H Prof. Yadin onthult nieuwe Dode-Zeerol Jehova's Getuigen verboden Uw probleem is het onze.... Britse kerken in de knoop over EEG „Organische hereniging" „UNIEK VAN INHOUD" Langer dan Jesaja-rol Vragen over open beurs op zondag Bisschoppen hervorming steunen liturgie Personeel vaak ongemanierd DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag „En bij het vallen van de avond was het schip midden op zee en Hij was alleen aan land". We zeggen wel eens uit het oog uit het hart, maar we zijn nooit uit het hart van de Here Jezus, omdat we nooit uit het oog zijn. Lees maar wat de volgende zin van Marcus is, in het zesde hoofdstuk. „En toen Hij zag, dat zij zich aftobten om vooruit te komen, bij het varen." Het allergrootste wonder bij Marcus is niet dat de Heiland over het water loopt, maar dat de Heiland Zijn discipelen in de nacht ziet. Want als de Heiland ziet hoe zij zonder hulp niet verder komen is geen macht ter wereld in staat om Hem tegen te houden, zelfs niet het water van de zee. De Heiland laat Zijn mensen zich niet vruchteloos aftobben. Hij komt ze te hulp. En als Hij komt gaat de wind liggen want alle tegenstand tegen Hem is vruchteloos. We mogen op de Heer rekenen, mits we in de opdracht van de Heer zijn. Waar moed is, wil Hij komen. Waar het stormt brengt Hij Zijn rust. Waar vergeefs wordt geploeterd, komt Hij en ineens merken Zijn discipelen dat ze aan de overkant zijn. We lezen vandaag: Jeremia 23 - 1 -15. Brieven die niet zijn voorzien Fin naam en adres kunnen niet in >ehande1ing worden genomen. Ge- lelmhouding is verzekerd. Vragen lie niet onderling met elkaar in worden ingesloter dit? Antwoord: Alle inlichtingen over dit zangduo bij de leider: de heer Wim van Gennep, Wielewaal 33, Gel drop. Vraag: Onze zangvereniging be taalt voor onze dirigent al sinds ja ren loonbelasting. Volgens mij ech ter is een dirigent een „kleine zelfstandige", die dus niet in loon dienst is. Bovendien ken ik vereni gingen, die geen loonbelasting beta len. De inspecteur schreef ons dat onze dirigent wordt geacht een dienstbe trekking te vervullen. Mogelijk ligt de fout bij onszelf: er wordt elk jaar keurig een loon lijst ingezonden, waardoor de inspec tie dus zegt: die man vervult een dienstbetrekking. Het salaris is 30 per week. Antwoord: Ten aanzien van musi ci is wettelijk bepaald, dat zij. onge acht of zij anders al dan niet als zelfstandige zouden zijn te beschou wen, geacht worden hun arbeid in dienstbetrekking te verrichten. Dit geldt alleen dan niet, indien de ar tiest een ministerie1.;- verklaring be zit dat hij als zelfstandig onderne mer wordt beschouwd of indien de artiest (musicus) het optreden rechtstreeks is overeengekomen met een natuurlijk persoon ten behoeve van diens persoonlijke aangelegenhe den. Het antwoord van de inspec teur is dus juist. Dat anderen geen loonbelasting inhouden, is onjuist. Vraag: Weet u ook de datum van het ongeluk met de houtzaagmolen van K(?)lein. Daar is ene Martiens van Mourik naar beneden geslagen door een klap van een wiek en ge dood. Hij woonde op het hofje in de Hoflaan. Dat was omstreeks 1856. Er waren twee kinderen: Neeltje Johan na en Johannes. Zijn vrouw heette Cornelia Spruit. De molen stond aan de Boven Oostzeedijk langs het Boe- rengat ter hoogte van de Muizen burgstraat en tegenover de Water- loostraat. Antwoord; Het gemeentearchief le Rotterdam, Mathenesseriaan 315, te lefoon 254950, verklaart dat het te tijdrovend is om de juiste datum na te gaan. doch het is daar mogelijk in de jaargang 1856 van het toenma lig dagblad zelf de juiste datum te zoeken. U kunt daar alle inlichtin gen zonder enige