Rob Houwer (29): Nationale filmindustrie duwtje geven HOGERE PREMIE ZIEKENFONDS EERSTE NEDERLANDSE IN KLEURT lr«>\ ARBEIDERS LEVEREN SLAG MET POLITIE Werkgever betaalt fors bedrag aan vakbonden Moderne winkelcentra in heel Nederland Bedrijf bestolen voor tienduizend gulden 15 VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 (Van een onzer DORDRECHT „Professor Columbus is de eerste Nederland se speelfilm, die geheel in kleur wordt opgenomen. Eigenlijk zou elke film in kleur moeten worden opgenomen. Kleur is namelijk een van de beste wapens in de strijd tegen de televisie. Kleur maakt het medium springlevend. Wie nog zwart-wit denkt, loopt achter." Aldus Rob Houwer (29). producent van de nieuwste Nederlandse speel film, waarvoor op het ogenblik in Dordrecht opnamen worden gemaakt. De hoofdrol wordt gespeeld door de Duitse acteur Rudolf Platte. Deze vermaarde Berlijnse speler, die in al meer dan 200 films heeft gespeeld heeft de laatste jaren meer op de planken dan voor de camera's gestaan. Gistermiddag stond hij echter in de rol van professor Columibus voor de camera op het dek van een oud, in de Dordtse Kuipershaven ge meerd schijf Platte speelde in enkele scènes samen met de acteur Gerard de Groot van de Haagse Comedie, die de rol van havenmeester speelt. Jeugddroom De film gaat over een nogal saai levende bibliothecaris uit Hamburg, die op zekere dag aandelen erft van een Hollandse Walvisvaarderij. Later blijkt dat deze maatschappij bijna failliet as en dat haar enige schip aan de ketting ligt. De bubliothecaris komt dan tot het besluit een jeugddroom, waarin hij zichzelf als kapitein van een schip zag, in vervulling te laten gaan. Met behulp van een aantal jongelui lukt het hem het schip te kapen. De opname voor de scènes, waarin het schip nog aan de ketting ligt, werden gisteren gemaakt. Het dek van het schip, welks roem loos einde op de sloopwerf voor de filmopnamen voor enige tijd is uit gesteld, was studio.- Regisseur Rainer Erler liep in pa niek heen en weer om spelers en medewerkers op de juiste plaats te zetten en cameraman Fred Tammes zocht zijn juiste instellingen. Het ge roezemoes verdween op het magische bevel: „Stilte, opnamen". Na enkele minuten sprong hij plotse ling voor de camera en riep: „Stop". Met wilde gebaren legde hij Rudolf Platte en Gerard de Groot uit hoe de scène moest worden overgedaan. Jaaromzet Producent Rob Houwer was ook aanwezig. Bij het zien van deze baar dige jongeman wordt zeker niet het eerste gedacht aan een filmprodu- Vlak voor een opname van „Professor Colombus". In witte jas de acteur Rudolf Platte, rechts van hem regisseur Rainer Erler. Achter de camera Fred Tammes. cent, die eigenaar is van een film maatschappij met een jaaromzet van bijna zeseneenhalf miljoen gulden. Houwer was voor de eerste grote locatie voor „Professor Columbus" even uit München overgekomen. Hij vertelde ons dat het schip nog enkele dagen in Dordt blijft liggen omdat ook opnamen moeten worden gemaakt van een feest van jongelui, die de professor met het kapen van het schip willen helpen. Rob Houwer is niet van plan het bij Professor Columbus te laten. Hij zei: „Of het een succes wordt of niet, volgend jaar maak ik weer een Hol landse film en denk daarbij aan de verfilming van het boek „Als broer èn zuster" van Estéban Lopez." Vanuit München In de tien jaren, die Rob Houwer nu al in München werkt en woont, heeft hij kans gezien een van de be langrijkste filmproducenten van Duitsland te worden. Vanuit deze belangrijke positie hoopt hij de Nederlandse filmin dustrie een duwtje in de rug te ge ven. „Ik wil proberen het op de tele visie verloren publiek terug te krij gen in de bioscoop. Ik streef er naar nationale films te maken, die interna tionaal aanspreken en die ook een internationale aanpak krijgen. Zijn