ERACHTER ZIEN TE KOMEN WAT ER WERKELIJK AAN DE HAND IS Weekagenda BAKEMA25 jaar arts in Leiderdorp: Er is ontzettend veel veranderd NYLON Winkeliers willen verkeer weren uit Haarlemmerstraat Greep op biologische functies maakt vrouw minder afhankelijk NIEUWE leidse courant 3 WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 Woensdag (25 oktober) Oude Singel 236_ 8 uur: ledenverga dering Door Eendracht Verbonden. Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond- Breestraat 85 ,8 uur: Ver. Pedago giek, forum over seksuele voorlich ting. Steenschuur 6. 8 uur: Leidse Ver. Postzegelverzamelaars, lezing met dia's over postale geschiedenis. Engel se Kanaaleilanden, quiz. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw 'Rott. Toneel met „De eerste mevrow Fraser". Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Daniel Baren- boim, piano. Donderdag (26 oktober) Dr. Van Voorthuysenschool, Marnix- straat, 8 uur: installatie G- J. Augustd- nus als hoofd. De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, ir. H. H. Vos, directeur Gemeentewerken, over de slag bij Hastings en de Burcht te Leiden. Zaal Koningskerk (Willem de Zwdj- gerlaan), 3 uur: koopmiddag vrouwen vereniging. Maria Magdalena <tjb.iv. Gerei', Zendingsbond in Henv. Kerk, 8 uur jaarvergadering hulpvereniging Leiden van de G.Z.B., spreekster zus ter R. Staal, met verlof uit Kenya. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". Vry'dag (27 oktober) Aula Louise de Coligny-H.B.S., 7.30 uur: openingsavond Ende Dispereert Niet. Gehoorzaal, 7.30 uur: huldigings- en feestavond jubileumfonds N.Z.H.V.M. Aula Acad- Ziekenhuis, 7 uur: forum problematiek der slechthorendheid'. Kleine zaal Gehoorzaal, 2 uur: afd. Leiden Ver. Huisvrouwen, mevr. Hö- weler-Smi<t over „Geneesmiddelen vroeger en nu". L.H.J.-gebouw. Levendaal 101: fcie- nersociëteit, Milkshake. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil beurs voor verzamelaars, 7, uur. Den Haag Schouwburg, 8.15. uur; Haagse Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". Den Haag Diligentia, 8.15 uur: Borodin-kwarteit. Den Haag Kloosterkerk, 1 uur: orgelbespeling Bernard Renooy. Den Haag Lutherse kerk, 8 uur: orgelconcert Piet van Egmond. Zaterdag (28 oktober) Schouwburg, 2.30 uur: Leidse Jeugd- Actie, jeugd-toneelvoorstelling, „Ploeft, de geschiedenis van een spokenfami- lie" (8 tot 14 jaar), toneelgroep Arena, Afd. Leiden Ned. Natuurhist. Ver.: paddestoelenexcursie naar Rust en Vreugd Wassénaar. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc., 't Is weer beatentijd, ook ouderensociëteit. Oegstgeest Het witte huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Van de brug af gezien". Den Haag Diligentia, 2.15 uur: to neelgroep Arena met „Het laatste lo- verbos", 8.15 uur: pianorecital Peter Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. De nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. De Oegstgeestse apotheek en apo theek Voorschoten zijn de gehele week geopend. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Qui est vous Polly Maggod? (14 jr). Lido (2 en 8 uur): Dokter Zhivago (14 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Agent 077 Operatie Marokko (14 jr). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De prooi (18 jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Houd de treinen in het oog (18 jr). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn prinses (18 jr). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Gooi het maar in m'n pet. (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Falstaff (18 jaar). Lido (2 en 7.30 uur): Dokter Zjivago. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Angeli- que (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn prinses (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Seven guns voor Mc Gregors (14 jaar). weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Molemnuseum Molen De Valk: geopend dinsdag toi en met zaterdag van 10 tot 5 uur, zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo. ten, MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdas zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. LEIDERDORP - De jongste Bakema uit liet Leiderdorpse artsengezin komt de kamer binnen, loopt naar een kast en pakt de koekjestrommel. Zijn vader springt op om hem de deur te wijzen, maar zoonlief trekt er zich niets van aan. „Dan krijg je ook niks van mij", luidt het laconieke commentaar. Dokter H. Bakema, met een stem waarin bewondering doorklinkt: „Angst is hem totaal vreemd. Dat is een grote eigenschap" Het is een eigenschap die dokter Bakema in zijn praktijk, waarmee hij 25 jaar geleden in Leiderdorp begon, steeds minder tegenkomt. „De mensen hebben veel meer angsten dan vroeger. Steeds meer zijn het psychosomatische klachten waarmee je te maken,krijgt. De hele samenleving is aan het neurotise- Voor een arts en zeker als hij Bakema heet betekent dat, dat hij niet meer kan volstaan met het beluisteren van de hartslag, het leg gen van een verband en het voor schrijven van pillen, poeders en drankjes. „Heel vaak", zegt hij, „moet je met de mensen gaan praten. Iemand komt bijvoorbeeld op je spreekuur met rugklachten, of met maagklach ten. Dan blijkt dat vaak een psychi sche achtergrond te hebben. Dan ga je naar het gezin van zo'n man toe en probeer je er achter te komen wat er werkelijk aan de hand is. Je praat ook met zijn vrouw en je zegt zo tegen haar, nou ja, dat ze wat. toegeeflijk moet zijn ja, die man zit bijvaorbeeld erg in over een pro motie of er is iets anders dat span ningen veroorzaakt. We leven in een tijd die veel moeilijker is dan vroe ger. Dat zie je ook in de kerken: ook daar heb je een geweldige verschui ving, wat ik overigens wel toejuich, hoor. Maar die vrede en rust die er vroeger waren, zijn verdwenen." TIJD NEMEN Overigens zou ook zonder die ont wikkeling dokter Bakema zich niet hebben bepahld tot het Ontvangen' van patiënten op zijn spreekuur en het afleggen van een min of meer vluchtig bezoek aan een ziekbed. Wat hem het meeste boeit in zijn werk is juist de nauwe band die hij onderhoudt met de gezinnen waar hij over de vloer komt. Het verklaart tegelijkertijd waarom hij Leiderdorp 25 jaar trouw is gebleven en ook geen plannen heeft zich nog eens elders te vestigen. In een kleine ge meenschap waar hij „zijn" mensen en him problemen kent, voelt hij zich stukken beter thuis dan in een stad waar de onderlinge banden veel losser zijn. Aan de ene kant betreurt hij het dan ook een beetje dat 't zich voort durend uitbreidende Leiderdorp steeds minder een kleine gemeen schap blijft, al voegt hij er direct aan toe dat het werk onder de be woners van de nieuwe wijken toch ook wel weer boeiend" is. Hij vindt EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhóud. (390 cm) Sted. museum De Lakenhal, O Singel: op werkdagen van 10 tot 5 zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tc uur, kassen zaterdags en zondags Badinrichtingen De gemeentelijke oadinricütuigen zIjd de volgende tijden geopend Lindestraat lb maandag geslotet. misdag 911.15 u. en 13.3017.15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30— 6.15 u. vrijdag 9—11.15 u. en 13JO—18.45 zaterdag 8—11.15 u. eD '3.30—16.30 Van der Werfstraat 39: maandag ei unsdag gesloten, woensdag 811J5 ei 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 ei 13.30—18.15 u.. vrijdag 8.30—11J5 a ei i.