kosten krijgen. Vraag: Schrijf Wil den Hollart- der-Bronder. van de boeken ..I.and van zon en wiin". „Volwassen mensen huilen niet", enz. ondeT haar eigen naam? Van welk der Zuidhollandse eilanden is zij af komstig en is zij werkelijk met haar gezin naar Frankriik geëmiereerd? Antwoord: Voor biografische bij zonderheden over mevrouw Wil den Hollander-Bronder. die onder eigen naam schrijft, verwijzen wij naar haar adres: Inval. Boiron 80, Beau- camps le Vieux. Frankriik. LONDEN sr* Terwijl in Luxemburg de ministers vergaderen over de ver houding van Engeland tot de Euro pese Gemeenschap, bespreken in Lon den Britse kerkelijke leiders dit on derwerp. Zij willen geen standpunt vo,or of tegen innemen, maar zich wel uitspreken over de vraag wat de ge meenschappelijk markt als doel moet Rome-Reformatie NEW YORK Het bestuur van de lutherse studentenver eniging van Amerika heeft de grote lutherse kerken in de Ver enigde Staten opgeroepen, om te streven naar een „organische hereniging met de Rooms-Ka- tholieke Kerk". De oproep is vervat in een resolu tie, die met algemene stemmen aan genomen werd, ter gelegenheid van de herdenking van de Reformatie. Vorming van gescheiden kerken lag. volgens deze studenten, niet in de bedoeling van de lutherse reforma toren. Dat ze er toch kwamen, was het gevolg van een serie „historische en kerkelijke ongelukken". Daarom is volgens hen een „noodge- meenschap binnen het rooms-katholi- cisme" meer in de lijn van de lu therse traditie, dan een afgescheiden kerk. De rooms-katholieke studenten heb ben de resolutie van de lutheranen met instemming begroet. Hun federa tie heeft een beroep gedaan op de rooms-katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten, „om alle wegen te onderzoeken, die kunnen leiden tot organische hereniging van de lu therse en rooms-katholieke kerken". „Bulderbaan" over 3 weken in gebruik SCHIPHOL De veel omstreden start- en landingsbaan 09-27 op Schiphol zal donderdag 16 novem ber in gebruik worden genomen. De bewoners van Amsterdam en Amstelveen vrezen van deze „bul derbaan" ernstige geluidshinder, daar zij hemelsbreed vier kilometer van de pal oost-west lopende baan wonen. Baan 09-27, met zijn 3513 meter de langste van Schiphol, loopt dwars over de rijksweg Amsterdam-Den Haag, waar deze in een tunnel ligt. Aan de westelijke kant ligt Hoofd dorp, dat weinig hinder ondervindt, omdat de baan uitsluitend bij wes telijke winden gebruikt zal worden. De dalende en stijgende vliegtuigen komen in beide gevallen boven Am stelveen. Bij westenwinden is er nog een baan beschikbaar. Deze wordt ech ter zoveel mogelijk vermeden om dat het gebruik on-economisch is; de vliegtuigen moeten de hele baan weer terug taxiën om bij het sta tionsgebouw te komen. Dominee daagt gemeente uit GUILDFORD EngelandPreekt ds. Michael Hocking van Guildford (Surrey) nu uitgesproken goed of uit gesproken slecht, zo vraagt men zich af na lezing van zijn kerkblad. De predikant heeft zijn gemeentele den uitgedaagd. Als iemand denkt, dat hij beter preken kan dan ds. Mi chael Hocking, mag hij dat op de kansel proberen te bewijzen. ..Iedere armstoel-politicus vertelt Wilson hoe hij moet regeren en iedere voet bal-fan meent, dat hij het beter kan. dan de spelers op het veld. Nu hebt u de kans. om te tonen, mat u kunt", zo schreef ds. Hocking. Tot dusver heeft zich nog niemand aangemeld. Wel kwamen er op de pastorie mkele schriftelijke proeven van preek bekwaamheid. Een grote groep van theologen, par- j lementsleden, economen, bankiers, predikanten en ambtenaren hebben een rapport opgesteld van 134 pagi- j nas getiteld: „Christenen en de ge