NOG GEEN OPEN DEUR VOOR ENGELAND Weer pauze in bombardementen? dageffiks'ngoede portie vlees \ieesefenis.. veitmtwoom eten KarelI DE LUXE 20cent Yvonne Paul niet als passagier accepteren' KarelI alles /zgsz&s goed/ en[ wer Geen land is veilig tegen atoomstraling 9 DINSDAG 24 OKTOBER 196T EEN BIJZONDERE KWAUTEITSSENORITAS Elk sigeartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE I voor per stuk VIJF EEG-LANDEN: SNELLE TOELATING VRIENDELIJKE COUVE HEEFT VOORWAARDEN Tevje Goudsmit gevraagd voor Londens Westend Lex Goudsmit (rechts) was dezer dagen in Londen, waar de musical Anatev ka gaat. Hij ontmoette in het theatercentrum Westend Chaim Topoi, die in Engeland de hoofdrol in deze musical vervult. Confrontatie van twee Tevjesderhalve. VS waarschuiven luchtvaartmaatschappij en: Lange baan ALS DIT JAAR geen begin meer meer wordt gemaakt met derhandelingen tussen de EEG- landen en Engeland over de Britse toelating, zal het niet aan onze nister Luns liggen. Hij opende gisteren te Luxemburg de aanval op het Franse plan, de Engelse aanvrage te bevriezen door de Zes te laten uitmaken aan welke voorwaarden de Britten moeten voldoen. De gevolgtrekking dat Frankrijk feite een veto heeft uitgesproken is voorbarig. Het Franse optreden lag In de ljjn der verwachtingen. Waar het op aankomt is, hoe de andere vijf reageren. Duidelijk is dat de Vijf de houding van Frankrijk niet kunnen negeren. Zij zullen met de Fransen de pro blemen moeten bespreken, aan toe lating van Engeland verbonden. Om te voorkomen dat hiermee de zaak op de lange baan wordt ge schoven heeft minister Luns voor gesteld, deze vóórbesprekingen niet langer dan twee maanden te laten duren. Dat is dezelfde tijd die de Europese commissie nodig had. Veel hangt af van het Westauitse standpunt. De reactie van de Duitse ministers was niet hoopgevend. Zij willen nog steeds geit en kool sparen. Kernwapens A LLE KERNWAPENS zouden nietigd moeten worden, omdat zij onmenselijk zijn, te duur en bo vendien ondoelmatig. Dit is de clusie in een VN-rapport. Het is goed dat zulke dingen van tijd tot tijd hardop worden gezegd. Ook als is van tevoren bekend, dat het effect gering zal zijn. De ver antwoordelijkheid blijft. Hett rapport draagt sterk het stem pel van de twaalf wereldbekende wetenschapsmensen die er een jaar lang aan gewerkt hebben. Maar zij voelen er zich dan ook bijzonder bij betrokken. Politici en militairen zouden het vraagstuk anders hebben benaderd. Toch zou hün conclusie niet wezen lijk kunnen verschillen van die i: het VN-rapport. Het is niet moeilijk, enkele positieve factoren te noemen van de functie van kernwapens, met name tijdens de koude oorlog tussen Oost West, waaraan een eind lijkt ge» komen. Feit blijft echter, dat een situatie is ontstaan, waarin het blijkbaar on vermijdelijke wordt aanvaard. Daar mogen we nooit genoegen mee SCHIPHOL De Ameri kaanse regering schijnt vast be sloten te zijn Yvonne Paul niet tot het land toe te laten. De Amerikaanse consul-gene raal in Amsterdam hééft giste ren in een memorandum alle luchtvaartmaatschappijen ervoor gewaarschuwd mejuffrouw Paul, die al twee weken op Schiphol bivakkeert, niet als passagiere te accepteren. „Zij mag niet worden toegelaten, want ze beschikt niet over een visum en voor zover ons bekend evenmin over een geldig Nederlands paspoort. U stelt zich bloot aan een boete, voortvloeiend uit overtreding van de Amerikaanse immigratiewetten in dien u haar zoudt transporteren", zo luidde het memorandum. Liever sterven Yvonne Paul heeft zoals bekend 9% jaar in New York gewoond. Haar aanvrage tot immigratie is al die tijd afgewezen. Zij zegt: ik sterf liever als ik niet naar New York mag terugkeren. Hulp van familieleden en vrienden, die haar in Nederland onderdak aan bieden, heeft zij tot dusver fanatiek van de hand gewezen. Zij is van Armeense origine, doch bezit de Ne derlandse nationaliteit, aangezien ze (in 1929) op Celebes is geboren. