Eerst luisteren en dan gehoorzaam zijn Krant van FORMAAT Geluidswaarschuwingen voor automobilisten Tijdig alarm Wj obstakels Boutique-confectie met eigen stijl van Sophie en Johnny Jury voelt zich genegeerd GEEN REGELING VAN WINKEL VIJFDAAGSE 13 DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 De laatste mode: een ca-pe van scha- penleer met hoge laarzen, waarvan het voorblad is weggesneden en die losjes zijn geregen. Drie jaar (Vanc verkeersredacteur) HARMELEN Op rijks weg 12 ter hoogte van Lin- schoten is de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) ge start met een proef met auditieve signalering voor automobilisten. Zij wil nagaan hoe de automobilist reageert op een geluidswaarschuwings systeem naast visuele signa lering (verkeersborden). Voor dit onderzoek worden in eerste instantie politiewagens van de Porschegroep en auto's van de Wegen wacht gebruikt; later zal ook een be roep worden gedaan op proefperso nen. De wagens zijn uitgerust met speci ale ontvangertjes, die de uitgezonden boodschap opvangen. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Breekbaar tengere protestzanger Boudewijn de Groot en goedige reus wereld kampioen Anton Geesink waren gisteren gasten bij de eerste presentatie van een confectie- serie in boutiquestijl door Sophie en Johnny voor het voorjaar 1968 geproduceerd. Amsterdam De jury vpor de prozaprijs 1967 van de gemeente Amsterdam i3 het niet eens met het besluit van B. en W. de prijs voorlo pig niet toe te kennen en de kunst- raad te vragen een nieuwe jury te benoemen. In de jury was mening- verschil over de literaire normen. (Twee van de drie juryleden wilden de prijs aan Jan Cremer geven, de derde aan Renate Rubinstein.) De juryleden vinden dat B. en W. het advies van de meerderheid had den moeten volgen. In de praktijk van de toekenning is steeds het ad vies gevolgd der jury's. B. en W. mati gen zich nu een oordeel aan over de waarde' van kunstwerken en be werkstelligen, dat de door de meer derheid voorgedragen kunstenaar zijn prijs misloopt. Het college had het minderheidsrap port kunnen aanvaarden, doch niet de jury mogen ontbinden zonder een der voorgedragenen te bekronen. Wanneer de Kunstraad zijn taak goed verstaat moet hij ofwel weige ren een nieuwe jury te benoemen of de drie zelf weer aanwijzen, aldus de jury. KNLC-prijs voor A. van Leeuwen DEN HAAG De heer A. van Leeuwen uit Delf gauw, die in 1966 presentator was van de Teleaccursus „De boerderij als onderneming" heeft gisteren de landbouwcomitéprijs 1967 (een bedrag van duizend gulden) ont vangen uit handen van de voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité ir. C. S. Rnotnerus. Deze cursus had een hoog kijkdicht- cijfer. In dit verrassende hoge kijk- dichtcijfer, met name in de grote ste den, zag de jury voor de toekenning van de prijs het bewijs dat deze cur sus en de wijze van presentatie een belangrijke bijdrage hebben gele verd voor het betere begrip van de Nederlandse bevolking voor zijn land bouw, met name voor de veehouder als moderne ondernemer. Vandaar dat de jury heeft besloten aan de presentator van dit programma de prijs toe te kennen. De heer Van Leeuwen is zelf melkveehouder en een bekende figuur in het landbouw organisatieleven. Amokmaker die 6 mensen doodde in VS overleden LOCK HAVEN (VS) De 39-jari- ge Leo Held, die maandag in een vlaag van waanzin zes mensen doodschoot pn zes verwondde, is giste ren in het ziekenhuis van Lock Ha ven overleden. Held was door vier kogels van de politie getroffen nadat hij op zijn werk in een papierfabriek vijf colle ga's en ver*'Olgens zijn buurman had doodgeschoten in zijn woonplaats Lo- Een klein opmerkelijk "modefestijn in het mooie grachtenhuis van Her- manneke van Parera, die de zakelijke kant van deze nieuwe activiteit van ex-mannequin Sophietje en zanger Johnny Lion behartigt. Wisselende gedaantes Op een enorme ronde geelkoperen tafel draaiden de mannequins in wis selende gedaanten rond. Dan weer dachten we aan cowgirls of kaninefa- tenmeiskes, dan weer aan heel brave lieve kinderen en soms ook aan ro mantische droomstertje^ of geraffi neerde luxe vrouwtjes. En dat alles in