meenschappelijke markt." In het rapport wordt in het bijzon- der gesproken over de behoefte aan een gemeenschap die gebaseerd is op de rechten van de mens. Bovendien moet die gemeenschap een open ge- meenschap zijn die bereid is alle Eu- j ropese staten op te nemen, die zowel de verantwoordelijkheden als de ge- i neugten van het lidmaatschap wi'.len aanvaarden. Het bleek gisteravond echter niet gemakkelijk om een motie te formule ren, die de instemming zou vinden van de Britse Raad van Kerken aan wie het rapport wordt aangeboden. Reeds drie moties zijn opgesteld en ook weer onder de tafel gewerkt. De laatste en ook weer afgekeur de motié zei, dat Britse christenen het lidmaatschap van Groot-Brittan- nië moesten steunen van een ge meenschap die Europese tegenstellin gen wil verzoenen, de Europese ener giebronnen op verantwoordelijke wij ze wil gebruiken en genegen i? om een waardevolle bijdrage te geven aan de rest van de mensheid. Maar tegenstanders vonden dat de ze motie de indruk wekt dat christe nen die tegen toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese markt zijn, slechte christenen zijn. Die indruk mocht niet gewekt wor- Co-Op exposeert zondagsschilders ROTTERDAM De schilder- en tekenwedstrijd die de Co-Op in de afgelopen vakantietijd heeft georga niseerd. heeft maar liefst 13.024 se rieuze inzendingen opgeleverd. Uit de selectie van 477 werkstukken zullen weldra de 175 prijswinnaars bekend worden gemaakt tijdens pro vinciale tentoonstellingen. Het bekroonde werk van deelne mers uit Zuid-Holland zal van 4 tot en met 12 november zijn te zien in het Stedelijk Museum van Schiedam, waar de Haagse kunstenaar George Lampe de opening verricht. De vijfenvijftig beste inzendingen uit het gehele land worden geëxpo seerd ir, „De Doelen". Tijdens de opening op zaterdag 25 november zullen de deelnemers weten wie de hoofdprijzen hebben gewonnen. Dit landelijk sluitstuk van de Co-Op- wedstrijd duurt tot 3 december. Veel boeren trouwen niet JERUZALEM Twintig jaar na de vondst van de eerste „Dode-Zeehandschriften" is thans nog een rol aan het licht gekomen, die langer is. dan enige van de rollen, die tot nn toe bekend waren. de Spaanse regering wil stakingen voorkomen MADRID De Spaanse regering heeft meer dan 150 arrestaties laten verrichten als antwoord op een door de illegale „arbeiderscomités" opgesteld strijdplan, dat vrijdag zijn hoogtepunt moet bereiken met stakingen in Madrid en andere steden. Tot de arrestanten behoort een groot aantal vakbondleiders. Ook de pries terarbeider Carlos Gimenez is aange- Communisten in Indonesië gepakt DJAKARTA 104 mensen, onder wie 56 leden van de Indonesische strijdkrachten, die deelgenomen zou den hebben aan activiteiten van de in Indonesië verboden commu nistische partij, zijn in Noord-Suma- tra gearresteerd. Ook in Midden-Ja va zijn personen gearresteerd, die communistische geschriften verspreid zouden hebben.- De protestanten in Duitsland heb ben verleden jaar 47 miljoen gulden voor de zending opgebracht. Dal is ruim acht procent meer dan het jaar daarvoor. De Westduitse posterijen hebben een postzegel uitgegeven naar aan leiding van de herdenking van de Kerkhervorming. Het zegel van dertig pfennig) toont de Wartburg. Prof. Yigael Yadin, hoofd archeologische afdeling van de He breeuwse universiteit, heeft dit zater dagavond onthuld op een vergaderin? van het Israëlisch genootschap voor bodemonderzoek. De rol is in het be zit van Israel, maar prof. Yadin wil de niet zeggen, hoe men er aan geko men is. Wel zei hij, dat het handschrift tot voor kort illegaal verborgen werd ge houden onder buitengewoon slechte I