Nieuwe Leidse Courant MALIK ZIET AF VAN SPIEGEL - PROCES OLGA Veel te weinig gezinshulp P IJilUI Commentaar Lectuurverbod in kazerne wordt drastisch gewijzigd Trotse grootmoeder en haar kleinzoon DEN TOOM IN DEFENSIE-COMMISSIE: Mr. H. J. Reinink naar Israël Brood cent duurder Vrijdag 27 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een vader fotografeerde zijn zoon, die vandaag een half jaar is gewor den. En een grootmoeder nam haar eerste kleinkind teder op haar schoot. Prins Willem-Alexander kraaide van plezier, middelpunt van een ge lukkige familie. Een tafereeltje, zoals er duizenden zijn vereeuwigd en in familie-albums ingeplakt. Het eerste kleinkind! Zijn komst is met spanning tegemoet gezien. Heel een volk heeft meegeleefd, in de eerste plaats met de moeder, want prinses Beatrix neemt in zijn hart een grote plaats in, daarnaast met grootmoeder Juliana, wier geluk ook het zijne is. De baby van Drakensteyn geniet de aandacht, die iédere baby krijgt. Alles wordt vastgelegd op de gevoelige plaat en in het baby-boek. Zijn eerste geluidjes staan genoteerd en zijn eerste beweginkjes. En op een keer neemt vader voor de zoveelste maal zijn fototoestel ter hand en grootmoeder houdt haar kleinkind liefdevol in haar armen Zijn er mooiere foto's? Door Soeharto op de vingers getikt „Zaak nu onbelangrijk geworden" Misleidende zet van jnrist ADAM MALIK Ongeluk met dodelijke afloop HOOGEZAND Op rijksweg 42 (Groningen-Nuw.-Schans) is gister avond een ongeluk gebeurd met dode lijke afloop. Een autobus moest uit wijken voor een fietser, juist op het moment dat hij werd ingehaald door een bestelauto. Deze geraakte in de berm, ramde drie bomen en kwam tegen een vierde tot stilstand. Van de vijf inzittenden vier man nen en het dochtertje van een van hen kwam het meisje er zonder letsel af. De mannen moesten zwaargewond naar het Academisch ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Bij aan komst bleek de bestuurder, J. Schol- tens (38) uit Musselkanaal, te zijn overleden. De mannen werkten bij een Gro nings aannemersbedrijf en waren op weg naar huis. Mil j oenenorder voor Stork/A'dam AMSTERDAM Gebr. Stork en Co's apparatenfabriek te Amsterdam heeft een miljoenenorder uit Rusland ontvangen. Het betreft de levering van installaties voor de zuivel- en farmaceutische industrie tot een be drag van ruim 10 miljoen gulden. (Van parlementsredactie) Drie opvarenden gered Torpedoboot bij Texel vergaan meters uit de Texelse kust teu noorden van Den Helder vergaan. De drie op varenden stelden zich met een vlot in veiligheid. De boot was 28 meter lang en in 1955 gebouwd. Op de Noordzee raakte bij slecht weer de motor defect. De zender kon ook niet meer worden gebruikt. Het scheepje dreef stuurloos rond en maak te veel water. Toen zware golven de ramen verbrij zelden en de boot dreigde te kapseizen, sprong men in een zich automatisch op blazend vlot. Na een uur landde men op het Texelse stand. De mensen waren verwonderd dat ze geen hulp hadden gekregen. Ze hadden de kustwacht van Huisduinen op hun noodtoestand attent willen maken door signalen met een spiegel en een vlag, DEN HAAG Het lectuur verbod in de kazernes zal dras tisch worden gewijzigd. Er zal een nieuwe regeling aan de Kamer worden aangeboden, waarbij hgt in bezit hebben van pornografische, gezagsonder mijnende en provocerende lec tuur voor militairen niet lan ger strafbaar is maar wel het verspreiden van dergelijke lectuur in de kazerne. Dit heeft minister Den Toom giste ren meegedeeld tijdens de openbare vergadering van de commissie van defensie. Ook maakte de bewindsman be kend, dat de militairen straks bur gerkleding mogen dragen biuten de diensttijd. Een