31 31 RADIO Frankrijk overspant zich met te veel uitzendingen j» de stad en dokter Moore TV-informatie over Luther NCRV en IKOR/CVK: discussieseries met jongeren op tv BTonchï letten DONDERDAG 26 OKTOBER 1W en EUROPA IA ZIJN KLEEREA-TV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond zult u om 10.15 uur op Ned. 1 kunnen kij ken naar het eerste van vier program ma's die informatie willen geven over de figuur van Luther, zulks in het kader van de Rèformatieher- denking. Voor deze cyclus hebben CVK, IKOR. KRO. NCRV en VPRO eendrachtig samengewerkt. Eeuwen lang heeft Luther in de kerkgeschiedenis gefungeerd als een vast-omlijnde persoonlijkheid: voor protestanten was hij een van de gro te hervormers, voor de rooms-katho- lieken een afvallige monnik. In de laatste jaren is daarin veran dering gekomen: men heeft zich meer en meer verdiept in de reconstructie van de gebeurtenissen, nu juist 450 jaar geleden. En nu stellen de diverse kerkelijke richtingen gezamenlijk vra gen als: „Was Luther een genie of i een domme man? Is het aanslaan van de stellingen op de kerkdeuren in Wittenberg waarheid of legende? Wil de Luther een splitsing in de kerk bewerkstelligen of was hij een pion van anderen? Op deze en meer vra gen wil men naar hedendaagse be grippen antwoorden. Snoep verstandig eet 'n appel Vanavond eerste profeet: Amos (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Wij herinneren er aan, dat vanavond op Ned. 2 een nieuwe serie „Dichterbij", verzorgd door IKOR en CVK, begint. Deze reeks is gewijd aan twaalf oud-testa- mentische profeten en als eerste fi guur wordt Amos behandeld. Bedoe ling is, de profeten te tonen als „on aangepaste", gedreven persoonlijkhe den, die sterk de aandacht trokken of werden verguisd, aldus de toelich ting. Na elke idoor drs. N. Bouhuys te presenteren uitzending (tussen 9.56 en 10.26 uur) zullen twee beeldende kunstenaars hun visie geven op de besproken profeet, door het bespre ken van een speciaal voor dit pro gramma gemaakt werkstuk. Van avond zijn dat Peter Holstein en Pie- ter Defesche. Bijzonder spijtig is het, dat de coördinatie weer verstek heeft laten gaat met de eerste documentaire gaan met de eerste documentaire over Luther op Ned. 1. Juist program ma's, die op eenzelfde gespecialiseer de kijkersgroep mikken, dienen flink uit elkaar te worden gehouden. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. vogel - meisjenaam; 2. meisjesnaam - bid (Lat. - myth, figuur; 3. gevolg of menigte - lekker nij; 4. kever - maangodin; 5. afzon derlijk - palmboom; 6. plaats in N.H. - graafwerktuig; 7. stuk hout - grap - zijtak Donau; 8. edelknaap - boom - en omstreken (afk); 9. lichaamsde len - plaats in Z.H. Verticaal: 1 slot - rivier in Italië; 2. jongensnaam - op die plaats; 3. Europeaan - huisdier - voornaaxfiw.; 4. myth, figuur - plaats in Drente; 5. houten klepper - reinigingsmiddel; 6. geluid van een ezel - zeker kantoor boek; 7. drietenige struis - deel van de mast - bouwland; 8. op die tijd - bekende afkorting - ontkenning; 9. zwaardvis - een zekere - muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Verticaal: 1. karavaan, 2. amulet, 3. Ruben, 4 alen, 5 ven, 6 at, 7 Napole on. 12 Tp, 11 pro. 10 deel, 9 Peene, 8 Trento. