Elke morgen bidstond in Korea Boekhandel bij de VU trok in Vicaris van bisschop wil praten met dominee en pastoor Uw probleem is het onze.... Zet kerken financiële onder druk Koreaanse kerk kiest voor vrijgemaakten Luther-herdenking met gemiste kansen ^JNDERDAG 26 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag Marcus 6 eindigt met de menigte die tot de Heiland komt. Marcus 7 begint met een nieuwe botsing. Centraal staat het woord overleveringIn de eerste veertien verzen komt dat woord niet minder dan zeven maal voor. In onze tijd spreken we van „traditie", dat wat uit de geschie denis van de kerk tot ons is gekomen, wat in de loop der jaren is gegroeid. egenwoordig zijn er velen die van „traditie" niets willen weten. Ze zijn zo bezig niet de toekomst dat ze voor het verleden geen tijd hebben. Er zijn anderen die traditie zo ongeveer gelijk stellen met de openbaring van God. Zij vinden het verschrikkelijk als gebroken wordt met de oude vormen en gewoonten. Geen van beiden is waar. In traditie zit een groot gevaar. Dat zien we in Marcus zeven. Christus treedt scherp op tegen de mensen die de traditie vergoddelijkt hebben. Het is moge lijk de vorm te handhaven en de inhoud te verliezen, te doen wat de vaderen dedenmaar de Vader te vergeten. Traditie kan geboden van mensen worden. Maar evenmin mogen ive de traditie geheel overboord iver- pen. Wat de vaderen zeiden was lang niet altijd verkeerd. Toch, niet: „Wat zegt de kerk?' mag de laatste vraag zijn, maar: „Wat zegt Gods Woord?", niet, wat de vaderen zeiden maar wat de Vader zegt. Wie de traditie geheel uit wil scha kelen loopt gevaar Gods Woord te schrappen. Een christen is altijd weer geroepen de' traditie te toetsen aan Gods openbaring. We lezen vandaag: Jeremia 23 16 - 32. Eucharistie samen gevierd (Van onze kerkredactie) VENHUIZEN In Noord- Holland is deining ontstaan om een gemeenschappelijke kerk dienst, die pastoor H. Kwakman en de hervormde ds. J. Lugtig- heid hebben gehouden op vredeszondag. Predikant en pastoor droegen samen de mis op. Zij verrichtten samen de tie en deelden samen de elementen uit van het avondmaal aan rooms- katholieken en protestanten. Vicaris H. Kuipers van het bisdom Haarlem stelt namens de bisschop een onder zoek in. Hij heeft beide geestelijken uitgenodigd voor een gesprek begin volgende week. „Tussen pastoor Kwakman en mij is een intensieve vriendschap ge groeid", vertelde ds. Lugtigheid (29 jaar, zoon van de bekende Haagse Brieven «Ile niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. tien gulden met een verkeerde kleur. Heeft dit biljet nog grotere waarde? Antwoord: Kleurenafwijkingen ko men bij bankbiljetten vaak voor en zijn veelal veroorzaakt door verkleu ringen tijdens de omloop. Daarom hebben zij geen speciale verzamel- waarde, ook al zijn ze uniek. Verzamelwaarde kan alleen ontstaan indien bij de vervaardiging een misdruk of miskleur optreedt en achteraf bewijsbaar en verklaarbaar is. IJtm- ijog zal het mopiüjk gjjlL er een behoorlijke prijs voor te ma'ken bij verzamelaars of antiquairs. U zou per advertentie een liefhebber moeten zoeken. Een vereniging die zich met merk waardige bankbiljetten bezighoudt, kennen wij niet. De Nederlandsche Bank heeft een verzameling te Amsterdam. Vraag: Ik heb een recept naar de apotheek gebracht voor o.a. een flesje van 200 gram goulard- of bu- row-water. Voor dit flesje stond op de rekening ƒ2.20. Nu haalde mijn dochter in hetzelfde flesje in dezelf de apotheek dezelfde hoeveelheid bu- row- of goulard-water en betaalde 90 cent. Bij navraag zeide men: