Soeharto naar Nederland tfÊÊÊk Luns: Niet uitgesloten Lonen: alle partijen zijn dik tevreden BVD: geen onderzoek meer naar studenten? Malik in ons land REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Krijgt Spanje een premier? Nieuwe toekomst voor 23.000 Tibetanen Uit de Haagse hof geplukt 5 WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De kans zit er in dat waarnemend pre sident generaal Soeharto waar maakt wat ex-president Soekarno altyd zo graag heeft gewild. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, die gisteren voor besprekingen met de Nederlandse regering op de vliegbasis Ypenburg arriveer dewelkom geheten door minis ter Luns. ,CIA-agent' schrijft levensverhaal in Russisch hlad MOSKOU Een man die zich John Smith noemt en beweert voor (CIA) gewerkt te hebben, is gisteren begonnen het verhaal van zijn leven te vertellen in het Russische week blad Literatoernaja gazeta. Smith zegt te Quincy in de VS te zijn geboren en in 1950 als diplomaat in India te hebben gewerkt waar hij door de CIA was benaderd. Hij werd aanvankelijk in dienst genomen maar brak met deze dienst toen hij tot de overtuiging kwam dat deze instelling een bedreiging voor de mensheid be tekende. Hij was naar Rusland ge vlucht toen de CIA hem op de huid was gaan zitten. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Moskou heeft intussen laten weten dat hem niets bekend is over een zekere John Smith of iemand die aan zijn beschrijving beantwoordt. De Nederlandse vereniging van vrijzinnige zondagsscholen heeft in samenwerking met het vormingscen trum Oolgaardt de heer N. J. Mulder tot vormingsleider benoemd. Zij hoopt hierdoor te kunnen werken aan een betere toerusting van haar leiding en door middel van haar or gaan „De Kandelaar" een meer vor mende functie te kunnen vervullen. Volledig akkoord in Stichting (vervolg van pagina 1) Tevreden De werkgevers verklaarden na af loop van het gesprek con amore te hebben meegewerkt aan het bereiken van het akkoord. De reactie van de werknemersvertegenwoordigers luid de: „We zijn dik tevreden." Het nieuwe loonsysteem wordt doorgevoerd binnen het bestaande wettelijke kader, namelijk het Buiten gewoon Besluit Arbeidsvoorwaarden. Wetswijziging is er dus niet nodig op dit moment. Loonakkoorden moeten nog wel bij de Stichting van de Ar beid worden ingediend, maar de stich ting gaat niet meer toetsen en goed keuren; de stichting registreert de contracten slechts. De stichting be vestigt, de registratie, aan partijen en drie weken later kan liet contract beschouwd, worden als automatisch te zijn goedgekeurd. Ook het College van Rijksbemiddelaars blijft bestaan, maar dit college krijgt geen richtlij nen meer van de regering. Wil het college de minister waarschuwen voor een bepaald contract dan is dit mogelijk. Vindt de minister de waarschuwing terecht dan kan hij zijn niet-ambtelijke commissie aan het werk zetten om na te gaan of er al of niet ingegrepen dient te wor den. Het toetsingswerk van college en stichting wordt in wezen een lege huls. Blijkt de minister overwegende be zwaren te hebben tegen een bepaald contract dan kan hij dit onverbin dend verklaren. Als datum voor de vaststelling van het nieuwe minimuminkomen is 1 ju li en niet 1 januari gekozen. Zouden de minimuminkomens op 1 januari al Reactie ISRAËL heeft de aandrang niet kunnen weerstaan, vergeldings maatregelen te nemen tegen Egypte. De klap, die het zaterdag kreeg, is daarvoor blijkbaar te hard aangeko-j Niettemin was het Israëlische optre den beheerst. Met grote zorgvuldig heid werd een doel uitgekozen, waar van de vernietiging een zware slag voor het nog altijd oorlogzuchtige Egypte zou zijn. De reactie van Israël is begrijpelijk. Blijft de vraag of zij verstandig is. Egypte heeft een nieuwe vernedering ondergaan. De bevolking zal sterker dan ooit om wraak schreeuwen. Intussen heeft Nasser de Egyptische strijdkrachten weer bijna op het peil van vóór de