den beschreven, omstandigheden, wat de kwaliteit 1 van het tweeduizend jaar oude docu ment geen goed heeft gedaan. - te verzameling „halakoth", wetsvoor- schriften, die op allerlei onderwer- j pen betrekking hebben, waaronder 'e rituele onreinheid en de reiniging, j TEMPEL Bijzonder belangwekkend is een beschrijving van een tempel, die bij na de helft van de rol vult. De gebou wen, dc voorhoven, de heilige vaten orden tot in de kleinste bijzonderhe- De rol is 860 centimeter lang en zeer fijn perkament. Het ontrollen heeft verscheidene maanden in beslag genomen. De beroemde Jesa ja-rol, de voornaamste attractie van het Israelmuseum in Jeruzalem, is „maar" 734 centimeter. Prof. Yadin zei, er absoluut zeker van te zijn, dat het nu ontdekte handschrift eveneens afkomstig is van Qumran, de ruïne waarbij ook de andere Dode-Zeehandschriften zijn gevonden. Deze handschriften waren de biblio theek van een joodse godsdienstige gemeenschap en zijn vermoedelijk aan het eind van de eerste eeuw door de leden van deze gemeenschap uit angst voor een vijandige overval in grotten verstopt, waar ze verborgen bleven tot bedoeïnen in 1947 de eerste handschriften vonden. De nu gevonden rol is nog niet helemaal ontcijferd, maar wel kon prof. Yadin zeggen, dat zij uniek is, wat de inhoud betreft. FEESTEN In het eerste gedeelte worden be paalde feesten behandeld, die gevierd werden volgens de speciale kalender van de Qumran-sekte. Tot dusver kende men deze feesten slechts van naam. De rol geeft nadere bijzonder heden, zoals een opsomming van de offers, die op deze dagen werden ge bracht. Prof. Yadin noemde twee voorbeelden: het „feest van de olie" en het „feest van de wijn". Vervolgens bevat de rol een gro- Deze beschrijving klopt niet met die van de tempels van Jeruzalem. Prof. Yadin acht het daarom moge lijk, dat hier de tempel van de eind tijd wordt beschreven, zoals ook Ezc- chiël aan het slot van zijn boek heeft gedaan. Tenslotte geeft het handschrift tot dusver onbekende voorschriften voor de staat van paraatheid en van mobi lisatie van Israël, als het bedreigd wordt met een vernietigingsoorlog. De beschrijving van deze oorlog verschilt volkomen van de beschrij ving van de oorlog in de „Rol van de Strijd van de kinderen des lichts te gen de kinderen der duisternis", die ook in Qumran gevonden is. Een van de merkwaardigheden van dit handschrift is ,de stijl. Het is geschreven als het woord van God en Snoep verstandig eet 'n appel St. Olofskapel voorlopig gered AMSTERDAM De St. Olofska pel, het oudste kerkje van Amster dam, zal niet verdwijnen. De Friesch-Groningsche Hypotheekbank schonk gisteren de kapel plus zes aan j Zicht schreef, de Olofspoort gelegen huisjes aan de Vereniging Hendrick de Keyser. Het uit het begin van de zeventien de eeuw daterende gebouwtje is ruim een jaar geleden bij een brand deer lijk gehavend. De vereniging wil de kapel laten restaureren voor ruim twee miljoen gulden. De overheid neemt 90 procent voor haar rekening. „Hendrick de Keyser" zal rond de 300.000 moeten investe ren. De Hypotheekbank heeft behal ve de panden, 10.000 in het restau ratiefonds van de vereniging gestort. DEN HAAG Drie KVP-Twee- de-Kamerleden hebben minister De Block (economische zaken) vragen gesteld over het openstellen van de Jaarbeurs op zondag. Mejuffrouw Kessel, mr. Nelissen en drs. Janssen willen weten waarom de Jaarbeursdirectie niet wil voldoen aan een verzoek van de voorganger van minister De Block, zoyeel moge lijk rekening te houden met het ei gen karakter van de zondag. Ook vra gen zij of de werknemers omtrent de openstelling zijn geraadpleegd. De Jaarbeursdirectie