Dr. Graham predikt 10 dagen in Tokio Chefarïne „4" doet wonderen bij pijn of griep! Uitstel beslissing Engeland in EEG tot 20 november POSTZEGEL- KRUISTOCHT Uw probleem is het onze.... Pas laat belangstelling voor jaren 10-15 Gelijke kansen baccalaureus Theologisch comité moet de paus en Ottaviani adviseren Lanser begon als bankwerker WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag Het slot van Marcus 6 schijnt wat uit de toon te vallen. Van ovetral komen mensen naar de Heiland toe om genezing te vinden. Maar Marcus heeft ons al verteld dat eerst de Schrift geleerden, dan de familieleden en uiteindelijk de mensen uit zijn streek zich van Hem afgewend hebben. Toch hoort dit verhaal hier op deze plaats thuis. Het volgt op het verhaal waarin we Jezus over het vjater zien toekomen naar Zijn discipelen, die zich aftobben tegen de storm in. Waar de Heiland ook is. Hij ziet onze nood en Hij wil naar ons toekomen. Maar het evangelie heeft ook een andere kant. De kernzin uit Marcus 6:53 - 56 het slot: „En allen die Hem aanraakten werden gezond." Waar Christus ook komt, daar komen de mensen Tiaar Hem toe. Het evangelie spreekt van een dubbel komen. De Heiland komt eerst naar ons in onze nood. Maar wij moeten dan met onze nood naar Hem toekomen. Wij mogen niet wachten, niet stilzitten. Alleen wie Hem grijpen worden gegrepen. Zijn handen zijn naar ons uitgestrekt, daarom mogen wij onze handen naar Hem uitstrekken en dan vinden we gene zing. Hij komtmaar zegt dan: Komt alle ge dorstigen. Pas wie komt, ontdekt dat zijn dorst gelest wordt. We lezen vandaag: Jeremia 23 16 - 2 MOSKOU Rusland heeft kritiek geleverd op westerse landen, die de filatelie misbruiken voor godsdiensti ge propaganda. In een artikel in het tijdschrift Nauka i Zhizm worden verschillende rooms-katholieke landen in Europa cn Latijns-Amerika, maar ook Duitsland en Kongo aangevallen. In de afgelopen zeventig jaar heeft België 23 procent van zijn postzegels aan godsdienstige onderwerpen ge wijd. „Dit gebeurde niet in de duiste re jaren van de Middeleeuwen, maar in de twintigste eeuw de eeuw van wetenschap en technologie", zo schrijft het blad. Toegegeven wordt. dat Vati caanstad het recht heeft, dergelijke postzegels uit te geven, maar 519 post- j zegels in 38 jaar, waarvan sommige in miljoenen exemplaren verkocht zijn, is dat niet te veel voor een staat met een bevolking van 900 mensen? j Volgens Nauka Zhizm is hier van een weldoordachte kruistocht van de Rooms-Katholieke Kerk sprake. Theresia van Avila en Katharina 1 van Siena, kloosterzusters respectieve lijk in de zestiende en de veertiende eeuw, zijn door de paus benoemd tot „kerkleraars". Nog nooit eerder is de ze hoge onderscheiding aan een vrouw toegekend. „Kerkleraars" zijn bijvoorbeeld Augustitnus en Thomas van Aquino. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In alzonder- lljko brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- Vraag: Welk middel moet men toe voegen aan het water van een cen trale verwarming om roestvorming in de buizen enz. tegen te gaan? Antwoord: Bij toepassing van ont- luchtingsventielen komt roestvor ming nagenoeg nooit voor. zodat er ook nimmer enig middel aan het water wordt toegevoegd. De oorzaak van het roesten komt vrijwel altijd van buiten af en moet dus van bui ten af bestreden worden. Oorzaak kan zijn te grote vochtigheid onder de vloeren, die men kan bestrijden door meer ventilatie en door isolatie van het buizenstelsel. Er zal dan ook