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Nu in diverse Europese landen de kleurentelevisie op gang is ge komen, is het interessant na te gaan, welke methoden worden gevolgd om er kijkers d.w.z. toestelkopers voor te winnen. Dat gaat overal anders. Bij ons doet zich op 't ogen blik na de sensatie van het nieuwsgierig kijken op de Firato een zekere rust voor; de kijkers zijn uitgenodigd om zich een kleurentoestel aan te schaffen en er worden regel matig, zonder veel tamtam, bonte halfuurtjes uitgezonden. Om ons heen zien we andere din gen: de Franse televisie put zich uit in veel te veel kleurenuitzendingen: men had de norm gesteld van voorlo pig 12 uren per week, maar dat zijn er al 20 tot 25 geworden en dat voor... enkele honderden bezitters van kleurentoestellen. De apparaten zijn met 3 a 4000 gulden heel' erg duur en gaan niet van de hand. In Duitsland vordert de verkoop redelijk, maar hier is men direct be gonnen met het drukken van de prij zen. Met dien verstande, dat er begin volgende maand kleurenontvangers met beeldbuizen van 56 inplaats van 63 cm breedte in de winkels komen en die kosten dan geen 24 a 3200 gulden meer, maar ruim 2000. Gemopper Engeland biedt anti-service aan zijn kleurenkijkers, want de Labour- regering heeft beslist, dat deze met ingang van 1 januari a.s. 100 kijk geld per jaar extra moeten betalen. Hiermee is kleurentelevisie in Enge land meteen bestempeld met de kwa lificatie „luxe", iets, waarvan bij ons minister Klompé gelukkig niets moet hebben. Zij heeft een dergelijke kans op versteviging van de kijkpot afge wezen. De Britse regering denkt er echter anders over, zulks tot veel ge mopper vam de kijkers. Want het is merkwaardig: men wil zich dan mis schien nog wel een grote uitgave voor een kleurentoestel getroosten, maar zo'n honderd pop extra kijk geld per jaar is de staart van de hond waar men niet zo gauw overheen komt. Rusland heeft de kleuren feitelijk nog in voorbereiding: hier valt de grote start op 7 november, bij de viering van 50 jaar oktoberrevolutie, waarbij het hele land in rep en roer Hoogste toren Men heeft alles op alles gezet om juist voor die tijd de reusachtige be tonnen tv-toren in de Moskouse Ostankinowijk te voltooien en dat is gelukt. De toren is klaar. Zij is 533 meter lang en daarmee de hoogste ter wereld. Tot dusver was het re cord in tv-torenhoogte voor Oklaho ma (479 meter) en nummer twee was Empire State Building met 449 meter. De feestprogramma's zullen, voor een goed deel in kleuren, door de nieuwe toren worden uitgezonden. Op de 7e november zal de Sovjet Unie ook een vijfde tv-programma lanceren. Tot nu toe zijn er vier: een alge meen programma via het eerste net, een contrastprogramma via het twee de en een educatief op het derde net. Sinds 1 oktober is er een vierde pro gramma, dat o.m. 90 minuten kleuren per week laat zien (experimenteel) en op de feestdag officieel ruimer wordt. Op het nieuwe vijfde net zullen uitsluitend culturele uitzendingen worden verzorgd, om het eerste pro gramma daarvan wat te ontlasten. De Sovjet Unie is het enige Europese land, dat een apart kleurennet exploi teert. Dat is dus weer een andere opvatting. Tobberij Snoep verstandig eet 'n appel Openbaar Kunstbezit ook op Ned. 1 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS heeft besloten om alle programma's van Openbaar Kunstbezit, welke dit jaar nog uitgaan en verplaatst zijn naar de donderdagavond op Ned. 2, te her halen op Ned. 1. Zoals u weet, verschijnt Openbaar Kunstbezit om de veertien dagen. Er is dus tijd, de herhalingen te verto gen tussen 15 november en 27 decem ber met een frekwentie van eenmaal per week. Dat gebeurt dan op woensdagavonden, telkens na het tweede journaal. De NTS komt hiermee tegemoet aan de wens van die