Sjah kroont zichzelf in rozenstad Teheran Uitzinnige vreugde in Perzië Goud voor Ada Kok, brons CobySikkens Systeembouw moet men internationaal aanpakken Oude monarchie voor nieuwe ontwikkeling ,Sexualiteit is privé- gebied" Ver. Naties moeten initiatief nemen ZWEMSUCCESSEN IN MEXICO Stemming ver deeld GRATIS ZWARE REEP Spierpijnen, reumatische pijnen,spit,ver- koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter C Te grote KVP schuld alle van rumoer 15 DONDERDAG 26 OKTOBER 1%7 TEHERAN De sjah van Perzië heeft zichzelf vandaag in Teheran gekroond tot Sjah-In Sjah, de koning der koningen van de oudste monarchie ter wereld. Op het ogenblik, dat hij in het Golestan-paleis plechtig de Koran kust en vastberaden de zwaar met diamanten afgezette kroon op zijn hoofd plaatst, klinken in de hoofdstad de saluut schoten. En in de meer dan 52.000 versierde steden en dorpjes roepen de minaretten op tot gebed. In geheel Perzië knielen de gelovige burgers neer en steeds zijn deze woorden te horen: ,,Javid Sjah" (Lang leve de sjah). Acht Hongaarse schimmels trek ken de Weense koets, waarmee de Sjah van zijn marmeren paleis naar het Golestan-paleis rijdt. In het twee de rijtuig zit zijn zes-jarige zoon Reza. Ook voor hem is het een be langrijke dag. Hij is vandaag offi cieel kroonprins geworden. De route is ruim 17 km lang. Zij, die zich voor de afzethekken ver dringen zijn niet meer te tellen. Het DEN HAAG De Nederlandse ver eniging voor sexuele hervorming meent, dat het sexuele gedrag niet meer dient te worden bezien in het licht van de huwelijksmoraal. Het gaat om een privé-gebied. waarover de openbaarheid geen zeggenschap heeft. De rechten van het individu moeten worden gewaarborgd, ook op het terrein van de sexualiteit. In dit opzicht dient het individu aan geen andere regels onderworpen te zijn dan aan de regels die steeds gelden voor het individu, dat leeft met anderen in eep gemeenschap. Door hier ten volle rekening mee i te hop den, kan slechts een bijdrage tot meer geluk worden geleverd. Dit standpunt heeft de NVSH mee gedeeld aan een drietal ministers, aan de Kamerfracties van de politieke partijen, de vaste commissies van de 'beide Kamers van de Staten Gene raal die zich met deze materie bezig houden, aan de overeenkomstige com missies in de Provinciale Staten en de Vereniging van Nederlandse ge meenten. Deskundigen Mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noor- danus, voorzitster van de NVSH, deel de gisteren mee dat een groep deskundigen bijeen wordt gebracht, die zich gaat bezighouden met de wetsartikelen met betrekking tot de sexualiteit in ons land. Deze commis sie, voorzitter is mr. dr. M. M. Rood-de Boer, gaat werkcommissies instellen, waarin onder meer aan dacht wordt geschonken aan de abor tuswetgeving, de echtscheiding, por nografie, de homofilie, enz. De NVSH heeft een brief aan mi nister Polak van justitie gestuurd, waarin staat dat de Vereniging van homofielen goedkeuring op haar sta tuten dient te krijgen. De Sjah en (op de voorgrond) keizerin Farah in hun nieuwe Weense staatskoets vanmorgen op weg naar het Gólestanpaleis voor de kroning. (Telefoto). is tien uur in de morgen. Naast de sjah, die vandaag 48 jaar is gewor den, zit keizerin Farah, gekleed in een lange witte robe. De paarden voor de koetsen zijn schichtig. Want het gejuich van het publiek neemt toe met het enthou siasme. Geen wonder, want in deze eeuw heeft men nog niet zulk een oosterse pracht en praal kunnen aan schouwen. Eindelijk is de fantastische rit naar het Golestan-paleis ten einde. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken, halen verlicht adem. Alles is goed afgelopen. De jonge kroonprins treedt, verge zeld van zijn adjudanten, het eerst de kroningszaal binnen. Hij neemt plaats in een zetel links van de be roemde pauwentroon. Er verlopen drie minuten. Dan verschijnt keizerin Farah Dibah. Zij gaat rechts van de troon zitten. Weer zwaaien de deuren open. Plechtig loopt daar de grootceremo niemeester, gevolgd door de bevel hebbers van de'strijdkrachten, 12 mi litairen cn belangrijke functionaris sen van het hof. Dan komt de Sjah. Het begin van de kroningsplechtig heid is het uitspreken van de kro ningszegen uit de Koran. Imah Jo- meh is de man die de eeuwenoude woorden leest. De Sjah staat op en kust de Koran, doet de gouden gordel met het grote juweel om, gespt het koninklijke zwaard aan en kleedt zich in de met juwelen bezaaide kroningsmantel. Tenslotte tilt hij de kostbare Pahle- vi-kroon op en plaatst deze op zijn hoofd. Javid Sjah. Ook in de kroningszaal klinkt deze roep op, terwijl de Sjah- In-Sjah de glinsterende scepter op- heft. Daar staat hij, nu het officiële hoofd van de 2.500 jaar oude Per zische monarchie. Duizenden rozen Buiten klinkt het gerucht van bommenwerpers. Maar de last, die ze neerlaten is vredelievend. 17.532 I rozen dwarrelen over de hoofdstad. I Elke roos stelt een dag voor uit het leven van de Sjah, die tot zijn 48ste j jaar heeft gewacht tot zijn officiële kroning. Eerst wilde hij de revolutie van zijn land tot een moderne staat voltooien. Maar de plannen van de keizer gaan verder. De volgende vier jaar moet het land verder ontwikkelen met meer dan een derde. Veelzeggend was de verklaring van premier Amri Abbas Hoveyda: „De kroning is een brandpunt in onze geschiedenis. Onze belangrijkste problemen zijn opgelost. We bevin den ons nu dichter bij de ontwikkel de dan bij de onderontwikkelde lan- In het Golestan-paleis gaat de plechtigheid verder. Keizerin Farah knielt voor haar echtgenoot op een blauw-gouden kussen. Haar hoofd is geheven en de Sjah-in Sjah plaatst op haar hoofd een kroon van 1.600 gram vervaardigd van platina en be zet met juwelen. Farah Dibah is de eerste vrouw, die ooit in de 2.500 jaar oude Perzi sche monarchie is gekroond. Hierna spreekt de Sjah zijn volk toe. Via radio en televisie. Hij zegt: „Ik wil mijn volk brengen in de ge lederen van de meest ontwikkelde landen van de wereld. Ik bid om kracht om dit 25 miljoen tellende volk te dienen en hun levensomstan digheden te verbeteren. Samen moe ten wij werken aan de vooruitgang." Actie Dier en Kind van start VOORBURG Gedurende novem ber zal de Nederlandse schooljeugd zich opnieuw inzetten voor het in ternationaal natuurbehoud. Gisteren is de Actie Dier en Kind 2 van start gegaan, die door middel van de ver koop van sleutelhangers 200.000 tot 300.000 gulden moet opbrengen. Met dit bedrag zullen tien urgente natuurbeschermingsprojecten in Eu ropa, Afrika, Azië en Zuid-Afrika mede-gefinancierd worden. In 1965 werd een soortgelijke actie gevoerd voor een natuurreservaat in Kenya. Hieraan namen 30.000 kinderen deel, die door verkoop van sluitzegels 75.000,bijeenbrachten. Jongens en meisjes die mee willen doen, kunnen zich tot 31 oktober aanmelden bij Dier en Kind 2, post bus 7000, Amsterdam-9. In het programma Monitor zal zondagmiddag op de televisie een gesprek te zien zijn met prins Bern- hard, die de Actie Dier en Kind 2 zal inleiden. V oetbalwedstr ijd niet op tv HILVERSUM De voetbalwedstrijd NederlandJoegoslavië op woensdag 1 november wordt niet door de NTS uitgezonden. Deze keer zal worden volstaan met een beeld verslag van tien minuten, dat op de wedstrijd avond van 22.35 tot 22.45 uur op de beeldbuis wordt gezet. DONNER WON TWEE MAAL VENETIë De Nederlandse groot meester Jan Hein Donner blijft het op het internationale schaaktornooi van Venetië goed doen. Nadat hij in de morgenuren een afgebroken partij tegen de Zwitser Kupper in winst had omgezet, won hij woensdagavond Van de Fransman Zinser. Donner staat nu samen met de Amerikaan Evans en de Joegoslaaf Janosevic met 4Vï punt uit vijf wedstrijden op een gedeelde eerste plaats. Wereldkampioen Petrosian staat, nadat hij verrassend van de Peruaan Canal had verloren, met vier punten op de vierde plaats. In het kwalificatiewedstrijd voc i heeft