wel reden zijn om er een vakman bij te halen. Opmerking van lezer: Uw ant woord betreffende het schildpadje op 13 september lijkt mij onwaarschijn lijk. Een schildpad legt eieren en bekommert zich niet om de jongen. Bovendien kan een schildpadje van 5 cm. moeilijk een moederdier zijn. Ik heb vaak schildpadden gekocht en ze hadden bijna altijd parasieten die met de snuit stevig in het vel vast zitten. Ze zijn donkerbruin en zitten bij de staart en ook wel aan de hals. De schildpad' heeft er hin der van en ik heb ze altijd verwij derd door ze met een platte nijptang of een lapje beet te pakken, een slag om te draaien en met een ruk eruit te trekken. Vraag: Hoeveel mag een vrijgezel bijverdienen in de avonduren zon der extra belast te worden? Antwoord: Wie normaal niet in de inkomstenbelasting valt, maar uitsluitend loonbelasting betaalt, kan totaal ƒ400 per jaar bijverdie nen of neveninkomsten genieten (bij voorbeeld rente van spaargeld) zon der een aanslag in de inkomstenbe lasting te ontvangen. Vraag: Hoe hoog zijn de weke lijkse termijnen als men ƒ20.000 moet betalen met 5 pet. rente van het uitstaande kapitaal? Antwoord: In dit geval is de an nuïteit ƒ5268,40 of 101,32 per week. Vraag: Een weduwe is overleden. Op haar spaarbankboekje staan en kele duizenden gulden. Hebben de kinderen een notaris nodig om bet geld eraf te halen of is het bedrag daarvoor te gering? Antwoord: Raadpleeg eerst de spaarbank zelf. Waarschijnlijk zal deze een verklaring van erfrecht vragen. In elk geval zal zij u alle nodige aanwijzigingen verschaffen. U moet tevens aangifte voor de suc cessierechten doen op het belasting kantoor. Dit is een vrij eenvoudig werk. Waarschijnlijk zijn er geen rechten verschuldigd. Vier middelen In één toblet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. (Van een onzer medewerkers) TOKIO Het ziet er naar uit dat mensen die altijd zeiden dat evangelisatie a la Billy Graham mogelijk is in Europa en Amerika maar niet in het Verre Oosten, ongelijk krijgen. Zaterdag- en zondagavond kwamen niet minder dan 44.000 mensen naar zijn bijeenkomsten, die tot 29 ok tober zullen duren in de Nipon Budokan-hal. Op zijn uit nodiging om een persoonlijke keus voor Christus te maken kwamen 2000 Japanners onder wie vele studenten naar voren om na te praten met de zielszorgers. Tokio was beschreven als de stad van de „onbegrensde mogelijkhe den", toen bekend werd dat de Ame rikaanse evangelist dr. Billy Grahar daar een kruistocht van tien dager wilde houden. Anderen zeiden: „Nie mand kent hem hier." Er waren, ttoen Graham er ar ril veerde, westerlingen in de stad, die heel wat meer bekendheid geno ten, zoals het magere fotomodel Twiggy en de zanger Cliff Richard. „Wat is hij, een bokser of een hard loper?" vroeg een suppoost in de zaal waai- hij zou spreken. De christelijke kerk van Japan omvat nauwelijks één procent van de bevolking. Toch kan het christe lijke westen heel wat van Japan le ren als het gaat om morele normen en beleefdheid. Syncretisme UTRECHT De directeur van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie prof. dr. L. de Jong, heeft in 1962 de belang rijkste leerboeken bekeken die in het Nederlands onderwijs worden gebruikt bij de geschie denisles en kwam daarbij tot merkwaardige conclusies. Een voor de kweekscholen bestemd geschiedenisboek bevatte 38 bladzij den over de Tachtigjarige Oorlog, 6 over de Franse bezetting van 1806 tot 1813 en nog geen 2 over de TWeede Wereldoorlog. Een