juni-oorlog gebracht. Zij beschikken over de modernste Rus-i sische wapens getuige de vernieti-1 ging van de Eilath. Nasser heeft zich de laatste maanden opmerkelijk stil gehouden. Hij liet zich gematigd uit, maar weigerde rechtstreekse besprekingen met Is raël, ook al schreef men hem die be reidheid wel toe. Ook Syrië, dat langzamerhand een Russische wapenarsenaal is gewor den, heeft zich opvallend rustig ge houden. Echter niet omdat het zich bij de voldongen feiten heeft neer gelegd. Koning Hoessein van Jordanië bleek enkele dagen geleden nog te hopen, dat de Verenigde Naties een oplos sing kunnen vinden voor het con- I flict. De Veiligheidsraad, die al lang ge- i leden handelend had moeten optre-1 den, laat echter verstek gaan. Dej raad is machteloos, omdat Rusland j zijn goede betrekkingen met de Ara- bische landen niet wil verspelen. De raad heeft de kwestie nu weer in behandeling genomen. Hij draagt j grote verantwoordelijkheid, niet al leen voor wat is gebeurd, maar ookj voor de toekomst. DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat in de nabye toekomst de perso neelsdiensten van de diverse minis teries het onderzoek zullen verrichten naar de persoonlijke en studiegegevens van sollicitanten naar vertrouwensfunc ties by de overheid, in plaats van de Binnenlandse veiligheidsdienst. De BVD zou aan de hand van deze ge gevens het verdere noodzakelijke, vei ligheidsonderzoek kunnen verrichten. De vaste commissie voor inlichtingen en veiligheidsdiensten uit de Tweede Kamer heeft minister Beernink deze werkwijze aanbevolen. Deze zal op korte termijn nagaan of dit. mogelijk is. De commissie had met minister Beer nink een onderhoud naar aanleiding van de gesignaleerde activiteiten van de BVD aan de rijksuniversiteit in Lei- Op grond van dit overleg werd vast gesteld dat de BVD krachtens haar taak belast is met het inwinnen tingen naar sollicitanten omhoog gaan dan zou dit een aanzui gende werking kunnen hebben bij de vaststelling van de loonsverhogingen in verschillende bedrijfstakken. De gedachte werd gisteren reeds geopperd, dat ook de minister van binnenlandse zaken de ambtenaren geen bepaald percentage loonsverho ging zou moeten noemen. Ook de ambtenaren zouden moeten wachten tot het tweede halfjaar van 1968 om zo de loonvorming niet op een bepaal de manier te beïnvloeden. De werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, ir. Bosma (CSWV), noemde het na afloop juist, dat de stichting geen centrale afspra ken meer maakt. Hij vond, dat de eerste verantwoordelijkheid voor de lonen bij partijen moet liggen. Partij en zelf kunnen het best de econo mische mogelijkheden nagaan. De •heer Bosma gaf toe, dat er aan. het nieuwe systeem bepaalde risico's zit ten, maar de centrale afspraken uit het verleden zijn ook voor bepaalde bedrijfstakken onaanvaardbaar geble- De werknemersvoorzitter van de stichting, drs. A. Kloos (NVV), wilde ook bij het nieuwe systeem niet spre ken van een volkomen vrije loonpoli tiek. „Daar hebben wij ook nooit om gevraagd", aldus de heer Kloos. De vrijheid wordt ook nu nog beperkt door de mogelijkheid tot ingrijpen door de minister. Het thans bereikte akkoord noemde hij met nadruk een compromis. Bij zijn aankomst op het vliegveld Ypenburg liet de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, gisteravond doorsche meren dat een officieel be zoek van de nieuwe macht hebber aan Nederland niet tot de onmogelijkheden be hoort. Zijn ambtgenoot mr. J. M. A. H. Luns, die ter begroe ting aanwezig was, stelde on omwonden dat het zeker niet uitgesloten is dat de Neder landse regering generaal Soe harto zal uitnodigen. In ieder geval is het zo dat Indo- nesië's waarnemend president in z'n definitieve functie wellicht van staatshoofd, wat hij thans nog niet is midden volgend jaar een bezoek aan Frankrijk zal brengen. Beide bewindslieden: de Indonesiër klein en schriel, de Nederlander lang en hoog in de schouders, kennen el kaar