mm Geen „links" en „rechts" christelijk blok Scheldestad wil meer leefruimte ARP-VOORZITTER WAARSCHUWT Eigen gezicht willen we behouden Omvang werkloosheid niet overdrijven Protest tegen maker van joods monument herzien Drastische stappen tegen Britse stakers Geen prijs aan Jan Cremer t ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 (Vervolg van pagina 1) UTRECHT Op het Partyconvent van het ARP waarschuwde voorzitter dr. Berghuis vanmorgen voor een zogenaamde conservatieve naast een zogenaamde progressieve christelijke partyvorming. Als het die kant uitgaat wordt de gedachte van partyvorming op basis van het christelijk geloof geheel onge loofwaardig gemaakt. Sommigen in de christelyk-politieke kring zien dat niet als een bezwaar, maar wij zouden dat een zeer ern stige zaak vinden, aldus de heer Berghuis. moet worden voortgezet. Daarvoor gaat het om te diep-ernstige zaken, die bij alleniet minder serieuze discussies van het moment, in het oog moeten worden gehouden. Duidelijk wees de ARP-voorzitter, zoals hij eerder deze week ook al ge zegd heeft, een vast verbond met D '66 en PvdA af. Wel zijn we bereid voor de verkiezingen, een zekere voor keur uit te spreken. Het is voor mij beslist geen zaak van lood om oud ijzer, alsof het er niet toe zou doen. Maar ik bedank er stichtelijk voor tevoren vaste afspraken te maken. Ik zou mijn partij daardoor in een on duidelijke positie plaatsen. De ARP wil zich anderzijds ook niet vereenzelvigen met de zich noe mende r.k. christen-radicalen, die het Staatssecretaris J. C. E. Haex heeft gisteren aan de scheidende com mandant van het Eerste Legerkorps in Apeldoorn, luitenant-generaal E. J. C. van Ilooteghem, de versierse len van een hoge onderscheiding uit gereikt. Hare Majesteit de Koningin bevorderdehem voor zijn vele gewichtige diensten tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Een christelijke partij, die zich baseren wil op de uitgangspunten en de inspiratie, de drijfkracht van het christelijk geloof, zal naar haar aard op vernieuwing en hervorming uit zijn en niet slechts op behoud van wat nu eenmaal verworven is. Zij moet pleiten voor een rechtvaardige samenleving. De heer Berghuis zei dat de woor den „vanuit de radicaliteit van het Evangelie" wel ongeveer aangeven wat wij van een christelijke politiek verwachten. Hij was blij dat ook de CHU) duidelijk heeft uitgesproken dat de christen-radicalen niet buiten mogen blijven staan. En aangezien ook de KVP-radica- len blijven meedoen, is dit een aan wijzing te meer dat het gesprek tus sen KVP, CHU en ARP (De Achttien) KANAAL NAAR ANTWERPEN DOOR VERDRONKEN LAND VAN SAEFTINGE DEN HAAG België zal geen bezwaren meer maken te gen indijking van het Verdron ken Land van Saeftinge, indien Nederland bereid is om op dit gebied industrieterreinen te scheppen aan een nieuw kanaal naar Antwerpen. Indijking maakt op Belgisch gebied wa terbouwkundige werken nodig. Dc Belgische minister van openba re werken, de heer J. de Saeger, ont hulde dat zijn land plannen heeft om te komen tot industrievestiging op de linker-oever van de Schelde. Ten noordwesten van Antwerpen wil men een haven- en industriegebied aanleg gen, dat do,or een kanaal verbinding moet krijgen met de Nederlandse Westerschelde. SCHUTSLUIS Om dit kanaal te verwezenlijken, moet in het (Nederlandse) Verdron ken Land van Saeftinge, ongeveer ten oosten van Walsoorden, een schutsluis van het type als de on langs geopende Zandvlietsluis wor den aangelegd, toegankelijk voor schepen