geschiedenisboek voor de openbare lagere scholen wijd de 56 pagina's aan de Tachtigjarige Oorlog en amper 10 aan de jaren '40-'45; een veelgebruikt leerboek op de christelijke scholen had 141 pagi na's nodig voor de Tachtigjarige Oor log en slechts 7 voor Wereldoorlog n„. Prof. De Jong vertelde het resul taat van dit onderzoekje gisteren in Utrecht op een studieconferentie van onderwijsinspecteurs uit de EEG-lan- den, die was georganiseerd onder auspiciën van het Pedagogisch insti- gereformeerde kerk. Hij is 62 jaar geworden. De begrafenis heeft zaterdagmid dag plaats om 1 uür op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Toren laan. Tevoren is om half twaalf een rouwdienst bepaald in de Kruiskerk aan de Oude Utrechtseweg. Willem Ruiter werd 10 mei 1905 te Huizen geboren. Op Hervormingsdag 1937 werd hij bevestigd tot predikant van de combinatie Lutten-De- demsvaart. In 1945 ging hij naar Sneek en sinds 1953 sfond hij in Acht jaar geleden kwam echter ver- andering. Dat was toen ook gemakke- j lijker dan vlak na de oorlog, toen het i voor velen nog te pijnlijk was om zich in de recente geschiedenis te ver- I diepen. Bovendien had de tijd een j grotere afstand geschapen die een ob- I jectievere houding ten aanzien van de gebeurtenissen in de oorlog mogelijk maakte. De belangstelling is volgens prof. De Jong ook gestimuleerd door de 1 opleving van het antisemitisme in West-Duitsland in 1959-1960 en door j de berechting van Eichmann. Dagbladen, radio en televisie heb ben eveneens een belangrijke rol gespeeld bij het wekken van be- langstclline voor de recente geschie- Ds. W. Ruiter overleden (Van onze kerkredaktie) BAARN Na een langdurige zick- Hier is een maatschappij zonder bedelaars in de straten en zonder werkloosheid- In hun hotelkamers vonden de leden van het evangelisa tieteam niet alleen Gideon-bijbels, maar ook „De leer van Moeddha." Dit laatste onderstreept het groot ste obstakel voor een evangelisatie campagne. De godsdiensten sluiten elkaar hier niet uit. Men kan volge ling van Boeddah zijn en tevens Shintoïst Japanse christenen en ook leden van het evangelisatieteam vreesden dat als Graham zijn „uitnodiging" zou doen om naar voren te komen, de Japanner uit aangeboren beleefd heid dat zou doen om Christus een plaats te geven tussen zijn andere goden. Christus moest wel heel dui delijk gepredikt worden als de enige Middelaar tussen God en mensen. De mannen die de campagne voor bereidden, vreesden ook dat de na tuurlijke gereserveerdheid van de Japanner zich zou verzetten tegen een evangelie dat al te persoonlijk wordt gepredikt. Toch trokken de christenen van Tokio er op uit om drie en een half miljoen mensen persoonlijk uit te nodigen om de samenkomsten bij te wonen. In ieder huis van Tokio lieten zij lectuur achter. Het gevolg was dat het comité reeds 15 000 kaarten terug om de tiendaagse campagne te finan cieren. Tsutada hoopt dat Tokio een voorbeeld zal worden voor andere landen in Azië en Afrika. Tot nu toe is er nog geen sprake geweest van een georganiseerde op positie. Maar één van de leden van het team waarschuwt dat die nog wel kan komen- Hij was hier vijf jaar geleden toen dr. Bob Pierce zijn campagne hield. Communisten begonnen toen grote hoeveelheden kaarten aan te vragen. Maar natuurlijk kwamen ze niet, zo dat de zaal vaak half leeg was. Bo vendien raadden zij de mensen aan eerst de film Elmer Gantry te gaan zien, waarin een parodie gegeven werd van een dergelijke evangelisa