*.3018.45 m, zaterdag 7.30—11.15 ei 3.30—16.30 u Botermarkt 3, galerie Van der Vlist, grafiek van Sees Vlag, van 4 tot 23 nov., dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u., vrij dagavond 8 tot 10 uur. het vooral ook daarom boeiend, om dat hij merkt dat ze meedenken met wat hij doet, wat anderzijds, geeft hij eerlijk toe, „ook wel eens lastig" Maar zijn favoriete patiënten vindt hij toch buiten, op het platte land: „Het leven is daar nog on gecompliceerd. Je staat er veel dich ter bij de natuur. Af en toe moet ik daar gewoon eens rondlopen. Of ik er tijd voor heb? Daar neem ik de tijd voor." NOOIT KLAAR Over tijd gesproken: vrije tijd is er voor dokter Bakema niet al te veel bij. De hele dag, van 'S mor gens acht tot 's avonds acht, is hij in de weer met spreekuur en zie kenbezoek. De avonden probeert hij zo veel mogelijk vrij te houden, al lukt dat natuurlijk niet altijd: als arts wordt je 's avonds (en 's nachts) wel eens weggeroepen. Het gebeurt, vindt dokter Bake ma, wel veel minder dan vroeger: Het komt haast niet meer voor dat ze je voor onbenulligheden uit je bed halen. De mensen hebben te genwoordig een groter vertrouwen in de medische wetenschap. Ze zijn niet meer zo gauw ongerust." Intussen moet hij dag en nacht klaar blijven staan; elk moment kan hij worden weggeroepen voor een bevalling, om maar iets te noemen dat het meeste voorkomt. Dat ge- bonden-zijn vindt dokter Bakema de vervelendste kant van zijn be roep, maar „dat is nou eenmaal in herent aan het gezinarts-zijn: je weet dat je nooit klaar bent". Tijd om te lezen schiet er nauwe lijks op over: „Je komt er niet aan toe. Ik haal altijd wel boeken in huis kijk, daar staat weer zo'n stapel, maar ik heb er geen tijd voolr. Ik spel wel elke dag m'n krant. Welke kranten ik lees? Ach, is' dat nou belangrijk? Nou, vooruit dén: de Nieuwe Leidse, het Han delsblad en Elsevier. Nou moeten u of uw lezers niet denken dat ik het altijd helemaal met Elsevier eens ben. Ik vind ze wel eens te mono maan, zo van: ik heb 't altijd al ge zegd. Maar in grote lijnen sta ik er wel achter." DE PIL Dokter Bakema, ondanks zijn op merking dat hij doorgaat voor een vlotte prater" zorgvuldig zijn (ant) woorden wegend, spreekt liever niet over zaken die niet direct met zijn beroep te maken hebben, zoals hij het voor de uitoefening daarvan ook storend zou vinden zich bij voorbeeld aktief met politiek bezig te houden. Zo geheimzinnig dat hij niet wil zeggen welke partij zijn voorlkeur heeft, doet hij ook weer niet: „Ik heb altijd AR gestemd, maar de laatste tijd weet ik het niet meer zo." Spijtstemmer? „Nee, juist niet." Ten aanzien van het geloof neemt hij eenzelfde standpunt in: „Ik vind dat je de christelijke moraal moet scheiden van de vakuitoefening. Na tuurlijk kan het geloof wel ter sprake komen. Bij christenen onder mijn patiënten kan ik appelleren aan iets dat ik versta". Intussen gaan ethische normen, waarmee een arts 25 jaar geleden niet te maken had, een steeds be langrijker rol spelen. Dokter Bake ma juicht die ontwikkeling toe, „maar ik heb er moeite mee". Op de vraag welk standpunt hij bijvoorbeeld inneemt als een (nog) ongetrouwd meisje bij hem komt voor de pil: Dat hangt van het ge val af. Zoiets moet je gewoon van geval tot geval bekijken. Maar ik kan wel zeggen dat ik er ver in ga. Ik probeer me te verplaatsen in het probleem van zo'n kind". WILDERE TIJD Andere verschillen met 25 jaar geleden? Dokter Bakema: „Er is ontzettend veel veranderd. Vroeger had je veel minder specialisten er was bijvoorbeeld geen tandarts. Nou, of ik wat kiezen 'heb getrokken. Ja, en dan allerlei andere dingen waar je nu niet meer over zou piekeren: 'moeilijke bevallingen, tangverlos- Voorkeur voor wandelpromenade LEIDEN De winkeliers aan de