tot 100.000 ton. De Belgische minister heeft met mi- nister Bakker al een gesprek over deze plannen gevoerd. Hij hoopt op een spoedig antwoord. Hij zegt dat het plan niet alleen voor België inte ressant is, maar ook voor Nederland, dat langs het gedachte kanaal in dustrieën zou kunnen vestigen. E TOPGROEP BEVESrtrr V PHILIPS XPY «SS (04 (STEREO) N.V. PHONOGRAM Antwerpen heeft op het ogenblik op de rechter-oever van de Schelde niet veel meer te bieden. In tegenstel ling tot bijna alle andere havenste den. heeft Antwerpen zijn haven- en industriegebieden uitsluitend op één oever. De Belgische plannen beogen de Scheldestad meer leefruimte te ge ven. Minister De Saeger ziet de plannen beslist niet als concurrentie ten op zichte van Rotterdam. De be windsman meent dat Rotterdams ont wikkeling zich ondanks alles zal voortzetten en tegen de achtergrond van de ontwikkelingen van Antwer pen en het Zeeuwse industriegebied was hij van oordeel, dat beide landen over de grenzen heen zullen moeten zien en het gehele betrokken gebied in hun toekomstplannen zullen moe ten betrekken. Zeven blanken in VS schuldig aan moord MERIDIAN Een geheel uit blan ken bestaande jury heeft gisteren te Meridian (VS) zeven van de achttien blanken, beschuldigd van moord op drie strijders voor gelijke burgerrech ten, schuldig verklaard. Onder hen zijn de plaatsvervangend sheriff van het district Neshoba. Cecil Price, en de „keizerlijke tove naar" van de Ku Klux Klan. Sam Bowers. Acht verdachten werden onschuldig geacht. Over het al of niet schuldig zijn van drie verdachten kon de jury niet tot een uitspraak komen. De moord werd in 1964 ge pleegd in Meridian. De slachtoffers, twee blanken en een neger, werden door de moordenaars doodgeschoten en begraven onder een aarden wal. Overeenstemming in Ford-conflict DETROIT De stakende automo bielwerknemersbond en Ford hebben gisteren een voorlopige overeenkomst bereikt over een nieuwe arbeidsover eenkomst. In de loop van de komen de drie jaar zullen de werknemers een loonsverhoging krijgen tot liefst 3,25 per uur, Bonden en werkgevers onderhandel den meer dan 30 uur over het nieuwe contract, dat niet geheel voldoet aan de oorspronkelijke eisen van vak bondsleider Walter P. Reuthe. Zijn voornaamste doeleinden: een gegaran deerd jaarinkomen en een verhoging van de pensioenen, heeft hij echter bereikt. De 160.000 leden van de bond, die bij Ford werken, gingen op 6 septem ber jl. in staking. Voordat zij nu weer aan het werk kunnen gaan, moe ten zij de nieuwe overeenkomst goed keuren. Door de staking zijn 'Fordfa brieken in 25 landen en vele toeleve ringsbedrijven getroffen. RHEDEN De Rhedense politie speurt naar de 16-jarige Willem Au gust Kemper uit Rheden die 3 okto ber zijn ouderlijke woning verliet en sindsdien niet is teruggekeerd. Op die dag vertrok hij per fiets naar Or. W. P. Berghuis bekende adres aan de KVP hebben gestuurd. Voorzover dit adres uitgaat van het laten voortbestaan van een christelijke partij organisatie met een program dat duidelijk uiting geeft aan een politiek beleid vanuit de radi caliteit van het Evangelie, dan voelen wij verwantschap met wat wij in ons Program van Actie stellen. DUIDELIJK We hebben ons wat onze eigen opstelling betreft de afgelopen tijd vrij duidelijk uitgesproken en daar houden wij het voorlopig op. Steeds hebben we gepleit voor een zo nauw mogelijke samenwerking met die par tijen, die zich vanuit het christelijk geloof willen opstellen. Dat ging met name om de KVP en de