tiecampagne. Die film draaide toen net in Tokio. Behalve de samenkomsten waarin Billy Graham spreekt in de grote Budokan-hal, worden er door zijn teamgenoten ool^ een groot aantal samenkomsten overdag gehouden. Vooral studenten en middelbare scholieren tonen belangstelling. Meer dan 2000 predikanten en 500 theologische studenten hebben zich laten inschrijven om iedere dag een lezing bij te wonen van de Evangeli- satieschool die vandaag begon. De lezingen zullen gegeven worden door de bekende presbyteriaanse predi kant Harold Ockenga uit Boston en door de Britse predikant Maurice Wood. NSR-onderzoeh: (Van onze onderwijsredactie) i LEIDEN Niet minder dan acht „mammoetbedrijven" hebben tegeno- ver de Nederlandse Studenten Raad de bereidheid uitgesproken om in de ze bedrijven baccalaurei op te ne men. Dat blijkt uit een NSR-memo- randum dat is opgesteld naar aanlei ding van de beeroting 1968 van het departement van onderwijs en we tenschappen. Het baccalaureaat wordt als een af geronde academische studie beschouwd, zo zeggen deze bedrijven. In het memorandum van de NSR wordt tevens gewag gemaakt van het standpunt van de Academische Raad, die zich in een advies heeft uitgespro ken voor een verticale studieopbouw, met in de eerste fase een baccalaure- Namens de bedrijven is toegezegd dat aan de baccalaureus gelijke kan sen worden geboden als aan de docto randus of ingenieur. Die gelijke kansen zullen tot uiting komen in gelijke promotiekansen, het salaris en de aard van de functies die voor de baccalaureus openstaan. De baccalaurei zullen zich vooral moeten richten op de grote en middel grote bedrijven. In het memorandum wordt verder geconcludeerd dat de verwachting dat het baccalaureaat een succes wordt vooralsnog gewet tigd lijkt. In het onderzoek van de NSR waren betrokken Shell, Konink lijke Zout, Hoogovens, Staatsmijnen, Stork-VMF, Aku. Philips en Unile- DR. BILLY GRAHAM had ontvangen van mensen die meer J over het christelijk geloof wilden I weten eer Graham zelfs maar voet aan land zette. Het plaatselijk comité, dat geheel uit Japanse christenen bestaat, is er bijzonder trots op dat dit de eerste grote evangelisatiecampagne wordt j die niet door buitenlandse fondsen j gefinancierd behoeft te worden. Financiering „We besloten daarin verandering te brengen," vertelde dr. David Tsutada, de voorzitter van het orga niserend comité mij. „God heeft ons in staat gesteld de benodigde gelden bijeen te brengen." De kleine groep van christenen in Tokio legde meer dan een half miljoen gulden op tafel LUXEMBURG Hoewel Frankrijk verzekert, dat het geen veto zal uit spreken over Engelands verzoek om toelating tot de Europese gemeen schap, ziet het er niet naar uit, dat onderhandelingen daarover binnen afzienbare tijd zullen beginnen. In de afgelopen dagen slaagden de Veel HBS-ers kiezen- theologische studie KAMPEN Voor studie aan de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken gaven zich dit jaar 34 HBS-ers en kweekscholieren en 9 gymnasiasten op. De verhouding be nadert ongeveer de landelijke verhou dingen op de scholen. Er zijn name lijk ongeveer driemaal zoveel HBS-ers als gymnasiasten. De niet-gymnasiasten moeten eerst een voorbereidingscursus volgen. De hogeschool telt nu 59 cursisten, 162 studenten voor het kandidaatsexa men en 63 studenten voor het docto raal examen, in totaal dus 284. universiteit Lieten zich herdopen Drie hervormde ouderlingen op non-actief AALTEN De hervormde kerke- raad van Aalten heeft