Politieke spanning Tweede Kamer in RH Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... feestje bouwen?, schenk de slijter f uw vertrouwen! MILJONAIR SPION IN WEST-DUITSLAND Bonn maant Wilson tot voorzichtigheid bij toelating EEG Uit de Haagse hof geplukt BodeJiorlogekoopman voor centrale raad alles goedi en wel' Roosevelt wist van moord op de Joden DONDERDAG 26 OKTOBER I%7 ROOLVINK KREEG VA1* PARTIJGENOTE MOTIE TE SLIKKEN AWZ AANGENOMEN EN TREEDT 1 APRIL GEHEEL IN WERKING Nina Warner Hooke (rechts), de be kende Engelse schrijfster van dieren boeken zoals Sammy de zeehond, en haar landgenote top-mannequin Celia Hammond hebben voor de te levisie een kostbare hermelijnen mantel verbrand van ruim 5000. Het was een openbaar protest tegen het gebruik van dierlijk bont bij de vervaardiging van kleding. Illusies (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De AWZ is de Tweede Kamer gepasseerd. Alleen de SGP en de Boerenpartij onthielden gistermiddag hun steun aan deze volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten, die op 1 januari gedeeltelijk en op 1 april geheel zal ingaan. De tweede dag van het AWZ-debat bracht nog een beetje politieke spanning, omdat minister Roolvink van zijn eigen partijgenote mej. Van Leeuwen (a.r.) een motie te slikken kreeg, die hem niet zinde. Hij stelde er zich nogal scherp afwijzend tegenover op en liet blijken, dat hij ze naast zich neer zou leggen. Later in de middag, nadat AR-fractieleider mr. Biesheuvel sussende woorden had gesproken, nam de bewindsman een wat soepeler houding aan. I j de Europese gemeenschap is teleur stellend. De vrees dat zij kool en geit willen sparen, bleek opnieuw gegrond. In Luxemburg deden de Duitse mi nisters alles om het de Fransen naar de zin te maken. Dit belooft weinig goeds voor de besprekingen, die op 20 november te Brussel worden her- Kanselier Kiesinger zei te Londen, volledig achter Engeland te staan, maar maande tevens, tot voorzich tigheid. Anders zou de generaal te Parijs wel eens boos kunnen wor- De positie die Kiesingers kabinet ge kozen heeft, wordt ingegeven door een illusie. Die is, dat slechts met de hulp van Frankrijk hereniging I van Duitsland mogelijk is. Kiesinger en Brandt blijken niet tel beseffen dat Moskou de Franse ge- j neraal slechts gebruikt voor eigen doeleinden, zoals het openbreken van de Navo en het verdeeld houden van Europa. Niettemin neemt Bonn de generaal! serieus als deze waarschuwt, dat| hereniging van Duitsland nog moei-j lijker zal worden, zo Engeland tot de Europese gemeenschap van de1 Zes wordt toegelaten. De Franse generaal heeft zelf bij zijn bezoek aan Polen ervaren dat het Europa van de Oeral tot de At lantische oceaan een hersenschim is. Zijn reactie getuigt van gekwetste trots. De motie-Van Leeuwen, die mede- ondertekend was door o.a. de heren Tlianus (c.h.) en Maenen (kath.v.), werd met 89-45 stemmen aanvaard. Tegen stemden de anti-revolutionaire Schakel; de christelijk historische mejuffrouw Haars en de heren Van der Mei, V. d. Peyl, Scholten en Tol man; de KVP-ers Albering, Van Beek, Boot, Van Buel, Van Coever- den. Notenboom, Peynenburg, De Vreeze en Ter Woorst; de VVD, Boe renpartij, CPN, SGP en de GPV-er Jongeling. De motie had betrekking op de fi nanciering van de AWZ en verzocht de regering voor de jaren na 1968 een verdere verzwaring van de premie druk tegen te gaan door de verhou ding van premie-inkomsten te her zien, al of niet tezamen met het aan brengen van verschuivingen in het to tale pakket van sociale verzekerin gen. Zo luidde althans de tweede, defini tieve versie van de motie. De eerste versie was relatief onschuldiger. Daarin werd de regering de keus gela ten om de premieverzwaring tegen te gaan of door herziening van de ver houding overheidsbijdragen - pre mie-inkomsten, of door verschuivin gen in het totale verzekeringspakket. Deze lezing is waarschijnlijk gewij