eerste Nederlandse kleurenpro- duktie, „Professor Columbus", die bij na een miljoen gulden kost, bewijst in ielder geval dat hij van plan is zijn woorden waar te maken. De opnamen duren ongeveer een week. Zaterdag zal het filmbedrijf op volle toeren draaien voor de opnamen van een hippiesfeest. Voor dit feest zijn ongeveer zestig hip geklede jon gelui uit Amsterdam en Dordrecht ge charterd. Tijdens de opnamen zullen zij voor zien worden van gratis drank en etens waren. Bovendien ontvangt iedere hip pie een tientje figurantenloon. Men hoopt deze week met de opnamen klaar te zijn. Daarna zal het oude schip naar het Hollands Diep worden gesleept, waar de opnamen „in volle zee" zullen wor den gemaakt. Met de „Walburga 7" werkelijk op zee te opereren durft men Kortere cursusduur soc. wetenschappen DEN HAAG In de Staatscourant zijn verschenen de nieuwe program ma's voor de examens in de sociaal- culturele wetenschappen. Bij de op stelling is gestreefd naar een beper king van de cursusduur onder meer door een vermindering van het aantal vakken van het kandidaats en het doctoraalexamen. Op roer in Le Mans LE MANS Ruim 4.000 ar beiders van de Renault auto- fabrieken in het Franse Le Mans hebben gisteren felle ge vechten geleverd met de po litie. Zesendertig personen, on der wie 20 politiemannen, wer den gewond. Er werden vijftig arrestaties verricjit. Drie ge wonden moesten in een zieken huis worden opgenomen. De arbeiders waren, na een oproep van de vakbonden, bijeengekomen om te protesteren tegen de jongste maatregelen van de regering op eco nomisch en sociaal gebied. De rel ontstond nadat de demonstranten een mars hielden op de prefectuur. De politie versperde hun met prikkel draadversperringen de weg. Daarop bekogelden de arbeiders de agenten met stenen en andere voorwerpen. De politie op haar beurt bediende zich van traangasgranaten om de be togers uiteen te drijven. De grootste grief van de arbeiders betreft het regeringsdecreet, waarbij de premies voor sociale verzekerin gen zijn verhoogd en de uitkeringen verlaagd. Ook in de Oostfranse stad Mul house is het onrustig. Hier namen ruim 5000 arbeiders deel aan een op tocht om de aandacht te vestigen op het grote aantal werklozen in deze streek. In tien jaar tijd hebben 200 onder nemingen hun deuren gesloten. In de afgelopen tien maanden zijn 1500 mensen op straat komen te staan als gevolg van de malaise in de textielin dustrie die het zwaarst van de econo mische crisis te lijden heeft. Hoewel een delegatie van de demonstranten op de onderprefectuur werd ontvan gen, sneuvelden toch enkele ruiten. Vakbondsleiders en de politie wisten echter de betogers tot rust te brengen. CBC kreeg in 1966 anderhalve ton (Van onze sociaal-economische redactie) J)RIEBERGEN De Christe lijke Bedrijfsgroepen Cen trale (24.000 leden) heeft over 1966 bijna 150.000 aan bijdra gen van werkgevers ontvangen voor vakbondsactiviteiten. Per lid dus ƒ6,25. Omdat niet in alle bedrijfstakken alle werkgevers zich bereid ver klaard hebben tot het betalen van een vakbondsbij drage voor bij hen werkzame georganiseerde werkne mers is de uitkering van deelnemen de werkgevers per georganiseerde werknemer uiteraard groter. Deze bedraagt f 15 per georganiseerde. Begin volgend jaar gaan de indus triële vakbonden overleg plegen met de werkgevers over voortzetting van de 15,- regeling voor de komende drie jaar. De CBC is waarschijnlijk de eerste vakbond, die een duidelijk inzicht geeft in de ontvangen bedragen, in de besteding ervan en in de uitgaven die de bond zelf doet. De heer F. de Vries, hoofd bestuurslid, deed hierover vandaag mededelingen in de verenigingsraad van de CBC. Over het jaar 1965 gaf de CBC uit voor scholing, vorming en voorlichting een bedrag van 488.000. De uitgaven voor vakantieverblijven, individuele adviezen, sociale hulp e.d. bedroegen 173.000 (totaal 661.000). De werkgevers hebben er indertijd in toegestemd, dat de werkgeversbij dragen aan de vakbonden zouden worden besteed voor deze doeleinden. Arrestant weg met f 2.000.