Netty Rosenfeld vreest boze zakenlieden niet de stad en dokter Moore Binnen tien jaren leven op de maan Venus is bewoond" WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 Compliment \TAAR aanleiding van de verschijning van hel NlPO-rapporl Sex in de ja ren 60" hield Herman Wigbold gister avond voor de VARA-lelevisie een ge sprek met vier vrouwelijke politici. De dames antwoordden bijzonder kort en helder, zonder uitweidingen: Als ik hierover met vier mannen had gesproken, zou het heel wal meer tijd hebben ge host", zei Herman IVigbold. Een verdiend Verder vertoonde „Achter het nieuws" ten afschuwelijk Amerikaans filmpje over de manier waarop officieren door collega's worden getraind in het onder gaan van mishandelingenvoor het geval zij die mogelijk zouden krijgen te verdu ren in Vietnamese krijgsgevangenschap. Een aanklacht tegen alle oorlog" iverd dit terecht genoemd. Dat dergelijke dingen gebeuren is al hoogst ernstig, maar dat ze worden ge filmd en dat die films dan nog eens wordt geëxporteerd, getuigt van een ongekend gebrek aan inzicht in dergelijke zaken. Het slot van de televisie-rechtbank viel wat tegen. De. nu optredende figuren, de moeder van de verdachte en de jongeman zelf, waren hun rollen niet voldoende baas en brachten niet de juiste emotie op. Het melo-dramatisch pleidooi vergde te veel van het kijkersgeduld, evenals de erg ruime toelichting, vóór de uitspraak ge geven. In werkelijkheid duren processen als dit natuurlijk nog veel langer en zijn zij slechts incidenteel boeiend, maar dan worden ze ook niet in de huiskamer ge houden. Misschien was het juister ge weest, dat eens toe te lichten en dan toch pleidooi en verklaringen te beperken. NTS vooraan bij internationaal tv-congres (Van .onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tussen vele grote landen speelt Nederland een belang rijke rol in een dubbel internationaal congres, dat in Parijs wordt gehou den. Eerst vergaderen de hoofdredac teuren van de tv-journaaldiensten, welke deelnemen aan de Euro- visie-nieuwsuitwisseling. De heer J. W. Rengelink presideert in zijn func tie van NTS-programmaeommissaris (voor het laatst) deze conferentie. Aansluitend wordt voor de eerste maal een wereldconferentie van lei dende figuren in de tv-nieuwsdiensten gehouden. Een van de vier inleiders is hier de heer D. G. Simons, hoofdre- lacteur van het NTS-journaal, de ande ren zijn twee Amerikanen en een Brit. Er wordt gesproken over de wijze '"van nieuwsgaren en -verwerken en over de toekomstige samenwerking l tussen Europese en Amerikaanse nieuwsdiensten. Aan dit congres ne men ook .vertegenwoordigers van de tv-nieuwsdiensten in de Sovjet Unie en Tsjechoslowakije deel. Bovendien zullen de heren notie ne men van eikaars werk door middel van het bekijken van ingezonden journaalafleveringen. Er zijn inzen dingen uit 50 landen, ook Nederland. Kruiswonrd-puzzel Ti vr IK GEEF ER NIET OM E DENK NIET, DAT IETS VERVELENDS ZAL GEHEEREN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik geef er niet om en ik denk niet, dat mij iets vervelends zal gebeu ren", zegt Netty Rosenfeld, niet ontevreden na haar eer ste presentatie van „Koning Klant" voor de VARA-televi- sie. „Voor Elles Berger is het allemaal heel naar geweest en misschien is er een beetje moed voor nodig om haar op te volgen. Natuurlijk, als je eerlijk moet zijn over voor- en nadelen bij bepaalde aanko pen en dus echte goede voor lichting geven aan het pu bliek, kunnen er wel