Haarlemmerstraat zullen burgemeester en wethouders voorstellen de Haarlemmerstraat dagelijks van een tot vijf uur 's middags en zaterdags van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags af te sluiten voor alle verkeer, met inbegrip van het openbaar vervoer. Ge probeerd zal worden al op de zaterdag voor Sint Nicolaas het verkeer over eenkomstig dit voorstel uit de Haarlemmerstraat te weren. Daartoe is gisteravond besloten op een rumoerig verlopen vergadering in de Stadsgehoorzaal, belegd door het Voorlopig Comité Haarlemmer straat. Voor deze vergadering, die werd gepresideerd door de heer A. Voortman, bestond grote belangstel ling van de zijde van de winkeliers. Vrijwel alle aanwezigen bleken er sterk voor te zijn van de Haarlem merstraat een wandelpromenade te maken. Een aantal meende aanvan kelijk dat dit plan voorlopig niet te realiseren zou zijn, maar na een krachtig pleidooi van de heren Wa lenkamp en Langezaal werd besloten er bij het gemeentebestuur op aan te dringen de straat op bepaalde uren in zo'n promenade te verande- Daarbij werd de Kalverstraat in Amsterdam, waar een soortgelijke regeling geldt, als voorbeeld geno men. De uren waarop het verkeer wel door de straat kan, kunnen wor den gebruikt voor het laden en los sen van goederen. Dit laatste is noodzakelijk omdat niet alle zaken aan de Haarlemmerstraat een ach teringang hebben. Het voorstel werd met 64 stemmen voor en 3 tegen aan genomen. Fonds stichten Voordat men tot dit besluit kwam, was uitvoerig gediscussieerd over de mogelijkheid maatregelen te nemen tegen langparkeérders en over de bevordering van het openbaai- ver voer in de Haarlemmerstraat. De meningen over een en ander liepen nogal uiteen en ten slotte bleek eigenlijk iedereen het meeste te voelen voor een promenade. Ook werd besloten aan te dringen op het scheppen van parkeerruimte door de afbraak van leegstaande huizen in de nabijheid van de Haar lemmerstraat en op een verbetering van de straatverlichting. Een van de winkeliers stelde voor een fonds te stichten om als onder handelingspartner sterker te staan tegenover het gemeentebestuur. Ten slotte vechten wy voor ons eigen singen, ook andere chirurgische in grepen. Ja, het was wel een wil dere tijd dan nu". Vindt hij het jammer dat die tijd voorbij is? „Ach, de romantiek is er wel een beetje af. Maar ik ver lang er niet naar terug. Zoals het nu is, is het stukken beter. Als dok ter had je het toen fysiek oak veel zwaarder dan nu. Je was altijd in touw. Nee, het was soms een moor dend vak." Hoewel er veel verbeterd is, vindt dokter Bakema (dit jaar 50 gewor den) ook nu het beroep van arts pyohisch en fysiek nog altijd zwaar. De praktijk is in het algemeen, vindt hij, ook te groot. Zelfs arts over zo'n 4000 „zielen", zou hij de grens bjj 2500 a 3000 willen trekken. Dokter Bakema heeft dan nog het grote voordeel dat hij geassocieerd is met dokter G. A. de Bruyne en< daarvoor met diens vader, wijlen dokter G. A. de Bruyne, voor wie hij nog steeds een grote bewondering koestert „Je kunt je problemen met elkaar uitwisselen en dat is beslist een voordeel. We hebben werkelijk da gelijks contact met elkaar." VEREENZAMING De problemen ontvluchten doet de in Emmen geboren onderwijzers zoon, die in Leiden het stedelijk gymnasium bezocht en aan de Leid se universiteit medicijnen studeerde, alleen in de vakanties. Gevraagd naar zijn hobbies, hoeft hij geen ogenblik na te denken. „Varen! Dat doe ik verwoed. Van de zomer nog zijn we met de boot op Terschelling en in Dinant geweest. Zeilen? Vroe ger, ja. Dat komt weer als de jon gens groter zijn." Op het water kan hij even de zor gen van zich afzetten ook zijn grootste zorg: de vrees dat de mens steeds meer