Dit is het verschil in prijs tussen het gewoon afhalen of op doktersrecept. Antwoord: Volgens de officiële prijscourant kost 200 gram gou lard-water 1.40. terwijl als het op recept geleverd wordt, 0,75 mag berekend worden als afleveringsho norarium, waarbij het geen verschil maakt of de medicijnen worden afge haald of thuisbezorgd. Bovendien kan de prijs van het flesje 0,25 bedragen, zodat alles maximaal 2,40 kan kosten. Voor het werk van de apothekersassistente aan me dicijnen, die niet op recept verkocht worden, mag men ook iets in reke ning brengen. Vraag: Waar kan ik de muziek vinden van het kinderzangspel: 's Nachts als de grote mensen sla gen Kijken of er iets is te doen? Antwoord: Hoewel het een bekend vers is, konden we er bij de muziek handel niet achter komen. Wellicht zal een van de lezers weten, in wel ke bundel dit vers opgenomen is. sinds februari Rammelde „Juist op Vredeszondag wilden wij de eenheid tot uitdrukking brengen. Ik preekte over de arme en de rijke landen, de bewapening en zo en wij meenden, dat wij daar niet over kun nen praten, als we nog niet eens sa men de eucharistie kunnen vieren. Wij hadden daar ook geen theologi sche bezwaren tegen. Natuurlijk rammelt het theologisch wel hier-en daar maar daar zijn we overheen ge- „Er waren wel duizend mensen, waarvan ongeveer honderd van mij. Ze konden kiezen, van wie ze de ele menten van het avondmaal wilden ontvangen, maar in de praktijk gin gen ze toch door elkaar heen." „Die eucharistieviering was overi gens helemaal niet het belangrijkste van de dienst. Wij lanceerden name lijk ook een project van de Oecume nische Raad, om 25 Westfriese jonge ren uit te zenden naar Kythera, Grie kenland, om daar een waterleiding aan te leggen." Gesprek „Daarbij: het was al de tweede keer, dat de pastoor en ik zoiets sa men hebben gedaan. Toen begin sep tember het bejaardentehuis vijf jaar bestond hebben wij daar ook geza menlijk de eucharistie gevierd." Dat in sommige kranten staat, dat de pastoor door het bisdom „op net matje geroepen is", kan ds. Lugtig heid niet begrijpen. „In het Noord hollands Dagblad stond, dat pastoor Kwakman door vicaris Kuipers was uitgenodigd voor een gesprek. De vicaris belde de pastoor op en zei: Henk, weet jij ook niets van dat ge sprek af? Nu moeten we het toch maar houden, want het heeft al in de krant gestaan. Oratie prof. Mannoury: Artsenhulp niet contant betalen (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM Met een rede over de nationale gezondheidsdienst in Engeland heeft mr. J. Mannoury vanmiddag, donderdag, in de aula van de hogeschool zijn buitengewoon hoogleraarschap aan de NEH aan vaard. Prof. Mannoury zal aan de faculteit der economische wetenschap pen colleges geven in sociaal recht en sociaal-politieke verhoudingen. Tijdens zijn inaugurale rede ging de hoogleraar de mogelijkheid na of de Engelse organisatievorm in de Ne derlandse gezondheidszorg kan wor den toegepast. Het belangrijkste facet daarvan noemde hij het verlenen van ge neeskundige hulp zonder dat daar voor contant moet worden betaald. Het idee dat directe betaling aan de arts in Nederland moet worden uitgebreid door het invoeren van een eigen risico voor de ziekenfondspa tiënten, verwierp prof. Mannoury. DEN HAAG/GOUDA De redactie van het maandblad „Zie" vraagt leden van alle re formatorische kerken in ons land, niet alleen te protesteren tegen de doorgaande verdeeld heid van de kerken, maar ook door daden hun eigen kerken onder druk te zetten. Het blad raadt kerkmensen aan om het lidmaatschap van andere kerken in hun