een show. die tpch slechts 27 num mers telde. De kaninefatenmeisjes (alias cow girls waren gehuld in pakjes, capes of jurkjes van schapenleer. Minimo- de. De rokjes meestal verwerkt in smalle pandjes, de jakjes heuplang of taillekort en krap gesneden. Veel fantasie Er werden schoeisels bij gedragen ontworpen door Knoek en Ros en dit schoeisel zal met de kleding in confec tiezaken verkocht worden. Het on derstreept letterlijk en figuurlijk de jurk of het pakje. Bij het leerwerk naar romeinse trant hooggeveterde sandalen of laarzen met weggesm voorkant en rijgsluiting. Bij de babyjurkjes, hangend *aan schouderbandjes of met een ingénue pasje, sandaaltjes van het zelfde ma teriaal (veel linnen) en ruw houten hak. Lieve bloemetjes smockjurkjes met long torso en strookrokje. En tot slot een serie jurkjes in filetkant met veel fantasie en ofiginaliteit ontwor pen. Alles gereserveerd voor wie jong en kwiek is. Het voorrecht van de jeugd om dit te dragen. Twee zendlussen, één ter lengte m 1,2 km en één van 8 meter, ge ven deze boodschap af. Zodra de auto deze lussen binnenrijdt, krijgt de bestuurder via de ontvanger de waarschuwing te horen. De proeven met deze voor Neder land nieuwe apparatuur zullen waarschijnlijk drie jaar in beslag ne men. Wanneer de uitslag positief is, zal de minister moeten beslissen of het systeem in praktijk zal worden gebracht en of men het op meerdere rijkswegen zal gaan toepassen. De opdracht voor het experiment aan het SWOV komt van Philips, die in het door haar ontwikkelde sys teem grote mogelijkheden ziet voor de toekomst. Doel van het systeem is de automobilist te waarschuwen voor onverwachte obstakels, zoals ongeluk ken. Ook in geval van mist en glad heid zal het waarschijnlijk goede diensten kunnen bewijzen. Mocht het in de praktijk worden toegepast, dan zal dit voorzieningen op grote schaal noodzakelijk maken. Niet alleen zullen zendlussen moeten worden aangebracht, maar ook zullen in de auto's speciale ontvangertjes moeten worden ingebouwd. Wat dit laatste betreft: volgens Philips zijn er drie mogelijkheden of de auto mobilist moet zich zo'n ontvanger aanschaffen, of er komt een aan- bouwset voor autoradio's, of de instal latie wordt ingebouwd in de radio's. Met deze proef wil het SWOV o.m. nagaan hoe de automobilist reageert op de waarschuwingen bij hoge en lage snelheid (in een lus van 1,2 km lengte kan men de boodschap twee maal aanhoren als men een normale snelheid heeft), welke lengte van de zendlus de beste is, hoe verstaanbaar de boodschap is en in welke mate de automobilist gehoorzaamt. Rapport Als start van de proef zullen de Rijkspolitiemannen en de Wegen wachters telkens als zij de op de weg gemonteerde zendlussen zijn gepas seerd rapport opmaken over hun be vindingen. De initiatiefnemers stellen zich als doel het nieuwe signaleringssysteem zoveel mogelijk aan te passen aan bestaande systemen in Europa. Op het ogenblik bestaat een auditief sig naleringssysteem (zij het technisch van geheel andere opzet) .alleen nog in Duitsland. Ook daar i^men nog in het stadium van proefnermgen. Volgens Philips vergt' toepassing van het systeem geen hoge kostert. Ze zouden komen te -liggen in de orde van enkele tientallen miljoenen gul dens per zendlus. Produktie van braadkuikens tijdelijk beperkt ZEIST Het bestuur van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren heeft gistermiddag in Zeist zeer in grijpende maatregelen goedgekeurd die ertoe moeten leiden, dat de pro duktie van braadkuikens tijdelijk wordt beperkt. Deze maatregelen zijn noodzakelijk geworden omdat het aanbod de vraag de laatste tijd aanzienlijk overtrof, hetgeen tot gevolg had, dat de prij zen tot een zeer .laag niveau inzakten. De maatregel 'houdt verder in dat in de periode 17 novembei tot 12 december het verboden is broedeie- ren van slachtrassen in een broedma chine te leggen. AMSTERDAM In een klein cellulair kantoor van glas, eilandje in een kathedraal- achtige opslagruimte, zit J. E. Ar- bronda (52), magazijnmeester van een fijnhouthandel. De verse geur van uitheemse houtsoorten is penetrant, maar toch wel aangenaam. Arbronda waakt over de tonnenvoorraad met ballpoint en rekenmachine in de aan- Mooi hout is „in" en ik draai er hier wat kuubjes (kubieke meters red.) per week door, zegt hij opge wekt. ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen....) Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Het is lunchpauze en nu heeft onze zegs man wèl even tijd. Als hij er tenminste een paar boterhammetjes bij mag opeten. Daar kan moeilijk bezwaar tegen gemaakt wor den en dus steken we van wal. Over de kerk in de crisis zouden we het hebben. Liever spreekt Arbronda, om alle misverstanden over de vele betekenissen van dat woord te vermijden, van gemeente. De gemeente Gods, daar gaat het om; alle mensen, die Clxristus willen navolgen heb ben daar in directe zin mee te maken. De gemeente in de crisis. Van mij kun je daarover zeggen dat ik ben vertiuisd. Ik ben in *en kerk(genootschap) geble ven met alle bezwaren die. ik er zag, zelfs als ouderling, zo. lang ik de weg verder niet onderken de. Je moet toch eerst het nieuwe huis zien voor je het andere verlaat? IK NEEM AAN, dat ik niet meer hoef uit te weiden over wat er dan allemaal fout is in de gemeente. Als ik van u hoor wat u daar al aan gegevens over hebt verzameld, dan is dat toch wel genoegzaam bekend, rk zal er alleen over spreken voor zover het voor „mijn verhaal" van belang is. De sleutel voor de oplossing van de problema tiek waar we in verstrikt Zijn geraakt is, dacht ik, op alle punten gehoorzaamheid aan de Heer, dus aan de waarheid zoals die in de Schrift staat Omdat dit misschien in uw oren als een gemeen plaats klinkt wil - ik proberen duidelijker te ma ken wat ik bedoel. Als iemand die ivoortdurend met de bijbel bezig ben, hem lees en onderzoek kunt u zich voorstel len dat ik me, al die crisisverschijnselen ziende en ervarende, altijd heb afgevraagd: wat lees ik in de bijbel over hoe de Heer wil, dat we Zijn Huis inrichten? Het eerste dat kan treffen is die bekende tekst uit 1 Corinthe 14, waarin sprake is van iedereen die in de samenkomst iets heeft tot stichting. Het is duidelijk, dacht ik, en daarover is in mijn hart klaarheid gekomen, dat dit niet alleen de voorganger mag zijn. Ik bedoel, dat aan de gezamenlijke inbreng in een dienst, als ik het zo ïens mag noemen, zou zijn voldaan door het samen de handen te vouwen en met de voorganger mee te bidden en het samen zingen van de door hem opgegeven psalmen engezangen. Of door alleen in het hart „ja" te zeggen op hetgeen men hoort. Hoe nuttig ook, dat is allemaal te passief. HEEL duidelijk worden in dat hoofdstuk de activiteiten van gemeenteleden met na me genoemd: een psalm, een lering, een openbaring, een uitlegging, die de anderen moeten beoordelen. Alles betamelijk en in goede Is het niet merkwaardig, dat veel jongeren vandaag, als vonden zij iets nieuws uit, dit aan de orde stellen om te verwerkelijken? Maar jiet is oeroude opdracht: Zo moet het! Elders lees ik: Ge zult niemand uw meester no.émen. We zijn allemaal zijn (actieve) kinderen Weet u, ik ben odk sterk aangesproken door wat de Heer Petrus laat zeggen, ik meen in 1 Petrus 2 aan het begin: „En komt tot Hem, de levende steen, door de mensen wel verworpen maar bij God uitverkoren en kostbaar en laat u ook zelf als levende stenen gebruiken voor de bouw van eén geestelijk huis om een heilige priesterschap te vormen." Toen ik die tekst weer eens las (voor de hoe veelste maal al) begon hij ineens reliëf voor mij te krijgen. Ik werd erdoor bepaald bij het verschil tussen levend organisme en menselijk bouwwerk. Er is nadrukkelijk'in die tekst sprake van levende stenen. Misschien ook wel omdat ik er door mijn werkkring zo dicht bij betrokken ben, maar ik zag dit duidelijk: Mensen bouwen met dood mate riaal; ze bouwen huizen en andere gebouwen met dode stenen. Nu kunt u natuurlijk al direct naar mijn vak verwijzen, waarop ik dan beaam: inderdaad ja, er wordt ook het levende materiaal hout in gebou wen verwerkt. Maar iedere bouwer kan u vertel len dat het daarmee al v»eel lastiger wordt. Als organisch materiaal is verwelking hiervan erg moeilijk. We fineren alles tegenwoordig op dood materiaal, onder andere op geperste houtpulp of spaanplaat, want