proef met deze nieuwe retgeling is geslaagd. Gedu-' rende de basisopleiding moet altijd militaire kleding worden gedragen. De groetplicht buiten de kazernes blijft bestaan. Binnen de kazernes mogen de commandanten deze kwes tie zelf regelen. Het groeten voor sterrenborden van officiersauto's auto's wordt afgeschaft. Moties De commissie verwierp twee socia listische moties. Een van de heer Wierda die voorstelde verdergaande bezuinigingen aan te brengen onder meer door het uit de vaart nemen van enkele verouderde schepen (Ka- rel Doorman en De Ruyter) en ver mindering van de parate eenheden der landmacht. De motie kreeg alleen steun van de CPN. De overige commissieleden waarschuwden er voor geen situatie te creëren als voor 1940 toen door bezuinigingen het leger onvolwaardig was bij de Duitse inval. In een tweede motie vroeg de socia list Wieldraayer om invoering van een vakantietoeslag van 6 pet. voor dienstplichtige militairen per 1 janua ri 1968. Hiermee is een bedrag ge moeid van 10 miljoen. Minister Den Toom achtte die gezien de moeilijke financiële situatie niet uitvoerbaar. De heren Kikkert (c.h.), Koudijs (lib.), Maenen (kath.v.) en Walburg (a.r.) achtten deze motie niet te rij men met de bezuinigingsvoorstellen die de PvdA bij monde van de heer Wierda had voorgesteld. De motie werd met 9 tegen 4 stemmen verwor pen. De PvdA werd gesteund door de CPN en D'66. Minister Den Toom deelde voorts mee dat alle dienstplichtige soldaten, sergeanten en korporaals per 1 janu ari a.s. maandelijks ƒ20 extra zul len ontvangen over iedere maand die zij langer dienen dan 16 maanden. De bewindsman gaf toe dat de pro cedure die gewetensbezwaarden moe ten volgen te lang is. Men streeft naar een kortere tijdsduur maar de procedure als zondanig wil minister Den Toom ongewijzigd laten. BONN. De Westduitse rege ring heeft gisteren besloten dagbla-' den uit Oost-Duitsland toe te laten, zonder dat hierbij de eis wordt gesteld van wederkerigheid. DEN HAAG De oud-directteur- generaal van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, mr. H. J. Rei- nmk zal binnenkort naar Israël ver trekken in opdracht van de Unesco om er op toe te zien dat met name histo rische monumenten in het door Israël bezette gebied zo goed mogelijk wor den beschermd tegen oorlogsgeweld. Staatslening binnen DEN HAAG De regering heeft de 250 miljoen gulden die zij tegen een rente van 6% procent wilde le nen, binnen. De inschrijfkoers voor de lening is vastgesteld op 98 Y2 pro- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAGHet proces, dat Adam Malik c.s. tegen het christelqk-nationale weekblad De Spiegel heeft willen aanspan nen, gaat niet door. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken verklaarde gister avond tegenover ons dat hij „er bij nader inzien" vanaf had gezien. Am bassadeur Soedjarwo Tjondronegoro, die zich aan zijn zijde bevond, voeg de er met een beminnelijke glimlach aan toe dat de zaak onbelangrijk was geworden. Zoals bekend, kwam in juli van dit jaar de in Djakarta woonachtige ju rist mr. Tasrif in Nederland aan. Hy had volmachten van minister Malik, de zakenman Widjatmiko en de jour nalist Mochtar Loebis op zak om te gen De Spiegel een proces voor te bereiden. PUBLIKATIE Het weekblad had een publikatie gedaan, waarin onder meer stond dat Malik en Widjatmiko grof geld zou den hebben verdiend bij een in New York afgesloten rijsttransactie. De naam van Loebis werd in een ander, meer zijdelings verband genoemd. Het artikel was geschreven door de omstreden Willem L. Oltmans, die in het verleden heeft bewezen op de hand van ex-president Soekarno te 7 n. Het was overigens meer sugges tief dan feitelijk gesteld, doch niette