woonplaats aan te vragen met behoud van het huidige lidmaatschap. Tevens moeten zij hun eventueel verhoogde financiële bij drage naar evenredigheid over de verschillende plaatselijke kerken verdelen. Mensen die dit advies volgen moeten zich zo mogelijk aaneenslui ten tot een oecumenische groep. Mochten er bezwaren zijn tegen een verdeling van de gehele kerkelijke bijdrage, maar wel de bereidheid' be staan om iets met deze bijdrage te doen, dan kan door een ieder van de groep een overeengekomen ge deelte, bijvoorbeeld 50 of 25 procent naar evenredigheid verdeeld worden over de andere kerken. Stil protest den door maandelijks een symbolisch bedrag, bijvoorbeeld één of twee gulden, aan de andere protestantse kerken in de woonplaats over te maken. In een slotélinea wordt gezegd: „De kans is uiteraard groot, dat de leiding van de kerk waartoe u thans behoort, negatief of misschien zelfs zeer vertoornd op uw actie zal rea geren. Maar daarop past slechts één antwoord, namelijk dat deze actie onder de gegeven omstandigheden de meest positieve en constructieve actie is, die u als gelovige kunt ondernemen om uitdrukking te ge ven aan uw wil mee te werken aan een nieuwe Reformatie, die voor de kerken van levensbelang is." Geen invloed De open brief is in de eerste plaats gericht aan hen die vorig jaar ge reageerd hebben op het hervor mingsplan voor meer onderlinge liefde, samenwerking en eenheid, maar ook aan anderen. Het blad is tot de conclusie gekomen dat leken op dat streven praktisch geen in vloed kunnen uitoefenen. Nu komt het blad met deze Doe- het-zelf-actie om zo financiële druk uit te oefenen op de plaatselijke kerkeraden. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een I pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint 1 u doet. NSR: begroting blijft achter LEIDEN De toeneming van het aantal studenten vormt voor het we tenschappelijk onderwijs een van de meest knellende problemen. Al lijkt een oplossing op korte termijn niet waarschijnlijk, dit mag geen beletsel zijn om het probleem in zijn juiste omvang te onderkennen. Dat zegt de NSR in een memoran dum naar aanleiding van de jongste begroting van het departement van onderwijs en wetenschappen. In het memorandum wordt gezegd dat ook in het nieuwe financiële sche ma voor het wetenschappelijk onder wijs onvoldoende maatregelen wor den getroffen om met de snelle groei van het aantal studenten (95.000 voor 1970) gelijke tred te houden. GEZINSWEEKEND VAN PSVG DEN HAAG De protestants® stichting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming (PSVG) orga niseert in samenwerking met de her vormde jonge-gezinnenbeweging op 9 en 10 december op Kerk en Wereld te Driebergen een gezinsweekend. Het onderwerp zal de godsdienstig® opvoeding van kinderen onder de tien jaar zijp. Hierover zullen spreken ds. S. J. Popma en de godsdienstpedagoog dra. A. B. Lam. Er is mee gerekend, dat men zijn kinderen meeneemt. Enkele dames zullen zich met de kinderen bezig houden. Mist stuurt Athenagoras naar Holland SCHIPHOL Geheel onver wachts kwam gisteravond de pa triarch van de Oosters-Ortho- doxe Kerken in Nederland aan. Eigenlijk zou hij met een Boeing straalvliegtuig van Zurich van morgen naar Rome vertrokken zijn, maar door de mist kon het vliegtuig daar niet landen. Het week uit naar Nederland. De KLM redde de geestelijke leider van de oosterse-ortho- doxie. Er stond in Zürich nog een lijnvliegtuig aan de grond, waar mee de patriarch met zijn begelei der, de president-directeur van de Griekse Olympic Airivays, de multimiljonair Onassis