persoonlijk. In het gebouw van de Verenigde Naties in New York hebben ze nog onlangs uitvoerige besprekingen gevoerd. Malik, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een officieel be zoek van drie dagen brengt aan ons land en morgen door de Koningin in audiëntie wordt ontvangen hield op Ypenburg kennelijk z'n kruit droog. Hoewel hij zich met minister Luns in het Nederlands onderhield, stond hij de pers te woord in het Bahasa Indo nesia, waarna een tolk z'n woorden vertaalde. Soebandrio Of hij voor een gratiebeleid was, zo luidde een vraag, die op een mogelijk Nederlands beroep was geïnspireerd ten aanzien van de ter dood veroor deelde Indonesiërs (onder wie z'n voorganger Soebandrio) na de misluk te communistische staatsgreep van 1 oktober 1965. „Al deze zaken zullen langs de nor male kanalen ter kennis van mijn regering worden gebracht", was het ontwijkende antwoord. „De moei lijkste Indonesische problemen liggen overigens op het financieel-econo- mische vlak." Kon minister Malik het gisteren uit gezonden BBC-bericht bevestigen dat Indonesië van plan is troepen naar Vietnam te sturen ter ondersteuning van de Amerikaanse strijdkrachten? „Mij is hiervan niets bekend", zij de bewindsman met een brede grijns. „Waar ik slechts op hoop, is vrede." Duidelijk is dat de komst van de Indonesische minister naar Neder land de verbetering van de betrekkin gen tussen Den Haag'en Djakarta tot achtergrond heeft. En Indonesië, en Nederland zijn ervan overtuigd dat de reeds bestaande samenwerking nog beter en inniger kan worden. „Het gaat om uitvoeringsbespre kingen", verklaarde minister Luns, „over onderwerpen, die reeds vroeger zijn aangesneden. Met name komt de verdieping van de economische en technologische samenwerking ter sprake." Op de agenda, die voornamelijk in het ministerie van buitenlandse za ken wordt uitgewerkt, neemt de deel neming aan zogenaamde joint ventu res op het gebied van de infrastruc tuur en de cultures een voorname plaats in. Indonesië hoopt vurig dat het, mede met behulp van het Neder landse bedrijfsleven, de broodnodige deviezen kan aantrekken voor de sta bilisatie, de consolidatie en de uit bouw van zijn economie, waarvan ex-president Soekarno en diens me deregeerders een janboel hebben ge maakt. West-I rian Minister Malik bracht gisteravond nog naar voren dat op het politieke vlak West-Irian (het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea) een belang rijk punt van bespreking zal zijn. Zoals bekend, zal het Papoea-volk zich volgens de akkoorden van New York op z'n laatst in 1969 over zijn toekomst moeten uitspreken. In dit verband merkte minister Luns op dat er verschillende metho den denkbaar zijn, die aan het destijds gesloten verdrag tegemoet zouden kunnen komen. Volgens de bewindsman was men ook in kringen van de Verenigde Naties in het te houden referendum geïnteresseerd. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en j spieren tot in de gewrichten j Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt j Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige] warmtesensatie of irritatie van de huid tel veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewichten. Hcnmnthche pijnen 'm stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van I verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt I dat U thuis altijd een tube Algesal bij dej hand hebt 0111 zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. I Franco wijzigt kabinet MADRID Wel ingelichte zegs lieden in Madrid verwachten dat generaal Franco volgende maand ingrijpende ver anderingen in het kabinet zal aan brengen om be ter het hoofd te kunnen bieden aan de groeiende sociale en econo- mische 6ENlFRANCO Verwacht wordt dat Spanje zijn eerste premier na de burgeroorlog zal krijgen in de persoon van admi raal Luis Varrero Blanco, die vorige maand tot vice-president werd be noemd en dat Fernando Maria Cas- tiella Y Maiz als minister