drie jeugdou- derlingen op non-actief gesteld, om dat zij zich door onderdompeling hebben laten herdopen. De kerke- raad had reeds eerder hen verzocht te willen aftreden. Dat hebben zij geweigerd. In een brief van de kerkeraad aan de gemeente wordt dit besluit be- Kopenha kend gemaakt. Daarin wordt gezegd jA^?sterd! dat een deel van de gemeente een I Brussel weg wil opgaan die wel in het sec- Luxemhi tarisme moet eindigen. I dice De kerkeraad w.l niet uil de hoog- Murcner te oordelen over hen die zich op- zünch nieuw hebben laten dopen, zo wordt i'J?"aer„e0 Ïezegd, maar kan niet goedkeu-en wenen at e. in de gemeente ouderlingen innsbruc zijn die zeggen dat de kinderdoop jMadrid onbijbels is. Majorca tuut Straatsburg. Het gebrek aan belangstelling voor de gebeurtenissen in de jaren I 1940-'45 was vlak na de oorlog opval- j lend. HITLER Van een groep recruten, wie werd gevraagd naar Adolf Hitler, kon j driekwart in 1960 geen bevredigend antwoord geven. Toch heeft Neder land volgens prof. De Jong in verge lijking met de andere Europese lan den relatief het meest onder de oor- I log geleden. De snelle „afkeer" van de oorlogsja ren na 1945 is volgens hem geen nieuw verschijnsel. De eerste grote oorlogsroman over de Eerste Wereld- oorlog verscheen pas in 1929: „Vom vervolg van pagina l) Westen nichts neues" van Remarque. UTRECHT De kandidaat CNV- Het manuscript van het Dagboek van j voorzitter Jan Lanser werd 16 mei 1926 Anne Frank is door acht belangrijke in Sliedrecht geboren. H(j is gehuwd uitgevers geweigerd, voordat het in i en vader van vijf kinderen. V 1948 werd gepubliceerd... Zambia onderscheidt Roermondse arts LOESAKA Dokter Tiny Imkamp uit Roermond is gisteren als eerste buitenlandse in de staat Zambia on derscheiden met de „Order of the distinguished service second di vision". De onderscheiding werd haar door president Kaunda uitgereikt. Dokter Imkamp kreeg de on derscheiding voor haar toewijding in het medische missiewerk en ontwik kelingswerk in Zambia, waar zij al vele jaren werkzaam is, vooral in het lepracentrum. (Van onze kerkredactie) ROME Als de commissie van twaalf bisschoppen het voor het zeggen krijgt, komt er eén nieuwe vaste commissie in de Rooms Katholieke Kerk bij. Voorgesteld wordt een commis sie van theologen uit verschil lende scholen en uit zowel de oosterse als de westerse ritus te benoemen. Deze theologen moeten zowel de paus als Otta- viani's Congregatie voor het ge loof adviseren. Het stuk dat is opgesteld en mis schien morgen, maar mpgelijk ook pas vrijdag in bespreking komt is nog niet gepubliceerd. Maar zoals ge woonlijk in het Vaticaan is weer vol doende over de inhoud uitgelekt. Het oude stuk van Ottaviani's man nen, dat zich sterk negatief uitsprak over een aantal moderne dogma's, die het geloof bedreigen, is geheel onder de tafel gewerkt. Dit nieuwe rapport zou een evenwichtige poging onderne men om hedendaagse verschijnselen te beschrijven en wegen te wijzen die een positieve benadering mogelijk maken. De paus wordt aangeraden om een verklaring op te stellen over de huidi ge geloofsvragen, maar er wordt bij gezegd dat het een „positief en pasto raal" stuk moet zijn, dat werkelijk leiding geeft aan het geloof van het volk Gods. Gistermorgen heeft de synode ook gestemd over de negen vragen die zijn opgesteld na de discussie aver het gemengde huwelijk. Naar ver luidt zouden vrijwel geen bisschop pen de vragen zonder meer met „ja" hebben willen beantwoorden. Nu heeft