en een vijftiental bisschoppen nog naar Amsterdam konden komen. Gisteravond kort na elf uur ar riveerden zij op Schiphol, waar Athenagoras en Onassis hand in hand even poseerden voor de fo tografen eer zij naar een hotel vertrokken om de nacht door te brengen. Vanmorgen om acht uur ver trok de-Boeing 'imetr.de geestelijke leiders aan boord naar Rome, waar Athenagoras de pays ont moette.' Het hoofd van de Oosters Orthodoxe Kerken brengt een te genbezoek aan de paus, die hem ree'ds eerder heeft opgezocht in zijn residentie, Istanboel. ISieuive abortuswet in Engeland LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een wetsvoorstel aange nomen dat toepassing van abortus on der bepaalde omstandigheden toestaat. Het wetsvoorstel wordt mor gen koninklijk goedgekeurd. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Met een Luther-symposion en de ope ning van een Luther-tentoon- stelling heeft het evangelisch- Luthers seminarium gistermid dag een bijdrage geleverd aan de herdenking van de Reforma tie. Deze eerste grote landelijke Luther-herdenking was er een van behoorlijk academisch ni veau, maar liet toch een onbe vredigd gevoel achter. Voor het symposion waren drie Lu- ther-kenners van formaat uitgeno digd: een rooms-katholiek. een luthe raan en een gereformeerde. Stuk voor stuk hielden zij een knap we tenschappelijk referaat over een stuk je van Luthers theologie, maar wie gehoopt had op een ontmoeting Ro me-Reformatie of Luther-Calvijn werd teleurgesteld. Tussen de drie betogen was geen enkel onderling' Vérbartd; tenzij men dat zou willen zoeken in het feit, dat in alle drie elke confrontatie van Lu ther aan de actuele situatie 'in de kerk en theologie gemist werd, Kerk I Prof. dr. j. Vercruysse s.j. uit Leu ven hield stellig niet de minst interes- santé oratie. Hij behandelde de ec- clesiologie in Luthers eerste college over de Psalmen (1513). Sterk bena drukte Luther de band tussen Christus, het geloof en de kerk, doch zo, dat de gelovigen niet via de kerk als het lichaam van Christys (toen de algemene opvatting), maar reoht- streeks met Christus verbonden zijn (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Boekhandelaar P. R. Rienks (37) is een onder nemend man, die de bakens weet te verzetten. Hij had een bloeiende zaak, niet ver van de Vrije Universiteit, en vele studenten behoorden tot zijn vaste klantenkring. Maar de universiteit verhuisde naar Buitenveldert en de studenten met haar. De heer Rienks moet gedacht heb ben: „Waarom ik ook niet?" Mocht het enige tijd vergen om een oecumenische kring te vormen, dan kan een stil protest tegen de verdeeldheid toch al begonnen wor- Meer GLO-seholen (Van onze kerkredactie) (Van c kerkredactie) AMERSFOORT De Presbyteri- aanse Kerk In Korea heeft haar j besluit ongedaan gemaakt om afge vaardigden te zenden naar de Gere formeerde Oecumenische Synode, die volgend jaar in ons land bijeenkomt. Deze kerk (een van de vier presby teriaanse kerken in Korea) had con tacten gekregen met de Gereformeer de Oecumenische Synode, maar ook met de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt). Met beide wilde zij de con tacten intensiveren. De generale synode van de Gerefor meerde kerken (vrijgemaakt) zond evenwel een brief naar Korea, waar in gesteld wordt, dat van nauwer con tact geen sprake kan zijn. wanneer de Koreanen tegelijk via de GOS be trekkingen zullen onderhouden met de Gereformeerde Kerken. De Koreaanse kerk heeft nu terug geschreven, dat eind september haar 1 DEN HAAG Blijkens een publi- katie van het Centraal Bureau voor I