LADING VERGIF IN MAAS Zand ontdekt in tandwielkast onderzeebootjager Zeeland Rotterdamse waterwijming Wilde man schiet 6 mensen dood JAMIN Commentaren Premie AWZ nog hoger? Israël zal voorlopig geen acties tegen Egypte ondernemen 67 Dinsdag 24 oktober 196748ste jaargang r Nieuwe CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het is nodiger de mensen te bestuderen dan de boeken. LA ROCHEFOUCAULD PROF. YADIN ONT HULT NIEUWE DODE- ZEEROL - PAGINA KERNMERK „Ik heb juist de vloeren gedweild." 0 RADIO-OMROEP BLIJ MET KOMST VAN DE RECLAME - PAG. RADIO TV. HIT WEER DE BILT Tussen IJsland en Schotland trekt een depressie naar het noordoosten. Een bij de depressie behorend koufront lag gisteren voor onze kust en ver plaatst zich verder in oostelijke richting. Achter het front breidt een zwakke rug van hoge druk zich naar onze omgeving uit. Inmiddels koerst een ander la gedrukgebied van het zeegebied van Newfoundland naar het noordoosten, vergezeld van een frontensysteem, dat morgen de Britse eilanden bereikt zal heb ben. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter en er wordt dan ook een veranderlijke be wolking verwacht met hier en daar enige regen. De wind blijft overwegend ma tig uit richtingen tussen zuid en west In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. DE BILT Veranderlijke be wolking en op de meeste plaat sen droogweer. In hoofdzaak matige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) zal er zich niet tegen verzetten als de Tweede Kamer bij 'de behandeling van de Algemene wet bijzondere ziektekosten (vandaag en morgen) een premie zou vaststellen van 0,5 procent, zo deelt hij op de valreep in een brief aan de Kamer Eerder was al bekend geworden dat het premiepercentage in ieder ge val zal worden verdubbeld van 0,2 tot 0,4. In 1969 zal de premie volgens de bewindsman vermoedelijk 0,7 pro cent bedragen, een percentage dat de Ziekenfondsraad onlangs had bere kend. Nog geen uitlevering gevraagd van Van Heijst DEN HAAG Berichten als zou de Nederlandse regering België niet om uitlevering van J. B. J. van Heijst verzoeken, omdat een derge lijk verzoek ongegrond zou zijn, zijn niet juist. Minister Polak (justitie) zei dit in antwoord op schriftelijke vragen het PSP- Tweede-Kamerlid drs. Wieben- ga. Deze had in zijn vragen verwezen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotterdamse drink- waterleidingbedrijf heeft gisteravond om zeven uur de waterwinning moeten staken. Er kon geen water meer uit de Maas worden ge pompt, omdat in de mond van de Waalhaven het binnenschip Eljaco met 350 vaten levens gevaarlijke landbouwvergif parathion eii dozen cumarine was gezonken. Zowel de inlaat aan de Honingerdijk als op de Berenplaat werden gesloten. Men wilde geen enkel risico lopen: het water kon besmet zijn. Het spaarbekken op de Berenplaat heeft voldoende watervoorraad voor een maand. De spaarbekkens aan de Honingerdijk hebben voorraad voor een halve dag. Vanmorgen om negen uur was er in het kantoor van de Rotterdamse havenmeester een spoedbespreking tussen de politie, de havenmeester, de directie van de warenkeurings- dienst en de directie van het water leidingbedrijf over de verdere maat regelen, die moesten worden geno- Tijdens deze bespreking zou be slist worden, wanneer men met het lichten van het schip zou beginnen. Dit karwei wilde men aanvankelijk vanmorgen na zonsopgang aanpak ken. Maar om nog onbekende rede nen heeft men daarvan afgezien. In de monding van de Merwehaven zijn vanmorgen delen van de „Eljaco"- lading gevonden. Het waren enige pakjes met het giftige cumarine. De bespreking in het.kantoor van de Rotterdamse havenmeester duur de de gehele morgen. De „Eljaco" moest zo snel mogelijk worden ge borgen. Maar men wist nog niet hoe. Aan de berging van de „Eljaco" zitten namelijk enkele kanten die een nauwkeurige bestudering van de situatie noodzakelijk maken. Zo weet men nog niet of het water in de buurt van het gezonken binnenschip vergiftigd is. Uitsluitsel hierover is van het allergrootste belang omdat bij