vereenzaamt. „Vooral steeds meer dat de mensen minder in die nieuwe forensenwijken zie je gemeenschap. Daardoor zijn ze ook geïntegreerd raken in hun woon- niet meer zo evenwichtig. Vroeger leefde men veel meer in groepen. Toen was ook de naastenhulp veel belangrijker dan nu. De laatste tijd is er een verschuiving gekomende zorg tot de naaste is overgenomen door allerlei instanties. Ik vind het fijn dat die er zijn, hoor. Maar toch is er een stukje verlies door ont staan. Het heeft geleid tot een ver eenzaming en ik ben bang dat die steeds groter zal worden." Het is ook daarom dat dokter Ba kema met de mensen gaat praten, de psychische oorzaak van hun licha melijke kwalen probeert te achte- halen. Was hij, gezien zijn belangstelling voor die kant van het vak, achteraf niet liever psychiater geworden? Dokter Bakema, na enig nadenken: „Nee, toch niet. Ik zou het te depri merend hebben gevonden. Er moe ten ook wat blije dingen tegenover staan. O ja, als huisarts maak je die ook genoeg mee een bevalling bijvoorbeeld, en je ziet toch ook al tijd weer een hoop mensen genezen. Dat heb je nodig. Ik zou het niet kunnen missen". LEO KLEYN Breibreibrei Scheepjeswol Wie zich thule voelt In onze moderne tijd, breitl B.v. dit hertveroverende pakje. Vraag hot patroon bU uw wlnkallar uur onderstaande bon op. CO z rr O I S. Menken waarnemend voorzitter KVP Leiden LEIDEN Tijdiens de in Den Burcht gehouden ledenvergadering van de afdeling Leiden van de Ka tholieke Volkspartij is prof. mr, W. L. G. Lemaire afgetreden als voor zatter. Aangezien er geen kandida ten waren voor het vervullen van deze functie, werd besiloten, dat vuce-voorzit'ter S. Menken het voor zitterschap voorlopig zal waarne- Kamer v. Koophandel en winkelsluiting LEIDEN Dinsdagmiddag om half 4 houdt de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland een ledenvergadering in de verga derzaal van de Kamer. Na de behan deling van de begroting van 1968 zal de heer C. F. Meepoel een uit eenzetting geven over het vraagstuk van de winkelsluitingsregelingen. De begroting voor 1968 sluit met een nadelig saldo van f 190.500, wat kan worden omgezet in een voorde lig saldo van f 2.550 als 65 opcen ten worden geheven op eerste in schrijvingen en jaarlijkse bijdagen. Over 1967 werden 70 opcenten gehe- Contactdag Kleuteronderwijs ALPHEN Hoofdleidsters en deu, Amstelveen en de omliggende kleuterleidsters uit Alphen, Lei gemeenten van deze plaatsen kwa men gisteren in Avifauna bijeen voor een contactdag. Inspectrice, mej. G. M. C. Gelauff uit Den Haag kon meer dan zeshonderd belang stellenden welkom heten, onder wie een aantal burgemeesters. Zij bracht dank aan de honderdjarige kweek school te Leiden, die in de bene denzaal een tentoonstelling had in gericht. Dr. G. J. B. J. Trimbos sprak over „Het veranderde vrouwbeeld in een veranderende wereld". Hij stelde dat de emancipatie van de vrouw in tweeërlei opzicht beslist geen succes is. Zo ondervindt de vrouw nog in menig opzicht een onvrijheid, Voor HORLOGES en KLOKKEN JUWELIER - HORLOGEE v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 belang, zo stelde hij, terwijl het ge meentebestuur rekening moet hou den met het algemeen belang en als wij bepaalde wensen verwezenlijkt willen zien, zullen we daarvoor ook geld op tafel moeten leggen. Op ver zoek van de winkeliers zal het ge meenteraadslid J. C. J. Lamber- mont, die de vergadering bijwoon de, via de Leidse Middenstandscen trale nogmaals proberen een koop avond op vrjjdag te realiseren. De heer Lambermont deelde mee dat op de volgende data de winkels tot negen uur open mogen blijven: 29 november tot en met 4 december, 20 december tot en met 23 december en 30 december. Tot bestuursleden van de winke