- ANNA PAULOWNA Terwijl de re chercheur die hem verhoorde over een aantal inbraken hem even de rug toedraaide, nam de 34-jarige Enkhui- zenaar D. E. een sprong en ging door een tuimelraam van het politiebureau te Anna Paulowna de vrijheid tegemoet Terloops zag hij nog kans een bedrag van ,f2QQ0 dat op hem was gevonden en op tafel lag, mee te nemen. E. werd verlacht een aantal inbraken te hebben gepleegd in gemeénten in de kop van Noordholland. Bij zijn aan houding had hij een bedrag bij zich van 2000. De rechercheur, had alle veiligheids maatregelen genomen. De kamer, waar in het verhoor plaats vond, was geslo ten. Echi°r, vier meter boven de vloer bevond zich een tuimelraam. E. zag zijn kans schoon, toen er even maar niet op hem werd gelet. Tot op heden is hij nog voortvluchtig. Vermoedt wordt, dat hij daarna nog een auto heeft gestolen. Lijk opgehaald van Belgische visser DEN HELDER De kotter KW 186 Anna Jacob heeft woensdagmor gen in de buurt van verkenningsboei Molengat het lijk opgehaald van de Belgiscne visser Leon Vantorre (37) uit Zeebrugge. Hij was opvarende van de Zeebrugge 443 Mercator die, naar wordt aangenomen, in de stor men van vorige week met man en muis is vergaan. Boekhouder stal 22 mille uit kas AMSTERDAM e=3 De 37-jarige as sistent-boekhouder D.V. uit de hoofdstad wordt ervan verdacht in de afgelopen maanden een bedrag van ƒ22.000 bij zijn werkgever, een horecabedrijf, te hebben verduisterd. De man nam het geld in drie keer uit de kas en gebruikte het om zijn schul den te betalen. Tot nog toe ontving de CBC van de werkgevers in totaal 203.581,84. Hier van had nog 53.912,24 betrekking op het jaar 1965, zodat in 1966 149.669,60 binnen kwam. Stimulans Neemt men aan dat de uitgaven van de CBC voor scholing, vorming, voorlichting, vakantieverblijven enz. in 1966 ook ƒ661.000 hebben bedra gen, dan is de werkgeversbijdrage on geveer 23 procent. De heer De Vries deelde echter me de, dat als gevolg van de steun van werkgeverszijde de activiteiten zijn opgevoerd. Meer dan voorheen wordt thans aandacht besteed aan de scho ling en vorming van leden. Een extra stimulans is gegeven om mee te doen aan de cursus Sociale Vorming A en B van het Slotemaker de Bruïne-Instituut. De bestuurders besteden extra aandacht aan de cur sus Plaatselijk kader. Dit jaar heeft het hoofdbestuur cursussen georga niseerd voor ondernemingsraadsle den, waaraan 235 man deelnam. Bo vendien werden twee jeugdconferen- ties gehouden. Het totaal bedrag, dat dit jaar ex tra aan scholing en vorming wordt uitgegeven, zal waarschijnlijk ƒ75.000 bedragen. Dit is mogelijk ge worden, mede dank zij de bijdragen van werkgeverszijde. Aan de bijdragen voor vak bondswerk nemen bij de CBC deel de Algemene Werkgeversvereniging, een aantal werkgevers en werkgeversgroe peringen buiten de AWV en de onder nemers in de burgerluchtvaart en het havenbedrijf. Film van Jaap van Rij bekroond AMSTERDAM De Amsterdamse filmer. Jaap van Rij heeft een prijs gekregen voor de beste fotografie in zijn film „The restless port", een film die de Rotterdamse haven in beeld brengt. Het is een Polygoon-Profilti film in opdracht van Pakhuismeeste- ren NV, vervaardigd en geregisseerd door Charles Huguenot van der Lin den. De bekroning is verleend door de Union Europeënne des Travail- leurs du film et de la Television. Stichting Weg: „Wegenaanleg snel reorganiseren" DEN HAAG Na onderzoek komt de Stichting Weg tot de conclusie dat de voorbereidingen by het aanleggen van wegen drastisch zullen moeten worden gewijzigd. Bepleit worden zo genaamde wegenteams, waarin