de berging van het gezonken scheepje zeker duikers ingeschakeld moeten worden. Indien de duikers moeten werken in vergiftigd water, dan zullen maatregelen noodzakelijk zijn. Aanvaring Het met de gevaarlijke gifstoffen aan boord gezonken schip is de El jaco (203 brt). Het kwam in aanva ring met het Nederlandse schip Jo seph (1900 brt). Op de Nieuwe Maas heerste vanmorgen koortsachtige activi teit van allerlei vaartuigen van de Rotterdamse havendienst: men moest de uit de gezonken Eljaco losgekomen vaten para thion en pakken andere gifstof fen zo snel mogelijk opvissen. Volgens verschillende deskundi gen heeft het verspreiden van de gifsttoffen over de rivier ook een goede kant: de ratten in de om geving van de Waalhavenmon ding zullen de zaak waarschijn lijk niet overleven. Vrijwel onmiddellijk na de botsing zonk de Eljaco. Schipper C. T. Oud- heusden (54), zijn echtgenote en zijn 19-jarige zoon Jacobus konden door opvarenden van omliggende schepen worden gered. De Sint Joseph liep bij het ongeluk geringe schade op. Over de bodem van de rivier werd het gezonken schip bij het stuwa- doorsbedrijf Heyplaat aan de grond gezet, zodat het geen gevaar voor het scheepvaartverkeer oplevert. Tijdens het verplaatsen van de El jaco raakten reeds de eerste vaten van de lading los en weldra dreven Onderzoek naar een mededeling van de Haagse hoofdinspecteur Hasselman, als zou den de door Van Heijst begane straf bare feiten niet zo zwaar wegen dat uitlevering zal worden gevraagd. Minister Polak merkt op dat de hoofdinspecteur slechts heeft meege deeld, dat nog geen uitlevering was gevraagd. De zwaarte van de feiten was daarbij niet ter sprake gekomen. in de Waalhaven talrijke vaten en dozen met de gevaarlijke chemicaliën. Zodra bekend werd wat voor ge vaarlijke lading de Eljaco aan boord had, kwamen verschillende instanties in actie om ongelukken te voorko- Extra eenheden van de rivierpolitie trokken alle omliggende schepen langs met de mededeling dat het ri vierwater ernstig gevaar opleverde. Zoals bekend kan inwendig gebruik van parathion dodelijk zijn. Ook de huid wordt bij contact met deze ge vaarlijke stof ernstig aangetast, in naar de precieze lading van het schip. Tot vroeg in de morgen was de rivierpolitie in het licht van schijn werpers bezig de drijvende vaten en dozen te bergen. Via de havenradio werd alle uit gaande schepen en kuststations ge vraagd uit te zien naar drijvende la ding van de Eljaco. Men achtte het uitgesloten de Eljaco voor vanmorgen te lichten. Wel werd een duiker ingeschakeld, die samen met een chemisch adviseur van het havenbedrijf probeerde na te gaan of de lading buiten de 350 vaten parathion om eveneens giftig is. Van de drijvende lading zijn monsters ge- De GG en GD is op de hoogte gesteld van het ongeluk, zodat bij eventuele noodgevallen onmiddellijk kan worden ingegrepen. I Voor vervolg zie pagina 11 C.I.E.B.A. - LEIDERDORP DEN HELDER In een tandwiel kast en in twee asblokken van de schroefassen van de onderzeebootjager Hr. Ms. Zeeland is zand aangetroffen. Een tijdige ontdekking kon schade voorkomen. Het schip zal nu toch conform het reisprogramma deelne men aan de grote najaarsoefeningen van Smaldeel V. De marinerecherche, die een onder zoek* instelt, houdt rekening met de mogelijkheid van opzet. Tot op heden if echter daarvan nog niets gebleken. Vaststaat, dat het zand afkomstig is lilt een der kisten aan boord. Het is èteeds op het schip aanwezig a Wusb niet in orde wordt bevonden aan boord van een oorlogsschip, dat op punt staat zee te kiezen. In het voorjaar ontdekt. werd op de onderzeebootjager Noord- Brabant een aantal moeren en bouten in de tandwielkast aangetroffen. De conclusie was toen dat deze voorwer pen er ekpres moesten zijn ingewor pen. Een dader is echter nooit gevon- Het zou niet tot de onmogelijkheden behoren, dat een lid van de beman ning heeft geprobeerd, al dan niet om persoonlijke redenen, het uitvaren van de Zeeland te beletten. Dit zou hem misschien zijn gelukt ware het niet dat het schip na een onderhoudsbeurt