Grootmeesters en zoekers Lading vergif in Maas Rijlessen voor de schoolgaande jeugd After Teakan nu wat anders doen Driftin' Five* uit Utrecht 5 DINSDAG 24 OKTOBER 11M ,,Vrouw en verhulde man" van Renske DEN HAAG De tweede ten toonstelling die „Pulchri Studio" houdt in het kader van zijn 120- jarig bestaan, geeft een beeld van de grootmeesters der Haagse School, die eens tot de leden be hoorden, en van de huidige leden tot en met 35 jaar. Vergelijken is een nuttige en ook vaak een aangename bezig heid. Echter, en daar wijst Pul- chri-voorzitter Dirk Bus terecht op in het voorwoord tot de cata logus, in de vergelijking van het werk van de voorgaande en de tegenwoordige generatie schuilt een onbillijkheid. Immers, de laatste categorie bevindt zich nog volop in haar artistieke groei. AI aanstonds valt op. dat de jeugd hoe men ook verder over de uitin gen als zodanig moge denken in frisheid van aanpak de oude garde dikwijls de baas is. Zij tonen zich kinderen van deze tijd, waarin zij hun werk als een ware noodzaak cen traal stellen. Hoezeer men ook houdt van de Haagse School en haar exponenten, niet te ontkomen is aan het gevoel, dat veel ervan absoluut tot het verle den behoort. Dit ervaart men ook op deze expositie, waar toch louter cory feeën vertegenwoordigd zijn. Natuurlijk was hun werk in hun tijd al evenzeer „het laatste woord" en „afschrikwekkend modern". Maar wie nu nog in de trant van de Haagse Scholers zou werken,' zou de deur naar waardering op slot vinden. Overigens spreekt het vanzelf, dat het genie ook hier onder en boven de Oude bekenden Om nu de spontane appreciatie niet in de weg te staan, willen we liever de werken voor zichzelf laten spre ken. Werken, althans wat de „ouden" betreft, in hoofdzaak afkomstig uit musea, benevens een enkel stuk uit de collectie van de toegewijde kunsthandelaar P. Scheen. Voor de Ingewijden dus over het algemeen „oude bekenden". Sommige ervan hebben zelfs we reldfaam gehaald: de aquarel „Doop- gang" bijv. van Thijs Maris, die in vrijwel elk naslagwerk over de kunst van die tijd present is. Dan is er de magistrale olie verf schets van Bosboom te bewonde ren. Zoals hij constructie en sfeer van een sacristie wist te verbeelden, vindt hij nauwelijks zijn weerga. En wat is het een avontuur, de geteken de „Landweg" te bestuderen, waarin Gabriël schreef welke kleuren hij voor het definitieve schilderij zou moeten aanwenden. Van Mauve (hoog vereerd in zijn doekje „Te Scheveningen" en een te re „Afzanderij". Een prachtig staal van plain-air schilderen toenter tijd nog slechts kort beoefend le verde W. Roelofs. Tal van andere ju weeltjes zijn er, o.a. van Jac. Maris, Weissenbruch en W. de Zwart. V ernieuwingsdr ang De jongeren van nu zijn er weer allemaal, maar te beweren, dat zij opzienbarend nieuws vertonen, zou overdreven gezegd zijn. Wel zoeken zij voortdurend naar vernieuwing. Sommigen gaan in de drang hiertoe wel erg ver, bijv. Ri- nus van den Bosch. Dan blijft er echter niet veel meer over dan een simpel gezet contourtje, dat uiteraard bitter weinig uitdrukt. Ook voor de assemblages van Jur- gen den Haan is moeilijk waardering op te brengen. Ze lopen eigenlijk zo'n eind achter de tijd aan, dat ze oud- bakkener aandoen dan menig tijdge bonden stukje uit de Haagse School. Opvallend Die Haghesanghers naar Tsjechisch festival DEN HAAG Het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghesanghers" zal op uitnodiging van de Tsjechoslo- waakse regering deelnemen aan het tiende internationale koorfestival te Jihlava van 25 tot en met 28 novem ber dit jaar. Het koor zal onder lei ding staan van Jos Vranken en zal als enig Westers koor op het festival aanwezig zijn. Die Haghesanghers zullen achten twintig werken waaronder het Eu ropees drieluik van de Nederlandse componist Badings ten gehore brengen. In Dobris, de geboorteplaats van de Tsjechoslowaakse componist Dvorak, zal het Haagse koor tijdens een herdenkingsconcert Tsjechische koorwerken uitvoeren. Die Haghesanghers, die dit jaar hun 50-jarig bestaan mochten vieren, vertrekken dinsdagavond 28 novem ber van Schiphol. Groot deel van Marine vijf weken op zee DEN HELDER Smaldeel vijf van de Kon. Marine is gisteren uitge varen voor een oefenreis die tot 2 december zal