fahri- kanten of winkeliers boos op je worden. Maar ik zal daar geen last van hebben, bij mij ligt het heel anders." De kleine tragiek van Elles is na tuurlijk nog niet vergeten. Zij heeft het lelijk moeten ontgelden tijdens een textielexpositie, waaraan zij mee werkte. Boze zakenlieden kwamen haar toen nare dingen zeggen en ver weten haar sommige opmerkingen in „Koning Klant". Naast de roos „Nogal naast de roos geschoten", meent Netty Rosenfeld terecht, „want Elles deed niets dan geschreven teksten oplezen, die had ze heus niet zelf gemaakt". Het pratende duo in „Koning Klant" verzorgt nl. uitslui tend de presentatie en heeft zelf geen aandeel in onderzoekingen of con clusies. „Maar ik ben daar niet bang voor", meent mevrouw Rosenfeld, „Elles gaat veel het land in. Ik niet, ik doe alleen mijh omroepwerk. Bij de KRO op Hilversum III een platenprogram- ma, bij de VPRO mijn heel fijne rubriek „Een mens is maar een mens". Bij shows of tentoonstellingen en zulke dingen zien ze me niet. Eén keer geprobeerdnooit meer!" Van die ene keer vertelt ze schater lachend een mooi verhaal: „Een jaar of vijf geleden gebeurde het. Ik was toen pas uit vaste dienst bij de VA RA en gaan free lancen. Er belde een meneer op uit Gorkumof was het Zwijndrecht? en' vroeg of ik daar op koninginnedag een feestprogramma wou presenteren! ïk nam het maar eens aan... misschien zou het wel leuk zijn. Nou, ik kwam in een hele grote, stampvolle tent, en er traden allemaal tienerzangeressen op. Het was er zo'n onvoorstelbare herrie, dat ik net zo goed wa-wa-wa-wa-wa had kunnen zeggen, ik kon me onmoge lijk verstaanbaar maken. Ik vond het diep verdrietig, maar één van de drie Jacksons (die waren er ook), oud en wijs geworden, troostte me en zei: „Kom Net, je moet maar denken: straks ga je lekker naar de kassier en is het geld tóch goed". Maar half werk ligt Nclty Rosen feld niet: „Ik dacht toen: da's de eerste en de laatste keer en daarop heb ik het gehouden. En verder.... nou, ik ben lang 7,0 bekend niet als Elles, hoor. want ik hoef niet zo erg „En toen ben je er toch maar over- heengestapt?" „Ja hoor, want zo'n rubriek-presen tatie is toch anders, dan doet het er niet toe, of je er wel voordelig uitziet en zo. Dan doe je je werk.en ik geloof in dat werk. Ik vind dat „Ko ning Klant" echt iets doet voor de mensen en daaraan wil ik toch wel meewerken". „Zie je, die interviews voor „Een mens blijft maar een mens", die vind ik heerlijk om te doen. Dan kom ik nooit op het scherm, ik praat nauwe lijks. Alleen maar eens een vraagje in de goede richting, als de mensen beginnen af te dwalen." „Het heerlijke van dat program ma? Nou, dat je luisteren kunt, echt intens luisteren. Ik ben er dan hele maal in verdiept en als er iets valt of er slaat ergens een deur, schrik ik op. Dan ben ik uit m'n concentratie. Ik ben gewoon sterk geïnteresseerd in mensen. Nee, zelf zou ik er niet toe komen om mijn gedachten en ideeën uit te spinnen, maar het is wel fijn als een ander het kan doen in jouw „Kost het moeite, de mensen daar toe over te halen?" „Mij niet. Als ik bij iemand kom, is die altijd op zijn gemak. Wat 't is, weet ik niet, maar 't komt door mij. Ik weet dat dit verschrikkelijk ver waand klinkt, maar zo is het niet bedoeld. Ik ben een beetje 'n moeder figuur en ik heb echt belangstelling voor menselijke dingen. Misschien voelen ze dat aan." 