de plant, waar van ik u een tak en een trosje bloe men zend. Onlangs zag ik een afbeel ding van een plant, waarvan de bloemtros veel op die van mijn olant geleek. Men schreef dat deze tot de kamperfoelie-familie behoor de. Ik vermoed echter dat het een fuchsia-variëteit is. Kamperfoelie is immers een klimplant en mijn plant heeft geen neiging tot klimmen. Antwoord: Of zij een klimplant is of niet. geeft geen uitsluitsel over de familie, daar er haast in iedere plan- tenfamilie klimplanten zijn. Uw plant is een fuchsia corymbiflora (vroeger fobrichopylla). Vraag: Een weduwe met minderva- tide dochter thuis ontving een aanslag inkomstenbelasting over 1965 van 431. Zij geniet weduwen- pen sioen, een klein pensioentje we gens kosterschap, tezamen 5692. Maar zij heeft eens gelezen, dat men ',ot 12 000 vrij was van belasting. Antwoord: De grens van 12.000 jeldt alleen wanneer het inkomen nagenoeg alleen bestaat uit loon, waarop loonbelasting wordt ingehou den. Het door u genoemde bedrag <unnen wij niet narekenen, doch gc- :ien de hoogte vermoeden wij. dat eeen rekening is gehouden met kin deraftrek voor de dochter. Heeft zij daarop geen recht, gezien de leeftijd der dochter of om een andere reden, terwijl de dochter toch ten laste van de weduwe is, dan heeft zij recht op ïftrek wegens buitengewone lasten ten bedrage van het verstrekte le vensonderhoud plus al haar ziekte kosten (premies ziekteverzekering in begrepen). Het is daarom raadzaam •ens naar de belasting-inspecteur te zaan en daarnaar te informeren. Wacht er niet te lang mee. Mis- ichien heeft zij die aftrek niet ge vraagd (Dit komt vaak voor). op het terrein van het bestuursrecht. Hij is directeur van het Centraal Ad viesbureau voor publiek recht en ad ministratie in Den Haag. Over de hierboven aangehaalde stelling in zijn proefschrift zegt hij: Naar mijn mening was deze zaak niet zo in discussie gekomen, als zich op dit punt geen moeilijkheden in Amsterdam hadden voorgedaan. /Vief maatgevend Over het geval-Amsterdam wil ik j niet oordelen. Ik ben echter wel van mening dat men de situatie in de j hoofdstad niet maatgevend moet ma ken voor het hele land. Ofschoon men zinvolle vernieuwing niet uit de weg moet gaan, moet men anderzijds de waarde van het historisch ge groeide niet uit het oog verliezen. Waar het om gaat, is dat de burge meester in zijn gemeente alom ver trouwen geniet. De basis voor dat vertrouwen ligt niet in de procedure van benoeming. De burgemeester moet dat vertrouwen zelf verdienen door de wijze waarop hij zich doet kennen als ambtsdrager, als mens. Tot dusverre hebben de burge meesters in het algemeen hun ambt i op voortreffelijke wijze vervuld. Moet men daarentegen niet vrezen j dat inschakeling van de raad bij de i benoeming van een burgemeester leidt tot politiek gekrakeel. Recente voorvallen rond de voorziening in be- I paalde burgemeestersvacatures zijn naar mijn mening in dit opzicht be- j paal^ niet bemoedigend. Bovendien lijkt het mij dat lang niet iedere gemeenteraad voldoende is toegerust om objectief alle facto ren in aanmerking te nemen die bij de benoeming van een burgemeester een rol spelen. Hiermede is niet gezegd dat ik mij geen omstandigheden kan indenken waarbij een zekere inspraak van de raad wenselijk zou zijn. Men moet in de praktijk niet met absolute regels werken. Er zijn gevallen waarin af wijking van de regel wel eens heel nuttig kan zijn als men de regel dan