liersvereniging, die nog geen naam heeft, werden gisteravond gekozen: P. Demmenie, A. Kastner, A. van Noort, H. Pannekeet (van de N.V. Kreymborg), A. Voortman, N. Zand vliet, J. van Zijp en H. Fetz (reser ve). Zij zullen onderling de functies verdelen. die samenhangt met het patroon van het vrouw-zijn; voorts wordt een groot menselijk potentieel maat schappelijk niet benut hoewel dat onontbeerlijk is voor de wereld van morgen. Emancipatie Volgens dr. Trimbos heeft de in de vorige eeuw gestarte strijd om emancipatie van de vrouw weinig veranderd aan het traditionele beeld van de vrouw minnares, moeder en huisvrouw. Maatschap pelijk gezien is de deelneming van de vrouw nog steeds beperkt. Het nieuwe „vrinstcbedü" is pas goed mogelijk geworden door de greep die de vrouw op haar biologische functies kreeg, waardoor haar af hankelijkheid afnam. Dit veel zelfstandiger vrouwen type botst op de oude traditie, waardoor crises en conflicten ont staan. Er zijn echter collectief en in dividueel wegen om die conflicten te beperken. Het veranderde vrouw beeld biedt grote perspectieven, al kunnen wij ons bijvoorbeeld moei lijk voorstellen dat de paus of de president van Amerika een vrouw zal zijn, aldus dr. Trimbos. Het streven moet worden gericht op voortzetting van de emancipatie. Huisvrouw Mej. ds. mr. M. A. Klomp sprak over hetzelfde onderwerp. Zij rele veerde onder meer. dat het een kwart eeuw geleden nog ondenk baar was, dat vrouwelijke rechters werden benoemd „omdat zij eens in de maand te sterk geëmotioneerd waren om goed recht te kunnen spreken". Mej. Klomp merkte ook op, dat een groot stuk van de samenleving altijd om de ongehuwde vrouw draaide. Nu er veel minder onge huwde vrouwen zijn, is er een ver storing in de beroepenopbouw geko men. Zij besloot haar inleiding met de woorden uit Jesaja: „Jubel gij onvruchtbaren, die niet gebaard hebben". Mevrouw U. TellegenVeldstra. die hierna sprak, zei, dat de vrouw in de eerste plaats huisvrouw moet zijn; daarnaast moet zij trachten zich van het onderdanige patroon te ontdoen. De grootste vreugde moet zij toch beleven in de opgroeiende eigen kinderen. 's Middags beantwoordde een fo rum vragen. De vrienden van mijn vrienden LEIDEN Enkele recente so ciaal-psychologische theorieën, die thans sterk de aandacht trekken, gaan uit van de gedachte, dat het menselijk gedrag voor een belang rijk deel kan worden verklaard uit de neiging tegenstrijdige betrekkin gen met andere personen en tegen strijdige opvattingen, houdingen en gedragingen te vermijden. Dr J. M. F. Jaspers, benoemd tot lector in de sociale psychologie aan de Leidse universiteit, sprak hierover gistermiddag bij de aan vaarding van zijn ambt. Zijn open bare les was getiteld: De vrienden van mijn vrienden. De belangrijkste kritiek op deze theorieën, aldus dr Jaspers, is, dat de voornaamste begrippen niet hel der en ondubbelzinnig zijn om schreven, terwijl mogelijkheden om de mate van consistentie of evenwicht nauwkeurig te bepalen ontbreken. Verheldering en kwantificering van de theorieën blijkt mogelijk te zijn door toepassing van moderne, meer dimensionale schaaltechnie- ken. Toepassing van deze technie ken brengt aan het licht, dat de genoemde theorieën slechts onder zeer bepaalde voorwaarden geldig Om te kunnen nagaan of aan deze voorwaarden in een bepaald geval voldaan is, moet men de be weegredenen, die aan het gedrag of de opvattingen van een persoon in de gegeven situatie ten grond slag liggen, kennen. De genoemde schaaltechnieken bieden ook de mogelijkheid deze beweegredenen vast te stellen. HILLEGOM De heer G. F, Knaap uit Rotterdam is benoemd toi reelór van het r.k. bejaardencentrum „Bloem*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3