aan een uitgebreide controle werd on derworpen. Daarbij werd het zand TEL AVIV De Israëlische regering wordt van vele kan ten onder druk gezet om vergel dingsacties tegen Egypte te ondernemen. Maar uit verkla ringen van onder meer de mi nister van defensie Mosje Da- jan kan worden opgemaakt dat Israël voorlopig niet over tegen acties denkt. De Israëlische kranten deden gis teren in grote opmaak een beroep op Tel Aviv, het er niet bij te laten zitten. Ook bij de begrafenis van en kele slachtoffers van de Egyptische aanval op de torpedobootjager Eilath werd luidkeels geroepen om wraak. Nasser Minister Dajan heeft president Nasser van Egypte persoonlijk de schuld gegeven voor de aanval van zaterdag. Hij zou zelf het bevel heb ben gegeven het vuur te openen. „Israël weet hoe het zich moet ver dedigen en welke stappen het moet nemen," zei hij. EDELBONT I garnering TERLENKA REGENMANTELS 49.50 met BORG-voering 69.50 nu óók voor BONTMANTELS DE MANTEL SPECIALIST LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 85 2 ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT BREDA Het Egyptische dagblad Al Ach- ram schreef gisteren dat Israël na het tot zinken brengen van de Eilath begonnen is met het uitvoeren van verkenningen om de Egyptische mi litaire paraatheid te toetsen. „Wij re kenen op-wraak van Israël." Israël heeft Rusland ervan be schuldigd de hand te hebben gehad in de ondergang van de Eilath. Rus sen zouden hebben geholpen bij het afschieten van de raketten (die ook van Russische makelij waren). Absurd In Kairo werd deze beschuldiging direct als absurd van de hand gewe zen. „Er zit geen enkele buitenlander in ons leger", zei kolonel Kamel. Hij zei dat de Eilath, toen hij door twee raketten werd getroffen, op elf mijl van Port Said en tien mijl van Port Foead voer. Fort Foead ligt op de oost- telijke oever van het Suezkanaal en is in handen van de Egyptische troe pen. Met andere woorden, aldus Ka mel, de Israëlische torpedobootjager werd bestookt binnen de territoriale wateren van Egypte. Washington noemt het incident „een gebrek aan zelfbeheersing van Egypte". Moskou zei dat „Egypte de Israëli sche extremisten een verdiende les heeft gegeven". Het overleg tussen de zes niet- permanente leden van de Veilig heidsraad over een ontwerp-resolu- tie inzake het Nabij Oosten heeft nog geen resultaat. Israël, de Ara bische landen en de grote mogend heden konden het over de bewoor dingen niet eens worden. Ruim 2500 Amerikaanse hoog leraren hebben vandaag in een grote advertentie in de New York Times de Verenigde Naties en president Johnson aangespoord, uitsluitend een vreedzame regeling van de crisis door middel van rechtstreekse on derhandelingen te accepteren. Kinderen spelen niet schedels SOESTERBERG In een stort plaats te Soesterberg heeft men on langs de beenderen gevonden van menselijke skeletten die naderhand afkomstig bleken te zijn uit de Amersfoortse Sint Joris kerk. De mensenbeenderen lagen te midden van grote hoeveelheden bedrijfsvuil. Twee Soester raadsleden hebben B. en W. intussen verzocht degenen die verantwoordelijk hiervoor zijn straf rechterlijk te doen vervolgen. Verondersteld wordt dat de beende ren tijdens restauratiewerkzaam heden in de kerk naar boven zijn gekomen. Vermoedelijk is men bij het sorteren wat onzorgvuldig te werk gegaan, waardoor de beenderen tussen het puin van de kerk zijn ge raakt en met bedrijfsvuil uit Amers foort in de stortplaats te Soesterberg zijn gekomen. De vondst kwam aan het licht toen kinderen met de been deren en schedels speelden. Ernstige schietpartij in Ver. Staten LOCKHAVEN Een zwaargewa pende man heeft gisteren in een vlaag van verstandsverbijstering zes mensen doodgeschoten en zeker drie verwond voordat hij door de politie kon worden aangehouden. De man, de 45-jarige Leo Held, schoot op zijn werk in een papierfa briek te Logontan in Pennsylvani- a/VS, vijf personen dood met een pistool en een geweer. Na de eerste schietpartij begaf Held zich naar een nabijgelegen vlieg veld, waa hij een vrouw verwondde, om