maar handhaaft. moet dus de wetgeving begrijpelijk maken voor de burger, voor wat be treft de doelstelling van de wet en voot wat betreft de formulering. Men moet ook vermijden de burger te be lasten met allerlei administratieve procedures. Vereenvoudiging Het bestuursrecht een samen raapsel van produkten van tal van wetgevers moet eindelijk eens kri tisch worden onderzocht op de vraag of niet op tal van punten vereenvou diging mogelijk is. Benoeming van een speciale mi nister die verantwoordelijk is ten op zichte van het parlement zal ertoe leiden dat ook dit probleem systema tisch en met voortvarendheid wordt aangepakt. Het moet geen neventaak zijn van een minister die al zwaar is belast met andere zaken. dat uit Opmerkelijk West-Duitsland alleen de vrijwel bekende bisschoppen naar Witten berg zullen kunnen komen. Het zijn de bisschoppen Eichele uit Württem- berg, Heidlana uit Baden, Maltusch uit Schaumburg-Lippe en Vellmer uit Kurhessen-Waldeck. De enige be kende kerkelijke leider die een visum ontving is Prases Wilm uit Westfalen. Naar wij uit Oost-Duitsland verne men hebben ook Probst Wilhelm Berndt en Superintendent Gerhard Böhm uit Wittenberg het voorbeeld van bisschop Janicke gevolgd. Ook zij zijn uit de staatscommissie getre- Mondjesmaat Van het begin af aan heeft de com munistische regering van de DDR ge probeerd politieke munt te slaan uit de reform^tiefeester.. Zo werd de eis DEN HAAG Landsman, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft zich achter het plan van mi nister Udink gesteld, om een speciale volkslening van 200 miljoen tegen la ge rente uit te schrijven ten behoeve van de ontwikkelingshulp. In Hervormd Nederland vraagt hij de kerken, om als de lening doorgaat er voor te zorgen, dat zij voltekend wordt. Ds. Landsman vindt, dat er veel voor het plan is te zeggen. Er komt meer geld voor de ontwikkelingshulp. Ieder, die wat op de spaarbank heeft staan, kan meedoen. Er komt geld voor projecten van kleinere omvang, waaraan de hulpverlenende instan ties nu bijna nooit toekomen. Mis schien zouden zending en missie dan ook nog wat meer kunnen doen. GEVEN Op enkele punten heeft ds. Landsman echter bezwaren. Hij zou het juister achten, wanneer de gelden uit 'deze lening worden gegeven aan hen, die het in de ontwikkelingslan den nodig hebben, onder controle op de besteding van de gelden. Rente en aflossing, die dan niet door de ontwik kelingslanden worden terugbetaald, zouden dan ten laste van de Neder landse regering moeten komen. Tenslotte schrijft ds. Landsman: „Laat de lening doorgaan, maar laten we tegelijk duidelijk vaststellen, dat dit dè manier om ontwikkelingshulp te bieden niet is. Defensie schrijft ook geen lening uit, om meer straalja gers te kunnen aanschaffen en justi tie doet dat evenmin voor verbete ring van onze ellendige gevangenis senMaar als er momenteel werke lijk geen andere, betere wegen zijn om aan die 200 miljoen te komen: in vredesnaam!" CHR. A. v. DUREN MET PENSIOEN (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De administra teur van Het Zoeklicht, Chr. A. van Duuren gaat met pensioen. Sinds 1955 heeft hij de administratie van dit blad en de organisatie van het Zoek licht-werk geleid, eerst onder Johan nes de Heer, later onder diens zoon, de heer S. J. de Heer. Driebergen een bijzondere Marana- tha-dag gehouden worden op zater dag 11 november. Ds. P. J. Mietes zal daar spreken over „Marana- tha-christenen, doe