wil zich voor alsnog van commentaar op deze I kwestie onthouden. Zij wijst er slechts op dat ze niet achter kan blij ven bij de andere beurzen in de EEG. De democratisering van het Jaar beursinstituut brengt met zich mee dat aan de wensen van de deelne mers gevolg moet .worden gegeven. Ze bestrijdt, dat slechts veertig pro cent van de deelnemers zich voor ope ning op zondag heeft uitgesproken, l zoals net Nederlands Katholiek Vak verbond gisteren in zijn orgaan Ruim voor het grootste deel in de eerste persoon. Op paleografisehe gronden meent prof. Yadin het handschrift te kun nen dateren in de tweede helft van de laatste eeuw voor Christus of in het begin van de eerste eeuw van onze jaartelling. IN BESLAG Volgens onbevestigde berichten was de rol in handen van een hande laar in Bethlehem. Aan handelaars, die in opdracht van de Israëlische regering optraden, zou hij „miljoenen ponden" voor de rol gevraagd heb ben. De regering zou de rol daarop zonder meer in beslag genomen heb- I De autoriteiten, zouden hun optre den hebben gebaseerd op de Jor daanse wetgeving, volgens welke oud heidkundige vondsten staatseigendom zijn. In het bezette Westjordaanse ge bied, waartoe Bethlehem behoort, is dit reoht nu op Israël overgegaan, volgens deze redenering. De Bethlehemiet heeft een Israëlische advokaat in de arm geno men. om wat hij als zijn wettig eigen dom beschouwt terug te krijgen. Naar zaligverklaring Pius en Johannes ROME De processen ter zaligver klaring van de twee laatste pausen Pius XII en Johannes XXIII zijn offi cieel begonnen. Daarbij waren de zuster van Pius en enige andere fami lieleden en de broer van Johannes aanwezig. In de plaatsen, waar de pausen hebben gewoond, zullen getui genissen worden ingezameld. Zalig verklaringsprocessen duren door gaans jaren. Malawi's regering dreigt met straf BLANTYRE, Malawi De staat Malawi heeft de Jehova's regering van de Afrikaanse getuigen verboden nog langer te prediken, bijeenkomsten te organiseren en lectuur te ver spreiden. De politie werd ge machtigd bij leden van de sekte huiszoeking te verrichten. Het verbod, dat werd ondertekend door president Hastings Banda, stond het afgelopen weekeinde in een speci ale bijlage van de regeringskrant. Ieder die de leiders van de groep helpt kan tot' veertien jaar gevange nisstraf veroordeeld worden. Mensen die toestemming geven om in hun huizen bijeenkomsten te houden kun nen veroordeeld worden tot zeven jaar gevangenisstraf. De jehova's Getuigen zijn al veer tig jaar actief in deze Afrikaanse staat. Zij hebben ongeveer 18.000 vol gelingen. Tot het verbod van de sekte werd besloten op een bijeenkomst van de Congres Partij. De houding van de Getuigen werd omschreven als „niet slechts schadelijk voor de vooruit gang. maar zo volkomen negatief dat zij de vrede en rust noodzakelijk voor het regeren van het land in gevaar brengen." President Banda beschuldigt de Je hova's Getuigen ervan, dat zij mensen hebben opgeroepen hun be lasting niet te betalen, geen lid te worden van de partij en provocerend zijn opgetreden tegen zijn „jonge pio niers en partijleden". Snoep verstandig eet 'n appel .Afin protestantse verlangens nauwelijks gehoor gegeven ROME Vandaag stemden de bisschoppen in Rome over de vragen die het gemengde hu welijk betroffen. De algemene verwachting was vanmorgen dat zij zouden vasthouden aan de traditionele wettelijke rege lingen, maar met rekbare for mules en legio dispensatie- mogelijkheden. Het is duidelijk dat de ver nieuwing van de liturgie heel wat gemakkelijker zal gaan dan de vernieuwing van de kerke lijke canon op dit punt. De directie wacht