duren. Dit grootste smaldeel dat de Kon. Marine tot nu toe naar zee zond bestaat uit het vlaggeschip Karei Doorman, de kruiser Zeven Provin ciën, de onderzeeboot jagers Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Drenthe, de fregatten Van Speij'k en Van Nes, de onderzeeboten Potvis, Dolfijn, Wal rus en Tonijn en het bevoorradings schip Poolster. De dertien vaartuigen worden be mand door in totaal 3.500 officieren, onderofficieren en manschappen. Het smaldeel zal o.m. deelnemen aan een grote NAVO-oefening op de Atlan tische Oceaan en in de Middellandse Zee en de havensteden Toulon en Barcelona aandoen. Dan komt Maja van Hall-Blom met haar bronzen haan krachtiger voor de dag. Interessant in de catego rie beeldhouwen is ook Paul Lou- wers, die met zijn ijzerconstructies op weg is naar iets nieuws. Dat de jacht naar dat „nieuwe" niet voor iedereen noodzakelijk is, toont zijn collega Frank Letterie aan met een prachtig portret, dat hij (in brons) maakte van de acteur Jules Roy- aards. Voortreffelijk. Renske Morks is een andere opval- J. Ch. Klinkenbergs „Het Spui Den Haag" lende figuur onder de beeldhouwers. Wie beklemming ondergaat bij „Vrouw en verhulde man", zal besef fen, dat zij iets bijzonders te bieden heeft. Knap werk in de van hen bekende trant is er voorts van Peter Struyc- ken, Gerard Verdijk. Fr. de Wit, Aat Verhoog en nog vele anderen. Een opmerkelijke en didactische tentoonstelling, het jubilerend „Pul chri" waardig. Te zien aan de Lange Voorhout 15. GIJS KORDING In navolging van de Verenigde Staten UTRECHT Het Verbond voor veilig verkeer zal in sa menwerking met de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid starten met een autorijopleiding voor leer lingen van het voortgezet onder wijs. Dit is een initiatief in na volging van de Verenigde Sta ten, waar al jaren autorijles aan de schooljeugd wordt gegeven. Drs. H. A. Korthals, voorzitter van het Verbond, zei dat in Utrecht op de algemene vergadering. Hij uitte de wens dat op korte termijn de ver plichting in de wet wordt vastgelegd om indien aan bepaalde voor waarden is voldaan een bloedon derzoek te gelasten. De verplichting zich aan de bloed proef te onderwerpen zal volgens de heer Korthals moeten gelden voor alle verkeersdeelnemers, van wie de opsporingsambtenaar vermoedt dat hun bloedalcoholgehalte 0,8 pro mille of meer bedraagt. Documentatiecentrum De verbondsvoorzitter opperde het plan een centraal documentatiecen trum in ons land te vestigen. De op richting van zo'n centrum, dat ge zamenlijk zou moeten geschieden 1 door de verkeersorganisaties, zou een verdere stap zijn op weg naar samen werking tussen de verschillende or ganisaties, waardoor de verkeerson veiligheid beter zal kunnen worden bestreden. Uit onderzoeken is gebleken, dat in juli ongeveer de helft van de wegge bruikers de per 1 januari inge voerde nieuwe verkeersregels kende. Van het verbod om langzaam op autosnelwegen te rijden, was 70 procent van de automobilisten op de hoogte. Ook het „invoegen" was in gunstige zin veranderd. De wegge bruiker had echter nog niets geleerd wat het punt „afstand houden" be treft. Voor het volgende jaar zal het Verbond in het eerste kwartaal aan dacht schenken aan „verkeerslichten en verkeerstekens op het wegdek". In het tweede kwartaal zullen de facetten van het vrachtwagenverkeer aan de orde komen, gevolgd door een voetgangersactie. In de laatste drie maanden staan weer de ver- Cinemanifestatie 1968 in Utrecht UTRECHT Zeker zestien landen zullen vertegenwoordigd zijn op de Cinemanifestatie die voor de tweede maal in Utrecht gehouden zal worden van 31 januari t/m 7 februari. De organisator van dit filmfestijn weer de bioscooponderneming A. F. Wolff NV. In de beide theaters van deze on derneming, het Camera- en Studiothe ater zullen minimaal vijftien, voor Nederland nieuwe, hoofdfilms in het programma worden opgenomen. De kans op een nieuwe Nederlandse hoofdfilm is vrijwel uitgesloten. Evenals de vorige keer zal het pu bliek weer actief bij de manifestatie betrokken worden en de gelegenheid krijgen de beste film aan te wijzen, waarvoor dan een trofee beschikbaar is gesteld. De volgende maand zal in een aan tal theaters in ons land een enquête onder de bezoekers worden gehouden