van bui tenlandse 'zaken "plaats zal moeten maken voor Sanchez Bella, ambassa deur in Rome, of Antonio Garrigues, ambassadeur bij de Heilige Stoel. NA ACTIE IN NEDERLAND (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De hulp aan de in India verblijvende Tibe taanse vluchtelingen is ingebed in een vierjarenplan. Als de ver wachtingen niet bedriegen, zul len 23.000 personen eind 1970 een nieuw bestaan hebben ge vonden. Voor 7.000 anderen het gaat in totaal om 30.000 Ti betanen ontbreken nog de fi nanciële middelen. Een jaar geleden, op 24 oktober 1966, ondernamen 18 Europese landen gezamenlijk een vluchtelingenaktie, in Nederland voor 94 procent ten bate van de Tibetanen. Met het slechten van de primitieve wegwerkerskampen in het voorge bergte van de Himalaya is een begin gemaakt. Dank zij de Nederlandse hulp hebben 17.500 Tibetanen uitzicht op een nieuwe toekomst gekregen. 8.500 van hen zijn reeds onderge bracht of zullen op korte termijn een nieuw bestaan kunnen beginnen. In de staat Mysore, waar de Tibe taanse nederzetting Bylakuppe als vertrou wensfuncties bij de overheid^ De admi- gescho de universiteiten beschikken wat betreft stu denten Tm oud-studenten over gegevens, die voor de eventuele toekomstige werkgever bij een sollicitatie van be lang kunnen zijn. De overheiclsdiens- ten winnen bij herhaling dergelijke ge- I gevens in. De vaste commissie zal binnenkort de Kamer verslag uitbrengen over beleids- I vragen, die aan het zogenaamde ante cedentenonderzoek zijn verbonden, met inbegrip van de vraag welke functies I als vertrouwelijk moeten worden be schouwd. De 58-jarige F. G. Is gearres teerd. Hij wordf ervan verdacht zijn boerderijtje in Buinerveen opzettelijk in brand te hebben gestoken. Zijn 52-jarige echtgenote was al eerder aangehouden. Zij heeft de brandstich ting bekend. boor De tijd vliegt. Het is alweer tien r jaar geleden, dat de eerste bewoon- E sters met al haar hebben en houwen 1 in de Dr. Elisabeth Brugsmaflat trokken. Toen nog een unicum, nu reeds o gevolgd door verscheidene andere v flats van dit type. Eén- en tweekamerwoningen voor alleenstaande vrouwen, die anders vrijwel zeker heel haar leven als kamerhuurster bij een hospita zou den hebben moeten doorbrengen. Het tienjarig bestaan zal herdacht wor den door de plaatsing van een por tret in relief van degene wier naam de flat draagt. Marian Gobius, de Voorburgse beeldhouwster maakte het relief, dat op zaterdag 11 novem- t ber zal worden overgedragen aar g het bestuur van de stichting. v Elisabeth Brugsma heeft nooit kunnen beleven hoe haar grote wens c vervuld werd. n Zij stierf aan de poort van het n kamp Ravensbrück, toen ze op een brancard door de Zweden naar de vrijheid werd gedragen. Elisabeth Brugsma heeft vele ja- n en als psychiater een praktijk en Haag gehad. Lang voor de oo 3g kwam bij haar de gedachte na oren, dat te veel alleenstaanc rouwen in de verdrukking kwame mdat zij voortdurend geringeloor erden door snibbige hospita's Dr. Elisabeth Brugsuia ooit eens aan een „eigen voordeu sekwamen. Haar ideaal was oede en goedkope zelfstandi /oongelegenheid voor deze vrov /en. Ze wist de Haagse Soroptimis ub voor haar plan warm te make iaar de oorlog verijdelde alle pla Met al haar felheid wierp rugsma zich op het verzet tegen ezetter. Voor haar was dat zove nogelijk jongens en mannen beho n den voor wegzending naar Duits- land. Ze kreeg een naam op dit ter- \t rein, wat onvermijdelijk op een kwa- e de dag tot verraad moest lijden. Ze n, werd gearresteerd, naar Vught ge el zonden en van daar naar Ravens- Maar haar plan leefde voort. De verwerkelijking is anders geworden dan zij zich dacht. De omstandighe den waren ook anders geworden. In ieder geval staat de Dr. Elisabeth Brugsmaflat er nu. En wonen er velen gelukkig en tevree. Met het ouder wordende geslacht zal de herinnering aan de persoon van dr. Brugsma, die nu al een der- r" tig jaar geleden geestelijk de grond- n