zigd onder druk van de KVP-fractie, die weinig voelt voor verschuivingen binnen het verzekeringenpakket als die ten koste gaan van de kinder bijslag voor het eerste kind. Op dit laatste had minister Roolvink dinsdagavond al gezinspeeld (hij wil over dit punt een interimadvies van de SER), maar dat vond de KVP-er Maenen onverstandig. „De AKW is hier vandaag niet aan de orde", meen de hij. Toch had de heer Maenen zijn handtekening onder de eerste versie van de motie-Van Leeuwen gezet. Een blunder, die de KVP haastig moest' corrigeren, friet welwillende medewerking van AR en CH. Verscherping Terecht constateerde minister Rool vink, dat de tweede versie een verscherping betekende in vergelij king met de eerste. De motie vraagt nu primair om een verhoging van de rijksbijdrage aan de AWZ (nu 475 min.) voor 1969 en daarna. Als men in de Algemene Begrotingscommissie van de Kamer volgend jaar tot een compromis komt waardoor meer over heidsgeld voor de AWZ vrijkomt, staat de regering daar niet bij voor baat afwijzend tegenover. „Veel in de motie spreekt mij toe", aldus de minister, „maar een verho ging van de bijdrage na 1968 kan ik niet geloven. Er zijn momenten waar op je zelfs geen begin van een toezeg ging kan doen." „U legt de motie dus naast u neer?". Informeerde Bonn moet men beseffen dat de Frans-Duitse vriendschap met de gewijzigde verhoudingen in de we reld grote waarde heeft, maar niet temin van ondergeschikt belang is. De Duitsers moeten zelf een op lossing zoeken voor hun problemen, door werkelijk toenadering te zoe ken tot de landen van Oost-Europa en zich neer te leggen bij het on vermijdelijke. Dat betekent concreet, dat zij alle territoriale eisen opgeven en zich realiseren, dat hereniging van Duits land een zaak van verre toekomst is als zij ooit nog komt. PvdA-fractielelder Den Uyl. „U bent geroutineerd genoeg om te weten wat ik bedoel", luidde het ministeriële antwoord. De KVP-er Nelissen vroeg of de minister overleg met de vaste Kamer commissie wil voeren alvorens de pre mie voor 1969 vast te stellen. Ook daarin zag de bewindsman eerst niet zoveel, maar na enig aandringen ver klaarde hij zich toch „gaarne tot een gesprek bereid". „Een gesprek, maar geen overleg?", wilde de PvdA we ten. „Een gesprek", hield de minister De vergadering werd enige tijd geschorst voor intern beraad en na de hervatting kwam AR-fractieleider mr. Biesheuvel het standpunt van zijn fractie nader verduidelijken. Het kwam hem onjuist voor om, zoals de minister doet, zich nu al zonder meer vast te leggen voor het jaar 1969. De bewindsman gaat er blijkbaar vanuit, dat de financiële omstandigheden zich niet zullen wijzigen, maar daar weet niemand wat van. Daarom wil de AR-fractie ruimte scheppen om in 1968 te overleggen wat er in 1969 en volgende jaren met premie en rijksbijdrage moet gebeuren. De op zet voor 1968 is niet in het geding. Bij het standpunt-Biesheuvel slo ten de heren Tilanus (e.g.) en Maenen (kath.v.) zich aan. „Wij willen alle mogelijkheden openhouden om voor 1969 de zaak helemaal opnieuw te bekijken", zei de heer Tilanus. „De eerste motie-Van Leeuwen hield in derdaad alle mogelijkheden open, maar de tweede motie doet dat nu juist niet", aldus de yVDJer Riet kerk, die daarom tegen was. Wettelijk vastgelegd Minister Roolvink wees er in zijn antwoord nog op, Uat de rijksbijdra ge in de AWZ is bepaald op 475 min. De motie-Van Leeuwen stuit Idus op een wettelijke barrière. „Wel ke welwillende houding ik ook aan- 'I neem tegenover de motie, het helpt mij en de indieners van de motie niet. Verhoging van de bijdrage is alleen door wetswijziging mogelijk". Aan z'n bezwaren tegen die verho ging hield de bewindsman vast, maar misschien Iran de Kamer volgend jaar in de algemene begrotings-com- missie eens bekijken of er binnen de begroting nog wat te schuiven valt. In het kader van het totale uitgaven patroon zou een en ander dan