CHU. Het GPV stelt zich zelf buiten spel, ondanks onze uitnodigingen tot een gesprek. En met de SGP verschillen wij zozeer van mening over essen tiële punten van een christelijke poli tiek, dat contact met haar alleen zin zou hebben, als zij zich principi eel-politiek bekeert. Helaas heeft onze roep om een nieu we reformatorische christelijke partij bij de CHU geen weerklank gevon den. Dit station zijn we nu voorbij. Maar het zou me heel wat waard zijn geweest, wanneer de laatste tien jaar de CHU en de ARP samen het proces GEZICHT In alle bescheidenheid meen ik te mogen zeggen dat de ARP als zich noemende christelijke partij duide lijk een eigen gezicht heeft gekregen als een echte politieke partij, die be wust vanuit het Evangelie politiek wil bedrijven. Al onze formuleringen behoeven on ze gesprekspartners in De Achttien niet over te nemen. Maar we moeten het wel eens worden over een her nieuwde opstelling vanuit de wortels van het christelijk geloof, zoals wij en anderen dat bedoelen. Ik hoop van harte dat het gesprek slaagt. Er kan evenwel een moment komen, dat wij de koers die wij •heb ben gekozen (niet naar de letter maar naar de geest) moeten laten prevale ren boven een nauwer verband tus sen de drie partijen. De heer Berg huis voegde hier direkt aan toe, dat hij hier zeker niet naar zal streven. EENS Ik hoop van ganser harte dat na het gesprek zal blijken dat wij het eens zijn over de fundamenten van een christelijke politiek en een christelijke partijformatie. En als wij het eens worden over een nieuwe opstelling dan hoop ik tevens dat deze ook aanspreekt bij hen die elders ook in de politiek hun geloof willen beleven. Want orts ver langen blijft -gericht op een verbon denheid, ook in de aardse politiek, van allen die Jezus Christus als Heer van de wereld blijven belijden. Onze uitgangspunten moeten even wel op zijn minst geloofwaardig zijn, in die zin dat men ons in het aardse politieke bedrijf, ernstig neemt. Wan neer wij daarvan niet veel écht waar maken, dan moeten we ons dat aan trekken, We zullen ons niet van de wereld af mogen zonderen. We moeten er middenin staan om op deze wijze van onze samenleving iets te maken, waarin een vrede in gerechtigheid en vrijheid .heerst, iets datheen wijst naar het eeuwig Koninkrijk van God, dat in het verschiet ligt. Volmaakt wordt het nooit, maar we moeten toch doen of wij die volmaaktheid kunnen bereiken. Voorzitter chr. grafici: LUNTEREN In de jaren 1951, 1952, en 1953 (tijdens de Korea-oorlog) telde ons land resp. 155.000, 178.000 en 124.000 werklozen. Bovendien was onze beroepsbevolking toen veel klei ner dan nu. In 1957,1958 en 1959 hadden we resp. 111.000, 123.000 en 88.000 werklozen. De heer G. Jens bracht giste ren in de algemene vergadering van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedryfsbond deze cij fers in herinnering om te waar schuwen tegen overdrijving van de werkloosheidsomvang van dit moment. Ons land telt thans ten hoogste 90.000 werklozen. Daarbij dient men te bedenken, aldus de heer Jens, dat onze economen nog over een gespan nen arbeidsmarkt spreken bij 50:000 Gerda Kraan, Haagse politie agente en voormalig kampioene hardlopen op de 800 meter, is gisteren in het huwelijk getreden meteen PTT-ér-iiit' Bus'sum, de heer A. J, P. van der Pol. Grote belangstelling van- Hermandad, TantePos en de sportwereld in Woubrugge waar het huwelijk werd gesloten. Beeldhouwer zou nazi-sympathiën hebben |Pa f j| orm RT1 AMSTERDAM Het bestuur van de stichting