voorlopig af wat de resultaten zijn van de pogingen van de vakcentrales om te komen tot nieuwe wettelijke bepalingen met be trekking tot de zondagsarbeid. SJEU Snoep verstandig eet 'n appel m schoppen klaar gekomen met het rap port over de gevaren die het geloof bedreigen. Het is gisteravond aan de bisschoppen uitgereikt. Als de gedachtenwisseling over de liturgie niet al te veel tijd in beslag zal nemen ziet het er naar uit dat dit stuk morgen in behandeling zal ko men. Over de inhoud is nog niets bekend. Mededinging naar kon. subsidie AMSTERDAM Medio november wordt de jurering gehouden voor de koninklijke subsidie voor vrije schil derkunst. Tot 6 november zijn deelne mingsformulieren aan te vragen bij de secretaris, de heer J. Dijker, „Hoo- gen Huize", Moergestel (N.Br.). In aanmerking voor mededinging naar deze subsidie 2.500,- per be- kroning) komen Nederlandse schilde ressen en schilders die op 1 september van dit jaar nog geen dertig waren i en ook kunstenaars tussen 30 en 35 jaar. mits zij niet eerder koninklijke subsidie hebben genoten. BRUSSEL Bijna eenderde van de jonge boeren in de EEG kan geen vrouw vinden, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-president van de Euro pese commissie verklaard. Hij zei dat dit een onderdeel is van het diepzit- tende sociale probleem in de Ge meenschap. dat ondanks het rege ringssubsidie het boerenbedrijf op kleine schaal niet meer winstgevend Dr. Mansholt zei dat er maatrege len genomen moeten worden om hel boerenbedrijf winstgevender te ma ken. Hij zei niet welke, maar gaf wel te verstaan dat kleinere boerderijen tot grotere eenheden zouden kunnen worden samengevoegd. Clir. Kruideuiersbond: klant geen robot (Van onze sociaal- economische redactie) TTRECHT „Het personeel les in het werk moeten stellen c gesprek moeten komen. De noet één zijn met het he- niersbond, met personeel, dat zich dat het vereiste artikel per CBC verklaart zich bereid aandacht aldus de Christelijke Kruide- omvang van de werktijdverkorting dryf, de klant is geen robot", schrift deze week het vakblad van de Christelijke Kruide- niersbond. De Amerikaanse verkoopexperts zyn al lang af gestapt van de glimlachmetho- de om met een veel moeilijker opdracht te beginnen: het trai nen van personeel, dat hart heeft voor de zaak en daar om voor de klant. Goede ver- koopkunde gaat uit van „dienst" naar twee kanten: naar het belang van de con- niet op sument en naar het belang van het bedrijf. deze inspanning wil getroosten. Korter werken Per week 70 De Nederlandse Christelijke Agra- De Christelijke Bedrijfsgroepen rische Bedrijfsbond is op bezoek ge weest in de probleemgebieden om naar de klachten van de leden te luisteren. In Achtkarspelen, een ge bied van grote werkloosheid, bleken Centrale geeft haar opvatting hel systeem van vrije lonen in 1968. Er zal ook een keuze mogelijk moe ten zijn tussen loonsverhoging Bond-ig De bond vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een gezin van- daag-de-dag met 90 uit de WW kan rondkomen. In sommige geval len moet er nog 17 tot 20 gulden eiland en zal de gelegen- huur per week af; er blijft dan ze- heid moeten hebben werktijdbewe- ventig gulden gingen in andere landen te volgen. In Achtkarspelen vindt hei De aanhoudende klacht inzake de werktijdverkorting bediening van het personeel in de winkels vindt haar oorzaak in de onverschilligheid In bedrijven met :an het winkelpersoneel, in de onge manierde behandeling die de consu ment in de winkels ondervindt. Wanneer de' klant iets verlangt, dat niet onmiddellijk voor het grij- de onkunde dienst zal wel weer een zware druk sterke mate. week