'In feite is Netty Rosenffeld niet zo'n „moederfiguur", maar een hartelijke, gewone vrouw, die geen afstanden schept en bij wie iedereen zich vlug thuisvoelt. Goedlachs, ook ernstig en vol meeleven. Een van die vrouwen, die je ernaar doen verlangen, je hart eens uit te storten. En dat is precies, wat er voor het VPRO-televisieprogramma nodig is. Als we over „vroeger" praten, kijkt ze wat peinzend voor zich uit. Jonge ja, wat is dat allemaal alweer lang geleden. Omroepster bij de AVRO, later bij de VARA. Ja, altijd in vaste dienst. Langzamerhand meedraaien in programma's, interviews, presenta- „Ik hol al zo lang rond in Hil versum.... Daarom geloof ik, dat ik mijn vak wel versta. Anders lag ik er allang uit. Trouwens... ik schiet er ook wel eens naast, hoor, en minder goeie eigenschappen heb ik bij de vleet, daarover zou ik wel uren kun nen praten." Ze krauwt haar over-aanhanke- lijke hond, die zich jaloers aldoor met het gesprek wil bemoeien, achter het oor. Nog even kan ze rustig zit ten, maar dadelijk komen de kinde ren thuis met het nodige lawaai. „Weet je," zegt ze. „ik vraag me maar nooit af, hoe de mensen over me denken: sommigen vinden me mis schien aardig, anderen een vervelend mens. Dat hou je altijd en daarom moet je maar gewoon doen, zoals je bent. En bij de omroep is dat zo gemakkelijk: wie je niet wil horen of zien, kan je zó wegdraaien. En dus doe ik „Koning Klant" tóch maar.... tlottr Yfjatha Y tuut a Zo zat Netty Rosenfeld gisteravond klaar, om V ARA's graag-geziene rubriek „Koning Klant" te presenteren. „Gelukkig niet alleen, maar samen met Gerrit Eerenberg"zei ze, „want ik hou niet van camera's die me aankijken". Haar lange carrière begon ze als omroepster bij de AVRO-radio: „Toen droomde je nog niet eens van beeldbuizen, je zat veilig achter de microfoon en niemand kon je zien. Zo werk ik het liefste." Bang voor onaangenaamhedendie Elles Berger van deze plaats in „Koning Klant" verpoegen, is Netty niet: „Ik zie dat met mij niet zo gauw gebeuren, hoor!" zegt ze optimistisch. Eerst nee Horizontaal cn vertikaal: 1 troep woestijnreizigers, 2 talisman, 3 zoon van Jacob, 4 vis (meerv.), 5 meertje, 6 atmosfeer (afk.), 7 bekend figuur uit de geschiedenis, 8 en 12 munt in Tur kije (afk.), 9 en 11 voor, 10 part, 11 en 9 riviertje uit Mecklenburg, 12 en 8 plaats in Italië. Oplossing vorige puzzel: 1. Negeb, 2. ga, 3. keten. „Toen Gerrit Schilder, de maker van het programma „Koning Klant" me opbelde om te vragen of ik Elles wilde opvolgen, dacht ik eerst: nee. Ik ben van huis-uit een echte radio vrouw. Onzichtbaar achter de micro foon. Als ik voor zo'n kijkende came ra moet, ben ik typisch iemand die zich het hoofd breekt over wat je dan aan zult doen.... en dan juist het verkeerde kiest. Altijd dat gevoel dat de mensen denken: hoe doet ze nou en hoe ziet ze er uit.... nee hoor, zo'n camera vind ik veel erger dan de gedachte aan mogelijk boze zakenlie- G-mensen en Nul-G-mensen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „In het jaar 1975 zullen de Amerikanen een klein sta tion op de maan hebben gevestigd, waarin wetenschapsmensen en astro nauten een half jaar kunnen blijven tot ze door roulerende bemanningen worden afgelost, en omstreeks het jaar 2066 zal er op de maan een kolo nie van ruimtevaartpioniers zijn ge vestigd". Dit voorspelden gisteravond twee Amerikaanse wetenschapsman nen in de door de NTS uitgezonden serie „De 21ste eeuw". In het binnen tien jaar te vestigen ruimtestation .gelooft dr. Werner von Braun. directeur van het NASA Marshall Ruimtevaart Centrum en de merkwaardige verwachtingen over