anders onderwerpt het zich nooit zo als dode stenen. WELNU, dacht ik, bij het Huis Gods gaat het om uitsluitend levende stenen. Daarmee kun je niet in vaste vormen en volgens vaste patronen bouwen. Denk maar aan een boom, die allerlei vormen kan hebben. Niet één is gelijk aan de andere. Paulus spreekt over „geworteld in Hem". Dat is heel iets anders dan een dood fundament: het is een levend fundament. Dus God moet bouwen, anders is alle activiteit vergeefs! Dat is nu het kernpunt: wij mensen willen daar niet aan. We willen niet gebouwd worden, maar zelf bouwen. Sterker gezegd: wij willen niet door God gebruikt worden; wij willen het liefste God gebruiken. Maar daar moeten we vanaf. Het gaat hierom: willen we gebouwd worden? Vertrouwen we de Heer daar wel voldoende in? Het komt er op aan jezelf helemaal weg te cijfe ren: zelfverloochening. Niet het menselijke sys teem, anaar Zijn ordening regeert. Daarom is de kerk of een gemeente met gebouwen, kapitaal en managers die levende le- den moeten bouwen zo'n griezelig riskante Het onthutsende vind ik dat we in de gemeente voortdurend bezig zijn met het gebouw en eigen lijk (nou ja) nooit met de Heer. Ik zei dat wel eens, vroeger op de kerkeraad. Hoorde er niet veel reactie op. Alleen een collega-broeder ouderling die met me mee naar huis liep bracht wel eens ondeï woorden zoals hij en anderen er kennelijk over dachten: „Uiteraard moeten we steeds bezig zijn met het gebouw, dat is nu juist onze taak. En dat van de Heer, natuurlijk, dat hoort er ook bij, dat is de achtergrond, maar daar horen we 's zondags van op de preekstoel." MAAR dacht ik, als we zo praten, kennen we dan de bybel wel? De Heer is even relevant in de kerkeraadsvergadering als op de preekstoel. In het eerste geval zelfs nog veel meer, omdat het dan niet bij woorden blijft, maar op daden aankomt. En daar dan geen demo cratie, maar samen zoeken wat de Héér wil. Overigens respecteerde die collega-ouderling mijvolkomen en de anderen ook, begrijp me goed. Maar ik werd naar mijn gevoel toch wel als een irreële vent, als een idealist of zo beschouwd. Men liet mij deze gedachten voor de jongeren van de gemeente, toen zij mij daar om vroegen, ook wel uiteenzetten. Later, toen ik los van deze gemeente 'kwam te staan, mocht het niet meer. Uit vrees voor „ronselen." Misschien zegt u: waarom ben je toch niet in de gemeente waar je was gebleven? Op het eerste gezicht lijkt dat inderdaad de weg. Maar wij wilden onvoorwaardelijk gehoorzaam zijn. En dat kon niet in het vorige gemeenteverband. We, dat wil zeggen: met nog enkele gezinnen hebben mijn vrouw en ik een kleine gemeente gevormd waarin we heel ons levend gemeente willen zijn aan de Heer voorleggen en voortdiï» rend wachtende zijn tot Hij ons duidelijk maakt wat we zullen doen. Regelmatig komen we bijeen, zoeken Hem in gebed, in liefde, in dienstbaarheid, in studie, in de breking van het brood elke week. Ons uit gangspunt is de bereidheid onvoorwaardelijk God te gehoorzamen, zoals hij zich in de Schrift open* VOOR ons staat vast, dat de ontkrachting hier van de bijbelkritiek is. We willen de bijbel slechts lezen zoals de Heilige Geest hem voor ons vertaalt. Beschouwingen over de cultuurpatro nen waarin de diverse bijbelgedeelten zijn geschreven, uiteenzettingen over het mythisch ka rakter van weer andere gedeelten, zijn voor ops niet ter zake dienende. Theologie is voor ons al evenmin interessant. Het gaat er ons uitsluitend om „opdat vervuld zou worden hetgeen de Heer door de profeten gesproken heeft." Onze ervaring: als je levende stenen wilt zijn en als zodanig gebruikt wilt worden, dan verdwij nen alle crisisverschijnselen. Je ervaart dat da Heer dan voortdurend bouwt. Niet altijd opzienba rend. Vaak verborgen. Ik denk wel eens: da geschiedenis van Zijn gemeente die altijd heefi geleefd IS vaak verborgen en nooit officieel opge tekend. Maar HIJ kent Zijn gemeente, waar dia maar samenkomt. Zijn kinderen laat Hij nooit in de steek. Als je steeds probeert open te staan voor Goda stem, dan ga je die stem steeds beter verstaan. Daar helpen we elkaar bij, in onze kleine, onaan zienlijke gemeente. ALS EEN KIND En