Groot Brit- De Italiaan Ettore de Vlgorelll-wielerbas Bij produktiestijging in de landbouw: Rendabele afzet niet verzekerd SCHEVENINGEN Ir. P. J. Lar- dinois, de minister van Landbouw en visserij, heeft gisteren in de ver gadering van het Koninklijk Neder lands landbouwcomité gezegd dat er geen garantie is dat een produktie stijging, overeenkomende met die van de afgelopen tien jaren, in de komende tien jaren afgezet zal kun nen worden. Mogelijkheden om meer te produ ceren zijn er volgens de minister wel: een stijging met vijftig procent in de eerstvolgende tien of vijftien jaar zou wel kunnen. Maar de rem bij de landbouwprodukten zit bij een rendabele afzet. Zo'n rendabele afzet zag minister Lardinois nog slechts op twee plaat sen in het verschiet: in een met En geland uitgebreide EEG en in een vergroting van de afzet naar landen, Senatoren doen beroep op Johnson WASHINGTON Niet min der dan 36 van de 100 Ameri kaanse Senatoren hebben gis teren een ontwerp-resolutie in gediend, waarin president John son wordt verzocht te proberen de Verenigde Naties zover te krijgen dat zij handelend op treden om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam. De Senatoren, zowel republikeinen als democraten, willen dat de volkeren organisatie de Amerikaanse ontwerp resolutie, die bijna twee jaar geleden werd ingediend, bespreekt en er een beslissing over neemt. Volgens deze resolutie moet de Vei ligheidsraad aandringen op onderhan delingen op korte termijn zonder voor waarden vooraf tussen de regeringen MEXICO CITY Alle in drukwekkende tijden waarmee de Amerikaanse zwemsters dit seizoen de wereld telkens weer verbazen ten spijt, heeft de 20- jarige Amsterdamse Ada Kok in Mexico bewezen dat zij en niemand anders nog steeds 's werelds snelste vlinderslag zwemster is. In een sterk ge zwommen race versloeg zij de Amerikaanse concurrentie be staande uit Ellie Daniel en Claudia Kolb met ruim ver schil. Ada sloeg al op de eerste vijftig meter een kloof en vergrootte op de tweede helft op regelmatige wijze de voorsprong. Haar tijd (1.05.7) was op een na de beste van dit seizoen. De Amerikaanse intimidatiepolitiek er was onder meer een valse start van Claudia Kolb faalde, doordat de nuchtere maar goedlachse Ada, wist dat zij de sterkste was. Zoals verwacht speelde Betty Heu- kels geen enkele rol in de strijd om het eremetaal. In een tijd van 1.11.6 eindigde de Eindhovense lerares op de zesde en laatste plaats. Na het goud van Wienese ,de dub- beltwee Droog en Van Dis en Wilma van de Berg is de overwinning van Ada Kok de vierde Nederlandse zege in Mexico. Doordat Coby Sikkens brons won op de rugslag zijn alle Nederlandse deelnemers en deel neemsters in de prijzen gevallen. De tijden in de series van de 100 meter rugslag hadden reeds uitgewe zen dat Coby stellig een derde plaats binnen haar bereik had. Het is er uitgekomen ook en het scheelde slechts een haartje of de Groningse had zilver in ontvangst mogen ne men. Nadat ze eerst een valse start had veroorzaakt, ging zij de tweede keer wat traag weg. Bij het keerpunt lag de Ameri kaanse Lynn Vidali al duidelijk voor op onze landgenote, die in een verbe ten gevecht was gewikkeld met Ken- dis Moore. Hoewel Coby iets van haar achterstand op de Amerikaanse wist weg te werken, kwam zij toch enkele centimeters te kort om de tweede plaats te bereiken-. De uitslag van de finale 100 meter vlin derslag dames Is: 1. Ada Kok (Ned) 1.05,7 (goud), 2. Ellie Daniel (V.S.) 1.06.6 (zilver, 3. Claudia Kolb (V.S.) 1.07,6. 4. Andrea Gyarmati (Hong) 1.08,6, 5. Helga Lindner (O Did.) 1.08.9. 6. Judith Turoczy (Hong) 1.11,5, 7. Fletcher Kafka (V.S.) 1.11,5, 8. Betty Heukels (Ned) 1.11,6. Uitslag van de 100 meter rugslag: 1. Lyn Fidall (V.S.) 1.10.3, 2. Kendis Moore (V.S.) 1.11,2, 3. Coby Sikkens (Ned) 1.11,6, 4. Lyn Skrlfvars (V.S.) 1.12,9, 5. Klmlko Gabe (Jap) 1.14,8, 6. L Ramirez (Mex) 1.15,2. Einduitslag 800 meter vrlje slag dames: 1. Debbie Meyer (VS) 9,48.0 (goud), 2. Claudia Kolb (V.S.) 10.02,3 (zilver), 3. Patty Caretto (V.S.) 10.03,4 (brons), Elizabeth Ljunggren (Zweden) 10.03.9, 5. Linda Gustavson (V.S.) 10.12,9. 