min voelde Malik c.s. zich in zijn eer en goede naam aangetast. GENOEGDOENING In Nederland schakelde mr. Tasrif zijn Amsterdamse confrère mr. A. C. van Empel in. Beide advocaten wend den zich schriftelijk en mondeling tot de hoofdredactie van De Spiegel met het doel genoegdoening te krij gen. Men trachtte de zaak aanvanke lijk „buiten rechten" af te doen, waarbij de eisende party zich het recht voorbehield voor elke abonnee van het weekblad (230.000) een gul den schadevergoeding te eisen. Omdat Oltmans het belastende stuk niet op tafel kon leggen, stelde de hoofdredacteur van De Spiegel, de heer A. Teunis, een concept-correctie op. Hij trok deze later in, omdat hij na een persoonlijk onderzoek meen de zo sterk in de schoenen te staan dat hij een eventueel aan te spannen proces toch zou kunnen winnen. VERWARRING De vorige maand ontstond er enige verwarring toen bleek dat de con cept-correctie door mr. Tasrif was misbruikt om de Indonesische pers een rad voor de ogen te draaien. De advocaat had hiervoor persoonlijk het Amsterdamse kantoor van het Indonesische persbureau Antara be naderd, zonder erbij te vertellen dat het zogenaamde incriminerende do cument inmiddels was ingetrokken. Duidelijk was dat deze misleiden de zet van de jurist bedoeld was om Maliks naam in de ogen van het In donesische publiek schoon te wassen. Door de grotere persvrijheid, die thans onder het nieuwe regime be staat, hadden ook verscheidene in Djakarta verschijnende kranten de door De Spiegel geuite beschuldiging tegen Malik ten dele overgenomen. Even duidelijk is voorts dat de In donesische minister van buitenlandse zaken door waarnemend president Soeharto op de vingers is getikt. Voor vervolg zie pagina 7 De Britse oppositieleider Edward ft In Bussum zyu doopsgezinden en Heath overtreft voor het eerst pre- remonstranten overgegaan tot de uitgaaf mier Wilson in populariteit. Dit van een gemeenschappelijk kerkblad. blijkt uit een opinie-onderzoek. UTRECHT Een kwart van de gerechtvaardigde ver zoeken om hulp van een gezinsverzorgster of -helpster moet worden afgewezen omdat er niet voldoende des kundig personeel is. Bovendien is gebleken dat lang niet iedereen, die voor gezinsverzorging in aanmer king komt, daarop ook een beroep doet. Dit zei vanmorgen de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, op het eerste landelijke congres van de Centrale raad voor gezinsverzorging. Men gaat er van uit, dat per 1.000 Nederlanders één gezinsverzorgster of gezinshulp aanwezig moet zijn. Er zijn er dus 13.000 nodig, maar op 1 februari waren er slechts 8.950. Bij deze berekening is nog afgezien van de grote behoefte aan hulp bij bejaarden. Onaanvaardbaar noemde de staatssecretaris de ge dachte, als zou sociale dienstverlening er alleen maar zijn voor sociaal zwakkere groeperingen. Hij meent dat de sociale dienstverlening pas goed kan functioneren, als men erin slaagt haar te ontdoen van historische tegenzin, zodat het voor iedereen normaal en aan vaardbaar wordt. De heer P. van Strijen, bestuurssecretaris van de Centrale Raad, verwacht voor de toekomst dat de ge zinshelpster zal optreden in veel gevallen waar nu nog een gezinsverzorgster nodig wordt geacht. Hij baseert deze verwachting op de verdere auto matisering in het huishouden. Bovendien zijn gezins leden tengevolge van arbeidsverkorting steeds meer thuis en kunnen meer zelf het huishoudelijke werk doen. In veel gevallen zal dan kunnen worden vol staan met een gezinshelpster, zodat de gezinsverzorg sters vrij komen voor gezinnen waar ernstiger pro blemen zijn. De heter Van Strijen zou graag willen dat iedere bejaarde over een telefoon beschikt. Een dergelijke voorziening stimuleert