een hele menselijke kolonie op de maan werden uitgesproken door de schrijver van wetenschappelijke wer ken Isaac Asimow. „Die kolonie zal waarschijnlijk le ven onder de oppervlakte, in een kunstmatig aangelegd verblijf, dat voorzien is van water, lucht en de noodzakelijkste levensbehoeften," ver telde Asimow, „en er zullen ook kin deren worden geboren". Aanvankelijk zullen de pasgebore nen naar de aarde worden gebracht, maar er komt een tijd dat de maanko- lonisten zo lang daar verblijven, dat zij hun kinderen ook op de maan willen laten opgroeien. Dit schept pro blemen, want die kinderen zullen dan niet meer naar de aarde terug willen of kunnen, omdat de aantrek kingskracht van de aarde 'zesmaal zo groot is als die van de maan, en zij zich dus op aarde moeilijk zullen kun nen voortbewegen." „Dan zullen zich", aldus nog steeds Asimow, waarschijnlijk twee soor ten mensen ontwikkelen, nl. G-mensen en Nul-G-mcnsen (dat zijn de aan andere zwaartekrachtwct- ten gewende kinderen!) en naar ver- radio vanavond 18.30 Kinderkoor met pianobe geleiding. 18.55 Stereo: Dansmuziek. 19.30 Nieuws. 19.35 Muzikaal klankbeeld. 20.00 Ste ils ten. 260.30PAktue bij bekeken. 20 t films en musicals, res van Dorus, licht program ma. 21.25 Melodieën^ uit^fllm radio?euille'ton.'6"22*05" Stereo 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Een stem die telt. debat. 23.20 Radio Jazz magazl- 18.45 Actualiteiten. NRU: I9.u De deïdeologisering van de Ne derlandse politiek. 19.45 Ee: 11.30 Burgemeesters '3.55-24.00 Nieuws. ROGROGRAMMA DRAADOM ROEP VANAVOND VAN 18—20 UUR Wiener Bürger. Fragm. „Frie- derike". Bad'nr Mödl'n. The petite Waltz. Now you have TELEVISIE VANAVOND: Nederland 1. NTS: 18.55 Pip volgverhaal voor ^de hMJjjtcl. PSP. 20.30 Uitzending Stichting Socute naai. 22.40-23.11 wedstrijden in Me» Nederland II. NTS: 18.55 l'i VPRO 19.00 Journaal fllmreportage. Beestje kijken. NTS: 20.00 Jour- naai. STER: 20.16 Reclame iet je. 19.00 Spelprogr. woord: Het Willemsfonds. 22.30 I kaimo I MOROFA 100 Nieuws en ochtendgym nastiek.^ 7 yPR0: 7.5-LiDh'e gramm'-muz"(8.30-88355De groen teman). 8.50 Morgenwijding. 9.35 Waterstanden. 9.40 School- 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Vocaal dubbel-kwartet van Eindhoven. 12,27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Lichte gramm.muz. voor oude re luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal met: Dat ande- Klassieke kar 0 Voor de jeugd. m II. 298 m. 1 vs. 7.10 Het levende lelgië: Nederlands progr. I wachting zullen deze twee mensensoorten fysiek zowel als psy chisch van elkaar gaan verschillen". Zo hoor je nog eens wat van de televisie. Asimow gelooft niet meer in de maanman, maar in het aankwe ken van maanmensen. Nu is iedere voorspeller altijd uitgelachen, zelfs de man die ooit van een wiel droom de. Voorlopig kan men deze voorspel lingen hét best nemen voor wat ze zijn: wissels trekken op een ongewe ten toekomst, in de veronderstelde lijn van de zich ontwikkelende we tenschap. Afrika Later op de avond zond de NTS weer een schakelprogramma uit, waarin internationale journalisten de heer Bechir Ben Yahmed, direc- uitgever van het blad „Jong Afri ka", ondervroegen. Déze verklaarde, dat politieke onverdraagzaamheid het onmogelijk maakt, dat hij zijn blad vrij in zijn vaderland Tunis of enige andere jonge Afrikaanse staat zou kunnen drukken en uitgeven. Daar om moet hij van Frankrijk uit wer- Er werd gesproken over de toene mende kloof tussen rijke en