de bruto werkloosheidsuitke ring nog beneden 80 pet. minimum ligt. komen te liggen op de zondag, De NCAB geeft als zijn bepalen van een keuze. Een voordeel vindt de CBC het. pen ligt. zal de verkoopster moeite dat de werkgevers zich nu niet lan- de christelijke vakbeweging, die van- moeten doen om na te gaan of het ger achter de rug van de overheid ouds een schild voor de zwakken artikel toch voorradig is. Zij zal al- kunnen verschuilen. Er zal nu een heeft willen zijn. Het Italiaanse blad I! Messagero is verontrust over de liturgievernieu wing die op komst is, want het publi ceert een verhaal dat het Vaticaan overstroomd zou worden met verzoe ken om de liturgièche regels niet te wijzigen. Kennelijk hebben deze verzoeken op de bisschoppen weinig invloed als het er al werkelijk zoveel zijn want het voorgestelde rapport heeft bijzonder veel instemming gevonden- Vele bisschoppen zouden graag zelfs verder gaan. Dennis Hurley, de aartsbisschop van Durban. Zuid-Afrika, vroeg zelfs om meer vrijheid bij het vertalen van de Latijnse teksten in de landstaal. Er zijn er bij die vrijwel onmogelijk in bepaalde Afrikaanse ta len vertaald kunnen worden. Hij zou graag de bisschoppen het recht geven in dergelijke gevallen andere teksten te kiezen die wel verstaanbaar1 zijn. Jean Zoa, de aartsbisschop van Ja- winckeï te Foudgui oendé in Kameroen vroeg zich af of het niet mogelijk was om leken in te schakelen bij het preken. Kardinaal Gilroy besprak ook de preek. Hi bleek geen voorstander van drie Schriftlezingen te zijn. omdat hij vreesde dat de preek dan misschien nog meer in de verdrukking zou ko- NED HERV. KERK Beroepen te Dordrecht (wijkgem. 2; vac. A. L. van der Smit), A. Noorde- graaf te Oldebroek; te Valburg, C, Snoei te Langerak: te Wijk bij Heus- den. C. Treure te Hasselt. Aangenomen naar Exloërmond. J. J. Inmiddels is de van bis- T elef oongesprek ongevraagd uitgezonden AMSTERDAM De heer J. J. F. Stokvis, hoofdredacteur van De Tele graaf heeft wegens schending van het telefoongeheim een klacht inge diend tegen de NRU en de in haar dienst zijnde radioverslaggever Kees Buurman. Zonder toestemming van de heer Stokvis zou een bandopname van een telefoongesprek tussen Kees Buurman en hem de ether zijn inge- De verslaggever van de NRU belde woepsdag 4 oktober de hoofdredac teur op om radiocommentaar te ge- I ven op in zijn krant verschenen arti kelen over Siebe van der Zee, disc- jockeys, enzovoort. Hij weigerde en I er ontspon zich een discussie over „waarom dan niet". Dit gesprek is dezelfde avond uitgezonden. In de klacht, gericht aan de rege ringscommissaris voor het radiowe zen en minister Klompé. wordt om maatregelen tegen de NRU en de heer Buurman gevraagd. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen aan den Rijn (vac. K H. Schuring) en te Rotter - dam-Hillegersberg (vac. J. van Ree ven). H. J. Lugtigheid te Hengelo (O); te Grootegast (vac. S. van der Linde), J. W. de Roo te Sint-Anna Parochie. Bedankt voor Emmen-Angclslo (reet.), A. Prins te Dokkum. GEREF. KERKEN (vrüg.) Beroepen te 's-Gravenhage-West. D. Los te Grootegast-Gerkesklooster. Bedankt voor Berkum, P. van Gurp te Oldehove GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem. G. A. Zijder- veld te Middelburg; te Oostkapelle, L, Huisman te Vlaardingen. Bedankt voor Tholen, J. C. West- strate te Meliskerke. CHR. GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naai- Delft. J. G. van Minnen te Hoofddorp 'voorheen te Delft). BAPTISTENGEM. Bedankt voor Hoogezand, R. J. Voor- haar te Hengelo (O). HET WEER IN EUROPA Londen Luxemburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2