de Statistiek bedroeg het aantal scho- i I len voor GLO op 16 januari 7.991 (vorig schooljaar: 7.923), terwijl het VOLO op 291 (319) scholen werd gege- ven. Bovendien was aan 31 (37) scholen voor GLO een afdeling voor VGLO verbonden. SEOEL In elke presbyteriaanse gemeente in Zuid-Korea wordt elke morgen om vijf uur of iets later een bidstond gehouden. Daarin ligt volgens dr. Marcel Pradervand. de secretaris generaal van de Hervormde Wereldbond, het geheim van de wonderlijke vitaliteit van het protestantisme in dit land, dat zich niet be- He. aantal leerlingen bij he. GLO l P"kt }°j evangelieverkondiging, maar met bedroeg 1.418.700 (1.409.000) en bij het zijn ziekenhuizen, scholen en radiowerk bij- vglo 38.500 tegenover het vorig draagt tot het welzijn van het hele land. schooljaar 39.000. Dg ]£oreanen zjjn zeer ontvankelijk voor het christen- dom. Confucianisme en boeddhisme hebbpn hun invloed algemene vergadering bijeengekomen fnd«ls. Daardoor 'a ren geesteli,jk vacuüm is en het eerder genJmen besluit on- da' de kerken "u, Jr I j gedaan heeft gemaakt. Ook ral rij j ,sIchriJ",dr; P™d'™"d hat numra" van La »een waarnemers naar de GOS stu- Vie Protestante. Van de 30 miljoen Zuidkoreanen zijn er ongeveer 2 miljoen protestant en drie kwart miljoen rooms-katho liek. Onder de protestanten zijn de presbyterianen (1,4 miljoen) veruit in de meerderheid. Helaas zijn er verschillende scheuringen in de Presbyteriaanse Kerk geweest in de laatste vijftien jaar, zodat deze in vier delen uiteengevallen is. Diepe dankbaarheid heerste op de i In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn zeshonderd vrijgemaakte synode, toen de brief protestantse gemeenten. De grootste en belangrijkste is uit Korea werd voorgelezen. de Yonk-Nak (eeuwige vreugde) gemeente. „We willen zeker graag nauwer ge meenschap met u hebben. We zijn zo dankbaar voor uw vriendelijke hulp en voor de opleiding van onze Jonge aldus de brief. Zevenentwintig vluchtelingen uit Noord-Korea met hun dominee, die aan tbc leed, stichtten in 1947 deze gemeente. Thans telt ze alleen al 7000 volwassen leden. Elfduizend mensen bezoeken de kerkdiensten van deze gemeente, die zondags aan de lopende band worden gehouden. „De aanblik van 2500 christenen, die de kerk uitstro men, terwijl 2500 ande/wi al weer staan te wachten, zal ik niet gauw vergeten", schrijft Pradervand. Predikantentekort is in Zuid-Korea een onbekend be grip. De drie presbyteriaanse faculteiten in de hoofdstad tellen 650 studenten. Itlartetaars Tot 1945 was Noord-Korea belangrijk meer ge kerstend dan het zuiden. Thans is daar onder de 11 miljoen inwoners geen georganiseerde kerk meer over. Veel christenen (vooral predikaten) zijn onder het com munistisch regime martelaars geworden. Onder de vier miljoen Noordkoreaanse vluchtelingen, die nu in het zuiden leven, zijn relatief veel christenen. Pradervand wijst nog op de snelle industrialisatie van Zuid-Korea. dat zijns inziens een ernstige concurrent van Japan en Hongkong begint te worden. Vijftig pro cent van de bevolking werkt nog in de agrarische sector (15 jaar geleden 80 procent). De arbeidsvoorwaarden zijn echter zeer slecht. In de meeste fabrieken geldt een zevendaagse werkweek en hebben de werknemers maar een of twee dagen in de maand vrij. Hij zocht in de nieuwe omgeving, maar kreeg nul op het rekest: alle grond is er gereserveerd voor kan toorgebouwen. VOORSTEL De heer Rienks stapte naar direc teuren van de VU en vroeg: Geef me ruimte in de gebouwen van de uni versiteit: een boekhandel in de nabij heid van de collegezalen