wat ge kunt." Natuurlijk ontbrak het forum niet op de teach-in in Dordrecht, die gedeeltelijk door de KRO zal worden uitgezonden. Van links naar rechts deden mee: pater dr. C. van Boeken van Confrontatie, Godfried Bomans, Albert Wel ling, hoofdredacteur van de Ka tholieke Illustratie, pater J. van Kilsdonk en mr. L. Baas. (Van onze kerkredactie) HUIZEN (NH) Gistermid dag is in Huizen, waar hij aan staande zondag zijn intree zou doen, plotseling overleden ds. H. A. van Bemmel. Hij is 34 jaar geworden. Ds. Van Bemmel had afgelopen zondag afscheid gepreekt in de 'her vormde gemeente van Oldebroek. Hij zou in Huizen de vacature, ont staan door het emeritaat van ds. Jac. Vermaas, vervullen. Hij was juist verhuisd en nog bezig met de in richting van de pastorie. Ds. Van Bemmel studeerde in Utrecht, was er enige tijd assistent bij prof. dr. W. C. van Unnik en werd 2 november 1958 bevestigd tot predikant in Leerbroek. Op 5 mei 1963 deed hij zijn intrede in Olde broek. In de kring van de Gereformeerde Bond was 'hij op velerlei gebied ac tief. Hij was hoofdbestuurslid van de Gereformeerde Zendingsbond, Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! medewerker van Theologia Refor- mata en van Wapenveld en publi ceerde enkele boekjes. Zijn plotseling verscheiden heeft in Huizen en daarbuiten grote ont steltenis verwekt. Maandagmiddag om drie uur wordt hij begraven op de algemene begraafplaats te Zeist. Vooraf wordt om een uur een rouwdienst gehou den in de oude hervormde kerk al daar. Ds. A. Noordegraaf, zijn collega in Oldebroek, die hem zondag in Huizen zou bevestigen, leidt nu de rouwdienst. Prof. Bronkliorst in concilieraad HEEMSTEDE Overeenkomstig de nieuwe werkformule' van het pastoraal concilie, die in juli door de bisschoppen werd goedgekeurd, is de zer dagen de nieuwe concilieraad ge kozen. De raad telt elf leden. Als niet-rooms katholiek is prof. dr. A. J. Bronkhorst lid. De concilieraad moet leiding geven aan de studiecommissies en werkgroe pen en in overleg met hen de talrijke nota's en rapporten voorbereiden en ordenen tot één geheel ter beoorde ling van de plenaire vergadering. Er is de afgelopen maanden hard gewerkt aan nota's en rapporten, zo dat er goede kans bestaat, dat het pastoraal concilie in dé eerste dagen van januari 1968 zijn eerste grote ple naire bijeenkomst kan hebben. Twintig procent van de Fransen toont cuze trekken van anti-semitisme. Onder de communisten komt het anti semitisme relatief het meest voor. Aldus het rneest gerenommeerde Franse opinie- instituut IFOP. Inaugurele oratie prof. Gerritsma AMSTERDAM Prof. dr. K. W. Gerritsma, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen om onder wijs te geven in de analytische en farmaceutische chemie aan de VU, heeft vanmiddag zijn inaugurele ora tie gehoulden, getiteld Analytische en farmaceutische chemie. Prof. Kornelis Wijbrens Gerritsma, geboren in 1920 te Utrecht, studeerde farmacie in zijn geboorteplaats. Hij promoveerde in 1954. Sinds 1955 was hij hoofd van het departement voor de farmacie te Pot- chefstroom. In 1960 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in Zuid-Afrika. APELDOORN Ook de chris telijke gereformeerde theologen 26,* zullen niet meer te lang kunnen wachten met te spreken over de vragen rond Genesis. De jeugd laat zich niet meer met een kluitje in het riet sturen. Dat zei de heer K. Geleynse uit Wildervank gisteren, toen hij de ouderlingenconferentie 