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Opnieuw uitstel voor Vascomij HEERLEN De Heerlense gemeen teraad heeft gisteravond unaniem besloten de Vascomij andermaal tijd te geven voor de herfinanciering van het bedrijf. Het ultimatum dat aanvankelijk was vastgesteld op 1 oktober, is nu verschoven naar me'io december. LUXEMBURG Frankrijk heeft in tegenstelling tot andere keren, in Luxemburg, waar ge sproken werd over de toetreding van Engeland en andere lan den tot de EEG, niet voor on aangename verrassingen ge zorgd. Minister Cou- ve de Murville kwam ten aan zien van de Britse toetre ding wel met de zelfde voor waarden op ta fel: econo misch en mone tair herstel als eis voor het openen van de toetredings onderhandelin gen. Voor de rest waren zijn uitlatingen ech- ter gematigd. Hij zei dat zijn land er niet op uit is de zaak op de lange baan te schuiven. De zes moeten in alle rust en kalmte hun beslissing voorbereiden. Hij wees nogmaals op de gevaren die uitbreiding van de EEG met zich meebrengen. De overige vijf EGG-partners wa ren het unaniem eens dat de Britse toetreding zo gauw mogelijk moet gebeuren. Uiterlijk begin volgend jaar moet met de onderhandelingen worden begonnen. Minister Luns verzette zich krach tig tegen de Franse eisen voor toe lating van de Britten. Voor Nederland bestaan er geen problemen die opgelost moeten wor den voor onderhandelingen kunnen beginnen. De problemen van het Britse pond en de Britse economie zijn zaken, waarover de zes onder ling geen overeenstemming kunnen bereiken; die problemen zullen ge toetst moeten worden in onderhan delingen met de Britten, zo meende hij. Aan het slot van de vergadering zei <mr. Luns desgevraagd dat Cou- ve de Murville de deur van de EEG weliswaar niet geheel voor de En gelsen had dicht gesmeten, doch dat hij ook niet voor onaangename ver rassingen hand gezorgd. De kwestie van de Britse deelna me aan de EEG was voor bonds kanselier Kiesinger, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Enge land, ook hoofdschotel van gesprek. In een vraaggesprek voor de BBC waarschuwde Kiesinger dat Enge land het fiat van president De Gaul le voor zijn toelating tot de EEG niet zal kunnen winnen, als het poogt druk op hem uit te oefenen. „Wij kennen hem allemaal, het is een zeer trotse man", aldus Kie singer. De ministers van buitenlandse zaken van de Zes zijn overeenge komen dit jaar geen nieuwe top conferentie te beleggen. Dit in te genstelling tot een in Rome in be ginsel vastgestelde topconferentie in Den Haag nog voor dit jaar. Volgens goed ingelichte Neder landse kringen zouden de ministers maandagavond tot de conclusie zijn gekomen dat onder de huidige om standigheden een nieuwe conferentie geen zin heeft. In Guyana is de vrijdag in Su riname gestolen Amerikaanse treiler Big Chief aan de grond gelopen. Een Amerikaan en vijf Nederlanders zou den het schip gestolen hebben. Zij zijn voortvluchtig. Geheime dossiers hij lompenhandel DUSSELDORP De Dusseldorpse politie heeft gisteren oude dossiers en ander niet-geheime papieren, die aan een lompenhandel ter vernietiging waren gegeven, weer laten ophalen en zelf verbrand. Zondag kreeg de recherche van Dusseldorp het alarmerende anonie me telefoontje dat „geheime" doku- menten bij de lompenhandel rondslin gerden. Volgens de politie betreft het hier oude dossiers die geen al te schokken de bijzonderheden bevatten. Toch werd besloten de dossiers zelf te ver nietigen. Er zal worden nagegaan of de amb tenaren die de partij vrijdag hadden achtergelaten vervolgd moeten wor den wegens nalatigheid. Strengere eisen aan bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Er zullen stren gere eisen worden gesteld aan de