over de filmkritiek. De resultaten worden in begin januari bekend ge maakt. Tijdens de filmweek zal ook een voorstelling wofden gegeven van een aantal nieuwe films gemaakt door amateurs, die lid van de amateurfilm club Nova zijn. Deze vereniging telt niet minder dan 100.000 amateurfil- mers. Ten slotte wordt d-2 rijpere jeugd ook niet vergeten en krijgt een eigen filmvoorstelling. Nico v. d. Linden naar Italië AMSTERDAM De dirigent Nico van der Linden heeft een uitnodiging gekregen om in de loop van 1968 als gastdirigent op te treden met het symphoniè orkest van Merano in Ita lië. Hij zal in totaal acht concerten geven in april, mei, augustus en ok tober. Hij zal op deze concerten ook Nederlandse werken introduceren. De Indonesische oud-minister Moeljadi Djojomartono is gisteren overleden. Moeljadi (66) was onder president Soekarno minister van so ciale zaken en adviseur voor gods dienstige aangelegenheden. Afgeluisterd Uiterst muzikaal en gewoon een heerlijke plaat. Dat is de onlangs bij Decca (SBL 646 025) verschenen langspeler „The story of Them". Het zijn oude opnamen van de inmiddels ontbonden Ierse beatgroep Them, maar daarom tocli niet minder goed. Van Morrison zingt in de nummers zeer kanp. Enkele uitschiets zijn: Gloria, Fri day's child, It's al over now baby blue. „Priceless hit" heet de gloednieuwe lp van The Alan Price Set (Decca XBL 646 027). Het zijn allemaal geweldige kaal ondersteund en fijn gezongen. En kele titel: het bekende The house that Jack built, I put a spell on you, Who cares en Tickle me, Veel overeenkomst met de laatste Beatle-nummers vertoont de langspeel plaat „Join us" van The Klan (Palette MPB 3020). Goede nummers in velerlei genres, zoals Fify the fly, Away to play en Wait and see. Voor de liefhebbers van een wide plaat: The Loot met Whenever you're ready en I got what vou want (Palette PB 25.617). Nummers met vaart van Ola and the Janglers (Funckler SO 25.637): I can wait en Eeny meeny miny moe. Voor fans van De Maskers op Arto- nc DJ 25.590 nieuw verschenen: Anna- belle en Baby don't you do it. Knap vakwerk brengen The Shoes op liun nieuwste single (Polydor S 1249) met de nummers Farewell in the rain en What in the Avorld is love. De groep met de verschrikkelijk lan ge naam „Dave Dee, Dozy, Beakv, Mick and Tich" beeft een succesnummer op de plaat gezet: Zabadak. Het is een sterke hit een waardig opvolger van de plaat Okay en goed voor een topplaats. De groep komt eind deze maand enke le dagen naar Nederland voor concerten Sinds enkele weken heeft ons land er een nieuwe groep bij. De naam is „After Tea" en de leider heet Hans van Eijck (21). Componist-organist Hans is nadat de groep „Tee Set" (waarvan hij deel uitmaakte) uiteen was gevallen met „After Tea" begonnen. Oorzaak van het uit elkaar gaan was een conflict met de manager. Hans nam twee ,.Tee-Set"-leden mee: gitarist Elvis Crockett (21) en basgitarist Pol- le Eduard (20). Om de bezetting te completeren trok hij tenslotte de eerste drummer die „Tee Set" had Martin Hage (19) aan. Volgens Hans kan er nu gedaan worden wat nooit gedaan kon worden. Wat Hans daarmee bedoelt is te beluisteren op de eerste single van „After Tea". Het zijn twee kra ker-nummers van Hans en Ray Fen- wick: Not just a flower in your hair (there must be love in your heart) en The time in nigh. Duidelijk is nu al dat „After Tea" er een goede kanshebber voor de top mee heeft. Wally Tax op solo-lp n Jaar De Utrechtse beatgroep „Driftin'Fi- ve (D5)" bestaat deze maand vijf jaar: een unicum in het heden daagse vaderlandse beatwcreldje. Je hoort nogal eens van een ruzietje en een „kapot gaan" van groepen. De groep in Utrecht ontstond toen in Den Haag groepen als „The Jum ping Jewels" en „René and the Alli gators" met eigen muziek voor tie— kwamen. Michel Roelofs nam snel na hen het initiatief om met enige vrienden een gitaar te grijpen. „Driftin'Five" was geboren. Het vijfjarig bestaan is flink ge vierd. De twee fanclubs die de groep heeft (in Utrecht en het noorden) hebben de vijf musici en hun mana ger een receptie aangeboden en op zijn beurt gaf „Driftin'Five" de hon derden fans een feestavond. Hun ide aal Op naar de tien jaar. Love-in is de titel van de eerste solo-langspeler (dus zonder de „outsiders") van de uiterst langhari ge zanger Wally Tax. Naast enige oude songs, waarvan Let's forget what I said een tijdje in Veronica's top-tien meedraaide, zijn nu ook jiieuwe composities van Wally op de plaat gezet. Tussen de vaak ivat. dromerige nummers door klinkt vogelgetsjilp, typerend voor de flower-power mu ziek. Wally zelf staat op de hoes getooid met drie roze rozen in zijn Het is wel een lp speciaal voor liefhebbers, want twaalf nummers zoals Wally ze zingt is voor de niet-fan een beetje teveel van het ,Soul Explosion treedt op Beroemde Amerikaanse rhythm- en blues-artiesten treden onder de naam „Soul Explosion" vrijdag 27 oktober om 20 uur in het Scheven- ingse Circustheater en om 24 uur in het Amsterdamse Concertgebouw op. Er zijn 17 medewerkers, met als top-namen Sam and Dave (in Ameri- ka's top-10 met Soul Man), Arthur Conley en Percy Sledge. Andere artiesten zijn Linda Carr, Little Charles en Sam Baker. De imposante, uit tien man bestaande rhythm en blues groep „The Sam and Dave Orchestra" zorgt voor be geleiding van alle medewerkenden. Nieuwe hit van „Amen Corner"" De Engelse pers )en straks zeker ook de onze) is uiterst enthousiast over de tweede plaat van de „Amen Corner". Hij heet The World of bro ken hearts en is duidelijk op de hit-weg. De groep is toegevoegd aan de Ji- mi Hendrix'move-tournee, die ko mende maand door Engeland reist. „Amen Corner" komt over niet al te lange tijd met een langspeler op de markt. (Vervolg van pag. 1) Geen ongerustheid Vanmorgen was op het kantoor van de havenmeester van Rotterdam nog niet bekend, of er vaten para- thion lek waren of niet. „Wij heb ben in ieder geval al onze boten op dracht gegeven, naar drijvende lading van de Eljaco uit te kijken", vertelde onderhavenmeester M. C. lichting en het acoholprobleem een- Het verbond voert, zo zei drs. Korthals, besprekingen met de NTS om naar mogelijkheden te zoeken in concrete gevallen (bij zware regen val, mist en gladde wegen) direkt voorlichting aan de weggebruikers te kunnen geven. den Ouden, „en als men materiaal tegenkomt, dit met de nodige voor zichtigheid op te halen. Met de nodige voorzichtigheid betekent dat men paralhionvaten in geen geval met de blote handen aan mag vatten! Overigens is er geen directe aan leiding tot ongerustheid. Parathion lost heel moeilijk op in het water en als er vaten lek zijn, zijn die minimaal en het goedje drijft vrij snel af naar zee". Tegen ratten Omtrent de aard van de behalve parathion aan boord van de Eljaco aanwezige gifstoffen vertelde dr. F. Hoeke, directeur van de keurings dienst van waren te Rotterdam, ons vanmorgen, dat cumarine een mo dern rattenbestrijdingsmiddel is. „Het heeft het effect, dat de bloed lichaampjes worden opgelost. De ROTEB gebruikt het en in feite iedereen, die actief aan de strijd tegen ratten deelneemt. Het heeft grotendeels het ouderwetse rattengif vervangen. Het lost op in water, is in grote verdunning niet schadelijk." Methacystox, dat eveneens aan boord van de Eljaco is, is een in secticide, waarmee landbouwgewas sen worden bespoten. „Het lost niet alleen op in water", vertelde dr. Hoek, „maar het dringt door de huidmondjes de plant bin nen, verspreidt zich via het vaat stelsel en maakt op deze manier groenten immuum voor insecten vraat. Binnen niet al te lange lijd, als het zijn werk heeft gedaan, ver dwijnt het uit de groente, die dan voor consumptie geschikt is". Rel bij vertoning van Beatle-iilm LONDEN De Londense politie heeft gisteravond een bioscoop op Pic cadilly Circus ontruimd waar schreeu wende petogers stinkbommen hadden gegooid' tijdens de vertoning van de omstreden film How I won the war met Beatle John Lennon en Michale Crawford in de hoofdrollen. De film was nog geen kwartier aan de gang, toen een vrouw in de zaal riep: „Het nationale front veroordeelt deze communistische vuiligheid". Dit was het sein voor een algemeen tu mult. Voortdurend klonken er kreten van afkeuring uit naam van dit natio nale front. Een deel van de bioscoopbezoekers nam dit echter niet. Het kwam tot een vechtpartij waaraan pas door het ingrijpen van de politie een einde kwam. Wat de betekenis van dit „na tionale front" is is niet duidelijk ge worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11