tijdig voor 1969 bezien kunnen v/orden. Even voor de stemming over de motie-Van Leeuwen zei mr. Biesheu vel begrip te hebben voor de finan ciële en wettelijke belemmeringen, waarop de minister had gewezen. De ABC-commissie vond de AR-fractie leider een reële uitweg. Hij herhaal de, dat zijn fractie met de mogelijk heid van wijziging der financiële omstandigheden rekening wil hou den. Op grond van die overweging zal ze in overgrote meerderheid voor de motie stemmen. Verdeeld De stemming toonde aan, dat het christen-democratische kamp ver deeld was. Negen KVP-ers, vijf christelijk-historischen en één an ti-revolutionair distantieerden zich van de motie. „Zë legt een te sterke nadruk op een herziening van de overheidsbijdrage en kent aan de mo gelijkheid van verschuivingen binnen MEDINA Oostenrijk verlaagt bankdisconto WENEN Het Oostenrijkse bank disconto is gisteren met onmiddelijke ingang met een half procent verlaagd tot 3.3/4 procent. Op 17 april werd het disconto met een kwart procent verlaagd tot 4.1/4 procent. In een communiqué wordt de verla ging een poging genoemd om het ge bruik van buitenlandse kredieten te 'beperken. het verzekeringenpakket slechts se cundaire betekenis toe", zei mr. Schol ten (c.h.j, die daarom tegen was. De heer Jongeling (GPV) noemde het feit, dat hier een AR-motie zich richt tegen een AR-minigter „politiek een beetje pikant". Hij had princi piële bezwaren tegen de motie, die z.i. gaat in de richting van volledige staatsverzorging. De heer Kronen burg (BP) zei, dat zijn fractie niet van zins is mee te doen aan „intern partijgestook". Natuurlijk was PvdA-fractieleider Den Uyl blij met de verdeeldheid in het regeringskamp. „De motie is in de kern een goede motie, omdat eruit blijkt, dat de indieners duidelijk heb ben gekozen", juichte hij. „De eerste motie-Van Leeuwen was onduidelijk, deed geen keuze, en dus was de VVD voor en de PvdA tegen. Bij deze tweede motie is het precies an dersom". Zonder hoofdelijke stemming werd de AWZ tenslotte aanvaard. De SGP was tegen, omdat ze tegen verplichte verzekering is. De Boerenpartij zag de wet als een „nieuwe geldverslin- der van de eerste orde". Het wetsontwerp onderging door de amendering geen belangrijke wijzi gingen meer. Pogingen van PvdA en D'66 om de financieringsopzet te ver anderen leden schipbreuk. Een zelfde lot onderging het amendement van de heren Rietkerk (lib.) en Nypels (D'66) om de sanatoriumverpleging en ziekenhuisverpleging uit de wet te schrappen (84 tegen 47 stemmen). Voor het amendement stemden de meerderheid van de KVP, VVD, D'66 en de GPV-er Jongeling. Voor Oostduitsers gewerkt NEURENBERG In West- Duitsland is onieuw een spio- nagezaak aan het licht gekomen. De politie arresteerde dinsdag de 45-jari- ge Hans-Heinz Porst, directeur van het fotopostorderbedrijf Photo-Porst, een van de grootste foto-zaken in West-Duitsland. Porst wordt er van verdacht te hebben gespioneerd voor de Oostduitsers. De miljonair Porst is al eens wegens belastingontdui king beboet. Volgens een woordvoerder van Pho to-Porst houdt de aanhouding van Porst verband met een belastende verklaring van een gewezen werkne mer van de directeur, Alfred Pilny. Deze werd op 18 oktober gearresteerd op verdenking van geheime contacten met de Oostduitse inlichtingendienst. Justitionele autoriteiten weigeren ech ter dit te bevestigen. Evenmin wilden zij zeggen of Porst samengewerkt heeft met de spionagebende die op 11 oktober in Bonn werd gearresteerd. Dit komplot werd opgerold na een tip van de overgelopen spion Roenge. Inmiddels is ook meer klaarheid ge komen rond de figuur van luitenant kolonel Roenge, die na zijn vlucht zich in Amerika schuil houdt. Een regeringswoordvoerder zei dat Roenge wel degelijk een Rus is. Eer der had de Oostduitse inlichtingen dienst gezegd dat Roenge een West duitser was die naar Oost-Duitsland was gevlucht. Kettingbotsingen bij Driebergen