kunstenaarsverzet 1940 1945 en tien bekende figuren uit de wereld van de kunst hebben hun misnoegen kenbaar gemaakt over een gedenkteken, dat op 12 oktober jl. in Den Haag is onthuld ter nagedachte nis van de in de oorlog omgekomen De kritiek richt zich niet tegen de voorstelling (een metershoge bronzen Davidsster, waarin een man, een vrouw en een kind elkaar in ontzet ting en vertwijfeling vasthouden), maar tegen de maker, de beeldhou wer Dick Stins. „Het betreft hier iemand", aldus het protest, „van wie zeer velen, on der wie ondergetekenden zich bevin den, niet vergeten zijn hoe „welwib- lend" zijn houding jegens de Duitse bezetters en hun Nederlandse hand langers was. Een door hem in op dracht van de foute B. en W. van Amsterdam in de zomer van 1944 ver vaardigd borstbeeld van Jacob van Kampen, werd op verzoek van dé land en Duitsland bezit. Nederlandse kring van beeldhouwers en op last van de toenmalige B. en W. verwijderd op grond van Stins' gedrag tijdens de bezetting. „Onze vraag is of het zinvol, ja toelaatbaar is, de opdracht voor het Haagse monument aan een dergelijk iemand te geven. Wij nemen aan dat de opdrachtgevers te goeder trouw waren, maar enkel zo onverstandig om niet eerst góede informaties in te winnen". De ondertekenaars van de verkla ring zijn o.m.: Greet van Amstel, Ma- ri Andriessen, Willy Boers, L. P. J. Braat, prof. dr. H. L. C. Jaffé, C. Keulman, Hildo Krop, Cephas Staut- hamer, dr. A. B. de Vries. H Wielek en het bestuur van de Stichting Kun stenaarsverzet. Het gedenkteken werd door de Haagse opperrabijn S. Beéri onthuld en is aangebracht aan de voet van het kantoor van de Stichting Levi Lassen, die ondernemingen in Neder- Opnieuw stembus in Z.-Vietnam SAIGON De ruim 5,3 miljoen geregistreerde stemgerechtigden in Zuid-Vietnam zullen morgen op nieuw ter stembus gaan, ditmaal om uit 1235 kandidaten de 137 leden voor het Huis van Afgevaardigden aan te wijzen. In tegenstelling tot datgene wat DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit zijn ingaande donderdag ded nieuwe pachtnormen vastgesteld. Het systeem voor de agrarische wonin gen. waarbij de pachtprijzen uiteen liepen naar grootte en doelmatigheid, is verlaten. De Grondkamers toetsen de pacht prijs in de geliberaliseerde gebieden aan de daar geldende vrije huurprij zen en in de niet-vrije gebieden aan de beheerste huurprijzen. Er is een verdere spreiding tussen de pachtprijzen voor goede en slechte gronden in de nieuwe normen aange bracht. De verhoging varieert van 30 per hectare voor de beste gron den tot 5 per hectare gronden. Nieuw is de bepaling, waarbij de hoogst toelaatbare pachtprijs voor nieuwe bedrijfsgebouwen en glasopstanden wordt berekend naar de jaarlijkse afschrijving op grondslag van de vervangingswaarde, alsmede naar de rente van het geïnvesteerde kapitaal. Dit is van toe passing als tussen pachter en verpach ter een schriftelijke overeenstem ming is over de bouw en inrichting van bedrijfsgebouwen en glasopstan- bij de senaatsverkiezingen op 3 sep tember jl. (tegelijk met de presi dentsverkiezingen) het geval was, geschiedt de stemming op plaatse lijke basis. De kandidaten zijn in hun districten bekend. tot 60.000 werklozen. Het gaat dus om een surplus vap,30.000 werklozen. Onder dé gediplomeerde vak mensen in het grafisch bedrijf is nog geen sprake van werkloosheid. Er staan 140 mensen als werkloos gere gistreerd, maar hierbij gaat het om ongeschoolden, jongere hulpvakarbei ders en expeditiepersoneel. TV-r^clame Wel is in