1967 van de Christelijke Gereformeerde Kerken opende. Hij meende in het algemeen, dat er te weinig gedaan werd aan de vor ming van de kerk van morgen. Voor het catechetisch onderwijs wordt per jaar op zijn gunstigst 22 uur uitge trokken, maar de heer Geleynse be rekende, dat de jongelui in sommige gevallen maar maximaal twaalf uur catechisatie per jaar kunnen ont vangen. „Tv Ray OPVOLGING Ker Kei R.K. TEACH-IN STAK LUTHER AAAR DE KROON (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Pater dr. C. van Boekei, de Mclntire van de Rooms-Katholieke Kerk der Horst voor de benoeming jin Nederland moet zich gisteravond wel van een minister die belast wordt jjeej erg eenzaam gevoeld hebben. Misschien h«f, hij lich zelfs afgevraagd of h.j wel in de goede zaal was. De stellingen die op een rooms-katholieke teach-in in het Dordtse Kunstmin verkondigd werden staken de 450 jaar oude stellingen van Luther naar de kroon. Pater van Kilsdonk noemde de taal van het rooms-katholieke leergezag zo „onoprecht, onevan gelisch, zo diplomatiek, dat jongeren er geen enkel geloof aan kunnen hechten." Mr. L. Baas, die de delegatie van ons land naar orgaan worden toegevoegd aan wat I het leken-congres in Rome leidde, vroeg zich af in al bestaat. De voorkeur verdient het I hoeverre nog een wet verplicht, die door Rome ..kwaad" in zijn wortel te bestrijden jgehandhaafd wordt. Zijn we niet verplicht door het aantal situaties die tot moei lijkheden voor de burger kunnen lei den te verminderen. De burger, die bepaald feitelijk resultaat tweede stelling pleit dr. toelichting: U moet dit zien in samenhang met mijn derde stelling, waarin ik heb gezegd dat men niet moet besluiten een ombudsman in te voeren voordat eerst is onderzocht welke mogelijkhe den er zijn de situaties waaruit de behoefte aan dergelijke bescherming kan ontstaan, te verminderen. Door invoering van het instituut de ombudsman zou een nieuw nastreeft, wordt in veel gevallen ge confronteerd met een veelheid van wettelijke voorschriften. Hier ligt een van de oorzaken van de afstand bestuur bestuurde. Men strijd is met de liefde naast teggen? Een stem uit de zaal: „We moeten de kerk in eigen handen nemen. Het duurt veel te lang tot' Rome iets zegt dat werkelijk aanvaardbaar is." Een andere stem: ,,Ik heb het gevoel dat het huidige leergezag op slechte voet staat met de Heilige Geest." Prof. dr. P. Hendrix: „Het dogma van 1870 wreekt zioh nu. De patriarch van Rome is niet onfeilbaar. Hij spreekt alleen onfeilbaar als de ganse kerk er achter staat," Weer een stem uit de zaal: „Ik accepteer niet dat ik door het leergezag in elkaar wordt gedrukt." „Kerk in (r)evolutie", was het thema, en zo groot was de belangstelling dat tientallen jongeren de gehele avond moesten staan. En al begon het dan een beetje langzaam, de teach-in kwam toch al gauw genoeg op gang, ook al werden er meer vragen gesteld dan antwoorden gegeven. Eigenlijk wilde de plaatselijke „pastorale raad in oprichting" weten, hoe er gedacht wordt door het rooms-katholieke kerkvolk. Aan het einde van de avond konden de organisatoren concluderen dat ze nu wel wisten hoe er over Rome gedacht werd, maar nauwelijks hoe er gedacht werd over de eigen vragen en problemen. Tienennis is balen Eén ding was opmerkelijk, dat de tienermis met jazzmuziek heel wat minder gewaardeerd werd dan men gedacht had. Wat smalend zei een jongere, dat de kerk niet moest denken dat ze de