slag legde voor deze flat, vervagen ie en verdwijnen. ï- Het door Marian Gobius vervaar- digde portret zal echter tot in lengte n, van dagen van de persoonlijkheid ï- van dr. Elisabeth Brugsma kunnen getuigen. r. Een klein binnenkamers monu- e ment voor een vrouw, die in het el Haagse leven van grote betekenis e- is geweest. een groot succes wordt aangemerkt, verrijst het Tibetaanse dorp Mund- god als eerste van een aantal nieuwe agrarische projekten. Met Zwitserse technische hulp wordt de bodem cul- tuurrijp gemaakt. Bij de bouw van huizen, wegen en bruggen, zomede bij de aanleg van irrigatiewerken, zijn de vluchtelingen zelf aktief in geschakeld. Negen niet-agrarische nederzettin gen, die voornamelijk in het bergach tige noorden van India (Himachal Pradesh) te vinden zijn, naderen hun voltooiing of zijn reeds gerealiseerd. Men houdt zich daar o.m. bezig met de mijnbouw, de wolspinnerij, de theecultuur, de tapijtweverij en de tentenmakerij. Bij deze werkzaamhe den zijn in totaal 4.500 Tibetanen be trokken. Coöperaties Binnen het kader van de hulp zul len ook die personen worden betrok ken, die alsnog van Tibet naar India vluchten. Het aantal grensoverschrij dingen, dat alleen dit jaar werd gere gistreerd, bedraagt op dit moment al meer dan 500. Door de schaarste aan vruchtbare dat in de verschillende nederzettin gen coöperaties zullen worden ge vormd, die met modern landbouwma- teriaal gaan werken. Om te leren omgaan met bijvoor beeld tractoren of kunstmest zullen de coöperaties enige tijd door experts worden begeleid. De energie, die de Tibetanen bewezen hebben te bezit ten, wettigt echter de verwachting dat zij spoedig in staat zullen zijn op grond moeten de Tibetanen het onge twijfeld met akkerland doen van min dere kwaliteit. Hiertegenover staat eigen wieken te drijven. Gebleken is dat de Tibetanen een met zorg gekozen industriële oplos sing aankunnen. Tot hun volksei genschappen behoren werklust en een zuiver gevoel voor de betekenis van geld. Zij zijn zuinig en eerlijk, weten in de meest behoeftige omstan digheden zelfs te sparen, terwijl zij op hun omgeving een gunstige in vloed uitoefenen. Het Nederlands Comité Vluchtelin genhulp 1966 is bijzonder voldaan over de vlotte wijze, waarop de hulp aan Tibetaanse vluchtelingen van start is gegaan. Op de Indiase overhe den werd nooit tevergeefs een beroep gedaan. De besteding der gelden, waarvoor het Nederlandse volk zo diep in de beurs heeft getast, geschiedt met gro te zorg. Door gebruik te maken van bestaande instellingen kunnen de on kosten laag borden gehouden, name lijk gemiddeld 36.000 gulden per jaar. Miljoen Chevrolet® terug naar fabriek DETROIT Chevrolet heeft 1.143.000 auto's, geproduceerd tussen september 1964 en mei 1965, terugge roepen naar de fabriek. Er is een fout in het stuurmechanisme van de ze auto's ontdekt, die bij remmen bij lage tot gemiddelde snelheid een krachtige druk naar rechts veroor zaakt. DJAKARTA Op Sumatra zijn ruim 2000 mensen gearresteerd die gepoogd hadden een ondergrondse communistische beweging op te rich ten. Dit is gisteren bekendgemaakt door de militaire bevelhebber op Su matra, generaal Sarwo Edhie. Hij zei dat de communisten waren doorge drongen in de strijdkrachten en stu dentenorganisaties. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Overgelopen spion geen Westduitser BONN Het Westduitse ministe rie van binnenlandse zaken heeft gisteren ontkend dat luitenant-kolo nel Jevgeny Roenge, een lid van de Russische "geheime dienst die eerder deze maand naar het Westen is ge vlucht, een Westduitser zou zijn. Roenge werd onmiddellijk na zijn vlucht overgebracht naar de VS en de Westduitse autoriteiten hebben hem niet kunnen verhoren. Het was Roenge die de Amerikanen op de hoogte stelde van het bestaan van een spionage-komplot in het West duitse ministerie van buitenlandse za ken en in de Franse ambassade in

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5