vervolgens naar zijn woning te gaan en daar een buurman dood te schieten en diens vrouw te verwon- Toen de wildeman uit zijn door de politie belegerde woning trachtte te vluchten, werd hij door enige kogels getroffen en in kritieke toestand naar een ziekenhuis overgébracht. De schietpartij was de ernstigste in de Verenigde Staten sinds Charles Joseph Whitman vorig jaar augustus vanaf de toren van de universiteit van Texas in Austin 15 mensen doodschoot cocktail niet duur wel heerlijk Minister Malik naar Nederland SCHIPHOL De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Adam Malik komt vanavond met een lijn- vliegtuig van Lufthansa uit Frank fort op Schiphol aan voor een offi cieel bezoek van drie dagen. Minister Malik is uitgenodigd door de Neder landse regering. In verband met zijn komst is de Nederlandse ambassa deur in Indonesië, mr. Schiff, vorige week naar Nederland gereisd. Ook de minister zonder portefeuille, belast met ontwikkelingshulp, drs. Udink, die in New York de Algemene Verga dering van de VN bijwoont, komt eveneens naar Nederland. Eenheid "DINNEN de ARP, waar de laatste tijd de meningen leken uiteen te lopen, is op het convent van zater dag het accent weer op de eenheid komen te liggen. Wij zien daarin een resultaat van wederzijdse toe nadering. Misschien mogen we het ook anders uitdrukken. Er was langzamerhand ook in de wijze van zich te uiten een onmiskenbare radicaliteit ontstaan. Dat kon, tenzij men tijdig tot bezin ning kwam, niet goed gaan. Zo immers dreigde men elkaar uit het gezicht te verliezen. En dat mocht niet en behoefde niet. Daar voor was de evangelische basis trou wens ook te gemeenschappelijk. Zo dat ook hier de soep niet dermate heet werd gegeten als ze soms werd opgediend. Naar onze indruk is de ARP er ster ker uit te voorschijn gekomen. Men heeft niet van elkaar gewonnen; men heeft aan elkaar gewonnen. De oudste partij in ons land heeft ook de jongste ervaring met enig gemak overleefd. De zondag ÜEURZEN zijn in de eerste plaats ontmoetingspunten van groot handel en producenten. Daar wor den de orders afgesloten voor het nieuwe koopseizoen. Het is nauwelijks aan te nemen, dat zakenlieden aan zes dagen niet ge noeg hebben om hun zaken te doen. Ook voor hen kan zondag rustdag zijn. Zo redeneren een aantal standhou ders op de Jaarbeurs en de Jaar beursdirectie niet. Zij willen open stelling op zondag. Eén argument lijkt van belang: liet publiek moet kennis kunnen nemen van de nieuwste snufjes. De Jaar beurs speelt met het recreatieve ele ment, maar is direct bereid dat met het nuttige te verenigen. Met principiële bezwaren van een aantal standhouders en het dienst verlenend personeel wordt dan geen rekening gehouden. Ook de sociale en culturele argumenten voor de vrije zondag worden terzijde ge schoven. Wij hadden de hoop, dat ook de Jaarbeursdirectie al deze overwe gingen zou respecteren. Rest ons, ons te verzetten tegen afbraak van wat wezenlijk waarde heeft. Chemie J^E mensheid is in deze tijd wel aan alle kanten omgeven door de chemie. Kunstmatige bindingen van in de schepping neergelegde rijkdommen leveren produkten op, waarmee de mensheid haar voordeel kan doen, maar waarvan men zich nu en dan toch ook moet afvragen, of de mens ze nog voldoende in de hand heeft en of ze in bepaalde gevallen niet ook fataal op de schepping zelf dreigen in te werken. Op onze wegen spoeden zich de wa gens voort met giftige en/of brand bare stoffen en op onze rivieren is vergelijkenderwijs de situatie al niet anders. In het hart van onze haven stad bij uitstek is thans een nieuw bewijs geleverd van de risico's welke deze ontwikkeling in zich bergt. De vraag, die zich bij ongevallen op de wegen reeds stellen liet, laat zich nu voor wat betreft onze rivieren herhalen: hoe staat het met de vei ligheid? Het voorlopig antwoord lijkt wel te zijn: zij behoeft in bepaalde opzichten verbetering. Anders wordt de mens van heer óver tot slaaf van de stof. Ook al heeft hij die zelf voortgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1