abonnees op de lopende jaargang van Openbaar Kunstbezit, die alleen het eerste net kunnen ontvangen. Hel is dus een tijdelijke regeling, die in 1968 niefc meer geldt. Wie zich voor de cursus 1968 van Openbaar Kunstbezit wil opgeven, dient er rekening mee te houden, dat de programma's na 1 januari a.s. uitsluitend op Ned. 2 verschijnen. Tonen de andere Europese kleuren landen zich tevreden over de ontwik keling van de belangstelling voor het bonte scherm, in Frankrijk is het op 't ogenblik nog tobberij. Op 1 oktober, toen de start werd gemaakt, telde het land precies 147 kleurenontvangers, waarvan de meeste waren geplaatst bij rege ringsautoriteiten en andere voor aanstaande burgers. De industrie maakte de prognose, dat dit aantal aan het einde van de maand tot 1000 zou zijn gestegen. Men mag blij zijn, als dit cijfer wordt behaald. Een grote moeilijkheid bij de ver koop is, dat de industrie nog niet over voorraad beschikt. Men kan niet een winkel inlopen om een toestel te kopen, deze hebben ze nog niet yoor- handen. Men moet bestellen bij verte genwoordigers van fabrikanten en dan rekenen met een levertijd van een maand. Aangezien deze toestand het kopen van een kleurenontvanger allerminst animeert, meent men daarvoor een andere vorm te hebben gevonden in het bijzonder royaal zijn met uitzen dingen. In de eerste week van oktober maakte de ORTF de belofte van 12 uren kleuren per week niet helemaal waar (zij bleef steken op 10 uur 45 minuten) maar daarna ging het weke lijks snel opwaarts en aan het einde van de maand zal men met een ge middelde van 22 uren per week zon der meer het project hebben verdub beld. Dit komt ons voor als geld- en krachtenverspilling, nu men nog geen 100 van de miljoenen kijkers bereikt. Alle programma's werden natuurlijk ook in zwart-wit gezien, zodat men ze later niet meer kan herhalen, op misschien een enkel spektakel na, maar de Fransen houden evenmin als de Nederlanders van herhalingen. Als de Franse omroep zo doorgaat terwijl het kijkpubliek nauwelijks re ageert, wordt de kleurentelevisie een kostbaar paardje op stal, temeer, daar het eigen SECAM-systeem niet feilloos aansluit op het algemeen in West-Europa gebruikte PAL: en zal bij overneming „vertaald" moeten worden en dat betekent beeld- en kleurschade. Alleen zien België, dat nog jaren moet wachten op de invoering van eigen kleurente levisie, maakt zijn kijkers lekker en meteen verdrietig door zijn a.s. vrij dag te openen Antwerpse radio- en tv-tentoonstelling geheel in te stellen op kleurentelevisie. Alle uitzendingen in kleuren uit Ne derland, Frankrijk en Duitsland zul len daar worden gerelayeerd en de Belgen mogen dat komen zien. Zater dag wordt zelfs de in Nantes te hou den voetbalinterland Frankrijk-Bel- gië bont vertoond.... en daarmee denkt men duizenden kijkers naar de expositie te trekken. Voor het relais uit het buitenland is een speciale 35 m. hoge tv-mast op het dak van het gebouw geplaatst. Het moet wel zuur zijn voor de Belgen, dat zij dit in Antwerpen mo gen gaan beleven, in de wetenschap dat zijzelf pas tegen 1970 kleuren zul len krijgen. Alleen wie langs de gren zen van kleurenlanden woont, zou zich alvast een ontvanger kunnen aanschaffenmaar dan niet in ei gen land, want België heeft wel een fabriek van kleurenbeeldbuizen, maar die is uitsluitend op export ge- Een scène uit het toneelspeldat de NCRV vanavond op Ned. 1 uitzendt onder de titel „De troost van je ge zelschap". Het is een blijspel noch een tragedie. De Amerikaanse