bestrijdingsmiddelen, die in land en tuinbouw worden gebruikt. Ge bleken is dat er veel gevaarlijke resten in eet- en drinkwaren voor komen. Niet iedereen neemt de bestaande bestrijdingsmiddelenwet even zorg- vudig in acht en het publiek gaat zich langzamerhand zorgen maken over gevaarlijke resten van bestrij dingsmiddelen in etenswaren. Dit blijkt uit een verslag van be sprekingen die de Kamercommissies voor de volksgezondheid en land bouw en visserij met staatssecretaris Kruisinga en minister Lardinois hebben gevoerd. In het verslag staat verder dat de regering de voorschriften, die be ogen de behandeling van slachtkalr veren met hormoonpreparaten tegen te gaan, wil verscherpen. Men is bezig aan de voorbereiding van een meer waterdicht stelsel van voor schriften, waarbij wordt begonnen met een herziening van de anti- bioticawet. Mislukte vlucht van Oejoekwoe? LAGOS Een federale marinepa trouille zou een ontvluchtingspoging van de Biafraanse leider kolonel Oejoekwoe hebben verijdeld, zo is gisteren door radio Lagos meege deeld. er is maar een Amerikaanse kringen in Saigon: SAIGON In Amerikaanse kringen in Saigon werd vanmor gen bekend dat de VS overwe gen de komende winter de bom bardementen op Noord-Vietnam voor lange tijd te staken. De VS willen zo opnieuw nagaan of de regering in Hanoi berêid is tot vredesbesprekingen. De kans dat Noord-Vietnam om de con ferentietafel 2al gaan zitten wordt overigens klein geacht. De langdurige bombardements pauze zou dan eind december be ginnen met het langzamerhand tra ditioneel geworden Kerstbestand. Een volgend bestand komt dan met de jaarwisseling en een derde in januari bij de boeddhistische nieuw jaarsviering. Washington zal een pauze gelasten onder druk van 'het buitenland, me nen waarnemers in Saigon. Hiermee zouden de VS aantonen dat zij bereid zijn tot vrede. Als Hanoi niet mee werkt is dat een bewijs dat. het met weinig minder dan een Amerikaanse capitulatie genoegen neemt. Ook begin 1966 hebben de VS ruim een maand geen bombardementen uitgevoerd. Een positieve reactie van Hanoi bleef toen uit. Tegen Overigens zijn alle Amerikaanse bevelhebbers sterk gekant tegen stopzetting van de bombardementen. In het actieve leven van deze tijd is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit. de eiwitten In vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien, vlees is goed voor de lijn. Kortom Op 12 oktober onthulde de Haagse opperrabbijn een prachtig gedenkte ken van de Amsterdamse beeldhou wer Dick Stins gewijd aan de nage dachtenis der in de oorlog omgeko men joden. Opdrachtgeefster was de Stichting Levie Lassen. Op woensdagavond 18 oktober werd één der bestuursleden van de stichting door de heer L. P. J. Braat opgebeld met de mededeling, dat er een brief klaar lag om gepubliceerd te worden, waarin de stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 uit de doeken zou doen, dat beeldhouwer Dick Stins „welwillend" zou zijn ge weest in zijn houding jegens de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlangers. O.a. had hij in op dracht van de „foute" B. en W. van Amsterdam een borstbeeld vervaar digd van Jacob van Kampen (1944), welk beeld in 1946 op verzoek van de Nederlandse kring van beeldhou wers in opdracht van de toenmalige B. en W. verwijderd werd. Een donderslag voor de stichting Levie Lassen. Het logisch antwoord was: „We zullen dit onmiddellijk on derzoeken. Maandagmiddag hebben we vergadering, wacht u zolang met publiceren." Voor maandag vergaderen was on mogelijk wat ieder, die iets van de Joodse feestdagen afweet, zal begrij pen. Donderdag en vrijdag was het namelijk Chag ha-soekoth (Loofhut tenfeest), zaterdag Sabbath. Donder dag kwam er een nieuw telefoontje: „We publiceren toch reeds nu, want het regent ingezonden stukken". En de brief, getekend door de kunste