DRIEBERGEN Op het gedeelte van rijksweg 12 tussen Maarn en Driebergen, waar reconstructiewerk zaamheden aan de gang zijn, hebben zich gisterep botsingen voorgedaan. Eerst botsten twee vrachtwagens op elkaar, waarbij veel schade ontstond en een van de bestuurders naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Even daarna ontstond in de onmid- delljk nabijheid een kettingbotsing, waarbij twee personenauto's geheel vernield werden en twee andere zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich echter hier niet Weekeindhuis in half uur afgebrand VINKEVEEN Een groot houten weekendhuis in Vinkeveen is gister middag in een half uur afgebrand. Het huis, eigendom van een Amster damse houthandelaar, was op het mo ment van de brand niet bewoond. Oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. de Karde matras met alle comfort vanj eea zachte! LONDEN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren na af loop van z(jn besprekingen met de Britse regering verklaard dat West-Duitsland volledig achter de aanvraag van Enge land tot het EEG-lidmaatschap staat, maar tegelijkertijd tot voorzichtigheid gemaand. Kiesinger betoogde dat de Britse belangen het best gediend zijn met een voorzichtige benadering van de toelatingskwestie. In dit licht moet volgens hem de Westduitse voorzich tigheid inzoke de toelatingskwestie vorewm gezien, want in Bonn wil men zowel Engeland in de Euromarkt brvi-gen als de Frans-Duitse vriendschapsbanden behouden. Hij ?ei dit op een lunch met buitenlandse jourr*Msten. Hij zei verder dat Bonn liefst een nieuwe crisis in oe EEG wil vermij- dvn. „Wij moet«n de Gaulle overtui gen dat ar geen andere weg is. Dat kan een harde taak zijn, maar dat is werkelijk de enige weg. Ieder die de Gaulle kent weet dat met de vuist op tafel slaan of iets dergelijks, alleen een averechts effect zou hebben", al dus Kiesinger. Politieke samenwerking President De Gaulle zei gisteren in de Franse ministerraad dat hij zal blijven streven naar verdere ontwik keling van de politieke samenwer king tussen de regeringen van de EEG-landen. Hij is voor dit doel be reid deel te nemen aan periodieke ontmoetingen van de ministers van buitenlandse zaken van de „zes". Dit is door minister van voorlichting. Gorse. meegedeeld. Officiële kringen in Parijs zien de -uitlating van de president als een poging om de Britse en de andere rederingen die lid van de EEG willen worden duidelijk te nrken dat de „zes" met elkaar belangrijke taken hebben te volbrengen voordat het aantal leden kan worden uitgebreid. DOOR Het diner was massaal, feestelijk en duur. Het menu noemde mooie namen en de kaarsen brandden. De dames welgekapt, de heren frisgeschoren, rijden we ons langs het blanke laken. De obers met de eerste schalen in de hand stonden even stijf toen hel „even stilte alstublieft" gevraagd werd. Toen brak de race los. In vlie gensvlugge vaart werd op ieder bord de vereiste portie gemikt, slechts onderbroken door een ge voerd net achter mijn rug kapseisden en een door mij niet te controleren rugschade veroorzaak ten. Maar ik voelde de lauwheid wel door kleven! Daar het glas wijn voor mijn bord geen goed depmiddel leek, vroeg ik om wat water in de hoop, dat een hulpvaardige buur mijn rug zou wrijven en er in ieder geval de even tuele vermicelli zou afplukken. „Strakkies" zei de ober en snelde doen?", riep haar tafelheer. De ober, hollend met de aardappel- kroketten, mik, mik op elk bord één, wierp een blik en een snauw over zijn schouder: „Da ken u toch zelfuitdrukken...." Dus doopte de heer de vingers in de wijn en drukte. Borden weg, nieuwe borden. Dra vende voeten achter de rijen. Blik op het menu. Heerlijk ijs Toen verhief de eerste spreker mummeld „pardon", want de ruimte tussen de aanzittenden was dusdanig, dat er steeds door iemand hevig op Diner zich, en de tweede en de derde en degene die de eerste en de tweede en