is toch geen overbodige weelde.' En directeuren stelden In het Pro- visorium een ruimte van zes bij twaalf meter beschikbaar, waar veel boeken die studenten dagelijks nodig I hebben, voor het kopen liggen. Boven dien is in de (voorlopig nog beperkte) ruimte ook het overige assortiment, j ook bellettrie te koop. De /.aak moet 1 tenslotte ook rendabel blijven. TWEEDE Woensdagmiddag was het zover. De heer Rienks opende zijn tweede zaak I (de eerste, Het Narrenschyp in de j Molsteég, blijft bestaan) in het Pro- j visorium in afwachting van een defi nitieve behuizing in het VU-hoofdge- bouw, maar dat kan nog wel een jaar of zes duren. De nieuwe zaak geeft in de strakke omgeving van de VU een beetje fleur cn zal straks velerlei soort klanten trekken: hoogleraren en wetenschap pelijke ^medewerkers, maar ook zusters van het VU-ziekenhuis. Trou wens, ook het „gewone" Buitenvel- dertse publiek, want de zaak mag dan academische boekwinkel 'zijn, zij staat open voor iedereen. VENNOOT De VU, die zo goedgunstig was de ambitieuze plannen van de heer Rienks te steunen, neemt in de nieu we winkel deel als stille vennoot. Ver der heeft zij geen bemoeienis met de zaken van de heer Rienks, die overi gens al banden met de VU had: hij heeft er een aantal jaren economie gestudeerd, maar werd gaandeweg zo in beslag genomen door wat als een hobby begon, het antiquariaat, dat hij de studie eraan moest geven, Prof. dr. W. J. Kooiman door het geloof en zo een gemeen schap van heiligen vormen. Prof. dr. C. W. Mönnich sprak over de structuur van de 95 stellingen. Ze vertonen nog de stijl van de gebruike lijke academische disputaties. Maar prof. Mönnich liet zien, hoe Luther in de loop van de stellingen steeds meer prediker wordt. De toon wordt on rustig en op het laatst geven de stel lingen blijk van een onacademische bewogenheid. Ten slotte stelde prof. dr. J. T. Bak ker Luthers theologia crucis tegen over theologia gloriae. met name vanuit de Heidelberger disputatie van 1518. Boven de speculatie over God stelde Luther de concreetheid van de Godsontmoeting bij het Kruis. Expositie Tevoren had prof. dr. w.' j. Kooi man in de universiteitsbibliotheek een kleine Luther-tentoonstelling uit het bezit van het seminarium ge opend: oude drukken van geschriften van Luther, een aantal gedenkpennin gen. zinneprenten en schilderijen (on der andere een Luther van Cranach). Interessant zijn de eerste druk van de eerste twee afleveringen van Lu thers psalmencollege van 1519 (het eerste boek ter wereld, dat in aflever ingen is verschenen), een exemplaar van de laatste door Luther zelf her ziene uitgaaf van zijn bijbelvertaling (1541) en drie autografen (eigen handschrift) van de Reformator. De belangrijkste daarvan is een briefje van Luther aan zijn vriend Baumgartner, met het verzoek die en die een kistje boeken te sturen en de groeten van Kathe. De expositie duurt lot en niet 10 november. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Beijerland: C. Snoei te Langerak: te Gouderak: J. L. W. Koppenhol te Haaf ten: te Ouddorp: W. Henneker te Zwartebroek. Bedankt voor Brakel: A. J. Wijn- maaien te Maartensdijk: voor Groot- Ammers: J. A. de Bruijn te Krimpt., a. d. Lek, voor Reeuwijk: A. van Eijk te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN Beroepen te Monster: J. Goldschme- ding te Dussen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden: A. Breg- man te Rijssen, voor Vlissingen: J. C. Weststrate te Melis kerke. HET WEER IN EUROPA half bew. r.w. bew. half bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2