naars: Greet van Amstel, Mari An- driessen, Willy Boers, L. P. J. Braat, prof. dr. H. L. C. Jaffé, C. Kneul- man, Hildo Krop, Cephas Stautha- mer, dr. A. B. de Vries, H. Wielek en bestuur Stichting Kunstenaarsver zet 1942-1945 werd gepubliceerd. Was Dick Stins in de oorlog fout Heksenjjagerij en heeft hij de stichting Levie Las sen, een Joodse stichting, nu op bij zonder onsmakelijke wijze omtrent zijn gezindheid bedrogen? Wat wist de stichting Levie Las sen van Dick Stins? De laatste vraag is eenvoudig te beantwoorden. Bestuurslid Barnstein heeft de naam' van Dick Stins genoemd toen er sprake was een opdracht voor een gedenkteken te verlenen. De heer Barnstein had daar alle reden voor, want Dick Stins heeft hem in de oorlogsjaren geholpen uit de handen van de Duitsers te blij ven. En hem niet alleen. Stins was een man bij wie de joden hulp kon den verwachten. Waarmee de eerste vraag ook wel beantwoord is. Het merkwaardige is dat „de zaak Stins" nu naar voren komt, terwijl in april 1948 (toen de bezettingsja ren en de gedragingen der mensen nog heel wat verser in het geheugen lagen) prins Bernhard op Soester- berg een beeld ter nagedachtenis aan de gevallen vliegers uit de oor log, gemaakt door Dick Stins, onthul de. En niemand protesteerde. Het beeld van Jacob van Kampen anno 1944? Stins was toen, aldus zijn verkla ring, een werkloos beeldhouwer, le vend van de steun, blij wat te kun- nen verdienen. Jacob van Kampen (het Kunstenaarsverzet gebruikt een K voor de spelling; Jacob van Cam- pen was de architect van het Paleis op de Dam, gebouwd als stadhuis; hij leefde van 2 februari 1595-13 september 1657) was bepaald geen politiek persoon en dus zag hij er geen kwaad in. Zo zijn de feiten. Blijft de vraag: Hebben we hier te maken met de oprechte wens van het Kunstenaarsverzet onze kunst van smetten vrij te houden of is dit heksenjagerij, waarbij andere motie ven een rol spelen? Zo verklaarde de chefstaf van het Amerikaanse leger, generaal Harold Johnson: „Ik denk dat de voortdu rende onverminderde druk ons uit eindelijk tot een oplossing zal bren gen. Op een bepaald moment be gint het beton af te brokkelen." De andere bevelhebbers hadden zich al eerder in deze geest uitgelaten. Het Britse ministerie van defensie heeft vanmorgen ontkend dat kik vorsmannen van de Britse marine het afgelopen jaar opdrachten heb ben uitgevoerd in Vietnam en dat enkelen van hen hiervoor Ameri kaanse onderscheidingen hebben ontvangen. Dit had het Britse blad Evening Standard gisteren geschre- Kledingindustrie ontslaat 55 werknemers ROTTERDAM *- De NV Neder landse Kledingindustrie gaat 55 perso neelsleden ontslaan (fabrieks- en kan toorpersoneel). De reden van dit ontslag is de steeds toenemende specialisatie in de kledingindustrie en een noodzakelijk geworden rationalisatie. Aangezien bovendien de export de laatste tijd aanzienlijk is teruggelopen, zal het produktieprogramma moeten worden aangepast. Het bedrijf wil zich gaan specialiseren in herenkostuums. Na het ontslag zal het bedrijf 300 mensen in dienst hebben. Voor de ontslagenen is in overeenstemming met de vakbonden een gunstige af vloeiingsregeling getroffen. Tot de ontslagenen behoren 24 Ne derlandse mannen en vrouwen en 31 buitenlandse. Nederlandse journalisten: Herstel vrijheid Griekse pers AMSTERDAM De Federatie van Nederlandse journalisten heeft voor de tweede maal een verklaring uitgegeven, waarin verontrusting en verontwaardi ging wordt uitgesproken over het optre den van de Griekse regering tegenover de pers. De Federatie zegt dat in plaats van het toegezegde herstel van de persvrij heid, de censuur de laatste maanden Is verscherpt. Zij dringt bij de Griekse regering aan op een spoedig herstel van de persvrijheid. Het Britse Hogerhuis heeft gis teren een wetsontwerp tot liberali sering van de