de dagbladondernemingen het aantal overuren aanmerkelijk in gekrompen. De dagbladen hebben het moeilijk gehad. De invoering van de tv-reclame viel samen met een alge mene economische teruggang. De kranten drijven voor 60 pet. op de advertenties en voor 40 pet. op de abonnementen. De advertenties na men duidelijk af. Een aantal bladen ging over tot concentratie en fusie. Voorzitter Jens drong bij de over heid aan, spoed te betrachten bij het opstellen van de formule voor de uit kering van financiële schadeloosstel lingen uit de tv-reclamepot aan dag bladen en andere publiciteitsmedia. In West-Duitsland zijri^l ingrijpen de maatregelen genomen om een nog verdergaande concentratie van de bla den tégen te gaan. .Voor de .democra tie zou dit een funeste ontwikkeling zijn. Over de werkgelegenheid in het algemeen merkte hij nog op, dat we deze zaak niét moeten gebruiken om er politiek aan te verdienen. Dit is geen partijpolitieke maar een natio nale zaak. W oningivetbouw De heer Jens wees de voorgestelde heffing op de huren van woningwet woningen voor huurders, die boven een bepaald inkomen uitkomen, radi caal van de hand. Kopers van premie woningen behoeven later hun premie ook niet terug te betalen, wanneer zij een bepaald inkomensniveau berei ken. Wel uitte de heer Jens zijn verba zing over het feit, dat in de Tweede Kamer de politieke partijen steeds tegen elkaar opbieden als het gaat om vaststelling van het aantal te bou wen woningwetwoningen. Enkele dui zenden woningwetwoningen te wei nig is reden geweest om een kabinet» naar huis te sturen. Wat de overheid met de rechter hand uitgeeft voor de bouw van wo ningwetwoningen zou die zelfde over heid nu met de linkerhand moeten gaan terughalen in de vorm van hef fingen op de woningwethuren. Nu zal in de Kamer moeten blijken, aldus 'de heer Jens, of de pleidooien voor wo- ningwetbouw indertijd gemeend zijn geweest. Commentaar (Commentaar: De conclusie van het betoog van de heer Jens is: Heffing op woningwethuren is te verwerpen; dan had men indertijd maar wat kieskeuriger moeten zijn bij het vaststellen van het aantal te bouwen woningwetwoningen. Overigens wor den er ook thans nog woningwetwo ningen gebouwd. De minister heeft voor 1968 voorgesteld het aantal wo ningwetwoningen te beperken tot 50.000. Wij twijfelen er echter aan, of ook nu niet weer in de Kamer de partijen tegen elkaar op zullen bie den om het aantal woningwetwonin gen voor 1968 boven de 50.000 te krij gen. En dan over een paar jaar maar weer heffing betalen op de huur, om dat er mensen met te hoge inkomens in woningwetwoningen zitten. Red.) Home waarschuwt tegen Rusland BRIGHTON «s Op het congres van de Britse conservatieve partij in Brighton heeft Sir Alec Douglas Ho me gezegd dat het Westen nooit een positie, zelfs geen tactische, aan de Russen moet prijsgeven. Home. die minister van buiten landse zaken was voordat hij Macmil- lan in 1963 als premier opvolgde hij werd uitgeschakeld door de socia listische verkiezingsoverwinning verklaarde dat de Russen zwakheid verachten en deze bij ontdekking grondig uitbuiten. China, zo vervolgde Home, zou wel vijandig tegenover Moskou blijven staan. Dit zou Ruslands belangen meer doen samenvallen met die van West-Europa. Dit zou geduldig moe ten blijven streven naar vreedzame co-existentie. Gert Timmerman en Hermien bij het bewijsstuk van hun mil- joenenproduktie, allemaal gouden „smartlappen". Nimmer is in Nederland door een artiest een zo grote omzet bereikt. En dan wil men nog