naast Rijkswaterstaat, de betrokken gemeen ten en andere instanties moeten zijn vertegenwoordigd. Per rijksweg zal zo'n team moeten worden opgericht. De huidige voorbereiding van nieu we wegen wordt uitermate gestagneerd doordat vele autonome instanties al lemaal hun zegje te zeggen hebben. Een overzicht over de planning raakt dan doorgaans volledig zoek. Elk wegen team zal de verantwoordelijkheid die nen te dragen voor de coördinatie en de controle op de voortgang van het project. Ook meerjarenplannen, verdere ver eenvoudiging van de administratieve procedure en beperking van de con junctuurinvloed op de aanleg van we gen zullen de snelheid en de effi ciency ten goede kunnen komen. Zaak-Riemersma Schoolbestuur bij andere beroepsinstantie (Van onze onderw(jsredacteur) GAUW Het bestuur van de Vereni ging voor christelijk onderwijs in Gauw heeft bedankt voor de provinciale Friese commissie van beroep, die enige t(jd geleden het ontslag dat het schoolbe stuur aan de Friese onderwijzer-auteur Trinus Riemersma had gegeven, onge grond verklaarde. Het boek Minskrotten-Rotminsken van Riemersma veroorzaakte opschudding, doordat Riemersma daarin meningen verkondigde die voor het schoolbestuur niet acceptabel waren. Het schoolbestuur heeft zich nu aan gesloten bij de commissie van beroep van de Schoolraad voor de scholen met de bijbel in Den Haag. Dat houdt niet in dat de zaak tegen Riemersma opnieuw aanhangig gemaakt kan worden. Wel geeft het het school bestuur betere garanties dat, zou Rie mersma in de toekomst opnieuw blijk geven van meningen die tegen de grond slagen van het schoolbestuur indruisen, een beroepsinstantie de zaak zal beoor delen die over een rijkere jurisprudentie beschikt. Riemersma heeft zich niet alleen in jn romans (een daarvan ging over het sterfgeval van een leerling van zijn :n verwekte opschudding in Gauw), ook in uitspraken uiterst kritisch uitgelaten over zaken kerk en geloof betreffende. DEN BOSCH Alle bruikleenge- ïrs voor de Jeroen Bosch-tentoonstel ling hebben hun toestemming gegeven, de kunstwerken elf dagen langer in 's-Hertogenbosch te houden. Door deze verlenging (tot en met 26 november) zullen echter in geen geval nieuwe aan vragen voor groepsrondleidingen worden ingewilligd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In 1964 is naar aanleiding van de voor genomen stichting van een groot winkelcentrum bij Leid- schendam, „Leidschenhage", een samenwerking ontstaan tussen de grootwinkelbedrijven en de Nederlandse Midden- standsbank, vertegenwoordi gende het midden- en klein bedrijf. Nu, in 1967, heeft deze samen werking reeds grote resultaten afgeworpen, want in samen werking met deskundigen op het gebied van de middenstand, architecten en bouwers, heeft een speciaal daarvoor in het leven geroepen ontwikkelings bureau een groot aantal plan nen gereed voor de bouw van winkelcentra, verspreid over het gehele land. Bij de ontwikkeling van deze nieu we centra heeft vooropgestaan, dat men de oude. gezellige binnenstad, beslist geen concurrentie wil aan doen. Vandaar, dat de grote centra zijn geprojecteerd buiten de grote ste delijke agglomeraties. Daarnaast heeft het bureau nog een flink aantal regionale- en buurt centra in ontwikkeling. Gezelligheid Wat deze winkelcentra zelf betreft, wil men rechte straten volgens een vaste maat voorkomen. Men heeft ter Opmerkelijh Frans boek Engeland in EEG beste bondgenoot PARIJS De Amerikaanse indus triële invasie in Europa gaat zo snel dat de oude wereld spoedig zal ont dekken dat zij een economische ko lonie van de VS is geworden, cenzij zij een gemeenschappelijk tegenoffen sief begint. Dit is een van de conclusies van de uitgever van het weekblad l'Express, Jean-Jaques Servan-Schreiber, in een nogal provocerend boek dat nu al op de Franse lijst van