6. Dominique Mlltler (Fr) 10.23,5, 7. Laura Vaca (Mex) 10.26,5. Uitslag finale 100 meter vrije slag heren: Ilichev (Rusl) 54.7, 4. Michel Rousseau (Fr) 34.9, 5. Semjon .Bellts Gelman (Rusl) 55.5. WKtfÊÊk- iter Williams i 5.06,0, (zilver), 3. Rafael Hernandez 5.06.4 (brons), 4. Hans Ljungbers (Zweden) 5.15.1, 5. Het bekroonde ontwerp van de Brandi-groep in de internationale prijsvraag voor systeemwoning- Fischer verstevigt leiderspositie SOUSSA Door zijn afgebroken partij uit de zevende ronde tegen de Russische kampioen Leonid Stein in winst om te zetten heeft de achtvou dige Amerikaanse kampioen Bobby Fischer zijn leiderspositie in het inter zonale schaaktornooi, dat in de Tune sische plaats Soussa wordt gehouden, verstevigd. De stand aan de kop na zeven ron den luidt: 1. Fischer (VS) 6 punten; 2/3. Hort (Tsj.sl.) en Portisch (Hong) beiden 5 pnt.; 4. Larsen (Den.) 4,5 pnt. en 1 afg. Hilvarenbeekse muziekprijzen HILVARENBEEK In 1968 zul len weer de tweejaarlijkse muziek prijzen van de gemeente Hilvaren- beek beschikbaar worden gesteld, groot 1500 en 1000, voor een harmonie- of fanfarecompositie. Aan de prijsvraag kan worden deelgeno men door componisten uit het gehele Benelux-gebied. Het reglement, dat onlangs is sa mengesteld door de jury, bestaande uit de heren R. van Yperen, G. Nieuwland en H. van Lijnschoten, kan worden aangevraagd bij het ge meentebestuur van Hilvarenbeek. Bovengenoemde prijzen werden voor het eerst uitgereikt in 1964. Meindert Boekei won toen de prijs van 1000 en Hugo de Groot die van 500. In 1966 kwam geen compositie voor een prijs in aanmerking. Het doel is het stimuleren tot het maken van composities voor harmo nie en fanfare en het bieden van een kans aan nog onbekende jonge com ponisten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nieuwe bouwmethoden zijn van groot belang, niet om de traditionele techniek te vervangen maar als aanvulling daarvan en als lo gisch vervolg. Aldus een opmerking van de heer M. von Donat van de Hoge Autoriteit der Europese ge meenschap voor kolen en staal. Hij sprak bij de opening van de expositie van het Staalcentrum Nederland en het Centrum bou wen in staal, woensdagmiddag in het Bouwcentrum. Industriële woningbouw (nog pas in de kinderschoenen) biedt ook mo gelijkheden voor internationale toe passing en samenwerking, en dat is voor de financiering zelfs noodzake lijk, want dat laatste is nog altijd een groot probleem. De expositie (tot 22 november in het Bouwcentrum te zien) betreft de EGKS-woningprijsvraag. een der laatste activiteiten van de EGKS, die deze zomer opging in de Europese Economische Gemeenschap. Het enorme aantal inzendingen bijna vierhonderd! dwingt de orga nisatoren de zaak te splitsen. Tot 8 november is een deel geëxposeerd, na 8 november de rest. De opgave was een project in in- vooral staal dustriële bouw zou zijn toegepast. Het omvat zowel eengezinshuizen als woningcomplexen met woningen geschikt voor een gezin van vijf personen. De makers van tien ontwer pen kregen opdracht, ze nader uit te werken. Winnaar werd een bouw team onder leiding van Jochen Bran- di, dipl. ing. uit Göttingen. RATIONALISERING Dit bekroonde project is nu onder worpen aan een nadere bestudering: hoewel het prachtig uitvoerbaar is, willen allerlei deskundigen nog na gaan, of er op verschillende detailpun ten alsnog verbeteringen en rationa liseringen mogelijk zijn. Zo denkt tijoaiw™ BU4 DIKKE 25CTS REPEN: 1: KWATTA Tschenscher leidt Nederland-Zuidslavië DEN HAAG De interland voet balwedstrijd Nederland Zuidsla- vië, volgende week woensdag in Rot terdam, zal worden geleid door de Westduitse scheidsrechter Kurt Tschenscher. De Duitse arbiter is geen onbekende voor het Neder landse elftal, want hij leidde reeds twee