een commissie van vijf bis schoppen de opdracht gekregen de bijna tweehonderd schriftelijke ant woorden te ordenen om morgen met een samenvattend rapport te komen. Bindend Vandaag zullen de leden van de conferentie een aantal vragen beant woorden naar aanleiding van de litur gievernieuwing, het stuk dat de minste moeilijkheden heeft opgeroe pen. De correspondent van Associa ted Press heeft gehoord dat de paus deze uitspraak als bindend zal verkla ren. De conferentie heeft tot nu toe alleen de mogelijkheid om de paus te adviseren. De paus zou echter de stemming van vandaag bindend willen verkla ren voor de gehele Rooms Katholieke Kérk mits de voorgestelde wijzigin gen in de mis met grote eenstemmig heid wordén'aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal dit echter niet gelden voor alle uitspraken over liturgievernieuwing. In het bijzonder wordt gesproken over „drie vragen". Het is zeer goed mogelijk dat dit de vragen zijn die de paus persoonlijk aan de bisschoppen heeft voorgelegd. Op 20 november komen de minis ters te Brussel bijeen. Zij spreken dan óver het belangrijkste punt, dat gisteren niet meer aan de orde is ge komen, nl. welke problemen gere geld moeten worden voordat Enge land kan toetreden. Argument ONDERWIJS CONSERVATIEF Deze „terughoudendheid" heeft zich volgens prof. De Jong ook j weerspiegeld in het onderwijs. Hij schrijft dat toe aan het feit dat het onderwijs in het algemeen vrij conservatief is en zich slechts lang- j zaam aanpast. HET WEER IIEEROPA CMB-tUd was hij bankwerker en kan toorbediende. Opleiding: een tweejarige cursus machinebankwerker aan de la gere technische school, de kaderschoo! van het CNV en een cursus in de mo derne economie en algemene bedryfs- statistiek. Hij is direct na de oorlog lid gewor den van de Christelijke metaalbewer- kersbond. De heer Lanser was bank werker bij de machinefabriek De Klop in Sliedrecht, vervolgens kantoorbe diende op het bureau van de Officie ren-Fiscaal te Dordrecht. Daarna trad hij in dienst van Lips' Brandkasten- en slotenfabriek (loonadministratie en so ciale zaken i. volgde zijn benoeming tot bezoldigd be- j stuurder voor het district Eindhoven In 1957 nam hij plaats in het centraal 1 bestuur sDecïaal voor de belangen van de beambten. Hij was voorzitter van de beambtengroepsraad. t Voorzitter van de CMB is hij sinds i 1965. De heer Lansei 21 i EGKS en het CNV. ganiseerden (19611. Aktiewerk in pers pectief (schets van een christelijk so ciaal beleid) (1965) en Onderneming en sociaal beleid (1967). Onder zijn leiding is de nieuwe struc tuur van de CMB, waarbij een integra- Geen spoedige verplaatsing van Pensioenfonds DEN HAAG Het Algemeen Bur- gerlijk Pensioenfonds kan onmogelijk op k.orte termijn worden overge plaatst, mede door administratieve moeilijkheden bij het Fonds. Dit ant woordt staatssecretaris Van Veen op vragen van de socialistische Kamerle den Van Lier en Vrolijk. Het vorige kabinet had het besluit tot overplaatsing reeds genomen en het werd aangekondigd in de Tweede Nota over de ruimtelijke ordening van 22 augustus. Op 6 oktober van het vorig jaar werd het personeel van het Pensioenfonds van dit besluit op de hoogte gebracht Eerst zeer on langs werd Heerlen als vesti gingsplaats gekozen. De directie v^n het Pensioenfonds is opgedragen de verplaatsing in een tempo uit te voeren, waardoor in het belang van de gepensioneerden de on gestoorde uitoefening bij het ABP zo goed mogelijk is