jongeren daarmee kon bezig houden. „Uit nieuwsgierigheid komen ze driemaal en dan hebben ze er balen van. Help ons om iets te doen", vervolgde hij, „voor de nood in de wereld, voor de vrede, voor Vietnam." Natuurlijk kwam ook de „pil" ter sprake. Pater Van Kilsdonk: ,,Hoe verklaart de heer Baas het dat een synode van meerderjarige bisschoppen dit on derwerp van de agenda liet afvoeren?" Een jongere zei: „Als de paus hier niet spreekt, hoeft hij voor mij helemaal niet meer te spreken. Dit is voor mij een testcase." Mr. Baas achtte een uitspraak van de paus over dit onderwerp niet zo belangrijk omdat „toch ieder een op dit punt al zijn eigen geweten volgt." Maar onmiddellijk sprong er iemand op die zei: „Er zijn mensen de sacramenten geweigerd. Voor die groep kan een uitspraak bevrijdend werken." Psychologisch juist Godfried Bomans was eigenlijk de enige die het voor de paus opnam. „Als Rome eerder gesproken had, waren wij hier niet", zei hij. „Wij hebban ons (nieuw gevonden) geloof te danken aan de koppig heid van Rome. Onze verlangens moeten sterk wor den tegen de druk van Rome in. Daarom acht ik het conservatisme van de paus psychologisch juist." Om tien uur werd er even gepauzeerd, enkelen trokken hun jassen aan en vertrokken, maar de overgrote meerderheid bleef, ook degenen die na de pauze nog geen stoel konden vinden. Deze teach-in werd weer het mocterne mixture van veel vragen en weinig antwoorden, van wijze woorden en dolle kreten, van amusement en bewogenheid. En pater Boekei van Confrontatie bleef een2 Hij zei weinig en als hij wat zei, werd hij direct tegengesproken, zodat we ons afvroegen: Zijn er nog wel conservatieve rooms-katholieken, of komen die niet naar een teach-in? Ook het vraagstuk van de opvol ging van hen, die thans in de kerk leiding geven, moet meer aandacht krijgen. In allerlei sectoren van het s' maatschappelijk leven is het nor- P®1-1 maal, dat tijdig wordt uitgezien naar !ter- een nieuw kader. Prof. dr. B. J. Oosterhoff refereer- q de op deze conferentie over de vraag 'chis „Voor wie is het evangelie?" Men g mag, zo betoogde hij, nooit met de 415 verkiezing beginnen. Er mag alleen Lei- mee worden geëindigd. bati Ds. J. Brons uit Nunspeet sprak jtie. een slotwoord. Él Se NED. HERV. KERK di!l Beroepen te Geertruidenberg (toer.). B. Zoodsma te Wemeldinge: te Twello bet (vac. J. B. Cats), J. Ch. Plaat te Well: L door de classis 's-Gravenhage tot zie- ^er kenhuispredikant, H. Beker te Génève. Aangenomen naar Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus: toez.), J. van de Heuvel te Ede. Bedankt voor Oldebroek (vac. wijlen H. A. van Bemmel), G. Biesbroek te Vlaardingen; voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius; toez.), J. Wieman te 1 *- Nunspeet: voor Zegveld. W. van Henne- per keler te Zwartebroek-Terschuur. taa GEREF. KERKEN - Beroepen te Uithoorn (2e pred. pl.), G. Assies te IJmuiden. r°l GEREF. KERKEN des Beroepen te Dokkum. H. M. Ohmann te Hoek. GEREF. GEMEENTEN c Beroepen te Enkhuizen-Andijk, J. AP C. Weststrate te Meliskerke, die be- po dankt voor Zoetermeer; te Veen, D. Zu Hakkenberg te Dordrecht. j Bedankt voor Oud-Beijerland. Chr. [,a( van den Poel te Yerseke; voor Hijssen vac. J. van Haaren). A. W. Verhoef te Barneveld. HET WEER IN ElIROP\or weer max.temp. neer nö Kopenhagen half bew. 14 Londen zw. bew. 15 Amsterdam geh. bew. 14 Luxemburg geh. bew. 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2