schrijver Robert Anderson behandelt er de menselijke relatie in en daarvan voornamelijk de liefde in het huwelijk. Twee tijdelijk gestrande mensen ontmoeten elkaar in een hotel op een Kerstavond die eenzaam dreigt te worden en zij pluizen de mislukking van hun huwelijk uit. Een vrolijk moment is het ,als de jonge Jerry stra lend van vreugde zijn kerstcadeau, een camera, om hoog houdt. U ziet dat hier gebeuren: de veelbelovende Coos Houxving speelt de rol naast Elisabeth Andersen als Katherine Johnson. X Snoep verstandig eet 'n appel TEI.KYISIK VAVVVÓYD „rlüntatle ln kerk. oekumene. 20.10 Klass. mod. gram. 20.30 Stekker: st avondprogr. 22.20 Boekbe: dio 2300: TV-ieuill.~ 20.45 Waarom zijn de onschuldigen zelf ook vaak schuldig?. TV-fllm. 21.35 Hier Parijs - Hier Jan Brusse. CVK/IKOR: 21.56 Progr. rond de profeet Amos. STEP.: 22.25 Reel. NTS: 22.30-22.35 Journ. België. Ned. progr. kanalen 2 en Ifi. 18.55 Zandmannetje. (7). 19.25 Tlenerklan- ded. Aansl.: Hier Nederlands. ^203 e.~" flïmsT 22.2<08m'Nws. 5-23.15 Openingsconcert v.h. »ns muziekfestival 1967. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zowel de NCRV als IKOR/CVK beginnen met nieuwe discussieprogramma's voor jongeren op geestelijk gebied. De NCRV maakt er een vaste vrijdagavonduitzending van, IKOR/CVK komen er op het be kende zondagavonduur mee. Beide programma's verschijnen eenmaal in de vier weken. De kerkelijke zendgemachtigden be ginnen op zondag 29 oktober a.s., de NCRV op 3 november 's avonds om 10.10 uur. Om een of andere reden geven IKOR/CVK deze jongerendebatten steeds een andere naam. Het program ma heette eerst „Vragen staat vrij", daarna „Dwars-bomen" en nu krijgt het de titel „Barricade". In wezen komen de uitzendingen toch op het- Er zullen nu vijf jongeren van bij na 20 jaar zijn, afkomstig uit gezin nen "met verschillende levensbeschou wingen, en zelf hebben zij enkele ou deren uitgekozen, die hen van repliek moeten dienen. Het eerste onderwerp wordt „erven en erfrecht" en het pro gramma wordt verzorgd door drs. Ni co Bouhuys, Hedda van Gennep en Erik de Vries. De kerkelijke zendgemachtigden er kennen. dat hun vroegere jeugdseries nogal wal stof hebben doen opwaai en er was veelvuldig kritiek van kij kers op het feit dat de jongeren te hard en te ondeskundig van leer trok ken tegen de geestelijkheid en de ou dere generatie en dan weinig weer werk kregen. ..Desniettemin", zeggen de initiatief nemers. „blijven wij het voor jong en TROS: 15.00 oud de moeite waard vinden, vaker en beter van eikaars inzichten kennis te nemen en dus keert dit discussie programma, opnieuw in wat gewijzig de vorm maar met dezelfde opzet, terug." De NCRV heeft voor haar discus sieserie de naam „De zeventigers" ge kozen. Daarmee wil zijn aangetoond, dat jongeren, die in de jaren 70 ook in de kerk mede-verantwoorde lijkheid zullen dragen, zich nu kun nen informeren bij degenen die nu deze plaatsen innemen. I „Deze gevestigde orde", aldus de NCRV, „is dikwijls geneigd verjon ging en vernieuwing uit te stellen en direct gevolg daarvan is vaak dishar monie en discontinuïteit. In de eerste uitzending zullen jongeren uit de Ned. Hervormde kerk vragen stellen aan leidende figuren uit dezelfde kerk. Deze vragen zijn voortgekomen uit de vele gespreksgroepen welke in het hele land zijn opgericht onder één naam: „Aktie '66-2000"." De NCRV meent er goed aan te doen, deze vragen in de openbaarheid te brengen door ze voor de camera's te laten behandelen. Uitgangspunt is daarbij, in hoeverre de jongeren van nu geneigd en verlangend zijn, de kerkelijke ambten als erfenis te aan vaarden en verder te brengen. Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Meded. v. land- en tuinb. 12.30 V.d. landb. 12.40 Ork.muz. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. middenstand. 13.35 Stereo: Ja pans Fllh. ork. 14.20 Lez. v.d. consumenten. NRU: 14.30 Cri sis l.h. gezag, disc; 15.00 Lied- jesprogr. 15.20 Buitenl. over 17.40 Inform. 7?o' 2Hetmievende Klass. platenprogi 0 Ultz. FM-kanalen. VARA 9.02 Platenprogr. (10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws. 11.02 Platen progr. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (13.00 Nws.) 13.30 Gevar. platenprogr. TROS: televisie moiu.ia Nederland I. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schoolradio. België: Nederlands progr. 9 40 Schoolradio. Sehool-tM VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.07 uur gaat De Stormridder weer op pad en om 8.20 uur zijn er actualiteiten. 8.45 uur tv-spel „De troost van je gezelschap" (niet voor kinderen!. 10.15 uur bericht over Luther door vijf kende omroepen. Ned. 2 AVRO uur (NTS) inburgeren naar kleding en mode. uur amusement: deel5 van het feuilleton „Pevton Place", daarna een aflevering' van „Slaftery". uur ontmoetingen in Parijs. uur (CVK/IKOR) programma ovet de profeet Amos. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.35 uur (IKOR) programma over de Reformatie herdenking. 8.05 uur begin van een cultureel programma met kunstrubriek, 8.30 uur concert door het Residentieorkest (Schubert en strawinsky) en tot slot (10.55 uur) componistenportret: Carel Brons. Hilversum II NCRV 7.30 uur Bachconcert door de (bijna) jarige Helmut waloha op het orgel van de Utrechtse Nicolaïkerk. 8,30 uur Stekker, non-stop-amusement. Daarna lite raire rubriek en avondoverdenking. 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma. Hoestdrank in+abletvorm.95ct door Afjaihtt Young Zijn hoofd klopte nog en hij spande zich in zijn stem normaal te doen klinken. Hij stond met opzet met de rug naar Adele, maar hij besefte tooh vaag dat zij op WM gestaan en de kamer uitging. Hij deed een poging te luiste ren naar wat juffrouw Judson zei. „We hebben net een patiënt van dokter Moore opgenomen. Dokter Moore vroeg me u te bellen en te vragen of u vast het geval wilt bekijken. Hij komt dan direct als zijn spreek uur voor bij is. En hij vroeg me ook te zeggen dat uw vergitnning eindelijk is gekomen. Een van de Jongens op het postkantoor raadde wat er in zat en hij dacht dat u hem wel graag direct zou krijgen, daarom is hij hem m zijn schafttijd langs komen brengen." „Hartelijk dank. Ik kom direct." „U hoeft zich niet bijzonder te haasten, dokter. De patiënt Hij was zichzelf weer helemaal meester. Hij stond op. legde het toestel neer op de kist. Adele scheen in de keuken te zijn, want hij hoorde gerammel van bordjes. Zij riep hem met haar heldere, hoge stem. „Ik zet koffie voor ons.Zij scheen ook weer helemaal gewoon, en heel onlogisch mokte hij hier een beetje over. Hij schoof een kist 'bij het vuur het was toch al te dwaas om zo dicht bij elkaar op de vloer te gaan zitten. Hij bedacht zich en schoof nog een kist bij Hij ging zitten wachten en toen drong het pas m alle hevigheid tot hem door wat er gebeurd was. Hij maakte zich hevige verwijten en hij vond het een bijzonder stomme streek de stomste die hij misschien wel in zijn hele leven had uitgehaald. Wat had er niet allemaal kunnen gebeüren! Het ergst vond