bestsellers staat. Hij levert een bedekte aanval op het beleid van president De Gaulle, zonder diens naam evenwel te noe men. Engeland, zo schrijft Schreiber, zou in de EEG de beste bondgenoot van Frankrijk zijn om Europa naar wereldfaam te leiden. Advies van minister: (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering moet omhoog van 6.8 naar 7.2 pro cent. Dit advies heeft de Zieken fondsraad gisteren aan minister Roolvink van sociale zaken uitge bracht. De ziekenfondspremie wordt voor de helft door de werkgever en voor de andere helft door de werk nemer betaald. De premieverhoging is nodig door de stijging van de uitgaven en ter vorming van een beperkte reserve. De toeneming van de premie-op brengst als gevolg van de stijging van de 'lonen en salarissen, blijft sterk achter bij de stijging van de ziekenfondsuitgaven. De Ziekenfondsraad heeft bij deze berekening in aanmerking genomen de vermindering van de uitgaven voor de ziekenfondsen als gevolg van de invoering van de AWZ op 1 januari 1968. Toch moet de premie 0.4 procent omhoog, omdat met name het aan tal verpleegdagen in ziekenhuizen toeneemt, meer hulp door specialis ten wordt verleend, meer duurdere medicijnen worden gebruikt en de honoraria en tarieven van medische medewerkers bijzonder sterk stijgen. Bejaardenverzekering verschillende premieklassen van de bejaardenziekenfondsverzekering te brengen op respectievelijk ƒ3.18, 6.36 en 9.54 per week, een verho ging van resp. 46 cent, 92 cent en 1.38 per week. De raad heeft de minister er ver der op gewezen dat het huidige sy steem van de financiering voor de be jaarden verzekering voor de be trokkenen op den duur te zware lasten gaat meebrengen. De minis ter wordt in overweging gegeven hiernaar op korte termijn een onder zoek te laten instellen. Kind onder trekker van vader UDEN De driejarige C. M. C Rutten uit Uden is gisteren onder de landbouwtrekker van haar vader terechtgekomen. Het kind was op slag dood. De vader reed op een zandweg. Links en rechts van hem stonden zijn kinderen van drie en vier jaar. De jongste viel van de trekker en kwam onder een wiel terecht. wille van de „gezelligheid", die de Europese mens nu eenmaal eigen is boven de Amerikaan, bouwkundige „verrassingen" in de plannen opgeno men, zoals een onverwacht steegje, of een uitspringende winkelpui. Met de bouw van enkele ontwor pen winkelcentra is inmiddels begon nen en met een aantal wil men in da komende jaren een begin maken. De plannen van de grootwinkelbe drijven en de N.M.B. werden gister middag in Den Haag gelanceerd in aanwezigheid van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir. Schut. In totaal zijn gepland: 10 regionale en stadsdeelcentra met een opper vlakte van 185.000 m2 18 wijkwinkelcentra met een op pervlakte van 85.000 m2 17 buurtwinkelcentra met een op pervlakte van 30.000 m2 In totaal is hiervoor 1 miljoen m2 grond nodig. Bij de grootwinkelbedrijven en de rest van de middenstand, bestaat voor deze plannen zeer grote be langstelling, want in totaal heeft men reeds 2650 serieuze gegadigden. Geen luchtkastelen De geschatte jaarlijkse omzet in de ze winkelcentra wordt begroot op on geveer 1.5 miljard. Men denkt jaar lijks voor de bouw van deze centra bedragen nodig te hebben die va riëren van 25 tot 50 miljoen. Al deze plannen zijn beslist geen luchtkastelen, want de plannenma kers hebben ten aanhore van de mi nister een tijdschema voor de bouw vrijgegeven. In aanbouw zijn reeds 2 regionale- en stadscentra, 1 wijkwin kelcentra en 1 buurtwinkelcentrum. Dit jaar wil men nog beginnen met de bouw van 3 wijkwinkelcentra en in 1968 met in totaal 9 centra, in 1969 met in totaal 12 centra en in 1970 en later met 17 centra. Overal waar men een winkelcen trum gaat bouwen, komt binnenkort een expositie, waar het hoe en het waarom