Jezus nam een kindje dat daar in het zand zat te spelen en Hij zette het tussen Zijn leerlingen. Geen zon- dags-naar-de-kerk-kindje met een mooi broekje en jasje aan. Een straat- ratje. Zo maar uit het Palestina van die tijd: geschramde knietjes en vuile pootjes natuurlijk en een verrukkelijk vies snotneusjet Aanschouwelijk onderwijs. En dan komt de uitleg (we volgen hier het relaas van Mattheüs 18 of Marcus 10)„Als je niet rechtsomkeert maakt, zegt Jezus, en wordt als klei ne kinderen, dan zul je nooit een voet zetten in het rijk van God". Als wij onze buik en kin vooruit steken en denken dat wij het zijn. Geen voet in Gods rijk, zegt Hij. Als we het allemaal zo goed weten. Geen voet. Als we niet van onze wel eerwaarde sokkel willen stappen en op de grond gaan staan tussen de ge wone mensen. Geen voet. Als wa niet andersom gaan doen dan we tot nu toe deden en worden als kinderen. Geen voet. Een kind heeft zijn eigen leven niet in handen. Het durft nog vertrouwen. Het verwacht alles van vader en moeder. Als kinderen: durven klein te zijn en onbelangrijk. Durven reke nen op God, Die een echte Vader is. Die ons niet zo maar verwekt heeft om ons dan aan ons lot over te laten. Maar die dag aan dag met ons be gaan wil zijn. (Uit: Het paard van Christus) Hoofdbedrijfschap kwam er niet uit (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het hoofd bedrijfschap detailhandel is. in zijn bestuursvergadering van gisteren .geen stap verder ge komen op de weg naar een definitieve regeling van de vijf daagse werkweek voor het winkelpersoneel. Het bleef een kwestie van nietes-welles als het ging om het bestaande rouleer systeem, het voor en tegen van winkelsluiting op zaterdag middag, een koopavond op vrij dag, de dienstverlening aan het publiek, de sociale positie van de werknemer, de economische mogelijkheden van de bedrijven en een vrije maandag. De werknemers en de vertegen woordigers van de Christelijke Mid denstandsbond waren en bleven voor de vrije zaterdagmiddag met win kelsluiting en een koopavond op vrij dag, de overige vertegenwoordigers wilden althans voorlopig het huidige systeem handhaven. De meerderheid van de werkgevers stelde voor, dehuidige verordening (met rouleersysteem om toch een vijf daagse mogelijk te maken), die op 1 november afloopt, nog te continueren tot 1 november 1968. Bij stemming bleken vijftien aanwezigen tegen dit voorstel en veertien voor. Daarmee was het verworpen. Afgebroken Inmiddels wees de klok kwart voor één; een aantal aanwezigen moest ij lings naar een andere middagvergade ring, zodat de beraadslagingen eensklaps moesten worden afgebro ken. In een volgende vergadering na 1 november (de fatale datum) gaat men weer verder praten. Blijkbaar was het onmogelijk voor de bestuursleden voor een belangrijke zaak als de vijfdaagse voor het win kelpersoneel een hele dag te reserve- Inmiddels was het ter vergadering duidelijk geworden, dat onafhanke lijk van wat het hoofdbedrijfschap in zijn volgende vergadering gaat bespreken en besluiten, de minister van sociale zaken en volksgezondheid per 1 november op grond van art. 17 van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen de verordening, die op 1 november afloopt, ook na deze datum van kracht zal verklaren. Met dit beroep van de minister op het B.B.A. bleken de werkgevers het niet eens. Maar voordat een rechter over deze zaak uitspraak heeft ge daan, is naar men vreesde tenminste een half jaar verstreken, in welke periode de maatregel van de minister wel degelijk effect kan sorteren. Vrije maandag De werknemersafgevaardigden be toogden, dat zij ondanks anders lui dende berichten een vrije maandag in plaats van een vrije zaterdagmid dag bleven afwijzen. Voor de textiel branche wil men deze vrije maandag weliswaar toch aanvaarden, maar dit zou slechts een tussenmaatragei zijn, vooruitlopend op een definitieve landelijke regeling, die een vrije za terdagmiddag zou moeten meebren gen. De heer Holzhaus, hoofdbestuurslid van de stichting Mitex, (textiel) vond het maar vreemd, dat men een huis gaat bouwen om het onmiddellijk weer af te breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13