volhouden dat het Nederlandse volk een nuchter volk isIn het midden staat Heintje, een elfjarige jongen, ontdekking van Gert, die pas ook een plaat heeft „gemaakt". Een Gertje-in-de-dóp? LONDEN e De Britse minister van arbeid, Ray Gunter, heeft de leiders van de drie vakbonden van spoorweg personeel gisteren gewaarschuwd dat de regering genoodzaakt zal zijn drastische maatregelen te nemen als aan de stakingsactie bij de spoorwe gen niet spoedig een einde komt. Op het gebied van het vervoer van voedsel en andere essentiële goederen is al een ware chaos ontstaan. Door de staking, Uitgeroepen om conducteurs te steunen, die extra be taling verlangen in verband met ver meende nieuwe taken, moesten giste ren 370 passagiers- en 449 goederen treinen worden afgelast. - Minister Gunter noemde het on- -duldbaar dat honderdduizenden moe ten lijden onder het geschil. Kort voor zijn onderhoud met de vak bondsleiders had hij gesproken met premier Wilson, die een bezoek aan het noorden van het land afgebroken had om zich in Londen met de ar- beidsonlusten bij de spoorwegen en in de havens bezig te houden. De spoorwegchaos maakt deel uit van een serie arbeidsgeschillen, die premier Wilson in verlegenheid brengt, juist op het moment, dat hij pogingen doet de Britse economie weer op gang te krijgen. In de ha vens van Londen en Liverpool is de zo belangrijke export totaal aan ban den gelegd. AMSTERDAM Het gemeentebe stuur van de hoofdstad heeft besloten de Prozaprijs 1967 voorlopig niet toe kennen omdat in de driehoofdige jury een niet te overbruggen onenigheid bestaat. De heren H. U. Jessurun d 'Olivcira en Joh. Phaff willen die prtfs in handen zien van Jan Cremer (voor z(jn tweede boek), maar de heer H- Kaleis acht een dergelijke bekroning „een literaire ontwaarding en meer een stunt met een uitdagend en hu moristisch karakter". Huug Kaleis zegt in zijn minder heidsrapport dat hij voor het toeken nen van een prijs aan Cremer de normën waaraan hij gewend is lite ratuur te toetsen, overboord zou moe ten werpen. Er bestaat volgens dit jurylid een ongelooflijke verdwazing, die ook reikt tot in de kringen van letterkundige critici. „Een vedwazing, waar, naar ik heb gemerkt, mijn medejuryleden nie tbuitenstaan". en Elders in zijn rapport stelt de heer Kaleis: „In plaats van gewoon toe te geven, dat ze waarderend honderden pagina's bootwerkerstaai over zich heen hebben laten denderen, dat ze zich geboeid door bergen geweldda digheden hebben heengewerkt, dat ze van een overdaad aan sexuele acro batiek hebben genoten en van de plat ste grollen, voelen deze critici de be hoefte, hun voorkeur literair te recht vaardigen. De twee voorstemmers noemen „Ik Jan Cremer 2" een boek van literair belang. „De echtheid in het boek dient eerder te worden opgevat als authenticiteit dan als gehoorzaam heid aan een beperkte vorm van realisme". B. en W. van Amsterdam zullen een andere jury samenstellen. NAM BAC Noordvietnamese troepen zijn samen met strijdkrach ten van de communistisch gezinde Pa- thet Lao een offensief begonnen in de omgeving van Nam Bac. Daar schijnt voldoende rijst te zijn geoogst om twee bataljons een jaar lang te voeden. Eerder dit jaar zijp twee commu nistische aanvallen op dit gebied af geslagen. Op 't ogenblik wordt in de omgeving van Nam Bac heuvel na heuvel op de regeringstroepen vero verd. Het Noordvietnamese persbu reau heeft ontkend dat landslieden zij aan zij met de Pathet Lao strij den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7