van deze centra wordt duide lijk gemaakt De grote regionale en stadsdeelcen tra worden gebouwd in Leidschen- dam, Amsterdam- Noord, Eindhoven- Woensel, Haarlem- Schalkwijk, Utrecht- Overvecht, Enschede- Wes- selbrink, Nijmegen- Dukenburg, Gro- ningen-De Paddepoel, Rotter dam-Groot IJsselmonde en Rotter dam- Zuidplein. Na verpleging geen herhaling van zedendelict DEN HAAG Minister Polak heeft In de vaste commissie van justitie betoogd dat psychopaten, die wegens zedendelicten zijn verpleegd, slechts zelden opnieuw een zedendelict ple gen wanneer zij weer vry zijn. Van de 290 psychopaten, die in 1966 met proefverlof zijn gegaan, bevindt zich 52 procent nog steeds in de maat. schappij. Dertig procent is naar de in richting teruggekeerd omdat de voor waarden van het proefverlof waren overtreden zonder dat er sprake was van een juridisch vergrijp. Achttien procent werd wel in de in richting opgenomen na een nieuw vergrijp maar ruim vijftien procent hiervan bedroeg vermogensdelicten en slechts 2,5 procent nieuwe zedendelic- De bewindsman zei dat de overheid moet trachten terugkeer van de ver pleegden naar de maatschappij moge lijk te maken. Hierbij moeten bepaalde vrijheden worden toegestaan tijdens een proefverlof. Minister Polak deelde mee dat on derzocht wordt of het weekendverlof voor gevangenen kan worden uitge breid. Dit geldt met name LUCCA/ITALIë De Ameri kaanse acteur William Holden is gisteren door de rechtbank van de Italiaanse plaats Lucca veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van acht maanden. Hij werd schuldig be vonden aan het veroorzaken van een verkeersongeluk waarbij een Italiaan gedood werd. Manji, een Hongaarse schone, kijkt zeer vertederend en vol be wondering naar enige fraaie or chideeën op de tentoonstelling die in de tropische serre van Diergaarde Blij dorp wordt gehou den. Kwekers en amateurs tonen er hun mooiste orchideeën. Man droeg onverkochte schoenen (Van c r verslaggevers) ROTTERDAM Tien verdachten moesten donderdag voor de recht bank verschijnen om zich te verant woorden voor een serie diefstallen bij een exportbedrijf in de haven. In een jaar tijd was voor een bedrag van meer dan tienduizend aan goede ren ontvreemd. De diefstallen kwamen aan het licht toen een klant van de onderne ming een klacht indiende. Het bleek toen dat _yier ondernemers de diefstal len pleegden en de andere zes de goederen heelden. Verder kwam aan het licht dat een der verdachten in het bedrijf schoenen droeg uit een zending schoeisel, die nog niet in de handel was. „Achter elke man zou eigenlijk een controleur moeten staan en daar ach ter een super controleur" zei officier mr. A. Niesen in zijn requisitoir; Tegen de twee hoofdverdachten, de 29-jarige expeditieknecht W. K. en de 37-jarige loodsbaas A. van der M. eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden en zes maanden onvoorwaardelijk. De andere verdachten die terecht stonden wegens diefstal, de 33-jarige expeditieknecht A. B. en de 40-jarige vrijmaker J. R. hoorden respectieve lijk een straf van twaalf maanden en acht maanden, waarvan drie voor waardelijk, tegén zich eisen. Tegen de 40-jarige chauffeur J. H. van D, uit Halsteren werd een boete van honderd gulden geëist. Officier Niesen vroeg tegen de 41-jarige doua nier R. J. J. van L. een gevangenis straf van twee maanden. De 34-jarige Frederika op ten B. uit Schiedam hoorde wegens haar aandeel in de heling een straf van drie maanden, waarvan twee voor waardelijk tegen zich eisen, even als de 33-jarige Johanna P. Tegen de zestigjarige J. A. P. uit Den Helder eiste de officier een ge vangenisstraf van vier weken en te gen de 26-jarige pompbediende J. van der H. uit Vlaardingen een straf van vier weken en een boete van honderd gulden. Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15