derde moest bedanken voor de en reikarm bordwaarts te laten gaan. Nu zat ik net tegen een tafel poot en met knellende schoenen, die ik dus prompt afgeschoven had, maar toch in de buurt moest hou- Mijn beurtelings links en rechts neigen gaf me dan ook bij het voor gerecht reeds een pijnlijk blauwe knie, waardoor misschien een lichte geïrriteerdheid ontstond, die me d< zaken wat scherp deden zien. In ieder geval beschouwde ik hel als een bijzonder ongelukkig inci dent, dat de twee soepborden, die even later per ober werden opge heen. De honderdvijftig soep lozen waren hem kennelijk meer op het hart gebonden dan mijn reeds bedeelde rug. Het „strakkies" is nooit gekomen, •k heb maar niet doorgezeurd, want ie stomerij moet ook leven. Achter kledderig, voor glimla- ■hend worstelde ik me door iets vle- igs met een fraaie Franse aandui ding. Maar mijn overbuurvrouw zal tilletj»3s tranen weg te pinken. Het bleek, dat een kaars heel gek deed en precies in haar ogen walmde. „O- ber. kunt u iets aan die kaars dat... en weer kregen we de speech. Het ijs was tegen die praterij niet bestand geweest Smeltend, zoet- warm gleed het voor ons. De mokka... hartversterkend na de lange rit. We tuurden de tafels af naar suiker en room. Geen suiker en geen room. „Ober?" „Strakkies...." hij was al weg Stilletjes heb ik mijn schoenen weer aan mijn tenen gevist en harte lijk hebben we afscheid van elkaar genomen: „Zo gezellig...." Wat zijn we toch een lelijke leuge- Volgens de regeringswoordvoerder is Roenge een in de Oekraine gebo ren „Volksduitser", die door de West duitse contraspionage op de hielen werd gezeten. Roenge werd in de Tweede Wereldoorlog als krijgsgevan gene naar Duitsland gevoerd en bleef na de oorlog als tolk in de Russische bezettingszone, waar hij al spoedig als geheim agent werd aangeworven, aldus de woordvoerder. Militair reed op vrachtwagen BORCULO De 23-jarige militair H. Japni is gisteren verongelukt toen hij met zijn auto tegen een Belgische vrachtwagen reed, die van een zijweg de verkeersweg opreed. Het slachtof fer overleed tijdens het transport naar een ziekenhuis. Het ongeluk ge beurde op de weg van Borculo naar Ruurlo. de harde matras met alle comfort van een zachte ij Straf te zwaar tegenover gepleegde feit UTRECHT De centrale raad van beroep heeft woensdag de ontslag zaak in behandeling genomen tegen L. J., 57 jaar, bode in het gerechtsge bouw in Rotterdam. J. had aan bezoekers van het ge rechtsgebouw horloges verkocht en na enige waarschuwingen was hij dientengevolge ontslagen. Een straf baar feit was er niet gepleegd: de horloges waren niet gesmokkeld, noch van diefstal afkomstig. Tegen het ontslag ging J. in beroep bij het Rotterdamse ambtenarenge recht. Dat verklaarde het ontslag besluit nietig op grond van onevenre digheid tussen de straf en het ge pleegde feit. J. had verreweg het grootste deel van de horloges in zijn vrije tijd verkocht, incidenteel had hij er slechts enkele in het ge rechtsgebouw aan de man gebracht, bovendien had hij na de twee waarschuwingen die hij in 1961 had gekregen, jarenlang geen horloges meer in het gerechtsgebouw ver- AANZIEN De minister van justitie ging tegen het besluit van het Rotterdamse ambtenarengerecht in hoger beroep. Voor de centrale raad van beroep vertegenwoordigde landsadvocaat mr E. Drooglever Fortuyn de minister van justitie. Deze achtte commerciële activiteiten in het gerechtsgebouw schadelijk voor het aanzien van de rechterlijke macht. De taak van een bode is bezoekers de weg te wijzen en het moest, aldus mr. Drooglever Fortuyn, een vreemde indruk op deze bezoekers maken, als J. hen meenam naar een leeg vertrek om daar zijn koopwaar te tonen. Het feit, dat de prijs van deze hor loges aanzienlijk lager was dan de winkelprijs wekte bij velen het ver moeden dat zij van smokkel af komstig waren. Mr. Drooglever For tuyn deelde mee, dat zowel kanton rechter als