gewaarborgd. NED. HF.RV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groene- I kan, C. Treure te Hasselt; te Mehs- sant en de Wezep (vac. A. Gooijer), J. Bogaard te Ernst; te Midwolde (gem. Leek), W. H. Schuurmans Stek- j hoven te Etten en Ulft (Geld.). Aangenomen de benoeming cot in dustriepredikant _bij „Evangelie en Industrie" (gezamenlijke protestant se kerken) te Emmen, Tj. Alkema aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Harmelen-Linschoten, J. Goldschmeding te Dussen; te Pie- terburen (tevens evang.pred. m de classis Warfum), T. Siebesma te Sel- lingen; te Roermond (vac. P. Boon stra), W. B. v. d. Meulen te Uithui- zermeeden. Aangenomen de benoeming tot staffunctionaris van „Groot Scbuv- lenburg" te Apeldoorn voor de gees telijke verzorging, Tj. Zuidema te Lollum. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Alkmaar-Broek op Langedijk, S. S. Cnossen te Gronin- gen-Oost; te Heemse (vac. J. G. Meijer), A. Jagersma te Groningen- Oost. Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, moet Engeland eerst zijn mo netaire en economische positie sane ren. Vooral Nederland en België me nen, dat zulks niet als voorwaarde vooraf mag worden gesteld. In sa menwerking met de Britten moet een oplossing worden gevonden. Couve liet nog een ander aapje uit de mouw komen, toen hij (naar aanleiding van de aanvragen van Ierland, Denemarken en Noorwegen het argument gebruikte, dat „de kleine landen in een gemeenschap van tien een te sterke vertegen woordiging zouden krijgen". Zijn Belgische collega wees dit ar gument van de hand met de opmer king, dat de leden van de Europese commissie geen nationale afgevaar digden zijn. Zij werken in het alge meen belang van alle lidstaten. Verduidelijken De permanente vertegenwoordigers van de Zes (te Brussel) zullen nu proberen, de problemen die met de Britse toelating samenhangen te ver duidelijken. Doel er van is, het ge sprek in de ministerraad in novem ber gemakkelijker te maken. Minister Couve ontkende stralend tegenover Engelssprekende verslag gevers, dat hij zijn veto zou uitspre ken, of dat praktisch al gedaan had. „Ik houd niet van het woord veto", zei hij in onberispelijk En gels. „Het is een dwaas woord. Als u het blijft gebruiken bent u wel bijzonder pessimistisch gestemd over de toestand in Engeland". Mr. Luns zei de vergadering van 20 november met zorg tegemoet te zien. Hij sluit niet uit, dat dan een gebrek aan overeenstemming moet worden geconstateerd. Echter wilde hij zich niet in speculaties begeven over de vraag, wat dan moet gebeu- W ilson Te Londen zei premier Wilson die juist met de Westduitse kanse lier Kiesinger had gesproken dat Engeland nu gereed is met de EEG- landen te onderhandelen. Het zal zich niet van dit streven laten afhou den door tijdelijke teleurstellende er varingen. Wilson meent, dat de tijd in het voordeel van Engeland werkt. Benoemd tot legerpredikant in lang verband, J. A. de Vries te Culem- Bedankt voor Alkmaar-Broek op Langedijk, G. Mulders te Murmer- woude. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen le Dedemsvaart, kand. M. den Bleker te Apeldoorn; te Al- dergrove (Br. Col.), J. Kievit te Hoo- geveen. Aangenomen naar Zierikzee (voor de evangelieverkondiging onder Is raël met standplaats Jeruzalem), W. van Dijk te Hillegom. Bedankt voor Schiedam, kand. W. van Sorge te Apeldoorn. EVANG. RROEDERGEM. Aangenomen naar Hs \rlem, N. M. Erné. lautsleiij'-. zer Jir ^sp'-edikairt in Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2