abortuswetten goedge keurd. Het ontwerp kan nu tot wet worden verheven. Boze Ceylonezen besmeuren kostbare fresco's COLOMBO De wereldberoemde, uit de vijfde eeuw daterende muurschilderingen in het Sigiri A-rotsfort op Ceylon zijn met verf beschadigd. Aangenomen wordt, dat bewoners van krottenwijken, uit wraak voor het gedwongen verlaten van hun wo ningen, de fresco's, waarop vrouwen met ontbloot bovenlichaam zijn afge beeld, hebben besmeurd. Samen met de tempelsohilderingen in Tanjara en Ajanta in India, vor men de Sigiri A-schilderingen de kostbaarste Aziatische schatten op dit gebied. De Italiaanse deskundige dr. Lusia- no Maranzi zal met specialisten uit Colombo proberen de fresco's te red den. De restauratie zal echter moei lijk zijn, want de schilderingen blad deren. Het Smithsonian instituut in Washington wil de kosten betalen. Geslacht Philby, twee renegaten De eerste Philby, dus I, die mij be kend is uit de literatuur, was Ameri kaans zendeling in Beiroet Zijn zoon, Philby II, leerde als kind met de Ara bieren hun taal, accent. Koran, grap pen enz. zo goed, dat hij later na een carrière in Indian Civil Service, dus de dienst als B.B. in ons Indië, via Brits kantoor te Cairo voor Arabische zaken, in hun dienst kwam. Doch ging over naar de opkomende koning Ibn Sa'ud en volgde hem dertig jaar, als vriend en politiek adviseur. Tenslotte werd hij, als Brit, en christen, eerzuchtig en met innerlijke conflicten eenoverloper naar de Islam. Dus door beide kanten niet meer voor vol aangezien, o.a. in Djed- dah. (D. v. d. Meulen, onze gezant aldaar). Zijn boek na 50 (isl. getelde) jaar regering van Ibn. Sa'ud is een bron van veel over het leven in Ara- bië, en de stam van deze koning. Philby III zijn zoon, werd in 1933 in het geheim een aanhanger der Russische communisten, en speelde verraad een renegaat zoals zijn vader. Totdat de overlopers uit Rusland, dus in te gengestelde richting, hem konden ont maskeren. In hetzelfde Beiroet van zijn grootvader, vluchtte hij naar Moskou. Philby II was naar gebruik in die zendingskringen in zijn tweede voor naam St. John, vernoemd naar de apostel Johannes. Hij werd die naam onwaardig. Philby IV, John geb. 1943, moge tot de natie en het geloof van zijn over grootvader blijven behoren, opdat het „zo vader zo zoon" van de Ille niet in het boze voortgezet worde. Den Haag Dr. M. G. Muller, tev. Zendingsarts op Java. Waarschuwingen in rapport VN NEW YORK Geen enkel land is veilig tegen atoomstra ling. Ook de bevolking van niet- oorlogvoerende landen zou aan de dodelijke straling worden overgeleverd, zonder dat daar iets tegen gedaan kan worden. De huidige voorraad kernbom - «nen is in staat de gehele mensheid uit te roeien. Dit staat in een rapport van de Verenigde Naties, waarin ge waarschuwd wordt tegen wereldver nietiging. Deskundigen uit de Vere nigde Staten, de Sowjetunie, Enge land en Frankrijk en uit de niet-a- toomwapens bezittende landen India, Japan, Canada, Mexico, Noorwegen, Nigeria en Polen waarschuwen tegen nucleaire bewapening. Lonend een oorlog met atoomwapens uiteen gezet. De deskundigen vragen zich af of de geweldige uitgaven voor atoom bewapening nog wel lonend zijn en wat het bezit van atoomwapens tot nu toe heeft bijgedragen tot militaire macht. Sinds het einde van de Tweede We reldoorlog heeft geen enkele atoom- mogendheid voordeel kunnen trekken uit het bezit van atoomwapens. Deze mogendheden hebben volgens de deskundigen wel grote macht, maar die hebben zij ook zonder atoomwa pens. De beschermingswaarde van atoomwapens is dus nog niet bewe- Het rapport concludeert dat de atoombom oorlogvoering onmogelijk maakt. Wat de erfelijke belasting van atoomstraling op de lange duur voor de komende generatie als gevolg heeft, valt nog niet te voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9