hij eigenlijk dat hij zijn zelfbeheersing had verloren, dat hij zichzelf had laten gaan, dat hij gezwicht was voor de eerste de beste verleiding. En hij begeerde niet eens deze vrouw, het was de begeerte alleen. Hij had licha melijk nog nooit zo hevig naar Maryanne verlangd. Hij vroeg zichzelf af, of het niet kwam doordat Adele Perkins nog bijna een vreemde voor hem was... Hij had geen zin in conclusies en hij wilde er niet verder over nadenken. Zij kwam met twee volle koppen de kamer binnen, heel voorzichtig, met de ogen op de koppen gericht. Hij zag haar komen, koud en onverschillig. Zij keek op, zag zijn uitdruk king, en keek weer vlug omlaag. Een diepe blos van schaam te kleurde haar gezicht tot in de hals. Zij hield hem een kopje voor, schudde haar hoofd opzij en omlaag om de haren voor haar gezicht te krijgen, waardoor het enigszins beschermd werd. Zij ging op de verhuiskist zitten, boog zich over haar koffie, met kromme schouders, de benen onhandig opzij. Zij hijgde twee keer alsof zij iets wilde zeggen, maar ze gaf het op. Hij zweeg, hij had geen lust haar te helpen. Tenslotte zei ze, nauwelijks hoorbaar. „Het spijt me. Het komt doordat ik zo hard iemand nodig heb. Maar niet op die manier alleen een vriend. Ik heb een vriend nodig, en ik weet niet/hoe ik die moet krijgen. Alles is zo'n knoeiboel mijn hele leven. Ik kan het niet meer uithouden." Het kopje schokte in haar hand, zij morste koffie. Hij stak zijn hand uit en nam het van haar over, zette het op de grond, terwijl zij haar gezicht met de handen bedekte. Even later drong het tot hem door dat zij huilde, tranen dropen stil uit haar ogen. Hij zei op een toon als tegen een patiënt, ernstig, terwijl hij over het geval nadacht: „Kun je het me niet beter vertellen?" En zij antwoordde als een patiënt, wist wat zijn bedoeling was en snakte zo naar medeleven dat zij zich helemaal overgaf. „Howard dronk gisteravond weer. Howie kwam thuis en zag dat hij weer aan het drinken was. Howard ging voor hem weg. Hij schreeuwde naar hem en Howie antwoordde niet en dat maakte hem woedend en hij sloeg hem. Dat heeft hij nog nooit gedaan. En in plaats van zich te verzetten dat doet hij nooit, en juist dat maakt Howard wild kroop Howie weg in een hoekje en liet zich door Howard aframme len. Toen ging hij weg, hij verliet het huis en kwam heel de nacht niet thuis. Hij ging naar Howards optrekje op de berg, dat denk ik tenminste. Hij moet regelrecht naar school ge gaan zijn 's morgens, want ik heb hem niet meer gezien." „Maak je je bezorgd?" „Ja, nogal. Er is misschien geen reden, want hij weet hoe hij voor zichzelf moet zorgen. Hij houdt van de bossen eri hij is vaak alleen, maar nooit een hele nacht. Het is een vreemde jongen. Hij is graag alleen en je weet nooit wat hij denkt. Hij wil veearts worden en zijn vader veracht hem daarom." „Kun je de school niet opbellen en erachter komen of hij daar is?" (Wordt vervolgd) Het guilloti- Gllillotilie nemes waar mee Lodewijk XVI waarschijnlijk werd onthoofd, bracht op een veiling maar 2500 gulden op, veel minder dan ver wacht werd en veel minder dan hetzelfde mes op veiling in 1936 heeft opgebracht. De veilinghouder zei, enigszins spijtig: „In deze tijd is er niet veef interesse meer in martelwerktuigen uit het verleden". De koper, een 30- jarige Parijzenaar, weigerde te zeg gen wat hij met het mes van plan De scheeps- van Wat lijmt meteen-ïaat nooit meer los? CEtalsIMir Krachtlijm Snelfix

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17