vrijwilligersactiviteit en maakt 'het mogelijk dat de bejaarden langer zelfstandig blijven. Als voorbeeld noemde hij de Zweedse hoofdstad Stockholm, waar vrijwilligers iedere morgen elk zeven bejaarden opbellen om te vragen of alles in orde is en of zy nog wat nodig hebben. Als de herder dwaalt, zal ook zijn kudde de weg kwijt raken. ELIEZER Breuk in Oostduits reformatiecomité - pagina Kernmerk „Ik heb iets mogen koken op school. De juffrouw heeft het opgegeten en nu hebben wij vanmiddag vrij...." MINI-OMROEPEN KUNNEN ZICHZELF NIET REDDEN. PAG. RADIO TV. mct wtc* DE BILT Een depressie koerste vandaag tussen IJsland en Schotland naar het noordoosten, terwijl zich boven Zuidoost- Europa een hogedrukgebied be vindt. Hierdoor werd boven een groot deel van West-Europa een zuidwestelijke luchtstroming in stand gehouden, waarmee een randstoring naar de Noordzee Intussen trekt een andere de pressie van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden naar het zuidoosten. Hel ziet er echter naar uit, dat dit druk- systeem zijn koers zal wijzigen en zich naar Noorwegen zal ver plaatsen. In verband hiermee zal de zuidelijke wind bij ons naar zuid west ruimen en tijdelijk sterk aanwakkeren. Het bij de depres sie behorende frontensysteem zal ons vannacht passeren, waar bij enige regen zal vallen. Daar na dringt koelere en enigszins onstabiele lucht ons land binnen, Lectuurverbod TT ET is natuurlijk wat vreemd, dat in een tijd waarin sterk de na druk gelegd wordt op vrijheid en verantwoordelijkheid van ieder per soonlijk, de geestelijke vrijheid ge durende een korte periode ver te zoeken is. Daarom is het juist, dat minister Den Toom besloten heeft het lec tuurverbod van de strijdkrachten op te heffen. Vele ontwikkelingen maken de jeugd sneller volwassen, vroeger rijp. Voorzover publikaties gezagsonder mijnend voor de strijdkrachten wer ken, kan men met reden vertrou wen op een verstandelijk oordeel. Wat betreft de verantwoordelijkheid van de ouders, de jongeman komt in dienst op een leeftijd dat hij de verantwoordelijkheid zelf kan en ook wil dragen. Ongerust zou men moeten zijn wan neer dit niet het geval was. Van de jongeren wordt ook buiten de strijd krachten al veel verwacht én ge vraagd. elke dag een ander voordeel DEN HAAG Met ingang van 30 oktober wordt de prijs van het brood met één cent per 800 gram verhoogd. Door deze verhoging komt de prijs van het waterwitbrood in de steden (afgehaald in de winkel) op maxi maal 67 cent., in de provinciesteden 68 cent en in de overige plaatsen 69 cent. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen eveneens met één cent worden verhoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoor ten zullen ook na de verhoging twee respectievelijk drie cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood drie cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de win kel afgehaald brood. MATRASSEN Aftreden geëist van gouverneur Reagan SAN FRANCISCO De afdeling San Francisco van de Amerikaanse nationale vereniging voor de vooruit gang van gekleurden heeft gisteren het aftreden geëist van de gouver neur van Californië, Ronald Reagan. Bovendien werd een vervolging tegen hem gevraagd omdat hij een privé-boodschap van president Johnson openbaar had gemaakt. In een telegram had Johnson een verbindingsman gevraagd twee repu blikeinse gouverneurs over te halen tot steun aan zijn Vietnampolitiek. Reagan kreeg per ongeluk een afschrift van het telegram in handen. Hij dacht dat het bestemd was om algemeen te verspreiden. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam: slraat: betaalt: O per kwartaal per maand plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1