arme landen (welke men nu met een nieu we term „de derde wereld" noemt): de rijke worden steeds rijker, de ar me armer. Rood China ziel Ben Ya rned niet als ontwikkelingsland: dit rijk industrialiseert zichzelf. Volgens hem heeft de Sovjet Unie veel goodwill in Afrika verspeeld: er is wel een goed begin gemaakt, maar Rusland 'heeft getoond niet eens zijn eigen landbouwproblemen te kunnen oplossen en bovendien „begrijpt de huidige regering nog minder dan Amerika hoe het staat met de jonge landen". „Rusland streeft naar vredig samen gaan met Amerika om zich in Europa veilig te stellen en is sinds kort nog bang voor China ook", luidde het ver wijt. VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur vooravonduitzending met Schateiland en Panoramiek. 8.45 uur speelfilm van Bresson „Het leven van een zakkenroller". 9.55 uur (kleur) Wilhelm Backhaus en de Wiener Symfoniker in het 4e pianoconcert van Beethoven en na het journaal reportages van de pre-Olympische Spelen. Ned. 2 VPRO 7.03 uur tweede deel film „Kinderen van de West". 8.20 uur filmrubriek, daarna een aflevering van de serie „Onaantastbaar". 9.55 uur nabeschouwing over de op 9 oktober ge houden teach-in „Geloven zonder kerk". VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.00 uur Metropoleshow. 8.45 uur muzikaal programma Accoord met Dorus- cabaret als intermezzo. 9.40 uur Trammelant in Loeren aan de Hor en dan over naar serieuze muziek. 11.20 uur jazzmagazine. Tlilversum II NRU 8.00 uur Beiers radio-orkest speelt Brahms en Dvorak en om 9.30 uur ontmoeten de burgemeesters van Hilversum, Almkerk en Leiden elkaar. 10.05 uur Belgisch programma. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister. De vlammen loeiden in de schoorsteen. Zij nam zijn vracht papier over en hij bleef kijken, terwijl zij ze stuk voor stuk in het vuur wierp. Toen pas durfde hij naar hout te gaan zoeken. Hij raapte het voorzichtig op om zijn han den niet te bezeren. De stukken hout legde hij naast d® haard. Zij zat op de grond met haar rug tegen een kist boeken, en hij ging naast haar zitten. „Roekeloosheid is een soort uitdaging, he?" „Ja, natuurlijk, ofschoon de manier waarop je roekeloos bent niets te maken heeft met een roekeloze natuur. Ik ben lichamelijk niet roekeloos. Ik zou heel wat meer willen doen dan hier komen." „Hier komen?" vroeg hij verwonderd. „Ja. Het zal wel praatjes geven m dit stadje. Ik alleen bij u. De ware reden is dat ik gekomen ben omdat ik Ianthe Norton ben tegengekomen en die gaf me fijntjes te verstaan dat het een schande was dat ik niet naar het ziekenhuis ben gegaan om de andere vrouwen op donatiedag te helpen." „Ik geloof dat ik haar daar ontmoet heb. Een flinke vrouw met bruin grijzend haar? En daarom bent u gekomen om u te rechtvaardigen?" Hij moest lachen en zij lachte ook. ..Ja. ik haat dat soort, ook de andere vrouwen uit de stad. Ik hoor daar niet bij. Ik voel me steeds roekelozer worden, kunnen we niet wat drinken en dan een paar sandwiches uit het cafetaria halen en die hier opeten. Hebt u drank in huis?" „Ik vrees van niet. Maar ik kan u een lunch in liet Republic House aanbieden, als u zin hebt." „Dan v/eet heel de stad in een ommezien dat wij samen eten voor we het op hebben. Natuurlijk zou het leuk zijn, maar hier is het nog leuker. Het verbaast me eigenlijk dat u op het ogenblik niet in de Rotary zit om te eten. Nee, u gaat nu naar de drankzaak we hebben gin en vermouth nodig om Martini's te maken, he en dan haal ik