griffier J. in 1961 ernstig over zijn handeltje hebben onderhou den. Hij is ermee doorgegaan, het geen hem op een disciplinaire straf kwam te staan. Kort nadat een fors opgemaakt dag bladartikel eind vorig jaar de com merciële activiteit van J. in de open baarheid bracht, is J. ontslagen. Naar het oordcel van mr. Drooglever For tuyn was dit de enig juiste straf. REGELMATIG Gerechtsdeurwaarder D. van der Velde uit Den Haag trad op als ge machtigde van J. en liet weten, dat J. tot nu toe nog geen betrekking heeft kunnen vinden. De heer Van der Vel- Vermist jongetje in gracht verdronken WAGENINGEN In een gracht achter de garage Van der Kolk in Wageningen is gisteravond het lijkje gevonden van de 6-jarige Nicolaas van der Meijde uit Wageningen. Het jongetje dat sinds dinsdag werd ver mist, is verdronken. de schetste J. als een plichtsgetrouw ambtenaar en hij maakte bezwaar te gen de voorstelling van zaken als zou J. iedere -bezoeker horloges onder de neus hebben geduwd. Naar het oordeel van de heer Van der Velde was het salaris van J. van dien aard, dat J. best een extraatje kon gebruiken. De horloges betrok J. op regelmatige wijze van een hande laar. Met deze 'handel wilde J. zijn vrouw wat meer huishoudgeld geven. Onvoorwaardelijk ontslag achtte de heer Van der Velde de doodssteek voor J„ die bij het naderen van zijn oude dag zich plotseling voor armoe de gesteld ziet. Het besluit van het Rotterdamse ambtenarengerecht kenschetste hij als wijs en menselijk. Waarom gezwegen? (2) De heer J. C. Vogelezang jr. raakt de kern van de zaak. Ons volk heeft (een kleine minderheid voorbehouden) wel belangstelling voor het lot der Vietnamezen, het „lot" van het „ver drukte" Griekse volk, de staat Israël, India enz. Maar van het volk der Pa poea's, waarmee wij toch een histo rische binding hebben en aan welks ontwikkeling wij op weg waren, trek ken wij ons weinig of niets aan. Ook een deel van de pers zwijgt in alle talen. Zo verloochem ons vok zijn geschiedenis en verzaakt ook het christelijk deel zijn roeping om de ver drukten recht te doen! Dat is volkomen in strijd met het geen de Bijbel leert. Dordrecht A. de Meer sr. 80-jarige oorlog „Hollanders vochten niet in de 80-ja- rige oorlog" heeft rijksarchivaris drs. J. L. v. d. Gouw in een lezing voor de hervormde jeugdraad - in Voorschoten blijkens uw verslag gezegd. Is dat wel juist? De Watergeuzen vochten als Nederlanders. En wat denkt drs. v. d. Gouw van de Leide- naars, de Haarlemmers en de inwo ners van Alkmaar (om maar niet meer te noemen), die als Hollanders tegen de Spanjaarden gevochten hebben? En niet alleen mannen, ook vrouwen en zelfs kinderen vochten dapper mee! Leiden C. J. Buy». CHJO De CHJO heeft óp haar najaarscon ferentie felle kritiek geleverd op de heer H. Kikkert, Tweede-Kamerlid voor de CHU. Deze man zou een van de voornaamsten zijn, die de vernieu wing in de CHU tegengaat Ik weet niet wat hiervan waar is. Vernieuwing is noodzakelijk om niet achteraan te lopen, maar alle vërnieuwing is geen verbetering. De heer Kikkert heeft veel voor het politieke leven gedaan, in het bijzon der voor de CHU. Om hem dan zo belachelijk te maken vind ik misselijk en de CHJO onwaardig. Jongeren ver geten wel eens. dat zij de ervaring missen. Noordwijkerhout J. Wassenaar NEW YORK De regering van president Roosevelt wist dat Hitier des tijds miljoenen Joden heeft laten ombrengen. Zij belemmerde, verijdelde en vertraagde echter maatregelen die de nazi-slachtoffers hadden kunnen red den. Dit schrijft de Amerikaanse oud-journalist Arthur D. Morse in zijn boek „Terwijl zes miljoen mensen sterven: een kroniek van Amerikaanse anathie" dat in februari volgend jaar verschijnt. De feiten voor zijn boek haalde WJ uit geheime archieven van het Amerikaanse ministerie van bu inlandse la ken en van de regeringen in Londen, Genève en Stockholm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9