interlands. men aan de verbindingen tussen de bouwelementen. Nog steeds zijn Industriële bouw vormen niet goedkoper dan het tradi tionele bouwen. Men zoekt naar mo gelijkheden de prijs verder te druk ken, en men denkt aan een zeer grote produktie met internationaal afzetge bied, waarvoor ook internationale fi nanciering noodzakelijk is. die bij het conflict betrokken zijn. Er zou dan een conferentie moeten worden belegd die moet zorgen voor toepassing van de Geneefse akkoorden van 1962 en 1954 om zo tot een blijvende vrede in Vietnam te komen. Aanneming van de resolutie die gis teren door Senator Mike Mansfield werd ingediend, schept echter geen en kele verplichting voor president John- S°23 leden van het Huis van Afgevaar digden dienden gisteren een resolutie in, waarin Johnson wordt verzocht, de Veiligheidsraad of de VN te vragen om steun voor onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden door alle par tijen in Vietnam. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren ontkend dat de VS een langdurige bombardementspauze overwegen. Eerder deze week was in Saigon gesuggereerd dat de VS aan het eind van het jaar het bombarderen van Noord-Vietnam zouden stopzetten, zo mogelijk tot het Vietnamese nieuwjaar (eind januari). Tegen Oostenrijk Forse nederlaag tafel tennisteam MOEDLING —Hel Nederlandse ta- feltennisteam heeft woensdag in Moedling de Europese bekerwedstrijd tegen Oostenrijk met 70 verloren. Bij de pauze hadden de Oostenrijkers al een beslissende voorsprong van 40. De eerste Europabekerwedstrijd enkele weken geleden tegen Enge land ging eveneens met 70 ver- De gedetailleerde uitslagen waren: heren enkelspel: Schlüter Bert Schoofs 21—11, 21—19; Hirsch Bert van der Helm 22—20, 21—19; dames enkelspel: Elisabeth Willinger Ria Bogmans 2112, 2114; heren Schoofs Van der Helm 21=19, 15—21, 15—21, 21—15. Gemengd dubbelspel: Hirsch /Wil lingen Bert van der Helm/Ria Bogmans 21—12, 15—21, 22—20. He ren enkelspel: Schlüter Bert van der Helm 18—21, 22—20, 21—19; Hirsch Bert Schoofs 219, 2112. PHILIPS 42.50 infraphil VOORZITTER R.K. WERKGEVERS: NIJMEGEN De voorzitter van dc r.k. werkgevers, mr. P. M. H. van Boven, meent dat er veel minder ru moer zou zijn over confessionele par tijvorming als de KVP niet zo groot was. „Het is anderen een begrijpe lijke ergernis dat het in Nederland praktisch onmogelijk is zonder KVP te regeren". Radicalisering en linkse richting, die tot ontbinding van de confessione le partijen zou leiden aldus de heer Van Boven gisteren in zijn jaar rede loopt voor de overtuigde christen-radicalen wellicht uit op een grondige teleurstelling. Er zijn onder de KVP-radicalen veel mensen uit de vakbeweging. Zo'n actie zou dan ook wel eens kunnen uitlopen op een par tijvorming die voornamelijk gaat be rusten op belangengroeperingen. Interconfessionele samenwerking is volgens hem een betere stap naar politieke vernieuwing. Wie daarin zijn politieke ideeëën, links of rechts, niet voldoende ziet verwezenlijkt, moet dan de moed hebben om te gaan. De christelijke partijen moeten de moed hebben hun heengaan bij voorbaat te aanvaarden, aldus de heer Van Boven. Werkloosheid Later sprak mr. J. H. Klatte, se cretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid, een rede van minister Roolvink uit, waarin deze duidelijk liet uit komen dat een werkloosheid van enige omvang en zonder uitzicht op een nieuwe werkkring in onze mo derne samenleving niet aanvaardbaar De werkloosheid schommelt sinds mei tussen de 85.000 en 90.000. Hier in ziet de minister een zekere mate van stabilisatie. Een keer ten goede laten de cijfers evenwel niet zien. Er zijn duidelijke verschillen met 1958 toen de werkloosheid op een hoger niveau lag en de maatregelen pas werden genomen nadat het werkloos heidscijfer twaalf maanden onafge broken was gestegen. Bovendien wa ren de maatregelen toen minder om vangrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15