de sandwiches. Dat wordt leuk. Vooruit." Zij zaten naast elkaar op de grond met hun rug tegen de kist en de fles met Martini binnen hun bereik. Zij aten hun sandwiches van broodjes die hij in de bazar had gekocht, en toen zij ze op hadden was er nog wat Martini in de fles over. Zij wilde hem, bijschenken. „Laten we dit ijswater maar opmaken." Hij dronk van zijn volle glas en zette het neer op de grond. Zij hield het hare vast en staarde zwijgend in het VUDe kamers schenen donkerder te worden en hij keek op zijn horloge. Twee uur. Zij bewoog onrustig, alsof zij het hem kwalijk nam dat hij op de tijd lette, maar ze zei niets. Hij draaide zich om en keek door de hoge ramen waarvoor nog geen gordijnen hingen. Hij zag zwarte wolken aan de lucht voorbij jagen. Hij zei: „Het gaat regenen." Hij zag dat zij huiverde en de stilte werd tastbaar. Het werd nog donkerder en plotseling klok er een getik tegen de ramen. Het hagelde. Hij boog zich een beetje naar voren en gooide nog een stuk hout in het vuur. Adele bewoog niet en zweeg. De hagel ging over in regen en de donkere schemering veranderde nu in volslagen duister. Het vuur verspreidde een spookachtig licht. Zij zat roerloos, zuchtte, boog zich plotseling naar hem toe in een wilde beweging, drukte zich tegen hem aan en kuste hem. Hij hield haar bij haar armen vast, eerst losjes dan woester en steviger De kus duurde lang Toen hij haar losliet kreu.nde zij zacht en drukte zich opnieuw tegen hem aan. Hij had zijn armen om haar heengeslagen en hij hield haar stevig tegen zich aan. Haar lichaam spande zich tegen hem, het trilde. Hij legde zijn hand op haar borsten en zij kreunde zacht Plotseling rinkelde de telefoon, het geluid klonk schril en hard in de bijna lege kamer. Haar lichaam schokte, haar spieren verstijfden. Woedend vloog hij over eind, hij zag haar lachen. De kamer wankelde om hem heen en de telefoon rinkelde weer, het werkte ontzettend op zijn zenuwen, maar hij wist zich erdoor te beheersen. Hij rende de kamer door, ging op een ver'nuiskist zitten en bukte om het toestel van de grond op te pakken. „Met dokter Armstrong". Zijn stem kwam hem gesmoord en onnatuurlijk voor. Hij sohraapte zijn keel en was net van plan hetzelfde nog eens te zeggen, toen er klonk: „Met juffrouw Judson uit het ziekenhuis, dokter." „Ja." (Wordt vervolgd) Vijf uit het slachthuis ont- ak snapte paarden hebben in wil de galop huis- 1 Turijn. Ze veroorzaak ten verkeersopstoppingen, lieten een regen van hoefslagen op gepar keerde auto's neerdalen en zaaiden paniek op een fruitmarkt. De politie achtervolgde drie van de dieren een half uur per motor fiets langs de rechte boulevard en velde ze met pistoolschoten. Op de groentemarkt werden stalletjes om getrapt, terwijl klanten gillend van angst een goed heenkomen zochten. De dieren kwamen tenslotte toch in het slachthuis terecht. LIEVE' HELP X^...A/iAAfc SLUDCT DE2E J2U6EAI£ET.. TOCH VAN 6TAAL WA-=. VAN ALUAAINI-.J TEZDN-. DE MAS* 99 CHANDIGARTH Dr. Ruth Reyna, natuurkundige aan de uni versiteit van de Indiase stad Pendjaab, zegt dat Venus be woond is en dal die bewones afkomstig zijn uit het dal van Zij heeft de NASA, de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart, een rapport aangebo den waarin zij schrijft dat de zeer beschaafde bevolking van het dal van Indus omstreeks 3000 voor Christus met ruimteschepen naar Venus ging om te ontkomen aan een „verschrikkelijke gebeur- FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7